8 marca, 2015

8 marca, 2015

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Wj 20,1-17; 1Kor 1,22-25; J 2,13-25

Ref: Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne.

Niewielu ludzi rozumie, że szacunek dla prawa jest gwarancją ich wolności. Najczęściej w prawie widzą zagrożenie dla swej wolności, jej ograniczenie. Ubóstwienie wolności jest równie groźne, jak ubóstwienie prawa. Jedno i drugie niszczy człowieka. Wolność bez ograniczeń jest jak samochód w biegu, w którym zawiódł układ sterowniczy. Kierowca jest zdany na łaskę losu. Nie potrafi obliczyć żadnych skutków swej jazdy, z reguły też tak uszkodzonym samochodem nie zajedzie zbyt daleko. Wypadek jest nieunikniony. Dziś odwoływanie się do wolności jest tak częste, iż staje się prawie śmieszne. W imię wolności dziecku wolno uderzyć matkę, uczniowi wolno jeść w czasie lekcji, studentowi wolno przerwać na kilka lat studia, małżonkowi wolno zdradzić żonę, a więźniowi wolno domagać się telewizora w celi.

Wolność to bożek naszego wieku. Nikt jednak nie chce powiedzieć głośno, że tak rozumiana wolność — czynienie tego, co mi się podoba — byłaby możliwa wyłącznie wówczas, gdyby na obszarze stu kilometrów kwadratowych żył tylko jeden człowiek. Z tą chwilą bowiem, gdy obok niego pojawi się drugi, mając takie samo pojęcie wolności, w wielu sytuacjach ich dążenia będą kolidować z sobą. Wolność jednego ograniczy wolność drugiego, a wówczas trudno już mówić o wolności. Im więcej ludzi zamieszka na jednym kilometrze kwadratowym, tym większe będzie ograniczenie wolności każdego z nich.

To w tym kontekście należy dostrzec wartość dekalogu. Bóg darząc nas wolnością, a równocześnie łącząc we wspólnotę życia, jako nasz Stwórca, musiał określić prawa, by zagwarantować nam właściwe wykorzystanie wolności. Gdyby nasza wolność była mądra, to każdego dnia dziękowalibyśmy Bogu za dar Jego prawa i czynilibyśmy wysiłki, by to Jego prawo możliwie doskonale zachować.

Konflikt wolności z prawem jest tak długo nieunikniony, jak długo wolność nie zostanie objęta w całości miłością. Prawo miłości jest bowiem najdoskonalszym prawem i w nim wolność zyskuje najdoskonalszą pełnię. Wola, która kocha, staje się odpowiedzialna za siebie, za innych i za prawo, które ułatwia sprostanie tej odpowiedzialności. Ten, kto kocha, dobrowolnie zgadza się na ograniczenie swej wolności wolą osoby kochanej. Tego ograniczenia nie traktuje jako krzywdy, lecz jako wielkie szczęście. Odkrywa bowiem, że łącząc się z drugim człowiekiem, powiększa zakres swojego świata o jego świat, a siłę swojej woli — o siłę jego woli.

W zmaganiu świata z Bogiem dwie wartości — wolność i prawo zostały sobie przeciwstawione. To wielki sukces zła. Miliony ludzi na świecie dało się zwieść tej propagandzie, wchodząc na drogę lekceważenia prawa i ubóstwiania wolności rozumianej jako samowola. Nie ma wolności bez szacunku dla prawa i nie ma prawa bez szacunku dla wolności!

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 7 marca

18:00 – ++ Albina i Piotr Kącik oraz Irena i Władysław Naprawski             – syn i córka

Niedziela, 8 marca

8:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Marii      – mąż i syn

9:30 – + Ludomiła Wierzbicka (1 rocz.)                 – rodzina

11:00 – + Zbigniew Łabinowicz                 – brat z rodziną

12:30 – O Boże błogosławieństwo dla Krystyny Pawlickiej w dniu Imienin            – dzieci

19:00 – + Longin Kamiński             – wnuczka

Poniedziałek, 9 marca  

19:00 – + Józef Różnicki

19:00 – + Aleksander                  – córka z rodziną

Wtorek, 10 marca

19:00 – + Józefa Łotysz                    – córki

19:00 – + Olek Cichański          – rodz. Korczewski

Środa, 11 marca

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Mateusza i jego rodziny           – babcia

19:00 – + Olek Cichański                                        – przyjaciele

Czwartek, 12 marca

9:00 – + Adam Trosko                                                 – rodzina

19:00 – ++ Bożena i Ryszard Nastaj           – brat z rodziną

Piątek, 13 marca

9:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Wandy                – Renata

19:00 – ++ Anna i Stanisław                                     – rodzina

Sobota, 14 marca

8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Jana i Józefa       – mama

18:00 – ++ Wacław Bożek i zmarli z rodziny     – dzieci i wnuki

Niedziela, 15 marca

8:00 – + Janina Krysiak                                    – syn z rodziną

9:30 – + Za zmarłych z rodziny Meier i Miś

11:00 – ++ Bronisław Skałka (13 rocz.) i Helena Skałka (6 rocz.)      – dzieci, wnuki i rodzina

12:30 – + Andrzej Leszkowski                                  – rodzina

19:00 – + Claudia Rudy                                              – rodzina

 

LEKTORZY 7 – 8 marca

18:00 – M. Edgar, S. Salome, M. Domaradzki

8:00 – M. Pepłowski, M. Sobczak, O. Pepłowski

9:30 – J. Borecki, M. Iskra, T. Kot

11:00 – P. Adamski, S. Teresa, J. Pietrzak

12:30 – J. Miazga, D. Topor, Z. Topor

19:00 – Młodzież-

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO POSTU

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach:

GORZKIE ŻALE– – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:15

DROGA KRZYŻOWA

DLA MŁODZEŻYwe wtorek o godz. 18:30

DLA DZIECI – w środę o godz. 18:30

DLA WSZYSTKICH – w piątek o godz. 18:30

TOGETHER IN ACTION – 2015

W całej Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $32,878.00. Dotychczas złożono ofiary na sumę $3,420.00 – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej.

SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU

W każdą środę Wielkiego Postu okazja do spowiedzi św. we wszystkich kościołach Diecezji Calgary od 19:30 – 20:30. W naszym kościele spowiedź codziennie jak zwykle godzinę przed wieczorną Mszą św.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii od 23-29 marca wygłosi Ks. Prof. Tadeusz Guz, Kierownik Katedry Filozofii z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

KARTKI NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE

W sali parafialnej przy stoisku z kawą i ciastem można kupić kartki świąteczne. Cena kompletu 8 kartek z kopertami wynosi $ 8.00.

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki w imieniu Pań z Grupy Parafialnej, które przygotowują kawiarenkę przez miesiąc marzec.

WYPRZEDAŻ KSIĄŻEK

Zapraszamy do naszej biblioteki na wyprzedaż książek w cenie $ 1.00. do końca marca.

SPOTKANIE PRZED BIERZMOWANIEM

Zapraszamy młodzież przystępującą do Sakramentu Bierzmowania w tym roku wraz z ich rodzicami na spotkanie w piątek 13 marca po trzeciej lekcji w sali polskiej szkoły. Obecność obowiązkowa !

DROGA KRZYŻOWA RYCERSTWA NIEPOKALANEJ

W najbliższy piątek 13 marca rozważania Drogi Krzyżowej o godz. 18:30 poprowadzi Rycerstwo Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza członków Rycerstwa Niepokalanej.

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ

Dziś w niedzielę 8 marca odbędzie się po Mszy św. o godzinie 11:00 zebranie dzieci, młodzieży i rodziców należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy na krótką modlitwę i pogadankę.

RYCERZE KOLUMBA

Dziś w niedzielę 8 marca Rycerze Kolumba działający przy naszym kościele organizują nabór nowych członków. Po każdej Mszy św. Rycerze Kolumba rozdają broszury na temat organizacji i przyjmują zapisy chętnych. Każdy mężczyzna, który jest praktykującym katolikiem i ma skończone 18 lat może zostać członkiem Rycerzy Kolumba.

FUNDACJA „NASZA PRZYSZŁOŚĆ”

Koło Rodziny Radia Maryja organizuje pomoc w wypełnieniu formularza podatkowego osobom pobierającym emeryturę z Polski. Prawidłowe sporządzenie  oświadczenia ma na celu przeznaczenie 1 % od płaconego podatku na rzecz Fundacji „Nasza Przyszłość”. Osoby, które pragną to uczynić mogą skontaktować się z następującymi członkami Koła: Jan Kułach – tel. 403-239-3560, Anna Mazur – tel. 403-918-3699 i Bonifacy Pulwicki – tel.403-289–9033 Wyżej wymienione osoby udzielą stosownych informacji i pomocy w wypełnieniu formularza.

NOCNE CZUWANIE MODLITEWNE

Parafianie, którzy chcieliby się dołączyć do czuwania nocnego przez godzinę modlitwy, w pierwszy piątek miesiąca pomiędzy godziną 9 wieczorem a 9 rano, jako forma zadośćuczynienia Najświętszemu Sercu Jezusa, proszeni są o kontakt z Anną na tel.: 403-918-3699.

Podczas tego nocnego czuwania każdego miesiąca, jedna osoba modli się przez godzinę w swoim domu, tak by łańcuch modlitwy trwał 12 godzin od 21:00 do 9 rano. Co miesiąc następuje rotacja godzin czuwania wśród zgłoszonych osób.

40 DNI DLA ŻYCIA – 40 DAYS FOR LIFE

Zadaniem akcji „40 Days for Life” jest modlitwa w intencji dzieci poczętych, a zagrożonych aborcją w okresie Wielkiego Postu. Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju ma wyznaczony jeden dzień, podczas którego można modlić się przed kliniką aborcyjną „Kensington Clinic” na rogu Crowchild i 5 Ave NW (2431 5 Ave NW). We wtorek 24 marca, każdy może przyjść i pomodlić się na chodniku po drugiej stronie ulicy od kliniki (modlitwa przed samą kliniką jest w Calgary nielegalna i policja może w takiej sytuacji interweniować – prosimy stać z drugiej strony ulicy).  Więcej na stronie: www.40daysforlife.com., lub proszę pisać na adres: jsborys@gmail.com

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

W niedzielę 22 lutego zmarł ś.p. Marcin Trojanowski w wieku 44 lat. Pogrzeb ś.p. Marcina odbył się w naszym kościele w sobotę 7 marca. Zmarłego Ś.p. Marcina polecamy Miłosierdziu Bożemu, a rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia.

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW

Zarząd Koła #18 powiadamia że zgodnie ze wskazówkami Statutu, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, Artykuł 8, Paragraf 2, 3, 4, zwołuje walne zebranie sprawozdawczo wyborcze na 15 marca o godz. 14:30 w Domu Polskim.

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY

Uprzejmie informuje, że w dniu 30 i 31 marca br. od godz: 9:00-17:00 będzie trwał dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary posiada siedzibę pod nowym adresem: 6224 – 29th St. S.E. W sprawie pytań prosimy dzwonić na Tel. 604-688-4730.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza zrzeszonych i zainteresowanych sprawami organizacji na Zebranie Miesięczno–Nominacyjne, które odbędzie się w niedzielę, 22 marca o godz.14.30 w Sali Kombatanta Domu Polskiego. Natomiast Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskiego odbędzie się w niedzielę, 26 kwietnia 2015 r.

KONCERT JAZZ QUARTET

Dom Polski zaprasza na Koncert Jazz Quartet, który odbędzie się 19 marca o godz. 20:00. W koncercie wystąpi Jacek Kocham, Adam Bałdych, Dominik Wania i Michał Kapczuk. Bilety po $ 25.00 od osoby dostępne we wszystkich sklepach polonijnych lub do nabycia przy wejściu. Tel:403-291-3757

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959 (37x)

OPIEKUNKA DO DZIECI Doświadczona Niania zaopiekuje się dzieckiem lub dziećmi, niewykluczone dzieci specjalnej troski (Autyzm, Zespół Downa). Po bliższe informacje prosimy dzwonić 587-892-6370 (1x)

CONDOMINIUM DO SPRZEDANIA Mieszkanie po całkowitej renowacji w dzielnicy Beltline, blisko 17 Ave. z dwoma sypialniami, duża kuchnia otwarta na całe mieszkanie z pokojem jadalnym, pięknie odnowiona łazienka. Kontakt Antoni Grochowski Tel. 403-277-2222; Cell: 403-863-6666 (3x)

PRACA Potrzebna kobieta do sprzątania domów z ważnym prawem jazdy. Własny samochód niekonieczny. Stawka od $18.00 do $ 20.00 na godzinę w zależności od doświadczenia. Koszty samochodu do ustalenia. Pozwolenie na pracę w Kanadzie konieczne. Tel: 403-803-1747 (2x)

POSZUKUJĘ POKOJU DO WYNAJĘCIA

Szukam pokoju na okres 2 miesięcy. Tel: 647-770-6756 Wojtek.

PRACA Cracovia European Deli w Calgary poszukuje kucharza na pełny etat od zaraz.  Zainteresowanych pracą prosimy o kontakt pod numer 403-252-0170. (8x)

STANOWCZE „NIE” DLA ODRZUCENIA OSÓB STARSZYCH

Kościół nie może i nie chce podporządkować się mentalności niecierpliwości, a tym mniej obojętności i pogardy wobec starości. Musimy rozbudzić zbiorowe poczucie wdzięczności, uznania, gościnności, które sprawiają, że człowiek starszy czuje się żywą częścią swej wspólnoty” – powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji 4 marca. Dzięki postępowi medycyny życie się wydłużyło: jednakże społeczeństwo nie „poszerzyło swej hojności” wobec życia! Liczba osób starszych znacznie się zwiększyła, ale nasze społeczeństwa nie zorganizowały się dostatecznie, aby zrobić dla nich miejsce, z należytym szacunkiem i konkretnym braniem pod uwagę ich kruchości a także godności. Dopóki jesteśmy młodzi, jesteśmy skłonni do ignorowania starości, jakby to była choroba, którą trzeba od siebie odsuwać. Kiedy natomiast później stajemy się starsi, zwłaszcza jeśli jesteśmy biedni, chorzy i samotni, to doświadczamy wad społeczeństwa zaprogramowanego na wydajność, które w konsekwencji ignoruje starszych. A osoby starsze są bogactwem, nie można ich ignorować. Benedykt XVI, odwiedzając dom seniora użył słów jasnych i proroczych. Wypowiedział następujące słowa: „Jakość danego społeczeństwa, powiedziałbym cywilizacji ocenia się także po tym, jak są traktowane osoby starsze, a także jakie miejsce jest dla nich zarezerwowane we wspólnym życiu”. To prawda, zwrócenie uwagi na osoby starsze wyróżnia cywilizację. Czy w danej cywilizacji zwraca się uwagę na osobę starszą, czy jest miejsce dla osoby starszej? Jeśli tak, to taka cywilizacja będzie się rozwijać, ponieważ potrafi uszanować mądrość, wiedzę starców. Jeśli natomiast w jakiejś cywilizacji nie ma miejsca dla osób starszych, są odrzucane, bo stwarzają problemy, to takie społeczeństwo niesie z sobą wirus śmierci – tak wam to jasno przedstawiam. Na Zachodzie uczeni przedstawiają obecne stulecie jako wiek starzenia się: spada liczba dzieci, przybywa starców. To zachwianie równowagi jest dla nas wyrzutem, a wręcz wyzwaniem dla współczesnego społeczeństwa. A mimo to kultura zysku nalega, by ukazywać osoby starsze jako ciężar, „balast”. Mentalność taka uważa, że starsi nie tylko nie produkują, ale są ciężarem: podsumowując takie rozumowanie – trzeba ich usunąć. To wstrętne, gdy widzimy, że osoby starsze są odrzucane! To coś strasznego, to grzech! Nikt nie śmie powiedzieć to otwarcie, ale tak się czyni! Jest coś podłego w tym przyzwyczajeniu do kultury odrzucenia. Jesteśmy przyzwyczajeni do odrzucania. Chcemy usunąć nasz nasilający się strach przed słabością i bezbronnością; ale czyniąc w ten sposób zwiększamy w osobach starszych udrękę z powodu złego tolerowania i opuszczenia. Już posługując w Buenos Aires namacalnie dotknąłem tej rzeczywistości i związanych z nią problemów: „Osoby starsze są opuszczone i to nie tylko w biedzie materialnej. Są opuszczone w egoistycznej niezdolności zaakceptowania ich ograniczeń odzwierciedlających nasze ograniczenia, w wielu trudnościach, jakie muszą dziś przezwyciężyć, aby przetrwać w takiej cywilizacji, która nie pozwala im partycypować, pozwolić usłyszeć swój głos ani też być punktem odniesienia, według modelu konsumistycznego, tego, że «jedynie młodzi mogą być użyteczni i mogą cieszyć się życiem». Te osoby starsze powinny być natomiast dla całego społeczeństwa bogactwem mądrościowym naszego ludu. Jak łatwo można uśpić sumienie, gdy nie ma miłości!”. W tradycji Kościoła znajdujemy bogactwo mądrości, które zawsze wspierało kulturę bliskości wobec osób starszych, gotowość solidarnego towarzyszenia z miłością w tym ostatnim okresie życia. Tradycja ta jest zakorzeniona w Piśmie Świętym, o czym świadczą na przykład następujące słowa z Księgi Syracha: „Nie odsuwaj od siebie opowiadania starców, albowiem i oni nauczyli się go od swoich ojców; od nich i ty nauczysz się rozumu, by w czasie potrzeby dać odpowiedź” (Syr 8,9). Kościół nie może i nie chce podporządkować się mentalności niecierpliwości, a tym mniej obojętności i pogardy wobec starości.