17 maja 2015r.

17 maja 2015r.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

17 maja 2015r.

Dz 1,1-11; Ef 1,17-23; Mt 28,19.20

Ref: : Pan wśród radości wstępuje do nieba.

Uroczystość dzisiejsza mówi nam o możliwości uczestniczenia w życiu Boga nie tylko ducha, ale i ciała. Jezus Chrystus jako Człowiek wstąpił do domu Ojca Niebieskiego. To Jego Wniebowstąpienie wzywa do głębszej refleksji nad naszym wstępowaniem do nieba. Dokonuje się ono tyle razy, ile razy zdobywamy się na akt prawdziwej miłości, bo niebo to doskonała miłość. Serce nasze rozwijając swoją miłość coraz bardziej zbliża się do nieba. Każdy nasz czyn, słowo, myśl o drugim człowieku, o świecie, o Bogu, jeśli jest aktem miłości, jest krokiem w stronę nieba. I odwrotnie, każdy czyn, myśl, słowo, w którym brakuje miłości, jest krokiem wstecz, opóźnia nasze spotkanie z Bogiem, który jest Miłością. Dziękujemy dziś Bogu za to, że uzdolnił nas do miłości. Prośmy, aby to Jego pragnienie, by nasze serce kochało w stu procentach, było zrealizowane w naszym życiu możliwie w pełni. Abyśmy nie stawiali kroków do tyłu. Tylko wtedy życie ma sens, tylko droga życia w stronę wiecznej miłości jest autentyczna, piękna i tylko na niej człowiek może odnieść zwycięstwo. Wszystkie inne ścieżki, które wskazuje świat, są błędnymi ścieżkami, one nie uszczęśliwią człowieka, nie ukażą pełni blasku piękna życia. Nigdy też człowiek na tych ścieżkach nie potrafi z dumą spojrzeć w oczy ludziom i Bogu. Niech to nasze spotkanie z Chrystusem Uwielbionym w Eucharystii pomoże nam w postawieniu dziś jeszcze jednego kroku w doskonaleniu naszej miłości.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 16 maja

18:00 – ++ Bronisława, Grzegorz, Józefa i Antonina

Niedziela – 17 maja

8:00 – O Boże błogosławieństwo dla dzieci i wnuków   – matka

9:30 – ++ Jan, Julia i Tadeusz Stoj            – rodzina

11:00 – Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo dla rodziny Gryboś           – Sr. Lucyna

12:30 – 71 Rocznica bitwy pod Monte Cassino         – SPK Koło #18

14:00 – W intencji Dzieci pierwszo-komunijnych i ich rodziców i chrzestnych

14:00 – O Boże błogosławieństwo dla Adama Ciok w 8 rocznicę Urodzin

19:00 – ++ Bronisława i Jan Bafia

Poniedziałek – 18 maja

19:00 – + Zuzanna Kurzydło (3 rocz.)                 – Sr. Daria

19:00 – ++ Maria i Jan Marciniec

Wtorek, 19 maja

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Ana i Barłomieja Machula w 25 rocz. ślubu małżeńskiego             – rodzice

19:00 – + Stanisława Leśniewska (7 rocz.)          – Marek Leśniewski

Środa, 20 maja

19:00 – O łaskę Beatyfikacji Sługi Bożej Matki Kolumby Założycielki Sióstr Dominikanek

19:00 – + Irena Rudy                                                   – rodzina

Czwartek, 21 maja

9:00 – O zdrowie dla Małgorzaty Grabowskiej

19:00 – Dziękczynna za 30 lat kapłaństwa Ks. Proboszcza

19:00 – + Zdzisław Mazur (2 rocz.)               – żona i dzieci

Piątek, 22 maja

9:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Hani i Marka          – przyjaciele

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Andrzeja     – mama

Sobota, 23 maja

8:30 – Dziękczynna za 25 lat kapłaństwa Ks. Karola z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej na dalsze lata kapłaństwa

18:00 – O Boże błogosławieństwo na nowej drodze życia dla Stephenie i Wiktora                 – mama z rodzeństwem

Niedziela – 24 maja

8:00 – + Czesława Gałgusz

9:30 – ++ Jan i Helena Pietkiewicz                   – przyjaciele

11:00 – ++ Stanisław Wąsiewski i Lucjan Siułka   – dzieci

12:30 – ++ Maria i Józef Korbacz                  – brat z rodziną

19:00 – + Apolonia Osowska

LEKTORZY 16-17 maja

18:00 – E. Kiegler, M. Iskra, M. Edgar

8:00 – O.Pepłowski, Organista, M. Pepłowski

9:30 – M. Podgórny, D. Topor, Z. Topor

11:00 – A. Mazur, Laetare, M.Kaczan

12:30 – J. Kraska, M. Kulaga, M. Domaradzki

19:00 – Młodzież

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

Program tematyczny peregrynacji:

Sobota, 16 maja – godz. 18:00 – Uroczyste wprowadzenie obrazu z aktem zawierzenia Matce Bożej

Niedziela, 17 maja – Matka i Królowa Małżeństw i Rodzin

Poniedziałek, 18 maja – Matka i Królowa, Oblubienica Ducha Świętego

Wtorek, 19 maja – Matka i Królowa Emigrantów

Środa, 20 maja – Matka i Królowa Kapłanów i Osób Życia Konsekrowanego

Czwartek, 21 maja – Matka i Królowa Życia Ludzkiego

Piątek, 22 maja – Uroczystość Bierzmowania

Sobota, 23 maja – Matka i Królowa Samotnych i Chorych

Niedziela, 24 maja – Matka i Królowa Ewangelizacji Świata.

PIERWSZA KOMUNIA ŚW.

Dzisiaj w niedzielę o godzinie 14:00 Uroczystość Pierwszej Komunii św. dla 23 dzieci z naszej parafii. Od poniedziałku 18 maja do czwartku 21 maja tzw. „Biały Tydzień” dla dzieci pierwszokomunijnych, dlatego zapraszamy na Mszę św. i nabożeństwa majowe.

KLASA II A

Natalia Barwacz

Alex Robert Blicharczyk

Aiden Benjamin Bogusławski

Adam Ciok

Jacob Godek

Emilia Kaczan

Zofia Kreis

Olivia Mika

Antoni Jacek Miszkiewicz

Damian Stepniak

Julia Aleksandra Szwaja

Nicholas Jacob Pieczara

Zuzanna Bilski

Martina Stankevic

KLASA II B

Zuzanna Bakalarz

Maya Marie Dabrowski

Karol Tadeusz Grodde

Maximilian Kujawinski

Samantha Marianna Kulikowski

Allan Adrian Michalewicz

Jacob Josef Sansregret

Claudia Anna Surowiec

Amanda Szot

ROCZNICA PIERWSZEJ KOMUNII ŚW.

W niedzielę 24 maja na Mszę św. o godz. 11:00 zapraszamy dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii św. w 2014 roku. Wszystkie dzieci klasy III zapraszamy w odświętnych strojach komunijnych i prosimy rodziców, by dzieci dopilnowali, aby dzieci były u spowiedzi przed przystąpieniem do Komunii św.

NABOŻEŃSTWA MAJOWE

Zapraszamy na nabożeństwa majowe po każdej Mszy św. wieczornej, podczas którego śpiewamy Litanię Loretańską przed Najświętszym Sakramentem. Dzieci zapraszamy w każdą środę na godz. 18:30.

NABOŻEŃSTWO KU CZCI ŚW. OJCA PIO

Zapraszamy Grupę Modlitewną na nabożeństwo w poniedziałek 25 maja na Mszę św. o godz. 19:00. Do nabycia „Głos Ojca Pio” w cenie $ 5.00 w biurze parafialnym.

TOGETHER IN ACTION – 2015

W Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $32,878.00. Dotychczas złożono ofiary na sumę $ 23,175.00 – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty.

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Przygotowanie się do Sakramentu Bierzmowania w czwartek 21 maja – od godz. 17:30 spowiedź św. dla kandydatów, rodziców i świadków.

W piątek 22 maja o godz. 19:00 Ks. Biskup Frederick Henry udzieli Sakramentu Bierzmowania 37 osobom.

CZUWANIE MODLITEWNE

W sobotę 23 maja przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy po Mszy św. o godz. 19:00. Od godziny 21:00 modlitwę prowadzić będzie młodzież. Czuwanie zakończy się Mszą św. o północy.

BANKIET JUBILEUSZOWY KSIĘŻY

W niedzielę 31 maja w sali parafialnej odbędzie się Bankiet z okazji Jubileuszu Księży: 25-lecia kapłaństwa Ks. Karola i 30-lecia Ks. Czesława. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej uroczystości. Bilety na bankiet można nabywać w sali parafialnej oraz rezerwować pod numerem telefonu: 403-289-9033 Bonifacy. Dorośli $ 30.00, dzieci $ 15.00.

PODZIĘKOWANIE

Rycerze Kolumba dziękują wszystkim Parafianom za hojne wsparcie Programu „Róże do Życia”. Dzięki Waszemu wsparciu zebraliśmy kwotę $ 1,775.45. Podczas biegu „Hike for Life” zebraliśmy również $ 360.00. Kwoty te zostaną przekazane na wsparcie programów pomocy „Pro-Life”. Dziękujemy także naszemu kapelanowi Ks. Czesławowi Rybackiemu za poparcie naszej inicjatywy.

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA

Zebranie odbędzie się w środę 20 maja, o godzinie 19:45. W zebraniu biorą udział tylko ci, którzy zostali przyjęci już do organizacji. Więcej informacji udziela Aleksander Gurgul. Tel: 403-567-9400.

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ NA ROK SZKOLNY 2015/2016

Szkoła Św. Anny ( w godzinach zajęć)

Piątek, 22 maja, Sobota, 23 maja, Piątek, 29 maja, Sobota, 30 maja

Sala Parafialna (godz.10:00 -14:00)

Niedziela, 7 czerwca, Niedziela, 14 czerwca, Niedziela, 30 sierpnia

Opłata za jedno dziecko –               $390.00

Opłata za dwoje dzieci   –               $490.00

Opłata za troje i więcej dzieci –     $550.00

Depozyt za dyżur –                           $ 80.00

Po 30 sierpnia, 2015 roku opłata za szkołę wzrasta o $50.00.

KAWIARENKA

Zespół „Krakusy” zaprasza do kawiarenki w miesiącu maju. Dzięki hojnej donacji, „Krakusy” zapraszają także na kiermasz biżuterii w niedzielę 24 maja do sali parafialnej.

BIBLIOTEKA NIECZYNNA

Ze względu na długi weekend dziś w niedzielę 17 maja biblioteka jest nieczynna.

NOWE WEZWANIE W LITANII LORETAŃSKIEJ ,,MATKO MIŁOSIERDZIA”

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, by w Polsce w Litanii do Najświętszej Maryi Panny, zwanej Litanią Loretańską, mogło być dodane wezwanie: „Matko Miłosierdzia”. Będzie ono umiejscowione po wezwaniu: „Matko Łaski Bożej”. Za wprowadzeniem nowego tytułu Matki Bożej w Litanii Loretańskiej przemawiają racje teologiczne, liturgiczne i pastoralne. Maryja, będąc Matką Jezusa Chrystusa, jest matką okazanego w Nim Bożego Miłosierdzia (Ef 2,4-10). Dała temu wyraz w słowach wypowiedzianych do św. Elżbiety: „miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie” (Łk 1,50). Już w średniowiecznej antyfonie „Salve Regina” znajduje się wezwanie „Matko Miłosierdzia”. Potem pojawiało się ono w różnych innych modlitwach liturgicznych. Obraz Maryi, czczony w Ostrej Bramie w Wilnie, od początku nosi tytuł „Matki Miłosierdzia”. Kult Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce zapoczątkował abp Romuald Jabłrzykowski po przesiedleniu z Wilna do Białegostoku w 1945r. W prokatedrze białostockiej w 1977r. utworzono kaplicę z wierną kopią wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej. Z inicjatywą wprowadzenia wezwania „Matko Miłosierdzia” do Litanii Loretańskiej zwróciła się do bp. Edwarda Ozorowskiego Białostocka Kapituła Metropolitalna. „W opinii biskupów polskich, umieszczenie takiego tytułu w polskim tekście Litanii Loretańskiej wyrażałoby głęboką i żywą wiarę wiernych w Polsce nie tylko w tajemnicę Miłosierdzia Bożego objawioną w misterium Jezusa – Syna Najświętszej Maryi Panny, ale byłoby kolejnym potwierdzeniem kultu Matki Bożej Miłosierdzia, czczonej szeroko w Polsce, w cudownym obrazie z Wilna, nazywanym również przez Jana Pawła II obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Rzeczywiście on sam mówił:  Maryja jest więc równocześnie Tą, która najpełniej zna tajemnicę Bożego miłosierdzia. Wie, ile ono kosztowało i wie, jak wielkie ono jest. W tym znaczeniu nazywamy Ją również Matką miłosierdzia — Matką Bożą miłosierdzia lub Matką Bożego miłosierdzia… (Dives in Misericordia, 9)”. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 8 listopada 2014 r. przychyliła się do tej prośby i zezwoliła, aby w polskiej wersji Litanii do Najświętszej Maryi Panny dodać wezwanie: „Matko Miłosierdzia”.

NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

WYBORY PREZYDENCKIE

Druga tura wyborów prezydenckich w Calgary odbędzie się w dniu 23 maja w siedzibie Konsulatu Honorowego RP. Jak informuje polskie MSZ, do głosowana w II turze mają prawo wyborcy, którzy głosowali w I turze oraz ci, którzy nie głosowali a zrejestrowali się do II tury. Aby się zarejestrować potrzebnym jest:   ważny polski paszport, numeru PESEL (numer jest podany w paszporcie).  Rejestracji można dokonać na stronie internetowej: https://ewybory.msz.gov.pl/ lub telefonicznie kontaktując się z Konsulatem RP w Vancouver. Kontakt telefoniczny: 1 (604) 688-3458 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30 – 13:30 również tel.: 1 (604) 688-4730 oraz 1 (604) 688-3530 czynne w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki: 8:15 – 10:00, 13:00 – 16:15 ; środy: 8:15-13:00

ZEBRANIE ZESPOŁU „KRAKUSY

Zapraszamy wszystkich zrzeszonych na walne zebranie sprawozdawczo wyborcze, które odbędzie się 25 maja o godz. 19:00 w Domu Polskim w sali Zagłoba.

KOLONIA LETNIA DLA DZIECI

Hufiec Harcerek „Młody Bór” serdecznie zaprasza na Kolonię Zuchową dla dziewcząt i chłopców w wieku od 7-10 lat (od 8-10 dla dzieci nie należących do harcerstwa).  Kolonia odbędzie się na Stanicy Kopernik w okolicach Garner Lake, AB, około 500 km na północ od Calgary.  Liczba miejsc ograniczona. Kontakt: Agata Starczyk hufcowa@mlodybor.zhpkanada.org lub 403- 560 -2018.

ZEBRANIE S.P.K. KOŁO #18

S.P.K. Koło #18 w Calgary zawiadamia, że w związku z Jubileuszowym Bankietem Księży  miesięczne zebranie SPK zostanie przesunięte i podane do wiadomości w terminie późniejszym.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959

ZATRUDNIMY PANIE DO SPRZĄTANIA DOMÓW Praca na pełny etat na stanowiska: Team Leader – wymagany samochód (od $21/godz.).  Cleaning Partner (od $14/godz.) Praca od poniedziałku do piątku (S.W. Calgary). Wolne wieczory i weekendy. Pełnopłatne przejazdy między serwisami. Zapewniamy płatne szkolenie. (Praca w przyjaznym, 2-osobowym zespole i miłej atmosferze. Oferujemy świadczenia zdrowotne (dentysta, okulista). Zadzwoń po więcej informacji: 403-829-0687 (3x)

WAKACJE W B.C W OKOLICY CRESTON

Niedaleko jeziora Kootney Lake, z białą plażą w Twin Bay, można wynająć dom całkowicie wyposażony. Duża weranda, piękne widoki, dużo drzew i kwiatów. Można zabrać ze sobą pieska. Po więcej informacji proszę dzwonić do Krystyny Tel: 403-540-7736 (17x)

PRACA Poszukuję opiekunki do 3,5 letniego chłopca. Bliższe informacje pod nr telefonu 403 – 918 – 2535 Renata (1x)

PRACA Zatrudnimy osoby do sprzątania domów prywatnych, mieszkań, apartamentów oraz show homes. Sprzątanie regularne, po-remontowe, po-budowlane oraz wyprowadzki. Wymagania: dyspozycyjność (praca w systemie zmianowym lub na telefon), samodzielność na stanowisku pracy, punktualność. Stawka początkowa na godzinę to $12.50 z możliwością szybkiego awansu w zależności od postępów pracy oraz doświadczenia. Wymagane pozwolenie na prace. CV oraz podanie o pracę prosimy wysyłać na email info@mgocleans.com. Zastrzegany sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi osobami. (3x)

PRACA

Poszukuję pań do sprzątania domów. Zainteresowane osoby proszę o kontakt. Tel: 403-247-1251 (4x)