14 czerwca 2015r.

14 czerwca 2015r.

XI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ez 17,22-24;  2 Kor 5,6-10; Mk 4,26-34

Ref: Dobrze jest śpiewać, Tobie, Panie Boże.

Przez całe życie odbywa się sąd nie-ostateczny. Bóg nieustannie ingeruje w nasze wzrastanie, abyśmy w końcu osiągnęli właściwe rozmiary duchowe. Jesteśmy jak drzewa. On zaś, jak orzeł wszechmogący i współczujący, oderwie nas pewnego dnia od pnia doczesnego rozwoju i zasadzi na górze wieczności. Życie jest wzrastaniem, a Boski Ogrodnik troszczy się o każde istnienie. Wywyższa poniżonych, poniża wywyższających się. Dokonuje się promocja dusz najmniejszych, jak ziarnko gorczycy, łamanie gałązek wyniosłości, odbieranie dolarowej zieleni chciwym, a także okrywanie szmaragdową zielenią uschłych od żalu i skruchy. Wynagradza gościnność i życzliwość obecnością aniołów, jak ptaki powietrzne gnieżdżących się w cieniu tych, którzy rosną bez splendoru zarozumiałości. Aniołowie umiłowali zresztą cień uniżenia i wszystkich, którzy żyją w szarości innych. Starajmy się podobać Panu, bo jeśli teraz tak bolesny jest trybunał, który poniża pychę i wywyższa skromność, to jak trudny będzie trybunał ostateczny. Po owocach poznaje On każdego z nas. Chciwy nie potrafi przecież przebaczać, kłamca złośliwie reaguje na prawdomównych, fałszywy nie może się ukryć i ciągle się demaskuje, zazdrosny zdradza się obmowami i pretensjami, niewierny Bogu, długo też nie będzie wierny w swym małżeństwie. Ciernie nie rodzą fig! Syrach mówi: „Nie oddawaj siebie na wolę swych żądz, liście zmarnujesz, owoce zniszczysz i pozostaniesz jak uschłe drzewo” (Syr 6,3). Kiedy Jezus wędrował na Golgotę, niósł drzewo na swych ramionach jak Ezechielowy orzeł. Wiele osób płakało nad nim i wtedy odwrócił się do nich, mówiąc: „Jeśli z zielonym drzewem to czynią, to co stanie się z suchym?” (Łk 23,31). Po tym przypomnieniu łatwiej nam szukać źródeł, które nie pozwalają nam uschnąć duchowo ani wynosić siebie zbyt dumnie. W psalmie pierwszym Duch Święty odsłania nam obraz drzewa, które zawsze rodzi owoc i nigdy nie usycha. Jest to człowiek, który nieustannie rozmyśla nad słowami Boga, dniem i nocą. W tym, co pojmuje i jest dla niego jasne, i w tym, co jest dla niego niepojęte, ciemne jak mistyczna noc, zapuszcza korzenie w potoki mądrości płynącej w słowach Boga. Jego owoce to miłość, którą karmi innych, a liście jego nie więdną: co uczyni, pomyślnie wypada. Dziennikarze zapytali kiedyś Freuda, jaki jest ideał zdrowia umysłowego i ideał ludzkiej realizacji. Odpowiedział słowami: Kochać i pracować! Owocować i rosnąć, być wciąż zielono-żywym. Nie jest to możliwe bez korzeni czerpiących soki z potoków mądrości Boga. Nasza refleksja jest już skompletowana. Potrzebujemy medytacji, czyli odkrywania Bożej woli i czerpania siły w korzeniach ciągłego rozmyślania. Potrzebujemy pracy, która jak gałęzie i liście wznosi się coraz wyżej i rozwija. Wreszcie potrzebujemy kochać i być kochanymi, czyli dawać się innym jak owoce. Mamy więc trzy najważniejsze elementy naszego udanego życia: medytacja, praca i miłość. Jesteśmy przecież stworzeni na obraz Trójcy Świętej.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 13 czerwca

18:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Świderski, Smutek i Rotko        – rodz. Świderski

Niedziela – 14 czerwca

8:00 – Dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Urszuli          – mąż z dziećmi

9:30 – + Maria i Józef Kabut                                   – przyjaciele

11:00 – O zdrowie dla Małgorzaty Grabowskiej

12:30 – ++ Za zmarłych rodziców: Dominika i Mieczysław Setman oraz Gertruda i Stanisław Sztukowski      – dzieci

19:00 – + Maria Kucharyk                                              – córka

Poniedziałek – 15 czerwca

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Grażyny i Cezarego oraz Jacka i Katarzyny z okazji Jubileuszu małżeńskiego                   – mama i rodzina

Wtorek, 16 czerwca

19:00 – + Elżbieta Wołoszczuk          – koleżanka

Środa, 17 czerwca

19:00 – + Edmund Niemczewski (11 rocz.)            – syn i córka z rodzinami

Czwartek, 18 czerwca

19:00 – ++ Józef Gryboś (1 rocz.) i zmarli z rodziny Gryboś     – Sr. Lucyna

Piątek, 19 czerwca

19:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Konrada                       – rodzice i rodzina

Sobota, 20 czerwca

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla Elżbiety i Marka Machula z okazji Urodzin i Imienin                 – R. Piekut

Niedziela – 21 czerwca

8:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Rudziński i Okrusiński

9:30 – O Boże błogosławieństwo dla Jana Kułach z okazji Urodzin i opiekę Matki Bożej dla rodziny     – przyjaciele

11:00 – Dziękczynna w pewnej intencji     – rodz. Pieczara

12:30 – + Władysław Wardzała (21 rocz.) – syn z rodziną

19:00 – + Andrzej Kociuba                – Sr. Salome

LEKTORZY 13-14 czerwca

18:00 – M. Edgar, D. Topór, Z. Topór

8:00 – M. Sobczak, Organista, O. Pepłowski

9:30 – M. Domaradzki, M. Kulaga, J. Kraska

11:00 – J. Miazga, S. Teresa, T. Miazga

12:30 – J. Bogusławska, S. Salome, P. Wieleżyński

19:00 – Młodzież/Lektorzy

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PODZIĘKOWANIE

Serdecznie dziękujemy wszystkim Parafianom, którzy wzięli udział w procesji Bożego Ciała. Dziękujemy Rycerzom Kolumba za pomoc w przygotowaniu ołtarzy, dziękujemy pocztom sztandarowym, dzieciom komunijnym, grupie Podhalan, Chórowi „Vox Populi” za piękne wykonanie pieśni eucharystycznych podczas Mszy św. i śpiew podczas procesji, Sr. Lucynie za dekoracje kwiatowe ołtarzy, oraz wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie uroczystości Bożego Ciała – Bóg zapłać!

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Trwa peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po rodzinach naszej parafii. Przez najbliższy tydzień od 14-21 czerwca Rodzina Haliny Jarosława Kowalewskich będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE

Zapraszamy w miesiącu czerwcu na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które są po Mszy św. wieczornej o godz. 19:00.

ZMIANY MSZY ŚW. PORANNYCH

Przez okres wakacji, począwszy od czwartku 18 czerwca nie będzie sprawowanych Mszy św. porannych w czwartki, piątki i soboty.

WAKACJE KS. KAROLA

15 czerwca Ks. Karol udaje się na miesięczne wakacje do Polski. Życzymy Ks. Karolowi, aby wakacyjne spotkania z rodziną i przyjaciółmi były okazją do wzmocnienia sił fizycznych i duchowych.

Wielu naszych Parafian udaje się również na wakacje i odwiedziny rodzin w Polsce czy innych krajach. Na drogę pokoju i pomyślności niech was kieruje Wszechmogący Bóg, a Archanioł Rafał niech towarzyszy wam w drodze. Wakacje niech będą dla wszystkich błogosławionym czasem duchowego odrodzenia!

TOGETHER IN ACTION – 2015

W Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $32,878.00. Dotychczas złożono ofiary na sumę $ 24,169.00 – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Prosimy wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty!

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ

Dzisiaj w niedzielę 14 czerwca, po Mszy św. o godz. 11:00, odbędzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i dorosłych należących do Rycerstwa Niepokalanej. Zapraszamy i prosimy o przybycie wszystkich, gdyż będzie to ostatnie zebranie przed wakacjami.

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki, którą w tym miesiącu przygotowuje Grupa Parafialna.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA

Biblioteka na okres wakacyjny będzie nieczynna. Termin do oddania zaległych książek upływa w niedzielę 21 czerwca, i to będzie ostatni dzień czynnej biblioteki. Prosimy bardzo, aby do tego terminu książki zostały zwrócone.

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ NA ROK SZKOLNY 2015/2016

Sala Parafialna (godz.10:00 -14:00)

Niedziela, 14 czerwca, Niedziela, 30 sierpnia

Opłata za jedno dziecko –               $390.00

Opłata za dwoje dzieci   –               $490.00

Opłata za troje i więcej dzieci –     $550.00

Depozyt za dyżur –                           $ 80.00

Po 30 sierpnia, 2015 roku opłata za szkołę wzrasta o $50.00.

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA

Zebranie odbędzie się w środę 17 czerwca, o godz. 19:45 w bibliotece. W zebraniu biorą udział tylko ci, którzy zostali przyjęci już do organizacji.

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

3 czerwca zmarła Genowefa Sołtys w wieku 87 lat. Msza św. pogrzebowa ś.p. Genowefy odbyła się w naszym kościele w poniedziałek 8 czerwca.

8 czerwca zmarł Andrzej Lipski w wieku 75 lat. Msza św. pogrzebowa ś.p. Andrzeja odbyła się w naszym kościele w piątek 12 czerwca. Zmarłych ś.p. Genowefę Sołtys i ś.p. Andrzeja Lipskiego polecamy Bożemu Miłosierdziu, a Rodzinie składamy wyrazy współczucia.

ONE ROCK – FESTIWAL MŁODZIEŻOWY

Festival of Faith – Festiwal młodzieżowy organizowany przez Diecezję Calgary, odbędzie się przez weekend 14-15-16 sierpnia dla młodych od 17-35 lat, w Redwood Meadows Fair Grounds, Bragg Creek. Bilet dla jednej osoby $ 35.00, bilet dla całej rodziny w cenie $ 80.00 na wszystkie trzy dni imprezy. Bilety można nabywać w biurze parafialnym. Więcej informacji w piśmie „The Carillon” przy biuletynach oraz na stronie: www.onerock.ca

WYSTAWA p.t. „TROPEM WILCZYM”

Zapraszamy do sali parafialnej w sobotę 13 i 14 czerwca do obejrzenia wystawy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym. Wystawa upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych ufundowana jest przez Klub Gazety Polskiej w Toronto i Klub Gazety Polskiej. Ekspozycja składa się z plansz przedstawiających najbardziej znane formacje wojskowe antykomunistycznego podziemia, ich dowódców i rejony ich działania. Jedna z tablic przedstawia nieznane fakty dotyczące barbarzyńskich praktyk oprawców spod znaku LWP, KBW, UB i NKWD związanych z bezczeszczeniem zwłok pomordowanych bohaterów podziemia oraz bezczeszczeniem znalezionych przy nich ryngrafów. Ostatnia tablica poświęcona jest szesnastu Niezłomnym – z których większość nie była wojskowymi – przedstawicielom władz podziemnego Państwa Polskiego podstępnie zwabionym przez NKWD do willi w Pruszkowie, bezprawnie aresztowanym i wywiezionym do Moskwy, a następnie poddanym pokazowym procesom sadowym. Był wśród nich również ostatni komendant AK, Generał Okulicki. W ekspozycji szczególne miejsce poświecono tragicznie zmarłemu Zwierzchnikowi Polskich Sił Zbrojnych, Prezydentowi RP, śp. Prof. Lechowi Kaczyńskiemu, któremu ‘Niezłomni’ zawdzięczają ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym celem przyświęcającym organizatorom wystawy, członkom klubów Gazety Polskiej z Toronto, oprócz pokazania historycznej prawdy o bohaterach skazanych przez komunistów na zapomnienie, było również przywrócenie ich do życia w symbolicznym sensie, poprzez przybliżenie zwiedzającym ich wspaniałych cech charakteru. Byli to bezmiernie oddani i wierni Ojczyźnie Patrioci, ale jednocześnie także zwyczajni ludzie, kochający swoje rodziny mężowie, synowie i córki.

FILM DVD „FOR FREEDOM”

Kongres Polonii Kanadyjskiej, oddział w Calgary pragnie poinformować, że istnieje możliwość wypożyczenia filmu pod tytułem „For Freedom. Stories of Courage” opowiadający historie polskich Kombatantów zamieszkałych w Calgary i Edmonton. Bohaterowie tego filmu żyli i żyją w śród nas. Biblioteka parafialna jest w posiadaniu dwóch kopii tego filmu, który można wypożyczać do domu.

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

WIOSENNY PIKNIK SPORTOWY

Wstęp wolny! Zapraszamy dzisiaj w niedzielę 14 czerwca od 12:00 do 18:00. W programie: mecze piłkarskie, gry i zabawy sportowe na boiskach w pobliżu Domu Polskiego. O godzinie 14:00 mecz drużyny chłopców U12 White Eagles & WHU Jets. W Domu Polskim bufet i polskie piwo oraz „mikrofon i scena dla wszystkich” – zgłoś chęć udziału 403-291-3757 lub info@dompolski.ca

ZEBRANIE S.P.K. KOŁO  #18 W CALGARY

Ostatnie przed wakacjami miesięczne zebranie odbędzie się w niedzielę 21 czerwca o godz.14.30 w Sali Kombatanta w Domu Polskim. Zapraszamy zrzeszonych i wszystkich, którzy są zainteresowani członkostwem w naszym Stowarzyszeniu.

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY Uprzejmie informuje, że w dniu 24-25 czerwca br. od godz. 9:00-17:00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary posiada siedzibę pod adresem: 6224 – 29th Street S.E. Prosimy także o kontakt telefoniczny, jeżeli występuje taka potrzeba 604-688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na następujący adres: Rejestracja paszportowa onlinehttps://secure.e-konsulat.gov.pl   Następujące dane osobowe należy przesłać na adres Konsulatu Generalnego RP w Vancouver: Imię , nazwisko, nazwisko panieńskie (dla kobiet), data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seria i numer posiadanego paszportu, jaki urząd wydał, numer PESEL   Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

Zapraszamy na pielgrzymkę do Ziemi Świętej od 21-29 października z przewodnikiem w języku angielskim. Koszt pielgrzymki: Cena za jednoosobowy pokój $5,169.00, dwuosobowy pokój $4,399.00 od osoby. Ubezpieczenie $230.00 (dowolne). Trasa podróży: Tel Aviv, Jaffa, Caesarea, Acre, Nazareth, Bethlehem, Jerusalem, Cana, Tiberias. Dodatkowa trasa: 4 noce w Jordanii – extra $1,650.00 Po więcej informacji proszę dzwonić: Passport Travel 403 256 9343 Małgorzata albo Ewa.

ZEBRANIE SPK- Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie zaprasza zrzeszonych i zainteresowanych sprawami organizacji na zebranie miesięczne, które odbędzie się w niedzielę, 28 czerwca o godz.14.30 w Domu Polskim.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959

WAKACJE W B.C W OKOLICY CRESTON

Niedaleko jeziora Kootney Lake, z białą plażą w Twin Bay, można wynająć dom całkowicie wyposażony. Duża weranda, piękne widoki, dużo drzew i kwiatów. Można zabrać ze sobą pieska. Po więcej informacji proszę dzwonić do Krystyny Tel: 403-540-7736 (14x)

PRACA Przyjmę panią do sprzątania budynków mieszkalnych na cały etat lub pół etatu. Po więcej informacji proszę dzwonić pod numer 403-478-6073 (1x)

PRACA Cracovia Deli poszukuje osobę do sprzedaży na pół lub cały etat. Kontakt 403-252-0170 (11x)

OFERTA FOTOGRAFIA ślubna i okolicznościowa. Portrety biznesowe, fotografia wnętrz. www.wiktorgrala.com Tel.: 403-606-2313 (2x)

SZUKAM PRACY Mężczyzna poszukuje pracy w budowlance bądź też innej dziedzinie. Tel. 587-998-4734

SZUKAM PRACY Dodatkowa pomoc fizyczna w weekendy (budownictwo, ogrodnictwo, sprzątanie).  Tel. (403) 889-6514 (4x)

LATO, WAKACJE I WIARA? Lato, to urlop, wczasy, więcej wolnego dla rodziny, dzieci, dla znajomych, przemierzania tras wycieczkowych, zwiedzania muzeów, zamków, zabytków. Piękny to czas, kiedy wspólnie z rodziną wędrujemy, rozmawiamy, cieszymy się sobą. Czym faktycznie jest dla nas czas urlopowy? To wstęp do głębszej refleksji, bo przecież wakacje, które są odpoczynkiem od wielu spraw, nie mogą być odpoczynkiem od Boga, a wręcz odwrotnie, są  wspaniałą okazją, aby pogłębić swoją duchowość, nauczyć się przeżywać wspólnie z rodziną radość płynącą z obcowania z Nim. Czas przeżywany wspólnie z rodziną możemy wzbogacić o elementy religijne, o których albo zapomnieliśmy, albo nigdy nie pamiętaliśmy, bo po prostu nikt nas nie nauczył i nie wpoił nam, aby bez nich niczego nie zaczynać i nie kończyć. Uczyńmy ten okres, na który tak zawsze czekamy, okresem podsumowań ciężkiej pracy, okresem ładowania swoich akumulatorów, nie tylko fizycznych, ale również duchowych,  znajdując więcej czasu na rozmowę z rodziną, ze znajomymi, a przede wszystkim z Bogiem, którego przecież znajdziemy wszędzie, nie tylko w budowlach sakralnych, ale także w przyrodzie, w krajobrazach czy w ludziach, których spotkamy.