27 września 2015r.

27 września 2015r.

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

27 września 2015r.

Lb 11,25-29; Jk 5,1-6; Mk 9,38-43.45.47-48

Ref: Nakazy Pana są radością serca.

Uczniowie widzieli człowieka, który wyrzucał złe duchy mocą imienia Jezus, choć nie należał do grupy apostolskiej. Eldad i Medad nie byli w namiocie z siedemdziesięcioma prorokami, a jednak prorokowali. Miłość Boga jest nieograniczona. Z drugiej strony, właśnie ta miłość Boga wymaga od nas okaleczenia naszych grzesznych przyzwyczajeń: odcięcia się od ręki chciwości, od nogi dumnej pewności siebie i od oka pożądania. Miłość Boga daje siebie w nadmiarze, ale żeby ją godziwie przyjąć, trzeba sobie wiele odmówić. Wydarzenie z wylaniem się Ducha na siedemdziesięciu miało miejsce w miejscowości Kibrot Hattawa (Groby Pożądania), gdy Izraelici zgrzeszyli żądzą pożerania przepiórek, bo za mało im było manny! W samym epicentrum grzesznej żądzy Bóg tchnął swojego Ducha na ludzi, którzy bez opamiętania rzucali się na opadające przepiórki, jedząc ich mięso przez miesiąc, aż wychodziło im nozdrzami, jak groteskowo zapisała to Księga Liczb. Wstrząsające jest to zetknięcie się miłości Bożej i żądzy ludzkiej! Jezus nie ograniczał działania Ducha miłości tylko do swoich uczniów, ale swoim uczniom nakazywał ograniczenie się w swych nieumiarkowanych potrzebach, które mogą tak łatwo przerodzić się w niebezpieczne pożądania. Dlaczego Jezus zaczął pouczać uczniów o odcięciu się od grzechu w tak zdecydowany sposób po wyjaśnieniu, iż nie powinni zabraniać innym żyć imieniem Jezusa? Zobaczył bowiem w swoich apostołach tę mroczną siłę, która pod pozorami radykalnych zakazów ukrywa potrzebę rozwiązłości. Im bardziej demonstrujemy swoją gorliwość, która narzuca innym podporządkowywanie się moralnym nakazom, tym usilniej skrywamy w sobie tęsknotę za grzechem. Żyjemy nie tylko w ciągłych wyborach, ale i w ciągłych sprzecznościach. Jednak napięcie, które ujawnia się w tych zmaganiach, daje siłę do duchowego wzrostu. Tylko ten, kto pokonuje i sprzeciwia się własnym tęsknotom za grzechem, może naprawdę wybrać Boga całym sercem. Moment kuszenia jest też momentem wiarygodnego wyboru prawdziwej Miłości. Tylko w jednej chwili możemy naprawdę zaświadczyć, że zależy nam na Bogu – wtedy, gdy jesteśmy kuszeni do tego, by Go porzucić, i nie czynimy tego. Jezus mówił o trzech podstawowych siłach sprzeciwiających się kroczeniu za Nim: ręka, noga, oko to symbole chciwości, pychy i pożądania.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 26 września

18:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Elżbiety Machula z okazji Urodzin              – R. Piekut

Niedziela, 27 września

8:00 – + Katarzyna Wardzała (3 rocz)         – syn z rodziną

9:30 – ++ Stanisława i Stanisław Bednarczyk oraz Maria i Piotr Bakon            – brat

11:00 – O Boże błogosławieństwo dla Józefy, Michała, Adolfa, Waldemara i Piotra    – rodzina

12:30 – O Boże błogosławieństwo i pomoc w walce z rakiem oraz powrót do zdrowia dla Sheile        – mama

19:00 – ++ Jan i Henryka Widomscy i Ewa Kadow       – dzieci i wnuki

Poniedziałek, 28 września

19:00 – Nie ma Mszy św.

Wtorek, 29 września

19:00 – Nie ma Mszy św.

Środa, 30 września

19:00 – Nie ma Mszy św.

Czwartek, 1 października

9:00 – Nie ma Mszy św.

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Sr. Teresy z okazji imienin      – Siostry Dominikanki

Piątek, 2 października

9:00 – + Maria Socha zmarła w Polsce      – rodz. Pieczara

19:00 – O zdrowie i opiekę Matki Bożej dla syna

Sobota, 3 października

8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Jana Wieczorkowskiego w 1 rocz. Urodzin                 – rodzice

18:00 – O Boże błogosławieńsytwo w dniu Urodzin dla Tadeusza        – mama

Niedziela, 4 października

8:00 – + Roman Kazimierz Sikora           – córka z rodziną

9:30 – ++ Stanisław i zmarli z rodziny Tłustochowicz i Mazur          – córka z rodziną

11:00 – + Teresa Skóra            – mąż

12:30 – + Andrzej Lipski        – żona z rodziną

19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Długołęckich i Śniadała

LEKTORZY 26-27 września

18:00 – M. Edgar, S. Teresa, M. Broniewski

8:00 – O. Pepłowski, A. Rudzińska, M. Pepłowski

9:30 – J. Kraska, M. Kulaga, P. Adamski

11:00 – M. Kaczan, S. Salome, E. Kiegler

12:30 – M. Domaradzki, D. Topor, Z. Topor

19:00 – Młodzież/Lektorzy

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

„STUDY DAYS” KSIĘŻY DIECEZJI CALGARY

W dniach od 28 września do 1 października Ks. Proboszcz i Ks. Wikary wezmą udział w dorocznym szkoleniu w Banff razem z księżmi z Diecezji Calgary. W naszym kościele nie będzie Mszy św. od poniedziałku do środy oraz porannej Mszy św. w czwartek 1 października. Wszelkie sprawy prosimy załatwiać w godzinach urzędowania biura parafialnego od 9:00-12:00

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

W pierwszy piątek miesiąca 2 października zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po porannej Mszy św. o godz. 9:00. Prosimy wpisywać się do wyłożonego zeszytu przy biuletynach, aby była ciągła obecność modlących się w kościele. W tym dniu z posługą sakramentalną odwiedzamy chorych i starszych parafian. Wszystkich, którzy pragną odwiedzin z posługą w tym dniu prosimy poinformować biuro parafialne.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA

W pierwszą sobotę miesiąca 3 października zapraszamy przed Mszą św. na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17:15, w czasie której modlimy się na różańcu. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę, szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej i Koła Rodziny Radia Maryja.

NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE

Przez cały miesiąc październik zapraszamy na nabożeństwa różańcowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, które będą codziennie po wieczornej Mszy św. o godz. 19:00. Kult Matki Najświętszej i powierzanie naszych próśb przez Jej wstawiennictwo jest pewną drogą do Boga i zbawienia.

RÓŻANIEC DLA DZIECI

Zapraszamy dzieci na nabożeństwa różańcowe w każdą środę października przed Mszą św. o godz. 18:30

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 27 września do 4 października Rodzina Jadwigi i Mariana Stasiński będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

TOGETHER IN ACTION – 2015

W Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $32,878.00. Dotychczas złożono ofiary na sumę $ 31,644.00 – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Prosimy wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty!

KAWIARENKA

Grupa parafian, która pragnie wesprzeć budowę świątyni ”Wotum Wdzięczności” za Jana Pawła II w Toruniu zaprasza do kawiarenki w miesiącu września i dwie niedziele października. Dochód ze sprzedaży kawy i ciasta przeznaczony będzie jako dar serca naszych parafian. Przewodnikiem duchowym tej inicjatywy jest Ks. Karol Twarowski.

DOROCZNA ZBIÓRKA NA KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI

W dniach 3 & 4 października 2015 odbędzie się doroczna zbiórka ofiar pieniężnych na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Zebrane fundusze są przeznaczone na potrzeby tego Uniwersytetu a także na wsparcie kształcenia młodzieży pochodzenia polskiego w Kanadzie. Prosimy o hojność na ten zbożny cel

Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać” Michał Broniewski Prezes Zarządu T.P. KUL

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY

S.P.K. Koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 11 października w Domu Polskim o godzinie 14:30. Zapraszamy zrzeszonych i wszystkich, którzy są zainteresowani członkostwem w naszym Stowarzyszeniu

ZABAWA RYCERZY KOLUMBA – 17 października

Rycerze Kolumba zapraszają na tradycyjną zabawę z kolacją , która będzie miała miejsce w sali parafialnej 17 października o godz. 19:00. Bilety w cenie $ 45.00 od osoby. Do tańca będzie nam przygrywał DJ Bogusław Chabiera. Bilety można nabywać  u Aleksandra Gurgul (403) 567-9400, Ryszarda Markiewicz (403) 869-7736  i Piotra Urban (403)860-7689.

KONCERT CHARYTATYWNY: RODZINA –BOGIEM SILNA

W niedzielę, 18 października o godzinie 15:30 w Domu Polskim odbędzie się ku czci Św. Jana Pawła II – Koncert Charytatywny: Rodzina – Bogiem silna. Tematem Koncertu są słowa Św. Jana Pawła II, nazywanego też Papieżem rodziny. Św. Jan Paweł II jako Biskup, Kardynał i Papież, otaczał niezwykłą troską i modlitwą rodzinę, podstawową komórkę społeczeństwa. Podczas Koncertu usłyszymy, pełne głębokiej treści, słowa Papieża – Polaka o rodzinie, o małżeństwie i odpowiedzialnym rodzicielstwie. Słowa te będą wypowiadane przez przedstawicieli rodzin z naszej parafii. W Koncercie weźmie udział również młodzież oraz dzieci. Zobaczymy tańce Zespołów: Polan i Krakusy oraz balet, usłyszymy śpiew chóru Vox Populi i grę na skrzypcach.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym Koncercie Charytatywnym, aby ubogacić serca i umysły treścią słów Papieża na niezwykle ważny w obecnych czasach temat o rodzinie. Dochód z Koncertu przeznaczony będzie na wsparcie kontynuowania remontu klasztoru macierzystego Sióstr Dominikanek w Wielowsi koło Sandomierza oraz na pomoc dzieciom niepełnosprawnym w Mielżynie. Za każdą ofiarę serdecznie dziękujemy, Bóg zapłać! Komitet Organizacyjny. Czeki można będzie wystawiać na parafię z dopiskiem Koncert Charytatywny

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

ZABAWA W DOMU POLSKIM Dom Polski i klub piłkarski „Białe Orły” zapraszają na zabawę taneczną w dniu 3 października 2015.Bilety w cenie $50 od osoby dostępne są w Domu Polskim 403.291.3757 lub info@dompolski.ca oraz u Franka Wójcika 403.888.0384.

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY

S.P.K. Koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się dzisiaj w niedzielę w Domu Polskim o godzinie 14:30 w Sali Kombatanta.

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY

S.P.K. Koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 11 października w Domu Polskim o godzinie 14:30. Zapraszamy zrzeszonych i wszystkich, którzy są zainteresowani członkostwem w naszym Stowarzyszeniu

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY uprzejmie informuje, że w dniu 8-9 października od godz: 9:00-17:00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe. Informujemy , że wnioski paszportowe będa przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE. W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP         w Vancouver 604 688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na następujacy adres:Rejestracja paszportowa online https://secure.e-konsulat.gov.pl   Następujące dane osobowe należy przesłać na adres Konsulatu Generalnego RP w Vancouver: Imię , nazwisko, nazwisko panieńskie (dla kobiet)data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seria i numer posiadanego paszportu, jaki urząd wydał, numer PESEL   Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

WIGILIA DLA SAMOTNYCH W CALGARY

Wszystkich chętnych do pomocy w zorganizowaniu tegorocznej wigilii dla samotnych zapraszamy na pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 6 października w Domu Polskim o godzinie 18:00. office@wigiliawcalgary.pl

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA LUDOWEGO

Zaprasza na zapisy do nowo powstałego zespołu tanecznego. Szukamy osób w grupach wiekowych: dzieci: 10-14 lat, młodzież: 15-17 lat i dorośli: 18-25 lat. Zapraszamy w każdą niedzielę od godziny 18:00-20:00.

Adres: W&M Physical Theatre 4005-9 Str SE. Dodatkowe informacje: Majka Kowalczyk Tel: 403-540-5794 mazoviadance@gmail.com

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

DRYWALL & TAPING  Szybko i solidnie wykonam wszelkiego rodzaju renowacje, przebudowy oraz naprawy. drywall.taping@shaw.ca tel. 587 700 1419 (4x)

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ Zatrudnimy kierowcę lokalnie lub na dalsze trasy. Kontakt George Wood tel: 403-852-3017 e-mail gwood2@telus.net (6x)

ZATRUDNIMY PANIE DO SPRZĄTANIA DOMÓW

Praca na pełny etat na stanowisko: Cleaning Partner (od $14/godz). Pełnopłatne przejazdy między serwisami . Zapewniamy płatne szkolenie (doświadczenie nie wymagane). Praca w przyjaznym, 2-osobowym zespole i miłej atmosferze. Oferujemy świadczenia zdrowotne (dentysta, okulista) Zadzwoń po więcej informacji: 403-829-0687 (7x)

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959

CONDOMINIUM DO WYNAJĘCIA Wynajmę umeblowane condo z jedną sypialnią plus den w Edmonton, Windermere na minimum 6 miesięcy. Referencje mile widziane. Kontakt: Marian 587-784-4400

POKÓJ DO WYNAJĘCIA Dla studenta lub starszej osoby przy polskiej rodzinie w dzielnicy Charleswood N.W. Tel: 403-399-6045 (3x)

„TANIEC MOJE HOBBY” Angela i Krystian Kazanowski Jesteśmy tegorocznymi finalistami Mistrzostw Kanady w dziesięciu tańcach. W swoim dorobu mamy mnóstwo udanych zawodów w całej Ameryce i w Europie. Oferujemy: Naukę dziesięciu tańców, 5 latino i 5 standard. Prywatne lekcje dla dzieci i dorosłych. Lekcje grupowe. Przygotowanie i nauka choreografii dla nowożeńców. Kontakt Angela: 403-680-4606,Krystian: 403-612-6644

krystian_kazanowski@live.com

DO ODDANIA

Twin set z materacem, dwie szafki do sypialni jedna z lustrem i wiele innych rzeczy. Kontakt: 403-236-2580

STANOWISKO BISKUPÓW POLSKICH

PRZED XIV ZWYCZAJNYM ZGROMADZENIEM OGÓLNYM SYNODU BISKUPÓW (4-25.10.2015 r.)

  1. Nauczanie papieży i biskupów – oparte na Piśmie Świętym i Tradycji Kościoła katolickiego – wskazuje, że małżeństwo i rodzina są jednymi z najcenniejszych dóbr ludzkości, które powinno być otoczone szczególną opieką. Jezus Chrystus prezentuje małżeństwo jako przymierze mężczyzny i kobiety, którzy są zjednoczeni w miłości na całe życie i otwarci na dar nowego istnienia. Małżeństwo jest rzeczywistością Bożą i ludzką, którą Jezus Chrystus podniósł do godności sakramentu. Małżonkowie zaś „w swym życiu małżeńskim i rodzinnym mogą przeżywać miłość samego Boga do ludzi i miłość Pana Jezusa do Kościoła – Jego oblubienicy” (św. Jan Paweł II, Familiaris consortio, 56).

Wiele polskich rodzin podkreślało w ankiecie przed zbliżającym się synodem, że ich radość oraz pokój ducha są owocem wiary w Boga, życia sakramentalnego oraz modlitwy indywidualnej i rodzinnej, jak również czasu, który wzajemnie sobie poświęcają. Podkreślamy więc, że rodzina – będąc Kościołem domowym – jest rzeczywistością świętą i uświęcającą.

  1. Dziękujemy Panu Bogu za to, że w naszej Ojczyźnie jest wiele zdrowych rodzin, które „w dobrej i złej doli” walczą każdego dnia o wierność swojemu powołaniu. Jak napisaliśmy w liście pasterskim, to „ludzie, którzy wierzą w miłość i chcą nią żyć na co dzień, rozumiejąc ją nie tylko jako emocje i źródło wrażeń, lecz jako szczęśliwą możliwość wzięcia odpowiedzialności za osobę umiłowaną, aby cieszyć się nierozerwalnym i wyłącznym z nią związkiem na zawsze. Ludzie, którzy z poczuciem świętości i z zachwytem w sercach patrzą na misterium ciała ludzkiego i dar współżycia małżeńskiego, którzy nowe dziecko witają w rodzinie modlitwą uwielbienia, a na każde życie – od poczęcia do naturalnej śmierci – patrzą jak na świętość. Ludzie, dla których zawsze i wszędzie bezwzględną wartością jest godność osoby ludzkiej” (List Konferencji Episkopatu Polski na Święto Świętej Rodziny, 30.12.2005). Dziękujemy kapłanom, którzy posługują im z ojcowską mądrością i oddaniem.
  2. „Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela”. Dlatego małżeństwo sakramentalne jest ze swej istoty nierozerwalne. Prawo Boże wyznacza nieprzekraczalne granice ludzkim decyzjom. Człowiek nie ma „zwierzchnictwa nad naturalnym czy stanowionym Prawem Bożym”. W sytuacji gdy małżonkowie przeżywają trudności, zadaniem Kościoła katolickiego jest pomoc w pogłębieniu miłości i wzajemnej odpowiedzialności oraz w nawróceniu. Dzisiaj taka duszpasterska troska jest bardziej konieczna niż kiedykolwiek. W Kościele katolickim nie ma rozwodów ani procesów, które prowadzą do rozwodu. Są tylko procesy, podczas których orzeka się indywidualnie czy dane małżeństwo zostało zawarte ważnie czy też nie. Wszyscy powinni wystrzegać się mentalności rozwodowej. Każde rozejście się małżonków obraża Boga oraz niesie za sobą wiele krzywd i pozostawia rany nie tylko w nich samych, ale kładzie się bolesnym cieniem również na ich dzieciach, najbliższej rodzinie, przyjaciołach, znajomych oraz niszczy podstawy całego społeczeństwa. W takim położeniu trzeba tym większą troską duszpasterską otoczyć żyjących w związkach niesakramentalnych. Przypominamy, że osoby rozwiedzione, bądź pozostające w separacji, nie są wykluczone z Kościoła, ale nadal są Jego członkami i należy im pomóc, aby zachowały wiarę oraz więź ze wspólnotą kościelną, by uczestniczyły w niedzielnej Mszy świętej oraz w życiu wspólnot parafialnych (św. Jan Paweł II, Familiaris consortio, 84). Jednocześnie zachęcamy te osoby, które nie mają przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, aby otworzyły się na miłość Boga i podjęły wyzwanie zbudowania rodziny na trwałym fundamencie łaski Chrystusowej.
  3. Troską duszpasterską obejmujemy małżeństwa, które od lat oczekują na dzieci. Równocześnie przypominamy, że sztuczne zapłodnienie nie jest właściwym sposobem na rozwiązanie problemu niepłodności, i katolicy nie mogą stosować tej metody. Łączymy się w bólu z rodzinami, które przeżywają dramat poronienia samoistnego albo których dzieci urodziły się martwe. Przypominamy, że każde z tych dzieci ma prawo do pełnego pogrzebu katolickiego.
  4. Pragniemy, aby podczas Synodu jeszcze bardziej wyartykułowano wdzięczność wobec małżonków, którzy roztropnie i wielkodusznie zdecydowali się na większą liczbę dzieci, dając im życie i utrzymanie oraz troszcząc się o wprowadzenie ich w świat wiary i kultury. Wdzięcznością trzeba objąć także małżonków adoptujących dzieci oraz osoby tworzące rodzinne domy dziecka. Uważamy, że Synod może pomóc w zmianie narracji społecznej wobec rodzin wielodzietnych, na co zwrócił uwagę Papież Franciszek podczas spotkania z kilkoma tysiącami rodzin wielodzietnych, gdy z najgłębszym szacunkiem i wdzięcznością mówił o ich niezastąpionym wkładzie w przyszłość Kościoła i świata oraz apelował, aby w strukturach społecznych była zagwarantowana dla nich adekwatna pomoc.
  5. Troska o rodziny najuboższe, rodziny z osobami niepełnosprawnymi, małżeństwa starsze lub z osobami starszymi powinna stać się integralną częścią duszpasterstwa rodzin. Należy uwrażliwiać szczególnie młode pokolenie na osoby i rodziny potrzebujące wszelakiej pomocy. Trzeba otoczyć troską duszpasterską rodziny dotknięte migracją zarobkową. Jednocześnie przypominamy konieczność godziwej zapłaty za pracę: „Społeczeństwo i Państwo winny ponadto gwarantować taki poziom zarobków, by wystarczały one na utrzymanie pracownika i jego rodziny, a także pozwalały na gromadzenie pewnych oszczędności”
  6. Rośnie liczba osób żyjących samotnie. Znajdujemy wśród nich takie, które z różnych powodów nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego oraz takie, które świadomie wybierają drogę samotności w świecie, aby w różnoraki sposób służyć innym. Są również i takie, które – poddając się mentalności konsumpcyjnej – pozostają samotne dla własnej wygody. Wszystkie te osoby należy objąć opieką duszpasterską w taki sposób, aby włączyć je w życie Kościoła i służbę rodzinom potrzebującym wsparcia.
  7. Obserwujemy, że z jednej strony ok. 90% polskiej młodzieży widzi w małżeństwie i rodzinie drogę do osiągnięcia szczęścia w dorosłym życiu. Z drugiej jednak strony stale zwiększa się liczba osób żyjących w konkubinatach. Nierzadko pojawia się też lęk przed odpowiedzialnością i złożeniem siebie w darze w sposób nieodwołalny. Dlatego konieczne jest dowartościowanie instytucji narzeczeństwa i wydłużenie bezpośredniego okresu przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa. Dziękujemy małżonkom, którzy posługują na rzecz innych małżeństw dając świadectwo, że piękna i wierna miłość małżeńska jest możliwa do zrealizowania.
  8. W związku z dyskusją na temat Komunii świętej dla osób rozwiedzionych, pozostających w powtórnych związkach cywilnych, jesteśmy wdzięczni Papieżowi Franciszkowi, za przypomnienie, że „Eucharystia nie jest modlitwą prywatną ani pięknym doświadczeniem duchowym. (…) Karmienie się tym Chlebem Życia oznacza wejście w jedność z sercem Chrystusa, przyswojenie sobie Jego wyborów, Jego myśli, Jego postaw” (Anioł Pański, 16.08.2015). Aby prowadzić takie życie eucharystyczne, potrzebne jest pogłębienie kultu Eucharystii (Benedykt XVI, Sacramentum caritatis, 66). Niezmienna pozostaje nauczanie Kościoła katolickiego mówiące o tym, iż aby przystępować do Komunii świętej, trzeba trwać w łasce uświęcającej. Rodzina jest dziełem i własnością Boga. Dlatego do nadchodzącego synodu przygotowujemy się z wiarą, nadzieją i miłością.