30 sierpnia 2015r.

30 sierpnia 2015r.

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Pwt 4,1-2.6-8; Jk 1,17-18.21b-22.27;

Mk 7,1-8.14-15.21-23

Ref: Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie.

 

Dla chrześcijan najważniejsze jest przykazanie miłości. Natomiast jeśli ktoś skrupulatnie przestrzega wszelkich praw, nie przepajając ich miłością, jest daleki od prawdziwej pobożności. Jest to pobożność pozorowana, na pokaz, która prowadzi do zakłamania osobowości. Nie dopuszcza do siebie, że niestety najbardziej oszukuje nie innych, ale  siebie samego. Przy takiej postawie człowiek nigdy nie spotka się z Bogiem. To do takich ludzi odnoszą się słowa Jezusa skierowane do faryzeuszy o grobach pobielanych, które na zewnątrz są piękne, a w środku pełne nieczystości. Skrzywienie, które Jezus wytykał niektórym faryzeuszom, polegające na przywiązywaniu nadmiernej wagi do czystości zewnętrznej zamiast czystości serca, powtarza się także dziś. Martwimy się bardziej zanieczyszczeniem atmosfery, wody, dziurą ozonową, tymczasem wokół zanieczyszczenia serca panuje cisza. Kto na przykład zastanawia się nad zanieczyszczeniem prawdy za sprawą przekręcania informacji? Czy my, bardzo uważający na to, co wchodzi do naszych ust (produkty świeże, a nie przeterminowane), ale nie przykładając wagi do tego, co z nich wychodzi (słowa raniące, agresywne), nie zasługujemy na naganę Chrystusa: „Obłudnicy!”? Każdy z nas wie doskonale, że należy przestrzegać przykazań. Tylko prawy człowiek, jak śpiewaliśmy w dzisiejszym psalmie responsoryjnym, zamieszka w domu Pańskim. Bóg nie zmusza człowieka do niczego, ale wskazuje mu, że tylko wtedy, gdy będzie żył według przykazań, osiągnie życie wieczne. Czy jednak człowiek tak do końca jest odpowiedzialny za swoje postępowanie, czy właściwie korzysta z wolności danej przez Stwórcę? Tylko wolny wybór pozwala otwierać się na działanie łaski Bożej. Każdy z nas obiera w życiu pewien „kurs”, system wartości, według których postępuje, precyzuje cel życia. Św. Jan Paweł II w czasie IV pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 roku mówił w Koszalinie: „Dekalog, ten moralny fundament, jest od Boga i jest dla człowieka, dla jego dobra prawdziwego. Jeśli człowiek burzy ten fundament, szkodzi sobie: burzy ład życia i współżycia ludzkiego w każdym wymiarze… Bez Boga pozostają ruiny moralności”. Dzisiaj niemal na każdym kroku widać zacieranie się granic między dobrem a złem. Widząc to, co dzieje się na świecie, wielu mówi: Nie warto być dobrym, nie opłaca się być sprawiedliwym! Przecież ludzie kombinują, oszukują, żyją tak, jakby Boga nie było i mają się całkiem dobrze. Oni nie za często narzekają. Przeciwnie, narzekają ci, którzy żyją uczciwie, przestrzegając przykazań Bożych i kościelnych. Człowiek chce niekiedy dostosować prawo do sytuacji życiowej, w jakiej się znajduje. Bóg nie żąda rzeczy niemożliwych, rzeczy nie do wykonania. On mówi, abyśmy żyli według Jego przykazań, świadczyli o tym swoją postawą. Warto więc wsłuchać się i przemyśleć dziś na nowo pouczenie Apostoła Jakuba: „Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze. Wprowadzajcie zaś w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie”.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 29 sierpnia

18:00 – + Wacław Baranowski              – żona

Niedziela – 30 sierpnia

8:00 – + Jadwiga Brzezińska              – córka z rodziną

9:30 – + Andrzej Lipski                        – żona z rodziną

11:00 – ++ Stanisława i Józef Pohoryło                 – rodzina

12:30 – O Boże błogosławieństwo i powrót do zdrowia dla Tomka i Sheila         – mama Renia i ciocia Renia

19:00 – + Małgorzata Grabowska

Poniedziałek, 31 sierpnia

19:00 – Dziękczynna z prośbą o dalsze łaski i opiekę Bożą dla Edyty i Stanisława w 12 rocz. zawarcia związku małżeńskiego     – rodzice

19:00 – Dziękczynna za otrzymane łaski i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Haliny i Edwarda w 35 rocz. ślubu małżeńskiego

Wtorek, 1 września

19:00 – ++ Stanisław (1 rocz.) i Maria        – córka

19:00 – + + Adela, Bronisław, Henryk, Czesław i Andrzej Jeromscy oraz zmarli z rodziny Jeromski i Radecki        – rodzina

Środa, 2 września

19:00 – + Alina Kulikowska (4 rocz.)              – synowie z rodzinami

19:00 – Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Bogusława

Czwartek, 3 września

9:00 – Za dobrodziejów i przyjaciół Zgromadzenia Sióstr Dominikanek o Boże błogosławieństwo

– Siostry Dominikanki

19:00 – O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Joanny i Duncan w 11 rocz. ślubu małżeńskiego

Piątek, 4 września

9:00 – ++ Jan i Anna Rećko oraz Zofia i Zbigniew Konecki

19:00 – ++ Elżbieta i Paweł Pawlicki   – rodz. Apanowicz

Sobota, 5 września

8:30 – + Zygmunt Oliwa

18:00 – + Barbara Krupa                                     – koleżanka

Niedziela – 6 września 

8:00 – + Karolina Bażant                                – Józefa Bażant

9:30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam

11:00 – ++ Ksawera i Władysław Dąbrowski             – rodzina

12:30 – ++ Władysława i Edward Szypulewski        – córka Regina

19:00 – + Eugenia Surwiło (2 rocz.)

LEKTORZY 29-30 sierpnia

18:00 – E. Kiegler, Organista, M. Broniewski

8:00 – M. Edgar, A. Rudzinska, M. Sobczak

9:30 – R. Przybylski, M. Kulaga, J. Pietrzak

11:00 – M. Kaczan, S. Salome, A. Mazur

12:30 – A. Gurgul, M. Iskra, J. Bogusławska

19:00 – Lektorzy

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

WITAMY W NASZEJ WSPÓLNOCIE PARAFIALNEJ NOWEGO PROBOSZCZA KS. JACKA WALKIEWICZA. W imieniu Rady Parafialnej witamy Cię serdecznie Drogi Księże Jacku. Witamy i życzymy błogosławieństwa Bożego oraz mocy Ducha Świętego na każdy dzień. Zawierzając Księdza Matce Kapłanów, życzymy wszelkiego dobra oraz Bożego Błogosławieństwa na lata pracy w naszej parafii. Niech Matka Boża wyprasza dla Księdza Proboszcza dobre zdrowie i przygarnia do swego serca. Niech nie zabraknie ludzkiej życzliwości i solidarnego wsparcia we wszystkich troskach i poczynaniach dla dobra wspólnoty parafialnej. Zapewniamy Cię, że możesz liczyć na naszą pomoc i należyte wsparcie. Szczęść Boże! Z zapewnieniem o modlitwie i jedności – Parafianie.

ISTALACJA NOWEGO KSIĘDZA PROBOSZCZA

W sobotę 12 września w naszej w parafii M.B. Królowej Pokoju podczas Mszy Świętej o godzinie 18: 00 odbędzie się Uroczystość instalacji (liturgicznego wprowadzenia na urząd) nowego proboszcza, ks. Jacka Walkiewicza „Instalacja” proboszcza to inaczej liturgiczne wprowadzenie na urząd proboszcza przez odczytanie dekretu przez naszego Biuskupa F. Henry.

REKOLEKCJE KSIĘŻY CHRYSTUSOWCÓW

Od poniedziałku 7 września do piątku 11 września Ks. Proboszcz i Ks. Wikary będą uczestniczyli w dorocznych rekolekcjach Księży Chrystusowców w Washington, MI. W czasie nieobecności Księży nie będzie sprawowanych Mszy św. wieczornych oraz w czwartek i piątek rano. Wszelkie inne sprawy prosimy załatwiać w biurze parafialnym w godzinach pracy biura, lub przez telefon.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 30 sierpnia do 6 września Rodzina Piotra i Grażyny Gut będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

TOGETHER IN ACTION – 2015

W Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $32,878.00. Dotychczas złożono ofiary na sumę $ 30,949.00 – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Prosimy wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty!

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ NA ROK SZKOLNY 2015/2016

Sala Parafialna (godz.10:00 -14:00) Niedziela, 30 sierpnia

Opłata za jedno dziecko –               $390.00

Opłata za dwoje dzieci   –               $490.00

Opłata za troje i więcej dzieci –     $550.00

Depozyt za dyżur –                           $ 80.00

Po 30 sierpnia, 2015 roku opłata za szkołę wzrasta o $50.00.

Pierwsze zajęcia w nowym roku szkolnym odbędą się w piątek 11 września o godz. 17:30 i w sobotę 12 września o godz. 9:45. Uroczysta Msza św. inaugurująca nowy rok szkolny, odbędzie się w niedzielę 13 września o godz. 11:00.

PARKING PRZY PARAFII

Zawiadamiamy, że nie wydajemy pozwoleń na parkowanie na naszym parkingu. Została już wydana odpowiednia ilość miejsc i prosimy aby ci co otrzymali pozwolenie zawsze mieli swój permit w samochodzie.

Ze względu na dużą ilość samochodów bez pozwolenia, parking będzie sprawdzany i samochody zostaną odstawiane przez City Parking Authorietis. Na następny rok zostaną wprowadzone nowe regulaminy i opłata za parking przy naszej parafii. Z góry zawiadamiamy naszych parafian, że pieniądze otrzymane za parking, będą wykorzystywane na porządek i ład na parkingu i na całym naszym terenie.

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

RENOWACJA DOMU POLSKIEGO

Stowarzszenie Polsko-Kanadyjskie i Stowarzyszenie Polskich  Kombatantów, Koło #18 w Calgary planują renowację wnętrza głównego budynku Domu Polskiego. Zachęcamy polonijne firmy remontowo-budowlane  z Calgary do udziału w tych pracach. Zainteresowane firmy prosimy o kontakt z John’em Majowskim, tel. 403-685-5490 lub e-mail: majowski@shaw.ca  do dnia 30 września 2015r. Zgłaszające się firmy muszą być ubezpieczone od odpowiedzialności prawnej, posiadać zabezpieczenie finansowe zgodne z ustawodawstwem prowincji Alberta  oraz ważną licencje na prowadzenie działalności gospodarczej w Albercie (Licensed, bonded and insured). Po zamknięciu listy zgłoszeń (30 września 2015) i ustaleniu skali remontu, firmy otrzymają dalsze informacje. Przyznanie kontraktu nie jest gwarantowane. Z góry dziekujemy wszystkim zainteresowanym

ZWIAZEK PODHALAN W CALGARY

Zaprasza na  piknik góralski , który odbywa się jak corocznie w przepięknym ,malowniczo położonym miejscu niedaleko Calgary koło Ghost Lake  w sobotę dnia 12 września o godz 13:00. Bilety w cenie $10.00 , dzieci poniżej 12 lat wstęp wolny i do nabycia w polskim sklepie „Polcan”  jak również przy wejściu.. Dojazd umieszczony na plakacie w Kościele jak też w placówkach : polskich sklepach i w  domu polskim  .

O dalsze szczegółowe  informacje na email adres: maria.straczek@gmail.com

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

FRYZJER

Barbara Kalbarczyk- usługi fryzjerskie: damskie, męskie, dziecięce, highlights i fryzury okolicznościowe. Tel:403-401-6320 Dzielnica Somerset

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959

WAKACJE W B.C W OKOLICY CRESTON

Niedaleko jeziora Kootney Lake, z białą plażą w Twin Bay, można wynająć dom całkowicie wyposażony. Duża weranda, piękne widoki, dużo drzew i kwiatów. Można zabrać ze sobą pieska. Po więcej informacji proszę dzwonić do Krystyny Tel: 403-540-7736 (3x)

OFERUJEMY  SWOJE USŁUGI w zakresie kompleksowego sprzątania domów, mieszkań, ogrodów itp. Mamy bardzo duże doświadczenie. W powierzonej nam pracy gwarantujemy sumienność  i wykonywanie swoich obowiązków z sercem i dużym zaangażowaniem. Oferujemy sprzątanie stałe np. kompleksowo co tydzień jak również okolicznościowe, jednorazowe. Polecamy i prosimy o kontakt telefoniczny 403-889-6514 (6x)

CONDOMINIUM DO WYNAJĘCIA

Wynajmę umeblowane condo z jedną sypialnią plus den w Edmonton, Windermere na minimum 6 miesięcy. Referencje mile widziane. Kontakt Marian 587-784-4400 (1x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA

Tel:403-809-1559 (1x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

TRANSITIONS – A 15-week peer support program to help those who are separated or divorced.  Participants will meet once a week to reflect upon and discuss topics such as self-esteem, grief, stress, anger, guilt, blame, loneliness, forgiveness, blended families and more.  Our program takes place on Tuesday evenings beginning September 8, 2015 from 7:00 – 9:00 PM at St. Basil’s Parish Hall (604 13 Street North).  To register please contact All Saints Parish office at 403-327-8931 or email allsaintslethbridge@shaw.ca.

40 Days for Life Kick-Off Rally & Training

Saturday 12 September 2 – 5 PM

St. Albert the Great Parish 10 Prestwick Drive SE, Calgary Speaker:  Stephanie Gray, defender of the Catholic faith & advocate for the sanctity of all human life.

40 Days for Life Prayer Campaign to End Abortion

September 23 – November 1, 2015  7 AM – 7 PM

Across from the Kensington (Abortion) Clinic

2431 –5 Ave NW Calgary All parishes are encouraged to organize a prayer team and pick a day to pray at the clinic.  For more info: Jairo Garzon  403-870-3905  Molly Naber-Sykes 403-229-4348  mnsykes@shaw.ca

www.40daysforlife.com/calgary

PAPIEŻ: RODZINA NIE MOŻE BYĆ ZAKŁADNIKIEM PRACY

O tym, że praca powinna służyć dobru życia rodzinnego mówił Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Franciszek zaznaczył, że praca podobnie jak święto należą do Bożego planu zbawczego. Wskazał na znaczenie rodziny, jako szkoły w której uczymy się pracowitości oraz na ścisłe powiązanie pracy i życia duchowego. Podkreślił, że praca jest właściwa osobie ludzkiej, wyraża jej godność bycia stworzoną na obraz Boga i dlatego jest święta. Dlatego też spowodowanie utraty miejsc pracy oznacza spowodowanie poważnych szkód społecznych. Następnie Ojciec Święty podkreślił powiązanie piękna ziemi i godności ludzkiej pracy. „Kiedy odrywa się pracę od przymierza między Bogiem a mężczyzną i kobietą, kiedy się ją oddziela od ich cech duchowych, kiedy staje się ona zakładnikiem logiki czystego zysku i pogardza się ludzkimi uczuciami, to poniżenie duszy zatruwa wszystko, także powietrze, wodę, rośliny, pożywienie … Dochodzi do upadku życia obywatelskiego oraz szkód środowiskowych. A konsekwencje dotykają przede wszystkim najuboższych i rodzin” – stwierdził Franciszek. Papież przestrzegał przed tendencją do traktowania rodziny jako przeszkody, ciężaru, instytucji osłabiającej wydajność pracy. „Kiedy organizacja pracy traktuje ją jako zakładnika albo wręcz utrudnia jej życie, wtedy mamy pewność, że społeczeństwo zaczęło działać przeciwko sobie!” – powiedział. Wskazał, że rodziny chrześcijańskie wnoszą do wspólnego dobra tożsamość oraz więź mężczyzny i kobiety, zrodzenie dzieci, pracę, która czyni ziemię domem, a świat możliwym do zamieszkania. Po refleksji o wartości święta w życiu rodzinnym skupimy się dziś na elemencie dopełniającym, jakim jest praca. Obydwa one stanowią część Bożego planu zbawczego. Święto i praca! Zazwyczaj mówi się, że praca jest potrzebna, aby utrzymać rodzinę, wychowywać dzieci, aby zapewnić naszym bliskim godne życie. O osobie poważnej, uczciwej mówimy: „to człowiek pracowity”, to znaczy taki, który nie żyje kosztem innych. Widziałem, że jest dziś wielu Argentyńczyków, tak jak mówimy u nas: „Nie jest darmozjadem” – zrozumiano? I rzeczywiście praca w jej wielu formach począwszy od pracy domowej troszczy się także o dobro wspólne. A gdzie uczymy się tego pracowitego stylu życia? Przede wszystkim w rodzinie. Rodzina wychowuje do pracy poprzez przykład rodziców: ojca i matki pracujących dla dobra rodziny i społeczeństwa. W Ewangelii Święta Rodzina z Nazaretu jawi się jako rodzina ludzi pracujących, a sam Jezus jest nazywany „synem cieśli” (Mt 13,55), a nawet „cieślą” (Mk 6,3). Zaś święty Paweł ostrzega chrześcijan: „Kto nie chce pracować, niech też nie je!” (2 Tes 3,10). Apostoł odnosi się wyraźnie do fałszywej duchowości pewnych ludzi, którzy w istocie żyją kosztem innych braci i sióstr, „wcale nie pracują” (2 Tes 3,11). W koncepcji chrześcijańskiej zaangażowanie w pracy i życie duchowe nie są wcale ze sobą sprzeczne. Ważne, aby to dobrze zrozumieć! Modlitwa i praca mogą i powinny być ze sobą w harmonii, jak naucza święty Benedykt. Brak pracy jest również szkodliwy dla ducha, tak jak brak modlitwy szkodzi także działalności praktycznej. Powtarzam, że praca w tysiącu różnych form jest właściwa osobie ludzkiej. Wyraża jej godność bycia stworzoną na obraz Boga. Dlatego mówimy, że praca jest święta. Stąd też zarządzanie zatrudnieniem jest wielką odpowiedzialnością ludzką i społeczną, której nie można zostawiać w rękach kilku osób czy zrzucać na ubóstwiony „rynek”. Spowodowanie utraty miejsc pracy oznacza spowodowanie poważnych szkód społecznych. Ubolewam widząc, że są bezrobotni, nie znajdujący pracy i pozbawieni godności, by przynieść do domu chleb zapracowany własnymi rękoma. Cieszę się natomiast widząc, kiedy rządzący podejmują wiele wysiłków, aby znaleźć miejsca pracy i dążyć, aby wszyscy mieli pracę. Praca jest święta, nadaje godność. Trzeba się modlić, aby rodzina nie była pozbawiona pracy. Zatem praca, podobnie jak święto, jest częścią planu Boga – Stwórcy. W Księdze Rodzaju kwestia ziemi pojmowanej jako dom i ogród powierzony opiece i pracy człowieka (2,8.15), poprzedzona jest bardzo wzruszającym fragmentem: „Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo, nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła – bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię i rów kopał w ziemi, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby” (2, 4b-6). Nie jest to sentymentalizm, ale objawienie Boga; a my mamy obowiązek, aby je zrozumieć i sobie przyswoić. Encyklika „Laudato si'”, która proponuje ekologię, integralną zawiera również następujące przesłanie: piękno ziemi i godność ludzkiej pracy uczynione są po to, aby były ze sobą złączone. Kiedy odrywa się pracę od przymierza między Bogiem a mężczyzną i kobietą, kiedy się ją oddziela od ich cech duchowych, kiedy staje się ona zakładnikiem logiki czystego zysku i pogardza się ludzkimi uczuciami, to poniżenie duszy zatruwa wszystko, także powietrze, wodę, rośliny, pożywienie… Dochodzi do upadku życia obywatelskiego oraz szkód środowiskowych. A konsekwencje dotykają przede wszystkim najuboższych i rodzin. Nowoczesna organizacja pracy czasami ma niebezpieczną skłonność, by traktować rodzinę jako przeszkodę, ciężar, osłabienie wydajności pracy. Ale zadajmy sobie pytanie: o jaką produktywność chodzi? I dla kogo? Tak zwane „inteligentne miasto” jest niewątpliwie bogate w usługi i zorganizowanie; ale jest często na przykład wrogie dla dzieci i osób starszych. Czasami projektant jest zainteresowany indywidualnym zarządzaniem siły roboczej, by gromadzić, wykorzystywać lub odrzucać zgodnie z tym, co jest najbardziej korzystne pod względem ekonomicznym. Rodzina jest wielką próbą ogniową. Kiedy organizacja pracy traktuje ją jako zakładnika, albo wręcz utrudnia jej życie, wtedy mamy pewność, że społeczeństwo zaczęło działać przeciwko sobie! W tej sytuacji rodziny chrześcijańskie stają przed wielkim wyzwaniem i wielką misją. Wnoszą podstawy Bożego stworzenia: tożsamość oraz więź mężczyzny i kobiety, zrodzenie dzieci, pracę, która czyni ziemię domem a świat możliwym do zamieszkania. Utrata tych podstaw jest sprawą bardzo poważną, a we wspólnym domu jest już zbyt wiele pęknięć! Zadanie nie jest łatwe. Czasami stowarzyszeniom rodzinnym może się zdawać, że stają jak Dawid przeciw Goliatowi… ale wiemy jak to wyzwanie się skończyło! Potrzebna jest wiara i przebiegłość. Niech Bóg da nam przyjąć z radością i nadzieją swoje wezwanie w tym trudnym czasie naszej historii. Powołanie do pracy, aby nadać godność samemu sobie i swojej rodzinie.

MODLITWA

Modlitwa to, najprościej mówiąc, rozmowa człowieka z Bogiem. Jest ona wyrazem naturalnej dla człowieka potrzeby Boga. Nawet po utracie podobieństwa do Boga na skutek popełnionego grzechu człowiek pozostaje obrazem swego Stwórcy. Zachowuje pragnienie Boga, który powołał go do istnienia. Wszystkie religie świadczą o tym poszukiwaniu właściwym dla ludzi. Modlitwa nie jest jednak tylko jednostronnym działaniem człowieka, wręcz przeciwnie: w modlitwie wierny Bóg zawsze pierwszy wychodzi z miłością do człowieka; zwrócenie się człowieka do Boga jest zawsze odpowiedzią. Posłanie Chrystusa i Ducha Świętego, które w sakramentalnej liturgii Kościoła zapowiada, urzeczywistnia i komunikuje misterium naszego zbawienia, znajduje przedłużenie w modlącym się sercu. Modlitwa uwewnętrznia i przyswaja liturgię podczas i po jej celebracji. Nawet jeśli modlitwa jest przeżywana „w ukryciu” (Mt 6, 6), jest zawsze modlitwą Kościoła i komunią z Trójcą Świętą.

W modlitwie człowiek zwraca się do Boga, wyrażając swe potrzeby, dziękczynienie, uwielbienie lub skruchę. Choć Bóg zna je mocą swej wszechwiedzy, to jednak pragnie, byśmy wyrażali przed Nim to, co jest w naszym sercu. Modlitwa – czy zdajemy sobie z tego sprawę czy nie – jest spotkaniem Bożego i naszego pragnienia. Bóg pragnie, abyśmy Go pragnęli. Chce, byśmy modląc się poznawali Jego wolę i przygotowywali się na przyjęcie Jego łaski. Aby móc poznać wolę Boga i prawdę o Nim, potrzeba słuchać tego, co sam mówi o sobie w swym Słowie. Dlatego modlitwa powinna być oparta o poznanie Boga objawiającego się w Biblii i tradycji Kościoła. Mistrzowie życia duchowego w ten sposób streszczają dyspozycje serca karmionego słowem Bożym w czasie modlitwy: „Szukajcie czytając, a znajdziecie rozmyślając; pukajcie modląc się, a będzie wam otworzone przez kontemplację”.