17 Stycznia, 2016r.

17 Stycznia, 2016r.

                         II NIEDZIELA ZWYKŁA

                Iz 62,1-5; 1 Kor 12,4-11; 2 Tes 2,14; J 2,1-12

 

Ref: Pośród narodów głoście chwałę Pana

Znów rozpoczynamy w liturgii tzw. okres zwykły. Od przyszłej niedzieli aż do Popielca, a po Zesłaniu Ducha Świętego aż do następnego Adwentu, będzie nam towarzyszyła Ewangelia św. Łukasza. Dziś natomiast, jako wprowadzenie, znany nam dobrze fragment Ewangelii Janowej: Gody w Kanie Galilejskiej z cudowną przemianą wody w wino. Lekturę warto rozpocząć od końca: „Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.” Cud w Kanie Galilejskiej był znakiem dla uczniów, a potem także dla całego Kościoła. Znakiem, czyli czymś, co ma jakieś znaczenie i o czymś nas poucza. Właśnie ta „dydaktyczna” zawartość jest najważniejsza. Jezus w dyskretny, a zarazem nie pozostawiający wątpliwości sposób, pokazał swoim uczniom, że ma nadludzką moc i panowanie nad siłami natury. Dotąd znali Go jako Nauczyciela o porywającym sposobie mówienia, jako rozmodlonego i wrażliwego na potrzeby ludzkie Przyjaciela; teraz odkrywają, że Jezus może więcej. Może, bo sam jest Kimś więcej. To odkrycie było zarazem narodzeniem się ich wiary. Od tej chwili wierzą, że Jezus jest Mesjaszem, że ma powierzoną przez Boga misję zbawienia, że to właśnie na Niego od wieków czekał lud Izraela. I oto ten Mesjasz jest tu, na wyciągnięcie ręki, przy tym samym stole pije to samo wino, które osobiście swoim wszechmocnym słowem stworzył z wody. Uczynił to po to, aby obudzić w swoich uczniach wiarę. I ten sam zamiar towarzyszy Jezusowi do dziś. Najpierw jest wiara, a dopiero potem różne ludzkie potrzeby i troski. Warto o tym pamiętać w swoich modlitwach. Często bowiem, powołując się na cud w Kanie Galilejskiej, prosimy Boga o pomoc w swoich różnych sprawach. Mamy do tego prawo, ale cały czas powinniśmy pamiętać, że najważniejsza musi być nasza wiara, nasze bezwarunkowe zaufanie do Jezusa, bez względu na to, czy nasza woda stanie się winem, czy też nadal pozostanie tylko wodą. Zaufanie to powinno przejawić się w posłuszeństwie i współpracy z Bogiem. Trzeba wiedzieć, że słudzy wykonali „w ciemno”, bez żadnych gwarancji, bardzo ciężką pracę. W czasie uroczystości, gdy mogli się dobrze bawić, na życzenie jednego z biesiadników, przynieśli z odległej studni kilkadziesiąt wiader wody. Dzięki ich zaufaniu i posłuszeństwu, Chrystus mógł zadziałać swoją mocą. Gdyby nie było wody, nie byłoby też wina. Otóż z nami powinno być podobnie. Musimy być gotowi zaryzykować trochę i zaufać Bogu w ciemno, bez gwarancji natychmiastowego sukcesu. Niekiedy może to kosztować nas sporo wysiłku i pracy, trzeba będzie nanosić się sporo wody, ale jest to konieczne, aby Jezus miał co przemieniać, aby mógł nam błogosławić. Spróbujmy Mu zaufać, a wzorem tego zaufania niech nam będzie Maryja, Matka Jezusa i owi bezimienni słudzy. Nie zawiedziemy się!

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 16 stycznia

18:00 – ++ Apolonia i Józef Pyć              – córka z rodziną

Niedziela, 17 stycznia

8:00 – ++ Anna i Antoni Różnicki i zmarli z rodziny

9:30 – ++ Maria i Józef Kabut, Zofia i Stanisław Paszkiewicz                                                        – przyjaciele

11:00 – O pogłębienie wiary dla dzieci, którzy przystąpili do I Komunii św. w zeszłym roku                             – rodzice

12:30 – O szczęśliwe rozwiązanie dla Marty Horvath         – rodzice

19:00 – ++ Andrzej Lipski i zmarli z rodziny oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Poniedziałek, 18 stycznia

19:00 – + Andrzej Raniszewski (6 rocz)

19:00 – O szczęśliwą operację dla męża

Wtorek, 19 stycznia

19:00 – ++ Henryk Dąbrowski i zmarli z rodziny oraz dusze w czyśćcu cierpiące

19:00 – O zdrowie dla Ryszarda

Środa, 20 stycznia

19:00 – ++ Za zmarłych rodziców i braci

19:00 – ++ Za zmarych z rodziny Śliwonik, Zakowicz i dusze w czyśćcu cierpiące

Czwartek, 21 stycznia

9:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Arka Senderowskiego             – R. Piekut

19:00 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla dzieci            – mama

Piątek, 22 stycznia

9:00 – + Aleksander Rybakowicz

19:00 – + Alicja Kasiak

Sobota, 23 stycznia

8:30 – + Mieczysław Obrocki

18:00 – ++ Henryk i Romuald Sujata oraz zmarli z rodziny i dusze w czyśćcu cierpiące       – córka z rodziną

Niedziela, 24 stycznia

8:00 – Za parafian

9:30 – O łaski i Boże błogosławieństwo z okazji Urodzin dla Anny

11:00 – + Janina Strerzyński

12:30 – + Za zmarłych z rodziny Kwartek

19:00 – + Teresa Łabinowicz                       – mąż z rodziną

LEKTORZY – 16-17 stycznia

18:00 – S. Teresa, Organista, M. Domaradzki

8:00 – A. Rudzińska, Organista, M. Sobczak

9:30 – E. Kiegler, M. Iskra, J. Pietrzak

11:00 – A. Kamieniak, Laetare, M. Kaczan

12:30 – W. Potocka, M. Kulaga, M. Domaradzki

19:00 – Lektorzy

 

W NASZEJ WSPÓLNOCIE      

SPOTKANIE OPŁATKOWE Z KAPŁANAMI Z RADIA MARYJA I TV TRWAM – 24 STYCZNIA 2016

Serdecznie zapraszamy na spotkanie opłatkowe z kapłanami posługującymi w Radio Maryja i TV Trwam. Program spotkania jest następujący: uroczysta Msza święta o godz. 12:30 pm, gorący posiłek w sali parafialnej, występy naszych młodych tancerzy, okazja do zadawania pytań. W spotkaniu wezmą też udział specjalni goście z Polski: z Kancelarii Prezydenta RP oraz Sejmu RP. Będzie okazja do miłego spędzenia czasu w braterskiej atmosferze oraz pogłębienia wiedzy na temat zmian zachodzących w naszej Ojczyźnie. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich naszych parafian na niedzielę, 24 stycznia 2016 roku. Bilety: $ 35.00. od osoby do nabycia u pani Ireny Miazga tel: 403-248-6851.

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE – KOLĘDA

Zgodnie z polską tradycją w pierwszych tygodniach Nowego Roku 2016 będziemy odwiedzać rodziny w ramach kolędy, ale tylko na indywidualne zaproszenie. Karty – zgłoszenia na kolędę wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 17 do 24 stycznia Rodzina Zofii i Jana Chwieczko będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

KOPERTY NA OFIARY NA 2016 ROK

W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych.

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2016. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 31 stycznia, 2016r.

KAWIARENKA

W miesiącu stycznia kawiarenkę przygotowuje grupa młodzieży udająca się na Światowe dni Młodzieży w Polsce. Zapraszamy.     

JASEŁKA 2016pt. „JA CIEBIE CHRZCZĘ” Serdecznie zapraszamy na JASEŁKA –dzisiaj w niedzielę, 17 stycznia do Domu Polskiego na godzinę 15:30! Bilety: dorośli: $10, dzieci: $5 (powyżej 5 lat)

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA

W środę 20 stycznia, o godz. 19:45 – spotkanie Rycerzy Kolumba. W zebraniu biorą udział tylko ci, którzy zostali przyjęci do organizacji.

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

W poniedziałek 12 stycznia zmarł ś.p. Władysław Wyglądała w wieku 80 lat. Pogrzeb ś.p. Władysława odbył się w naszym Kościele w sobotę 16 stycznia. Zmarłego ś.p. Władysława polecamy Miłosierdziu Bożemu, a rodzinie składamy wyrazy współczucia.

Z ŻYCIA POLONII

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE

Zaprasza na koncert „Piotr Lemańczyk Trio”, który odbędzie się w piątek, 22 stycznia o godzinie 20:00

w Domu Polskim. Bilety w cenie $15.00 będą do nabycia przy wejściu. Szczegóły dotyczące koncertu są na stronie Stowarzyszenia  www.polishcanadianassociation.com

ZABAWA WALENTYKOWA

Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła II zaprasza na Zabawę Walentynkową w sobotę 6 lutego do sali parafialnej. Bilety w cenie $ 55.00 od osoby są dostępne w sali parafialnej po Mszach św. Kontakt: Lucyna 403-366-4481.

STOWARZYSZENIE POLSKO – KANADYJSKIE Zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie w ramach „Kawa z tematem” w dniu 29 stycznia 2016 r. Dr. M. Broniewski będzie mówić na temat: „50 lat po zakończeniu Soboru Watykańskiego II”. Prezentacja odbędzie się w Domu Polskim, w Sali Kombatanta i zacznie się punktualnie o 19:00. Od godziny 18:00 serwujemy kawę, herbatę napitki.

ZEBRANIE SPK KOŁA #18

Zapraszam wszystkich członków na miesięczne zebranie naszego Koła SPK Nr 18, w dniu 17 stycznia 2016 r. w Domu Polskim. Z uwagi na krótki czas zebrania (Jasełka po Zebraniu) – proszę o punktualne przybycie. Proszę o opłacenie składek członkowskich na 2016 rok przed zebraniem.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza na pierwsze w Nowym Roku Zebranie Miesięczne w niedzielę, 31 stycznia w Domu Polskim.

Początek o godz.14.30. Zapraszamy zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY uprzejmie informuje, że w dniu 4,5 luty br. od godz: 9:00-17:00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary uprzejmie informuje , że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE. W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604 688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na następujacy adres:Rejestracja paszportowa online

https://secure.e-konsulat.gov.pl   Następujace dane osobowe należy przesłać na adres Konsulatu Generalnego RP w Vancouver: Imię , nazwisko, nazwisko panieńskie (dla kobiet)data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seria i numer posiadanego paszportu,jaki urząd wydał, numer PESEL

Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

GRUPA „NADZIEJA”

Jeśli uważasz, że masz problem z nadużywaniem alkoholu, nie jesteś odosobniony. W każdy czwartek o godz. 19:30 odbywają się spotkania dla kobiet i mężczyzn w salce przy Kościele St. Joseph 640 – 19 Ave NW. Serdecznie zapraszamy. (4x)

FIRST AID & CPR COURSES Instruktorka pierwszej pomocy oferuje kursy Red Cross First Aid & CPR. Kursy odbywaja sie raz w miesiacu, w weekend, NW Calgary (Brentwood). Najblizszy kurs odbedzie sie : 23-24 Stycznia, 2016. Certyfikaty sa wydawane bezposrednio po ukonczeniu kursu. Przystepne ceny, duzo cwiczen praktycznych z manekinami, materialy w cenie kursu. Celem uzyskania szczegolow oraz kolejnych dat kursow prosze o kontakt: Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor e-mail: joannamycek87@gmail.com, phone: 403- 999- 4775 (1x)

PRACA

Potrzebne są panie do pracy w sprzątaniu. Proszę dzwonić pod telefon 403-663-9886. Zostawiać wiadomość można po polsku lub angielsku. (11x)

POSZUKUJĘ OPIEKUNKI

Opiekunka potrzebna na 1 lub 2 dni w tygodniu dla dwójki dzieci (4 i 1,5 lat)Najchętniej u mnie w domu w dzielnicy Bowness N.W. Kontakt Marzena 403-618-7403

 

POWIERZMY SIĘ BOGU MIŁOSIERNEMU I LITOŚCIWEMU Dziś rozpoczynamy katechezy na temat miłosierdzia w perspektywie biblijnej, abyśmy w ten sposób uczyli się miłosierdzia słuchając tego, czego poprzez swoje Słowo uczy nas sam Bóg. Zaczynamy od Starego Testamentu, który nas przygotowuje i prowadzi do pełnego objawienia Jezusa Chrystusa, w którym w pełni objawia się miłosierdzie Ojca. W Piśmie Świętym Bóg przedstawiony jest jako „Bóg miłosierny”. Jest to imię, poprzez które, że tak powiem, objawia On nam swoje oblicze i serce. On sam, jak mówi Księga Wyjścia, objawiając się Mojżeszowi definiuje siebie w następujący sposób: „Pan, Pan, Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność”. Także w innych tekstach odnajdujemy tę formułę, z pewnymi zmianami, ale zawsze kładziony jest nacisk na miłosierdzie i miłość Boga, który niestrudzenie przebacza. Przypatrzymy się każdemu po kolei z tych słów Pisma Świętego, które nam mówią o Bogu. Pan jest „miłosierny”: słowo to przywołuje postawę czułej troski, takiej jaką matka otacza swoje dziecko. Rzeczywiście hebrajskie słowo użyte w Biblii skłania nas do myśli o wnętrznościach, a także o łonie matczynym. Dlatego sugeruje ono obraz Boga, który się wzrusza i okazuje nam swoje uczucia, jak matka, kiedy bierze w ramiona swoje dziecko, pragnąc jedynie je kochać, chronić, pomagać, gotowa oddać dla niego wszystko, nawet siebie samą. Ten piękny obraz podsuwa ten termin. Jest to zatem miłość, którą można określić, w dobrym sensie, jako poruszającą wnętrzności. Napisano także, że Pan jest „litościwy”, w tym sensie, że okazuje łaskę, współczucie i w swojej wielkości pochyla się nad słabymi i ubogimi, zawsze gotów, by przyjąć, zrozumieć, przebaczyć. To jak ojciec z przypowieści o której mówi Ewangelia św. Łukasza: Ojciec, który nie zamyka się w rozżaleniu, z powodu porzucenia przez młodszego syna, lecz przeciwnie stale na niego czeka, bo go zrodził, a następnie wybiega mu na spotkanie i obejmuje go, nie pozwala jemu nawet dokończyć wyznania winy, jakby przykrywał jemu usta – tak wielka jest miłość i radość z tego powodu, że go odnalazł. Potem idzie zawołać starszego syna, który jest oburzony i nie chce się cieszyć, syna, który zawsze był w domu, ale żyjąc bardziej jak sługa, niż syn, ale także i nad nim pochyla się ojciec, zaprasza go by wszedł, stara się otworzyć jego serce na miłość, aby nikt nie był wykluczony ze święta miłosierdzia. Miłosierdzie jest bowiem świętem. O tym Bogu miłosiernym mowa jest również, że jest „nieskory do gniewu”, dosłownie, „ma długi oddech”, to znaczy ma szeroki oddech wielkoduszności i zdolność do znoszenia. Bóg potrafi czekać, Jego czasy nie są niecierpliwymi czasami ludzi; jest On jak mądry rolnik, który potrafi oczekiwać, zostawia czas, aby dobre ziarno wzrosło, pomimo kąkolu. I wreszcie Pan ogłasza siebie „bogatym w łaskę i wierność”. Jakże piękna jest ta definicja Boga! Jest w niej wszystko. Ponieważ Bóg jest wielki i potężny, ale ta wielkość i moc ukazują się w miłości względem nas, tak małych, tak niezdolnych. Użyte tutaj słowo „miłość”, wskazuje miłość, łaskę, dobroć. Niej jest to miłość z telenoweli. Ta miłość czyni pierwszy krok, który nie zależy od ludzkich zasług, ale z wypływa ogromnej bezinteresowności. Jest to Boża troskliwość, której nic nie może powstrzymać, nawet grzech, bo potrafi przejść ponad grzechem, pokonać zło i wybaczyć je. Wierność bez granic: oto ostatnie słowo jakie Bóg objawił Mojżeszowi. Wierności Boga nigdy nie zabraknie, ponieważ Pan jest opiekunem, który jak mówi Psalm, nie zasypia, ale nieustannie czuwa nad nami, aby nas doprowadzić do życia: „On nie pozwoli zachwiać się twej nodze ani się zdrzemnie Ten, który cię strzeże. Oto nie zdrzemnie się ani nie zaśnie Ten, który czuwa nad Izraelem […] Pan cię uchroni od zła wszelkiego: czuwa nad twoim życiem. Pan będzie strzegł twego wyjścia i przyjścia teraz i po wszystkie czasy” . Ten Bóg miłosierny jest wierny w swoim miłosierdziu. Święty Paweł mówi coś bardzo pięknego: jeśli nie jesteś wobec Niego wierny, „On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego” (2 Tym 2,13). Wierność w miłosierdziu jest wręcz istotą Boga. Dlatego Bóg jest całkowicie i zawsze godny zaufania. Jest to obecność solidna i stabilna. To jest pewność naszej wiary. Zatem w tym Jubileuszu Miłosierdzia powierzmy się Jemu całkowicie a doświadczymy radości bycia kochanymi przez tego „Boga miłosiernego i litościwego, cierpliwego, bogatego w łaskę i wierność”.