28 luty, 2016r.

28 luty, 2016r.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 27 luty
18:00 – O zdrowie dla Joanny             – rodzina

Niedziela, 28 luty
8:00 – O zdrowie i dużo łask Bożych dla Mateusza
– babcia
9:30 – O Boże błogosławieństwo dla Magdy Senderowskiej z okazji Urodzin                    – przyjaciele
11:00 – ++ Marianna i Leon Kluz
12:30 – ++ Maria, Tadeusz, Bogdan Bogusławscy oraz Halina i Władysław Karpiński
12:30 – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych   – SPK #18
19:00 – + Małgorzata Ludwin
Poniedziałek, 29 luty
19:00 – + Helena Jacyszyn              – córka z rodziną
19:00 – O łaskę wiary i światło ducha św. dla synów

Wtorek, 1 marca
19:00 – + Marianna Kiźlin  – przyjaciele
19:00 – Dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Mikołaja, Zosi, Edyty i Staszka
– rodzice i dziadkowie

Środa, 2 marca
19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Zakowicz, Śliwonik i dusze w czyśćcu cierpiące
19:00 – ++ Matthew i Natalie (1 rocz)

Czwartek, 3 marca
9:00 – Nie ma Mszy św.
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Ks. Jacka w dniu Urodzin         – Z. Śliwonik
19:00 – ++ Czesława Szubierajska i Zofia Marzecka
– rodziana

Piątek, 4 marca
9:00 – Za parafian
19:00 – ++ Józefa, Helena, Antonina i Stanisław

Sobota, 5 marca
8:30 – ++ Sr. Jolanta i Waleria Kozal  – Zofia
18:00 – + Małgorzata Grabowska
18:00 – + Irena Zarzycka   – syn z rodziną

Niedziela, 6 marca
8:00 – ++ Melania i Wacław Przędzelewski oraz zmarli z rodziny                    – dzieci
9:30 – W intencji Ojczyzny, Radio Maryja i TV Trwam
11:00 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Magdy Senderowskiej z okazji Urodzin             – Renata
12:30 – ++ Marianna i Tomasz Pituch       – syn z rodziną
19:00 – O łaski i Boże błogosławieństwo dla dzieci i wnuków
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
Wj 3,1-8a.13-15; 1 Kor 10,1-6.10-12; Łk 13,1-9
Ref: Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

Temat Bożej cierpliwości wobec grzeszników, cierpliwego oczekiwania na nasze nawrócenie, przewija się często na kartach Ewangelii. Wynika to z zasady, że „Bóg nie chce śmierci grzesznika, lecz żeby się nawrócił i żył”. Jednakże człowiekowi trudno w tę zasadę uwierzyć, trudno uwierzyć w miłość Boga. Bowiem w relacjach między ludźmi stosuje się na ogół reguły przeciwne: wolimy wyeliminować konkurentów, niż dawać im szanse zwycięstwa. Tymczasem Bogu zależy na nas, na naszym życiu. I dlatego Bóg ciągle czeka, daje nam szanse poprawy, nie zraża się naszym lekceważeniem i niewiarą. Ale Bożej cierpliwości nie wolno nadużywać i wystawiać na próbę. Właśnie przed tym przestrzega nas Chrystus w dzisiejszej Ewangelii: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”. Bożym celem jest nasze nawrócenie, a nie zagłada! Ale zagłada, i to zagłada ostateczna, jest nieodwołalną konsekwencją braku nawrócenia. Żeby tego uniknąć, trzeba w porę dokonać właściwego wyboru, tzn. wyboru za Bogiem. Jest to decyzja, od której Bóg uzależnia wszystko. Przypowieść o ogrodniku i drzewie figowym pokazuje, że Chrystus nie czeka na tę decyzję biernie, że tak zależy Mu na nas, iż osobiście angażuje się w sprawę naszego nawrócenia. Jest gotów wspomóc nas na różne sposoby, aby nam ułatwić decyzję wiary. Co prawda mógłby nas zmusić, a jeśli pomimo to nie chcielibyśmy, mógłby się zemścić, ale On tego nie chce. Jest gotów nawet na różne upokorzenia, byle tylko nas ratować. Czyż takim upokorzeniem nie jest sama cierpliwość wobec naszych buntów i zwlekania z poprawą? Którzy z rodziców czy nauczycieli, nie mówiąc już o kapralach w wojsku czy o szefach w pracy, byliby tak spokojni i wyrozumiali wobec swoich dzieci czy podwładnych? Którzy nie wykorzystaliby swojej władzy i siły, aby pokazać, kto tu rządzi? A Bóg, mając władzę absolutną – czeka. Nie mści się, nie szaleje ze złości, lecz spokojnie czeka, płacąc swoim cierpieniem i bólem nieodwzajemnionej miłości.Nam trudno w to uwierzyć. Raczej – sądząc po samych sobie – jesteśmy skłonni przypisać Bogu mściwość, a przynajmniej karzącą sprawiedliwość, niż miłosierdzie. Dlatego wiele nieszczęść, które spotykają innych lub nas samych, interpretujemy często jako karę za grzechy. Trudno nam przyjąć, że cierpienie może być kwestią niezawinionego „przypadku” – lub raczej krzyża – że trzeba się z nim liczyć, bo jest ono normalnym stanem człowieka, który może każdego spotkać, bez żadnej osobistej winy. Dlatego za wszelką cenę próbujemy tłumaczyć sobie cierpienie jakąś winą, której na siłę się doszukujemy, nawet gdy jej wprost nie ma.

LEKTORZY – 27-28 luty
18:00 – J. Bogusławska, Organista, E. Kiegler
8:00 – M. Edgar, A. Rudzińska, P. Adamski
9:30 – M. Domaradzki, D. Topor, Z. Topor
11:00 – M. Łabinowicz, S. Salome, K. Kamieniak
12:30 – J. Miazga, S. Teresa, T.  Miazga
19:00 – Młodzież/Lektorzy

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
W pierwszy piątek miesiąca 4 marca po porannej Mszy św. od godz. 9:30 rozpocznie się całodzienną Adorację Najświętszego Sakramentu w naszym kościele, która będzie trwać do godziny 18:30.  Prosimy wszystkich, którzy chcą modlić się w tym dniu o zapisanie się do zeszytu, aby nieustannie były osoby czuwające w kościele. Również w pierwszy piątek z posługą sakramentalną odwiedzamy chorych i starszych parafian.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
Zapraszamy w najbliższą sobotę 5 marca na nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu z rozważaniami tajemnic różańcowych o godz. 17:15 przed wieczorną Mszą św. o 18:00. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy różańcowej

NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO POSTU
Wielki Post ponownie daje nam sposobność do refleksji nad tym, co stanowi centrum życia chrześcijańskiego – miłością. Jest to odpowiedni czas, abyśmy z pomocą Słowa Bożego i sakramentów odnowili naszą drogę wiary, zarówno osobistą, jak i wspólnotową. Jest to droga pod znakiem modlitwy i dzielenia się, milczenia i postu, w oczekiwaniu na radość paschalną. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu:
GORZKIE ŻALE –  w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:15.
DROGA KRZYŻOWA
– dla dzieci w środy o godz. 18:30
– dla wszystkich wiernych w piątki o godz. 18:30

TOGETHER IN ACTION – 2016
Tegoroczna kolekta TOGETHER IN ACTION odbywa się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).  Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $31,611.84. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 2,340.00.
Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.
SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU
W każdą środę Wielkiego Postu okazja do spowiedzi św. we wszystkich kościołach Diecezji Calgary od 19:30 – 20:30. W naszym kościele spowiedź codziennie przed każdą Mszą świętą, w razie potrzeby także po skończonej Eucharystii. Można też umówić się ze spowiednikiem na dogodną godzinę. Korzystajmy z sakramentu Pojednania, w którym Bóg okazuje miłosierdzie grzesznikowi.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Przez najbliższy tydzień od 28 lutego do 6 marca Rodzina Aleksandry i Wiktora Grala będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

SPOTKANIE MINISTRANTÓW
Zapraszamy wszystkich ministrantów oraz ich rodziców na spotkanie w czwartek 3 marca bezpośrednio po Mszy św.

KAWIARENKA
Przez miesiąc luty i marzec  kawiarenkę przygotowuje „Grupa Parafialna”. Zapraszamy!

WYPRZEDAŻ CIAST ŚWIĄTECZNYCH
Panie z grupy parafialnej serdecznie zapraszają na wyprzedaż ciast świątecznych w niedzielę 13 marca.
Przy stoisku z kawą i ciastem są do nabycia  kartki świąteczne.

BIBLIOTEKA- WYPRZEDAŻ KSIĄŻEK
Do końca marca biblioteka prowadzi wyprzedaż książek w cenie $1.00. Pieniądze ze sprzedaży będą przeznaczone na zakup nowych książek do naszej biblioteki. Serdecznie zapraszamy !

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2016
Począwszy od 10 lutego (Środa Popielcowa) do 20 marca (Niedziela Palmowa) katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dni. Dodatkowo dla naszej parafii są wyznaczone; 16 luty i 3 marzec (od 7:00 AM – 7:00 PM). Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, w sali parafialnej (w najbliższe niedziele), tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

 

Z ŻYCIA POLONII

INFORMACJA DLA PRZYLATUJĄCYCH DO KANADY PO 15 MARCA 2016
Od 15 marca 2016 roku wjazd do Kanady dla obywateli krajów ruchu bezwizowego, w tym Polski, będzie wymagał wcześniejszej rejestracji on-line. Władze kanadyjskie wprowadziły konieczność wypełnienia formularza eTA, czyli elektronicznego systemu autoryzacji podróży. Dokładnie więc od 15 marca 2016 roku obcokrajowcy, którzy są zwolnieni z konieczności posiadania wizy wjazdowej (w tym obywatele Polski) będą musieli wypełnić formularz eTA, jeśli planują podróż do Kanady drogą lotniczą (nowy wymóg nie dotyczy przekraczających granicę Kanady drogą lądową lub morską.) Jeśli ktoś otrzymał Work Permit lub Study Permit przed 1 sierpnia 2015 i planuje wyjazd i powrót do Kanady, potrzebuje zarejestrowania się w systemie eTA. Rejestracja eTA nie obowiązuje stałych rezydentów Kanady, posiadających kartę stałego pobytu. Poza tym naturalnie będzie nadal wymagany ważny paszport.  Sugerujemy nie zwlekać w tej sprawie do ostatniej chwili i aplikować on line na stronie canada.ca/eTA. Na tej witrynie jest dostępna informacja o procedurze eTA w języku polskim. Koszt rejestracji to 7 dolarów kanadyjskich. Większość wniosków powinna być akceptowana w ciągu kilku/kilkunastu minut od złożenia, ale mogą być wyjątki. Wtedy w ciągu maksymalnie 72 godzin otrzyma się maila z dalszymi instrukcjami. Założone konto eTA będzie powiązane z paszportem i będzie ważne do 5 lat lub daty wygaśnięcia paszportu – zależy od tego, co będzie pierwsze. Rejestracja będzie dawała możliwość wizyty w Kanadzie do 6 miesięcy. W innym przypadku będzie trzeba złożyć wniosek i przedłużenie pobytu. Obsłudze lotów do Kanady będzie trzeba pokazać paszport, dzięki czemu sprawdzą, czy pasażer posiada eTA. Na granicy będzie także krótkie spotkanie ze strażnikiem służby granicznej, który ostatecznie zadecyduje o wjeździe do kraju i i czasie pobytu.
Informację przygotował: Marek Domaradzki
STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE  Zaprasza na Zebranie Miesięczne w niedzielę, 28 lutego w Domu Polskim. Początek o godz.14.30. Zapraszamy wszystkich zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością organizacji.

EUROPEJSKA AKADEMIA PIŁKI NOŻNEJ „BIAŁE ORŁY”
Rozpoczyna zapisy na sezon letni 2016 dla  dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat.  Z nami Twoje dziecko poprawi swoje umiejętności gry w piłkę i kondycję fizyczną, pozna nowych przyjaciół, pogłębi znajomość języka polskiego a przede wszystkim, będzie się znakomicie bawić.  Zajęcia odbywają się na swieżym powietrzu dwa razy w tygodniu i są prowadzone przez doświadczonych trenerów z Polski. Po więcej informacji prosimy o kontakt z Frankiem pod numerem 403-888-0384, e-mail: frank@franksrenovation.com.  Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.whiteeaglescalgary.net

KSIĄŻKI DO ZAMÓWIENIA
Jest możliwość zakupu II tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka oraz „Chrztu Polski” Krzysztofa Ożoga (Książka Roku). Cena zależy od ogólnej ilości zamówienia i powinna być w granicach 55zł. Zamówienia proszę wysyłać na pulwicki@shaw.ca.
OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PRACA
Potrzebne są panie do pracy w sprzątaniu. Proszę dzwonić pod telefon 403-663-9886. Zostawiać wiadomość można po polsku lub angielsku. (6x)

OPIEKUNKA
Zaopiekuję się osobą w wieku starszym. Mam 3 letnie doświadczenie z osobą niepełnosprawną. Proszę dzwonić do Anny. Tel: 403-710-5511 (3x)

DOM DO WYNAJĘCIA
Wynajmę cały dom w dzielnicy Fairview SE. Dom z 2 sypialniami, 2 łazienki, 2 salony na górze. Cały wyremontowany. Podwójny ogrzewany garaż.
Tel: 403-710-6338 (3x)

SZUKAM OPIEKUNKI
Starsza pani szuka opiekunki od poniedziaku do piątku. Ewentualnie w soboty. Dzielnica Signal Hill. Tel: 403-569-9628 (2x)
OPIEKUNKA DO DZIECKA
Poszukuję opiekunki dla rocznej dziewczynki na 5 dni w tygodniu. Dzielnica Mountview. Tel: 403-471-8212. (4x)

SZUKAM OPIEKUNKI
Dla starszej pani z zanikiem pamięci na okres letni (czerwiec, lipiec i sierpień) Tel:403-249-3064 (2x)

WYNAJMĘ MIESZKANIE
Wynajmę ładne umeblowane (ciche) mieszkanie: jedna sypialnia, kuchnia otwarta z jadalnią i dużym pokojem dziennym wychodzącym na duży balkon. Dobra lokalizacja obok Southland Leisure Center. Do pięknej trasy rowerowej tylko 4 min. wokół jeziora Herritage Park. Mieszkanie do wynajęcia na okres 5 miesięcy od maja albo kwietnia. Cena $ 800 dol. (lub do uzgodnienia). 403-919-5751 (1x)