13 marca, 2016r.

13 marca, 2016r.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 12 marca

18:00 – + Marian Rutkowski (2 rocz)

Niedziela, 13 marca

8:00 – ++ Zmarli z rodziny Granosik i Świderek

9:30 – O Boże błogosławieństwo, zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Wandy Sujata z okazji Urodzin         – R. Piekut

11:00 – O Boże błogosławieństwo dla Krystyny Pawlickiej w dniu Imienin, i Urodzin wnuka Kubusia           – dzieci

12:30 – + Zbigniew Łabinowicz                 – brat z rodziną

19:00 – ++ Andrzej Leszkowski i zmarli z rodziny Zaręba i Muras            – żona z rodziną

Poniedziałek, 14 marca

19:00 – ++ Halina Eustachiwna i zmarli z rodzin Kowalewski i Andruszyn       – córka

19:00 – ++ Emilia i Józefa Teleńczuk

19:00 – ++ Wacława Bożek i zmarli z rodziny                     – dzieci i wnuki

Wtorek, 15 marca

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Teresy Barozri w dniu Urodzin

19:00 – + Claudia Rudy

Środa, 16 marca

19:00 – O wsparcie duchowe dla rodziny zmarłej Krystyny Białowąs

19:00 – Dziękczynna z podziękowaniem Panu Bogu za operację oraz z prośbą o powrót do zdrowia

19:00 – + Janina Kadłubowska

Czwartek, 17 marca

19:00 – + Krystyna Białowąs                     – grono przyjaciół

19:00 – + Krzysztof

19:00 – O Boże błogosławieństwo i łaski ducha św. dla rodziców Leocadie i Francois-Xavier Tamegnon – córka

Piątek, 18 marca

9:00 – + Krystyna Białowąs

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Ewy Łojko w dniu Urodzin        – brat z rodziną

19:00 – + Maria Cichańska

Sobota, 19 marca

8:30 – + Józefa Kaleta                                                 – córka

18:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo oraz łaski ducha św. dla Ewy Łojko z okazji Urodzin

18:00 – + Krystyna Białowąs                   – grono przyjaciół

Niedziela, 20 marca

8:00 – ++ Katarzyna, Maria i Zygmunt Zator         – córka

9:30 – + Fabian i Maria Wylotek

11:00 – O nawrócenie i o powrót w rodzinie

12:30 – O Boże błogosławieństwo dla rodziny Gawrzyjał

12:30 – Msza św. z namaszczeniem chorych

19:00 – + Józef Nowak

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Iz 43,16-21; Flp 3,8-14; J 8,1-11

Ref: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas

Chyba w żadnym innym fragmencie Ewangelii, nie ma tak dobitnej i jednoznacznej konfrontacji Bożego i ludzkiego sposobu myślenia o grzechu. I chyba żaden inny fragment nie jest dla nas tak pouczający, jak ten. Zawiera on niejako podsumowanie i streszczenie całej Ewangelii, czyli Dobrej Nowiny o przebaczeniu i miłości Boga. Jest żywą i naoczną ilustracją nauki Chrystusa. A zatem jakie wnioski dla siebie powinniśmy wyciągnąć z tej lekcji? Najprostszy wniosek, niejednokrotnie zapisany w Ewangelii, to: nie potępiaj, a nie będziesz potępiony! To zadziwiające, z jakim uporem i gorliwością lubimy zwalczać grzechy u innych. Gdybyśmy choć jeden procent tej energii wykorzystali sami dla siebie, dla usunięcia swoich wad i pracy nad swoim charakterem, dawno już bylibyśmy święci. Bo po pierwsze: nikt tak dobrze jak my sami nie zna naszych wad; po drugie: nikt inny nie ma takiego wpływu na nas, jak my sami; po trzecie: do nikogo nie mamy takiego zaufania, jak do siebie samych. My tymczasem zostawiamy siebie na boku, a zajmujemy się innymi. Czyżby aż tak heroiczny był nasz altruizm i szlachetność? Obawiam się, że chyba nie. To nie bezinteresowna troska o innych nami kieruje, lecz raczej bardzo sprytnie zakamuflowany mechanizm obronny, zwany popularnie obłudą. Polega on na tym, że przypisujemy innym swoje własne winy i przywary, aby w ten sposób odwrócić uwagę od siebie. Walczymy z cudzym grzechem, aby zdyspensować się od walki ze swoim. Potępiamy i surowo piętnujemy innych, aby samemu wydać się lepszym. Oczywiście, cały czas jesteśmy przekonani o swych szlachetnych motywach i ani przez myśl nam nie przejdzie, że wyrządzamy komuś olbrzymią krzywdę. Zarazem czujemy się podniesieni na duchu i usatysfakcjonowani, że tak surowo potępiając cudzy grzech, zadośćczynimy tym samym za swój. Przypisujemy sobie nawet nie lada zasługę z tego powodu: wszak jesteśmy gorliwymi stróżami moralności! Chrystus jest jednak innego zdania. Czyżby był On mniej czuły na zło, bardziej pobłażliwy i obojętny? Nie, na pewno nie! Ale Chrystus nie cierpi obłudy, bo ona najskuteczniej zamyka człowiekowi drogę do nawrócenia. A za tą rzekomą szlachetną gorliwością kryje się tylko obłuda. Czy faktycznie faryzeuszów najbardziej bolał grzech tej kobiety? Czy to z jej powodu tak cierpieli? Rzecz jasna, że nie. W ich tonie nie ma ani jednej nutki żalu czy bólu, tylko złośliwa satysfakcja, połączona w dodatku z agresją i nienawiścią, i to nie przeciwko samemu grzechowi, lecz przeciw człowiekowi, który grzeszy. To jest ich ból, ich wyrzut sumienia, który kole niczym cierń w oku. Jedynie Chrystus umiał okazać współczucie i tylko On, z miłości, był gotów zapłacić cenę za ten grzech.

LEKTORZY – 12-13 marca

18:00 – A. Mazur, D. Topor, Z. Topor

8:00 – M. Pepłowski, A. Rudzińska, O. Pepłowski

9:30 – E. Kiegler, M. Kulaga, J. Kraska

11:00 – T. Nowak, S. Teresa, M. Sapielak

12:30 – A. Gurgul, M. Iskra, P. Wieleżyński

19:00 – Młodzież/Lektorzy

 

ŻYCZENIA URODZINOWE

CZCIGODNY KSIĘŻE PROBOSZCZU,

Dzień urodzin to jedna z okazji, by wyrazić Tobie wdzięczność za trud posługi kapłańskiej w naszej wspólnocie. Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Panu Bogu za Twoją obecność w naszej Parafii. Dziękujemy także Tobie Księże Jubilacie za dotychczasowe przewodnictwo duchowe, za uśmiech, otwartość i życzliwość oraz za wszelkie dobro, jakiego dotychczas za Twoją przyczyną dostąpili nasi Parafianie. Życzymy aby dobry Bóg darzył Ciebie obfitością swoich łask, dobrym zdrowiem i wytrwałością. Niech Twoja praca Księże Proboszczu przynosi obfite owoce i jednoczy naszą Parafię w jedną Chrystusową Owczarnię.

Szczęść Boże! Rada Parafialna i Parafianie.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Rekolekcje Wielkopostne rozpoczną się w środę 16 marca i trwać będą do niedzieli 20 marca. Rekolekcje poprowadzi O. Benedykt Cisoń, CSsR z Torunia

NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO POSTU

GORZKIE ŻALE w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:15.

DROGA KRZYŻOWA

– dla dzieci w środy o godz. 18:30

– dla wszystkich wiernych w piątki o godz. 18:30

TOGETHER IN ACTION – 2016

Tegoroczna kolekta TOGETHER IN ACTION odbywa się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $31,611.84. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 8,375.00.

Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU

W każdą środę Wielkiego Postu okazja do spowiedzi św. we wszystkich kościołach Diecezji Calgary od 19:30 – 20:30. W naszym kościele spowiedź codziennie przed każdą Mszą świętą, w razie potrzeby także po skończonej Eucharystii. Można też umówić się ze spowiednikiem na dogodną godzinę.

 

PROGRAM NA WIELKI TYDZIEŃ

NIEDZIELA PALMOWA – 20 marca – poświęcenie palm na wszystkich Mszach św. Podczas Mszy św. o godz. 12:30 śpiewa chór „Vox Populi”.

MSZA KRZYŻMA W Wielki Poniedziałek 21 marca o godz. 19:30 w Katedrze St. Mary’s Ks. Bp. Frederick Henry poświęci oleje podczas uroczystej Mszy św.

 

TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK – 24 marca

Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19:00 Podczas Mszy św. śpiewa zespół „Wiara i Miłość”. Po Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 21:30.

WIELKI PIĄTEK – 25 marca W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje liturgii Mszy św., ale jest to dzień medytacji Męki Pańskiej.

Godz. 15:00 – Droga Krzyżowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Godz. 19:00 – LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ – podczas liturgii śpiewa Chór „Vox Populi”. Po nabożeństwie adoracja Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie od godz. 21:30 – 23:00. Adoracja będzie prowadzona przez młodzież. W tym czasie będą różne formy modlitwy, w których każdy będzie się mógł odnaleźć, serdecznie zapraszamy, aby poświęcić czas Panu. W Wielki Piątek zbierana będzie kolekta na utrzymanie kościołów katolickich w Ziemi Świętej.

WIELKA SOBOTA – 26 marca

Dzień modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Adorację prowadzą poszczególne grupy:

10:00 – Koło Żywego Różańca

11:00 – Szkoła Polska

12:00 – Młodzi Duchem

13:00 – Rycerstwo Niepokalenej

14:00 – Lektorzy

15:00 – Rodzina Radia Maryja.

Straż przy grobie Pańskim:

10:00 – Kombatanci

11:00 – Rycerze Kolumba

12:00 – Harcerze

13:00 – Związek Podhalan

14:00 – Polanie

15:00 – Krakusy

Błogosławienie pokarmów wielkanocnych w kościele od godziny 10:00 do 16:00, co godzinę, o pełnej godzinie.

WIGILIA PASCHALNA – w sobotę o godz. 20:00. Podczas Mszy św. śpiewa zespół „Wiara i Miłość”.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

MSZA ŚW. Z PROCESJĄ REZUREKCYJNĄ O GODZINIE 7:00 RANO – podczas liturgii śpiewa Chór „Vox Populi”.

NASTĘPNE MSZE ŚW. O GODZINIE 9:30, 11:00, 12:30 i o 19:00.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 28 marca

Msze św. 9:30, 11:00, 19:00.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 13 do 20 marca Rodzina Bronisławy i William Hanus będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

SPOTKANIE Z CHORYMI I STARSZYMI

Tradycyjne spotkanie dla chorych i starszych parafian z naszej parafii będzie w niedzielę 20 marca na Mszy św. o godz. 12:30, podczas której udzielimy Sakramentu Namaszczenia Chorych. Bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy wszystkich chorych i starszych na spotkanie z poczęstunkiem w sali parafialnej.

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ

Dzisiaj w niedzielę 13 marca, po Mszy św. o godzinie 11: 00 odbędzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i rodziców należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy.

CZASOPISMA KATOLICKIE W BIBLIOTECE PARAFIALNEJ

W naszej Bibliotece Parafialnej są dostępne katolickie tygodniki: „Niedziela”, „Źródło” oraz „Gość Niedzielny”. Zachęcamy do czytania tych czasopism, które przekazują treści, mówiące zarówno o Bogu, jak i o miłości do Ojczyzny oraz wydarzenia historyczne i aktualne oraz refleksje na różne, bieżące tematy.

KRUCJATA MODLITWY W OBRONIE POCZĘTYCH DZIECI

Organizatorzy KRUCJATY, związani z tygodnikiem katolickim Źródło, serdecznie zachęcają do włączania się w KRUCJATĘ MODLITWY- w duchu wdzięczności za ogrom łask udzielonych dziełu obrony życia człowieka w minionych 35 latach, ufni we Wszechmoc Trójjedynego Boga i przemożne Wstawiennictwo Matki Bożej i proponują wspólną modlitwę w następujących intencjach: przebłagalnej: za grzechy przeciw życiu człowieka, popełnione w naszej Ojczyźnie; dziękczynnej: za wielkie dobro, jakiego doświadczyliśmy, a w szczególności za uratowanie dzieci, ocalone sumienia matek i ojców oraz przacowników służby zdrowia; za wprowadzenie prawodawstwa chroniącego życie nienarodzonych; błagalnej: o dalszy wzrost szacunku wobec życia człowieka nienarodzonego, chorego, w podeszłym wieku. Więcej informacji: email: modlitwa@krucjata.org.

WYPRZEDAŻ CIAST ŚWIĄTECZNYCH

Panie z grupy parafialnej serdecznie zapraszają na wyprzedaż ciast świątecznych dzisiaj w niedzielę. Przy stoisku z kawą i ciastem są do nabycia kartki świąteczne w cenie $ 8.00 za komplet.          

RYCERZE KOLUMBA

Zebranie Rycerzy Kolumba czwartego stopnia obędzie się w poniedziałek 14 marca o godzinie 20:00 po Mszy św. w bibliotece.

Ogólne zebranie Rycerzy Kolumba odbędzie się w środę, 16 marca o godzinie 20:00 po Mszy św.  Zapraszamy.

 

Z ŻYCIA POLONII

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY

S.P.K. Koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 20 marca w Domu Polskim o godzinie 14:30

DNI PORADNICTWA DLA POLAKÓW ZAMIESZKUJĄCYCH W ZACHODNIEJ KANADZIE Z ZAKRESU UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Uprzejmie informuję, że w dniach 11-15 kwietnia 2016 r. Konsulat Generalny RP w Vancouver we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych planuje zorganizować Dni Poradnictwa dla Polaków zamieszkujących w zachodniej Kanadzie z zakresu ubezpieczenia społecznego. Podczas spotkania ze specjalistami z ZUS omawiana będzie m. in. Realizacja umowy dwustronnej pomiędzy Polską i Kanadą o ubezpieczeniu społecznym oraz zostaną przeprowadzone indywidualne konsultacje dla zainteresowanych (istnieje możliwość wcześniejszego przesłania do KG RP w Vancouver zapytań osób o ich konkretne sprawy – eksperci ZUS przyjadą z informacjami sprawdzonymi już w systemie informatycznym ZUS). Bedąto  dni:  Calgary – 13 kwietnia 2016r. ( sroda godz: 18:00 Dom Polski 3015 -15 St NE ) Z poważaniem, Krzysztof Olendzki Ambasador Tytularny Konsul Generalny RP w Vancouver

 

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE

Zaprasza do skorzystania z bezpłatnych lekcji języka angielskiego – kurs dla początkujących – poziom podstawowy.Początek zajęć: środa, 6 kwietnia o godz. 18.30. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu (we środy) i potrwają przez kolejne 12 tygodni. Miejsce: Dom Polski, pokój Zagłoba (na parterze). Zajęcia poprowadzi Marta Biedrawa-Raczyńska, nauczycielka ESL. Lekcje są bezpłatne. Uczestnicy jednorazowo płacą $25 opłaty administracyjnej. Rejestracja na kurs języka angielskiego na poziomie podstawowym pod numerem Domu Polskiego 403-291-3757 lub e-mail: info@dompolski.ca

 

WIECZÓR AUTORSKI  „NIECH ŻYJE POLSKA”

Z legendarnym Janem  Pietrzakiem odbędzie się 10 kwietnia br. o godzinie 18:00 w sali Domu Polskiego.  Bilety do nabycia w kiosku prasowym sali parafijalnej, Jan’s Meats & Deli, Old Fashioned Meat & Deli, Polcan i Cracovia Deli. Ewentualnie  przed wejściem. Cały dochód przeznaczony jest na realizację Łuku Tryumfalnego w 100-Rocznicę „Cudu nad Wisłą w roku 1920”