17 kwietnia, 2016

17 kwietnia, 2016

INTENCJE MSZALNE

 

Sobota, 16 kwietnia

18:00 – + Sławomir Piętak

19:00 – Adoracja dziękczynno – błagalna. 1050 Rocznica Chrztu Polski

Niedziela, 17 kwietnia

8:00 – O łaskę i siły dla syna by odrzucił zło

9:30 – + Artur Fugiel                                              – rodzina

11:00 – O Boże błogosławieństwo w dniu Urodzin dla Marty Horvath           – rodzice

12:30 – + Małgorzata Grabowska                     – Rodzina Radia Maryja

12:30 – O Boże błogosławieństwo dla polskich studentów na Uniwersytecie z okazji egzaminów

19:00 – + Za zmarłych z rodziny Czeczko

Poniedziałek , 18 kwietnia

19:00 – ++ Janusz i Zofia Jarmoc                 – syn z rodziną

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Wiktora i Aleksandry w 1 rocz. Ślubu małżeńskiego

Wtorek, 19 kwietnia

19:00 – + Krystyna Kistelska

19:00 – + Iwona Matczak

Środa, 20 kwietnia

19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Marty i Ryszarda z okazji 25 rocz. Sakramentu małżeństwa

19:00 – ++ Andrzej i Janina Wolańczyk i zmarli z rodziny

Czwartek, 21 kwietnia

19:00 – + Bartłomiej Machula

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla rodziny Hryc

Piątek, 22 kwietnia

9:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Hryc, Wirszuło i Lewkowicz

19:00 – ++ Stanisław i Anna Olszowy oraz Andrzej i Melly Pietruch

Sobota, 23 kwietnia

8:30 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Norberta Tomala         – żona

18:00 – O szczęśliwe rozwiązanie dla Asi           – rodzice 

Niedziela, 24 kwietnia

8:00 – O Boże błogosławieństwo dla Mateusza z okazji Urodzin

9:30 – + Wanda Peryt (9 rocz)                 – córka z rodziną

11:00 – + Ewa Cichowlas               – Rodzina Radia Maryja

12:30 – + Krystyna                                    – grono przyjaciół

19:00 – ++ Maria i Józef Korbacz               – brat z rodziną

 

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

Dz 13,14.43-52; Ap 7,9.14b-17; J 10,27-30

 

Ref: My ludem Pana i Jego owcami

Czwarta niedziela po Wielkanocy jest poświęcona Dobremu Pasterzowi – Jezusowi Chrystusowi. ON sam nazwał siebie Dobrym Pasterzem, bo pragnie, aby cały ludzki rodzaj stał się jedną owczarnią, pod jednym Pasterzem, aby był Jego owczarnią, której ON strzeże i dla której jest źródłem życia i zbawienia. W myśleniu Pana Jezusa nie ma miejsca na zabijanie wrogów. Jest miejsce na poświęcenie siebie dla ratowania innych. Przynależność do owczarni Chrystusa nie jest przywilejem zastrzeżonym tylko dla niewielu, jest darem ofiarowanym bez różnicy wszystkim ludziom, którzy zechcą go przyjąć. Pan Jezus mówi: „Moje owce słuchają Mego głosu,… Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne.” (J10, 27,28). Z kolei w Apokalipsie św. Jana mamy zapowiedź czasów ostatecznych, czasów, które wszystkich nas czekają. Mamy nadzieję spotkania Pana na końcu naszej drogi, mamy nadzieję, że znajdziemy się wśród tych, „którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili.”(Ap 7,9d), i którym żal, smutek „i każdą łzę otrze Bóg z ich oczu.” (Ap 7,17d). W tych słowach jest warunek, który musimy spełnić, aby należeć do Dobrego Pasterza. Czy słyszymy głos naszego Zbawiciela? Jeśli przyjmujemy i wypełniamy Ewangelię, jeśli zważamy na głos sumienia, na głos natchnień wewnętrznych, jeśli wprowadzamy te głosy w życie i w czyn, to znaczy, że idziemy za naszym Dobrym Pasterzem z coraz większą wiernością i gorliwością. To także znaczy, że należymy do Jezusa, a należeć do Jezusa, to należeć do Jego Ojca. I wtedy żadne potęgi świata nie są w stanie wyrwać człowieka z rąk Boga. W nich zawsze jest bezpieczny. Tylko sam człowiek dobrowolnie może uciec z tych rąk. Zło o tym wie i wciąż kusi, by człowiek się na to zdecydował. Zło nie wyrwie, ale może skusić. Idźmy więc za Dobrym Pasterzem, który jest źródłem naszej radości, który oddał życie za każdego z nas, za wszystkich ludzi na świecie. Jego owczarnia jest przestrzenią otwartą dla wszystkich, którzy tam chcą wejść, a Jego Serce jest „bramą owiec” – kto godzi się wejść przez tę bramę, zostanie przyjęty i znajdzie zbawienie. Bóg Ojciec czuwa nad nami, Jezus Chrystus chroni nas w jedności z Ojcem, gdyż, jak sam powiedział: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy.” (J 10,30).

Jezu Chryste, Dobry Pasterzu, ogarniaj nas Swoją opieką, wspieraj nas swą łaską, byśmy zawsze byli gotowi na spotkanie z Tobą.

 

LEKTORZY – 16-17 kwietnia

18:00 – E. Kiegler, M.Kulaga, M.Łabinowicz

8:00 – M. Edgar, S. Salome, M. Sobczak

9:30 – M. Podgórny, Organista, P. Podgórny

11:00 – T. Nowak, Laetare, A. Kamieniak

12:30 – W. Potocka, M. Iskra, A. Gurgul

19:00 – Lektorzy

W NASZEJ WSPÓLNOCIE      

 

DRUGA KOLEKTA W dzisiejszą NIEDZIELĘ DOBREGO PASTERZA

Ks. Biskup Frederick Henry zwraca uwagę na zadanie budzenia powołań kapłańskich we wspólnotach parafialnych i równocześnie zwraca się z prośbą o pomoc dla seminarzystów Diecezji Calgary przygotowujących się do sakramentu kapłaństwa. Ofiary będą zbierane w dzisiejszą niedzielę po Komunii św. – serdecznie dziękujemy za ofiary

TOGETHER IN ACTION – 2016

Tegoroczna kolekta odbywa się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $31,611.84. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 18,566.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 17 do 24 kwietnia Rodzina Teresy i Stanisława Sztukowskich będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

CZASOPISMA KATOLICKIE W BIBLIOTECE PARAFIALNEJ

W naszej Bibliotece Parafialnej są dostępne katolickie tygodniki: „Niedziela”, „Źródło” oraz „Gość Niedzielny”. Zachęcamy do czytania tych czasopism, które przekazują treści, mówiące zarówno o Bogu, jak i o miłości do Ojczyzny oraz wydarzenia historyczne i aktualne oraz refleksje na różne, bieżące tematy.

SPOTKANIE MODLITEWNE GRUPY ŚW. OJCA PIO

Zapraszamy grupę modlitewną na Mszę św. i nabożeństwo w sobotę 23 kwietnia na godz. 18:00.

KAWIARENKA

W tym miesiącu zespoły „Polanie” i „Krakusy” zapraszają do kawiarenki parafialnej. Gwarantujemy świetną kawę, pyszne ciasta oraz gorący lunch. Poranną kawę umilą występy zespołów.

PODZIĘKOWANIE PO POGRZEBIE

W imieniu własnym i mojej rodziny składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w pogrzebie i modlitwach w intencji mojego męża ś.p.Witolda Zalewskiego. Dziękuję również za wyrazy współczucia przekazane mojej rodzinie. Elżbieta Zalewska

Z KARTY ŻAŁOBNEJ

W poniedziałek 11 kwietnia odeszła do wieczności ś.p. Wiesława Skulimowska w wieku 70 lat. Pogrzeb ś.p. Wiesławy odbył się w naszym Kościele w sobotę 16 kwietnia. Rodzinie składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Wiesławę polecamy Miłosierdziu Bożemu.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie!

 

Odeszedł do wieczności ś.p. Zygmunt Pabian Pogrzeb ś.p. Zygmunta odbędzie się w naszym Kościele w poniedziałek 18 kwietnia o godz 11:00. Rodzinie składamy wyrazy współczucia, a śp. Zygmunta polecamy Miłosierdziu Bożemu.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

 

W poniedziałek 11 kwietnia odeszedł do wieczności ś.p. Marian Kuczaj w wieku 67 lat. Pogrzeb ś.p. Mariana odbędzie się w naszym Kościele we wtorek 19 kwietnia o godz 12:00. Rodzinie składamy wyrazy współczucia, a śp. Mariana polecamy Miłosierdziu Bożemu.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

 

Z ŻYCIA POLONII

 

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza do skorzystania z bezpłatnych lekcji języka angielskiego – kurs dla początkujących – poziom podstawowy. Początek zajęć rozpoczął się w środę, 6 kwietnia o godz. 18.30. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu (we środy) i potrwają przez kolejne 12 tygodni. Miejsce: Dom Polski, pokój Zagłoba. Zajęcia poprowadzi Marta Biedrawa-Raczyńska, nauczycielka ESL. Lekcje są bezpłatne. Uczestnicy jednorazowo płacą $25 opłaty administracyjnej. Rejestracja na kurs języka angielskiego na poziomie podstawowym pod numerem Domu Polskiego 403-291-3757 lub e-mail: info@dompolski.ca

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza wszystkich zrzeszonych na Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia, które odbędzie się dzisiaj w niedzielę, 17 kwietnia w Domu Polskim. Na to Walne Zebranie zapraszamy osoby należące do organizacji. Zaległą składkę członkowską na rok 2016 będzie można zapłacić przed Zebraniem.

ZABAWA WIOSENNA

Zespoły: „Krakusy” i „Polanie” serdecznie zapraszają na coroczną zabawę wiosenną, która odbędzie się 23 kwietnia w sali parafialnej. Jak zwykle wykwintna kuchnia Jarka Pelca i świetna zabawa przy oprawie muzycznej Mirka Sypa. Bilety w cenie $50.00 od osoby do nabycia dzisiaj w niedzielę w Sali parafialnej. Informacje i rezerwacja: 403-630-1011.

AKADEMIA ENTUZJASTÓW PROJEKTÓW AMBITNYCH AEPA zaprasza serdecznie do Domu Polskiego (duża sala) na kolejną swoją premierę. Tym razem jest to „Wieczór kanibali” w/g Vahe Katcha. Najnowszy spektakl AEPA-y przenosi nas do okupowanego przez Niemców Paryża. Dom Polski, 17 kwietnia, godzina 17:00. Bilety dostępne w punktach polonijnych lub u Barbary 403.243.7333

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

 

UWAGA SENIORZY – POKÓJ DO WYNAJĘCIA!

Jeśli szukasz ciszy, spokoju i chcesz mieszkać w miłym towarzystwie i czuć się jak u siebie, proszę zadzwoń. Tel:403-399-6045 Dzielnica Charleswood NW (2x)

PRACA

Zatrudnię Panie do sprzątania domków w grupie dwuosobowej. Praca jest wymagąjaca fizycznie, w szybkim tempie. Wymagane pozwolenie na pracę oraz dyspozycyjność czasowa. Prawo jazdy mile widziane, ale nie jest obowiązkowe. Stawka za godzine $14.20 po zakończeniu szkolenia. Prosze o przesłanie CV na adres email’owy: pracacalgary@gmail.com Aplikacje bez CV nie będą brane pod uwagę.(1x)

WAKACJE W B.C

Można wynająć na dowolny okres pół domu. Dom całkowicie wyposażony, piękna okolica blisko jeziora Kootenay Lake z plażą w Twin Bay. Można ze sobą zabrać psa. Inf:403-540-7736 (20x)

PRACA

Poszukuję opiekunki dla starszej osoby w dzielncy NW. Tel:403-284-2851 – proszę dzwonić od 5:00 do 8:00pm (1x)

PRACA

Zatrudnię do sprzątania wieczorami przez 7 razy w tygodniu. Proszę dzwonić po więcej informacji:

403-540-7736 (3x)

PRACA

Poszukuję opiekunki dla rocznej dziewczynki na 5 dni w tygodniu. Dzielnica Mountview. Tel: 403-471-8212. (4x)

PRACA

Poszukuję panie do sprzątania domów. Zainteresowane osoby proszę dzwonić. Tel: 403-247-1251 (4x)

PRACA

Potrzebne kobiety do sprzątania domów. Dobre warunki i wynagrodzenie. Przejazdy między domami wliczone w czas pracy. Stawka początkowa od $14.50 do $15.00 w zależności od doświadczenia. Pozwolenie na pracę konieczne. Tel: 403-803-1747 (5x)

 

SKUTKI CHRZTU POLSKI – SKUTKI RELIGIJNE

Chrzest Mieszka I zapoczątkował proces chrystianizacji, który w następnych latach czynił duże postępy i doprowadził do przyjęcia przez większość mieszkańców ziem polskich religii chrześcijańskiej w obrządku rzymskim. Sukces chrystianizacji okazał się trwały, a katolicyzm jako wyznanie większości Polaków przetrwał do współczesności. W wyniku chrztu księcia na obszarze państwa Polan powstał klasyczny Kościół monarszy. Władca utrzymywał rodzące się struktury kościelne, sprawował opiekę nad misją chrystianizacyjną i budował świątynie. Pojawiły się zalążki kultury chrześcijańskiej, po której pozostało, odkrywane współcześnie przez archeologów, sakralne budownictwo murowane. Kościół chrześcijański stworzył z rodzącym się państwem układ symbiotyczny, w którym ten drugi człon potrzebował pierwszego zapewne z pobudek ideowych, prestiżowych, a może i politycznych, natomiast pierwszy bez drugiego – w warunkach X wieku – nie mógłby sprawnie funkcjonować. Ukształtowana w tym okresie przewaga władzy państwowej nad instytucjami kościelnymi przetrwała – z większym lub mniejszym nasileniem – przez następne stulecia, aż do upadku I Rzeczypospolitej. Znacząca zmiana, która dokonała się w wyniku chrystianizacji Polan w X wieku – jak wykazał w swoich pracach Henryk Łowmiański – wynikała z funkcji eschatologicznej nowej religii. W wierzeniach pogańskich Słowian moralność członków grupy społecznej pozostawała pod kontrolą tejże grupy oraz jej organów, dlatego też nie funkcjonowały wśród Polan zasady zachowań nakazane przez religię. Wprowadzenie chrześcijaństwa spowodowało rewizję pojęć etycznych, stopniowe unormowanie zachowań według wskazań nowej religii oraz poddanie tychże zachowań kontroli organów kościelnych. Przekazy średniowieczne wiążą chrystianizację przede wszystkim z wdrożeniem nawracanych w prawdy religijne związane z przekonaniem o losie, jaki czeka człowieka po śmierci. Przed neofitami roztaczano w pierwszej kolejności obraz przyszłego życia w raju, związanego z zasługami moralnymi w życiu doczesnym. Życie w raju przedstawiano jako dostępne dla tych, którzy przestrzegają zasad postępowania nauczanych przez Kościół. W ten sposób chrzest zapoczątkował proces skutecznej delaicyzacji moralności, związany z chrześcijańską koncepcją eschatologiczną. Chrzest księcia nie był jedynie wydarzeniem religijnym, włączył bowiem rodzące się państwo polskie w krąg polityczno-kulturowy Europy łacińskiej. Wraz z przybyciem pierwszych misjonarzy rozpoczął się proces przejmowania zachodnich wzorców politycznych i kulturowych – struktury politycznej i administracyjnej państwa, systemu prawnego, obyczajów, pisma, łaciny jako języka urzędowego itp. Proces ten trwał wiele lat, a w konsekwencji doprowadził do przystosowania Polski do modeli i wzorców zachodnich.