28 sierpnia, 2016

28 sierpnia, 2016

INTENCJE MSZALNE

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

Sobota, 27 sierpnia – Wspomnienie św. Moniki

18:00 – ++ Wacław, Stefania i Stanisław Baranowski

18:00 – + Jan Wojteczek                         – córka z rodziną

Niedziela, 28 sierpnia 

8:00 – O Boże błogosławieństwo dla Dariusza i Marii w 23 rocz. Sakramentu małżeństwa

9:30 – ++ Za zmarłych z rodziny Meier, Miś, Nycz i Gończ

11:00 – ++ Ksawera i Władysław Dąbrowski i zmarli z rodziny

12:30 – ++ Henryka i Teodor Olkowscy      – syn z rodziną

19:00 – ++ Maria i Bogdan Mikołajczyk   – syn, synowa i wnuczka Ania

Poniedziałek, 29 sierpnia – Wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela

19:00 – + Mieczysław Bobka (30 rocz)     – córka z rodziną

Wtorek, 30 sierpnia – Dzień powszedni

19:00 – + Zygmunt Pabian

19:00 – + Helena Marciniak                                   – wnuczka

Środa, 31 sierpnia – Dzień powszedni      

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Edyty i Stanisława z okazji 13 rocz. Sakramentu małżeństwa

19:00 – + Stanisław Bielecki                         – rodzina

Czwartek, 1 września – Wspomnienie Bł. Bronisławy, Dziewicy

19:00 – O Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowa dla Małgosi

19:00 – ++ Małgorzata i Maria Grabowska

Piątek, 2 września – Dzień powszedni

9:00 – ++ Leszek, Wiesława i Krzysztof    – rodz. Pieczara

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla dobrodziejów i przyjaciół zgromadzenia Sióstr Dominikanek

Sobota, 3 września – Wspomnienie św. Grzegorza wielkiego Papieża, i Doktora Kościoła

8:30 – Za parafian

18:00 – W intencji Ojczyzny, Radio Maryja i TV Trwam

18:00 – + Alicja Rudy

Niedziela, 4 września

8:00 – Dziękczynna i Boże błogosławieństwo dla Ireny

9:30 – + Karolina Bażant

11:00 – O nawrócenie i pojednanie w rodzinie

11:00 – Za dzieci pierwszokomunijnych, ich rodziców i całe rodziny. Dziękując Bogu za otrzymane łaski i prosząc o zdrowie, Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz dary Ducha św.

12:30 – Dzień Kombatanta                           – SPK koło #18

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Edwarda i Barbary Kruk w 45 rocz. Sakramentu małżeństwa

 

28 sierpnia, 2016

Syr 3,17-18.20.28-29; Hbr 12,18-19.22-24a; Łk 14,1.7-14

Ref: Ty, dobry Boże, biednego ochraniasz

Pojęcie pokory jest nam chyba dość obce i nieznane. Często uważamy, że pokora polega na tym, że nie wolno być z siebie zadowolonym ani też bronić swojego zdania, że trzeba zawsze robić krok do tyłu z uniżonym ukłonem i pozwalać sobie skakać po głowie, a na dodatek „dwie matki ssać”. Oczywiście, to tylko karykatura pokory, tak jak karykaturą pychy jest przekonanie, że polega ona na zadzieraniu nosa. W istocie pokora i pycha to postawa i zajęcie stanowiska człowieka względem Boga. Pokora polega na oddaniu pierwszeństwa Bogu, a pycha na zajęciu pierwszego miejsca dla siebie. Człowiek pyszny uważa, że nie potrzebuje Boga, że sam potrafi stanowić o sobie i sam decydować, co jest dla niego dobre, a co złe. Uważa też, że zbawienie jest jego osobistym osiągnięciem i zasługą, że zbawia się sam, dzięki swemu postępowaniu. Wynika z tego, że Bóg jest w zasadzie niepotrzebny, że jest jakby arbitrem albo kibicem, który jedynie przypatruje się z boku, jak nam idzie. Człowiek pokorny natomiast zdaje sobie sprawę, że sam nic nie może, że zbawienie jest darem darmo danym przez Boga, i tylko przez Boga. Nie przypisuje sobie żadnej zasługi, nie rości sobie żadnych pretensji ani praw, bo wie, że miłość i miłosierdzie Boga są o wiele lepszą gwarancją zbawienia, niż własne zasługi, zabiegi i żądania. Dlatego też siebie samego, swoje życie i zbawienie, z zaufaniem powierza Bogu. A ponieważ dzięki wierze ma pewność zbawienia, wie już, ile zawdzięcza Bogu. Więc potrafi być wdzięczny, potrafi Boga uwielbiać, próbuje Go naśladować i żyć na co dzień Jego słowem i wolą, jak powszednim pokarmem. Na tym polega prawdziwa pokora. Jej ilustracją są dalsze słowa Jezusa: Chcesz wyprawić przyjęcie? Nie zapraszaj tych, którzy potrafią sobie sami dobrze radzić i w życiu nie zginą. Zaproś tych, którzy sami nic nie mogą, nie mają możliwości, nie potrafią ci się odwdzięczyć, nie potrafią sobie „załatwić”. Będziesz wtedy podobny do Boga, który potrafi darmo i wielkodusznie dawać, nie dlatego, że liczy na rewanż czy własny interes, ale dlatego że jest miłosierny dla pokornych. Właśnie taka jest metoda Pana Boga i ekonomia zbawienia: jeśli Mi zaufasz i okażesz pokorę, możesz otrzymać wszystko, co chcesz, a nawet więcej, niż potrafisz sobie wyobrazić. Jeśli natomiast spróbujesz obyć się beze Mnie i zechcesz sam zdobywać sobie życie wieczne, będziesz podobny do owego zarozumiałego faryzeusza, który ze wstydem musiał ustąpić pierwszego miejsca, które samowolnie sobie zajął. Jednakże Bóg chrześcijan, Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie, jest Bogiem miłości, a nie zazdrosnym o swoje wpływy tyranem. Nie chce nikogo upokarzać, lecz uszczęśliwić.

 

LEKTORZY – 27-28 sierpnia

18:00 – A. Rudzińska, A. Rudzińska, A. Rudzińska

8:00 – M. Sobczak, M. Iskra, M. Sobczak

9:30 – M. Kaczan, D. Topor, Z. Topor

11:00 – O. Pietras, S. Salome, J. Pietrzak

12:30 – A. Gurgul, S. Teresa, J. Bogusławska

19:00 – PS. A. Wojciechowska

KOLEKTA z 14 i 21 sierpnia $ 9,199.00

Serdecznie dziękujemy za ofiary – Bóg zapłać

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

MSZE ŚW W PONIEDZIAŁKI

Zawiadamiamy wszystkich parafian, że począwszy od 12 września Msze św. w poniedziałki będą odprawiane o godz. 7:30 rano. Natomiast nie będzie Mszy św. wieczornych. Aby dać możliwość tym, którzy pracują, i chcieliby uczęszczać we Mszy św. porannej przed rozpoczęciem pracy.

WIZYTA KS. PROF. TADEUSZA GUZ

W dniach 3 i 4 września będziemy gościć Ks.Tadeusza Guz – polski katolicki prezbiter, filozof, teolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W sobotę 3 sierpnia po Mszy św. wieczornej będzie spotkanie z Ks. Prof. W Sali parafialnej. Wszystkich chętnych zapraszamy.

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

W tym tygodniu 2 września przypada pierwszy piątek miesiąca, dlatego zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 9:30 rano do 19:00.

TOGETHER IN ACTION – 2016

Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $25,861.00 na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $31,611.84. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu serdecznie prosimy o ofiary na ten cel !

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 28 sierpnia do 4 września  Rodzina Bogusława Szuban będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

PARKING PARAFIALNY Zawiadamiamy studentów, którzy będą ponawiać pozwolenie na parking, że w tym roku będzie pobierana opłata roczna w wysokości $ 100.00. Pozwolenie jest tylko wydawane dla osób, którzy należą do naszej parafii i systematycznie uczęszczają na Mszę św. Pieniądze przeznaczone będą o zadbanie naszego parkingu i terenu Kościoła.

PODZIĘKOWANIE PO POGRZEBIE Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych w dniach 19-20 sierpnia naszej zmarłej kochanej matki i babci śp.Bronisławy Suswiłło. Cała rodzina pogrążona w smutku jest wdzięczna za Waszą obecność i duchowe wsparcie.

AKT ODDANIA SIĘ JEZUSOWI PRZEZ MARYJĘ

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy naszych Parafian

do osobistego oddania się Jezusowi przez Maryję, według św. Ludwika de Montfort. Osoby zainteresowane mogą uzyskać więcej informacji po każdej Mszy św. w salce parafialnej, w niedzielę 18 września. Uroczyste odczytanie Aktu całkowitego oddania się Jezusowi przez Maryję odbędzie się podczas Mszy św. (12:30) w dniu 23 października.

KIERMASZ PRODUKTÓW PSZCZELARSKICH

W niedzielę 4 września po każdej Mszy św.w Sali parafialnej odędzie się kiermasz produktów pszczelich na którym będzie można nabyć miód oraz świece z wosku pszczelego i oczywiście w tym roku będą gromnice do nabycia. Tel: 403-394-6438

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Sala Parafialna ( godz.10:00 -14:00 )

Niedziela, 28 sierpnia

Opłata za jedno dziecko –               $390.00

Opłata za dwoje dzieci   –               $490.00

Opłata za troje i więcej dzieci –     $550.00

Depozyt za dyżur –                           $ 80.00

Po 28 sierpnia, 2016 roku opłata za szkołę wzrasta o $50.00.

Zajęcia w Szkole Polskiej rozpoczynają się:

Piątek, 9 września, godz.17:30 – kl. 7 -12

Sobota, 10 września, godz.9:45 – kl. 0 – 6

KOMUNIKAT SPK KOŁA NR18 W CALGARY

Stowarzyszenie Polskich Kombatantow Koło Nr 18 w Calgary zaprasza wszystkich członków do wzięcia udziału we Mszy św. w dniu 04 wrzesnia br. o godz.12.30 z okazji uczczenia Dnia Kombatanta. W tym dniu Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew na wszystkich frontach. Zapraszamy na Msze św. całą Polonie, harcerzy i członków Koła SPK w mundurach oraz Poczty Sztandarowe. Powakacyjne miesieczne Zebranie odbędzie się w dniu 18 wrzesnia br. w Domu Polskim.

STOWARZYSZENIE POLSKO – KANADYJSKIE Organizuje kolejne kursy języka angielskiego: dla początkujących i dla średnio-zaawansowanych. Kurs dla średnio-zaawansowanych rozpocznie się we wtorek, 20 września o godz. 18.30, a dla początkujących we środę, 21 września o godz.18.30. Obydwa kursy potrwają 12 kolejnych wtorków i śród. Zajęcia odbywać się będą w Domu Polskim. Kursy są bezpłatne. Uczestnicy proszeni są o zapłacenie $25 dolarów opłaty administracyjnej na drugich zajęciach. Prosimy o rejestrowanie się na kursy emailem info@dompolski.ca lub telefonicznie w Domu Polskim 403-291-3757.

Powakacyjne zebranie miesięczne Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskiego odbędzie się w niedzielę 25 września o godz. 14.30 w Domu Polskim. Zapraszamy zrzeszonych i osoby zainteresowane pracami organizacji.

 

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY Uprzejmie informuje, że w dniu 5- 6 października 2016 r. od godz: 9:00-17:00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary uprzejmie informuje , że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE. W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604 688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na nastepujący adres: Rejestracja paszportowa online https://secure.e-konsulat.gov.pl  Nastepujące dane osobowe należy przesłać na adres Konsulatu Generalnego RP w Vancouver: Imie , nazwisko, nazwisko panieńskie (dla kobiet)data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seria i numer posiadanego paszportu, jaki urzad wydał, numer PESEL   Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

PASTORAL CARE TEAM

Parafia M.B.K.P zaprasza wszystkich parafian w miarę czasu i z otwartym sercem do modlitw za życie przed kliniką aborcyjną w Calgary, 2431 – 5 Ave N.W. Dyżur naszej parafii jest w każdy piątek od godz. 9:00 do 10:00am. Afisze przeciwaborcyjne są dostępne w szatni przy wejsciu do Sali Parafialnej.

KOŁO PRZYJACIÓŁ HARCERSTWA (KPH) Serdecznie zaprasza na zabawę taneczną, która odbędzie się w sobotę, 17 września, 2016 roku, w Domu Słoweńskim (Slovenian Centre) w Calgary. Potrawy przygotuje Szef Jarek Pelc, a o oprawę muzyczną zadba DJ Mirek Syp. Całkowity dochód z zabawy przeznaczony zostanie na potrzeby skrzatów, zuchów, harcerek i harcerzy z Calgary. Bilety w cenie $50 od osoby, do nabycia pod nr tel. 403 455-2946 oraz pod adresem email: KPHCalgary@shaw.ca. Bilety sprzedawane będą również 4 oraz 11 września, w sali parafialnej po Mszach św od godz 10:30.

„POŻEGNANIE LATA” Z ZESPOŁEM MAZOWIA

Zapraszamy serdecznie na zabawę taneczną 24 września w Sali parafialnej. Najlepsze przeboje będzie grał DJ. Mirek Syp. Bilety do nabycia w sklepach polonijnych: Polcan, Old Fashion Meat & Deli, Jan’s Meat & Deli i Krakovia. Kontakt w sprawie rezerwacji 403-540-5794

 

     OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

WAKACJE W B.C Można wynająć na dowolny okres pół domu. Dom całkowicie wyposażony, piękna okolica blisko jeziora Kootenay Lake z plażą w Twin Bay. Można ze sobą zabrać psa. Inf: 403-540-7736 (9x)

GRUPA „NADZIEJA” Jeśli uważasz, że masz problem z nadużywaniem alkoholu, nie jesteś odosobniony. W każdy czwartek o godz. 19:30 odbywają się spotkania dla kobiet i mężczyzn w salce przy Kościele St. Joseph 640 – 19 Ave NW. Serdecznie zapraszamy. (5x) 

POKÓJ DO WYNAJĘCIA Wynajmę jeden pokój od zaraz dla mężczyzny w centrum miasta. Dobry dojazd LRT na Uniwersytet. Opłata $ 500.00. Tel: 403-277-2222 (2x)

PRACA Poszukuję opiekunki dla rocznej dziewczynki na 5 dni w tygodniu. Dzielnica Mountview. Tel: 403-471-8212. (3x)

PRACA Szukam mężczyzn do pomocy przy przeprowadzce. Praca płatna. Nie wymagane pozwolenie o pracę w Kanadzie. Proszę o text message na tel: 403-863-6666 (1x)

PRACA Potrzebne są panie do sprzątania domów. Proszę dzwonić w godzinach wieczornych. Tel: 403-663-9886 (8x)

PRACA

D&M Professional Cleaning Services zatrudni kobiety do sprzatania domów. Wynagrodzenie : $17 do $23 / godz.Tel. 403-278-7740, 403-797-1878 (10x)

 

DROGA DO ŚWIĘTOŚCI MATKI TERESY

Wkrótce już święta – Matka Teresa z Kalkuty (1910-1997) przeszła do historii jako „matka ubogich”. Za swoje zaangażowanie na rzecz biednych, bezdomnych, chorych i umierających założycielka zgromadzenia zakonnego i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla stała się niezapomnianą postacią. 4 września w Watykanie jej kanonizacji dokona papież Franciszek. W drodze ze swego miejsca urodzenia – Skopje w dzisiejszej Macedonii – do chwały ołtarzy Agnes Gonxha Bojaxhiu (takie nazwisko nosiła w świecie) przeżyła wiele etapów życia, które prowadziły ją przez niemal wszystkie kraje świata. Agnes Gonxha Bojaxhiu urodziła się 26 sierpnia 1910 roku jako trzecie dziecko w rodzinie albańskiej w wówczas osmańskim Skopje. Została ochrzczona następnego dnia. Dzień swego chrztu uważała za swoją właściwą datę urodzin. Jako dziecko uczyła się języka serbochorwackiego i albańskiego, grała na mandolinie i inscenizowała małe przedstawienia teatralne. W żyjącej w dostatku rodzinie udzielanie pomocy potrzebującym było czymś ogólnie przyjętym. Ojciec Mikołaj, kupiec i polityk zasiadający we władzach miejskich, zmarł w 1919 roku, gdy Agnes miała osiem lat. Jako 12-latka podczas misji prowadzonej przez jezuitów w Skopje usłyszała o pracujących w indyjskim Bengalu loretankach i postanowiła, że zostanie tam siostrą misjonarką. W 1929 roku, w wieku 18 lat, pojechała do Dublina, gdzie znajdował się dom macierzysty irlandzkiej gałęzi założonego przez Mary Ward (1585-1645) zgromadzenia sióstr szkolnych „Panien Angielskich”. Nie wiedziała, że ze względu na sytuację polityczną nie zobaczy już nigdy swojej matki Drane i siostry, które przeniosły się do Albanii i tam obie zmarły w 1972 roku. Już w kilka miesięcy po zamieszkaniu u sióstr loretanek Agnes została posłana do Indii, gdzie w mieście Darjeeling uczyła się angielskiego, bengalskiego, trochę hindu i rozpoczęła nowicjat. Jako imię zakonne wybrała sobie: Maria Teresa od Dzieciątka Jezus na pamiątkę kanonizacji Teresy z Lisieux (1873-1897), która odbyła się w 1925 r. W 1931 r. złożyła pierwsze śluby zakonne i została nauczycielką w Kalkucie, w szkole dla dziewcząt z zamożnych rodzin. Uczyła geografii, historii i religii. Od 1936 roku była kierowniczką szkoły podstawowej, a od 1939 roku, po złożeniu ślubów wieczystych, kierowała St. Mary’s School. Wkrótce potem zetknęła się z nędzą ludzi w położonych nieopodal szkoły slumsach Motijhil, z wielką klęską głodu w Bengalii, gdzie podczas II wojny światowej w 1942 roku na skutek braku żywności, z wycieńczenia i epidemii zmarło dwa miliony ludzi, a także była świadkiem ulicznych starć między muzułmanami i wyznawcami hinduizmu latem 1946 roku. Do ich zakończenia ostatecznie przyczynił się Mahatma Ghandi (1869-1948), którego Matka Teresa niestety nigdy nie spotkała osobiście.

Wołanie do najbiedniejszych W życiu Matki Teresy dokonał się przełom, gdy 10 września 1946 roku jadąc pociągiem do Darjeeling spojrzała na krzyż i poczuła, że Bóg ją wzywa, aby wszystko zostawiła i służyła najbiedniejszym w slumsach. Po tym wydarzeniu, które określała jako „inspiration day”, chciała opuścić klauzurę, ale i też pozostać w klasztorze. Jednak zgodę na ten krok otrzymała od arcybiskupa Kalkuty, Ferdinanda Perier oraz papieża Piusa XII dopiero po dwóch latach starań. 17 sierpnia 1948 roku 38-letnia Teresa po raz pierwszy ubrała własne sari. Było ono z białej bawełny i takie samo, jakie nosili ludzie na ulicy. Sari ozdabiały trzy błękitne pasy, kolor Matki Bożej. Po krótkim kursie pierwszej pomocy u sióstr w misji medycznej s. Teresa przeniosła się do dzielnicy nędzy Entally, gdzie natychmiast rozpoczęła nauczanie dzieci ze slumsów oraz odwiedzała okoliczne domy. W krótkim czasie utworzyła stację dla chorych na trąd, szybko też znalazła dziewczęta z różnych krajów chętne do współpracy. Wraz z nimi założyła „Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości” zaaprobowane przez papieża w 1950 roku. Siostry zobowiązywały się do życia w ubóstwie, czystości, posłuszeństwie i służbie „najbiedniejszym z biednych całym sercem i bez odwzajemniania”. W 1953 roku został założony obecny dom macierzysty sióstr w Kalkucie. Widząc ludzi umierających na ulicy, w byłym domu dla pielgrzymów w dzielnicy Kalighat, obok hinduistycznej świątyni Kali, Matka Teresa założyła w 1954 roku Dom Czystego Serca Nirmal Hriday dla umierających zbieranych z ulic. Oblicza się, że do czasów obecnych ok. sto tysięcy osób mogło godnie umrzeć będąc pod czułą opieką Misjonarek Miłości. Założyła też Dom Dziecka Opuszczonego. Obecnie w Indiach i poza granicami w 50 domach mieszka 30 tys. opuszczonych dzieci i sierot.

Szybki rozwój W 1959 r. Matka Teresa otworzyła w Kalkucie dom starców i centrum dla trędowatych, a w dwa lata później założyła dla nich miasto Shanti Nagar (Miasto Pokoju). Nieco później podobne placówki zaczęły powstawać w wielu dużych miastach Indii ale też i w innych krajach.

Pierwszy dom za granicą rozpoczął działalność w 1965 r. w Wenezueli, a w 1968 powstał pierwszy w Europie dom w Rzymie, gdzie wkrótce potem zostało założone zakonne centrum nowicjatu. Ogółem Matka Teresa do śmierci w 1997 r. założyła 594 domy w 120 krajach. Większość z nich otwierała osobiście, przy czym zawsze do otwarcia nowej placówki zapraszał ją biskup miejsca. Założony przez nią w 1985 r. dom dla chorych na AIDS w Nowym Jorku był pierwszą tego typu placówką na świecie. Obok czynnego Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matka Teresa założyła w 1965 roku wspólnotę czynną Misjonarzy Miłości oraz dwie wspólnoty kontemplacyjne: w 1976 r. Misjonarek Miłości i w 1979 – Misjonarzy Miłości. Zainicjowała także Międzynarodowe Stowarzyszenie Współpracowników Matki Teresy. Równie szybko jak zgromadzenie rosło na świecie zainteresowanie działalnością Matki Teresy. Gdy na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Indiach w 1964 r. poznał ją osobiście papież Paweł VI, nie szczędził wyrazów uznania dla jej dzieła. W 1973 r. Watykan podniósł zgromadzenie do rangi zgromadzenia papieskiego. Wkrótce pojawiły się liczne odznaczenia, Matka Teresa otrzymała m.in. w 1973 roku – przyznaną po raz pierwszy Nagrodę Templetona, w 1978 roku – Nagrodę Balzana, w 1979 – Pokojową Nagrodę Nobla i w 1996 – honorowe obywatelstwo USA.

Żałoba na całym świecie Wielkie zaabsorbowanie pracą i ciągłe podróże znacznie obciążyły stan zdrowia Matki Teresy. W 1983 r. lekarze stwierdzili problemy z sercem, w 1989 wszczepiono jej rozrusznik serca. Podczas kapituły generalnej w marcu 1997 r. przekazała kierowanie zgromadzeniem siostrze Nirmali Joschi, a latem tegoż roku pojechała do USA i Watykanu, gdzie po raz ostatni spotkała się z papieżem Janem Pawłem II. Zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie w wieku 87 lat. „Matka Teresa była darem dla Kościoła i świata” – powiedział Jan Paweł II na wiadomość o jej śmierci.Założycielka zgromadzenia, od 1951 r. obywatelka Indii, miała pogrzeb państwowy. W kondukcie żałobnym ulicami Kalkuty szło ponad milion osób. Ostatni hołd Matce Teresie złożyły setki głów państw i szefów rządów oraz czołowi przedstawiciele różnych religii. W 35 krajach transmisję telewizyjną z Mszy św. pogrzebowej, sprawowanej 13 września 1997 r. przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Angelo Sodano, obejrzało ponad miliard widzów.

Nowy obraz i kanonizacja Po najkrótszym w historii współczesnej procesie beatyfikacyjnym papież Jan Paweł II ogłosił Matkę Teresę błogosławioną 19 października 2003 r. Uroczystość w Watykanie zgromadziła 300 tys. wiernych. W 2007 r. postulator jej procesu beatyfikacyjnego, Brian Kolodiejchuk opublikował poufne listy i prywatne notatki zakonnicy, świadczące o ciągnącym się przez dziesiątki lat kryzysie wiary. Jej duchowa samotność i powątpiewanie w misję, jakiej się podjęła, pojawiły się już wkrótce po założeniu zgromadzenia i nie opuszczały jej niemal do końca życia. Od 2009 r. Zgromadzeniem Misjonarek Miłości kieruje pochodząca z Niemiec, s. Mary Prema Pierick. Szybko rozrastające się zgromadzenie i dynamiczna działalność Matki Teresy spotykały się nie tylko z uznaniem, ale też bywało przedmiotem krytyki. Dowiódł tego opublikowany w 2013 r. przegląd krytycznych ocen Matki Teresy dokonany przez badaczy kanadyjskich. Zarzucano m.in. złe warunki higieniczne w należących do zakonu domach dla ubogich i brak dostatecznej opieki medycznej dla pacjentów. Nie wpłynęło to jednak w żadnym stopniu na wstrzymanie procesu kanonizacyjnego “Matki ubogich”. W grudniu 2015 r. papież Franciszek potwierdził wymagane do kanonizacji dwa cudy za jej wstawiennictwem i na początku 2016 r. ogłosił, że kanonizacja odbędzie się we wrześniu. Będzie to jedna z największych uroczystości Roku Jubileuszu Miłosierdzia, która – jak się oczekuje – zgromadzi na Placu św. Piotra setki tysięcy pielgrzymów z całego świata. Na uroczystości zabraknie inicjatora beatyfikacji Matki Teresy, arcybiskupa Henry Sebastiana D’Souza, który zmarł w czerwcu br. w wieku 90 lat.

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości jest jedną z najbardziej dynamicznych wspólnot zakonnych powstałych w XX wieku. Obecnie w ponad 130 krajach świata liczy obecnie 5 tys. 300 sióstr w 762 domach zakonnych w różnych krajach świata. Gałąź męska to nieco ponad 400 braci. Po śmierci założycielki misjonarki miłości mają stale nowe powołania, choć już nie jest ich tak wiele jak za jej życia. Przełożoną generalną jest od 2009 roku, pochodząca z Niemiec, 63-letnia Mary Prema Pierick. W Polsce zgromadzenie jest obecne od 1983 r. Jego placówki znajdują się w Zaborowie k. Warszawy, w Warszawie, Katowicach, Szczecinie i Łodzi. Szczególną misją misjonarek miłości jest praca nad zbawieniem i uświęceniem najuboższych z ubogich, nie tylko w slumsach, ale także w dowolnym miejscu na całym świecie.