4 września, 2016

4 września, 2016

INTENCJE MSZALNE

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Sobota, 3 września – Wspomnienie św. Grzegorza wielkiego Papieża, i Doktora Kościoła

18:00 – W intencji Ojczyzny, Radio Maryja i TV Trwam

18:00 – + Alicja Rudy

Niedziela, 4 września

8:00 – Dziękczynna i Boże błogosławieństwo dla Ireny

9:30 – + Karolina Bażant

11:00 – O nawrócenie i pojednanie w rodzinie

11:00 – Za dzieci pierwszokomunijnych, ich rodziców i całe rodziny. Dziękując Bogu za otrzymane łaski i prosząc o zdrowie, Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz dary Ducha św.

12:30 – Dzień Kombatanta                           – SPK koło #18

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Edwarda i Barbary Kruk w 45 rocz. Sakramentu małżeństwa

Poniedziałek, 5 września – Dzień powszedni

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla rodziny Moroz

Wtorek, 6 września – Dzień powszedni

19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Jakubu

Środa, 7 września – Wspomnienie św. Melchiora Grodzickiego, Prezbitera i Męczennika  

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Joanny i Duncan w 12 rocz. Sakramentu małżeństwa

Czwartek, 8 września – Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

19:00 – + Paweł i potrzebne łaski dla rodziny          – przyjaciele

Piątek, 9 września – Dzień powszedni

9:00 – Za parafian

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Ireny w dniu Urodzin                                                                            – Anna

Sobota, 10 września – Dzień powszedni

8:30 – O zdrowie dla męża

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla Małgorzaty i Wacława w 40 rocz. Sakramentu małżeństwa

Niedziela, 11 września

8:00 – ++ Stanisława i Edward Celeda i zmarli z rodziny oraz zmarłych z rodziny Wiszowaty

9:30 – + Krystyna Trzciński

11:00 – + Renata Białowąs (10 rocz)              – przyjaciele

12:30 – O Boże błogosławieństwo dla polskich studentów na Uniwersytecie w Calgary

19:00 – ++ Grzegorz Sadura i Eugeniusz Rejman

4 września, 2016

Mdr 9,13-18b; Flm 9b-10.12-17; Łk 14,25-33

Ref: Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką

Fragment przeczytanej Ewangelii mówi o trzech warunkach, które decydują o przynależności do Chrystusa. Pierwszym z nich jest gotowość na rezygnację z wszystkiego dla Chrystusa. Jezus stawia przed nami największe wartości: ojca, matkę, nawet nasze życie i domaga się gotowości złożenia tego wszystkiego w ofierze, gdyby zachodziła potrzeba i konieczność wyboru pomiędzy Nim a nimi. Gotowość na utratę wszystkiego dla Boga oto pierwszy warunek wskazany przez Chrystusa. Na co dzień Pan Bóg nie domaga się tak wielkich ofiar. Po to daje ojca, matkę, byśmy ich kochali. Po to daje życie, byśmy się nim cieszyli. Pragnie jedynie, abyśmy ponad to wszystko cenili sobie kontakt z Nim. Drugi warunek to twórcze wykorzystanie życia. Każdy człowiek do czegoś dąży, chce coś w życiu osiągnąć, czegoś ważnego dokonać. Najczęściej tym dziełem jest wychowanie dzieci, zabezpieczenie warunków życia, budowa kochającej się rodziny. Czasem ten wysiłek twórczy dotyczy dobra ojczyzny, ludzkości, Kościoła… Człowiek o tyle jest wielki, o ile dąży do czegoś wielkiego. Ta twórcza pasja w dużej mierze stanowi o jego wielkości. Jeżeli opuści ręce, przestanie budować, zrezygnuje, przedstawia tragiczny obraz, zwłaszcza gdy jest to człowiek młody. O wiele częściej spotykamy ludzi starych, którzy rozgoryczeni, pełni pretensji do siebie i świata stwierdzają, że ich życie ma się już ku końcowi, a oni jeszcze nic nie zrobili, niczego nie dokonali. Rozpoczęli, ale im się nie udało. Czekali na lepsze warunki i nie doczekali się. Wszystko kwitują melancholijnym ruchem ręki. To występuje często u ludzi po pięćdziesięciu latach życia. Są zaskoczeni zbliżającym się końcem. Źle obliczyli czas, który mieli do dyspozycji. Pan Jezus przestrzega nas przed ich błędem. Wzywa do zastanowienia, rozwagi, roztropnego działania. Ten jest mądry, kto patrzy na koniec, kto umie dobrze liczyć, kto potrafi odpowiednio wyzyskać to, co ma. Budowa wieży. Zastanówmy się nad otrzymanymi talentami, nad tym, co budujemy i czy potrafimy skończyć.

Obok gotowości na rezygnację z wszystkiego dla Pana Jezusa, obok twórczej pasji wykorzystania życia i zrobienia czegoś dobrego, ucznia Pana Jezusa musi cechować wielka roztropność. Jest ona szczególnie potrzebna w walce ze złem. To jest najtrudniejszy punkt naszego życia. Zło rośnie obok nas, trzeba codziennie się z nim mocować, ale jeśli się człowiek do tego zabierze nieroztropnie, zginie. Trzeba dokładnie obliczyć siły ciała i ducha — czy wystarczą do wytrwania. Czy zdołamy rozprawić się ze złem całkowicie, czy też trzeba będzie podejść do niego dyplomatycznie. Pozwolić złu róść obok i tylko pilnować, byśmy w tym bliskim sąsiedztwie nic nie stracili.

LEKTORZY – 3-4 września

18:00 – J. Bogusławska, A. Rudzińska, A. Mazur

8:00 – O. Pepłowski, M. Sobczak, M. Pepłowski

9:30 – R. Przybylski, M. Iskra, R. Przybylski

11:00 – O. Pietras, S. Salome, M. Kaczan

12:30 – V. Kanaszyc, M. Kulaga, W. Potocka

19:00 – M. Edgar, A. Wojciechowska, M. Edgar

KOLEKTA z 28 sierpnia $ 4,273.00

Serdecznie dziękujemy za ofiary – Bóg zapłać

 

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

MSZE ŚW W PONIEDZIAŁKI

Zawiadamiamy wszystkich parafian, że za kilka tygodni Msze św. w poniedziałki będą odprawiane o godz. 7:30 rano. Natomiast nie będzie Mszy św. wieczornych. Aby dać możliwość tym, którzy pracują, i chcieliby uczęszczać we Mszy św. porannej przed rozpoczęciem pracy. Szczegóły będą ogłoszone w biuletynie.

TOGETHER IN ACTION – 2016

Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $26,411.00 na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $31,611.84. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu serdecznie prosimy o ofiary na ten cel ! 

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 4 do 11 września Rodzina Marka Gajewskiego będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

CZASOPISMA RELIGIJNE

Katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny „Miłujcie się” oraz Katolicke czasopismo w wydaniu angielskim „Love One Another” wyłożone są z tyłu Kościoła obok biuletynów. Zachęcamy do czytania tych czasopism w których można znaleźć bardzo interesujące artykuły.

PARKING PARAFIALNY

Zawiadamiamy studentów, że pozwolenia na parking już nie wydajemy.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA

Po wakacyjnej przerwie biblioteka wznowi swą działalność w niedzielę 11 września. Zapraszamy!

SZKOŁA POLSKA

Zajęcia w Szkole Polskiej rozpoczynają się: Piątek, 9 września, godz.17:30 – kl. 7 -12 Sobota, 10 września, godz.9:45 – kl. 0 – 6 Msza św. rozpoczynająca nowy rok szkolny odbędzie się w niedzielę 18 września o godz. 11:00.

KAWIARENKA

We wrześniu panie z grupy„Młodzi Duchem zapraszają do kawiarenki.

PASTORAL CARE TEAM Parafia M.B.K.P zaprasza wszystkich parafian w miarę czasu i z otwartym sercem do modlitw za życie przed kliniką aborcyjną w Calgary, 2431 – 5 Ave N.W. Dyżur naszej parafii jest w każdy piątek od godz. 9:00 do 10:00am. Afisze przeciwaborcyjne są dostępne w szatni przy wejsciu do Sali Parafialnej.

                       Z ŻYCIA POLONII

KOMUNIKAT SPK KOŁA NR 18 W CALGARY

Powakacyjne miesięczne zebranie odbędzie się w dniu 18 września br. w Domu Polskim.

STOWARZYSZENIE POLSKO – KANADYJSKIE Organizuje kolejne kursy języka angielskiego: dla początkujących i dla średnio-zaawansowanych. Kurs dla średnio-zaawansowanych rozpocznie się we wtorek, 20 września o godz. 18.30, a dla początkujących we środę, 21 września o godz.18.30. Obydwa kursy potrwają 12 kolejnych wtorków i śród. Zajęcia odbywać się będą w Domu Polskim. Kursy są bezpłatne. Uczestnicy proszeni są o zapłacenie $25 dolarów opłaty administracyjnej na drugich zajęciach. Prosimy o rejestrowanie się na kursy emailem info@dompolski.ca lub telefonicznie w Domu Polskim 403-291-3757.

Powakacyjne zebranie miesięczne Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskiego odbędzie się w niedzielę 25 września o godz. 14.30 w Domu Polskim. Zapraszamy zrzeszonych i osoby zainteresowane pracami organizacji.

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY Uprzejmie informuje, że w dniu 5- 6 października 2016 r. od godz: 9:00-17:00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary uprzejmie informuje , że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE. W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604 688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na nastepujący adres: Rejestracja paszportowa online

https://secure.e-konsulat.gov.pl Nastepujące dane osobowe należy przesłać na adres Konsulatu Generalnego RP w Vancouver: Imie , nazwisko, nazwisko panieńskie (dla kobiet)data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seria i numer posiadanego paszportu, jaki urzad wydał, numer PESEL   Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

GRUPA TANECZNA MŁODZI DUCHEM Zaprasza serdecznie na Wieczór Taneczny „Powitanie Jesieni” do Sali parafialnej przy Kościele MBKP w sobotę 8 października. Koktajle o godz. 19:30, poczęstunek i deser o 20:30. Gra DJ. Marko. Bufet otwarty podczas wieczoru. Bilety w cenie $25.00 od osoby do nabycia w Sali parafialnej od dzisiejszej niedzieli.

KOŁO PRZYJACIÓŁ HARCERSTWA (KPH) Serdecznie zaprasza na zabawę taneczną, która odbędzie się w sobotę, 17 września, 2016 roku, w Domu Słoweńskim (Slovenian Centre) w Calgary. Potrawy przygotuje Szef Jarek Pelc, a o oprawę muzyczną zadba DJ Mirek Syp. Całkowity dochód z zabawy przeznaczony zostanie na potrzeby skrzatów, zuchów, harcerek i harcerzy z Calgary. Bilety w cenie $50 od osoby, do nabycia pod nr tel. 403 455-2946 oraz pod adresem email: KPHCalgary@shaw.ca. Bilety sprzedawane będą również 4 oraz 11 września, w sali parafialnej po Mszach św od godz 10:30.

ZAKOŃCZENIE  LATA” Z ZESPOŁEM MAZOVIA Zapraszamy serdecznie na zabawę taneczną 24 września w Sali parafialnej. Najlepsze przeboje będzie grał DJ. Mirek Syp. Potrawy przygotowane przez szefa kuchni z Polski Tomasza Mazura. Podczas kolacji występ zespołu Mazovia. Bilety do nabycia 11 i 18 września na sali parafialnej od godziny 10:30-14:00 lub w sklepach polskich Polcan, Old Fashion Meat & Deli, Jan’s Meat & Deli i Crakovia. Kontakt w sprawie rezerwacji 403-540-5794. Zespół tańca ludowego MAZOVIA zaprasza wszystkich chętnych w wieku od 11-26 lat lubiących śpiewać i tańczyć na zapisy do naszego zespołu.  Zapisy odbędą się 11 i 18 września na sali parafialnej  od godziny 10.30-14:00 lub 11 i 18 września w studio tanecznym W&M Physical Theatre  4005 9st SE,Calgary o godzinie 17.30-20:00. Więcej informacji pod numerem telefonu 403-540-5794. ZAPRASZAMY!

ZAPRASZAMY NA KONCERT!

Znany polski piosenkarz Andrzej Cierniewski wystąpi w domu polskim w niedzielę 25 września o godzinie 18:00. Bilety w cenie $30 dostępne są w domu polskim oraz w polskich sklepach.

                Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

ABORTION IS HURTING OUR PEOPLE – 40 DAYS FOR LIFE KICK-OFF

On Friday Sep. 9th at 7:30 pm at St. Albert the Great you are invited to the 40 Days for Life kick-off event. Abortion is hurting our youth, our couples, our community and our country. This is the generation who is going to end Abortion! If you are feeling that you are one of the 12 disciples and you are feeling the call, come to the event. God needs you, He needs everyone of us, we must be the part of the change. There is hope and you will get the right information with great speakers. For more information call 403-870-3905 or email us at 40daysforlife.calgary@gmail.com

MERRIAGE PREPARATION “FOR BETTER & FOR EVER” 2016/2017

  • A program for all couples including those who:
  • Have been previously married
  • Are marrying after extended cohabitation
  • Are beginning marriage with children
  • Are mature couples
  • Are preparing for convalidation or marriage

Program location: Catholic Pastoral Centre 120-17 Ave SW. Total registration fee $200.00. Fee includes 2 copies of “For Better & For Ever” workbooks. Refreshments and snacks at all sessions. Lunch on Saturday.

The total registration fee is due prior to attending the program. We accept the following forms of payment: cash, cheque payable to: Life & Family Resource Centre, Master Card or Visa. Registration may be done in person or over the phone at 403-218-5505. Cancellation Policy

An administration fee of $50.00 will be charged for cancellations prior to the orientation night. No refounds will be issued for no shows or cancellations after the orientation night. The orientation Evening is held on Mondays from 7:00-9:00pm. The weekend Sessions are held on Friday evening, 7:00-9:00 pm. Saturday, 9:00am – 4:00pm. Registration forms are available at our Parish office.

Orientation Evenings            Weekend Sesions

Sept 12, 2016                               Sept 30 – Oct 1, 206

Oct 17,2016                                 Nov 4-5, 2016

Nov 14, 2016                                 Dec 2-3, 2016

Jan 16, 2017                                    Feb 3-4, 2017

Feb 13, 2017                                Mar 3-4, 2017

Mar 20, 2017                                Apr 7-8, 2017

Apr 10, 2017                                  Apr 28-29, 2017

May 15, 2017                              Jun 9-10 ,2017

June 5, 2017                                    Jun 23-24, 2017.

 

         OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

WAKACJE W B.C Można wynająć na dowolny okres pół domu. Dom całkowicie wyposażony, piękna okolica blisko jeziora Kootenay Lake z plażą w Twin Bay. Można ze sobą zabrać psa. Inf: 403-540-7736 (8x)

GRUPA „NADZIEJA” Jeśli uważasz, że masz problem z nadużywaniem alkoholu, nie jesteś odosobniony. W każdy czwartek o godz. 19:30 odbywają się spotkania dla kobiet i mężczyzn w salce przy Kościele St. Joseph 640 – 19 Ave NW. Serdecznie zapraszamy. (4x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA Wynajmę jeden pokój od zaraz dla mężczyzny w centrum miasta. Dobry dojazd LRT na Uniwersytet. Opłata $ 500.00. Tel: 403-277-2222

PRACA Poszukuję opiekunki dla rocznej dziewczynki na 5 dni w tygodniu. Dzielnica Mountview. Tel: 403-471-8212. (2x)

PRACA Potrzebne są panie do sprzątania domów. Proszę dzwonić w godzinach wieczornych. Tel: 403-663-9886 (7x)

PRACA D&M Professional Cleaning Services zatrudni kobiety do sprzatania domów. Wynagrodzenie : $17 do $23 / godz.Tel. 403-278-7740, 403-797-1878 (9x)

PRACA Firma sprzątająca poszukuje pani na nocną zmianę od poniedziałku do soboty. Praca od 10:00pm do 4:00am. Również poszukujemy panią do sprzątania w każdy poniedziałek od 8:00 am do 4:00 pm. Następna oferta na pełny etat do sprzątania od poniedziałku do piątku. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt 403-869-6980 (1x)

PAPIESKIE ORĘDZIE NA ŚWIATOWY DZIEŃ MODLITW O OCHRONĘ STWORZENIA

Bądźmy miłosierni wobec naszego wspólnego domu

W jedności z braćmi i siostrami Kościołów prawosławnych, Kościół katolicki obchodził 1 września „Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia”. Pragnie on zaproponować „poszczególnym wiernym oraz wspólnotom cenną okazję do odnowienia osobistej aprobaty swego powołania jako stróży stworzenia, wznosząc do Boga dziękczynienie za wspaniałe dzieło, które powierzył On naszej opiece, przyzywając Jego pomocy w chronieniu stworzenia, i Jego miłosierdzia za grzechy popełnione przeciwko światu, w którym żyjemy”. Bardzo napawa otuchą fakt, że troska o przyszłość naszej planety jest podzielana przez wiele Kościołów chrześcijańskich wraz z innymi religiami. Rzeczywiście w minionych latach władze i organizacje religijne podjęły wiele inicjatyw na rzecz podniesienia świadomości społecznej odnośnie do zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej eksploatacji planety. Chciałbym tutaj wspomnieć patriarchę Bartłomieja i jego poprzednika Dimitriosa, którzy od wielu lat konsekwentnie wypowiadali się przeciwko grzechowi wyrządzania szkód stworzeniu, zwracając uwagę na moralny i duchowy kryzys, tkwiący u podstaw problemów i degradacji środowiska. W odpowiedzi na rosnące zagrożenie dla integralności stworzenia Trzecie Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne (Sybin, 2007) zaproponowało, aby świętować „Czas na rzecz stworzenia” przez okres pięciu tygodni, między 1 września (wspomnienie Boskiego stworzenia w Kościele prawosławnym) a 4 października (wspomnienie św. Franciszka z Asyżu w Kościele katolickim i niektórych tradycjach zachodnich). Od tego wydarzenia inicjatywa ta, przy wsparciu Światowej Rady Kościołów, zainspirowała wiele działań ekumenicznych w różnych częściach świata. Powodem do radości powinien być również fakt, że na całym świecie podobne inicjatywy, promujące sprawiedliwość względem środowiska, troskę o ubogich i odpowiedzialne zaangażowanie na rzecz społeczeństwa powodują spotkanie osób, zwłaszcza ludzi młodych z różnych środowisk religijnych. Chrześcijanie i niechrześcijanie, ludzie wiary i osoby dobrej woli, musimy być zjednoczeni w miłosierdziu wobec naszego wspólnego domu – Ziemi – i w pełni doceniać świat w którym żyjemy, jako miejsce dzielenia się i komunii.

Ziemia woła Poprzez niniejsze orędzie ponawiam dialog z „każdą osobą, która zamieszkuje tę planetę” odnośnie do cierpień, które dotykają ubogich i dewastacji środowiska. Bóg obdarzył nas kwitnącym ogrodem, ale zamieniamy go w przestrzeń zanieczyszczoną „gruzami, pustyniami i śmieciami” (Enc. Laudato si’,161). Nie możemy skapitulować lub być obojętnymi wobec utraty różnorodności biologicznej i zniszczenia ekosystemów, często spowodowanych przez nasze nieodpowiedzialne i egoistyczne zachowania. „Z naszego powodu tysiące gatunków nie będzie swoim istnieniem chwaliło Boga ani też nie będą przekazywać nam swego orędzia. Nie mamy do tego prawa” (por. tamże, 33). Nasza planeta stale się ociepla, po części z powodu działalności człowieka: 2015 był najcieplejszym rokiem w historii, a prawdopodobnie 2016 będzie jeszcze cieplejszy. Powoduje to susze, powodzie, pożary i coraz poważniejsze ekstremalne zjawiska meteorologiczne. Zmiany klimatu przyczyniają się również do bolesnego kryzysu przymusowych migrantów. Ubodzy tego świata, którzy są również w najmniejszym stopniu odpowiedzialni za zmiany klimatyczne, są najsłabsi i już dotykają ich skutki tego procesu. Jak to ukazuje ekologia integralna, ludzie są głęboko wzajemnie powiązani ze sobą a także ze stworzeniem jako całością. Gdy źle traktujemy przyrodę, to źle traktujemy także ludzi. Równocześnie każde stworzenie ma swoją własną wewnętrzną wartość, która musi być respektowana. Usłyszmy „zarówno wołanie ziemi, jak i krzyk biednych” (tamże, 49) i starajmy się wnikliwie zrozumieć, w jaki sposób można zapewnić stosowną i szybką reakcję.

Bo zgrzeszyliśmy Bóg dał nam ziemię, abyśmy ją „uprawiali i strzegli” (por. Rdz 2,15) z szacunkiem i w sposób zrównoważony. Uprawianie jej zbytnio – czyli krótkowzroczne i egoistyczne wyzyskiwanie – i niedostateczne jej strzeżenie jest grzechem. Odważnie drogi Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej wielokrotnie i proroczo uwypuklił nasze grzechy wobec stworzenia: „Fakt, że ludzie powodują wyginięcie gatunków i niszczą różnorodność biologiczną Bożego stworzenia; że degradują integralność Ziemi, przyczyniając się do zmian klimatycznych; ogołacając Ziemię z jej lasów naturalnych lub niszcząc tereny podmokłe; że ludzie wyrządzają krzywdę innym ludziom chorobami, zanieczyszczając wody, gleby, powietrze: to wszystko jest grzechem”. Wynika stąd, że „popełnienie przestępstwa wobec świata naturalnego jest grzechem” Oby Jubileusz Miłosierdzia w obliczu tego, co dzieje się w naszym domu, przywołał chrześcijan „do głębokiego wewnętrznego nawrócenia” (Enc. Laudato si’, 217), wspieranego szczególnie przez sakrament pokuty. W tym Roku Jubileuszowym nauczymy się poszukiwać miłosierdzia Bożego za grzechy przeciwko stworzeniu, których dotychczas nie potrafiliśmy uznać i wyznać. Zobowiążmy się też do podjęcia konkretnych kroków na drodze nawrócenia ekologicznego, która wymaga jasnego uświadomienia sobie naszej odpowiedzialności wobec siebie, wobec innych, stworzenia i Stwórcy.