11 września, 2016

11 września, 2016

INTENCJE MSZALNE

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA
Sobota, 10 września – Dzień powszedni

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla Małgorzaty i Wacława w 40 rocz. Sakramentu małżeństwa

Niedziela, 11 września

8:00 – ++ Stanisława i Edward Celeda i zmarli z rodziny oraz zmarłych z rodziny Wiszowaty

9:30 – + Krystyna Trzciński

11:00 – + Renata Białowąs (10 rocz)               – przyjaciele

12:30 – O Boże błogosławieństwo dla polskich studentów na Uniwersytecie w Calgary

19:00 – ++ Zenon Sadura i Eugeniusz Rejman

Poniedziałek, 12 września – Dzień powszedni

19:00 – Dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Anny

19:00 – + Marianna Oleszak zmarła we wrześniu w Polsce         – syn z rodziną

Wtorek, 13 września – Wspomnienie św. Jana Chryzostoma, Biskupa i Doktora Kościoła

19:00 – + Cezary Surwiło (3 rocz)                    – dzieci

19:00 – + Teresa Ebel

Środa, 14 września – Święto podwyższenia Krzyża Świętego  

19:00 – O łaski i dary ducha św. dla Alicji i Piotra                – dziadek

19:00 – ++ Stefania, Michał, Józef, Władysława, Kazimierz i zmarli z rodziny Hadałów

Czwartek, 15 września – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

19:00 – O opiekę Matki Bożej i Boże błogosławieństwo dla Kamila

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Teofili w 90 rocz Urodzin                                                                     – córka

Piątek, 16 września – Wspomnienie śwm męczennikow Korneliusza, Papieża, i Cypriana, Biskupa

9:00 – + Maria Glawdel                                     – R. Piekut

19:00 – ++ Mikołaj (12 rocz) i Helena (4 rocz) Prokop

– córka i synowie z rodzinami

Sobota, 17 września – Dzień powszedni

8:30 – O zdrowie i błogosławieństwo Matki Bożej dla Heni i jej rodziny                                                     – mama

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla Anny i Jacka Pietrzak w 25 rocz sakramentu małżeństwa     – rodzina

Niedziela, 18 września  

8:00 – ++ Krystyna i Witek

9:30 – + Gertruda Cichańska                       – syn z rodziną

11:00 – O Boże błogosławieństwo w dniu Urodzin dla Madelaine i Ryana oraz Michała

11:00 – W intencji Polskiej Szkoły na rozpoczęcie roku szkolnego

12:30 – + Karol Kowal (22 rocz)                             – Zofia

19:00 – + Peter Wesierski                                       – żona

 

Wj 32,7-11.13-14; 1 Tm 1,12-17; Łk 15,1-32

Ref: Wstanę i wrócę do mojego ojca

Św. Łukasz, chcąc ukazać prawdę o nawróceniu, zestawia razem trzy przypowieści Jezusa. Pierwsze dwie mówią o poszukiwaniu. Dobry pasterz szuka owieczki, która odeszła od stada, a kobieta szuka zagubionej drachmy. Trzecia mówi o powrocie syna marnotrawnego do ojcowskiego domu. Dopiero wszystkie trzy przypowieści razem wzięte ukazują pełną prawdę o nawróceniu. Czytając jedną z nich, nie wolno zapomnieć o dwu pozostałych.Tajemnicę grzechu i nawrócenia może, przynajmniej w pewnej mierze, dostrzec ten, kto przeżył obumieranie prawdziwej młości i podjął trud jej wskrzeszenia. Jest to najboleśniejsze przeżycie, jakiego człowiek może doświadczyć na ziemi. Sięga najgłębszych warstw ludzkiego serca. Temu, kto prawdziwie kocha, nie jest łatwo obserwować, jak osoba kochana oddala się od niego i wchodzi na swoje prywatne ścieżki, po których nie mogą wędrować razem. Jeśli zaś odkryje, że oddaje się w ręce innej miłości, że jego miejsce zajmuje ktoś inny, staje zupełnie bezradny. Ponieważ prawdziwie kocha, nie może zrezygnować z tej osoby, nie pozostaje mu zatem nic innego, jak tylko czekać na jej powrót. Bóg nas prawdziwie kocha i wciąż szuka każdego, kto oddalił się od Niego. Szuka jak dobry pasterz zagubionej owcy. Szuka wytrwale, bo zginęła jego własność. Jesteśmy Jego umiłowanymi dziećmi i nie może zrezygnować z szukania, póki nas nie znajdzie. Kiedy jednak odkrywa, że ktoś z nas utonął w innych miłościach, dobrowolnie oddał swe serce bogactwu, zaspokajaniu ambicji, karmieniu pożądliwości ciała, wygodnictwu — staje bezradny. Nie może nas wyrwać

z naszych miłości, mimo iż wie, że one nas niszczą. Nie może tego uczynić siłą, bo szanuje wolność. Miłość jest oparta na dobrowolnej decyzji, na wyborze podyktowanym przez serce. Nawet gdyby Bóg zniszczył wartości ukochane przez nas, nie pozyskałby tym samym naszych serc dla siebie. Ta droga nie prowadzi do wskrzeszenia obumierającej miłości. Wręcz przeciwnie, jest odczytywana jako krzywda wyrządzona temu, kto te wartości pokochał. Stąd Bóg rzadko kiedy niszczy wartości umiłowane przez człowieka. On czeka.

Pasterz może odszukać zabłąkaną owcę, wziąć w ramiona i przynieść do owczarni, ale Bóg z człowiekiem tak postąpić nie może. Człowiek musi się zgodzić na wejście w Jego ramiona. Bóg staje w pobliżu i czeka. Przypowieść o synu marnotrawnym ukazuje ten drugi etap nawrócenia. Ojciec nie szuka syna, choć dobrze wie, co się z nim dzieje. On czeka na jego powrót. Syn przychodzi sam, prosząc o prawo wejścia do ojcowskiego domu. Dopiero wówczas, gdy dojrzała jego decyzja i postawił krok w stronę czekającego ojca.

LEKTORZY – 10-11 września

18:00 – M. Domaradzki, D. Topor, Z. Topor

8:00 – P. Adamski, M. Sobczak, A. Rudzińska

9:30 – J. Kraska, S. Teresa, L. Shelley

11:00 – A. Kamieniak, M. Kulaga, K. Kamieniak

12:30 – E. Kiegler, M. Iskra, M. Domaradzki

19:00 – M. Sapielak, S. Zacharia, M. Sapielak

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

MSZE ŚW W PONIEDZIAŁKI

Zawiadamiamy wszystkich parafian, że za kilka tygodni Msze św. w poniedziałki będą odprawiane o godz. 7:30 rano. Natomiast nie będzie Mszy św. wieczornych. Aby dać możliwość tym, którzy pracują, i chcieliby uczęszczać we Mszy św. porannej przed rozpoczęciem pracy. Szczegóły będą ogłoszone w biuletynie.

TOGETHER IN ACTION – 2016

Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $26,676.00 na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $31,611.84. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu serdecznie prosimy o ofiary na ten cel !

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 11 do 18 września Rodzina Maciejowskich będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

PROF. DR HAB. PIOTR JAROSZYŃSKI W CALGARY

Spotkanie z polonią w Sali parafialnej w czwartek, 15 września o godz. 20:00 oraz w niedzielę, 18 września o godz. 13:30. Temat wykładów „Polska w Europie”

CZASOPISMA RELIGIJNE

Katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny „Miłujcie się” oraz Katolicke czasopismo w wydaniu angielskim „Love One Another” wyłożone są z tyłu Kościoła obok biuletynów. Zachęcamy do czytania tych czasopism w których można znaleźć bardzo interesujące artykuły.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA

Po wakacyjnej przerwie biblioteka wznowi swą działalność w dzisiejszą niedzielę 11 września.

SZKOŁA POLSKA

Msza św. rozpoczynająca nowy rok szkolny odbędzie się w niedzielę 18 września o godz. 11:00.

KAWIARENKA

We wrześniu panie z grupy„Młodzi Duchem zapraszają do kawiarenki.

KONCERT CHARYTATYWNY: OJCZYZNA- NASZĄ MATKĄ ZIEMSKĄ

                W niedzielę, 16 października o godzinie 15:30 w Domu Polskim odbędzie się – ku czci Św. Jana Pawła II – Koncert Charytatywny: Ojczyzna – naszą Matką ziemską. Tematem Koncertu są słowa Św. Jana Pawła II, kochającego bardzo Polskę. Św. Jan Paweł II jako Biskup, Kardynał i Papież, podkreślał, jak ważne jest wychowanie dzieci i młodzieży w duchu miłości do Ojczyzny, poszanowania wartości chrześcijańskich, tradycji i historii ojczystej ziemi, jak ważne jest wychowanie patriotyczne. Podczas Koncertu usłyszymy, pełne głębokiej treści, słowa Papieża – Polaka o Ojczyźnie. W Koncercie wezmą udział osoby dorosłe z naszej parafii oraz młodzież i dzieci Szkoły Polskiej im. Św. Jana Pawła II. Usłyszymy utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu młodych pianistów. Wystąpią też Zespoły Taneczne: Polanie, Krakusy, Mazovia, Młodzi Duchem oraz balet, tańce indywidualne, usłyszymy śpiew chóru Vox Populi i grę na akordeonie. Będziemy również wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym Koncercie Charytatywnym, aby w radosnym nastroju ubogacić serca i umysły treścią słów Papieża na temat miłości do rodzinnego kraju i poszanowania każdego kraju. Dochód z Koncertu przeznaczony będzie na działalność pro-life w Polsce oraz na pomoc zaniedbanym, opuszczonym dzieciom i młodzieży na Kresach Wschodnich i dla dzieci niepełnosprawnych w Broniszewicach. Za każdą ofiarę serdecznie dziękujemy, niech Dobry Bóg wynagrodzi serca i dłonie otwarte na potrzeby tych, którzy sami obronić się nie mogą i jedynie dzięki naszym ofiarom może być zabezpieczone ich życie i jego rozwój. Niech Wszechmogacy Bóg, Pan Życia, wynagrodzi każdą ofiarę szczególnymi łaskami w Roku Miłosierdzia.

Czeki można będzie wystawiać na Knights of Immaculata z dopiskiem Koncert Charytatywny.

Siostry Dominikanki wraz z Komitetem Organizacyjnym

PASTORAL CARE TEAM Parafia M.B.K.P zaprasza wszystkich parafian w miarę czasu i z otwartym sercem do modlitw za życie przed kliniką aborcyjną w Calgary, 2431 – 5 Ave N.W. Dyżur naszej parafii jest w każdy piątek od godz. 9:00 do 10:00am. Afisze przeciwaborcyjne są dostępne w szatni przy wejsciu do Sali Parafialnej.

AKT ODDANIA SIĘ JEZUSOWI PRZEZ MARYJĘ

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy naszych Parafian

do osobistego oddania się Jezusowi przez Maryję, według św. Ludwika de Montfort. Osoby zainteresowane mogą uzyskać więcej informacji po każdej Mszy św. w salce parafialnej, w niedzielę 18 września. Uroczyste odczytanie Aktu całkowitego oddania się Jezusowi przez Maryję odbędzie się podczas Mszy św. (12:30) w dniu 23 października.

POMOC DLA NASZEGO PARAFIANA MARKA MACHULA

Została założona fundacja na całodobową opiekę dla Marka Machula z powodu postępującej nieuleczalnej choroby Amyotrophic Lateral Sclerosic (ALS) znana również jako Lou Gehrig’s disease ( w języku polskim Stwardnienie Zanikowe Boczne). Opieka ta jest bardzo kosztowna i długoterminowa. Zwracamy się o wsparcie finansowe w tej trudnej dla nas sytuacji życiowej.

Link: https://www.gofundme.com/helpmarek.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą złożyć swoją pomoc pieniężną dla Marka do specjalnych puszek, które znajdują się obok biuletynów. Z całego serca dziękujemy za zwrócenie uwagi na Naszą prośbę i życzliwe jej potraktowanie. Żona Dorota z córkami Sandrą i Olivią. Bóg zapłać!

                         Z ŻYCIA POLONII

KOMUNIKAT SPK KOŁA NR 18 W CALGARY

Powakacyjne miesięczne zebranie odbędzie się w dniu 18 września br. w Domu Polskim.

STOWARZYSZENIE POLSKO – KANADYJSKIE Organizuje kolejne kursy języka angielskiego: dla początkujących i dla średnio-zaawansowanych. Kurs dla średnio-zaawansowanych rozpocznie się we wtorek, 20 września o godz. 18.30, a dla początkujących we środę, 21 września o godz.18.30. Obydwa kursy potrwają 12 kolejnych wtorków i śród. Zajęcia odbywać się będą w Domu Polskim. Kursy są bezpłatne. Uczestnicy proszeni są o zapłacenie $25 dolarów opłaty administracyjnej na drugich zajęciach. Prosimy o rejestrowanie się na kursy emailem info@dompolski.ca lub telefonicznie w Domu Polskim 403-291-3757.

Powakacyjne zebranie miesięczne Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskiego odbędzie się w niedzielę 25 września o godz. 14.30 w Domu Polskim. Zapraszamy zrzeszonych i osoby zainteresowane pracami organizacji.

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY Uprzejmie informuje, że w dniu 5- 6 października 2016 r. od godz: 9:00-17:00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary uprzejmie informuje , że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE. W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604 688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na nastepujący adres: Rejestracja paszportowa online

https://secure.e-konsulat.gov.pl Nastepujące dane osobowe należy przesłać na adres Konsulatu Generalnego RP w Vancouver: Imie , nazwisko, nazwisko panieńskie (dla kobiet)data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seria i numer posiadanego paszportu, jaki urzad wydał, numer PESEL   Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

GRUPA TANECZNA MŁODZI DUCHEM Zaprasza serdecznie na Wieczór Taneczny „Powitanie Jesieni” do Sali parafialnej przy Kościele MBKP w sobotę 8 października. Koktajle o godz. 19:30, poczęstunek i deser o 20:30. Gra DJ. Marko. Bufet otwarty podczas wieczoru. Bilety w cenie $25.00 od osoby do nabycia w Sali parafialnej od dzisiejszej niedzieli.

KOŁO PRZYJACIÓŁ HARCERSTWA (KPH) Serdecznie zaprasza na zabawę taneczną, która odbędzie się w sobotę, 17 września, 2016 roku, w Domu Słoweńskim (Slovenian Centre) w Calgary. Potrawy przygotuje Szef Jarek Pelc, a o oprawę muzyczną zadba DJ Mirek Syp. Całkowity dochód z zabawy przeznaczony zostanie na potrzeby skrzatów, zuchów, harcerek i harcerzy z Calgary. Bilety w cenie $50 od osoby, do nabycia pod nr tel. 403 455-2946 oraz pod adresem email: KPHCalgary@shaw.ca. Bilety sprzedawane będą również 4 oraz 11 września, w sali parafialnej po Mszach św od godz 10:30.

ZAKOŃCZENIE  LATA” Z ZESPOŁEM MAZOVIA Zapraszamy serdecznie na zabawę taneczną 24 września w Sali parafialnej. Najlepsze przeboje będzie grał DJ. Mirek Syp. Potrawy przygotowane przez szefa kuchni z Polski Tomasza Mazura. Podczas kolacji występ zespołu Mazovia. Bilety do nabycia 11 i 18 września na sali parafialnej od godziny 10:30-14:00 lub w sklepach polskich Polcan, Old Fashion Meat & Deli, Jan’s Meat & Deli i Crakovia. Kontakt w sprawie rezerwacji 403-540-5794.

Zespół tańca ludowego MAZOVIA zaprasza wszystkich chętnych w wieku od 11-26 lat lubiących śpiewać i tańczyć na zapisy do naszego zespołu.  Zapisy odbędą się 11 i 18 września na sali parafialnej  od godziny 10.30-14:00 lub 11 i 18 września w studio tanecznym W&M Physical Theatre  4005 9st SE,Calgary o godzinie 17.30-20:00. Więcej informacji pod numerem telefonu 403-540-5794. ZAPRASZAMY!

ZAPRASZAMY NA KONCERT!

Znany polski piosenkarz Andrzej Cierniewski wystąpi w domu polskim w niedzielę 25 września o godzinie 18:00. Bilety w cenie $30 dostępne są w domu polskim oraz w polskich sklepach.

                Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

You are welcome to LIFE CHAIN Calgary on Sunday Oct. 2nd at 2:45 pm. on MacLeod Trail between Heritage Ave and Southland Dr. Stand with thousands of pro-life individuals in hundreds of cities throughout the USA and Canada participating in a peaceful public witness praying for our nation and for an end of abortion For more information visit Life Chain Calgary on Facebook or call @ 403-999-5456. This weekend there is a special invitation for you to pray for atonement of abortion in front of the Blessed Sacrament. It goes from Sunday at 5 pm to Monday at 5 pm with Holy Mass at Sisters of Charity of St. Louis on 409 10A St. NW. in Calgary – For more information call@ 403-272-5683.

MERRIAGE PREPARATION “FOR BETTER & FOR EVER” 2016/2017

  • A program for all couples including those who:
  • Have been previously married
  • Are marrying after extended cohabitation
  • Are beginning marriage with children
  • Are mature couples
  • Are preparing for convalidation or marriage

Program location: Catholic Pastoral Centre 120-17 Ave SW. Total registration fee $200.00. Fee includes 2 copies of “For Better & For Ever” workbooks. Refreshments and snacks at all sessions. Lunch on Saturday.

The total registration fee is due prior to attending the program. We accept the following forms of payment: cash, cheque payable to: Life & Family Resource Centre, Master Card or Visa. Registration may be done in person or over the phone at 403-218-5505. Cancellation Policy

An administration fee of $50.00 will be charged for cancellations prior to the orientation night. No refounds will be issued for no shows or cancellations after the orientation night. The orientation Evening is held on Mondays from 7:00-9:00pm. The weekend Sessions are held on Friday evening, 7:00-9:00 pm. Saturday, 9:00am – 4:00pm. Registration forms are available at our Parish office.

Orientation Evenings            Weekend Sesions

Sept 12, 2016                               Sept 30 – Oct 1, 206

Oct 17,2016                                 Nov 4-5, 2016

Nov 14, 2016                                  Dec 2-3, 2016

Jan 16, 2017                                    Feb 3-4, 2017

Feb 13, 2017                                Mar 3-4, 2017

Mar 20, 2017                                Apr 7-8, 2017

Apr 10, 2017                                  Apr 28-29, 2017

May 15, 2017                              Jun 9-10 ,2017

June 5, 2017                                    Jun 23-24, 2017.

         OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

WAKACJE W B.C Można wynająć na dowolny okres pół domu. Dom całkowicie wyposażony, piękna okolica blisko jeziora Kootenay Lake z plażą w Twin Bay. Można ze sobą zabrać psa. Inf: 403-540-7736 (7x)

GRUPA „NADZIEJA” Jeśli uważasz, że masz problem z nadużywaniem alkoholu, nie jesteś odosobniony. W każdy czwartek o godz. 19:30 odbywają się spotkania dla kobiet i mężczyzn w salce przy Kościele St. Joseph 640 – 19 Ave NW. Serdecznie zapraszamy. (3x)

PRACA Poszukuję opiekunki dla rocznej dziewczynki na 5 dni w tygodniu. Dzielnica Mountview. Tel: 403-471-8212. (1x)

PRACA Potrzebne są panie do sprzątania domów. Proszę dzwonić w godzinach wieczornych. Tel: 403-663-9886 (6x)

PRACA D&M Professional Cleaning Services zatrudni kobiety do sprzatania domów. Wynagrodzenie : $17 do $23 / godz.Tel. 403-278-7740, 403-797-1878 (8x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA

Wynajmę jeden pokój od zaraz dla mężczyzny w centrum miasta. Dobry dojazd LRT na Uniwersytet. Opłata $ 500.00. Tel: 403-863-6666 (5x)

NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY BOLESNEJ- 15 września

Jest rzeczą niezaprzeczalną, że Maryja wiele wycierpiała jako Matka Zbawiciela. Od dwóch świąt do jednego wspomnienia Dwa święta obchodził niegdyś Kościół dla uczczenia cierpień Najświętszej Maryi Panny: w piątek przed Niedzielą Palmową – Matki Bożej Bolesnej i 15 września – Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi. Pierwsze święto wprowadzono najpierw w Niemczech w roku 1423 w diecezji kolońskiej i nazywano je „Współcierpienie Maryi dla zadośćuczynienia za gwałty, jakich dokonywali na kościołach katolickich huszyci”. Początkowo obchodzono je w piątek po trzeciej niedzieli wielkanocnej. W roku 1727 papież Benedykt XIII rozszerzył je na cały Kościół i przeniósł na piątek przed Niedzielą Palmową. Drugie święto miało nieco inny charakter. Czciło Bożą Matkę jako Bolesną i Królową Męczenników nie tyle w aspekcie chrystologicznym, co historycznym, przypominając ważniejsze etapy i sceny dramatu Maryi i Jej cierpień. Zaczęli to święto wprowadzać Serwici. Od roku 1667 wprowadza się je w niektórych diecezjach. Papież Pius VII w roku 1814 rozszerzył je na cały Kościół, a dzień święta wyznaczył na trzecią niedzielę września. Papież św. Pius X podniósł je do rangi drugiej klasy i ustalił na 15 września. W Polsce oba święta rychło się przyjęły. Już stary mszał krakowski z 1484 roku zawiera Mszę: „De tribulatione Beatae Virgini” oraz drugą: „De quinque doloribus B.M.Virginis”. Również mszały wrocławski z 1512 roku i poznański z 1555 zawierają te Msze. Łatwo zauważyć, że oba święta są paralelne do świąt Męki Pańskiej, są w pewnym stopniu ich odpowiednikiem. Pierwsze bowiem święto łączy się bezpośrednio z Wielkim Tygodniem, drugie zaś z uroczystością Podwyższenia Krzyża Świętego. Ostatnia zmiana kalendarza kościelnego zniosła święto przed Niedzielą Palmową. Królowa Męczenników Jest rzeczą niezaprzeczalną, że Maryja wiele wycierpiała jako Matka Zbawiciela. Nie wiemy, czy dokładnie wiedziała, co czeka Jej Syna. Niektórzy pisarze kościelni uważają to za rzecz oczywistą. Ich zdaniem, skoro Maryja została obdarzona szczególniejszym światłem Ducha Świętego odnośnie rozumienia Ksiąg świętych, gdzie na tylu miejscach i tak szczegółowo jest zapowiedziana męka i śmierć Zbawiciela świata, to również wiedziała o przyszłych cierpieniach Syna. Inni pisarze, powołując się na miejsca, gdzie kilka razy jest podkreślone, że Maryja nie wszystko rozumiała, co się działo, że pewne wydarzenia ewangeliczne były dla niej zagadkowe i tajemnicze, są przekonani, że Maryja nie była wtajemniczona we wszystkie szczegóły życia i śmierci Jej Boskiego Syna. Czytamy bowiem u św. Łukasza: „A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono” (Łk 2,33). „Oni jednak tego nie rozumieli, co im powiedział” (Łk 2,50). Być może, Maryja nie pojmowała wszystkiego, co się przy Niej działo. Jednak przyznać musimy, że wiedziała więcej, niż inni, czemu daje wyraz, kiedy o sobie samej wypowiada w Magnificat prorocze słowa. Jest rzeczą pewną, że Maryja nie była tylko biernym świadkiem cierpień Pana Jezusa, ale że miała w nich najpełniejszy udział. Jest nie do pomyślenia nawet na płaszczyźnie samej natury, aby matka nie doznawała cierpień na widok cierpień syna. Im syn dla niej jest więcej ukochany, tym cierpienia matki są większe. Cóż dopiero musiała wycierpieć Matka Boża na widok tylu przeogromnych cierpień Swego Syna!