23 października, 2016r.

23 października, 2016r.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 22 października – Wspomnienie św. Jana Pawła II, Papieża
18:00 – O zdrowie dla Joanny                               – rodzina
18:00 – O dary Ducha św. i łaski Boga Wszechmogącego w podejmowaniu decyzji życiowych dla pewnej osoby

Niedziela, 23 października
8:00 – O Boże bł. dla członków Żywego Różańca
9:30 – ++ Alina, Agnieszka, Franciszek i Józef
– dzieci i wnuki
11:00 – O Boże bł. za dzieci pierwoszokmunijne i ich rodziców. Dziękując Panu Bogu za otrzymane łaski
12:30 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodziny Bogusławskich
19:00 – + Michał Skaliński (10 rocz)- rodzina i przyjaciele

Poniedziałek, 24 października – Dzień powszedni
19:00 – + Konstanty Obodziński (23 rocz)  – syn z rodziną
19:00 – ++ Anna i Stanisław Opałka

Wtorek, 25 października – Dzień powszedni
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Sr. Darii z okazji imienin
19:00- ++ Katarzyna i Franciszek Pieczara    – syn z rodziną

Środa, 26 października – Dzień powszedni              
19:00 – + Ludwik
19:00 – + Ks. Janusz Drzazga

Czwartek, 27 października – Dzień powszedni
19:00 – ++ Bartłomiej Machula i zmarli z rodziny oraz dusze w czyśćcu cierpiące
19:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Jadwigi  i za zmarłą Władysławę Tałdy

Piątek, 28 października – Uroczystość Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, głownych patronów diecezji
9:00 – O Boże błogosławieństwo dla Eli i Marka Machula z okazji 50 rocz. Sakramentu małżeństwa       – R. Piekut
19:00 – ++ Tadeusz Moliński i Tadeusz Kucharski       – rodzina

Sobota, 29 października – Dzień powszedni
8:30 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Nathana                – babcia
18:00 – ++ Anna i Stefan Jarzęcki i Maria Wróbel oraz zmarli z obu rodzin

Niedziela, 30 października
8:00 – ++ Wiktoria i Stanisław Kobylańscy
– córka z rodziną
9:30 – O Boże błogosławieństwo dla Ks. Karola z okazji Urodzin       – Z. Śliwonik
11:00 – ++ Zofia, Michał, Teresa, Zbigniew z rodziny Łabinowicz
12:30 – ++ Jacek Kuczaj i Piotr Waissman
19:00 – + Stanisław Adamski (6 rocz)      – syn z rodziną

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

Syr 35,12-14.16-18; 2 Tm 4,6-9.16-18; Łk 18,9-14
Ref: Biedak zawołał i Pan go wysłuchał.
Ta Ewangelia – o faryzeuszu i celniku w świątyni – bije chyba wszelkie rekordy duchowego oporu i sprzeciwu, wynikającego z naszych ludzkich nawyków w sposobie myślenia. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że dobre czyny są najważniejsze, że świadczą o wartości człowieka, że człowiek ma prawo do dumy ze swego szlachetnego życia i postępowania. Natomiast grzesznik, a przynajmniej jego grzechy, powinny być potępione i przykładnie ukarane. Tym bardziej jesteśmy pewni swego, że przecież pamiętamy, że Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za zło karze, a za dobro wynagradza. Tymczasem w dzisiejszej Ewangelii następuje jakby odwrócenie wartości: to grzesznik znajduje uznanie u Boga, a porządny faryzeusz nie. Dołącza w ten sposób do grona gorliwych robotników w winnicy, do starszego brata syna marnotrawnego i wielu innych, którzy tak się starali, a jednak rację Bóg przyznał nie im, lecz tym gorszym. Czyżby więc zło popłacało bardziej niż dobro? Na pewno nie! Zresztą w tej przypowieści Bóg wcale nie ocenia uczynków, lecz postawę na modlitwie, czyli postawę wobec Boga. Co nagannego było w tej postawie w przypadku faryzeusza, a za co został wywyższony celnik? Właśnie to, gdzie i w czym każdy z nich szukał racji i potwierdzenia swej wartości, w czym pokładał nadzieję. Faryzeusz widział ją w sobie samym, w swoim nienagannym postępowaniu. Właściwie Bóg był mu do zbawienia niepotrzebny, chyba że jako świadek jego doskonałości: miał jedynie stwierdzić bezgrzeszność faryzeusza, zachwycić się jego pobożnością i wskazać mu należne miejsce w Królestwie niebieskim. Faryzeusz polegał na własnych zasługach, a nie na Bogu. A skoro tak, to uważał, że wszyscy żyjący poniżej jego poziomu, są godni pogardy. I dlatego nie chciał zaakceptować innych. Swoją drogą, ciekawe, czy zaakceptowałby ludzi jeszcze lepszych od siebie, czy też znalazłby jakiś pretekst, aby ich zdeklasyfikować. Co innego celnik. On nie żywił żadnych złudzeń odnośnie swojej sytuacji. Na pewno wiedział, że była ona naganna i że na sprawiedliwym sądzie Bożym nie ma żadnych szans. Dlatego też nie liczył na sprawiedliwość, lecz wolał uciec się do miłosierdzia. Nie było w tym jednak wyrachowania ani premedytacji, za to dobra znajomość Boga. Celnik wiedział, że między nim, a Bogiem zawsze będzie istniała nieprzebyta przepaść, nieskończony dystans, którego sam nigdy nie pokona. I dlatego wolał tę sprawę pozostawić Bogu. Skoro on nie może dostać się do Boga, wobec tego niech Bóg sam weźmie go do siebie. I całą swoją uwagę i siły skupił na tej właśnie prośbie: bądź litościw mnie grzesznemu!  A Bóg lubi takie prośby, jeśli wyrastają z postawy autentyzmu, pokory i zaufania.

LEKTORZY – 22-23 października
18:00 – V. Kanaszyc, S. Zacharia, P. Wieleżyński
8:00 – O. Pepłowski, A. Rudzińska, M. Pepłowski
9:30 – M. Domaradzki, D. Topor, Z. Topor
11:00 – A. Kamieniak, M. Kulaga, K. Kamieniak
12:30 – T. Miazga, S. Teresa, J. Miazga
19:00 –  L. Shelley, M. Iskra, L. Shelley

W NASZEJ WSPÓLNOCIE
ŚWIATOWA NIEDZIELA MISYJNA
W dzisiejszą niedzielę, 23 października obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. Dzień modlitewnego i materialnego wsparcia misji Kościoła katolickiego, który ma na celu wspieranie nowo powstałych parafii, pomoc kapłanom, katechetom, misjonarzom, misjonarkom w oddalonych regionach świata.  Pomoc w klęskach żywiołowych, w razie potrzeby ewakuowania. Pomoc dla uchodźców dotkniętych wojną. Wielu księży misjonarzy pracujących w parafiach w Azji czy Afryce zależny jest od naszej hojności. Twoja ofiara przyniesie ogromne wsparcie materialne dla najbardziej potrzebujących. Przez ten dar łaski przyniesiemy nadzieję, miłość dla wszystkich oczekujących naszej ofiarności. Druga kolekta będzie zbierana na każdej Mszy św. po Komunii św.  Obecnie w 97 krajach na świecie pracuje 2007 misjonarzy z Polski. Największa liczba posługuje w Afryce i na Madagaskarze (810 osób) oraz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (784 osoby). Polacy są też obecni w Azji (327 misjonarzy), w Oceanii (67 misjonarzy) oraz w Ameryce Północnej (19 misjonarzy).
NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE
Przez cały miesiąc październik zapraszamy na nabożeństwa różańcowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, które będą codziennie po wieczornej Mszy św. o godz. 19:00. Kult Matki Najświętszej i powierzanie naszych próśb przez Jej wstawiennictwo jest pewną drogą do Boga i zbawienia.
RÓŻANIEC DLA DZIECI
Zapraszamy  dzieci na nabożeństwa różańcowe w każdą środę  października  przed Mszą św. o godz. 18:30
TOGETHER IN ACTION – 2016
Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $30,566.00  na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $31,611.84. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu  serdecznie prosimy o ofiary na ten cel !
SPOTKANIE MODLITEWNE GRUPY ŚW. OJCA PIO
Zapraszamy grupę modlitewną na Mszę św. i nabożeństwo w poniedziałek 24 października na godz. 19:00.
SPOTKANIE MINISTRANTÓW
Zapraszamy na spotkanie wszystkich ministrantów i ich rodziców w środę 26 października bezpośrednio po Mszy św.
MODLITWA ZA ZMARŁYCH – WYPOMINKI – NOWENNA MSZY ZA ZMARŁYCH
Listopad – miesiącem modlitwy za zmarłych. Nowenna Mszy św. za zmarłych zostanie odprawiona w naszym kościele od 1 do 9 listopada. Przez cały miesiąc listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. Koperty na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. Prosimy o czytelne wypisywanie imion zmarłych.
PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Przez najbliższy tydzień od 23 do 30 października Rodzina  Teresy i Jerzego Galas będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych
PODZIĘKOWANIE
Siostry Dominikanki wraz z Komitetem Organizacyjnym Koncertu Charytatywnego, który odbył się w niedzielę, 16 października w Domu Polskim – ku czci Św. Jana Pawła II, wyrażają serdeczne podziękowanie Wszystkim, którzy włączyli się czynnie i przyczynili się do zorganizowania Koncertu i Wszystkim, którzy poparli Koncert swą modlitwą i ofiarą pieniężną. Dochód z Koncertu wyniósł $4.571.44 i został przeznaczony na działalność Pro- life w Polsce oraz dla dzieci ubogich, opuszczonych na Kresach Wschodnich, w Żółkwi i Czortkowie, jak również dla dzieci niepełnosprawnych w Broniszewicach. Niech Dobry Bóg wynagrodzi szczególnymi łaskami Ofiarodawcom, w intencji których została już odprawiona Msza św. w Częstochowie. Wszystkim BÓG ZAPŁAĆ!
ZMIANA ROZKŁADU MSZY ŚWIĘTYCH
W przyszłości jest planowana zmiana rozkładu Mszy świętych w naszej parafii. W niedziele Msze święte przed południem będą odprawiane co dwie godziny, natomiast w jeden dzień w tygodniu (pon. lub wt.) Eucharystia będzie sprawowana rano o godz. 7:30 am. zamiast wieczorem. Wszelkie szczegóły zostaną podane z odpowienim wyprzedzeniem.
KAWIARENKA – SZKOŁA POLSKA
Zapraszamy do kawiarenki w imieniu Nauczycieli i Komitetu Rodzicielskiego Szkoły Polskiej na kawę i smaczne ciasta
PASTORAL CARE TEAM
Parafia M.B.K.P zaprasza wszystkich parafian w miarę czasu i z otwartym sercem do modlitw za życie przed kliniką aborcyjną w Calgary, 2431 – 5 Ave N.W. Dyżur naszej parafii jest w każdy piątek od godz. 9:00 do 10:00am. Afisze przeciwaborcyjne są dostępne w szatni przy wejsciu do Sali Parafialnej.
TARGI KSIĄŻKI, MUZYKI I FILMU
W dniach 28, 29 i 30 października w sali parafialnej odbędą się targi książki, filmu i muzyki. Piątek od 12:00 do 20:00. Sobota -10:00 do 19:00. Niedziela – 9:00 do 16:00. Informacje i zamówienia pod numer Tel: 905-502-9884.
DOROCZNA ZBIÓRKA NA KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI  W dniach 22 i 23 października 2016 odbędzie się doroczna zbiórka ofiar pieniężnych na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Zebrane fundusze przeznaczone są na potrzeby Uniwersytetu, a także na wsparcie kształcenia młodzieży pochodzenia polskiego w Kanadzie. Prosimy o hojność na ten zbożny cel. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać!  Michał Broniewski- Prezes Zarządu T.P.KUL
STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW KOŁO #18 W CALGARY
Zawiadamia wszystkich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się dzisiaj w niedzielę 23 października w Domu Polskim o godzinie 14:30 Zapraszamy zrzeszonych i wszystkich, którzy są zainteresowani członkostwem w naszym Stowarzyszeniu.
STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE
Zebranie miesięczne Stowarzyszenia Polsko Kanadyjskiego odbędzie się w niedzielę 30 października o godz. 14.30 w Domu Polskim. Zapraszamy zrzeszonych i osoby zainteresowane pracami organizacji.
RODZINA POSZUKUJE OSÓB, KTÓRZY ZNALI ROMANA BARGIEL Roman Bargiel, born. Aug. 9th 1918 in Krosno/Poland, died: May 15th 1974 in Calgary. Between 1939-1945 he was caught in different concentration camps as Sachsenhausen and  Dachau. Last he was in Ottobrunn where his German wife liberated him, hid him in Karlsfeld until the war was over. July 1945 he married Antonie and got 2 children, Roman 1946 and Henryka 1947. In 1948 the family immigrated to Windsor/Canada and stayed with his sister Genia. He had another sister Mania in Detroit. The couple got 2 more children John 1949 and Marie Louise 1952. In 1954 his wife and the four children left Canada for Germany and his wife cut any contact with him. If you know that person please contact the family.henryka@klapproth.org
SPOWIADAM SIĘ BOGU WSZECHMOGĄCEMU I…
MOJA WINA, MOJA BARDZO WIELKA WINA…
To nie mogą być tylko puste słowa.
Jeśli chciałbyś dom swojej pobożności budować bez regularnego przyjmowania sakramentu pokuty, to uważaj: w najlepszym razie wyjdzie z tego socrealistyczne straszydło, w którym nic z niczym nie będzie współgrać.  „Ach, jacy niedobrzy są ci wierzący. Chodzą do kościoła, uczestniczą we Mszy,  ale…” I tu następuje wyliczanka ich grzechów. Potem konieczny jest jeszcze wyjaśniając dodatek: „Ja do kościoła nie chodzę, ale…”. Tu z kolei następuje zachwyt nad własną prawością. To szablon. Tak tłumaczy się wielu, którzy do kościoła mają wyraźnie pod górkę. Można próbować przekonywać, że ich ocena tych chodzących do kościoła jest zbyt surowa. Problem jednak leży w czym innym. Ci niechodzący i chwalący się swoją bezgrzesznością niekoniecznie są tak prawi. Być może tylko swoich grzechów nie widzą. Sakrament pokuty jest bezwzględnie konieczny dla kogoś, kto popadł w grzechy ciężkie. Ale i ci, którzy popełnili tylko grzechy lekkie powinni się spowiadać. Wedle prawa – przynajmniej raz w roku. Zazwyczaj jednak zachęca się, by robić to raz w miesiącu. Po co? Ano właśnie między innymi po to, żeby swoje grzechy zobaczyć. Bardzo pomaga w tym zresztą praktyka codziennego rachunku sumienia. Pozwala zobaczyć sprawy drobne. Czasem jednak, po bardziej dogłębnym zastanowieniu się, ów drobiazg zaczyna jawić się niczym drobna dziurka przy podminowującej próchnicy zęba: z wierzchu prawie nie widać, gdy trochę rozwiercić, zieje ogromna dziura. Tak i coś, co wydawało się drobiazgiem, może okazać się problemem wymagający poważnego przewartościowania swojej postawy. Grzeszyć można myślą, mową uczynkiem i zaniedbaniem. Zwłaszcza to ostatnie łatwo przeoczyć. Przecież nic nie robię – tłumaczy się ktoś oburzony przed samym sobą. No właśnie..  Dlatego tak ważne jest, by to swoje postępowanie codziennie poddawać spokojnej, uczciwej refleksji; by nie szukać wytłumaczenia dla czynów, wobec których sumienie zdaje się coś wyrzucać, ale w pokorze zastanowić się, jak w mojej sytuacji postąpiłby Chrystus. Taki codzienny rachunek sumienia jest nie po to, by mieć powód do biczowania się. Raczej po to, by poznać prawdę o sobie i by móc ją uczciwie przedstawić Bogu. To nie jest tak, że są w nas obszary, w które lepiej Boga nie wpuszczać, udawać że nie istnieją, bo Bóg natychmiast razi nas gromem. Wedle znawców duchowości dopiero gdy człowiek wpuszcza Boga tam, gdzie wcześniej wolał, żeby nie wchodził, Ten może zacząć człowieka uzdrawiać. Regularna spowiedź jest w takim wypadku owym szczególnym wyznaniem Bogu miłości z prośbą o uleczenie tego, co jeszcze nie jest na miarę prawdziwego chrześcijanina. Prócz zanurzenia w Bożą miłość jest jednak jeszcze co najmniej jeden ważny powód, dla którego warto swoje grzechy, po uczciwym zrobieniu rachunku sumienia i spełnieniu innych warunków dobrej spowiedzi, powierzyć Bogu przez drugiego człowieka. Spowiednik pomaga obiektywnie spojrzeć na popełniane przeze mnie zło. Nie tylko musi skarcić tych, którzy zaczynają to zło lekceważyć, łatwo znajdują dla niego wytłumaczenie czy przestają starać się o przemianę życia. Nieraz załamanego własną grzesznością stawia na nogi prze słowa pociechy. A czasem musi nawet wyolbrzymiony rozmiar winy sprowadzić do właściwych proporcji. Nikt nie jest dobrym sędzia we własnej sprawie. Jeśli chcesz duchowo wzrastać nie bój się korzystać z sakramentu, w którym Bóg leczy Twoją grzeszność prze posługę Kościoła…
OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
POSZUKUJEMY OPIEKUNKI
Starsze małżeństwo poszukuje jedną lub dwie osoby na zmianę na 5 godzin od 6:00 albo  7:00 rano i następnie od godziny 5:00 po południu do 8:00 wieczorem.  Możliwość z zamieszkaniem. Wszystko do ustalenie przez tel:403-590-2356 (2x)
USŁUGI KOSMETYCZNE
Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (MAKIJAŻ PERMANENTNY). Przekłuwanie uszu. Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (5x)
PRACA D&M Professional Cleaning Services zatrudni kobiety do sprzatania domów. Wynagrodzenie : $17 do $23 / godz.Tel. 403-278-7740, 403-797-1878 (2x)
POKÓJ DO WYNAJĘCIA
Wynajmę pokój od zaraz dla mężczyzny. Dobry dojazd na Uniwersytet blisko kolejki. Tel:587-438-2927 (2x)
Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO
MERRIAGE PREPARATION “FOR BETTER & FOR EVER” 2016/2017
• A program for all couples including those who:
• Have been previously married
• Are marrying after extended cohabitation
• Are beginning marriage with children
• Are mature couples
• Are preparing for convalidation or marriage
Program location: Catholic Pastoral Centre 120-17 Ave SW. Total registration fee $200.00. Fee includes 2 copies of “For Better & For Ever” workbooks. Refreshments and snacks at all sessions. Lunch on Saturday.
The total registration fee is due prior to attending the program. We accept the following forms of payment: cash, cheque payable to: Life & Family Resource Centre, Master Card or Visa. Registration may be done in person or over the phone at 403-218-5505. Cancellation Policy
An administration fee of $50.00 will be charged for cancellations prior to the orientation night. No refounds will be issued for no shows or cancellations after the orientation night. The orientation Evening is held on Mondays from 7:00-9:00pm. The weekend Sessions are held on Friday evening, 7:00-9:00 pm. Saturday, 9:00am – 4:00pm. Registration forms are available at our Parish office.
Orientation Evenings              Weekend Sesions
Nov 14, 2016             Dec 2-3, 2016
Jan 16, 2017             Feb 3-4, 2017
Feb 13, 2017                                 Mar 3-4, 2017
Mar 20, 2017                                Apr 7-8, 2017
Apr 10, 2017             Apr 28-29, 2017
May 15, 2017                          Jun 9-10 ,2017
June 5, 2017             Jun 23-24, 2017.

CONSCIENCE RIGHTS MATTER
The government has legalized assisted suicide and euthanasia and conscience rights are not protected.  Our healthcare workers, facilities and vulnerable Canadians need our help.  Visit: www.canadiansforconscience.ca to sign up and write the government.  Please support conscience rights.
40 DAYS FOR LIFE AROUND THE WORLD
Take a stand and pray to end the evil of abortions in Calgary at the abortion “Kensington Clinic” on 2431 – 5 Ave NW.  Join thousands of people in hundreds of cities on the current 40 DFL campaign up to Sunday Nov. 6th. This is the largest worldwide pro-life mobilization; all together we pray, fast and publicly stand for life.  More info @ 40daysforlife.calgary@gmail.com or go to Calgary 40 Days for Life on Facebook.
CHRISTIAN PASTORAL CAREGIVERS
ASSOCIATION
Invites you to  May I Sit With You Awhile: Practicing the Basic Arts of Pastoral Care Friday, November 4, 2016 6:30 pm to 10:30 pm Saturday, November 5, 2016 8:00 am to 4:30 pm St. Stephen Protomartyr Ukrainian Catholic Church 4903 45 St SW  Calgary, AB This course offers pastoral care visitors the opportunity to learn and practice the basics of pastoral visiting. The course is designed to help visitors focus on the needs of the people receiving care.   Six workshops feature a combination of information and hands-on practice:  Defining Pastoral Care, Pastoral Care Visiting, Developing Listening Skills, Grief & Loss, Ethics, Professionalism & Administration, and Spiritual Practices in Pastoral Care. The venue is wheelchair accessible. The cost is $55.00 (member) $65.00 (non member)  This event is open to everyone, and especially those who provide pastoral care in congregations, hospitals, care facilities, hospice and other contexts of ministry. Lunch will be served. If you have any food sensitivities, please indicate this in the comments section.
For information, to become a member, or to register,
go to www.cpcassoc.ca
ENCOUNTERING JESUS: AVOCATION DISCERNMENT RETREAT FOR WOMEN
Calgary location: St. Bonaventure Parish 1600 Acadia Drive SE. Saturday November 19 from 8:30am-3:30pm.
Join religious sisters from the Diocese of Calgary for a day of reflection-perfect for getting ready for Advent! You will have an opportunity to meet sisters from different religious congregations, to pray with other young women who want to learn more about religious life, and to spend time encountering Jesus in Mass, lectio divina. Adoration, song, and other form of prayer. Please RSVP to Sr. Terry Smith 403-228-3623 or by emailing her at tksmithfcj@yahoo.ca