30 października, 2016r.

30 października, 2016r.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 29 października – Dzień powszedni
18: 00 – ++ Anna i Stefan Jarzęcki i Maria Wróbel oraz zmarli z obu rodzin

Niedziela, 30 października
8: 00 – ++ Wiktoria i Stanisław Kobylańscy
– córka z rodziną
9:30 – O Boże błogosławieństwo dla Ks. Karola z okazji Urodzin                                                               – Z. Śliwonik
11: 00 – ++ Zofia, Michał, Teresa, Zbigniew i zmarli z rodziny Łabinowicz
12: 30 – ++ Jacek Kuczaj i Piotr Waissman
19: 00 – + Stanisław Adamski (6 rocz) – syn z rodziną

Poniedziałek, 31 października – Dzień powszedni
19: 00 – ++ Jadwiga i Andrzej Kociołek i Henryk Szuta
– córka z rodziną
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla syna i jego rodziny z prośbą o znalezienie pracy dla syna
19: 00 – + Jerzy Nadany

Wtorek, 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
9: 00 – ++ Renata Kułach i zmarli z rodzin Chyc-Cies i Kułach
19: 00- ++ Za zmarłych w wypominkach (1)

Środa, 2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych             
9: 00 – ++ Za zmarłych w wypominkach (2)
19: 00 – O Boże błogosławieństwo w dniu 5 Urodzin dla Amalii Horvath

Czwartek, 3 listopada – Dzień powszedni
19: 00 – ++ Za zmarłych w wypominkach (3)
19:00 – + Maciej Stefan                                     – żona i córka

Piątek, 4 listopada – Wspomnienie Św. Karola Boromeusza, Biskupa
9: 00 – ++ Za zmarłych z rodzin Różnickich, Liśińskich i Piotrowskich
19: 00 – ++ Za zmarłych w wypominkach (4)

Sobota, 5 listopada – Dzień powszedni
8: 30 – ++ Za zmarłych w wypominkach (5)
18: 00 – W intencji Ojczyzny, Radio Maryja i TV Trwam
18: 00 – + Zygmunt Hoffman

Niedziela, 6 listopada
8: 00 – ++ Len Rudziński (20 rocz)
9: 30 – ++ Za zmarłych w wypominkach (6)
11: 00 – ++ Andrzej, Władysław i Grażyna
12: 30 – ++ Leszek, Mieczysław i Roman Szymoniak
19: 00 – ++ Janina i Andrzej Wolańczyk i zmarli z rodziny

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

Mdr 11,22-12,2; 2 Tes 1,11-2,2;  Łk 19,1-10
Ref: Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu
W sprawie przyjścia Pana naszego Jezusa Chrystusa i naszego zgromadzenia się wokół Niego, prosimy was, bracia, abyście się nie dali zbyt łatwo zachwiać ani zastraszyć. Jezus otwarcie mówił o swoim powtórnym przyjściu. Podsumowaniem i potwierdzeniem tego były słowa aniołów w dniu Jego wniebowstąpienia: „Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba” (Dz 1,11) . Pierwsze pokolenia chrześcijan żyły więc oczekiwaniem. Jezus zapowiadając swe powtórne przyjście, posługiwał się językiem obrazowym, choć mówił o czymś niewyobrażalnym. To powodowało, że pierwsi chrześcijanie każdego dnia czekali na Jego powrót. Równocześnie ciągle mieli przed oczyma obrazy ziemskiego życia Jezusa – jak chociażby ten, opowiedziany dziś w ewangelii przez Łukasza. Realistyczny, a zarazem niecodzienny. Poważny, a przecież ze szczyptą humoru: tłumy ludzi, na drzewie znany urzędnik. Przechodzący obok Jezus zwraca się do niego: Zacheuszu, zejdź prędko! Widzę oczyma wyobraźni, jak naczelnik ówczesnego „urzędu skarbowego”, zdemaskowany przez Jezusa, zsuwa się w dół, czując na sobie spojrzenia niechętnych mu ludzi. Cała sprawa, przynosząc sporo duchowego ciepła i pokoju, ma bardzo głęboki wydźwięk. Czyżby takie miało być Jezusowe przyjście i nasze z Nim spotkanie? Zwykłe i niezwykłe? Poważne i nieco zabawne? W tłumie ludzi, a jednak bardzo osobiste? Oczekiwane, a przecież zaskakujące? W ciągu prawie dwóch tysięcy lat oczekiwania postawy chrześcijan wobec problemu powtórnego przyjścia Jezusa były i są bardzo różne. Z jednej strony jest to lęk. Z drugiej strony lekceważenie. Lęk, – bo zwykło się mówić o końcu świata i ostatecznym sądzie. Lekceważenie, – bo skoro tak długo nie wydarzyło się nic, to i pewnie się nie wydarzy. Stąd wyważone, ale i zdecydowane słowa apostoła w liście do Tesaloniczan: nie dajcie się ani zachwiać, ani zastraszyć. Nie tylko wtedy, ale także dzisiaj, co rusz odżywają zapowiedzi różnej maści „proroków”, którzy przepowiadają i dzień, i straszne okoliczności „końca świata”. Nie baczą przy tym, że Jezus mówił, że „o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec” (Mk 13,32). Z drugiej zaś strony nie brakuje prześmiewczych komentarzy ludzi niewierzących, którzy „takie widzą świata, koło, jakie tępymi zakreślają oczy” (z Mickiewicza). A zatem? A zatem jak Zacheusz. Przynajmniej z ciekawością. Jeśli nawet nie we wszystko potrafię uwierzyć, to może warto wdrapać się na drzewo choćby po to, by zobaczyć i samemu się przekonać. Innymi słowy – potrzebna jest otwartość, gotowość przyjęcia wszystkiego, co okaże się prawdą. I jeszcze coś – potrzebna jest gotowość przemiany serca, sumienia, życia. Jak u Zacheusza.

LEKTORZY – 29-30 października
18:00 – M. Edgar, D. Topor, Z. Topor
8:00 – A. Rudzińska, M. Sobczak, A. Rudzińska
9:30 – M. Podgórny, S. Teresa, R. Przybylski
11:00 – M. Michalewicz, M. Iskra, T. Nowak
12:30 – L. Shelley, M. Kulaga, A. Gurgul
19:00 –  J. Pietrzak, A. Wojciechowska, J. Pietrzak

ŻYCZENIA IMIENINOWE I URODZINOWE
W piątek 4 listopada w święto swego Patrona Św. Karola Boromeusza, Ks. Karol obchodzi swoje Imieniny i Urodziny. Z tej okazji składamy Ks. Karolowi serdeczne życzenia, zdrowia i błogosławieństwa Bożego w pracy duszpasterskiej dla dobra naszej parafii.  Życzymy Tobie Księże Karolu siły w dźwiganiu codzienności, światła Ducha Świętego w głoszeniu Słowa Bożego, które dzięki Tobie do nas trafia.– Szczęść Boże!

KOLEKTA NA EDUKACJĘ KATOLICKĄ
Kościół Katolicki w Albercie obchodzi 6 listopada, jako niedzielę Edukacji Katolickiej, dlatego z polecenia Ks. Biskupa Fredricka Henry będzie zbierana II kolekta po Komunii św. na Katolickie szkoły – serdecznie prosimy o ofiary na ten cel!

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY
Z soboty 5 listopada na niedzielę 6 listopada zmieniamy czas z letniego na zimowy, czyli cofamy wskazówkę zegara o godzinę do tyłu.

TOGETHER IN ACTION – 2016
Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $30,566.00  na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $31,611.84. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu serdecznie prosimy o ofiary na ten cel!

MODLITWA ZA ZMARŁYCH – WYPOMINKI – NOWENNA MSZY ZA ZMARŁYCH
Listopad – miesiącem modlitwy za zmarłych. Nowenna Mszy św. za zmarłych zostanie odprawiona w naszym kościele od 1 do 9 listopada. Przez cały miesiąc listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. Prosimy o czytelne wypisywanie imion zmarłych.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
We wtorek 1 listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych zapraszamy na Mszę święte o godz. 9: 00 i 19: 00 z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, podczas którego modlimy się na różańcu i odmawiać będziemy Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji naszych zmarłych.
W Dzień Zaduszny w środę 2 listopada Msze św. w naszym kościele będą o godz. 9: 00 i 19:00. Podczas Mszy św. będą odczytywane wypominki za zmarłych.
GDY MODLIMY SIĘ ZA ZMARŁYCH
Powinniśmy pamiętać, że cały człowiek został odkupiony przez Chrystusa i ma mieć udział z życiu wiecznym, dlatego nie mówimy: „módlmy się za duszę N.” – lecz: „módlmy się za zmarłego N.”
Z modlitw za zmarłych należy usunąć wezwanie: „za dusze znikąd niemające ratunku, ponieważ Kościół w każdej Mszy świętej i w Liturgii Godzin poleca Bogu wszystkich zmarłych, a także, co roku obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Można użyć wezwania: „módlmy się za tych zmarłych, których imiona znane są tylko Bogu, “ “którzy najwięcej potrzebują modlitwy, “ “ za których najbliżsi się nie modlą.”

ZMARLI Z NASZEJ WSPÓLNOTY PARAFIALNEJ
“Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie” (Prefacja o zmarłych)

LISTA ZMARŁYCH OD 28 LISTOPADA 2015 DO DNIA DZISIEJSZEGO  2016
CICHOWLAS EWA                       – 63 LATA  2015/11/28
FALKOWSKI STANLEY                  – 70 LAT  2015/11/28
SIEMBIDA MIECZYSŁAW              – 90 LAT  2015/11/28
WYGLADAŁA WŁADYSŁAW       – 81 LAT  2016/01/12
BIAŁOWĄS KRYSTYNA              – 64 LATA  2016/01/13
BORAWSKA TAMIRA                     – 88 LAT  2016/01/18
KUCZAJ ANIELA                          – 92 LATA  2016/03/17
ZALEWSKI WITOLD                     – 73 LATA  2016/04/04
SKULIMOWSKA WIESŁAWA        – 70 LAT  2016/04/11
KUCZAJ MARIAN                           –  67 LAT  2016/04/11
PABIAN ZYGMUNT –
MAJCHROWSKI KRYSTYNA        – 79 LAT  2016/05/04
KOSELAK EVA                               – 93 LATA  2016/05/27
RAJZER LUDWIK                            – 57 LAT   2016/06/08
KOZIOŁ ZYGMUNT                       – 90 LAT   2016/07/03
KACZAN LEOKADIA                     – 85 LAT   2016/07/04
ĆWIK JADWIGA                              – 49 LAT   2016/07/12
SZCZERBACEWICZ ZOFIA            – 84 LAT  2016/07/21
TRUSZKOWSKA ROMUALDA  – 82 LATA  2016/07/31
SUŚWIŁO BRONISŁAWA            – 90 LAT    2016/08/16
SOWA JANINA                             – 82 LATA   2016/08/22
HUMNICKA-SZOTT MAŁGORZATA  – 62 LATA  2016/09/11
SUJATA KAZIMIERZ                       – 58 LAT  2016/10/01
WRÓBEL BARBARA                     – 74 LATA  2016/10/17
WYSOCKI JANUSZ                         – 50 LAT   2016/10/19
Zmarłych w obecnym roku z naszej wspólnoty parafialnej polecamy Miłosierdziu Bożemu!

MODLITWA NA CMENTARZACH
W niedzielę 6 listopada, o godz. 15: 30 na cmentarzach, gdzie pochowani są nasi parafianie zgromadzimy się na modlitwie różańcowej. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę różańcową na cmentarzach St. Mary’s (gdzie znajdują się również groby Księży Chrystusowców: ś.p. Ks. Jan Otłowski, Ks. Arkady Boryczka, Ks. Józef Smyczyk) oraz St. Joseph’s (Queen’s Park), gdzie jest wiele grobów Polaków.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ
CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Przez najbliższy tydzień od 30 października do 6 listopada Rodzina Tadeusza Dąbrowskiego będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

ZMIANA ROZKŁADU MSZY ŚWIĘTYCH
W przyszłości jest planowana zmiana rozkładu Mszy świętych w naszej parafii. W niedziele Msze święte przed południem będą odprawiane, co dwie godziny, natomiast w jeden dzień w tygodniu (pon. Lub wt.) Eucharystia będzie sprawowana rano o godz. 7: 30 am. zamiast wieczorem. Wszelkie szczegóły zostaną podane z odpowienim wyprzedzeniem.
KAWIARENKA – SZKOŁA POLSKA
Zapraszamy do kawiarenki w imieniu Nauczycieli i Komitetu Rodzicielskiego Szkoły Polskiej na kawę i smaczne ciasta.

PODZIĘKOWANIE PO POGRZEBIE
Lucyna, Diana i Patryk Wysoccy pragną złożyć najgorętsze wyrazy wdzięczności za miłość, przyjaźń i serce, które były niezastąpionym wsparciem w najtrudniejszych chwilach ich życia… Dziękujemy księżom Jackowi i Karolowi oraz siostrom Dominikankom za umocnienie duchowe, modlitwę i słowa otuchy. Dziękujemy wszystkim za wszelaką pomoc, począwszy od codziennej pociechy, odwiedzin, troski i porad, okazanej serdeczności a przede wszystkim za łączenie się myślami i modlitwą z Januszem i nami. Dziękujemy za każdą pomoc finansową i wszystkie dotacje firmowe i indywidualne.
Bóg zapłać wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania obiadu w sali parafialnej i tym którzy uczestniczyli w chwilach rodzinnych wspomnień uwiecznionych na zdjęciach… Najgłębiej jednak wdzięczni jesteśmy kochani, za przybycie i towarzyszenie ś.p. Januszowi w jego ostatniej drodze, gdy zjednoczeni siłą ducha wszyscy razem pożegnaliśmy ukochanego męża, ojca i przyjaciela….Bóg zapłać…

WYSTAWA ZDJĘĆ Z KONCERTU CHARYTATYWNEGO  Mobius Photography zaprasza na wystawe zdjęć z koncertu charytatywnego który odbył się 16 października w Domu Polskim. Wystawa odbędzie się w niedzielę 30 października w sali parafialnej, w godzinach od 9am do 3pm. Podczas wystawy bedzie możliwość zamówienia zdjęć, lub też na stronie www.mobiusphotography.ca Anna Lasota 403-919-4402

KOMUNIKAT – ZAPROSZENIE SPK KOŁA NR 18,
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło nr 18 oraz Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie w Calgary zaprasza wszystkich członków, harcerzy i ich rodziny oraz społeczność polonijną na Mszę św. do Kosciola MBKP z okazji obchodów Dnia Niepodleglosci w niedzielę 13 listopada 2016 r. o godz. 12:30 w południe. Bezpośrednio po Mszy św. o godz. 14:30 zapraszamy do Domu Polskiego na Akademię z tej okazji. Uroczystość połączona będzie z obiadem oraz lampką wina. Wstęp wolny dla weteranów, $10.00. dla członków SPK i PCA, $20.00 dla niezrzeszonych. Członkowie SPK proszeni są o przybycie w mundurach. Poczty sztandarowe prosimy o przybycie ze sztandarami na Mszę św. oraz Akademię.
Z uwagi na sprawną obsługę kuchni prosimy o zgłaszanie swojej obecności na Akademie do dnia 08 listopada br. tel. 403-279 2877 do kol.Wiesi lub 403-288 0347 do kol. Veroniki.

„WAŻNA INFORMACJA W SPRAWIE ZBIÓRKI NA
          KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI
Drodzy parafianie:
Z przyczyn od nas niezależnych, doroczna zbiórka na K.U.L. jest przeniesiona na week-end 21/22 stycznia 2017 r. Na tydzień przed planowaną zbiórką, będą ponownie włożone koperty na datki do biuletynów. Osoby, które już złożyły, bądź złożą do 31 listopada koperty z datkami na K.U.L., otrzymają poświadczenie do celów podatkowych za 2016 rok w styczniu 2017.
Przewodniczący Koła T.P.  KUL w Calgary Michal Broniewski”

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE
Zebranie miesięczne Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskiego odbędzie się w niedzielę 30 października o godz. 14.30 w Domu Polskim. Na tym zebraniu będzie już można zapłacić składkę na rok 2017. Zapraszamy zrzeszonych i osoby zainteresowane pracami organizacji.

ZESPÓŁ MAZOVIA
Zespół tańca ludowego MAZOVIA zaprasza wszystkich chętnych w wieku od 11-26 lat lubiących śpiewać i tańczyć na zapisy do naszego zespołu.Proponujemy naukę tańca i obrzędów ludowych oraz wyjazdy na festiwale i konkursy folklorystyczne.  Zapisy odbędą się 23 i 30 października w studio tanecznym W&M Physical Theatre  4005 9st SE, Calgary o godzinie 17.30-20:00.
Więcej informacji pod numerem telefonu 403-540-5794 lub email:mazoviadance@gmail.com

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
SZUKAM PRACY
Mężczyzna w wieku trzydziestu lat podejmie każdą pracę. Posiadam work permit. Tel 587-777-1998 (2x)
POSZUKUJEMY OPIEKUNKI
Starsze małżeństwo poszukuje jedną lub dwie osoby na zmianę na 5 godzin od 6:00 albo  7:00 rano i następnie od godziny 5:00 po południu do 8:00 wieczorem.  Możliwość z zamieszkaniem. Wszystko do ustalenie przez tel:403-590-2356 (1x)
USŁUGI KOSMETYCZNE
Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (MAKIJAŻ PERMANENTNY). Przekłuwanie uszu. Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (4x)
POKÓJ DO WYNAJĘCIA
Wynajmę pokój od zaraz dla mężczyzny. Dobry dojazd na Uniwersytet blisko kolejki. Tel:587-438-2927 (1x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

40 DAYS FOR LIFE AROUND THE WORLD
Take a stand and pray to end the evil of abortions in Calgary at the abortion “Kensington Clinic” on 2431 – 5 Ave NW.  Join thousands of people in hundreds of cities on the current 40 DFL campaign up to Sunday Nov. 6th. This is the largest worldwide pro-life mobilization; all together we pray, fast and publicly stand for life.  More info @ 40daysforlife.calgary@gmail.com or go to Calgary 40 Days for Life on Facebook.

ENCOUNTERING JESUS: AVOCATION DISCERNMENT RETREAT FOR WOMEN
Calgary location: St. Bonaventure Parish 1600 Acadia Drive SE. Saturday November 19 from 8:30am-3:30pm.
Join religious sisters from the Diocese of Calgary for a day of reflection-perfect for getting ready for Advent! You will have an opportunity to meet sisters from different religious congregations, to pray with other young women who want to learn more about religious life, and to spend time encountering Jesus in Mass, lectio divina. Adoration, song, and other form of prayer. Please RSVP to Sr. Terry Smith 403-228-3623 or by emailing her at tksmithfcj@yahoo.ca

KOŚCIÓŁ ZAKAZUJE ROZRZUCANIA PROCHÓW ZMARŁYCH  
Kościół preferuje pochówek ciał, chociaż nie zakazuje kremacji. Domaga się przechowywania prochów w miejscu świętym, zakazując ich rozrzucania a także przerabiania na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty – czytamy w opublikowanej dziś przez Kongregację Nauki Wiary instrukcji „Ad resurgendum cum Christo”. Dotyczy ona pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. Dokument zatwierdził i polecił opublikować Papież Franciszek. W instrukcji przypomniano, że od ponad pół wieku Kościół zezwala na kremację zwłok, pod warunkiem, by „wybór ten nie był podyktowany wolą «odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła»(n.1) “. Podkreślono, że zmartwychwstanie Jezusa jest kulminacyjną prawdą wiary chrześcijańskiej. Stąd Kościół usilnie zaleca, by ciała zmarłych chowane były na cmentarzu lub w miejscu świętym. Zaznacza, iż pochówek jest najbardziej odpowiednią formą wyrażenia wiary i nadziei w zmartwychwstanie ciała, uwypuklając godność ciała ludzkiego. „Nie może zatem pozwolić na postawy i obrzędy, które uwzględniają błędne pojęcie śmierci, postrzeganej zarówno jako ostateczne unicestwienie osoby, jak i chwilę jej fuzji z matką naturą lub ze wszechświatem, jako etap w procesie reinkarnacji, lub też jako ostateczne wyzwolenie z «więzienia» ciała (n.3)” – czytamy w watykańskiej instrukcji. Dodano, że pochówek na cmentarzach lub w innych miejscach świętych właściwie odpowiada współczuciu i szacunkowi, jakie należą się ciałom zmarłych, zaś Kościół uważa go za uczynek miłosierdzia względem ciała. Pochówek ciał zmarłych na cmentarzach lub w innych miejscach świętych sprzyja też pamięci i modlitwie za zmarłych ze strony rodziny i całej wspólnoty chrześcijańskiej. Przechodząc do wskazań szczegółowych instrukcja zaznacza, że wybór kremacji nie może być sprzeczny z jasno wyrażoną wolą zmarłego. Podkreśla, że „Kościół nadal preferuje pochówek ciał, jako że w ten sposób okazuje się większy szacunek zmarłym; kremacja jednak nie jest zakazana, «chyba że została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską»” (n.4) . Wskazuje się ponadto, że jeśli wybrano kremację, „prochy zmarłego muszą być przechowywane z zasady w miejscu świętym, czyli na cmentarzu, lub jeśli trzeba w kościele albo na terenie przeznaczonym na ten cel przez odpowiednie władze kościelne”(n.5) . Sprzyja to pamięci o zmarłych w modlitwie i okazywaniu szacunku ich prochom. Dokument Kongregacji Nauki Wiary wyraźnie zakazuje przechowywania prochów w miejscu zamieszkania, chyba, że z ważnych powodów zezwoli na to ordynariusz miejsca po porozumieniu z Konferencją Episkopatu. Jednakże prochy „nie mogą być rozdzielane między poszczególne ogniska rodzinne i zawsze należy zapewniać im szacunek oraz odpowiednie warunki przechowywania” (n.6) . Instrukcja wyraźnie stwierdza, że „nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty” (n.7) . Wreszcie podkreśla, że „w przypadku gdy zmarły notorycznie żądał kremacji i rozrzucenia własnych prochów w naturze z powodów sprzecznych z wiarą chrześcijańską, należy, zgodnie z prawem, odmówić przeprowadzenia uroczystości pogrzebowych”(n. 8).