13 listopada, 2016r.

13 listopada, 2016r.

NTENCJE MSZALNE

Sobota, 12 listopada – Wspomnienie Św. Jozafata, Biskupa i Męczennika, Patrona Diecezji
18: 00 – ++ Krzysztof Januszewski i Maciej Zmysłowski

Niedziela, 13 listopada
8: 00 – + Edward Nutowicz (23 rocz)      – córka z rodziną
9: 30 – ++ Bronisław i Jan Mazur oraz Kazimierz i Marian i Zdzisław                                                    – rodzina
11: 00 – + Andrzej Jeromski                   – żona
12: 30 – Dzień Niepodległości Polski          – SPK koło #18
19: 00 – + Krystyna                           – grono przyjaciół

Poniedziałek, 14 listopada – Dzień powszedni
19: 00 – ++ Za zmarłych z rodzin Sióśtr Dominikanek
19: 00 – + Edward Nutowicz (23 rocz)  – córka z rodziną

Wtorek, 15 listopada – Dzień powszedni
19: 00 – O nawrócenie i pojednanie w rodzinie
19: 00 – + Janina Letka (3 rocz)                 – córka z rodziną

Środa, 16 listopada – Dzień powszedni      
19: 00 – ++ Grażyna i Bogdan Marcik oraz zmarli z rodziny
19: 00 – ++ Wiesław Szewczyk, Skyler Polier i Jolanta Kołek       – rodzina

Czwartek, 17 listopada – Wspomnienie Św. Elżbiety Węgierskiej, Zakonnicy
19: 00 – + Zdzisława Golasowska
19: 00 – ++ Marian Pisarz i zmarli z rodziny
19: 00 – + Bartłomiej Machula i zmarli z rodziny oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Piątek, 18 listopada – Wspomnienie Bł. Karoliny Kózkówny, Dziewicy i Męczennicy
9: 00 – + Stanisław Mazur
19: 00 – + Eugeniusz Sztupecki

Sobota, 19 listopada – Wspomnienie Bł. Salomei, Zakonnicy
8: 30 – ++ Za zmarłych z rodzin Makowskich, Dubienieckich, Podkowa i Młynarczyk
18: 00 – + Marian Rębisz (25 rocz)           – żona z rodziną
18:00 – + Ks. Jan Otłowski                   – Rycerze Kolumba

Niedziela, 20 listopada
8: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Heni i Edmunta
9: 30 – ++ Maria i Piotr Bakon i Stanisław i Stanisława Bednarczyk
11: 00 – + Zdzisław Mazur                        – żona z rodziną
11: 00 – Za dzieci pierwokomunijne ich rodziców i całe rodziny. Dziękując Bogu za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz dary Ducha św.
12: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Księży z naszej parafii      – S. Czepurek
19: 00 – ++ Jan, Maria, Edward, Józef, Adam, Stanisław i zmarli z rodziny

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
Ml 3,19-20a; Tes 3,7-12; Łk 21,5-19

Ref: Pan będzie sądził ludy sprawiedliwie
Ciekawe są liczne ostrzeżenia Jezusa, które w formie upomnień kieruje do Apostołów. Warto pod tym kątem przeczytać Ewangelię. Przestrogi te są znakiem wielkiej troski Mistrza z Nazaretu o dobro swoich uczniów. Znając doskonale różne niebezpieczeństwa, jakie czyhają na drodze rozwoju życia religijnego, Jezus jasno przed nimi przestrzega. Jedno z tych ostrzeżeń wzywa do opanowania sztuki rozróżnienia między prawdziwymi i fałszywymi nauczycielami religii. Niebezpieczeństwo wejścia na fałszywą ścieżkę życia religijnego jest znacznie poważniejsze, niżby się wydawało, i w równej mierze zagrażało chrześcijanom czasów apostolskich jak i naszego wieku. Po roku 150, zwłaszcza na terenie Małej Azji, przybrało formę wręcz dramatyczną. Pojawiło się wówczas wielu fałszywych proroków, którzy pociągnęli za sobą tłumy wiernych, doprowadzając wprost do obłędnego wyczekiwania na rychły koniec świata. Ich słuchacze porzucali domy, pola, warsztaty pracy i czasem dużymi gromadami udawali się na pustynię, oczekując powtórnego zjawienia się Chrystusa. A skoro przepowiednie fałszywych proroków się nie zrealizowały, wracali zawiedzeni, rozgoryczeni, a nierzadko zupełnie zniechęceni do życia religijnego, wystawiając zarówno chrześcijaństwo, jak i siebie na pośmiewisko swego środowiska. Trzeba było dużego wysiłku Urzędu Nauczycielskiego ówczesnego Kościoła, by ten ruch, prowadzący ludzi na manowce, opanować i ustawić na pewnej ewangelicznej drodze. Czym ludzie kierują się, słuchając fałszywych proroków, powołujących się na prywatne objawienia, nadzwyczajne przeżycia i różne znaki, którym nadają charakter religijny? U podstaw leży błędne przekonanie, że z religią mamy do czynienia tam, gdzie dokonują się rzeczy niezwykłe. Stąd też wielu ugania się w poszukiwaniu „cudów” i „objawień” — a nie prawdy. Z tego też względu sam Bóg niechętnie posługuje się nadzwyczajnymi znakami. Można to obserwować w zachowaniu Jezusa, który denerwuje się, gdy widzi, że ludzie wędrują za Nim nie dla prawdy, którą głosi, lecz dla cudów, jakie czyni. Prawdziwa religijność oparta jest na odkrywaniu śladów działalności Boga w stworzonym przez Niego świecie. Księga natury stanowi elementarz życia religijnego i trzeba poświęcić całe życie, by nauczyć się ją czytać i śpiewać zawarty w niej hymn uwielbienia Boga. Ten, kto opanował tę sztukę, nie będzie biegał za pseudoobjawieniami i pseudocudami. Każdy kwiat, kropla rosy błyszcząca w słońcu, każdy płatek śniegu będzie mu mówił o obecności i mądrości Boga. Ostrzeżenie Jezusa: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono” jest aktualne i w naszych czasach.

LEKTORZY – 12-13 listopada
18:00 – R. Kohnke, A. Wojciechowska, R. Kohnke
8:00 – M. Pepłowski, M. Sobczak, O. Pepłowski
9:30 – J. Kraska, D. Topor, Z. Topor
11:00 – K.Kamieniak, S. Teresa, A. Kamieniak
12:30 – V. Kanaszyc, M. Kulaga, M. Domaradzki
19:00 – R. Shelley, Zespół „Wiara i Miłość”, M. Sapielak

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

TOGETHER IN ACTION – 2016
Dziękujemy wszystkim za ofiary złożone na cele charytatywne diecezji Calgary w ramach kolekty „Together in Action” osiągnęliśmy cel wyznaczonej kwoty dla naszej parafii $31,611.84. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy w imieniu Ks. Biskupa Fredericka Henry – Bóg zapłać !

DRUGA KOLEKTA NA SEMINARIUM KSIĘŻY CHRYSTUSOWCÓW W POZNANIU
W przyszłą niedzielę 20 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla przypada patronalne święto Księży Chrystusowców. Z tej okazji przewidziana jest doroczna kolekta na Seminarium Księży Chrystusowców w Poznaniu, które przygotowuje przyszłych duszpasterzy dla Polonii. Koperty na ofiary znajdują się w rocznym zestawie z datą 20 listopada, natomiast dodatkowe koperty na tę kolektę znajdują się obok biuletynów.

MODLITWA ZA ZMARŁYCH – WYPOMINKI – NOWENNA MSZY ZA ZMARŁYCH
Przez cały miesiąc listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. Prosimy o czytelne wypisywanie imion zmarłych.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Przez najbliższy tydzień od 13 do 20 listopada Rodzina Krzysztofa Sobczak będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

KAWIARENKA
Zapraszamy do kawiarenki w imieniu Grupy parafialnej na kawę i smaczne ciasta

BIBLIOTEKA
Zawiadamiamy, że biblioteka nie będzie czynna w tą niedzielę 13 listopada ze względu na długi weekend.

PODZIĘKOWANIE
Serdeczne podziękowania dla Roberta, Darka i Stanisława Kulikowskich za pomalowanie salki przy Zakrystii i Zakrystię. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ich czas i pracę dla naszej parafii.  Serdeczne Bóg zapłać!

RYCERSTWO NIEPOKALANEJ
Dzisiaj w niedzielę, 13 listopada, po Mszy św. o godzinie 11: 00 odbędzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i rodziców należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy. Pragniemy przypomnieć również, że, – jak co roku – w II Niedzielę Adwentu, 4 grudnia, nowe osoby zostaną włączone, zostaną przyjęte do Rycerstwa Niepokalanej. Dzisiejszy świat potrzebuje bardzo ludzi odważnych, kochających Pana Boga, ludzi, którzy nie boją się pokazywać innym drogę do Boga: swoim uczciwym, rzetelnym postępowaniem, dobrym słowem, uśmiechem, ludzi, którzy modlą się o lepszy świat, o nawrócenie tych, którzy zapomnieli o Bogu, ludzi, którzy wyraźnie wskazują, że w każdym czasie można być wiernym Bożym Przykazaniom pod szczególną opieką Matki Bożej. Zachęcamy Parafian, zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorosłych do szczególnego zawierzenia swojego życia Matce Bożej, by pod opieką Maryi z odwagą pokonywać codzienne trudności i niepokoje, ufając Jej wstawiennictwu i obronie. Więcej informacji: sr. Teresa, tel.: (403)282-5077

SPOTKANIE ZE  ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Dnia 5 grudnia w poniedziałek w sali parafialnej o godz 5:30pm. odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zgłoszenia dzieci na spotkanie i wszelkie pytania proszę kierować do Sióstr Dominikanek 403-282-5077

ZABAWA RYCERZY KOLUMBA – 19 listopada
Rycerze Kolumba zapraszają na tradycyjną zabawę z kolacją, która będzie miała miejsce w Sali parafialnej 19 listopada o godz. 19: 00. Bilety w cenie $50.00 od osoby. Do tańca będzie nam przygrywał DJ Bogusław Chabiera. Bilety można nabywać  u Aleksandra Gurgul (403) 567-9400, Ryszarda Markiewicza (403) 869-7736  i Piotra Urbana (403) 860-7689.

GŁOŚNY FILM “OSTATNIA RODZINA” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, zdobywca “Złotych Lwów” na 41 Festiwalu Filmowym w Gdyni we wrześniu br. reprezentować będzie Polskę na V Festiwalu Filmów Europejskich w Calgary. 7 – 13 Listopada 2016 roku – Kino Globe 617 – 8 Ave SW. Dwie projekcje filmu: W środę 9 listopada o godzinie 18: 00 W sobotę 12 listopada o godzinie 17:00. Wstęp $12. Zapoznaj się z programem całego Festiwalu na stronie http://calgaryeuropeanfilmfestival.ca  Dostępne są karnety na cały Festiwal, na połowę oraz bilety na poszczególne filmy.

ZABAWA ANDRZEJKOWA
Dom Polski zaprasza na tradycyjne Andrzejki 26 listopada. W cenie biletu $55 obiad z lampką wina, druga kolacja i zabawa przy muzyce prezentowanej przez DJ-a Marco. Biley dostępne są w Domu Polskim oraz w polskich sklepach

PODZIĘKOWANIE
” Z głębi serca płynące podziękowanie kierujemy do Członków Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Koła nr 18, Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskiego w Calgary oraz Rycerzy Kolumba za okazaną pomoc i zrozumienie naszej trudnej sytuacji. Bóg zapłać wszystkim Rodakom za wsparcie, serce i każde dobre słowo i gest. Prosimy o modlitwę o cud uzdrowienia dla Darka. Joanna i Darek Ciok z dziecmi”

MERRIAGE PREPARATION “FOR BETTER & FOR EVER” 2016/2017
• A program for all couples including those who:
• Have been previously married
• Are marrying after extended cohabitation
• Are beginning marriage with children
• Are mature couples
• Are preparing for convalidation or marriage
Program location: Catholic Pastoral Centre 120-17 Ave SW. Total registration fee $200.00. Fee includes 2 copies of “For Better & For Ever” workbooks. Refreshments and snacks at all sessions. Lunch on Saturday.
The total registration fee is due prior to attending the program. We accept the following forms of payment: cash, cheque payable to: Life & Family Resource Centre, Master Card or Visa. Registration may be done in person or over the phone at 403-218-5505. Cancellation Policy
An administration fee of $50.00 will be charged for cancellations prior to the orientation night. No refounds will be issued for no shows or cancellations after the orientation night. The orientation Evening is held on Mondays from 7:00-9:00pm. The weekend Sessions are held on Friday evening, 7:00-9:00 pm. Saturday, 9:00am – 4:00pm. Registration forms are available at our Parish office.
Orientation Evenings              Weekend Sesions
Nov 14, 2016             Dec 2-3,  2016
Jan 16, 2017             Feb 3-4,  2017
Feb 13, 2017                 Mar 3-4,  2017
Mar 20, 2017                       Apr 7-8,  2017
Apr 10, 2017             Apr 28-29,2017
May 15, 2017                    Jun 9-10 ,2017
June 5, 2017             Jun 23-24,2017.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

SZUKAM PRACY
Posiadam pozwolenie na pracę w Kanadzie. Szukam pracy przy sprzątaniu. Kontakt 403-921-7336 (4x)
USŁUGI KOSMETYCZNE Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (MAKIJAŻ PERMANENTNY). Przekłuwanie uszu. Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (2x)

PRACA
Poszukuję pani do opieki nad starszą panią od poniedziałku do piątku. Pozwolenie na pracę w Kanadzie wymagane. Dzielnica Signal Hill. Warunki do uzgodnienia. Tel:403-569-9628 (1x)

PAPIESKIE INTENCJE NA LISTOPAD 2016 R.
Jak co miesiąc, modlimy się w dwóch papieskich intencjach, ogólnej i ewangelizacyjnej. W pierwszej z nich, „aby kraje, które przyjmują wielką liczbę uchodźców i uciekinierów, były wspierane w swoim wysiłku solidarności”. Papież nieraz podejmuje w swoich wystąpieniach problemy ludzi zmuszonych do emigracji. Chciałbym wyrazić swój podziw dla narodu greckiego, który pomimo stojących przed nim poważnych trudności potrafił mieć otwarte serca i drzwi. Wielu prostych ludzi udostępniło swe niewielkie zasoby, aby się nimi podzielić z tymi, którzy byli pozbawieni wszystkiego. Bóg wynagrodzi hojność ich, jak też innych sąsiednich krajów, które od pierwszych chwil przyjęły z wielką gotowością bardzo licznych przymusowych migrantów. […] Europa jest ojczyzną praw człowieka i każdy, kto stawia stopę na europejskiej ziemi, powinien tego doświadczyć […] Wy, mieszkańcy Lesbos, ukazujecie, że na tych ziemiach, będących kolebką cywilizacji, wciąż pulsuje serce humanizmu […] Trzeba […] niestrudzenie krzewić współpracę między krajami, organizacjami międzynarodowymi i instytucjami humanitarnymi, nie izolując, ale wspierających, którzy stawiają czoło zagrożeniu”. Ojciec Święty poleca nam też intencję ewangelizacyjną na każdy miesiąc. W listopadzie mamy się modlić, „aby w parafiach kapłani i wierni świeccy współpracowali w służbie wspólnoty, nie ulegając pokusie zniechęcenia”. Współpraca duchowieństwa i wiernych jest jedną z pasterskich trosk Papieża Franciszka. Poruszył tę sprawę, spotykając się przed dwoma laty, 1 grudnia 2014 r., z biskupami szwajcarskimi. W przekazanym im tekście stwierdził m. in.:   „Rozwinęliście konieczną współpracę między księżmi i świeckimi. Misja świeckich w Kościele ma faktycznie duże znaczenie, gdyż wnoszą oni wkład w życie parafii i instytucji kościelnych, zarówno, jako współpracownicy, jak też wolontariusze. Dobrze jest uznać i wspierać ich zaangażowanie, zachowując jednak wyraźne rozróżnienie między powszechnym kapłaństwem wiernych a posługą kapłanów. W tej kwestii zachęcam was, byście prowadzili formację ochrzczonych, co do prawd wiary i ich znaczenia dla życia liturgicznego, parafialnego, rodzinnego i społecznego oraz byście troskliwie dobierali współpracowników. W ten sposób pozwolicie świeckim naprawdę włączyć się w życie Kościoła i zajmować w nim należne im miejsce, a wtedy otrzymana przez nich łaska chrzcielna stanie się owocna, aby iść razem ku świętości i pracować dla dobra wszystkich”. Przypomnijmy raz jeszcze intencje, które Papież poleca naszym modlitwom w tym miesiącu. Ogólną:, „Aby kraje, które przyjmują wielką liczbę uchodźców i uciekinierów, były wspierane w swoim wysiłku solidarności”. Oraz ewangelizacyjną:, „Aby w parafiach kapłani i wierni świeccy współpracowali w służbie wspólnoty, nie ulegając pokusie zniechęcenia”.

PAPIEŻ ZACHĘCA DO ODWIEDZANIA CHORYCH I WIĘŹNIÓW 

Życie Jezusa, zwłaszcza w ciągu trzech lat jego misji publicznej było nieustannym spotkaniem z ludźmi. Wśród nich szczególne miejsce zajmowali chorzy. Ileż kart Ewangelii opowiada o tych spotkaniach! Chromy, ślepy, trędowaty, opętany, epileptyk i niezliczone rzesze chorych wszelkiego rodzaju… Jezus stał się bliskim każdego z nich i uzdrowił ich swoją obecnością oraz mocą swojej uzdrawiającej siły. Dlatego nie może zabraknąć wśród uczynków miłosierdzia nawiedzenia i pomocy osobom chorym. Możemy do tego uczynku dołączyć bliskość wobec osób pozbawionych wolności. Zarówno, bowiem chorzy jak i więźniowie żyją w warunkach, które ograniczają ich wolność. I właśnie wtedy, gdy nam jej brakuje, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo jest cenna! Jezus dał nam możliwość bycia wolnymi niezależnie od ograniczeń choroby i nałożonych restrykcji. Daje On nam wolność, która pochodzi ze spotkania z Nim i z nowego sensu, jakie to spotkanie wnosi do naszej kondycji osobistej. Poprzez te uczynki miłosierdzia Pan zachęca nas do aktu wspaniałego humanizmu: dzielenia się z innymi. Zapamiętajmy to słowo: dzielenie się z innymi. Osoba chora często czuje się samotna. Nie da się ukryć, że zwłaszcza w naszych czasach, właśnie będąc chorym najgłębiej doświadczamy samotności, która przeżywana jest przez znaczną część życia. Wizyta może sprawić, że osoba chora poczuje się mniej samotna, a nieco towarzyszenia to wspaniałe lekarstwo! Uśmiech, trochę czułości, uścisk dłoni to proste gesty, ale bardzo ważne dla ludzi, którzy czują się pozostawieni samymi sobie. Ileż osób poświęca się odwiedzaniu chorych w szpitalach lub w ich domach! Jest to bezcenne dzieło wolontariatu. Gdy dokonywane jest w imię Pana, wówczas staje się także wymownym i skutecznym wyrazem miłosierdzia. Nie pozostawiajmy osób chorych samymi! Nie uniemożliwiajmy im znalezienia ulgi, a sobie – ubogacenia się bliskością z osobami cierpiącymi. Szpitale są prawdziwymi „katedrami cierpienia”, gdzie ujawnia się także moc miłości, która wspiera i okazuje współczucie.Tak samo myślę o osobach zamkniętych w więzieniu. Jezus nie zapomniał także i o nich. Umieszczając odwiedzanie więźniów wśród uczynków miłosierdzia, chciał nas przede wszystkim zachęcić, byśmy się nie stawali sędziami kogokolwiek. Oczywiście, jeśli ktoś jest w więzieniu, to, dlatego, że popełnił błąd, nie respektował prawa i współżycia obywatelskiego. Dlatego odsiaduje karę w więzieniu. Ale niezależnie od tego, co dany więzień popełnił, to wciąż jest kochany przez Boga. Kto może wejść w głębię jego sumienia, aby zrozumieć, czego doświadcza? Kto może zrozumieć jego cierpienie i wyrzuty sumienia? Zbyt łatwo umyć sobie ręce mówiąc, że popełnił błąd. Chrześcijanin jest raczej powołany, aby się o niego zatroszczyć, żeby człowiek, który popełnił błąd zrozumiał popełnione zło i się zastanowił. Brak wolności jest dla człowieka bez wątpienia jednym z największych niedostatków. Jeśli do tego dochodzi degradacja z powodu często nieludzkich warunków, w których żyją te osoby, to wówczas mamy naprawdę do czynienia z sytuacją, w której chrześcijanin czuje wezwany do uczynienia wszystkiego, żeby przywrócić im godność.
Odwiedzanie ludzi w więzieniu jest uczynkiem miłosierdzia, który zwłaszcza dzisiaj ma szczególną wartość z powodu różnych form justycjalizmu, którym jesteśmy poddani. Niech, więc nikt nikogo nie wytyka palcem. Natomiast wszyscy stańmy się raczej narzędziami miłosierdzia, z postawami dzielenia się i szacunku. Często myślę o więźniach. Często o nich myślę i leżą mi oni na sercu. Zastanawiam się, co doprowadziło ich do popełnienia przestępstwa i jak mogli ulec różnym formom zła. Jednak wraz z tymi myślami czuję, że wszyscy potrzebują bliskości i czułości, ponieważ miłosierdzie Boże działa cuda. Ileż widziałem łez spływających po policzkach więźniów, którzy być może nigdy w życiu nie płakali; i to tylko, dlatego, że poczuli się zaakceptowani i kochani. I nie zapominajmy, że również Jezus i apostołowie byli więzieni. W opisach Męki Pańskiej poznajemy cierpienia, którym poddany był Pan Jezus: pojmany, wleczony jak przestępca, wyśmiewany, biczowany, cierniem ukoronowany… On jedyny niewinny! A także św. Piotr i Paweł byli w więzieniu (por. Dz 12,5; Flp 1,12-17). W minioną niedzielę, gdy obchodzony był jubileusz więźniów odwiedziła mnie po południu grupa więźniów z Padwy. Zapytałem ich, co będą robili następnego dnia, zanim powrócą do Padwy. Odpowiedzieli: pójdziemy do Więzienia Mamertyńskiego, żeby dzielić się doświadczeniem św. Pawła. Bardzo się ucieszyłem, słysząc te słowa. Ci więźniowie chcieli się spotkać ze św. Pawłem, który również był więźniem. To bardzo piękne. Bardzo się ucieszyłem. I nawet tam, w więzieniu, modlili się i głosili Ewangelię. Wzruszający jest fragment Dziejów Apostolskich, w którym mowa o uwięzieniu Pawła: czuł się samotny i chciał, aby kogoś z przyjaciół go odwiedził (por. 2 Tm 4,9-15). Czuł się osamotniony, bo większość uczniów go opuściła. Wspaniały Paweł.  Jak więc widać te uczynki miłosierdzia są stare, ale zawsze aktualne. Jezus zostawił nam przykład odwiedzając teściową Piotra – starożytne dzieło miłosierdzia, którego dopełnił także Pan Jezus. Nie popadajmy w obojętność, ale stańmy się narzędziami Bożego miłosierdzia, wszyscy możemy się stać narzędziami Bożego miłosierdzia i to da nam więcej radości niż innym ludziom, bo miłosierdzie wyraża się poprzez gest, słowo, wizytę i stąd miłosierdzie jest aktem, służącym przywróceniu radości i godności tym, którzy je utracili.