20 listopada, 2016r.

20 listopada, 2016r.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 19 listopada – Wspomnienie Bł. Salomei, Zakonnicy
18: 00 – + Marian Rębisz (25 rocz)            – żona z rodziną
18:00 – + Ks. Jan Otłowski                   – Rycerze Kolumba

Niedziela, 20 listopada – Uroczysrość Chrystusa, Króla Wszechświata
8: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Heni i Edmunta
9: 30 – ++ Maria i Piotr Bakon i Stanisław i Stanisława Bednarczyk
11: 00 – + Zdzisław Mazur                        – żona z rodziną
11: 00 – Za dzieci pierwokomunijne ich rodziców i całe rodziny. Dziękując Bogu za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz dary Ducha św.
12: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Księży z naszej parafii – S. Czepurek
19: 00 – ++ Jan, Maria, Edward, Józef, Adam, Stanisław i zmarli z rodziny

Poniedziałek, 21 listopada – Wspomnienie ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Zgromadzenia Sióstr Dominikanek
19: 00 – ++ Za zmarłych z rodziny Polańskich, Lewandowskich oraz Albina Breda

Wtorek, 22 listopada – Wspomnienie św. Cecyli, Dziewicy i Męczennicy
19: 00 – O Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i zdrowie dla Kasi              – rodzice
19: 00 – + Maria Poltorniak (6 rocz)

Środa, 23 listopada – Dzień powszedni 
19: 00 – ++ Aniela i Alfons Kohnke
19: 00 – + Urszula Malska – Leja   – koleżanka

Czwartek, 24 listopada – Wspomnienie św. męczenników Andrzeja Dung-Lac, Prezbitera, i Towarzyszy
19: 00 – + Andrzej Leszkowski     – żona i dzieci z rodziną
19: 00 – + Stanisław Staniaszek          – przyjaciele rodziny

Piątek, 25 listopada – Dzień powszedni
9: 00 – + Łukasz Wolański
19: 00 – + Aleksander Rybakowicz

Sobota, 26 listopada – Dzień powszedni
8: 30 – ++ Anna i Jan Rećko oraz Zofia i Zbigniew Konecki
18: 00 – ++ Zmarli z rodziny Rej i Staniaszek

Niedziela, 27 listopada – I Niedziela Adwentu

8: 00 – ++ Maria, Tadeusz i Bogdan Bogusławscy
9: 30 – + Tadeusz Maliszewski                 – córka z rodziną
11: 00 – + Ewa Cichowlas (1 rocz)
12: 30 – ++ Alfred Pawłowski, Jan i Mria Uczeń i Ludwik Szlufit   – żona z rodziną
19: 00 – + Eugeniusz Sztupecki

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA
2 Sm 5,1-3; Kol 1,12-20; Łk 23,35-43

Ref: Idźmy z radością na spotkanie Pana
Król wszechświata, jedyny Władca nieba i ziemi, ukrył blask majestatu swej chwały i stanął, jako zwyczajny człowiek na palestyńskiej ziemi. Publicznie wyznał, że jest Królem i że królestwo Jego nie jest z tego świata. Ludzie Mu jednak nie uwierzyli. Koniecznie chcieliby objawił swą moc, jako władca tego świata, a gdy się im to nie udało, postanowili Go wyśmiać. Zamiast berła, włożono w Jego ręce trzcinę; zamiast złotej korony, cierniem zraniono Mu głowę; zamiast purpurowej szaty, łachman żołnierski narzucono na Jego zmasakrowane biczowaniem plecy; zamiast tronu — szubienica, a w miejsce asysty ustawiono dwu łotrów. Przegrał nawet licytację z mordercą. Tłum wyżej ocenił życie Barabasza niż swojego Króla. Fatalna pomyłka w dziejach świata. Oto dowód, jak ludzie nie umieją rozpoznać prawdziwej wartości człowieka, oto świadectwo, jak nie potrafią cenić tego, kto sprawiedliwy, dobry, święty. Tego typu pomyłki zdarzają się na przestrzeni wieków ciągle, ale żadna z nich nie jest tak przerażająca w swej wymowie jak ta na Golgocie. Rzecz znamienna, że jedynym człowiekiem, który w tym poniżeniu rozpoznaje w Jezusie Chrystusie godność prawdziwego Króla, jest wiszący razem z Nim łotr. Ich losy w ostatnich godzinach życia były bardzo podobne. Jeden i drugi otrzymał wyrok śmierci, jeden i drugi dźwigał swój krzyż na miejsce straceń, obaj przeżyli ból krzyżowania i obaj wyczekiwali na śmierć. Łotr, sam przeżywając potworne katusze, musiał jednak bacznie obserwować Chrystusa, skoro z wysokości swego krzyża dostrzega w Nim prawdziwego Króla. On jeden ocenia sytuację obiektywnie. Odkrywa ową fatalną pomyłkę, jaką popełnili sędziowie. Staje w obronie Chrystusa. Niewiele Mu może pomóc, bo sam ma ręce przytwierdzone do drzewa. Poprzestaje na upomnieniu swego kolegi, który umiera na trzecim krzyżu i szydzi z Chrystusa podobnie jak Jego wrogowie. Któż jednak będzie słuchał skazańca, nawet gdyby mówił prawdę. Ani on, ani jego słowa już się nie liczą. Łotr, świadom zbliżającej się śmierci, postanawia wykorzystać tę jedyną szansę, jaka mu zostaje, i pragnie zabezpieczyć swoją przyszłość. Skoro prawdziwy Król jest tak blisko, to warto poprosić o włączenie w Jego królestwo. Piękna jest ta jego prośba: „Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa”.Odpowiedź Chrystusa jest jeszcze piękniejsza: „Zaprawdę powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju”. Pierwsza kanonizacja na Ziemi. Zapewnienie samego Jezusa o wejściu łotra do nieba. Władcy tego świata za złe czyny postanowili go usunąć ze swego królestwa. W ostatnim momencie rozpoznał jednak w Chrystusie prawdziwego Króla i zatęsknił za przynależnością do Jego królestwa prawdy, sprawiedliwości i miłości.

LEKTORZY – 19-20 listopada
18:00 – R. Shelley, M. Kulaga, A. Gurgul
8:00 – M. Edgar, A. Rudzińska, P. Adamski
9:30 – M. Podgórny, M. Sobczak, P. Podgórny
11:00 – T. Nowak, S. Salome, O. Pietras
12:30 – E. Kiegler, D. Topor, T. Miazga
19:00 – M. Iskra

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

Drogi Księże Proboszczu, Drogi Księże Karolu, Przeżywamy dzisiaj znamienne święto – Święto Chrystusa Króla. Jest to święto patronalne Zakonu Chrystusowców, kapłanów służących Polakom rozsianym po całym świecie, również i u nas w Calgary.  W imieniu całej naszej społeczności parafialnej pragniemy podziękować Wam za posługę i zapewnić o naszej modlitwie. Niech nagrodą za Waszą ofiarną pracę będzie świadomość służeniu Bogu i Ojczyźnie.
Przede wszystkim dziękujemy Wam za Waszą pomoc w zachowaniu Wiary Ojców i prowadzeniu nas przez codzienne trudy w drodze do uświęcania.  Niechaj Pani Jasnogórska, Królowa Polski i Pokoju wspomaga Was
w Waszej posłudze duszpasterskiej i pokonywaniu codziennych trudności w organizacji i funkcjonowaniu życia parafialnego. Pragniemy też, modlimy się,
aby Chrystus Król obdarzył Was dobrym zdrowiem i siłami na długie lata. Szczęść Boże w imieniu wszystkich parafian oraz Rady Parafialnej.

MODLITWA ZA ZMARŁYCH – WYPOMINKI – NOWENNA MSZY ZA ZMARŁYCH
Przez cały miesiąc listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. Prosimy o czytelne wypisywanie imion zmarłych.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ
CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Przez najbliższy tydzień od 20 do 27 listopada Rodzina Zygmunta i Janiny Bawoł będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

SPOTKANIE MODLITEWNE GRUPY ŚW. OJCA PIO
Zapraszamy grupę modlitewną na Mszę św. i nabożeństwo w środę 23 listopada  na godz. 19:00. Czasopismo „Głos Ojca Pio” do odebrania w biurze.

KARTKI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
Kartki świąteczne i opłatki są dostępne w biurze parafialnym i w sali parafialnej przy stole z kawą i ciastem.

SAKRAMENT POKUTY W ADWENCIE
Ks. Biskup Frederick Henry podtrzymuje zwyczaj spowiedzi we wszystkich kościołach Diecezji Calgary w każdą środę Adwentu od godz.7: 30pm – 8: 30pm. Jest to dodatkowy czas na spowiedź przedświąteczną poza regularnym rozkładem spowiedzi w poszczególnych kościołach.

KAWIARENKA
Zapraszamy do kawiarenki w imieniu Grupy parafialnej na kawę i smaczne ciasta.

SPOTKANIE ZE  ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Dnia 5 grudnia w poniedziałek w sali parafialnej o godz 5: 30pm. odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zgłoszenia dzieci na spotkanie i wszelkie pytania proszę kierować do Sióstr Dominikanek 403-282-5077

Z KARTY ŻAŁOBNEJ 
W sobotę 12 listopada odszedł do wieczności ś.p. Czesław Pituch w wieku 71 lat. Msza św. pogrzebowa odbyła się w naszym kościele w środę 16 listopada. Rodzinie i wszystkim przyjaciołom zmarłego składamy wyrazy współczucia, a śp. Czesława  polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

W piątkek  11 listopada odeszła do wieczności ś.p. Bożena Delert  w wieku 68 lat. Msza św. pogrzebowa odbyła się w naszym kościele w czwartek 17 listopada. Rodzinie i wszystkim przyjaciołom zmarłej składamy wyrazy współczucia, a śp. Bożenę  polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie!

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W
CALGARY (PCA)
Zaprasza zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 27 listopada w Domu Polskim.
Początek o godz.14.30.

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #18 w Calgary przypomina wszystkim członkom o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 20 listopada 2016 w Domu Polskim o godzinie 14: 30 Zapraszamy serdecznie zrzeszonych i wszystkich, którzy są zainteresowani członkostwem w naszym Stowarzyszeniu.

OBOWIĄZKOWA ELEKTRONICZNA AUTORYZACJA PODRÓŻY DO KANADY – eTA.
Od 10 listopada 2016 roku służby graniczne Kanady wymagają od obywateli krajów ruchu bezwizowego, w tym Polski, wcześniejszej rejestracji on-line, czyli Electronic Travel Authorization – eTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży).
Od marca br. władze kanadyjskie opóźniały egzekwowanie eTA, ale obecnie jest to obowiązkowa procedura. Tak, więc obcokrajowcy, którzy nie potrzebują wizy wjazdowej (w tym obywatele Polski) muszą wypełnić internetowo formularz eTA, jeśli planują podróż do Kanady drogą lotniczą (eTA nie dotyczy przekraczających granicę Kanady drogą lądową lub morską.) Jeśli ktoś otrzymał Work Permit lub Study Permit przed 1 sierpnia 2015 i planuje wyjazd i powrót do Kanady, potrzebuje zarejestrowania się w systemie eTA. Rejestracja eTA nie obowiązuje obywateli Kanady i stałych rezydentów Kanady, posiadających kartę stałego pobytu. Poza tym naturalnie będzie nadal wymagany ważny paszport. Sugerujemy nie zwlekać w tej sprawie do ostatniej chwili i aplikować on line na stronie canada.ca/eTA. Na tej witrynie dostępna jest informacja o procedurze eTA w języku polskim. Koszt rejestracji to 7 dolarów kanadyjskich.  Większość wniosków powinna być akceptowana w ciągu kilku/kilkunastu minut od złożenia, ale mogą być wyjątki. Wtedy w ciągu maksymalnie 72 godzin otrzyma się maila z dalszymi instrukcjami. Założone konto eTA będzie powiązane z paszportem i będzie ważne do 5 lat lub do daty wygaśnięcia paszportu – zależy od tego, co będzie pierwsze. Rejestracja będzie dawała możliwość wizyty w Kanadzie do 6 miesięcy. W innym przypadku będzie trzeba złożyć wniosek i przedłużenie pobytu. Obsłudze lotów do Kanady będzie trzeba pokazać paszport, dzięki czemu sprawdzą, czy pasażer posiada eTA. Na granicy będzie także krótkie spotkanie ze strażnikiem służby granicznej, który ostatecznie zadecyduje o wjeździe do kraju i i czasie pobytu. Oprac. Marek Domaradzki
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Dom Polski zaprasza na tradycyjne Andrzejki 26 listopada. W cenie biletu $55 obiad z lampką wina, druga kolacja i zabawa przy muzyce prezentowanej przez DJ-a Marco. Biley dostępne są w Domu Polskim oraz w polskich sklepach

MERRIAGE PREPARATION “FOR BETTER & FOR EVER” 2016/2017
• A program for all couples including those who:
• Have been previously married
• Are marrying after extended cohabitation
• Are beginning marriage with children
• Are mature couples
• Are preparing for convalidation or marriage
Program location: Catholic Pastoral Centre 120-17 Ave SW. Total registration fee $200.00. Fee includes 2 copies of “For Better & For Ever” workbooks. Refreshments and snacks at all sessions. Lunch on Saturday.
The total registration fee is due prior to attending the program. We accept the following forms of payment: cash, cheque payable to: Life & Family Resource Centre, Master Card or Visa. Registration may be done in person or over the phone at 403-218-5505. Cancellation Policy
An administration fee of $50.00 will be charged for cancellations prior to the orientation night. No refounds will be issued for no shows or cancellations after the orientation night. The orientation Evening is held on Mondays from 7:00-9:00pm. The weekend Sessions are held on Friday evening, 7:00-9:00 pm. Saturday, 9:00am – 4:00pm. Registration forms are available at our Parish office.
Orientation Evenings              Weekend Sesions
Jan 16, 2017             Feb 3-4, 2017
Feb 13, 2017                                 Mar 3-4, 2017
Mar 20, 2017                                Apr 7-8, 2017
Apr 10, 2017             Apr 28-29, 2017
May 15, 2017                           Jun 9-10, 2017
June 5, 2017              Jun 23-24, 2017.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

KALENDARZ FATIMSKI
Firma rozsyłająca kalendarz Fatimski zwraca się do środowisk polonijnych, aby nabywały ten kalendarz w 100-Rocznicę Objawień Fatimskich. Webside: 365dni.fatima.pl

SZUKAM PRACY
Posiadam pozwolenie na pracę w Kanadzie. Szukam pracy przy sprzątaniu. Kontakt 403-921-7336 (3x)

USŁUGI KOSMETYCZNE
Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (MAKIJAŻ PERMANENTNY). Przekłuwanie uszu. Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (1x)

PRACA
Poszukuję pani do opieki nad starszą panią od poniedziałku do piątku. Pozwolenie na pracę w Kanadzie wymagane. Dzielnica Signal Hill. Warunki do uzgodnienia. Tel:403-569-9628 (1x)

BASEMENT DO WYNAJĘCIA
Umeblowany basement do wynajęcia dzielnica SE -Wyremontowany gruntownie  rok temu z kompletną kuchnią, osobnym wejściem oraz kompletem mebli
–  15 minut od Downtown, bardzo dobry dostęp do komunikacji miejskiej, blisko stacji C-train
– w pobliżu dwa centra handlowe oraz duża ilość różnorodnych sklepów -$ 800 miesięcznie; internet i telewizja w cenie (403) 616-9727 – Fabian  (403) 973-5025 – Sebastian (4x)

OPIEKUNKA DO DZIECKA
Niania z doświadczeniem zaopiekuje się dzieckiem lub dziećmi. Tel: 587-892-6370 (4x)

KATECHEZA PAPIEŻA FRANCISZKA PODCZAS AUDIENCJI GENERALNEJ 16 LISTOPADA 2016 R.
Dzisiejszą katechezę poświęcimy pewnemu uczynkowi miłosierdzia, który wszyscy bardzo dobrze znamy, ale może nie realizujemy tak, jak powinniśmy: „cierpliwie znosić osoby uciążliwe”. A nie brakuje osób uciążliwych. Bardzo łatwo określić nam obecność osoby, która może irytować: dzieje się tak, gdy spotykamy kogoś na ulicy, albo, kiedy otrzymujemy telefon… Natychmiast myślimy: „Jak długo mam słuchać narzekań, plotek, żądań lub przechwałek tej osoby?” Czasami ludźmi irytującym są osoby będące najbliżej nas: zawsze jest ktoś wśród krewnych; nie brakuje ich w miejscu pracy; a nawet nie jesteśmy od nich wolni podczas wypoczynku. Co powinniśmy zrobić u ludźmi uciążliwymi? Ale również i my znajdujemy się i my wśród osób uciążliwych. Dlaczego wśród uczynków miłosierdzia znajduje się i ten? „Cierpliwie znosić osoby uciążliwe”? W Biblii widzimy, że sam Bóg musi okazać miłosierdzie, aby znieść narzekania swojego ludu. Na przykład w Księdze Wyjścia lud okazuje się naprawdę nieznośny: najpierw płacze, bo jest niewolnikiem w Egipcie i Bóg go wyzwala; Następnie, na pustyni narzeka, bo nie ma nic do jedzenia (por. 16,3), i Bóg zsyła mannę i przepiórki (por. 16,13-16), ale mimo to narzekania nie ustają. Mojżesz działał, jako pośrednik między Bogiem a ludem i także on niekiedy okaże się uciążliwym dla Pana. Ale Bóg okazał cierpliwość i w ten sposób nauczył Mojżesza i lud także tego istotnego wymiaru wiary. Spontanicznie nasuwa się, zatem pierwsze pytanie: czy kiedykolwiek dokonujemy rachunku sumienia, by zobaczyć, czy czasami także i my możemy okazać się uciążliwymi dla innych? Łatwo wytykać palcami wady i niedociągnięcia drugich, ale musimy nauczyć się wczuwania w sytuację innych osób.
Spójrzmy przede wszystkim na Jezusa: ileż musiał mieć cierpliwości w ciągu trzech lat swego życia publicznego! Raz, gdy wraz z uczniami był w drodze, zatrzymała Go matka Jakuba i Jana, mówiąc: „Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w Twoim królestwie jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie” (Mt 20,21). Matka lobbingowała na rzecz swoich synów! Była matką! Także z tej sytuacji Jezus zaczerpnął inspirację, by dać podstawową naukę: Jego królestwo nie jest królestwem władzy i chwały, jak to się dzieje z królestwami doczesnymi, ale królestwem służby i obdarowywania innych. Jezus uczy, aby zawsze iść do tego, co istotne i spoglądać dalej, aby odpowiedzialnie podjąć swoją misję. Możemy tu widzieć odwołanie do dwóch innych uczynków miłosierdzia wobec duszy: grzeszących napominać oraz nieumiejętnych pouczać. Pomyślmy o wielkiej pracy, jakiej można dokonać, kiedy pomagamy ludziom wzrastać w wierze i życiu. Myślę na przykład o katechetach – wśród których jest wiele matek i zakonnic – poświęcających swój czas, aby nauczyć dzieci podstaw wiary. Ileż trudu, zwłaszcza, gdy dzieci wolałyby raczej się bawić, niż słuchać katechizmu! Towarzyszenie w poszukiwaniu tego, co istotne jest piękne i ważne, ponieważ pozwala nam dzielić się radością zasmakowania sensu życia. Często spotykamy ludzi, którzy zatrzymują się na rzeczach powierzchownych, ulotnych i banalnych. Czasem, dlatego, że nie spotkali nikogo, kto by ich pobudził do poszukiwania czegoś innego i doceniania prawdziwych skarbów. Nauczanie spojrzenia na to, co istotne jest decydującą pomocą, zwłaszcza w czasie takim jak nasz, który jak się zdaje zatracił swoją orientację i goni za doraźnymi przyjemnościami. Nauczanie odkrywania, czego chce od nas Pan, i jak możemy na to odpowiedzieć, oznacza wprowadzenie na drogę rozwoju w swoim powołaniu, będącej drogą prawdziwej radości. Tak, więc słowa Jezusa do matki Jakuba i Jana, a następnie do całej grupy uczniów, wskazują drogę, by uniknąć popadania w zazdrość, wygórowane ambicje i pochlebstwa, w pokusy, które zawsze się czają, także między nami chrześcijanami. Wymóg doradzania, upominania i nauczania nie powinien sprawiać, abyśmy czuli się lepsi od innych, ale zobowiązuje nas przede wszystkim do głębokiego zastanowienia się, aby sprawdzić, czy postępujemy zgodnie z tym, czego wymagamy od innych. Nie zapominajmy o słowach Jezusa:, „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?” (Łk 6,41). Niech Duch Święty pomoże nam być cierpliwymi w znoszeniu ludzi uciążliwych i pokornymi oraz prostymi w służeniu radą.

Słowa papieża do Polaków:
Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, za kilka dni zostanie zamknięta Brama Święta Jubileuszu Miłosierdzia. Nie zamyka się jednak miłosierne serce Boga, nie gaśnie Jego czułość wobec nas grzeszników, nie przestają płynąć strumienie Jego łaski. Tak też nie mogą się zamknąć nasze serca i nie możemy przestać pełnić dzieła miłosierdzia wobec potrzebujących. Doświadczenie miłosierdzia Bożego, jakie przeżywaliśmy w tym Roku Jubileuszowym niech pozostanie w was, jako natchnienie do ofiarnej miłości bliźniego. Niech wam towarzyszy błogosławieństwo Pana! Na audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do przypadającego 20 listopada Międzynarodowego Dzień Praw Dziecka: „Apeluję do sumień wszystkich – do instytucji i rodzin – ażeby zawsze chronić dzieci i zabezpieczać ich dobro, tak by nigdy nie popadały one w żadną formę niewoli, werbowania do grup zbrojnych czy znęcania się nad nimi. Niech wspólnota międzynarodowa czuwa nad ich życiem, zapewniając każdemu chłopcu i dziewczynce prawo do szkoły i edukacji, aby mogli oni wzrastać spokojnie i ufnie patrzeć w przyszłość”.