11 grudnia, 2016r.

11 grudnia, 2016r.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 10 grudnia
18:00 – + Janusz Wysocki      – żona i dzieci

Niedziela, 11 grudnia
8: 00 – ++ Zygmunt, Maria i Katarzyna Zator       – córka
9: 30 – + Antoni Kulikowski                         – syn z rodziną
11: 00 – Za dzieci pierwszokomunijne i ich rodziców, dziękując Bogu za otrzymane łaski, prosząc o zdrowie i Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz dary Ducha św.
12: 30 – ++ Jan i Henryka Widomscy oraz Ewa Kadow
19: 00 – + Alina Zborowska (15 rocz)

Poniedziałek, 12 grudnia – Święto Matki Bożej z Guadalupe
19: 00 – W intencji parafian
19: 00 – + Aleksander Luzar
19:00 – ++ Karol, Stefania i Irena Szelążek oraz Józef i Katarzyna Bukry

Wtorek, 13 grudnia
19: 00 – ++ Sabina i Aleksander Kos oraz Robert Zieliński i zmarli z rodziny
19: 00 – + Antoni Maciejewski       – rodzina

Środa, 14 grudnia
19: 00 – ++ Maria Glawdel, Zofia, Jan i Robert Krupica
19: 00 – ++ Wiesław Frąs i zmarli dziadkowie – syn i synowa
19:00 – + Mieczysław Obrocki      – żona

Czwartek, 15 grudnia
19: 00 – ++ Bartłomiej Machula, Sławomir Dąbrowski i zmarli z rodziny oraz Dusze w czyśćcu cierpiące
19: 00 – + Janusz Wysocki      – kolega Arek
19:00 – ++ Józefa i Andrzej    – córka

Piątek, 16 grudnia
9: 00 – + Tadeusz Pasierb
19: 00 – ++ Helena i Jan Habrat
19:00 – + Bogdan Kulikowski     – Development and Peace – Roman Catholic Diocese of Calgary

Sobota, 17 grudnia
8: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Bronisława w walce z ciężką chorobą
18:00 – + Zdzisława Domaradzka

Niedziela, 18 grudnia
8: 00 – ++ Zofia i Jerzy Małkowski i Kazimierz Mazur
9: 30 – + Krystyna Kochańczyk (10 rocz)    – mąż
11: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Emili w dniu 4 Urodzin  – babcia
12: 30 – + Krystyna             – grono przyjaciół
19: 00 – ++ Gracjana Gronowska i Stanisław Kowalik

III NIEDZIELA ADWENTU
Iz 35,1-6a.10; Jk 5,7-10;  Mt 11,2-11
Ref: Przybądź, o Panie, aby nas wybawić
Nikogo z ludzi Chrystus tak nie pochwalił jak Jana syna Elżbiety i Zachariasza. Nawet o swojej mamie nie wypowiedział publicznie tak pięknych i ciepłych słów jak o nim. Łączyło ich nie tylko pokrewieństwo, lecz i przyjaźń. Znał jej tajniki ich wspólny uczeń Jan, syn Zebedeusza, autor czwartej Ewangelii. Jan obserwując wzrost popularności Jezusa cieszy się i – jak przystało na dobrego przyjaciela – dobrowolnie ustępuje Mu miejsca. Pismo Święte niewiele mówi o konkretnych wymiarach przyjaźni Jana z Chrystusem. Wiemy jedynie, że więzy tej przyjaźni zostały już zadzierzgnięte w spotkaniu ich matek: Elżbiety i Maryi, gdy były w stanie błogosławionym. Skoro matki łączyły nie tylko więzy krwi, lecz i wielka przyjaźń, nie należy się dziwić, że ich synowie spotkali się na tej samej płaszczyźnie. Kto wie czy Jan nie był najbliższym przyjacielem, jakiego Chrystus posiadał na Ziemi. Łączyła ich, bowiem wspólna misja. Jan miał przygotować teren pod działalność Jezusa. Uczynił to dobrze. Jego misja dobiegła końca i siedział w więzieniu oczekując na wyrok. Jezus wiedząc, że dni przyjaciela są policzone, wypowiada pod jego adresem słowa pochwały: „Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela”. W adwencie Kościół wzywa nas do spotkania z Janem Chrzcicielem i głębszej refleksji nad tajemnicą przyjaźni. Jest ona skarbem, jednym z nielicznych, o który warto na Ziemi zabiegać, ułatwiającym spotkanie z Bogiem. Nie każda miłość ma odwagę zamienić się w przyjaźń. Przyjaciół łączy wspólny cel. Jeden drugiemu pragnie pomóc w wykonaniu życiowego zadania. Ktokolwiek poszukuje przyjaciela, winien wzrok skierować na ludzi zapracowanych, dźwigających ciężar dpowiedzialności.. Nie musi to być pomoc bezpośrednia, może być zawarta w życzliwości, modlitwie, ofierze, ale jakaś forma współpracy musi być. Drugim elementem nieodzownym w przyjaźni jest wspólne umiłowanie prawdy. Przyjaźń opiera się na zawierzeniu, a ono jest możliwe wyłącznie w oparciu o prawdę. Ta podobna postawa wobec prawdy łączyła Jana Chrzciciela z Chrystusem. Jeden i drugi prawdę swych słów pieczętuje męczeńską krwią. W adwentowym przygotowaniu do ponownego przeżycia tajemnicy przyjścia Syna Bożego na ziemię warto zastanowić się nad dziejami naszych przyjaźni w życiu. Czy przyjaciela szukam? Czy go znalazłem? Czy nie straciłem z własnej winy? Warto też odkryć związek udanych i nieudanych przyjaźni z naszym dorastaniem do spotkania z Bogiem. Jezus w każdej Mszy świętej wyznaje nam: „Wy jesteście przyjaciółmi moimi (…) Już was nie nazywam sługami (…), ale nazwałem was przyjaciółmi”. Boże Narodzenie to pamiątka narodzin naszego Przyjaciela. Czy może być piękniejszy dzień w roku?

LEKTORZY – 10-11 GRUDNIA
18:00 – V.Kanaszyc, A. Wojciechowska, V. Kanaszyc
8:00 – A. Rudzińska, E. Rajchel, M. Edgar
9:30 – M. Podgórny, M. Sobczak, P. Podgórny
11:00 – A. Kamieniak, S. Teresa, K.Kamieniak
12:30 – M. Domaradzki, D. Topor, Z. Topor
19:00 – R. Shelley, M.Iskra, L. Shelley

W NASZEJ WSPÓLNOCIE
12 GRUDNIA – ŚWIĘTO MATKI BOŻEJ Z GUADALUPE – POMOC MISJOM W MEKSYKU
W dzisiejszą sobotę i w niedzielę 11 grudnia będzie zbierana druga kolekta po Komunii św na pomoc misjom w Meksyku.  Serdeczne Bóg zapłać za ofiary!

REKOLEKCJE ADVENTOWE
Witamy w naszej wspólnocie parafialnej Ks. Romana Sawczuk. Ks. Roman wygłosi rekolekcje w naszej wspólnocie od niedzieli 18 grudnia do środy  21 grudnia. W każdy dzień rekolekcji okazja do spowiedzi godzinę przed Mszą św. i po Mszy św. aż do wyspowiadania wszystkich penitentów. Serdecznie zapraszamy!!!

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Przez najbliższy tydzień od 11 do 18 grudnia Rodzina Ewy i Witolda Szymoniak będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

SAKRAMENT POKUTY W ADWENCIE
Ks. Biskup Frederick Henry podtrzymuje zwyczaj spowiedzi we wszystkich kościołach Diecezji Calgary w każdą środę Adwentu od godz.7: 30pm – 8: 30pm. Jest to dodatkowy czas na spowiedź przedświąteczną poza regularnym rozkładem spowiedzi w poszczególnych kościołach.

WIGILIA PARAFIALNA
Wieczór wigilijny naszej wspólnoty odbędzie się w sobotę 17 grudnia o godzinie 19:00. Tradycyjne dania wigilijne w nastroju świątecznym z opłatkiem i życzeniami oraz w oprawie artystycznej. Bilety można nabyć w sali parafialnej po każdej Mszy św. Cena biletu $ 25.00 dla dorosłych i $ 15.00 dla dzieci. Serdecznie zapraszamy do przeżycia wigilijnej wieczerzy w naszej wspólnocie parafialnej!

SPOTKANIE Z CHORYMI I STARSZYMI
Tradycyjne spotkanie dla chorych i starszych parafian z naszej parafii będzie w niedzielę 18 grudnia na Mszy św. o godz. 12:30, podczas której udzielimy Sakramentu Namaszczenia Chorych. Bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z poczęstunkiem w sali parafialnej i wspólnym śpiewaniem kolęd.

SIANKO NA STÓŁ WIGILIJNY W dzisiejszą niedzielę przed rozpoczęciem Mszy św. i po każdej Mszy św. ministranci będą rozprowadzać sianko na stół wigilijny. Donacje w postaci dobrowolnej ofiary !

KAWIARENKA Zapraszamy do kawiarenki na kawę i ciasto, którą przygotowują panie z „Grupy Parafialnej”. Wyprzedaż ciast świątecznych odbywa się po każdej Mszy św. Zapraszamy!

KARTKI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Kartki świąteczne i opłatki są dostępne w biurze parafialnym i w sali parafialnej przy stoisku z kawą i ciastem.

RORATY DLA DZECI

Przez cały Adwent Msze św. roratnie z udziałem dzieci w każdą środę o godz. 19: 00. Prosimy dzieci, by przynosiły lampiony.

WIGILIA DLA MINISTRANTÓW

Wszystkich ministrantów, którzy służą w naszej parafii oraz kandydatów na ministrantów zapraszamy na wigilię 18 grudnia na godz. 17:30.

KOPERTY NA OFIARY NA 2017 ROK W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Koperty ułożone są według numeracji z nazwiskiem i imieniem ofiarodawcy. Jeśli ktoś z parafian chciałby używać kopert, to prosimy o zgłoszenie się do biura parafialnego. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych po Nowym Roku. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary w mijającym roku – Bóg zapłać !

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE
Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2017. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 31 stycznia, 2017r. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu – Bóg zapłać!

BIURO PARAFIALNE Informujemy, że biuro parafialne będzie nieczynne od wtorku 13 grudnia do piątku 17 grudnia 2016r. Prosimy dzwonić tylko w ważnych sprawach lub ewentualnie zostawić wiadomość.

PODZIĘKOWANIE Koło Modlitewno – Apostolskie Rycerstwa Niepokalanej składa serdeczne podziękowanie Wszystkim, którzy swoją modlitwą i ofiarą pieniężną poparli zbiórkę na potrzeby Kościoła na Kresach Wschodnich, Koscioła na Wschodzie. Zebrano: $6.482.95 CAD. Niech Bóg, Który utożsamia się z najbardziej ubogimi i potrzebującymi pomocy, wynagrodzi dobroć serc, a Niepokalana  otacza swą najlepszą opieką. BÓG ZAPŁAĆ!

PREZENTACJA W BIBLIOTECE PARAFIALNEJ
Koło Rodzina Radia Maryja organizuje w niedzielę 18 grudnia  po Mszy św. o godz. 12.30 interesujące spotkanie, na którym zaprezentowany zostanie ciekawy temat ” Współczesne  metody wojny informacyjnej”. Prezentacji dokona pan Jan Jarmołowski z Vancouver. Jest on aktywnym członkiem Koła Radia Maryja w Vancouver i będzie u nas w Calgary w dniach 17, 18, 19 XII. Zajmuje się tematyką współczesnej historii i naukami społecznymi. To on organizuje miesięczne prezentacje na spotkaniach Koła Radia Maryja w Vancouver. Na spotkanie zaprasza się więc wszystkich zainteresowanych parafian.

JASEŁKA 2017 „GDY ŚLICZNA PANNA, SYNA KOŁYSAŁA” Serdecznie zapraszamy na tradycyjne Jasełka, które odbędą się w niedzielę, 15 stycznia 2017 roku o godzinie 15:30 w Domu Polskim. Jak każego roku – Jasełka pragną nam przybliżyć  Świętą Noc Bożego Narodzenia i ukazać reakcję ówczenych ludzi na wiadomość o narodzeniu Zbawiciela świata, jak również współczesny świat, który nieraz oprawą zewnętrzną zdaje się przesłaniać najważniejszy cel tych radosnych Świąt: przyjście Zbawiciela  na świat i narodzenie Boga w duszy człowieka, w duszy każdego z nas. Zobaczymy pasterzy, Trzech Króli, bohaterów z różnych epok, współczesną młodzież i dzieci; tańce Zespołów, takich, jak: GAICZEK, KRAKUSY, POLANIE, MŁODZI DUCHEM, MAZOVIA, usłyszymy  indywidualny i zbiorowy śpiew kolęd. Serdecznie zapraszamy. Bilety: dorośli: $10, dzieci: $5.

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA W środę 14 grudnia, o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie Rycerzy Kolumba i Opłatek dla członków i ich rodzin w sali parafialnej.

PARAFIALNY BAL SYLWESTROWY

Serdecznie zapraszamy na Bal Sylwestrowy, na którym powitamy NOWY ROK w rodzinnej, ciepłej atmosferze, przy najlepszej oprawie muzycznej DJ Bogdana Chabiery. Bal odbędzie się 31grudnia, 2016r. w sali parafialnej. Koktajle od 19: 00, kolacja o 20:00. Cena biletu $90.00.  Zapewniamy pyszne  dania, wino do kolacji, szampan o północy, drugą kolację  oraz możliwość wylosowania jednej z  nagród.  Sprzedaż biletów  w sali parafialnej w  niedzielę po Mszach Świętych  od 4. grudnia. Życzymy szampańskiej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku!!!

ZESPÓŁ „POLANIE” z KOLĘDĄ „Hej kolęda… kolęda…” Jak obyczaj stary każe, według ojców naszej wiary, pragniemy złożyć Wam wizytę by koledować razem z Wami. Aby tradycji stało się zadość, w styczniu zespół „Polanie” wyruszy po kolędzie. Zawitamy w domach tych, którzy nas zaproszą. Kolędować będziemy w weekendy. Zainteresowanych prosimy o skontaktowanie się z nami w celu ustalenia terminu wizyty, pod adresem mailowym: barbstan777@gmail.com, bądź pod numerem telefonu: 403-819-7898. Z góry serdecznie dziękujemy za Państwa życzliwość i wsparcie.  Wdzięczni „Polanie”

POMOC BIEDNYM
Związek Harcerstwa Polskiego w Calgary zaprasza wszystkich parafian do włączenia się w zbiórkę dla tych najbardziej potrzebujących w naszym mieście.  Wszystkie dotacje można zostawiać w pudłach w przedsionku Sali Parafialnej podczas Adwentu.  Przyjmujemy: kobiecą & męską bieliznę, ubrania zimowe (używane lub nowe), duże ręczniki, przybory do golenia, cukier, sprzęt komputerowy (nowy lub używany), arykuły pierwszej pomocy (apteczki, plastry itp), dropsy na przeziębienie (cough drops) buty pracownicze (steel toe – nowe lub używane).  Jeżeli w naszym gronie polonijnym jest ktoś, kto mógłby skorzystać z powyższych artykółów prosimy o kontakt z Druhną Magdaleną Kaczan email: magdamck@yahoo.ca lub tel. 403 803 5771.  Zbiórka będzie przeznaczona dla potrzebujących w Drop In Centre.

DOM POLSKI ZAPRASZA NA TRADYCYJNEGO SYLWESTRA.
Smaczne i obfite menu – wino do obiadu i szampan o północy, tzw. „Party Favours” , nagrody do wylosowania. Druga kolacja po północy Elegancki wystrój  – obowiązuje strój wieczorowy. Zabawa do 4:00 nad ranem – muzykę prezentuje DJ DUDI Wstęp $125 od osoby. Bilety dostępne są tylko w Domu Polskim 403.291.3757 info@dompolski.ca

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

ZATRUDNIMY PANIE DO SPRZATANIA DOMKÓW. Doświadczenie oraz język angielski nie są konieczne. Praca w szybkim tempie, wymagająca pod wzgledem fizycznym. Wymagane jest pozwolenie na pracę w Kanadzie oraz prawo jazdy. Przejazdy między domkami sa opłacone. Po okresie próbnym, dostępny jest również samochód firmowy oraz zwiększona liczba godzin. Stawka za godzine od $12-$14, po okresie próbnym. Prosimy o przesłanie CV na adres emailowy pracacalgary@gmail.com  jedynie takie aplikacje będą brane pod uwage. Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi osobami.(4x)

SZUKAM PRACY. Poszukuję pracy przy sprzątaniu bądź opiece nad dziećmi. Kontakt 403-975-0368 (3x)

SZUKAM PRACY
Posiadam pozwolenie na pracę w Kanadzie. Szukam pracy przy sprzątaniu. Kontakt 403-921-7336 (1x)

BASEMENT DO WYNAJĘCIA
Umeblowany basement do wynajęcia dzielnica SE -Wyremontowany gruntownie  rok temu z kompletną kuchnią, osobnym wejściem oraz kompletem mebli –  15 minut od Downtown, bardzo dobry dostęp do komunikacji miejskiej, blisko stacji C-train  – w pobliżu dwa centra handlowe oraz duża ilość różnorodnych sklepów -$ 800 miesięcznie; internet i telewizja w cenie (403) 616-9727 – Fabian  (403) 973-5025 – Sebastian (2x)

OPIEKUNKA DO DZIECKA
Niania z doświadczeniem zaopiekuje się dzieckiem lub dziećmi. Tel: 587-892-6370 (2x)

NAJŚWIĘTSZA MARYJA PANNA Z GUADALUPE

Jak głosi tradycja, 12 grudnia 1531 roku Matka Boża ukazała się Indianinowi św. Juanowi Diego. Mówiła w jego ojczystym języku nahuatl. Ubrana była we wspaniały strój: w różową tunikę i błękitny płaszcz, opasana czarną wstęgą, co dla Azteków oznaczało, że była brzemienna. Zwróciła się ona do Juana Diego: „Drogi synku, kocham cię. Jestem Maryja, zawsze Dziewica, Matka Prawdziwego Boga, który daje i zachowuje życie. On jest Stwórcą wszechrzeczy, jest wszechobecny. Jest Panem nieba i ziemi. Chcę mieć świątynię w miejscu, w którym okażę współczucie twemu ludowi i wszystkim ludziom, którzy szczerze proszą mnie o pomoc w swojej pracy i w swoich smutkach. Tutaj zobaczę ich łzy. Ale uspokoję ich i pocieszę. Idź teraz i powiedz biskupowi o wszystkim, co tu widziałeś i słyszałeś”.
Początkowo biskup Meksyku nie dał wiary Juanowi. Juan więc poprosił Maryję o jakiś znak, którym mógłby przekonać biskupa. W czasie kolejnego spotkania Maryja kazała Indianinowi wejść na szczyt wzgórza. Rosły tam przepiękne kwiaty. Madonna poleciła Juanowi nazbierać całe ich naręcze i schować je do tilmy (był to rodzaj indiańskiego płaszcza, opuszczony z przodu jak peleryna, a z tyłu podwiązany na kształt worka). Juan szybko spełnił to polecenie, a Maryja sama starannie poukładała zebrane kwiaty. Juan natychmiast udał się do biskupa i w jego obecności rozwiązał rogi swojego płaszcza. Na podłogę wysypały się kastylijskie róże, a biskup i wszyscy obecni uklękli w zachwycie. Na rozwiniętym płaszczu zobaczyli przepiękny wizerunek Maryi z zamyśloną twarzą o ciemnej karnacji, ubraną w czerwoną szatę, spiętą pod szyją małą spinką w kształcie krzyża. Jej głowę przykrywał błękitny płaszcz ze złotą lamówką i gwiazdami, spod którego widać było starannie zaczesane włosy z przedziałkiem pośrodku. Maryja miała złożone ręce, a pod stopami półksiężyc oraz głowę serafina. Za Jej postacią widoczna była owalna tarcza promieni. Właśnie ów płaszcz św. Juana Diego, wiszący do dziś w sanktuarium wybudowanym w miejscu objawień, jest słynnym wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe. Na obrazie nie ma znanych barwników ani śladów pędzla. Na materiale nie znać upływu czasu, kolory nie wypłowiały, nie ma na nim śladów po przypadkowym oblaniu żrącym kwasem. Oczy Matki Bożej posiadają nadzwyczajną głębię. W źrenicy Madonny dostrzeżono niezwykle precyzyjny obraz dwunastu postaci. Największym cudem Maryi była pokojowa chrystianizacja meksykańskich Indian. Czas Jej objawień był bardzo trudnym okresem ewangelizacji tych terenów. Pierwsze nawrócenia Azteków nastąpiły około 1524 roku. Ochrzczeni stanowili jednak bardzo małą i nieliczącą się grupę. Do czasu inwazji konkwistadorów Aztekowie oddawali cześć Słońcu i różnym bóstwom, pośród nich Quetzalcoatlowi w postaci pierzastego węża. Wierzyli, że trzeba ich karmić krwią i sercami ludzkich ofiar. Według relacji Maryja miała poprosić Juana Diego w jego ojczystym języku nahuatl, aby nazwać Jej wizerunek „święta Maryja z Guadalupe”.Przypuszcza się, że „Guadalupe” jest przekręconym przez Hiszpanów słowem „Coatlallope”, które w Náhuatl znaczy „Ta, która depcze głowę węża”.
Gdy rozeszła się wieść o objawieniach, o niezwykłym obrazie i o tym, że Matka Boża zdeptała głowę węża, Indianie zrozumieli, że pokonała Ona straszliwego boga Quetzalcoatla. Pokorna młoda Niewiasta przynosi w swoim łonie Boga, który stał się człowiekiem, Zbawicielem całego świata. Pod wpływem objawień oraz wymowy obrazu Aztekowie masowo zaczęli przyjmować chrześcijaństwo. W ciągu zaledwie sześciu lat po objawieniach aż osiem milionów Indian przyjęło chrzest. Dało to początek ewangelizacji całej Ameryki Łacińskiej. 3 Maja 1953 roku kardynał Miranda y Gomez, ówczesny Prymas Meksyku, na prośbę polskiego Episkopatu oddał Polskę w opiekę Matki Bożej z Guadalupe. Do dziś kopia obrazu z meksykańskiego sanktuarium znalazła się w ponad stu kościołach w Polsce. Niepokalana z Guadalupe – Patronką życia poczętego Wizerunek Niepokalanej Maryi z Guadalupe, jaki otrzymał biskup na potwierdzenie prawdziwości objawień, przedstawia Maryję w stanie błogosławionym. Fakt ten stanowi pozawerbalne przesłanie Maryi, dostrzegalne i odczytane wizualnie. Maryja przez to chciała coś powiedzieć nie tylko ówczesnym mieszkańcom Meksyku, ale także następnym pokoleniom i nam współczesnym ludziom żyjącym na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia.
Znakiem rozpoznawczym macierzyństwa Maryi na Jej wizerunku z Guadalupe jest szarfa, która przepasuje Jej biodra oraz lekko uwypuklone łono, zaznaczone na wizerunku po prawej stronie na szacie. W tym miejscu na sukni Maryi jest również umieszczony czteropłatkowy kwiat jaśminu – kwinkunks, który dla Azteków był symbolem życia. Dzięki katechezom misjonarzy Indianie zrozumieli lepiej, że Maryja jest tą Matką, z której narodziła się nowa światłość, słońce nowej ery, i dla nich nastał czas nowego życia w blasku prawd wiary chrześcijańskiej.
Również gwiazdy na szatach Maryi wyrażają głęboką symbolikę. I tak np. gwiazdozbiór Lwa umiejscowiony jest na brzuchu Maryi obok kwiatu jaśminu. W wyjaśnieniu tego symbolicznego znaku przychodzi z pomocą księga Objawienia św. Jana, który w rozdziale 5,5 wyraźnie wskazuje na Jezusa, jako na zwycięskiego «Lwa z pokolenia Judy, Odrośl Dawida, który otworzy księgę i siedem jej pieczęci». Tak, więc już w XVI w. zarówno Indianie jak i Hiszpanie odczytali właściwie i poprawnie prawdę religijną zawartą w tym cudownym wizerunku, który zawiera w sobie dalsze przesłanie Maryi. Dzięki pracy ewangelizacyjnej misjonarzy Indianie utwierdzili się w przekonaniu, że rozwijające się nowe życie pod sercem matki jest nieocenionym darem Bożym i jako takie jest święte. Dla Azteków prawda ta miała bardzo doniosłe konsekwencje w przemianie ich światopoglądu z pogańskiego na chrześcijański. Zrozumieli, że Maryja przyczyniła się do zakończenia rytualnych krwawych ofiar z ich ludzkiego życia składanych ich bożkom pogańskim. Wiara chrześcijańska przekonała ich, że te krwawe ofiary z ich ludzkich serc nie są już konieczne, gdyż wystarczająca jest już jedyna ofiara przebitego Serca Jezusa na krzyżu oraz duchowa ofiara Niepokalanego Serca Maryi, Matki Jezusa, uczestniczącej duchowo w ofierze swego Syna