29 stycznia, 2017

29 stycznia, 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 28 stycznia
18: 00 – + Klaudia Rudy        – rodzina
18:00 – W intencji maturzystów Szkoły Polskiej
18:00 – ++ Piotr Albertin i  Sr. Serafina

Niedziela, 29 stycznia
8:00 – ++Teresa i Stanisław Sojka i Tadeusz Lichman
9: 30 – O Boże błogosławieństwo, łaski Boże i opiekę Matki Bożej dla Patryka i Uli z okazji Urodzin
11: 00 – + Babcia Wierzbicka
12: 30 – ++ Marian Błach i zmarli z rodziny
19: 00 – + Teresa Łabinowicz      – mąż z rodziną

Poniedziałek, 30 stycznia
19:00 – + Stefania Kosut (11 rocz)
19: 00 – Dziękczynna za pomyślną operację dla Małgorzaty i Ryszarda

Wtorek, 31 stycznia
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Filipa z okazji Urodzin  – rodzice
19:00 – ++ Janina i Józef Matwiejczyk  – rodzina

Środa, 1 luty
19: 00 – ++ Janina, Antoni i Stefan Kaczkowski oraz zmarli z rodziny i Dusze w czyśćcu cierpiące
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Zbigniewa i Danuty z okazji 39 rocz. Sakramentu Małżeństwa

Czwartek, 2 luty
19: 00 – ++ Józef, Józefa, Czesław, Filiks i Jan Piotrowski
19:00 – + Aleksander Luzar (7 rocz)

Piątek, 3 luty
9: 00 – ++ Ludwig i Barbara Bajan
19: 00 – ++ Maria, Jan, Katarzyna, Jan, Mikołaj, Leon i Jan  – rodzina

Sobota, 4 luty
8: 30 – ++ Jerzy Sosnowski i Monika Sosnowska- Harbeck
18: 00 – + Kazimierz Kłącz   – żona i syn

Niedziela, 5 luty
8:00 – O Boże błogosławieństwo dla Olgi i Iwony z okazji Urodzin
9: 30 – O zdrowie dla Janiny Obrockiej                  – siostra
11: 00 – + Krzysztof Kułakowski                   – żona i syn
12: 30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
19: 00 – Dziękczynna za Jasełka i wszystkich, którzy zorganizowali i wzięli udział w Jasełkach

VI NIEDZIELA ZWYKŁA
 So 2,3;3,12-13; 1 Kor 1,26-31 ; Mt 5,1-12a
Ref: Ubodzy duchem mają wstęp do nieba
Błogosławieństwa zapowiadają nagrodę dla tych, którzy na ziemi umieją przegrywać. W doczesności szczęście jest ściśle złączone z sukcesami. Im więcej zwycięstw tym więcej szczęścia. W Królestwie Jezusa szczęście jest związane z umiejętnością ponoszenia klęski. Na ziemi szczęśliwi są ci, którzy gromadzą bogactwa. W Królestwie Chrystusa natomiast ci, którzy umieją z nich rezygnować. Szczęśliwy jest ten, kto opanował sztukę uwalniania się od dóbr tego świata. Droga ewangeliczna wiedzie bardzo stromą i niewygodną ścieżką, a każde dodatkowe obciążenie staje się na niej przeszkodą. Ktokolwiek chce dotrzeć do szczytu i przeżyć radość z jego zdobycia, musi się zdecydować na ubóstwo, na rezygnację nawet z wielu rzeczy, które wydają mu się bardzo potrzebne. Na ziemi szczęśliwi są ci, którzy nie muszą płakać. W Królestwie Chrystusa znajdą się jednak ci, którzy przez łzy cierpienia i nieszczęścia dostrzegli wielkie, nieprzemijające wartości. Cierpienie jest próbą człowieka, jeśli tę próbę przetrwa czeka go nagroda. Na ziemi szczęśliwi są ludzie mocni, a o ich sukcesie często decyduje tupet, siła głosu, twardość pięści. Krzyk traktują, jako narzędzie podporządkowania sobie innych. Ludzi można wrzaskiem zastraszyć. Kruche to jednak szczęście, jeśli zbudowane jest na zastraszaniu innych, stąd Jezus obiecuje prawdziwe szczęście cichym, zaznaczając, że oni posiądą ziemię. Człowiek cichy to ten, który potrafi w takim stopniu panować nad sobą, że nawet w starciu z przemocą nie odda ciosem za cios, lecz samym spojrzeniem pełnym pokoju obezwładni swego przeciwnika. Szczęśliwi w doczesności są ci, którzy siedzą na sędziowskich krzesłach, a nie na ławie oskarżonych. Zgodnie z logiką tego świata lepiej sądzić, niż być sądzonym, lepiej prześladować, niż być prześladowanym. Natomiast w Królestwie Chrystusa, gdzie liczy się tylko wierność prawdzie, tysiąc razy lepiej siedzieć na ławie oskarżonych i mieć czyste sumienie, niż na krześle sędziowskim i wydawać niesprawiedliwe wyroki. Chrystus mówiąc „błogosławieni prześladowani”, wzywa do odwagi zasiadania na ławie oskarżonych. Sam, jako więzień zasiadł na tej ławie – i to zarówno przed trybunałem sądu religijnego, jak i państwowego. Na ziemi szczęśliwi są ci, którzy umieją się dobrze urządzić. Najczęściej jednak dokonuje się to z naruszeniem sprawiedliwości społecznej. Jeśli jeden posiada dużo, to inni posiadają mniej, jeśli ktoś chce mieć bardzo dużo, to tym samym sprawia, że obok niego pojawiają się ludzie, którzy mają bardzo mało. Na ziemi nie ma sprawiedliwości. Jedni ją naruszają, a inni za nią tęsknią. Jezus zapowiada stworzenie świata czystej sprawiedliwości. Znajdą się w nim jednak nie ci, którzy łamali jej prawo na ziemi, lecz ci, którzy jej pragnęli.

LEKTORZY – 28-29 stycznia
18:00–V.Kanszyc,A.Wojciechowska,M. Domaradzki
8:00 – A. Rudzińska, A. Rudzińska, A. Rudzińska
9:30 – Z. Topor, D. Topor, J.Kraska
11:00 – A. Kamieniak, M. Iskra, K. Kamieniak
12:30 – E. Kiegler, S. Teresa, P. Wieleżyński
19:00 – T. Kot, A. Wojciechowska, T. Kot

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ
CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
W tym tygodniu od 29 stycznia do 5 lutego Rodzina Krystyny i Aleksandra Gurgul będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
W pierwszy piątek miesiąca 3 lutego zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po porannej Mszy św. o godz. 9: 00. Prosimy wpisywać się do wyłożonego zeszytu przy biuletynach, aby była ciągła obecność modlących się w kościele. W pierwszy piątek miesiąca zapraszamy na spotkanie po Mszy św. wieczornej do salki przy Zakrystii.
W tym dniu z posługą sakramentalną odwiedzamy chorych i starszych parafian. Wszystkich, którzy pragną odwiedzin z posługą w tym dniu prosimy poinformować biuro parafialne.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
W pierwszą sobotę miesiąca 4 lutego zapraszamy przed Mszą św. na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17: 15, w czasie, której modlimy się na różańcu. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę, szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej i Koła Rodziny Radia Maryja.

GRUPA MODLITEWNA „TOTUS TUUS”
W pierwszą sobotę miesiąca grupa modlitewna Totus Tuus zaprasza osoby zawierzone i wszystkich chętnych w miarę możliwości na Mszę św. poranną na godzinę 8:30. Po Mszy św. będzie godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której modlimy się w intencji Kapłanów i za cały Kościół św. Serdecznie zapraszamy.

PRENUMERATA GŁOSU OJCA PIO
Czasopsmo Głosu Ojca Pio do odebrania w biurze parafialnym.

POKWITOWANIA DO INCOME TAX
W tym tygodniu zostały wysłane pokwitowania do wszystkich parafian, którzy składali ofiary w kopertach. Jeśli ktoś nie otrzyma pokwitowania, to znaczy, że nie posiadamy kompletnego adresu i prosimy o zgłoszenie się po odbiór pokwitowania do biura parafialnego. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na kościół w roku 2016 – Bóg zapłać!

PODZIEKOWANIE
Siostry Dominikanki wraz z Zespółem organizujacym Jasełka wyrażają serdeczne podziękowanie wszystkim aktorom: dzieciom, młodzieży, osobom, dorosłym, wszystkim choreografom wraz z Zespołami: Gaiczek, Krakusy, Polanie, Mazovia, Młodzi Duchem, Zespołowi Wiara i Miłość, Księdzu Proboszczowi Jackowi Walkiewiczowi, Księdzu Karolowi Twarowskiemu, wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i przebiegu Jasełek oraz wszystkim, którzy przybyli na Jaselka, 2017: “Gdy śliczna Panna Syna kołysała”.W intencji wszystkich tych osób bedzie odprawiona Msza św. w niedzielę 5 lutego o godz. 19:00 Niech Dziecię Jezus wszystkim błogosławi i wynagradza za zaangażowanie w podtrzymywaniu tradycji chrześcijańskich i wychowywaniu patriotyczno- religijnym dzieci i mlodzieży. BÓG ZAPŁAĆ!

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2016
Począwszy od 1 marca (Środa Popielcowa) do 9 kwietnia (Niedziela Palmowa) katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dni. Dodatkowo dla naszej parafii są wyznaczone dni: 10 marca i 7 kwietnia (od 7:00 AM – 7:00 PM). Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, w sali parafialnej (w najbliższe niedziele), tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA
Zawiadamiamy, że począwszy od pierwszej niedzieli lutego, aż do końca marca będziemy prowadzić wyprzedaż książek w cenie $ 1.00. Pieniądze z wyprzedaży będą przeznaczone na zakup nowych książek. Serdecznie zapraszamy.

„SŁODKIE” ZAPROSZENIE
Koło Przyjaciół Harcerstwa wraz z całą kadrą oraz gronem skrzatów, zuchów, harcerek i harcerzy serdecznie zaprasza na kawę, ciasto, pączki oraz inne smakołyki w każdą niedzielę stycznia.  Wszystkie dzieci zapraszamy do kącika plastyczno-bajkowego, dając rodzicom chwilę odpoczynku i okazję, aby spokojnie porozmawiać ze znajomymi przy stolikach.  Wśród atrakcji możliwość wygrania biletów na Zabawę Walentynkową oraz ogromny słoik słodyczy dla dzieci.  Cały dochód będzie przeznaczony na potrzeby harcerstwa w Calgary.  Serdecznie dziękujemy za wsparcie. Nowe półrocze zajęć harcerskich rozpoczynamy 4 lutego – mamy jeszcze parę miejsc w najmłodszej grupie skrzatów, czyli dzieci w wieku od 4-6 lat.  W programie dla dzieci są zajęcia plastyczne, rytmiczne, gry, zabawy i atrkcyjne wycieczki.  Kontakt: Druhna Magdalena Kaczan 403 803 5771 lub magdamck@yahoo.ca

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY
Uprzejmie informuje, że w dniu 22,23 Luty 2017 r. od godz: 9: 00 – 17: 00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary upszejmie informuje, że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE.  W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604 688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na następujący adres: Rejestracja paszportowa online:  https://secure.e-konsulat.gov.pl Następujace dane osobowe należy przesłac na adres Konsulatu Generalnego RP w Vancouver: Imię, nazwisko, nazwisko panieńskie (dla kobiet) data imiejsce urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seri i numer posiadającego paszportu, jaki urzad wydał, numer PESEL
Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY (PCA)
Zaprasza zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji na pierwsze w Nowym Roku miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia w Domu Polskim. Początek o godz.14.30.

ZABAWA WALENTYKOWA
Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły im. Św. Jana Pawła II zaprasza na Zabawę Walentynkową w sobotę 11 lutego do sali parafialnej. Bilety w cenie $ 55.00 od osoby są dostępne w sali parafialnej po Mszach św. Kontakt: Lucyna 403-803-7453.

PODZIĘKOWANIE
W dniach 22 i 23 października 2016 a także 21 i 22 stycznia 2017 odbyły się tradycyjne zbiórki na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Nasi parafianie ofiarowali łącznie sumę $2,450.80 W imieniu koła Towarzystwa Przyjaciół KUL, pragnę wyrazić naszym drogim Parafianom serdeczne podziękowanie za, jak zwykle, szczodre poparcie finansowe działalności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Za przychylność I pomoc w zbiórce pargnę także podziękować naszym Księżom I siostrze Teresie, O.P. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obok teologii, filozofii, nauk społecznych, prawnych i humanistycznych są także studia w naukach matematycznych i przyrodniczych, by przygotować studentów do pełnej i odpowiedzialnej pracy dla dobra Ojczyzny i Kościoła.
 Bóg zapłać! Michał Broniewski Przewodniczący Koła Przyjaciół KUL

PODZIĘKOWANIE PO POGRZEBIE
Wszystkim, którzy w tak bolesnej dla nas chwili dzielili z nami smutek, żal, okazali wiele serca i życzliwości, uczestniczyli w modlitwach pogrzebowych ś.p. Marka, i odprowadzili na miejsce wiecznego spoczynku. Serdeczne podziękowania dla Ks. Jacka i Ks. Karola za wszystkie wizyty i wsparcie duchowe. Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom za modlitwę, złożone kwiaty. Serdeczne Bóg Zapłać- Dorota Machula z córkami

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO
RESIGNATION OF BISHOP FREDERICK HENRY
In accordance with canon 401 § ii of the Code of Canon Law, his Holiness Pope Francis has accepted the resignation of Most Reverend Frederick B. Henry as Bishop of the Diocese of Calgary due to health concerns. Most Rev. Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Canada, announces that the Holy Father has named Bishop William Terrence McGrattan, currently the Bishop of the Diocese of Peterborough, as his successor. The installation of the new Bishop will be on Monday, February 27, 2017 at 7:30 p.m. which will be at St. Mary’s Cathedral. This is a ticketed event, details to be announced soon. In the meantime, Bishop Henry has been named Apostolic Administrator of the Diocese of Calgary. We thank Bishop Henry for his unstinting service, and we welcome Bishop McGrattan to our Diocese.

WALK WITH US ON THE COLDEST NIGHT OF THE YEAR
https://canada.cnoy.org/home
I am organizing a team called Early Birds to walk in this fundraising event on February 25 (Saturday). This is a family-friendly and well-organized event endorsed by the Calgary diocese, for the purpose of helping the homeless.  To sign up, go to the website above and look up team Early Birds. You can pay just the basic fee or donate more. Registration opens at 4 pm, walk starts at 5 -6 pm. You can choose to walk 2, 5 or 10 km. We will start in downtown area, please see the maps for three routes of different length:
https://canada.cnoy.org/maps/calgary_2km
https://canada.cnoy.org/maps/calgary_5km
https://canada.cnoy.org/maps/calgary_10km

TRANSITIONS SUPPORT PROGRAM
Transitions is a 15-week peer support program for those recently separated or divorced. Participants will meet every Thursday to reflect upon and discuss topics such as self-esteem, stress, anger, guilt, blame, loneliness, forgiveness, blended families and more. The next program will begin on Thursday, February 9, 2017. For more details and to register, please phone 403-218-5504 or email lifeandfamily@calgarydiocese.ca.
Related OfficesLife & Family Resource Centre (LFRC)Related ThemesCatholic LifeDivorce and Separation Date February 9, 2017. Please contact Location Catholic Pastoral Centre 120 17 Avenue SW

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POKÓJ DO WYNAJĘCIA
Jeśli szukasz ciszy, pokoju i chcesz mieszkać w miłym towarzystwie i czuć się jak u siebie w domu proszę zadzwoń. 403-399-6045. Dzielnica Charleswood NW (3x)

USŁUGI KOSMETYCZNE
Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (MAKIJAŻ PERMANENTNY). Przekłuwanie uszu. Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (8x)

DAYCARE ”WESOłE KACZUSZKI” SHAWNESSY Zaprasza polskie dzieci.  Mówimy po polsku, śpiewamy polskie piosenki, poznajemy polskie bajki i wiersze, oferujemy domowe posiłki w miłej rodzinnej atmosferze. Dziećmi zajmuje się opiekunka z doświadczeniem, jako nauczycielka, mama i niania (dostepne referencje).Limitowana ilość miejsc. Kontakt 403 863 0343 Email:happyduckyyc@gmail.com
Facebook:www.facebook.com/wesolekaczuszkiyyc (3x)

PAPIEŻ: POJEDNANIE POLEGA NA UCZENIU SIĘ JEDNI OD DRUGICH    „Autentyczne pojednanie między chrześcijanami może się dokonać, kiedy będziemy umieli wzajemnie rozpoznać swoje dary i będziemy zdolni pokornie i pojętnie uczyć się jedni od drugich, nie czekając, aby inni najpierw nauczyli się od nas” – powiedział Franciszek podczas nieszporów ekumenicznych sprawowanych w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami. Na zakończenie 50. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan papież zachęcił Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie do wyjścia z wszelkiej izolacji, do przezwyciężenia pokusy autoreferencyjności, która uniemożliwia pojęcie tego, co Duch Święty dokonuje poza naszymi przestrzeniami. Nawiązując do tematu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” Franciszek wyjaśnił: „Miłość Chrystusa: nie chodzi o naszą miłość do Chrystusa, ale o miłość, jaką Chrystus ma dla nas. Podobnie, pojednanie, do którego dążymy nie jest jedynie naszą inicjatywą: jest to przede wszystkim pojednanie, jakie Bóg nam daje w Chrystusie. Na skutek tego daru osoba otrzymująca przebaczenie i miłowana, jest powołana z kolei, by głosić Ewangelię pojednania w słowie i czynie, by żyć i dawać świadectwo życia pojednanego” – powiedział Ojciec Święty i zapytał, “W jaki sposób głosić Ewangelię pojednania po wiekach podziałów?” Zaznaczył, że pojednanie w Chrystusie nie może obyć się bez ofiary. „Jest to rewolucja, którą żył Paweł, ale jest to odwieczna chrześcijańska rewolucja: byśmy już nie żyli dla siebie, dla naszych interesów i tego, jak będziemy postrzegani, ale na obraz Chrystusa, dla Niego i zgodnie z Nim, z Jego miłością i w Jego miłości”. Zachęcał do wyjścia z wszelkiej izolacji, do przezwyciężenia pokusy autoreferencyjności, która uniemożliwia pojęcie tego, co Duch Święty dokonuje poza naszymi przestrzeniami. Zwrócił uwagę, że gdy żyjemy dla Jezusa, to nasz stary sposób życia jest odesłany do przeszłości i wkraczamy w nową formę istnienia i komunii. „Spojrzenie wstecz jest pomocne i bardzo potrzebne, by oczyścić pamięć, ale skupianie się na przeszłości, zatrzymując się na przypominaniu doznanych krzywd i faktów, osądzając je jedynie według kryteriów ludzkich może sparaliżować i uniemożliwiać życie teraźniejszością. „Pozwólmy Temu, który wszystko czyni nowe, aby nas otworzył na nową przyszłość, otwartą na nadzieję, która nie zawodzi, przyszłość, w której będzie można przezwyciężyć podziały a wierzący, odnowieni w miłości, będą w pełni i widzialnie zjednoczeni”.