5 luty, 2017

5 luty, 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 4 luty – Dzień powszedni
18: 00 – + Kazimierz Kłącz (7 rocz)       – żona i syn

Niedziela, 5 luty
8:00 – O Boże błogosławieństwo dla Olgi i Iwony z okazji Urodzin
9: 30 – O zdrowie dla Janiny Obrockiej               – siostra
11: 00 – + Krzysztof Kułakowski                      – żona i syn
12: 30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
19: 00 – Dziękczynna za Jasełka i wszystkich, którzy zorganizowali i wzięli udział w Jasełkach

Poniedziałek, 6 luty – Dzień powszedni
19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Zbigniewa i Joanny z okazji Urodzin
19: 00- + Olek Cichański

Wtorek, 7 luty – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Bronisławy, Katarzyny i Wandy z okazji Urodzin
19:00 – ++ Zofia i Zbigniew Konecki i Anna i Jan Rećko oraz zmarli z rodziny

Środa, 8 luty – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Sr. Salome z okazji imienin
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Zofii      – Jadwiga

Czwartek, 9 luty – Dzień powszedni
19: 00 – ++ Bartłomiej i Sławomir oraz zmarli z rodziny i Dusze w czyśćcu cierpiące
19:00 – + Za zmarłych z rodziny Matwiejczyk     – rodzina

Piątek, 10 luty – Wspomnienie św. Scholastyki, Dziewicy
9: 00 – ++ Jadwiga i Jagoda oraz zmarli z rodziny Sobek i Tłustochowicz                                                             – siostra
19: 00 – ++ Władysława, Franciszek i Józefa

Sobota, 11 luty – Dzień powszedni
8: 30 – ++ Czesław Fertsch, Muguel Grandos i Pedro Mejia                                                         – rodz. Poprawski
18: 00 – + Antonina Liśniak i zmarli z rodziny

Niedziela, 12 luty
8:00 – ++ Andrzej i Aniela Bzdyk i zmarli z rodziny
– córka z rodziną
9: 30 – ++ Sławomir Parcia (8 rocz) i Halina Niemczak (4 rocz)
11: 00 – + Piotr Albertin                    – żona z rodziną
12: 30 – ++Jacek i Leszek Szubierajski       – rodzina
19: 00 – ++ Barbara Gochnia (2 rocz) oraz Wiesława Walerian (2 rocz)

V NIEDZIELA ZWYKŁA
Iz 58,7-10; 1 Kor 2,1-5; Mt 5,13-16
Ref: Wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych
Dzisiejsza Liturgia Słowa wprowadza w biblijne obrazy i zadania światła. Każdy człowiek, a zwłaszcza chrześcijanin, winien dostrzec, że posiada własne niepowtarzalne życie, powołanie i zadania. Dostrzegamy je, jako drogę pełną ludzi, pragnień, zdarzeń, słów i znaków. Na płaszczyźnie wiary przyjmujemy, że otrzymaliśmy je od Boga, jako „zadanie” kroczenia drogami zbawienia, czyli we współpracy z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Całe, bowiem stworzenie „w Nim ma istnienie, gdyż bez Niego w ogóle by nie istniało”. To On oświeca i ogarnia „każdego człowieka, który na ten świat przychodzi”. Dlatego Jezus mówi o sobie, jako o Bogu: „Ja jestem światłością świata; kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. Syn Boży, który objawia nam tajemnicę Ojca w mocy Ducha Świętego, jest Światłem nie tylko w sobie, ale także Światłem, które służy; które całe jest „dla”: przede wszystkim dla każdego człowieka, dla życia rodziny ludzkiej i wszelkiego stworzenia. Przychodzi do nas różnymi drogami. Jego światłość, która jest źródłem wiary i miłości, rozbłyska w nas, jaśnieje w każdej odkrywanej prawdzie, w każdej drobinie życia. Będąc „Słowem Ojca”, „odbiciem Jego istoty”, Jezus przemawia do nas najpełniej przez tajemnicę Miłości Ukrzyżowanej, która nie zniewala człowieka swoją mocą i mądrością Bożą, ale przynosi wolność dzieci Bożych. To dzięki Jezusowi Chrystusowi w świetle Ducha Świętego doświadczamy obecności Ojca i mamy współuczestnictwo z Nim. Mamy w sobie Boga Stwórcę i Zbawcę, Początek i Koniec wszelkiego stworzenia. To światło wyznawanej wiary rozbłyska w nas i wszędzie, gdzie ktoś dzieli swój chleb z człowiekiem głodującym, wprowadza do swego domu biednych i daje odzienie potrzebującym. Ewangeliczne obrazy soli i światła, do których odwołuje się Jezus, są rzeczywistością na wskroś ludzką i wydają się zrozumiałe dla każdego człowieka. Ale tak nie jest, gdyż nie każdy zdaje się dostrzegać ich sens. One nie istnieją same przez siebie i dla siebie samych. One pozostają w służbie większej sprawy. Tak jest również z każdym, kto jest uczniem Jezusa, a przez Niego ma przystęp do Ojca, jako Stwórcy i Zbawcy. Dlatego też mamy obowiązek rozpoznawania Go „w duchu i prawdzie”, ale także w miłości: „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem, i będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Bez tej miłości komplementarnej: miłości Boga, który jest w niebie i drugiego człowieka, który kroczy naszymi ziemskimi drogami – człowiek nie jest w pełni człowiekiem.

LEKTORZY – 4-5 luty
18:00– J. Bogusławska, S. Teresa, M. Edgar
8:00 -M.Pepłowski,A. Wojciechowska,O. Pepłowski
9:30 – A. Mazur, M. Sobczak, M. Domaradzki
11:00 – M. Michalewicz, Laetare, M. Kaczan
12:30 – E. Kiegler, O. Zyro, T. Miazga
19:00 – M. Iskra, M. Iskra, M. Iskra

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ
CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Przez cały miesiąc lutego nie ma rodzin zapisanych, którzy mogliby się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

PRENUMERATA GŁOSU OJCA PIO
Czasopsmo Głosu Ojca Pio do odebrania w biurze parafialnym.

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2016
Począwszy od 1 marca (Środa Popielcowa) do 9 kwietnia (Niedziela Palmowa) katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dni. Dodatkowo dla naszej parafii są wyznaczone dni: 10 marca i 7 kwietnia (od 7:00 AM – 7:00 PM). Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, w sali parafialnej (w najbliższe niedziele), tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
W niedzielę, 12 lutego, po Mszy św. o godzinie
11: 00. odbędzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i rodziców należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy i prosimy o przyniesienie Figur Matki Bożej Niepokalanej.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA
Zawiadamiamy, że począwszy od pierwszej niedzieli lutego, aż do końca marca będziemy prowadzić wyprzedaż książek w cenie $ 1.00. Pieniądze z wyprzedaży będą przeznaczone na zakup nowych książek. Serdecznie zapraszamy.

ZARZĄD FUNDACJI IM. SW. BRATA ALBERTA W CALGARY serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 5 lutego 2017 po dziennych Mszach świętych.  Prosimy o odebranie pokwitowan do odpisu podatkowego za rok 2016 przy stoliku Fundacji. Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY Uprzejmie informuje, że w dniu 22,23 Luty 2017 r. od godz: 9: 00 – 17: 00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary upszejmie informuje, że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE.  W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604 688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na następujący adres: Rejestracja paszportowa online:  https://secure.e-konsulat.gov.pl Następujace dane osobowe należy przesłac na adres Konsulatu Generalnego RP w Vancouver: Imię, nazwisko, nazwisko panieńskie (dla kobiet) data imiejsce urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seri i numer posiadającego paszportu, jaki urzad wydał, numer PESEL
Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY (PCA)  Zaprasza zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji na pierwsze w Nowym Roku miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia w Domu Polskim. Początek o godz.14.30.

ZABAWA WALENTYKOWA Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły im. Św. Jana Pawła II zaprasza na Zabawę Walentynkową w sobotę 11 lutego do sali parafialnej. Bilety w cenie $ 55.00 od osoby są dostępne w sali parafialnej po Mszach św. Kontakt: Lucyna 403-803-7453.

ZABAWA W DOMU POLSKIM
Dom Polski zaprasza 25 lutego 2017 roku na „OSTATKI” – zabawę taneczną w ostatnią sobotę karnawału. Oprawa muzyczna DJ DUDI. Bilety w cenie $50 od osoby dostępne są w Domu Polskim 403.291.3757 lub info@dompolski.ca oraz w polskich sklepach.

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO
RESIGNATION OF BISHOP FREDERICK HENRY In accordance with canon 401 § ii of the Code of Canon Law, his Holiness Pope Francis has accepted the resignation of Most Reverend Frederick B. Henry as Bishop of the Diocese of Calgary due to health concerns. Most Rev. Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Canada, announces that the Holy Father has named Bishop William Terrence McGrattan, currently the Bishop of the Diocese of Peterborough, as his successor. The installation of the new Bishop will be on Monday, February 27, 2017 at 7:30 p.m. which will be at St. Mary’s Cathedral. This is a ticketed event, details to be announced soon. In the meantime, Bishop Henry has been named Apostolic Administrator of the Diocese of Calgary. We thank Bishop Henry for his unstinting service, and we welcome Bishop McGrattan to our Diocese.

WALK WITH US ON THE COLDEST NIGHT OF THE YEAR
https://canada.cnoy.org/home
I am organizing a team called Early Birds to walk in this fundraising event on February 25 (Saturday). This is a family-friendly and well-organized event endorsed by the Calgary diocese, for the purpose of helping the homeless.  To sign up, go to the website above and look up team Early Birds. You can pay just the basic fee or donate more. Registration opens at 4 pm, walk starts at 5 -6 pm. You can choose to walk 2, 5 or 10 km. We will start in downtown area, please see the maps for three routes of different length:
https://canada.cnoy.org/maps/calgary_2km
https://canada.cnoy.org/maps/calgary_5km
https://canada.cnoy.org/maps/calgary_10km

TRANSITIONS SUPPORT PROGRAM
Transitions is a 15-week peer support program for those recently separated or divorced. Participants will meet every Thursday to reflect upon and discuss topics such as self-esteem, stress, anger, guilt, blame, loneliness, forgiveness, blended families and more. The next program will begin on Thursday, February 9, 2017. For more details and to register, please phone 403-218-5504 or email lifeandfamily@calgarydiocese.ca. Related OfficesLife & Family Resource Centre (LFRC)Related ThemesCatholic LifeDivorce and Separation Date February 9, 2017. Please contact Location Catholic Pastoral Centre 120 17 Avenue SW

OFFICE OF YOUTH MINISTRY
We are very excited to announce that we will be hosting a Youth Rally in Okotoks at St. James’ Parish on April 22, 2017.  This is an opportunity for students in grades 7-12 to come together and celebrate their faith.  The day’s program will run from 9:00 a.m. – 9:30 pm, allowing the youth to get home at a reasonable hour.  Please consider teaming with other parishes to bring busses to Okotoks. Your encouragement of youth to make this a priority in their schedules would be appreciated.

40 DAYS FOR LIFE KICK-OFF
Everyone is welcome to come to 40 DFL Kick-Off at St. Peter’s Parish on Friday, February 17 – 7:00 – 8:45 PM.  Come to be inspired by guest speakers: Dr. Martin Owen – VP of the Canadian Federation of Catholic Physicians & Pres. Calgary Catholic Medical Assoc. and Dr. Carlos Fajardo – Neonatologist.  For more info contact call Jairo Garzon at 403-870 3905 or 40daysforlife.calgary@gmail.com

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
SZUKAM KOREPETYTORA JĘZYKA ANGIELSKIEGO Kontakt 587-892-6370 (4x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA
Jeśli szukasz ciszy, pokoju i chcesz mieszkać w miłym towarzystwie i czuć się jak u siebie w domu proszę zadzwoń. 403-399-6045. Dzielnica Charleswood NW (2x)

USŁUGI KOSMETYCZNE
Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (MAKIJAŻ PERMANENTNY). Przekłuwanie uszu. Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (7x)

DAYCARE ”WESOłE KACZUSZKI” SHAWNESSY Zaprasza polskie dzieci.  Mówimy po polsku, śpiewamy polskie piosenki, poznajemy polskie bajki i wiersze, oferujemy domowe posiłki w miłej rodzinnej atmosferze. Dziećmi zajmuje się opiekunka z doświadczeniem, jako nauczycielka, mama i niania (dostepne referencje).Limitowana ilość miejsc. Kontakt 403 863 0343 Email:happyduckyyc@gmail.com
Facebook:www.facebook.com/wesolekaczuszkiyyc (2x)

PRACA
Firma zajmująca się instalacją ścian biurowych poszukuje pracowników na cały etat lub pół etatu.
Więcej informacji pod numerem telefonu  403-472-7124 Krzysiek.

½ DUPLEKSU DO WYNAJĘCIA
1700 sq feet na dwóch poziomach. Po kompletnym remoncie, 4 sypialnie, 2 łazienki. ½ bloku od Polskiego Kościoła. Kontakt 587-890-8830 (5x)

FIRST AID AND CPR COURSES – FOR YOUR WORKPLACE!! Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR i First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, Child Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty sa wazne przez 3 lata i sa wydawane bezposrednio po ukonczeniu kursu. Przystepne ceny, duzo cwiczen praktycznych z manekinami. Szczegoly i rezerwacja:
Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor
phone: 403 999 4775
e-mail: joannamycek87@gmail.com

PAPIESKA INTENCJA MODLITEWNA NA LUTY 2017 ROKU Za wszystkich ludzi cierpiących, szczególnie za ubogich, uchodźców i społecznie wykluczonych, aby w naszych wspólnotach znaleźli przyjęcie i pocieszenie.
Otwarte serce dla uchodźców i społecznie wykluczonych
DOSTRZEC POTRZEBUJĄCYCH
Zmartwychwstanie Chrystusa to światło w ciemności, zwycięstwo dobra nad złem, obmycie z brudu. Dlatego zauważając w naszym otoczeniu ludzi będących naprawdę w wielkiej potrzebie, powinniśmy również, a może i przede wszystkim, dostrzec tych, którzy się dzięki nim uświęcają. Pomimo bowiem wszelkiego rodzaju egoizmu i znieczulicy na świecie istnieją grupy hojnych i wspaniałomyślnych chrześcijan. Są to otwarte wspólnoty parafialne, społeczne czy też zakonne, które oprócz siebie samych i własnych celów zauważają tych, którzy ewidentnie potrzebują pomocy i zrozumienia, i które niosą realną ulgę cierpiącym.
POMAGAĆ POMAGAJĄCYM
Doceńmy wysiłki organizacji, które z chrześcijańskich pobudek wspomagają uchodźców. Wspierajmy w naszych parafiach ludzi ubogich i wykluczonych. Dziękujmy Bogu, bo najczęściej to nasi pasterze „wyczuwają zapach owiec”, jak lapidarnie powiedział papież Franciszek, a „same owieczki” nie boją się paść z innymi dzieląc „pastwisko”. Dlatego tym razem pomóżmy pomagającym, wesprzyjmy wspierających, pocieszmy pocieszających, aby łaski Pana obficie spływały na te chrześcijańskie wspólnoty, które nie wiedzą, co to jest egoizm i obojętność. Módlmy się w lutym za wszystkich ludzi cierpiących, szczególnie ubogich, uchodźców i społecznie wykluczonych, aby w naszych wspólnotach znaleźli przyjęcie i pocieszenie.

PAPIEŻ DO KONGREGACJI ŻYCIA KONSEKROWANEGO:
Pod hasłem „Wierność i trwanie: splot odpowiedzialności” odbywa się w Rzymie sesja plenarna Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, której uczestników przyjął 28 stycznia na audiencji w Watykanie papież Franciszek. W wygłoszonym do nich przemówieniu wskazał, że wierność powołaniu wystawiona jest dziś na ciężką próbę, a „krwotok”, jakim są wystąpienia z zakonów, osłabiają życie konsekrowane i sam Kościół. Ojciec Święty przyznał, że niektórzy odchodzą, by być spójni w swych postawach, gdyż po poważnym rozeznaniu zorientowali się, że nigdy nie mieli powołania, są jednak tacy, którzy z czasem tracą wierność, często już krótko po złożeniu ślubów wieczystych. Ma to liczne przyczyny w naszych czasach, w której tak trudno jest podejmować ostateczne zobowiązania – podkreślił mówca. Zwrócił uwagę, że pierwszym czynnikiem, który nie pomaga w zachowaniu wierności, jest kontekst społeczny i kulturowy, w którym się znajdujemy. „Żyjemy pogrążeni w tzw. kulturze fragmentarycznej, tymczasowej, która może prowadzić do tego, by żyć «wybiórczo» i iść niewolniczo za modami. Kultura ta wiąże się z potrzebą, by zawsze mieć «boczne drzwi» otwarte na inne możliwości, podsyca konsumpcjonizm, a zapomina o pięknie życia prostego i surowego, często powodując wielką pustkę egzystencjalną” Inny czynnik kryzysu powołań do życia konsekrowanego ma charakter wewnętrzny. Papież przyznał, że w tej formie życia jest wielu świętych, ale występuje też antyświadectwo, takie jak rutyna, zmęczenie, podziały wewnętrzne, dążenie do władzy, karierowiczostwo, autorytaryzm przełożonych albo ich nadmierna pobłażliwość. „Jeśli życie konsekrowane ma zachować swą proroczą misję i urok, będąc dalej szkołą wierności dla bliskich i dalekich, musi zachować świeżość i nowość centralnego miejsca Jezusa, powab duchowości i moc misyjną; musi ukazywać piękno pójścia za Chrystusem, promieniując nadzieją i radością” Podkreślił, że szczególnie trzeba zadbać o życie braterskie we wspólnocie. Przestrzegł też, że od odnowy życia braterskiego zależą powołania, bo kiedy brakuje wsparcia ze strony wspólnoty, kandydaci odchodzą gdzie indziej. „Bożego powołania trzeba strzec tak samo jak wiary.