19 marca, 2017

19 marca, 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 18 marca – Dzień powszedni
18: 00 – + Marian Sosnowski (1rocz)
Niedziela, 19 marca – III Niedziela Wielkiego Postu
8: 00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Ewy Łojko z okaji Urodzin  – R. Piekut
9: 30 – ++ Zofia. Łucyn, Natalia, Jan i Henryk Sadło
11:00 – Za dzieci pierwszokomunijne w 2016r. ich rodziców. Dziękując Panu Bogu za otrzymane łaski i prosząc o zdrowie i Boże bł. i opiekę Matki Bożej oraz dary Ducha św.
12:30 – + Krystyna Pawlicka
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla rodziny Oleszak

Poniedziałek, 20 marca – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca N.M.P
19: 00 – + Józef Nowak
19:00- O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Stefani

Wtorek, 21 marca – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Marka i Patryka z okazji Urodzin
19: 00 – + Krystyna Pawlicka

Środa, 22 marca – Dzień powszedni
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Silvana i Valentino
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Kubusia z okazji 3 Urodzin
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Józefa Kłącz z okazji 12 Urodzin

Czwartek, 23 marca – Dzień powszedni
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Damiana z okazji Urodzin  – żona z dziećmi
19:00 – W intencji osób, które zamówili Msze św. Gregoriańskie za ś.p. Marka Machula     – rodzice Marka

Piątek, 24 marca – Dzień powszedni
9:00 – O Boże błogosławieństwo dla Artura i Nicole Machula
19: 00 – + Marek Machula     – rodzice

Sobota, 25 marca – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
8: 30 – Dziękczynna Matce Bożej Łaskawej za uzdrowienie z choroby nowotworowej z prośbą o dalsze łaski
18: 00 – + Ks. Janusz Drzazga (1rocz)

Niedziela, 26  marca – IV Niedziela Wielkiego Postu
8: 00 – Za parafian
9: 30 – + Wiktor Zdanowicz        – żona z rodziną
11:00 – ++ Marianna, Tomasz i Czesław Pituch

12:30 – + Andrzej Maruszewki
19:00 – + Grażyna Szymańska        – brat z rodziną

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Wj 17,3-7; Rz 5,1-2.5-8;  J 4,5-42
Ref:, Kiedy Bóg mówi, nie gardź Jego słowem

Jezus powiedział, że nawet za kubek wody podany jednemu z jego najmniejszych uczniów zostanie wyznaczona nagroda w niebie. Samarytanka była gotowa poczęstować Jezusa czerpakiem pełnym źródlanej wody. Kiedy Jezus ją poprosił, sięgnęła ręką po naczynie, ciągle z Nim rozmawiając. Słowa wylewały się z niej jak woda. Nie zdążyła nawet wykonać swej posługi, gdy Jezus wynagrodził tę gościnną gotowość, napełniając jej serce miłością Ducha Świętego. Bogu wystarczy gotowość, pragnienie zaspokojenia Jego pragnienia, chęć uczynienia dla Niego czegokolwiek, nawet znikomego. Bóg chce pochwycić nas na tym dobrym odruchu. Jest to człowiekowi potrzebne, szczególnie wtedy, gdy sam nie dostrzega w sobie niczego dobrego. Tak niewiele człowiek może uczynić dla Boga, dlatego w Bożych oczach liczy się cokolwiek, choćby kubek wody. Za tak skromną przysługę, jaką było tych kilka łyków wody, Jezus obdarował Samarytankę nagrodą strumieni wytryskujących z Jego Serca. Za kubek wody – źródła wieczystych wzruszeń w samym Sercu Boga. Jezus i mnie, i tobie proponuje czerpać łaskę z Jego wyczerpania się w męce krzyża. Spotkanie przy studni Jozefa nie jest pozbawione skojarzeń. To przecież Józef był przez braci wrzucony w ciemną czeluść, a potem sprzedany za srebrniki. Dał się sprzedać, sponiewierać i poniżyć, by po latach sprowadzić swych niegodziwych braci do kraju Goszem, którego nazwa pochodzi od hebrajskiego goszem, czyli ulewa. Ulewa łask za ulewę łez, ulewa obdarowania za ulewę gorzkiego odrzucenia. Nawet za krzywdę można się odwdzięczyć, jeśli ma się serce choćby trochę podobne do serca Jezusa. Jezus niczego nie oczekuje od Samarytanki, nie każe jej zostać ani nie zmusza do moralnego prowadzenia się. Po prostu daje miłość. Jego przebaczenie i obdarowanie miłością nie wymusza na niej niczego. Biegnie, więc szczęśliwa do miasta, ale obdarowana nie potrzebuje już nawet wody, po którą przyszła, więc zapomina o dzbanie, który leży przy studni. Pusty jak grzech.

LEKTORZY – 18-19 marca
18:00– V. Kanaszyc,A. Wojciechowska, V. Kanaszyc
8:00 – M. Iskra, M. Sobczak, M. Iskra
9:30 – T. Miazga, D. Topor, J. Miazga
11:00 – K. Kamieniak, S. Salome, A. Kamieniak
12:30 – E. Kiegler, O. Zyro, M. Pietras
19:00 – P. Adamski, A. Wojciechowska, L. Shelly

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

TOGETHER IN ACTION – 2017
Od I Niedzieli Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Tegoroczna kolekta TOGETHER IN ACTION odbywa się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).  Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $30,969.00. W ub. niedzielę 12 marca zostały złożone ofiary na sumę $ 1,270.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Po 12 marca nie ma zapisanych osób. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO POSTU
Wielki Post ponownie daje nam sposobność do refleksji nad tym, co stanowi centrum życia chrześcijańskiego – miłością. Jest to, bowiem odpowiedni czas, abyśmy z pomocą Słowa Bożego i sakramentów odnowili naszą drogę wiary, zarówno osobistą, jak i wspólnotową. Jest to droga pod znakiem modlitwy i dzielenia się, milczenia i postu, w oczekiwaniu na radość paschalną. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu:
GORZKIE ŻALE – polskie nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:15
DROGA KRZYŻOWA – nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrystus obarczony krzyżem.
– dla dzieci w środy o godzinie 18:30
– dla wszystkich wiernych w piątki o godzinie 18:30

JAŁMUŻNA POSTNA
Podczas Wielkiego Postu, w naszej Parafii będzie zbierana dobrowolna ofiara dla dzieci biednych Polskiego pochodzenia na Ukrainie. Puszka na ten cel znajduje się przy Ołtarzu.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w dniach od 30 marca do 2 kwietnia wygłosi w naszej wspólnocie Ks. Marek Wasąg.

SPOTKANIE KANDYDATÓW NA MINISTRANTÓW
Zapraszamy wszystkich chętnych chłopców do posługi przy Ołtarzu. Spotkania będą odbywać się w każdą środę bezpośrednio po Mszy św wieczornej.

SPOTKANIE RADY PARAFIALNEJ
Zapraszamy wszystkich członków Rady Parafialnej na spotkanie we wtorek 21 marca bezpośrednio po Mszy św wieczornej.

SPOTKANIE MODLITEWNE GRUPY ŚW. OJCA PIO
Zapraszamy grupę modlitewną na Mszę św. i nabożeństwo w czwartek 23 marca na godz. 19:00.

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO
Jak co roku tak i w tym, 2017 w uroczystość Zwiastowania Najświetrzej Marii Panny zapraszamy parafian do Duchowej Adopcji. W sobotę 25 marca podczas Mszy św. o godzinie 19: 00 wieczorem odbędzie sie uroczyste przyrzeczenie Duchowej Adopcji dzieci poczętych zagrożonych aborcją. Praktyka ta polega na odmawianiu codziennie jednej tajemnicy różańca lub innej dowolnej modlitwy np: „Ojcze Nasz” oraz specjalnej modlitwy-(będą wyłożone przed ołtarzem), przez 9 miesiecy w intencji nienarodzonego dziecka duchowo adoptowanego. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane postanowienie postne, które jednak nie jest obowiązkowe. Imię dziecka duchowo adoptowanego znane jest tylko Bogu. Chętnych do przystąpienia do Duchowej Adopcji prosimy o zgłaszanie się do Siostry Teresy (403-282-5077) lub Bożeny Kutyła (403-257-6322) w celu wpisania jak w ubiegłych latach do pamiątkowej księgi. Serdecznie zapraszamy parafian do podjęcia tej pobożnej praktyki w celu ratowania dzieci poczętych i zagrożonych aborcją. Zachęcamy do zapisywania się w celu sprawnej organizacji tej uroczystości.

PIELGRZYNKA DO FATIMY, LOURDES, MONSTERRAT…. W tym roku przypada setna rocznica objawień w Fatimie. W związku z tym zrodził się pomysł, by zorganizować pielgrzymkę do tego sławnego sanktuarium maryjnego. Przy okazji można odwiedzić inne miejsca kultu maryjnego: Santiago de Compostela, Lourdes, Monsterrat, Avila, Saragossa i inne. Proponowany czas pielgrzymki: przełom września i października 2017 roku. Po pielgrzymce możliwość odwiedzenia Polski. Po wszelkie informacje w tej sprawie proszę kontaktować się z Urszulą Gut z „The Travel Agent Next Door” pod nr telefonu: 403-407-0177 lub 403-852-5254.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA
Zawiadamiamy, że biblioteka prowadzi wyprzedaż książek w cenie $ 1.00. Wyprzedaż będzie trwała do końca marca. Pieniądze z wyprzedaży będą przeznaczone na zakup nowych książek. Serdecznie zapraszamy.

KAWIARENKA
Przez miesiąc i marzec kawiarenkę przygotowuje Grupa „Krakusy”. Zapraszamy!

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY
Zarząd S.P.K. Koła #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o Walnym Sprawozdawczo-Wyborczym zebraniu, które odbędzie się dzisiaj  w niedzielę 19 marca  w Domu Polskim o godzinie 14:30. (2:30 pm). Prosimy przybycie wszystkich członków oraz opłacenie składek na 2017 rok przed zebraniem, które są warunkiem wzięcia udziału w głosowaniu.  Przekazywanie głosów innym członkom Koła jest niedozwolone (Statut SPK.Rozd.3,Art.13,Par.3)
.
STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE I STOWARZYSZENIE POLSKICH  KOMBATANTÓW, KOŁO #18 planują renowację Dużej Sali Domu Polskiego. Zachęcamy polonijne firmy remontowo-budowlane  z Calgary do udziału w tych pracach. Zainteresowane firmy prosimy o kontakt z John’em Majowskim-tel. 403-685-5490 Lub Andrzejem Bukowskim – tel.403-830-9123 do dnia 20 marca br. Zglaszające się firmy muszą być ubezpieczone od odpowiedzialności prawnej, posiadać zabezpieczenie finansowe zgodne z ustawodawstwem prowincji Alberta  oraz ważną licencje na prowadzenie działalności gospodarczej w Albercie (licensed, bonded and insured). Po zamknięciu listy zgłoszeń i ustaleniu skali remontu, wybrane firmy otrzymają dalsze informacje. Przyznanie kontraktu nie jest gwarantowane. Z góry dziękujemy wszystkim zainteresowanym.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY (PCA)
Zaprasza zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji na miesięczne Zebranie Nominacyjne Stowarzyszenia, które odbędzie się w niedzielę, 26 marca w Domu Polskim. Początek o godz.14.30.

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2016
Do 9 kwietnia (Niedziela Palmowa) katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dniDodatkowo dla naszej parafii jest wyznaczony dzień na 7 kwietnia (od 7:00 AM – 7:00 PM). Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, w sali parafialnej (w najbliższe niedziele), tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

PROF. ANDRZEJ NOWAK „DZIEJE POLSKI” Właśnie ukazał się 3 tom „Dziejów Polski – Rzeczpospolita – wyzwania wolności (1492–1733)”.
Zainteresowani proszeni są o przysłanie zamówienia na pulwicki@shaw.ca. Cena powinna być w granicach 30$ (w zależności od wielkości zamówienia).
Jest też możliwość zamówienia poprzednich tomów oraz innych pozycji wydawnictwa „Biały Kruk”

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

USŁUGI KOSMETYCZNE
Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (MAKIJAŻ PERMANENTNY). Przekłuwanie uszu. Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (1x)

FIRST AID AND CPR COURSES – For Your Workplace!!
Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR i First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, Child Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty są ważne przez 3 lata i są wydawane bezpośrednio po ukończeniu kursu. Przystępne ceny, dużo ćwiczeń praktycznych z manekinami. Szczegóły i rezerwacja:
Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor
phone: 403 999 4775    e-mail: joannamycek87@gmail.com

DLA POLAKÓW POWRACAJĄCYCH DO POLSKI
OSIEDLE KANADYJSKIE W POLSCE
„SPA-EMERYTURA”
Sprzedaż Działek budowlanych, Domów lub Apartamentów
Opieka medyczna na Osiedlu 24/h
Osiedle w województwie lubelskim, pod Uzdrowiskiem Nałęczów. Działki o pow. od 1000m2, Domy od 100m2 budowane według projektu klienta. Okolica bogata jest w zdrowe powietrze, źródlaną  wodę ph 7,8 oraz naturalną okoliczną żywność.
Opcjonalnie dla zainteresowanych OFERUJEMY:
• Opiekę medyczną 24h, prywatny lekarz na osiedlu.
• Pomoc na miejscu w sprawach formalnych i urzędowych.
• Administrację osiedla (np. pielęgnacja ogrodów czy kompleksowe sprzątanie domów)
• Prace remontowo naprawcze i serwis instalacji domowych
• Koszyk zdrowej żywności „door to door”.
Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia Polski i wizyty na naszym osiedlu.
Tel: Poland 011 48-505-060-910
Tel. Canada 1-587-216-28-20.
www.spaemerytura.pl
www.budo-max.com
E-mail:miroslawbernecki@wp.pl

CZTERY LATA PONTYFIKATU PAPIEŻA FRANCISZKA
Franciszek burzy duszpasterskie przyzwyczajenia i myślowe schematy. Robi to ukazując – słowem i stylem działania – pierwotną świeżość Ewangelii, która jest w stanie zachwycić również niewierzących.
Reklama O tym, jak sobie wyobraża papieską posługę, mówił jeszcze, jako arcybiskup Buenos Aires podczas spotkań kardynałów przygotowujących konklawe w marcu 2013 r. Przekonywał wówczas, że Kościół musi wyjść poza własne opłotki na wszelkiego rodzaju „peryferie”: społeczne, kościelne, egzystencjalne. „Egocentryczny Kościół rości sobie prawo do zatrzymania Jezusa dla siebie i nie dopuszcza do tego, aby wyszedł On do innych” – diagnozował przyszły papież. Dlatego stale nawołuje – samemu dając tego przykład – do okazywania Bożego miłosierdzia nie tylko chorym i ubogim, ale także ludziom zagubionym, poranionym, tkwiącym w długotrwałym stanie grzechu, dalekim od Kościoła i wiary w Boga.
Duszpasterskie nawrócenie Papież pragnie Kościoła, w którym każdy – duchowny i świecki – jest uczniem i misjonarzem Chrystusa. „Marzę o wyborze misyjnym zdolnym przemienić wszystko, aby zwyczaje, style, rozkład zajęć, język i wszystkie struktury kościelne stały się odpowiednim kanałem bardziej do ewangelizowania dzisiejszego świata niż do zachowania stanu rzeczy” – napisał w swej programowej adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”. Kościół ma być w „permanentnym stanie misji”. Wymaga to rezygnacji z wygodnego przekonania, że „zawsze się tak robiło”. Za każdym, bowiem razem, „gdy staramy się powrócić do źródeł i odzyskać pierwotną świeżość Ewangelii, pojawiają się nowe drogi, twórcze metody, inne formy wyrazu, bardziej wymowne znaki, słowa zawierające nowy sens dla dzisiejszego świata”. Franciszek postuluje, by od ołtarza mówiło się bardziej o łasce niż o prawie, bardziej o Jezusie niż o Kościele, bardziej o słowie Bożym niż o papieżu. Chodzi mu o wyrażanie niezmiennych prawd w sposób pozwalający przylgnąć do nich sercem. Wszelkie struktury kościelne mają stać się bardziej misyjne. Dlatego papież zachęca je „do wejścia w zdecydowany proces rozeznania, oczyszczenia i reformy”. Także papiestwo i centralne struktury Kościoła powszechnego są wezwane do tego nawrócenia. Współbrzmi to z wyrażoną w 1995 r. przez św. Jana Pawła II ideą znalezienia nowego sposobu sprawowania prymatu.
Encykliki Papież ma na swym koncie dwie encykliki. Pierwsza „Lumen fidei” (Światło wiary), została przygotowana jeszcze przez Benedykta XVI. Była pomyślana, jako zamknięcie tryptyku encyklik o wierze, nadziei („Spe salvi”) i miłości („Deus caritas est”). Franciszek ją przejął i uzupełnił. Powstała w ten sposób encyklika pisana, jak mówił papież, „na cztery ręce”. Omawia ona zjawisko wiary, opisując, czym wiara jest, wskazuje na obowiązek przekazywania wiary: w Kościele i przez Kościół, a także ukazuje, w jaki sposób wiara przyczynia się do budowania relacji społecznych, rodzinnych i jaką rolę pełni w tak szczególnych sytuacjach jak choroba czy cierpienie. Pierwszą samodzielną encykliką Franciszka stała się „Laudato si’” – pierwsza w dziejach całkowicie poświęcona ochronie naturalnego środowiska człowieka. Nowością tej „sumy ekologicznej” było przedstawienie problematyki ochrony środowiska, zmian klimatycznych i odpowiedzialnego korzystania z zasobów Ziemi nie tylko w świetle słowa Bożego czy społecznego nauczania Kościoła, ale także w oparciu o dane naukowe.
Papież zaapelował o „nawrócenie ekologiczne”. Postulował „ekologię ludzką”, czyli „niezbędną relację życia człowieka z prawem moralnym, wpisanym w jego naturę”. Dlatego podkreślił, że „nie da się pogodzić obrony przyrody z usprawiedliwianiem aborcji” i skrytykował te ruchy ekologiczne, które walczą o ochronę przyrody, nie stosując tych samych zasad do życia ludzkiego. Zwrócił też uwagę, że problematyka ekologiczna jest tak naprawdę problematyką społeczną. Najbardziej poszkodowanymi w wyniku zmian klimatycznych są, bowiem ludzie ubodzy, którzy w najmniejszym stopniu do nich się przyczyniają. Papież skrytykował model rozwoju, oparty na coraz większej konsumpcji, który w praktyce popycha świat ku samozniszczeniu. Wskazał też możliwe drogi ocalenia. Jedną z nich jest zgoda na pewne spowolnienie rozwoju w bogatszych częściach świata, aby wspomóc „zdrowy rozwój” gdzie indziej. Jest to apel o solidarność, zgodnie z zasadą dążenia do wspólnego dobra.
Rodzina i uchodźcy Oprócz wspomnianej już adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”, z wielkim odzewem spotkała się jego kolejna adhortacja – „Amoris laetitia”, ogłoszona po dwóch zgromadzeniach Synodu Biskupów nt. rodziny. Papież przedstawił w niej nauczanie Kościoła o małżeństwie i rodzinie oraz dał wskazówki duszpasterskie. Wskazał na potrzebę odpowiedniego przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa, a następnie towarzyszenia w pierwszych latach wspólnego życia, zwłaszcza przez doświadczone małżeństwa. Zobowiązał duchownych do towarzyszenia osobom, które doświadczyły rozpadu małżeństwa i rozwodu. Przypomniał, że rozwiedzeni żyjący w nowych związkach nadal są częścią Kościoła. Podkreślił konieczność dialogu z osobami żyjącymi w związku tylko cywilnym lub też bez żadnych więzi formalnych, ukierunkowanego na podążanie „ku pełni małżeństwa i rodziny w świetle Ewangelii”. Stwierdził, że trzeba uwzględniać w duszpasterstwie to, że każdy człowiek rozwija się powoli, przez stopniowe realizowanie darów Bożych i wymagań miłości w swoim życiu. Zalecił rozeznawanie „sytuacji nieregularnych”, zaznaczając jednak, że nie może ono „nie brać pod uwagę wymagań ewangelicznej prawdy i miłości, proponowanej przez Kościół”. Rozeznanie indywidualnych przypadków musi uwzględniać to, że „ponieważ stopień odpowiedzialności nie jest równy w każdym przypadku, to konsekwencje lub skutki danej normy niekoniecznie muszą być takie same”. Zaznaczył, że może to dotyczyć także dyscypliny sakramentalnej, „ponieważ po rozeznaniu można uznać, że w danej sytuacji nie ma poważnej winy”. W tym samym duchu Franciszek uprościł i przyspieszył proces kanoniczny o stwierdzenie nieważności małżeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu zasady nierozerwalności małżeństwa. Jedną z największych trosk Franciszka jest los uchodźców, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu i Afryki, uciekających przed wojną i głodem. Wyrazem tego były nie tylko złożone im wizyty na Lampedusie i Lesbos, ale także jego wezwanie, by każda parafia, każda wspólnota zakonna i każde sanktuarium w Europie przyjęły jedną rodzinę uchodźców. Papież sam dał tego przykład, gdy doprowadził do sprowadzenia kilku rodzin uchodźców z obozu na Lesbos do Rzymu, gdzie zajęła się nimi Wspólnota św. Idziego.