10 września, 2017

10 września, 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 9 września – Dzień powszedni
18: 00 – + Wojciech Godek
Niedziela, 10 września – XXIII Niedziela zwykła                          
8: 30 – ++ Amelia i Leon Kosiński i zmarli z rodziny
10: 30 –++ Zygmunt Bąk i Leokadia Fronczyk
12: 30 – Za wszystkich poległych walczących we wrześniowej inwazji w  1939 roku.                     – SPK #18
19: 00 – ++ Stanisława i Edward Celeda oraz zmarli z rodziny Wiszowaty

Poniedziałek, 11 września – Dzień powszedni
19: 00 – ++ Ela i Paweł Pawliccy
19: 00 –  O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Wandy i Zbigniewa z okazji Urodzin

Wtorek, 12 września – Dzień powszedni
19: 00 – + Stefan Bator
19:00 – + Cezary Surwiło (4 rocz)                         – dzieci

Środa, 13 września – Wspomnienie św. Jana Chryzostoma, Biskupa i Doktora Kościoła
19: 00 – ++ Za zmarłych z rodziny Śliwonik, Zakowicz i Dusze w czyśćcu cierpiące
19:00 – O zdrowie i łaski Boże dla Marii               – dzieci

Czwartek, 14 września  – Święto podwyższenia Krzyża Świętego
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Joanny i Duncan z okazji rocznicy sakramentu małżeństwa
19:00 – ++ Stefania, Karol, Irena i Leon Szelążek i zmarli z rodziny – rodzina

Piątek, 15 września – Wspomnienie N.M.P. Bolesnej
9:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Bronisławy i Zbigniewa Koneckich z okazji sakramentu małżeństwa
19: 00 – ++ Jadwiga, Kazimierz i Bartłomiej oraz zmarli z rodziny i Dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 16 września – Wspomnienie św. męczenników Korneliusza, Papieża, i Cypriana, Biskupa
8: 30 – O Boże błogosławieństwo, zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Danuty i Tadeusza Drągiewicz z rodziną                                                   – W. Sujata
18: 00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Teofili w dniu 91 Urodzin                 – córka z rodziną
18:00 – O Boże błogosławieństwo dla pielgrzymian

Niedziela, 17 września – XXIV Niedziela zwykła  
8: 30 – + Zofia Szczerbacewicz (1 rocz)   – córka z rodziną
10: 30 – ++ Franciszek Krowicki i za zmarłych z rodziny Sikorów
12: 30 – + Jerzy Pietrzak
19: 00 –  Z podziękowaniem Panu Bogu za cudowne uzdrowienie
XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ez 33,7-9; Rz 13,8-10; Mt 18,15-20
Ref: Słysząc głos Pana serc nie zatwardzajcie
To słowa św. Matki Teresy z Kalkuty. Jednakże z własnego doświadczenia wiemy, że czasami łatwiej porozumieć się z obcymi niż ze swoimi. U obcych można szybciej znaleźć  zrozumienie, natomiast trudniej jest wysłuchać narzekań pod własnym adresem w kręgu rodziny. Tematem dzisiejszych czytań jest miłość bliźniego, ale także przestroga przed zejściem z właściwej drogi, drogi bez grzechu. Izajasz wręcz ostrzega nas, iż jeśli występni (grzeszący) nie zejdą z drogi grzechu, to nie będzie w nich życia. Naszym zadaniem jest takich ludzi przestrzegać i upominać. To ciężkie zadanie, ponieważ w dzisiejszych czasach, trudno być tym upominającym. Łatwiej nam przekazać upomnienie naszym dzieciom, trudniej pozostałym krewnym, natomiast już upominanie kogoś poza rodziną raczej nie wchodzi w grę. Właśnie na ten temat wypowiada się święty Paweł w liście do Rzymian. Słowami „Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne – streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego! ”(Rz 13,8-9) odpowiada na nasze wątpliwości. Czy jednak za dobro i miłość okazywane bliźniemu otrzymujemy to samo? Kłótnie i spory należą do codzienności niejednej rodziny, rodzeństwa czy bliskich. Jednoznacznie możemy stwierdzić, że pierwszy krok powinien zawsze należeć do nas, nawet, jeśli wina jest po stronie drugiej osoby. Trzeba się przezwyciężać, zdobywać na odwagę, nie licząc zysków ani strat. Zdarza się, że krytykujemy innych bez uzasadnionej przyczyny. A po co? Lepiej mimo wszystko kierować się wskazaniami Chrystusa dotyczącymi upomnienia braterskiego, „Gdy brat twój zgrzeszy, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata.” (Mt 18,15-16). Tylko, jaką naukę możemy jeszcze zaczerpnąć dla siebie z tej przypowieści? Nie oczerniajmy innych, jeśli mamy komuś do przekazania jakieś uwagi – to w cztery oczy. Nikt nie może żyć w spokoju, jeśli nosi w swym sercu urazę do drugiego. Miłość rzeczywiście zaczyna się w domu. Spór może czasem oczyszczać atmosferę i otwierać nowe perspektywy, a nawet może pogłębić więź. Od obu stron zależy, czy poszukujemy bliskości i pogodzenia się, czy stwarzamy dystans, dochodząc swoich własnych racji. Prośmy w modlitwie, abyśmy w naszych kontaktach międzyludzkich umieli kierować się zawsze prawem miłości, które jest nie tylko wyrazem ludzkiej solidarności, ale także naszym uczestnictwem w samej miłości Bożej.
Święta Maryjo, Patronko nasza, ucz nas pięknej miłości do naszych bliźnich i wspieraj nas w dobrych czynach – prosimy Cię o to z całego serca.

LEKTORZY – 9-10 września
18:00– R. Kohnke, A. Wojciechowska, M. Edgar
8:30 – O. Pepłowski, M. Sobczak, P. Adamski
10:30 – A. Kamieniak, S. Salome, K. Kamieniak
12:30 – Z. Topor, S. Topor, A. Gurgul
19:00 – S. Teresa, A. Wojciechowska, S. Teresa

W NASZEJ WSPÓLNOCIE
TOGETHER IN ACTION – 2017 – akcaj zbierania funduszy na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji odbywa się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).  Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $30,969.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 25,255.00. – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać Na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 10 do 17 września rodzina Dawida Borys będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.
CZASOPISMA RELIGIJNE
Katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny „Miłujcie się” oraz Katolicke czasopismo w wydaniu angielskim „Love One Another” wyłożone są z tyłu Kościoła obok biuletynów. Zachęcamy do czytania tych czasopism, w których można znaleźć bardzo interesujące artykuły.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA
Po wakacyjnej przerwie biblioteka wznowi swą działalność w niedzielę 10 września. Zapraszamy!

KAWIARENKA
We wrześniu panie z grupy„Młodzi Duchem zapraszają do kawiarenki.

ZARZĄD FUNDACJI IM. SW. BRATA ALBERTA Serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 10-go września 2017 po dziennych Mszach świętych.  Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

KLUB SPORTOWY BIAŁE ORŁY
Zaprasza wszystkie dzieci Chłopców i Dziewczeta od 5 do 14 lat do zapisów na nowy sezon zimowy. Więcej informacji na naszej stronie youth@whiteeaglescolgary.net
Zapraszamy na Jesienną Zabawę Taneczną organizowaną przez klub piłkarski “Białe Orły” i Dom Polski w sobotę 30 września w Sali Kombatanta Domu Polskiego. Oprawa muzyczna DJ Dudi Bilety w cenie $50 od osoby można nabyć u Franka Wójcika tel. 403.888.0384 lub w Domu Polskim tel. 403.291.3757 email info@dompolski.ca
Zaproszenie na ważne dla naszego Klubu wydarzenie: Zebranie Ważne całej organizacji „Białe Orły”. Zebranie odbędzie się w niedzielę, 24 Wrzesnia o godz. 15 w Domu Polskim w sali Varsovia (I piętro).  Bardzo prosimy o udział w tym bardzo ważnym spotkaniu, na którym chcemy zatwierdzić poprawki do statutu naszej organizacji. Zarząd klubu pracował nad projektem cały rok i dla jego zatwierdzenia konieczne jest quorum – kwalifikowana większość. Nowy statut wprowadzi nasz klub na nowe tory działalności, m. in. pozwoli ubiegać się o przyznanie kasyna. Właśnie, dlatego w projekcie statutu znalazły się ustalenia konieczne z punktu widzenia dostosowania się do reguł Alberta Gaming Liquor Commission – instytucji regulującej kwestie kasyn. Ale tylko po zaaprobowaniu nowego statutu przez większość zebranych przy stosownym quorum możemy myśleć o aplikacji o kasyno. Nie musimy dodawać, jak bardzo zmienią się na lepsze realia finansowe ‘Białych Orłów’ po otrzymaniu funduszy z Kasyna. Wśród nich: rozwinięcie programu ‘Szkółki Piłkarskiej’ i fundamentalne wzmocnienie sytuacji finansowej klubu. Dlatego tak bardzo ważna jest wysoka frekwencja na Walnym Zebraniu wszystkich członków Klubu w niedzielę, 24 wrzesnia o godz. 15. Nikogo z nas nie powinno na nim zabraknąć. Już dziś zarezerwujcie sobie czas, aby wziąć w nim udział. Obecność każdego z nas jest bardzo ważna.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY (PCA) zaprasza zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji na miesięczne zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się dzisiaj w niedzielę, 10 wrzesnia w Domu Polskim.
Początek o godz.14.30.

KOMUNIKAT SPK KOŁO NR 18 W CALGARY.
Informujemy, że pierwsze tegoroczne powakacyjne Zebranie członków Koła odbędzie się w dniu 17 września o godz. 14.30 w Domu Polskim. Serdecznie zapraszamy na zebranie członków oraz chętnych do wstąpienia w szeregi naszego Stowarzyszenia.

ZESPÓŁ MAZOVIA
Zaprasza  na zapisy! Dzieci w wieku 7-10 lat  oraz  młodzież w wieku 11-18 lat. Proponujemy naukę tańców, piosenek, tradycji ludowych oraz wspólne wyjazdy i przyjaźnie na całe życie. Pierwsze zebranie organizacyjne dla dzieci 7-10 lat niedziela 10 września, 2017 o godzinie 17:00. Pierwsze zajęcia dla młodzieży  11-18 lat niedziela 10 wrzesnia, 2017 od godziny 18: 00-20: 30 Miejsce: W&M Physical Theatre 4005 9 St SE, Calgary, Alberta. Chętnych prosimy o kontakt z p.Majka Kowalczyk pod numer telefonu 403-540-5794 lub email mazoviadance@gmail.com

GRUPA TANECZNA MŁODZI DUCHEM
Zaprasza na taneczne obchody 10-lat istnienia grupy. Zabawa Taneczna z tej okazji odbędzie się w sobotę 30 września 2017 o godz. 19: 00 w Sali Jana Pawła II. Bilety nabywać można od 20 sierpnia w niedzielę w sali parafialnej. Cena biletu $20.00. Zapraszamy!

ZESPÓŁ KRAKUSY ZAPRASZA NOWYCH TANCERZY!
Jesteśmy młodą i dynamiczną grupą tańczącą polskie tańce narodowe i regionalne. Razem uczymy się o polskiej kulturze poprzez taniec i śpiew. Krakusy to zespół, gdzie tworzą się życiowe przyjaźnie, wzrasta miłość i uszanowanie do polskiej kultury i folkloru, a jednocześnie dzieci i młodzież mają szansę rozwijać swoje fizyczne i sportowe umiejętności. Zapraszamy do naszego zespołu nowe dzieci i młodzież od 10go roku życia.  Więcej informacji na Facebook’u lub pod adresem krakusycalgary@gmail.com. Organizujemy Open House dla wszystkich chętnych 11 i 25 września w domu polskim od 18:00. Do zobaczenia na próbach!

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY
Uprzejmie informuje, że w dniu 18 oraz 19 października 2017 r r. od godz: 9: 00-17: 00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary uprzejmie informuje, że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE.  W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604 688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczna na następujacy adres: Rejestracja paszportowa online
https: //secure.e-konsulat.gov.pl Następujace dane osobowe należy przesłać na adres Konsulatu Generalnego RP  w Vancouver:
Imię , nazwisko, nazwisko panieńskie (dla kobiet)data i miejsce urodzenia,  imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seria i numer posiadanego  paszportu,jaki urząd wydał, numer PESEL
Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PRACA
Zatrudnie mężczyzn do pracy przy budowie piwnic , wymagane pozwolenie na pracę i samochód , praca na terenie miasta Calgary, po więcej informacji proszę dzwonic pod numer 403-605-4642 , Jan (4x)
PRACA
Szukam osoby do pomocy w domu i przy dzieciach na 5-6 godz dziennie,  4 razy w tygodniu od końca września/ połowy października. Dzielnica Deer Ridge. Telefon: 403.471.8212 (3x)

PRACA
Zatrudnię Panie do sprzątania domów. Równierz potrzebna pani do sprzątania i do prowadzenia grupy dwuosobowej.  Potrzebne prawo jazdy i samochód. Pożądana podstawowa znajomość języka angielskiego. Dobre warunki pracy. Zainteresowane osoby proszę dzwonić na 403-247-1251 lub email aplikacje do astridscleaning@shaw.ca (5x)

POMOC W ZORGANIZOWANIU GRUPY
Szukam pomocy, aby utworzyć grupę, która będzie popierać i pomagać w wyborach na burmistrza miasta Calgary, które odbędą się w październiku.
Tel: 403-863-6666 (1x)

PRACA
Potrzebna jest opiekunka do starszej osoby 3 godziny dziennie od 6: 00pm – 9: 00pm lub od 5: 00pm do 8: 00pm. Praca od zaraz $17.00 na godzinę. Pozwolenie konieczne. Tel: 403-590-2356(1x)

PRACA
Zaopiekuję się starszą panią lub panem 2-3 razy w tygodniu. Mam 73 lata rozmawiam po polsku i angielsku. Mama własny samochód. Tel: 403-455-9968 (1x)

PRACA
Polcan Meat Produckt & Delikatesen poszukuje kobiety do pracy na cały etat. Kontakt 403-258-0228 (3x)

PRACA
D&M CLEANING SERVICES  poszukuję kobiety do sprzątania domów. Wynagrodzenie na start –  $16/hr. Tel. (403) 278-7740  lub  (403) 797-1878 (3x)

WLJ KITCHEN SOLUTION
PROJEKTOWANIE, ZAMAWIANIE, INSTALACJA KUCHNI.KOMPLETNA RENOWACJA KUCHN
Bezpłatna konsultacja i wycena Firma jest ubezpieczona.
WLODEK WOJNOWSKI Cell (587) 889-8641, Dom (403) 281-2841 Email wj.legia@mail.com (4x)

Z BIULETYNY DIECEZJALNEGO

CANADIAN MARTYRS PARISH CELEBRATES 50th YEAR – SEPTEMBER 23
You are invited to celebrate with Canadian Martyrs Parish – 50th Anniversary Mass and Banquet on Saturday, September 23, 2017. The Mass will be celebrated with Bishop McGrattan at 4 PM followed by a banquet at Varsity Community Hall at 6 pm. All are welcome to attend the celebration mass and dinner tickets are available for purchase through the parish office. Previous parishioners are most welcome! For more please call Gail at 403-620-5615.

BLESSING OF THE ANIMALS – SEPTEMBER 23
From September 1 to October 4, Christians around the world are praying and caring for creation. It’s the “Season of Creation” celebrated by Christian churches around the globe.  All are invited to bring their beloved pets and animals for a special blessing! Blessings will take place at St. Joseph’s Parish Hall or Parkade on Saturday, September 23, 2017 at 10:30 AM.

ELIZABETH HOUSE CHARITY EVENT – SEPTEMBER 30
Join Elizabeth House, a program of the Diocese of Calgary, on September 30 for the 2017 Ride for Refuge. Walk, ride or donate and help transform lives, two generations at a time!
Sign up at www.rideforrefuge.org/charity/elizabethhousecalgary or call (403) 228-9724 for more info.

CATHOLIC SPEED DATING – OCTOBER 13
The upcoming Catholic Speed Dating will happen on Friday, October 13th at Mary, Mother of the Redeemer Church (1714 – 14 Ave NE, Calgary).
More information can be found on their website at www.CatholicSpeedDating.ca or call Rose at 587-333-1099.
MEN’S DAY RETREAT WITH BISHOP EMERITUS HENRY – OCTOBER 7
Day retreat for Men with Bishop Henry will take place at St. Luke’s Parish on Saturday, October 7, 2107. Retreat theme: Stand Firm in Faith.
To register, contact Margaret Dewald at 403-282-9488, or Sr. Katrina at 587-755-1019.

WHITE MASS – October 18
Celebrate with Bishop McGrattan the feast day of St. Luke, patron saint of physicians, will be held 7 pm on Wednesday, October 18, 2017 at St. Anthony’s Church, 5340 – 4 St. SW, Calgary. All are welcome, especially those working in medicine and health care. Reception will follow the Mass.

BISHOP’S DINNER – OCTOBER 19
Bishop McGrattan will host his very first Bishop’s Dinner on Thursday, October 19. This year’s theme is Youth & Vocations – Their Faith, The Church. Michael Chiasson will give the keynote address with Bishop McGrattan sharing his vision for youth in his closing remarks. Catholic singer/songwriter Janelle is our musical guest.
Tickets are $175 or $1400/table of 8. For more info contact Samantha at 403-218-5531
WANTED: SACRAMENTAL COORDINATOR AT ST. PIUS X PARISH (PART TIME)
St. Pius X Parish is looking for a Sacramental Coordinator: First Reconciliation, First Communion, Confirmation to work on a part time employment basis, this position will require working some evenings and weekends.  In addition, the successful candidate must have strong: computer skills (Microsoft Office and Outlook), organizational and people skills.

WANTED: MUSIC MINISTER AT ST. PIUS X PARISH (Part time)
St. Pius X Parish is looking for a piano accompanist to work on a part time employment basis, in particular to play piano at the Sunday 9 AM masses and includes practices on Thursday evenings from 7pm to 8:30pm.  The primary objective is to prepare for and support the 9AM liturgy.

WANTED: DIOCESAN YOUTH RETREAT TEAM (PART TIME)
The Diocesan Youth Ministry team is looking for five (5) DYRT members to work on a casual – part time employment basis.   The Diocesan Youth Retreat Team (DYRT) offers year-round retreats for young people within the Diocese.  The primary objective is to offer retreats for parishes especially in the area of sacramental preparation for the sacraments of First Holy Communion, First Reconciliation and Confirmation.  The team also provides year round retreats for Catholic Schools within the diocese.

MARRIAGE PREPARATION „FOR BETTER & FOR EVER”
“For Better & For Ever…” Marriage Preparation, accepts all couples preparing for marriage. Due to the small group setting it allows us to focus on couples in one or more of the following circumstances: living together, previously married, beginning marriage with children, couples 45+, or those who wish to have their marriage blessed in the Church.