3 września, 2017

3 września, 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 2 września – Dzień powszedni
18: 00 – ++ Tadeusz Fic i zmarli z rodziny

Niedziela, 3 września – XXII Niedziela zwykła   
8: 30 – Dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla całej rodziny Kułaga
10: 30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
12: 30 – + Alina Kulikowska (6 rocz)    – synowie z rodzinami
19: 00 – ++ Walenty i zmarli z rodziny oraz Katarzyna Wegera i zmarli z rodziny

Poniedziałek, 4 września – Dzień powszedni
19: 00 – + Bronisława
19: 00 – Z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze łaski dla rodziny Hryszko

Wtorek, 5 września – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo z okazji Urodzin dla Ireny
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla dobrodziejów i przyjaciół Sióstr Dominikanek
Środa, 6 września – Dzień powszedni
19: 00 – + Karolina Bażant                             – Jossie Bażant
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Marka i Anny Pieczara     – Zofia

Czwartek, 7 września  – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Zygmunta z okazji Urodzin
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Henryka z okazji Urodzin
Piątek, 8 września – Święto narodzenia N.M.Panny
9:00 – O Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. w pracy
19: 00 – ++ Za zmarłych: Jana, Marię, Edwarda i Józefa oraz Adama i Stanisława Gryboś i zmarłych z rodziny

Sobota, 9 września – Dzień powszedni
8: 30 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Pauli
18: 00 – + Wojciech Godek

Niedziela, 10 września – XXIII Niedziela zwykła  
8: 30 – ++ Amelia i Leon Kosiński i zmarli z rodziny
10: 30 –++ Zygmunt Bąk i Leokadia Fronczyk
12: 30 – Za wszystkich poległych walczących we wrześniowej inwazji w  1939 roku.                     – SPK #18
19: 00 – ++ Stanisława i Edward Celeda oraz zmarli z rodziny Wiszowaty

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA
3 września, 2017
Jr 20,7-9; Rz 12,1-2; Mt 16,21-27
Ref: Ciebie, mój Boże, pragnie moja dusza
Chcemy żyć szczęśliwie, nie zwracając uwagi na złe strony życia, nie bacząc na cierpienia, przyjmując nasze problemy, jako coś, co nas spotyka, „bo takie jest życie”.  Jednakże cierpienie tak jak było wpisane w życie Chrystusa, tak jest pośrednio wpisane w nasze. Nasze krzyżyki, krzyże są naszymi stacjami drogi życia. Analizując nasze życie pod kątem drogi krzyżowej, znajdujemy nierzadko podobieństwa, pozwalające się nam zbliżyć do wiary w Boga – Jezusa Chrystusa. Cierpimy z miłości, z choroby, z bólu. Cierpimy fałszywie oskarżani, pomawiani, czasami myślimy, że cierpienie jest wpisane w całe nasze życie. Słowa Jeremiasza wydają się odnosić do nas samych, a dotykając nas, dają nam dużo do myślenia. „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść; ujarzmiłeś mnie i przemogłeś. Stałem się codziennym pośmiewiskiem, wszyscy mi urągają.” (Jr 20,7). Bo przecież chcemy żyć miło, łatwo i przyjemnie. Ale patrząc na czasy dzisiejsze, na prześladowania chrześcijan w Afryce, dochodzimy do wniosku, że nie jest łatwo żyć przy Chrystusie. Gdy słuchamy Ewangelii, ciarki przechodzą nam po plecach, a słowa Jezusa do Piotra: „Zejdź mi z oczu szatanie!” (Mt16,23) wywołują grozę. O co chodzi? Wyrzuty Piotra były reakcją spontaniczną, ale jego serce i umysł nie mogły powiedzieć nic innego, gdyż chodziło o życie Jezusa. Swoją również bezpośrednią odpowiedzią Pan Jezus wskazuje, że nie powinno się forsować własnych, subiektywnych zapatrywań. Przypuszczam, że Piotr miał w duszy podobne dylematy, do tego nie wczuł się w głębię całej sytuacji, ale Bóg wie lepiej, co dobre i nieodzowne. Dla nas szczególne znaczenie ma w dzisiejszej Ewangelii wypowiedź Chrystusa:, „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”(Mt 16,24). Jest ona nadzwyczaj ważna, ale i trudna, bo Jezus podejmował trudne zadanie. Dla nas podjęcie trudnego zadania z reguły jest połączone z mniejszym lub większym ryzykiem. Pan Jezus nie ryzykował. On miał sto procent pewności, co Go czeka w Jerozolimie. Wiedział, czuł dokładnie każde uderzenie, każdy upadek. Czuł pocałunek Judasza i straszne pragnienie na krzyżu. Czuł jak bolą gwoździe…Chyba jedynie słowa z listu do Rzymian trochę nas podbudowują: „proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej” (Rz 12,1) . Jednakże nie szukajmy odpowiedzi na pytanie „za co?” Ale odpowiedzmy sobie na inne:, „dla Kogo?” To nie Bóg zsyła na nas krzywdy i cierpienia, więcej, Bóg kochając nas, nie pozwala na wyrządzenie nam krzywdy. ON przyjmuje nasze cierpienie.

LEKTORZY – 2-3 września
18:00– J. Bogusławska, S. Teresa, R. Kohnke
8:30 – A. Mazur, M. Iskra, A. Mazur
10:30 – T. Nowak, M. Kulaga, M. Kaczan
12:30 – O. Pietras, O. Zyro, A. Gurgul
19:00 – L. Shelley, A. Wojciechowska, T. Kot

W NASZEJ WSPÓLNOCIE
TOGETHER IN ACTION – 2017 – akcaj zbierania funduszy na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji odbywa się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).  Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $30,969.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 24,685.00. – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać Na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 10 do 17 września rodzina Dawida Borys będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

Z KARTY ŻAŁOBNEJ
W poniedziałek 28 sierpnia odszedł do wieczności ś.p. Henryk Mazur w wieku 74 lat. Pogrzeb odbędzie się w naszym Kościele w środę 6 września o godzinie 11:00. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!
Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia.

CZASOPISMA RELIGIJNE
Katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny „Miłujcie się” oraz Katolicke czasopismo w wydaniu angielskim „Love One Another” wyłożone są z tyłu Kościoła obok biuletynów. Zachęcamy do czytania tych czasopism, w których można znaleźć bardzo interesujące artykuły.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA
Po wakacyjnej przerwie biblioteka wznowi swą działalność w niedzielę 10 września. Zapraszamy!

KAWIARENKA
We wrześniu panie z grupy„Młodzi Duchem zapraszają do kawiarenki

SPOTKANIA Z KS. PROF. JANEM PERSZONEM
W środę 6 września po Mszy Świętej wieczornej zapraszamy do Sali Parafialnej na odczyt pt. „Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela”a w sobotę 9 września po Mszy Świętej o godz. 18: 00 zapraszamy na wykład pt. „Historia i teologia Ikony
Jasnogórskiej”. Ks. prof. Jan Perszon jest wybitnym teologiem, studiował i wykładał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz KUL-u; jest członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Znakomite i niezwykle cenione są Jego cykliczne wykłady z cyklu „Mocni w wierze” emitowane w Telewizji Trwam i dostępne na youtube.com. Zapraszamy!

KLUB SPORTOWY BIAŁE ORŁY
Zaprasza wszystkie dzieci Chłopców i Dziewczeta od 5 do 14 lat do zapisów na nowy sezon zimowy. Więcej informacji na naszej stronie youth@whiteeaglescolgary.net
Zapraszamy na Jesienną Zabawę Taneczną organizowaną przez klub piłkarski “Białe Orły” i Dom Polski w sobotę 30 września w Sali Kombatanta Domu Polskiego. Oprawa muzyczna DJ Dudi Bilety w cenie $50 od osoby można nabyć u Franka Wójcika tel. 403.888.0384 lub w Domu Polskim tel. 403.291.3757 email info@dompolski.ca
Zaproszenie na ważne dla naszego Klubu wydarzenie: Zebranie Ważne całej organizacji „Białe Orły”. Zebranie odbędzie się w niedzielę, 24 Wrzesnia o godz. 15 w Domu Polskim w sali Varsovia (I piętro).  Bardzo prosimy o udział w tym bardzo ważnym spotkaniu, na którym chcemy zatwierdzić poprawki do statutu naszej organizacji. Zarząd klubu pracował nad projektem cały rok i dla jego zatwierdzenia konieczne jest quorum – kwalifikowana większość. Nowy statut wprowadzi nasz klub na nowe tory działalności, m. in. pozwoli ubiegać się o przyznanie kasyna. Właśnie, dlatego w projekcie statutu znalazły się ustalenia konieczne z punktu widzenia dostosowania się do reguł Alberta Gaming Liquor Commission – instytucji regulującej kwestie kasyn. Ale tylko po zaaprobowaniu nowego statutu przez większość zebranych przy stosownym quorum możemy myśleć o aplikacji o kasyno. Nie musimy dodawać, jak bardzo zmienią się na lepsze realia finansowe ‘Białych Orłów’ po otrzymaniu funduszy z Kasyna. Wśród nich: rozwinięcie programu ‘Szkółki Piłkarskiej’ i fundamentalne wzmocnienie sytuacji finansowej klubu. Dlatego tak bardzo ważna jest wysoka frekwencja na Walnym Zebraniu wszystkich członków Klubu w niedzielę, 24 wrzesnia o godz. 15. Nikogo z nas nie powinno na nim zabraknąć. Już dziś zarezerwujcie sobie czas, aby wziąć w nim udział. Obecność każdego z nas jest bardzo ważna.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY (PCA) zaprasza zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji na miesięczne zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się w niedzielę, 10 wrzesnia w Domu Polskim.
Początek o godz.14.30.

KOMUNIKAT SPK KOŁO NR 18 W CALGARY.
Zarząd SPK Koła nr 18 zaprasza na Mszę Św. mundurową w dniu 10 września br. o godz. 12.30 w intencji wszystkich walczących i poległych we wrześniowej inwazjii na Polskę w dniu 1 i 17 września w 1939 roku Wrzesień jest pamiętnym miesiącem dla uczczenia pamięci wielu Polaków, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny jak w kraju tak i na różnych frontach. Zapraszamy wszystkich członków Koła, harcerzy, społeczność polonijną oraz tych, którzy stracili najbliższych w tej wrześniowej kampanii o wzięcie udziału w tej Mszy. Prosimy Poczet Sztandarowy oraz członków Koła w mundurach.
Jednocześnie informujemy, że pierwsze tegoroczne powakacyjne Zebranie członków Koła odbędzie się w dniu 17 września o godz. 14.30 w Domu Polskim. Serdecznie zapraszamy na zebranie członków oraz chętnych do wstąpienia w szeregi naszego Stowarzyszenia.

ZESPÓŁ MAZOVIA
Zaprasza  na zapisy! Dzieci w wieku 7-10 lat  oraz  młodzież w wieku 11-18 lat. Proponujemy naukę tańców, piosenek, tradycji ludowych oraz wspólne wyjazdy i przyjaźnie na całe życie. Pierwsze zebranie organizacyjne dla dzieci 7-10 lat niedziela 10 września, 2017 o godzinie 17:00. Pierwsze zajęcia dla młodzieży  11-18 lat niedziela 10 wrzesnia, 2017 od godziny 18:00-20:30 Miejsce: W&M Physical Theatre 4005 9 St SE ,Calgary,Alberta. Chętnych prosimy o kontakt z p.Majka Kowalczyk pod numer telefonu 403-540-5794 lub email mazoviadance@gmail.com

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA
Szukam osoby do pomocy w domu i przy dzieciach na 5-6 godz dziennie,  4 razy w tygodniu od konca września/ połowy października. Dzielnica Deer Ridge. Telefon: 403.471.8212 (4x)

POMOC W ZORGANIZOWANIU GRUPY
Szukam pomocy, aby utworzyć grupę, która będzie popierać i pomagać w wyborach na burmistrza miasta Calgary, które odbędą się w październiku. Tel: 403-863-6666 (2x)
PRACA
Potrzebna jest opiekunka do starszej osoby 3 godziny dziennie od 6: 00pm – 9: 00pm lub od 5: 00pm do 8: 00pm. Praca od zaraz $17.00 na godzinę. Pozwolenie konieczne. Tel: 403-590-2356(2x)

PRACA
Zaopiekuję się starszą panią lub panem 2-3 razy w tygodniu. Mam 73 lata rozmawiam po polsku i angielsku. Mama własny samochód. Tel: 403-455-9968 (2x)

PRACA
Polcan Meat Produckt & Delikatesen poszukuje kobiety do pracy na cały etat. Kontakt 403-258-0228 (4x)

PRACA
D&M CLEANING SERVICES  poszukuję kobiety do sprzątania domów. Wynagrodzenie na start –  $16/hr. Tel. (403) 278-7740  lub  (403) 797-1878 (4x)

Z BIULETYNY DIECEZJALNEGO
A LIFELINE FOR MARRIAGES – SEPTEMBER 8-10
Two people are joined together in marriage. Along life’s journey, we may lose our way and start to grow apart. Retrouvaille provides a ‘road map’ to help us find our way again by teaching communication skills and providing the tools to improve our relationships. Call for help today, 403-879-7893 or e-mail.
More information available at Retrouvaille website. Next weekend retreat is September 8-10, 2017.

BISHOP MCGRATTAN AT THE MOSQUE – SEPTEMBER 9
Bishop McGrattan will be speaking at Baitan Nur Mosque (4353 54 Ave. NE, Calgary), on the theme of “Forgiveness, Punishment and Justice” along with Islamic Imam Taha Syed on September 9, 2017 from 4:30-6:00pm with a free dinner provided.
Please RSVP by September 8 via phone to: 1-866-628-5435.

CANADIAN MARTYRS PARISH CELEBRATES 50th YEAR – SEPTEMBER 23
You are invited to celebrate with Canadian Martyrs Parish – 50th Anniversary Mass and Banquet on Saturday, September 23, 2017. The Mass will be celebrated with Bishop McGrattan at 4 PM followed by a banquet at Varsity Community Hall at 6 pm. All are welcome to attend the celebration mass and dinner tickets are available for purchase through the parish office. Previous parishioners are most welcome! For more please call Gail at 403-620-5615.

BLESSING OF THE ANIMALS – SEPTEMBER 23
From September 1 to October 4, Christians around the world are praying and caring for creation. It’s the “Season of Creation” celebrated by Christian churches around the globe.  All are invited to bring their beloved pets and animals for a special blessing! Blessings will take place at St. Joseph’s Parish Hall or Parkade on Saturday, September 23, 2017 at 10:30 AM.

TRANSITIONS – STARTING SEPTEMBER 27
Transitions is a 15-week peer support program for those recently separated or divorced. Participants will meet every week to reflect upon and discuss topics such as self-esteem, stress, anger, guilt, blame, loneliness, forgiveness, blended families and more.
The next program will begin in Wednesday, September 27, 2017. To register: Call 403-218-5505

ELIZABETH HOUSE CHARITY EVENT – SEPTEMBER 30
Join Elizabeth House, a program of the Diocese of Calgary, on September 30 for the 2017 Ride for Refuge. Walk, ride or donate and help transform lives, two generations at a time!
Sign up at www.rideforrefuge.org/charity/elizabethhousecalgary or call (403) 228-9724 for more info.

CATHOLIC SPEED DATING – OCTOBER 13
The upcoming Catholic Speed Dating will happen on Friday, October 13th at Mary, Mother of the Redeemer Church (1714 – 14 Ave NE, Calgary).
More information can be found on their website at www.CatholicSpeedDating.ca or call Rose at 587-333-1099.

MEN’S DAY RETREAT WITH BISHOP EMERITUS HENRY – OCTOBER 7
Day retreat for Men with Bishop Henry will take place at St. Luke’s Parish on Saturday, October 7, 2107. Retreat theme: Stand Firm in Faith.
To register, contact Margaret Dewald at 403-282-9488, or Sr. Katrina at 587-755-1019.

WHITE MASS – October 18
Celebrate with Bishop McGrattan the feast day of St. Luke, patron saint of physicians, will be held 7 pm on Wednesday, October 18, 2017 at St. Anthony’s Church, 5340 – 4 St. SW, Calgary. All are welcome, especially those working in medicine and health care. Reception will follow the Mass.

BISHOP’S DINNER – OCTOBER 19
Bishop McGrattan will host his very first Bishop’s Dinner on Thursday, October 19. This year’s theme is Youth & Vocations – Their Faith, The Church. Michael Chiasson will give the keynote address with Bishop McGrattan sharing his vision for youth in his closing remarks. Catholic singer/songwriter Janelle is our musical guest.
Tickets are $175 or $1400/table of 8. For more info contact Samantha at 403-218-5531
WANTED: SACRAMENTAL COORDINATOR AT ST. PIUS X PARISH (PART TIME)

St. Pius X Parish is looking for a Sacramental Coordinator: First Reconciliation, First Communion, Confirmation to work on a part time employment basis, this position will require working some evenings and weekends.  In addition, the successful candidate must have strong: computer skills (Microsoft Office and Outlook), organizational and people skills.

WANTED: MUSIC MINISTER AT ST. PIUS X PARISH (Part time)
St. Pius X Parish is looking for a piano accompanist to work on a part time employment basis, in particular to play piano at the Sunday 9 AM masses and includes practices on Thursday evenings from 7pm to 8:30pm.  The primary objective is to prepare for and support the 9AM liturgy.

WANTED: DIOCESAN YOUTH RETREAT TEAM (PART TIME)
The Diocesan Youth Ministry team is looking for five (5) DYRT members to work on a casual – part time employment basis.   The Diocesan Youth Retreat Team (DYRT) offers year-round retreats for young people within the Diocese.  The primary objective is to offer retreats for parishes especially in the area of sacramental preparation for the sacraments of First Holy Communion, First Reconciliation and Confirmation.  The team also provides year round retreats for Catholic Schools within the diocese.

MARRIAGE PREPARATION „FOR BETTER & FOR EVER
“For Better & For Ever…” Marriage Preparation, accepts all couples preparing for marriage. Due to the small group setting it allows us to focus on couples in one or more of the following circumstances: living together, previously married, beginning marriage with children, couples 45+, or those who wish to have their marriage blessed in the Church.

PROJECT RACHEL POST ABORTION COUNSELLING
The ministry offers a journey of healing and reconciliation for women and men who are suffering distress from a past abortion experience. Clients will be referred to a professional counselor who specializes in dealing with the trauma associated with this experience.
For more information call Project Rachel at 403-218-5506 or toll free at 1-877-597-3223. You may also e-mail info@projectrachelsa.ca.

EFFECTIVE CO-PARENTING:  PUTTING KIDS FIRST
An educational 5-week program for separated and divorced parents to help raise their children through this difficult time and increase the understanding of needs of children for developing self-esteem and security. It will offer skills to help manage diverse shared parenting situations and provide strategies to improve communication, resolve conflict, and manage day-to-day issues between parenting partners. Parents are encouraged to attend separately. The next program will run 7:00pm – 9:00pm in the fall of 2017.
For more information or registration contact the Life & Family Resource Centre at 403-218-5505 or email: lifeandfamily@calgarydiocese.ca