15 październik, 2017

15 październik, 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 14 październik – Dzień powszedni
18:00 – ++ Bronisława i Jan Moryś  – rodzina

Niedziela, 15 października – XXVIII Niedziela zwykła 
8:30 – O zdrowie i Boże bł. dla Nathana
10:30 – O Boże bł. dla Michała Senderowskiego z okazji Urodzin
10:30 – + Genowefa Kasprzak      – córka z mężem i dziećmi
12:30 – + Kazimierz Krajewski
19:00 – ++ Józef i Cecylia Zelazowski

Poniedziałek, 16 październik – Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla rodziny
19:00 – + Kazimierz Sołtanowicz

Wtorek, 17 październik – Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, Biskupa i Męczennika
19:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Williama
19:00 – + Konstanty Obodziński (24 rocz) – syn z rodziną

Środa, 18 październik – Święto św. Łukasza, Ewangelisty
19:00 – + Krystyna Pawlicka
19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Zakowicz, Śliwonik i Dusze w czyśćcu cierpiące

Czwartek 19 październik – Dzień powszedni
19:00 – O szybkie znalezienie pracy
19:00– ++ Janusz Wysocki i zmarli z rodziny

Piątek, 20 październik – Wspomnienie św. Jana Kantego, Prezbitera
9:00 – O Boże błogosławieństwo i szybki powrót do zdrowia dla Marka Pieczara
19:00 – ++ Zygfryd Łukaszewski, Julia Lachowska, Wanda, Henryk, Jarosław i Józef Grymek

Sobota, 21 październik – Wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, Biskupa 
8:30 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Genowefy Renz
18:00 – + Ks. Otłowski i zmarli z rodzin Rycerzy Kolumba
18:00 – + Wanda Basiński    – przyjaciele

Niedziela, 22 października – XXIX Niedziela zwykła 
8:30 – ++ Maria i Władysław Kapel i zmarli z rodziny      – syn z rodziną
10:30 – + Janusz Wysocki (1 rocz)           – żona z dziećmi
12:30 – Dziękczynna, prosząc o dalsze łaski Boże, opiekę Matki Bożej i dary Ducha św. dla Aleksandra i Krystyny Gurgul
19:00 – + Maria Samborska

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Iz 25,6-10a; Flp 4,12-14,19-20; Mt 22,1-14
Ref: Po wieczne czasy zamieszkam u Pana
Być zaproszonym przez samego Boga – nie do pracy, nie w celu robienia rozrachunków, nie na przesłuchanie, – lecz na ucztę. Mieć wyznaczone miejsce przy stole, otrzymać zaproszenie i dodatkowo zawiadomienie o terminie uczty i nie przyjąć, czy to nie szaleństwo. Ktokolwiek spotkałby takiego człowieka, uznałby go za niespełna rozumu i postawiłby pytanie: Jak mogłeś stracić taką szansę, jak mogłeś? Takich ludzi można spotkać wielu. Uczta jest przygotowana przez samego Boga. Zaproszenie na nią wręczono każdemu podczas chrztu świętego, a wezwanie, przypominające rozpoczęcie uczty, dokonuje się przy pomocy kościelnych dzwonów obwieszczających Mszę świętą. Tę właśnie Eucharystyczną Ucztę ma na uwadze Jezus opowiadając przypowieść o zaproszonych na gody.
Bóg ucztę przygotował. Stoły rozstawił po całej Ziemi. Pokarmem jest Ciało Jego Syna, a napojem Jego Krew. Jak przystało na prawdziwą ucztę Gospodarz ma coś ubogacającego do przekazania i uczestnicy usłyszą Jego słowo. Wszystko jest przygotowane, jeno zaproszeni nie są godni. Przy stole wiele rezerwowanych miejsc świeci pustką. Dlaczego nie przychodzą? Czy przeszkodą jest grzech ciężki? Nie zawsze. Najczęściej nie przychodzą, bo nie mają czasu. Mają, ich zdaniem, znacznie ważniejsze sprawy do załatwienia, niż siedzieć przy stole z Bogiem i brać udział w przygotowanej przez Niego uczcie. Jezus w przypowieści o zaproszonych na gody odsłania mechanizmy tej mentalności, w której obejrzenie kupionego pola lub prowadzenie interesów jest ważniejsze niż udział w uczcie wydanej przez samego Boga. I my mamy sto powodów, by zrezygnować z udziału w uczcie Boga: to spacer, bo piękna pogoda, to interesujący program w telewizji, to goście, którzy nas odwiedzili itp., Gdy obiektywnie zestawimy te powody z szansą udziału w uczcie, na którą zaprasza nas Bóg, sami dojdziemy do wniosku, że rezygnacja z niej jest szaleństwem. Rzecz jasna, że brak czasu na niedzielną Mszę świętą płynie z nieświadomości wartości Eucharystycznej Uczty. Dla tego, kogo kochamy, zawsze znajdziemy czas. Nie mamy czasu jedynie na to, co dla nas nie przedstawia wartości. Jeśli załatwianie naszych spraw jest ważniejsze niż spotkanie z Bogiem, to ile razy trzeba będzie wybierać między jednym a drugim, zawsze wybierzemy własne sprawy. Czy jednak czas spędzony z Bogiem przy jednym stole może być czasem straconym? Gdyby chrześcijanie wiedzieli, ile spraw można „załatwić” z Bogiem w czasie Eucharystycznej Uczty – czekaliby pod drzwiami kościoła godzinę przed rozpoczęciem Mszy świętej. Gdyby odkryli, że jest to spotkanie z kimś, kto ich kocha, spieszyliby na nie, jak spieszą do siebie zakochani.
LEKTORZY –14-15 październik
18:00– M. Edgar, S. Salome, M. Edgar
8:30 – O. Pełowski, A. Rudzińska, A. Mazur
10:30 – K. Kamieniak, S. Teresa, A. Kamieniak
12:30 – Z. Topor, D. Topor, O. Pietras
19:00 – T. Kot, A. Wojciechowska, L. Shelley

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE
Przez cały miesiąc październik zapraszamy na nabożeństwa różańcowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, które będą codziennie po wieczornej Mszy św. o godz. 19: 00. Kult Matki Najświętszej i powierzanie naszych próśb przez Jej wstawiennictwo jest pewną drogą do Boga i zbawienia.

RÓŻANIEC DLA MŁODZIEŻY
W każdy poniedziałek października zapraszamy młodzież na Mszę św. na godzinę 19: 00 i bezpośrednio po Mszy św. nabożeństwo różańcowe.

RÓŻANIEC DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci na nabożeństwa różańcowe w każdą środę października o godz. 19: 00. Bezpośrednio po nabożeństwie różańcowym dla dzieci będzie odprawiona Msza święta (ok. godziny 19:30).

ŚWIATOWA NIEDZIELA MISYJNA
W niedzielę, 22 października obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. Dzień modlitewnego i materialnego wsparcia misji Kościoła katolickiego, który ma na celu wspieranie nowo powstałych parafii, pomoc kapłanom, katechetom, misjonarzom, misjonarkom w oddalonych regionach świata.  Pomoc w klęskach żywiołowych, w razie potrzeby ewakuowania. Pomoc dla uchodźców dotkniętych wojną. Wielu księży misjonarzy pracujących w parafiach w Azji czy Afryce zależny jest od naszej hojności. Twoja ofiara przyniesie ogromne wsparcie materialne dla najbardziej potrzebujących. Przez ten dar łaski przyniesiemy nadzieję, miłość dla wszystkich oczekujących naszej ofiarności. Druga kolekta będzie zbierana na każdej Mszy św. po Komunii św.

TOGETHER IN ACTION – 2017
Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $27,390.00  na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $30,969.00. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu serdecznie prosimy o ofiary na ten cel!

KOPERTY NA WYPOMINKI
Przez cały miesiąc listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. BARDZO PROSIMY O CZYTELNE DRUKOWANE LITERY PRZY WYPISYWANIU IMION I NAZWISK ZMARŁYCH. IMIONA PROSIMY O PISANIE W MIANOWNIKU, DOKŁADNIE TAK JAK SĄ PISANE W DOKUMENTACH UEŻĘDOWYCH (PRAWO JAZDY, PASZPORT ITD) . Będzie to bardzo pomocne przy wyczytywaniu przez kapłana.

100. LAT RYCERSTWA NIEPOKALANEJ: 1917 – 2017
W obecnym roku obchodzimy 100-lecie Rycerstwa Niepokalanej zalożonego przez św. Maksymiliana Marię Kolbe. Odprawiane są Msze św. dziękczynne za istnienie i rozwój tego Ruchu Maryjnego, którego celem jest zawierzenie swojego życia, czy życia swoich najbliższych Matce Bożej Niepokalanej, prosząc o Jej szczególną opiekę i odwagę w dawaniu świadectwa swoim życiem wierności Chrystusowi, wierności Bożym Przykazaniom.Jako członkowie Rycerstwa Niepokalanej możemy pogłębiać nasze życie duchowe oraz wzmacniać nasze całkowite oddanie Niepokalanej. Oto kilka wskazówek: Uczestnicz często (może nawet codziennie-, jeśli to możliwe) we Mszy św. Regularna spowiedź (raz na miesiąc, – jeśli to możliwe)
Znajdź czas na Adorację Najświętszego Sakramentu.Módl się na różańcu indywidualnie, we wspólnocie lub rodzinie.Rozmawiaj z Panem Bogiem codziennie rano ( i wieczorem) Czytaj Pismo Święte
Czytaj dobrą katolicką literaturę, katolickie czasopisma, np. „Rycerza Niepokalanej”. „Małego Rycerzyka Niepokalanej”, „Źrodło” Propaguj oddanie się Niepokalanej, zachęcaj do włączenia się do Rycerstwa Niepokalanej, rozdawaj Cudowny Medalik, – jeśli to możliwe. Propaguj Rycerstwo Niepokalanej u Stóp Krzyża, np. odwiedzaj chorych, hospicja, dodawaj ducha…Działaj, jeśli możesz- ONLINE: www.mi-polska.pl. Niech Matka Boża Niepokalana wyprasza nam wszelkie łaski Boze i otacza nieustanną opieką. Uroczyste przyjęcie nowych kandydatów do Rycerstwa Niepokalanej odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia podczas Mszy sw. o godzinie 10:30. Serdecznie zapraszamy całe rodziny do zawierzenia Matce Bożej swojego życia i włączena się do Rycerstwa Niepokalanej.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
O 15 do 22 października rodzina Mankiewicz będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

KAWIARENKA
Grupa„Mazovia” bardzo serdecznie zapraszają Państwa w miesiącu październiku do Sali parafialnej na ciepły domowy posiłek oraz smaczne wypieki. Wszelkie dochody ze sprzedaży przeznaczone zostaną na dalszy rozwój zespołu.

KONCERT CHARYTATYWNY
W niedzielę, 29 października o godzinie 15: 00 w Domu Polskim odbędzie się Koncert Charytatywny ku czci Św. Jana Pawła II. Tegoroczny Koncert będzie miał nieco inny charaktrr aniżeli w latach ubiegłych, wypełnią go, bowiem pieśni i piosenki w wykonaniu słynnej piosenkarki polskiej pochodzenia greckiego – ELENI. Cieszymy sie, że ta znana, popularna i bardzo lubiana piosenkarka będzie gościć w Calgary i uświetni doroczny Koncert ( w przerwie kawa i ciasto). Serdecznie zapraszamy na ten niezwykły Koncert Charytatywny, wypełniony pięknymi pieśniami w artystycznym wykonaniu Eleni. Dochód z Koncertu wesprze działalność Pro-Life w Polsce i opuszczone, osierocone dzieci na Wschodzie oraz wyrazi wdzieczność słynnej Piosenkarce.  Bilety w cenie: $50-dorośli, $25 młodzież (do 12 lat włącznie), dzieci do lat 7 – za darmo – będą dostępne w sali parafialnej w każdą niedzielę października po Mszach św. Osoby, które pragną złożyć specjalną ofiarę na cele Koncertu, mogą wypisać czek na: KNIGHTS OF IMMACULATA (z dopiskiem: Koncert Charytatywny)i otrzymają pokwitowanie.

ZBIÓRKA BUTELEK NA POTRZEBY HARCERSTWA!!!
Koło Przyjaciół Harcerstwa (KPH) zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie dla naszej organizacji.  W niedzielę, dnia 22 października 2017 roku, oranizujemy zbiórkę butelek przed Kościołem Polskim w Calgary.  Prosimy wszystkich parafian i sympatyków harcerstwa o dołączenie się do tej akcji.
Wszystkie fundusze uzyskane ze sprzedaży butelek zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby organizacji.Dziękujemy Państwu za dotychczasową pomoc oraz mamy nadzieje na pozytywny odzew na naszą prośbę. Czekamy na Was przed Kościółem w dniu 22 października 2017 roku w godzinach od 9: 30 do 14:00.  Na parkingu będzie wyznaczone miejsce, gdzie bedzie można zostawiać butelki.
Czuwaj!!!

ZESPÓŁ POLANIE – BAL MASKOWY
Zespół Polanie serdecznie zaprasza na Bal Maskowy do Domu Polskiego w sobotę 28 października 2017 r. o godz. 18: 00. Oprawa muzyczna Mirek Syp, szef kuchni Jarek Pelc.  Bilety w cenie $50 od osoby do nabycia w sali parafialnej w każdą niedzielę w godz. 11: 00 – 14: 00 oraz pod nr. tel. (403) 969 5219 lub (403) 618 5564. Dochód z balu przeznaczony zostanie na potrzeby zespołu.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POSZUKUJĘ OPIEKI DO DZIECI
Zatrudnię osobę do opieki nad dwójką dzieci w Airdrie. Praca na cały etat, na zmiany, na nocki i dnie. Kontakt 403-560-4434 (3x)

PRACA
Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. Proszę dzwonić w sprawie pracy około godz 8: 00 wieczorem. Tel 403-663-9886, albo można się nagrać w języku polskim lub angielskim. (8x)

SZUKAM NIANI/ BABYSITTER: Młode małżeństwo poszukuje Pani do opieki nad 1-rocznym chłopcem. Praca na 2-4 dni w tygodniu/ do ustalenia/ u nas w domu w Bowness, od 07:30 – 17:00. Zależy nam na Pani, która ma doświadczenie w kontakcie z dziećmi, jest ciepła i pogodna (wymagane referencje, kurs pierwszej pomocy). Osoby zainteresowane prosze o kontakt: Maciek (403) 703-4600 (4x)

PRACA Potrzebna opiekunka do starszej pani na 20 godzin tygodniowo od wtorku do piątku w godzinach od 8: 30 do 1: 30 w dzielnicy NW. Pozwolenie na pracę w Kandzie wymagane. Tel: 403-863-0425 (3x)

PRACA Zatrudnię osoby przy remontach. Tel: 403-891-8409 (1x)

PRACA Zatrudnię Panie do sprzątania domów. Równierz potrzebna pani do sprzątania i do prowadzenia grupy dwuosobowej.  Potrzebne prawo jazdy i samochód. Pożądana podstawowa znajomość języka angielskiego. Dobre warunki pracy. Zainteresowane osoby proszę dzwonić na 403-247-1251 lub email aplikacje do astridscleaning@shaw.ca (1x)

POKOJE DO WYNAJĘCIA Pokoje w basemencie do wynajęcia w dzielnicy pomiędzy Kościołem a Uniwersytetem. Tel:403-280-4787 (1x)

NARTY I ŚNIEG – PO ZDROWIE BIEG! TATRY FREESTYLE SKI ACADEMY… zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat. Oferujemy zróżnicowany program dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z nartami oraz dla zaawansowanych. Dbamy również o rodziców, aby narty stały się sportem rodzinnym. Sezon od grudnia do kwietnia. Zajęcia 1x, 2x lub 3x w tygodniu. Po szczegółowe informacje prosimy o kontakt: Maciej Słodyczka, Trener dyplomowany, Wydział Nauk Trenerskich w Vancouver: t:1.403.638.4844 lub e:tatryfreestyle@gmail.com (5x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

40 DAYS FOR LIFE FALL PRAYER VIGIL CAMPAIGN Based on the last report done in 2013 by CIHI, abortion in Canada took more than 83,000 children on that year and here in Alberta more than 13,000.  That’s why joining efforts is imperative. Right now until Nov. 5th, 40 Days for Life lead a peaceful and prayerful campaign in more than 700 cities and 44 countries in front of abortion facilities. Take a stand & pray to save babies from abortion on the sidewalk across from “Kensington Clinic”, 2431 – 5 Ave NW in Calgary.   Need more info? Call 403-870-3905 or go to 40daysforlife.com/local-campaigns/calgary/

PRAYING IN FRONT OF THE BLESSED SACRAMENT FOR THE ATONEMENT OF ABORTION Come and pray in front of the Lord at the Sisters of St. Louis Chapel from Sunday Oct. 15th at 3 pm to Monday Oct. 16th and ending with Holy Mass at 5 pm. 409 10A St NW – Calgary.

PASTORAL LETTER RE CATHOLIC SCHOOL TRUSTEE ELECTIONS
In preparation for municipal elections on October 16, which include the election of school trustees, the Bishops of Alberta are offering a pastoral letter reflecting on the ministry of a Catholic school trustee. In the letter, the Bishops strongly encourage all Catholics to participate in the electoral process and propose some considerations to assist voters in their discernment of the appropriate candidate for the office of school trustee.

THE MINISTRY OF CATHOLIC SCHOOL TRUSTEE
Dear Brothers and Sisters in Christ,
In preparation for municipal elections, which include the election of school trustees, the Bishops of Alberta have in the past offered a reflection on the ministry of a Catholic school trustee. As we approach the municipal elections of October 2017, we do so once again.
We strongly encourage your participation in the electoral process. In this letter, we propose the following considerations to guide your discernment of the appropriate candidate for the office of school trustee.

• The trustee is one to whom is entrusted by the Church and the electorate the serious responsibility of an essentially Catholic governance and oversight of our Catholic school districts.
• This demands of our trustees that they be not only stewards with exceptional governance skills but also people of faith and commitment to the Church and her mission.

• As trustees are carefully attentive to the wishes of the constituents and the mandates of Alberta Education, they must be committed to ensuring that their every decision will always accord with the truth of the Gospel and the teaching of the Church.
• The Catholic school trustee must possess attributes consistent with faith in Christ. Trustees are first and foremost disciples of Our Lord. Their love of Jesus will be reflected in full participation in the life of the Church and engagement in the community.
• The Catholic school trustee must at all times demonstrate fidelity to the Church, its teaching and its leaders. This enables the board of trustees and the local Church to think with one mind and work together in ministry to our students.
• The willingness and ability to share the faith with administration, teachers, students and the community is an essential feature of a Catholic school trustee.
As Catholics, we have a sacred duty and obligation to make an informed, moral choice in the selection of representatives of the community who will guide and govern, protect and maintain our Catholic schools. It is incumbent upon us to select leaders who will ensure the continued formation of our school communities in the values and teachings of our Lord as taught through our Church. We encourage you to exercise this responsibility in a spirit of prayer and in accord with an informed conscience.

Catholic Bishops of Alberta and NWT

Most Reverend Richard W. Smith
Archbishop of Edmonton
Most Reverend William McGrattan
Bishop of Calgary
Most Reverend Gregory J. Bittman
Auxiliary Bishop of Edmonton
Most Reverend Gerard Pettipas CSsR
Archbishop Grouard-McLennan
MostMost Reverend David Motiuk
Bishop of the Ukrainian Eparchy of Edmonton
Most Reverend Mark Hagemoen
Bishop of Mackenzie-Fort Smith
Most Reverend Paul Terrio
Bishop of St. Paul