22 październik, 2017

22 październik, 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 21 październik – Wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, Biskupa 
18: 00 – + Ks. Jan Otłowski i zmarli z rodzin Rycerzy Kolumba
18:00 – + Wanda Basiński             – przyjaciele

Niedziela, 22 października – XXIX Niedziela zwykła  
8: 30 – ++ Maria i Władysław Kapel i zmarli z rodziny          – syn z rodziną
10:30 – + Janusz Wysocki (1 rocz)           – żona z dziećmi
12: 30 – Dziękczynna, prosząc o dalsze łaski Boże, opiekę Matki Bożej i dary Ducha św. dla Aleksandra i Krystyny Gurgul z okazji sakramentu małżeństwa
12:30 – O Boże bł. dla John i Jadwigi Majowskich z okazji 40 rocz. Sakramentu małżeństwa
19: 00 – + Maria Samborska

Poniedziałek, 23 październik – Dzień powszedni
19: 00 – ++ Sławomir Dąbrowski i Bartłomiej Machula i zmarli z rodzin oraz Dusze w czyśćcu cierpiące
19: 00 – + Norbert Tomala

Wtorek, 24 październik – Dzień powszedni
19:00 – O Boże błogosławieństwo z okazji 3 Urodzin dla Jana Wieczorkowskiego
19: 00 – Dziękczynna za otrzymane łaski i o Boże miłosierdzie oraz opiekę Matki Bożej w rodzinie

Środa, 25 październik – Dzień powszedni
19: 00 – ++ Katarzyna i Franciszek Pieczara      – syn z rodziną
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Sr. Darii z okazji imienin

Czwartek 26 październik – Dzień powszedni
19: 00 – Dziękczynna za otrzymane łaski
19: 00– ++ Henryka, Jan i Stanisław Widomscy

Piątek, 27 październik – Dzień powszedni
9: 00 – ++ Helena i Jan Pietkiewicz
19: 00 – ++ Jan i Maria Nodzak i Helena oraz zmarli z rodziny

Sobota, 28 październik – Uroczystość św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, głównych patronów diecezji
8: 30 – ++ Tadeusz Moliński i Tadeusz Kucharski
18: 00 – + Franciszek Kisielewicz
18: 00 – Dziękczynna za otrzymane łaski dla Bogusławy

Niedziela, 29 października – XXX Niedziela zwykła  
8: 30 – + Leon Rudziński (21 rocz)
10: 30 – ++ Zofia, Michał, Teresa i Zbigniew Łabinowicz
10: 30 – ++ Janina i Andrzej Wolańczyk i zmarli z rodziny
12: 30 – ++ Jacek Kuczaj i Piotr Weissmann
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Janiny i Janusza z okazji sakramentu małżeństwa

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA
Iz 45,1.4-6; 1 Tes 1,1-5b; Mt 22,15-21
Ref: Pośród narodów głoście chwałę Pana
Słowo „tolerancja” nie występuje w Ewangelii. Należy ono do słownika ściśle związanego z demokracją. Kościół przejął je, jako cenny skarb ludzkości wypracowany przez wieki. Z łatwością jednak można dostrzec, że słowo to ma wiele interpretacji, i mimo iż ludzie się nim często posługują, nie zawsze potrafią się porozumieć. Najczęściej przez tolerancję rozumie się zgodę na to, by każdy żył według własnych przekonań, bez wpływu innych na jego postawę życiową i poglądy, zwłaszcza religijne. Takie ujęcie tolerancji jest o krok od utożsamienia jej z obojętnością. Ma to miejsce wówczas, gdy człowiek stosuje zasadę: „Ja się nie wtrącam do jego życia, i nic mnie ono nie obchodzi”. Rzecz jasna, że w imię Ewangelii w ten sposób do tolerancji podchodzić nie można. Chrześcijaństwa, bowiem nie da się pogodzić z obojętnością wobec drugiego człowieka. Głębiej rozumiana tolerancja zakłada sprawiedliwość i szacunek wobec każdego człowieka. Ona dba o to, by w ramach demokracji każdy po sprawiedliwości miał to, co mu się należy. Demokracja to rządy większości. Tolerancja broni w niej praw mniejszości. Zawsze jednak czyni to w imię sprawiedliwości, w granicach odpowiednich proporcji. Ewangeliczne znaczenie tolerancji można dostrzec w progach rodzinnego domu. Najpełniej ją ujawnia kochający ojciec. Otóż dobry ojciec jest sprawiedliwy wobec każdego dziecka, każde otacza szacunkiem, ale nigdy nie zgodzi się, by ono wędrowało niebezpiecznymi dla niego ścieżkami i wchodziło w kontakty z ludźmi wrogo nastawionymi do całej rodziny. O granicach ojcowskiej tolerancji decyduje miłość, czyli troska o dobro każdego dziecka z osobna i całego domu. Taka ewangeliczna interpretacja tolerancji winna decydować o ustawieniu wszelkich odniesień do ludzi o innych poglądach i odmiennych przekonaniach religijnych. Uczeń Chrystusa zawsze zabiega o zachowanie sprawiedliwości i nie godzi się na wyrządzanie komukolwiek krzywdy. Nie tylko otacza szacunkiem każdego człowieka, ale przede wszystkim go kocha. Ta właśnie miłość nadaje blasku tolerancji. Tego podejścia zabrakło faryzeuszom i uczonym w Piśmie wobec Jezusa. Okazali się zupełnie nietolerancyjni, bo nie umieli kochać. Szkoda, że i wśród ludzi Kościoła, na przestrzeni wieków, łatwiej spotkać mało tolerancyjnych uczniów faryzeuszy i uczonych w Piśmie, niż uczniów Jezusa, podchodzących do wszystkiego z miłością. Ewangelia jest najlepszą w świecie księgą o nietolerancji przeciwników Mistrza z Nazaretu i Jego tolerancyjnej miłości obejmującej wszystkich: grzeszników i celników, faryzeuszy i uczonych w Piśmie, Heroda i Piłata, zdrajcę i pluton egzekucyjny. Ewangelia mówi o tej niepojętej miłości, która zawsze odnosi zwycięstwo, nawet wówczas, gdy jej dawca zostaje zniszczony przez nietolerancyjnych ludzi. Dziś często pada słowo „tolerancja”. Katolik zanim się nim posłuży, winien dobrze rozważyć, w jakim znaczeniu tolerancyjny jest wobec człowieka Pan Bóg. My, jako Jego dzieci, jesteśmy zobowiązani do objawiania światu właśnie Jego tolerancyjnej miłości.

LEKTORZY – 21-22 październik
18:00– V. Kanaszyc, S. Teresa, V. Kanaszyc
8:30 – P. Adamski, M. Sobczak, P. Adamski
10:30 – T. Nowak, M. Kulaga, J. Kraska
12:30 – T. Miazga, O. Zyro, J. Miazga
19:00 – M. Edgar, M. Iskra, M. Edgar

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PODZIĘKOWANIE
Bardzo serdecznie dziękujemy za wszelką okazaną pomoc w organizację przyjazdu naszych gości „Rymcerzy”. Szczególne podziękowanie dla DJ Marco za poświęcony czas, pomoc techniczną i nagłośnienie. Dziękujemy też Polskiej Szkole oraz zespołowi Polanie za zaproszenie na spotkanie z katolickimi raperami z Polski. Niech świadectwo ich życia będzie zachętą i przestrogą dla naszej młodzieży do wartościowych i Bożych wyborów.

KONCERT CHARYTATYWNY
W niedzielę, 29 października o godzinie 15: 00 w Domu Polskim odbędzie się Koncert Charytatywny ku czci Św. Jana Pawła II.  Tegoroczny Koncert będzie miał nieco inny charaktrr aniżeli w latach ubiegłych, wypełnią go, bowiem pieśni i piosenki w wykonaniu słynnej piosenkarki polskiej pochodzenia greckiego – ELENI. Cieszymy sie, że ta znana, popularna i bardzo lubiana piosenkarka będzie gościć w Calgary i uświetni doroczny Koncert ( w przerwie kawa i ciasto). Serdecznie zapraszamy na ten niezwykły Koncert Charytatywny, wypełniony pięknymi pieśniami w artystycznym wykonaniu Eleni. Dochód z Koncertu wesprze działalność Pro-Life w Polsce i opuszczone, osierocone dzieci na Wschodzie oraz wyrazi wdzieczność słynnej Piosenkarce.
Bilety w cenie: $50-dorośli, $25 młodzież (do 12 lat włącznie), dzieci do lat 7 – za darmo – będą dostępne w sali parafialnej w każdą niedzielę października po Mszach św. Osoby, które pragną złożyć specjalną ofiarę na cele Koncertu, mogą wypisać czek na: KNIGHTS OF IMMACULATA (z dopiskiem: Koncert Charytatywny) i otrzymają pokwitowanie.

SPOTKANIE MODLITEWNE GRUPY ŚW. OJCA PIO
Zapraszamy grupę modlitewną na Mszę św. i nabożeństwo w poniedziałek 23 września na godz. 19:00.

ŚWIATOWA NIEDZIELA MISYJNA – II KOLEKTA
Dzisiaj w niedzielę, 22 października obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. Dzień modlitewnego i materialnego wsparcia misji Kościoła katolickiego. Druga kolekta będzie zbierana na każdej Mszy św. po Komunii św.

NABOŻEŃSTWO WYPOMINKOWE
Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na nabożeństwo wypominkowe w każdą środę listopada na godzinę 19:00. Karty wypominkowe dla dzieci będzie można pobrać ze stolików przy wyjśću z kościoła.

KOPERTY NA WYPOMINKI
Przez cały miesiąc listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. BARDZO PROSIMY O CZYTELNE DRUKOWANE LITERY PRZY WYPISYWANIU IMION I NAZWISK ZMARŁYCH. IMIONA PROSIMY O PISANIE W MIANOWNIKU, DOKŁADNIE TAK JAK SĄ PISANE W DOKUMENTACH UEŻĘDOWYCH (PRAWO JAZDY, PASZPORT ITD) . Będzie to bardzo pomocne przy wyczytywaniu przez kapłana.

TOGETHER IN ACTION – 2017
Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $27,990.00  na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $30,969.00. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu serdecznie prosimy o ofiary na ten cel!

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
O 22 do 29 października rodzina Kamieniak będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Dnia 31 października (wtorek) o godz. 18: 00 zapraszamy chętne dzieci z rodzinami na „Bal Wszystkich Świętych” Rozpoczniemy Mszą św. w kościele o godz. 18: 00. Napstepnie przejdziemy do Sali parafialnej gdzie na dzieci czekają gry, zabawy i konkursy. Dzieci otrzymają dużo cukierków i ciekawe nagrody. Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenie na email: sr.salome1@gmai.com. Dzieci prosimy o przebranie sie za różnych świętych i anioły. W przebraniu można przyjść na Mszę św. Zapewniamy niebiańską zabawę do godz.21: 00. W przerwie oferujemy darmową pizzę i wodę.

ZAWIERZENIE JEZUSOWI PRZEZ MARYJĘ
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy naszych Parafian do osobistego oddania się Jezusowi przez Maryję. Osoby zainteresowane mogą uzyskać więcej informacji oraz zgłosić swój akces po każdej Mszy Św. w niedzielę 12 listopada. Uroczyste Zawierzenie odbędzie się podczas Mszy św. w niedzielę 10 grudnia.  Również na ten dzień zapraszamy osoby, które już się zawierzyły dla odnowienia swego zawierzenia. Informacje mogą być również udzielone telefonicznie: 403-475-8994 Jerzy

KAWIARENKA
Grupa„Mazovia” bardzo serdecznie zapraszają Państwa w miesiącu październiku do Sali parafialnej na ciepły domowy posiłek oraz smaczne wypieki. Wszelkie dochody ze sprzedaży przeznaczone zostaną na dalszy rozwój zespołu.

ZBIÓRKA BUTELEK NA POTRZEBY HARCERSTWA!!! Koło Przyjaciół Harcerstwa (KPH) zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie dla naszej organizacji.  Dzisiaj w niedzielę, dnia 22 października 2017 roku, oranizujemy zbiórkę butelek przed Kościołem Polskim w Calgary.  Prosimy wszystkich parafian i sympatyków harcerstwa o dołączenie się do tej akcji.  Wszystkie fundusze uzyskane ze sprzedaży butelek zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby organizacji. Dziękujemy Państwu za dotychczasową pomoc oraz mamy nadzieje na pozytywny odzew na naszą prośbę.  Czekamy na Was przed Kościółem w godzinach od 9: 30 do 14:00.  Na parkingu będzie wyznaczone miejsce, gdzie bedzie można zostawiać butelki.Czuwaj!!!

ZESPÓŁ POLANIE – BAL MASKOWY
Zespół Polanie serdecznie zaprasza na Bal Maskowy do Domu Polskiego w sobotę 28 października 2017 r. o godz. 18: 00. Oprawa muzyczna Mirek Syp, szef kuchni Jarek Pelc.  Bilety w cenie $50 od osoby do nabycia w sali parafialnej w każdą niedzielę w godz. 11: 00 – 14: 00 oraz pod nr. tel. (403) 969 5219 lub (403) 618 5564. Dochód z balu przeznaczony zostanie na potrzeby zespołu.

DARMOWY SYSTEM DO ODBIORU TV TRWAM I RADIA MARYJA Koło Radia Maryja posiada dwa systemy do satelitarnego odbioru Radia Maryja i TV TRWAM.
Systemy są przeznaczone do darmowego przekazania chętnym użytkownikom. Osoby zainteresowane instalacją proszone są o skontaktowanie się pod numerem telefonu 403 239 3560 lub za pośrednictwem e-mail – adres jkulach@shaw.ca

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POSZUKUJĘ OPIEKI DO DZIECI
Zatrudnię osobę do opieki nad dwójką dzieci w Airdrie. Praca na cały etat, na zmiany, na nocki i dnie. Kontakt 403-560-4434
(2x)

PRACA Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. Proszę dzwonić w sprawie pracy około godz 8: 00 wieczorem. Tel 403-663-9886, albo można się nagrać w języku polskim lub angielskim. (7x)

SZUKAM NIANI/ BABYSITTER: Młode małżeństwo poszukuje Pani do opieki nad 1-rocznym chłopcem. Praca na 2-4 dni w tygodniu/ do ustalenia/ u nas w domu w Bowness, od 07:30 – 17:00. Zależy nam na Pani, która ma doświadczenie w kontakcie z dziećmi, jest ciepła i pogodna (wymagane referencje, kurs pierwszej pomocy). Osoby zainteresowane prosze o kontakt: Maciek (403) 703-4600 (3x)

PRACA Potrzebna opiekunka do starszej pani na 20 godzin tygodniowo od wtorku do piątku w godzinach od 8: 30 do 1: 30 w dzielnicy NW. Pozwolenie na pracę w Kandzie wymagane. Tel: 403-863-0425 (2x)

NARTY I ŚNIEG – PO ZDROWIE BIEG! TATRY FREESTYLE SKI ACADEMY… zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat. Oferujemy zróżnicowany program dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z nartami oraz dla zaawansowanych. Dbamy również o rodziców, aby narty stały się sportem rodzinnym. Sezon od grudnia do kwietnia. Zajęcia 1x, 2x lub 3x w tygodniu. Po szczegółowe informacje prosimy o kontakt: Maciej Słodyczka, Trener dyplomowany, Wydział Nauk Trenerskich w Vancouver: t:1.403.638.4844 lub e:tatryfreestyle@gmail.com (4x)

PSYCHOLOG, TERAPEUTA ARTUR NIZIO, BS, MA, R. PSYCH
Zaburzenia depresyjne, nerwice, problemy w związkach, uzależnienia.  Dorośli i młodzież. Tel. 587-435-8904 Email: arturnizio@gmail.com (10x)

PRACA Part -time bookkeeper needed. Small public practice accounting office located in Varsity (NW of Calgary) is looking for a part-time bookkeeper/office assistant (Approx. 15-20 hr per week) Required: working knowledge of Quick Books, Excel and Word, and basic accounting knowledge. Fluent English is a must. This is an ideal position for those involved in level 2 or 3 of accounting designation or accounting technician program. All interested candidate shell email a brief resume (max. 1page) clearly stating skills, experience and education to info@baranskicorp.ca. (2x)

FIRST AID AND CPR/AED COURSES – For Your Home and Workplace!!
Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR and First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, AED training, Child Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty sa wazne przez 3 lata i sa wydawane bezposrednio po ukonczeniu kursu. Przystepne ceny, duzo cwiczen praktycznych z manekinami. Szczegoly i rezerwacja: Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor
phone: 403 999 4775   e-mail: joannamycek87@gmail.com  (2x)

„ALIA AND TAN JAY at North Hill location have a pleasure to invite you to our up coming VIP Event. November 2.2017 Save the date and come to check out our new fashion inventory, refreshments, draws and more.” (2x)

NIEDZIELA MISYJNA- NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE AKCJA SOLIDARNOŚCI

W tym roku 22 października już po raz 90. Kościół katolicki obchodzić będzie Światową Niedzielę Misyjną. Z tej okazji w tym dniu we wszystkich świątyniach tradycyjnie już będą zbierane pieniądze na pomoc dla ok. 1200 najbiedniejszych diecezji na świecie. Pomysłodawca tego przedsięwzięcia był w 1926 Pius XI, wyznaczając na ten dzień przedostatnią niedzielę października. Jest to największa akcja solidarności na świecie. Spośród ponad 3 tys. katolickich jednostek terytorialnych na świecie (diecezje, prałatury terytorialne, wikariaty, prefektury i administratury apostolskie i inne) ponad 1200 znajduje się w najbiedniejszych krajach świata, zapewniając miejscowym Kościołom „minimum istnienia”, najniezbędniejsze zaopatrzenie życiowe. Zbiórka w Niedzielę Misyjną umożliwia pracę duszpasterską i socjalną Kościoła na tych terenach oraz pomaga wcielać w życie różne projekty społeczne jak budowa kościołów, ośrodków zdrowia czy kształcenie seminarzystów i katechistów. Przyjmowanie zgłoszeń i zapotrzebowań z obszarów misyjnych oraz przedstawianie propozycji do rozdzielania środków zebranych w Dniu Misyjnym należy do kompetencji Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary; następnie na swym dorocznym spotkaniu (zwykle w Watykanie) ok. 150 krajowych dyrektorów PDM opracowuje klucz, według którego będą dzielone te pieniądze. Ta sprawdzona praktyka gwarantuje, że pomoc finansową otrzymają także te diecezje i parafie, które nie mają żadnego wsparcia. A ponieważ w Światową Niedzielę Misyjną modlitwy i zbieranie ofiar odbywa się we wszystkich diecezjach i parafiach, nawet najuboższych, każdy człowiek dobrej woli może włączyć się w tym dniu w tę największą na świecie akcję solidarności.Światowa Niedziela Misyjna ma na celu zwrócenie uwagi wszystkich katolików na to, że Kościół jest wspólnotą światową i że co roku powstaje na świecie ok. 10 nowych diecezji, przede wszystkim w krajach Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Oceanii, gdzie Kościół rozwija się najdynamiczniej. Na Papieskie Dzieła Misyjne składają się cztery organizacje Kościoła powszechnego i Kościołów lokalnych powstałe na przełomie XIX i XX wieku. Są to: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW), które, działając w ponad 150 krajach świata, budzi świadomość misyjną i odpowiedzialność za misyjne dzieło Kościoła wśród wszystkich jego członków; Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA), które zajmuje się głównie pomocą w kształceniu i formacji seminarzystów oraz kandydatów do życia zakonnego w krajach misyjnych; Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD), dążące do rozpalenia w sercach małych katolików miłości do misji oraz poczucia solidarności, tak duchowej jak i materialnej, z ich rówieśnikami w innych krajach; Papieska Unia Misyjna (PUM), działająca na rzecz misyjnej informacji i formacji kapłanów, członków instytutów zakonnych, stowarzyszeń życia wspólnego i instytutów świeckich, Kandydatów do kapłaństwa i do życia poświęconego Bogu, jak również innych osób zaangażowanych w duszpasterską posługę Kościoła. Papieskie Dzieła Misyjne wchodzą w skład Kongregacji Ewangelizacji Narodów, której prefekt (obecnie jest nim włoski kardynał kurialny Fernando Filoni) stoi na czele Najwyższego Komitetu PDM. Ma on trzech zastępców, z których jednym jest obecnie polski pallotyn ks. Tadeusz Woyda. Jeden z wiceprzewodniczących, zastępca sekretarza Kongregacji – obecnie abp Protase Rugambwa – stoi na czele każdego z czterech Dzieł, które poza tym mają własne zarządy. W Polsce dyrektorem krajowym PDM jest ks. prałat Tomasz Atłas. W chwili ustanawiania Światowej Niedzieli Misyjnej przed 90 laty Kościół katolicki miał inne oblicze: 80 proc. jego członków mieszkało w Europie i Ameryce, a Kościół dopiero nabierał charakteru prawdziwie powszechnego. W większości państw Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki, Azji i Oceanii albo wcale nie było miejscowych biskupów, albo było ich bardzo niewielu. „Niedziele Misyjne przyczyniły się do ogromnych zmian pod tym względem. Młode Kościoły lokalne rozwinęły się w wielkim stopniu właśnie dzięki zbiórkom pieniężnym ze «Starego Świata» i rozpoczął się «gigantyczny boom»: w ciągu stu lat Kościół rozrósł się z 266 milionów do 1,3 miliarda wiernych w 2015 roku. Bez Papieskich Dzieł Misyjnych i takich inicjatyw, jak Światowy Dzień Misyjny nie byłoby to możliwe. Polska przekazała w ub.r. na pomoc dla Kościoła misyjnego ponad 1 mln dolarów. W 97 krajach świata pracuje obecnie 2007 misjonarzy z Polski; najwięcej w Afryce i na Madagaskarze – 810, następnie w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 784, w Azji – 327, w Oceanii – 67 oraz w Ameryce Północnej – 19. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w duszpasterstwie, jako kapłani, udzielając sakramentów św. i katechizując, a także w szpitalach, szkołach, przytułkach. Na całym świecie na terytoriach misyjnych pracuje: 32 435 kapłanów diecezjalnych, 11 242 kapłanów zakonnych, 8374 braci zakonnych i 62 524 siostry zakonne.