19 listopad, 2017

19 listopad, 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 18 listopad – Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy
18:00 – ++ Władysław i Maria Kapel i zmarli z rodziny   – syn z rodziną

Niedziela, 19 listopad – XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA   
8:30 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Heni i Edmunda
8:30 – ++ Maria i Piotr Bakon i Stanisława i Stanisław Bednarczyk      – syn
10:30 – + Andrzej Jeromski                           – żona i dzieci
12:30 – ++ Zofia, Józef, Mieczysław, Grzegorz i zmarli z rodziny Markiewicz oraz za Dusze w czyśćcu cierpiące
19:00 – + Adam Bielecki
19:00 – + Dariusz Ciok     – Grono Pedagogiczne Polskiej Szkoły

Poniedziałek, 20 listopad – Dzień powszedni
19:00 – + Marian Rębisz           – żona i dzieci z rodzinami
19:00 – ++ Wiesław Szewczyk i Skyler Portier

Wtorek, 21 listopad – Wspomnienie ofiarowania N.M.P.
19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Sióstr Dominikanek
19:00 – + Andrzej Leszkowski (5rocz)
– żona z dziećmi i rodziną
Środa, 22 listopad – Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy
19:00 – O Boże błogosławieństwo i łaski Boże dla Kasi i Melisy z okazji Urodzin
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Stefanii Białoruckiej w 80 rocz Urodzin    – syn

Czwartek 23 listopad – Dzień powszedni
19:00 – + Janusz Rutkowski
19:00– ++ Jan Olszewski (4rocz) oraz Jan i Zofia Paluch

Piątek, 24 listopad – Wspomnienie św. męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera, i towarzyszy
9:00 – + Urszula Dąbrowska
19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Szymbara, Kamiński, Tokarczyk, Citek oraz Dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 25 listopad – Dzień powszedni
8:30 – + Aleksander Rybakowicz
18:00 – + Ks. Jan Otłowski
18:00 – ++ Jacek Machula i za zmarłych z rodzin Machula, Kozieł, Bednarski i Januszewski

Niedziela, 26 listopad – Uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata – XXXIV Niedziela zwykła  
8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Księży z naszej parafii      – Stasia
10:30 – O Boże błogosławieństwo dla Theo i Aliny z okazji Urodzin
12:30 – O Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej dla Ks. Jacka i Ks. Marcina z okazji święta patronalnego
– parafianie
19:00 – + Jadwiga         – mąż i synowie
XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
                    
Prz 31,10-13.19-20.30-31; 1 Tes 5,1-6; Mt 25,14-30
Ref: Błogosławiony, kto się boi Pana
Chrześcijaństwo dobrze rozumiane to szkoła ludzi z inicjatywą. Wszyscy święci to ludzie o niespotykanej wprost inicjatywie podejmujący dzieła, które w ocenie obserwatora zewnętrznego przerastają ich możliwości. To ludzie wielkiego ryzyka. Inicjatywa, bowiem nierozerwalnie łączy się z ryzykiem. Ewangelia jest wielkim wezwaniem do podjęcia inicjatywy. Przypowieść o talentach mówi o niej wyraźnie. Jest to pochwała ludzi z inicjatywą, którzy po otrzymaniu swoich talentów ryzykując, potrafią nimi tak operować, że zyskują następne. Równocześnie Jezus w tej przypowieści piętnuje człowieka bez inicjatywy, który nie zaryzykował. Lęk przed ryzykiem przypieczętował jego postawę zachowawczą. „Wiedziałem, Panie, żeś człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się, więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność”. Ten człowiek nie uczynił nic złego. Nie ukradł, nie zabił, nie wykorzystał talentów dla siebie, nie przepił, nie roztrwonił. Po sprawiedliwości oddał to, co otrzymał. Za co więc spotyka go nagana: „Sługo zły i leniwy!” Za co spotyka go straszna kara: „Odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów (…) A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz w ciemności, tam gdzie płacz i zgrzytanie zębów”. Kara spotyka tego człowieka za to, że zabrakło mu inicjatywy, za to, że był nieużyteczny, że nie tworzył. Oto rąbek tajemnicy mechanizmu różnych antysemityzmów na przestrzeni wieków. Żydzi, jako naród wybrany bardzo dobrze rozumieją, że Bogu zależy na ludziach z inicjatywą. I za tę inicjatywę, za to, że gdziekolwiek się znajdą, tam zawsze potrafią zarobić drugie pięć talentów – cierpią. Bóg, bowiem widząc ich inicjatywę, zabiera innym jeden niewykorzystany talent i oddaje go im. Wówczas ci, którym brak inicjatywy, żywią do Żydów pretensje, że w rywalizacji z nimi zawsze przegrywają. Inicjatywa narodu wybranego przejawia się głównie w wymiarze doczesnym, ekonomiczno-politycznym. Ten rys, który tak łatwo można obserwować analizując hymn o dzielnej kobiecie, tzn. o kobiecie z inicjatywą, z Księgi Przysłów, powinien być przejęty również przez chrześcijan. To jest wspólne dziedzictwo. Niestety w wychowaniu chrześcijan zaniedbano wychowania do inicjatywy. Można to obserwować w Polsce w chwili obecnej. Ludzi z inicjatywą jest bardzo niewielu. Smutne to stwierdzenie. Kościół w programie wychowawczym zapomniał o jednym z istotnych elementów ewangelicznej postawy. Należałoby całość Ewangelii odczytać z punktu widzenia wychowania człowieka z inicjatywą. Prawie każda strona ujawniałaby inne wymiary tej cennej postawy, której od nas oczekuje Bóg zarówno w przemienianiu oblicza ziemi, budowaniu braterskiej wspólnoty, jak i doskonaleniu coraz bliższego kontaktu z Nim samym. Aż ciarki przechodzą, gdy człowiek sobie uświadomi, że sądzony będzie z inicjatywy, z wykorzystania talentów otrzymanych od Boga, z sił, czasu, zdolności, które winny być w sposób twórczy wykorzystane dla budowy Królestwa Bożego na ziemi. Iluż z nas może usłyszeć straszne słowa: „Sługo zły i leniwy!”, oraz rozkaz skierowany do aniołów: „Tego sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz w ciemności, tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”. Za co, Panie? Za brak inicjatywy!

LEKTORZY – 18-19 listopad
18:00– A. Gurgul, S. Salome, A. Gurgul
8:30 – A. Mazur, A. Rudzińska, P. Adamski
10:30 – V. Kanaszyc, M. Iskra, J. Kraska
12:30 – T. Miazga, O. Zyro, J. Miazga
19:00 – M. Edgar, S. Teresa, M. Edgar

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

DRUGA KOLEKTA NA SEMINARIUM KSIĘŻY CHRYSTUSOWCÓW W POZNANIU
W przyszłą niedzielę 26 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla przypada patronalne święto Księży Chrystusowców. Z tej okazji przewidziana jest doroczna kolekta na Seminarium Księży Chrystusowców w Poznaniu, które przygotowuje przyszłych duszpasterzy dla Polonii. Koperty na ofiary znajdują się w rocznym zestawie z datą 20 listopada (pomyłka w drukarni).  Natomiast dodatkowe koperty na tę kolektę znajdują się obok biuletynów.

NABOŻEŃSTWO WYPOMINKOWE
Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na nabożeństwo wypominkowe w każdą środę listopada na godzinę 19:00. Karty wypominkowe dla dzieci będzie można pobrać ze stolików przy wyjśću z kościoła.

TOGETHER IN ACTION – 2017
Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $28,680.00  na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $30,969.00. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu serdecznie prosimy o ofiary na ten cel!

PRZYJĘCIE NOWYCH KANDYDATÓW DO RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
W I Niedzielę Adwentu, 3 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. o godzinie 10: 30, nowi kandydaci zostaną włączeni do Rycerstwa Niepokalanej. Zachęcamy rodziny do wstępowania w szeregi Rycerstwa, aby pod szczególną opieką Matki Bożej, dawać świadectwo życia prawdziwie chrześcijańskiego, modlić się o nawrócenie grzeszników i o lepszy świat. Do Rycerstwa Niepokalanej może należeć zarówno dorosły, jak i młodzież oraz dzieci. Prosimy też wszystkich należących do Rycerstwa Niepokalanej o uczestnictwo w tej szczególnej, 3 grudnia, Mszy św. o godzinie 10: 30, podczas której wszyscy należący do M.I. odnowią Akt Zawierzenia Matce Bożej. Przychodzimy w niebieskich chustach.
Więcej informacji: siostra Teresa, tel.:(403)282-5077

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 19 do 26 listopada rodzina Teresy Orłowskiej modlić się będzie przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

SPOTKANIE MODLITEWNE GRUPY ŚW. OJCA PIO
Zapraszamy grupę modlitewną na Mszę św. i nabożeństwo w czwartek 23 listopada na godz. 19: 00.

SAKRAMENT POKUTY W ADWENCIE
Ks. Biskup William McGrattan podtrzymuje zwyczaj spowiedzi we wszystkich kościołach Diecezji Calgary w każdą środę Adwentu od godz. 7: 30pm – 8: 30pm. Jest to dodatkowy czas na spowiedź przedświąteczną poza regularnym rozkładem spowiedzi w poszczególnych kościołach. W naszej parafii spowiadamy codziennie przed Mszami świętymi.

SPOTKANIE ZE  ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Dnia 5 grudnia we wtorek w sali parafialnej o godz 5: 30 pm. odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zgłoszenia dzieci na spotkanie i wszelkie pytania proszę kierować do Sióstr Dominikanek 403-282-5077

KAWIARENKA
W miesiącu listopada i grudnia panie z grupy parafialnej zapraszają na kawę i smaczne wypieki.

WIGILIA PARAFIALNA
CHÓR VOX POPULI serdecznie zaprasza na PARAFIALNĄ KOLACJĘ WIGILIJNĄ naszej wspólnoty, która odbędzie się w sobotę – 9 grudnia, 2017r. o godz.19: 00. Bilety można nabyć w sali parafialnej po każdej Mszy św. Cena biletu $30 dla osób dorosłych i $15 dla dzieci (do lat 12). Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tej Wieczerzy Wigilijnej. Uprzejmie prosimy osoby chętne i organizacje polonijne o zakupienie biletów do 30 listopada. Ilość miejsc ograniczona. Informacja i rezerwacja: Irena Miazga – 403-248-6851.

PARAFIALNY BAL SYLWESTROWY
Serdecznie zapraszamy na Bal Sylwestrowy, na którym powitamy NOWY ROK w cieplej atmosferze przy muzyce lekkiej, łatwej i przyjemnej. Bal odbędzie się 31 grudnia, 2017r. w Sali Parafialnej. Koktajle od godz. 19: 00, kolacja o godz. 20: 00. Cena biletu $90 od osoby. Zapewniamy pyszne dania, wino do kolacji, szampan o północy, druga kolacje oraz możliwość wylosowania jednej z nagród.  Sprzedaż biletów w Sali Parafialnej w niedziele po Mszach świętych od 3 GRUDNIA. Życzymy szampańskiej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku!!! Informacja i rezerwacja: Krystyna –  403-228-9427
ZAWIERZENIE JEZUSOWI PRZEZ MARYJĘ
Uroczyste Zawierzenie odbędzie się podczas Mszy św. o godzinie 12: 30 w niedzielę 10 grudnia.  Również na ten dzień zapraszamy osoby, które już się zawierzyły dla odnowienia swego zawierzenia. Informacje mogą być również udzielone telefonicznie: 403-475-8994 Jerzy

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza wszystkich zrzeszonych na ostatnie w tym roku kalendarzowym miesięczne zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się w niedzielę, 26 listopada o godz.14.30 w Domu Polskim. Ze względu na świąteczną już atmosferę, pragniemy ugościć zebranych gorącym poczęstunkiem i drobnym prezentem.  Dlatego też, ze względów organizacyjnych (przygotowanie sali i posiłku) bardzo prosimy o potwierdzenie obecności na tym zebraniu u Romana Pietrzaka, tel. 403-403-280-4787 lub e-mail: ala.pietrzak@wp.pl do dnia 22 listopada.

KOMUNIKAT SPK KOŁA NR 18.
Uprzejmie informujemy, że miesięczne zebranie członków SPK Koła nr 18 odbędzie się w dniu 19 listopada br. o godz. 14.30 w Domu Polskim. Serdecznie zapraszamy na zebranie członków oraz chętnych do wstąpienia w szeregi naszego Stowarzyszenia.

ZESPÓŁ „KRAKUSY”, który w nadchodzące wakacje wybiera się na występy do Polski, pragnie zachęcić Państwa do zamawiania i zakupu domowej roboty pierogów.  Pierogi będą robione na zamówienie i sprzedawane po niedzielnych Mszach św. oraz, przy większych zamówieniach, dowożone do klientów.  Rozpoczynamy już w listopadzie i bedziemy sprzedawac do końca czerwca. Oferujemy: – pierogi ruskie 25 sztuk za $20, – pierogi z mięsem 20 sztuk za $20, – uszka wigilijne 25 sztuk za $20   Zamówienia należy składać pod adresem emaliowym: zamowienianapierogi@gmail.com bądź pod nr tel. Joanny: 403-973-0949.  Dochód ze sprzedaży pierogów przeznaczony zostanie na potrzeby Zespołu związane z planowanym wyjazdem do Polski.

ZAPRASZAMY DO DOMU POLSKIEGO W SOBOTĘ 25 LISTOPADA NA DOROCZNE ANDRZEJKI.
W cenie biletu obiad, wino do obiadu i druga kolacja. Do tańca grać będzie DJ Marco. Wstęp – $55 od osoby
Bilety dostępne są w Domu Polskim tel. 403.291.3757 email: info@dompolski.ca  oraz w polskich sklepach

TRADYCYJNY SYLWESTER W DOMU POLSKIM
Elegancki wystrój, smaczne i obfite menu – wino do obiadu i szampan o północy, druga kolacja, tzw. „Part Favours” Do tańca grać będzie DJ Mirek Syp
Wstęp w tej samej cenie, co w latach ubiegłych – $125 od osoby Bilety dostępne są wyłącznie w Domu Polskim tel. 403.291.3757 email: info@dompolski.ca

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POSZUKUJĘ MIESZKANIA
Poszukuję taniego mieszkania, większego niż kawalerka. Kontakt Krzysztof Tel: 403-826-2224 (zostawić wiadomośc lub wysłać SMS) (3x)

PRACA
Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. Proszę dzwonić w sprawie pracy około godz 8: 00 wieczorem. Tel 403-663-9886, albo można się nagrać w języku polskim lub angielskim. (3x)

NARTY I ŚNIEG – PO ZDROWIE BIEG! TATRY FREESTYLE SKI ACADEMY…
Zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat. Oferujemy zróżnicowany program dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z nartami oraz dla zaawansowanych. Dbamy również o rodziców, aby narty stały się sportem rodzinnym. Sezon od grudnia do kwietnia. Zajęcia 1x, 2x lub 3x w tygodniu. Po szczegółowe informacje prosimy o kontakt: Maciej Słodyczka, Trener dyplomowany, Wydział Nauk Trenerskich w Vancouver: tel: 1.403.638.4844 lub e:tatryfreestyle@gmail.com (1x)

PSYCHOLOG, TERAPEUTA ARTUR NIZIO, BS, MA, R. PSYCH
Zaburzenia depresyjne, nerwice, problemy w związkach, uzależnienia.  Dorośli i młodzież. Tel. 587-435-8904 Email: arturnizio@gmail.com (6x)

ZABAWA SYLWESTROWA 31 DECEMBER, 2017
Croatian Canadian Cultural Centre
Appetizers at 6pm. Dinner at 7.30pm. Bilety $115/osoba do nabycia w polskich sklepach, u Daniela (403) 919- 5355 lub Tomka (403) 714 -5816
* deluxe dinner & late night buffet * unlimited soft drinks * champagne toast  * wine on the table * overnight parking * cash bar, wiecej informacji na FACEBOOK.COM/NYE2018CALGARY (6x)

POMÓŻ JANUSZOWI CHODZIĆ.
Janusz Dobrowolski  uległ wypadkowi i porusza się na wózku  inwalidzkim . Prosimy  o  pomoc  w  kosztownej       rehabilitacji. Janusz to były reprezentant polski juniorów  w piłce nożnej. Koszyk na dotacje jest umieszczony z tyłu Kościoła przy biuletynach dla osób chętnych wesprzeć Janusza. Dziękujemy za  wsparcie.

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

MERRIAGE PREPARATION “FOR BETTER & FOR EVER” 2018
• A program for all couples including those who:
• Have been previously married
• Are marrying after extended cohabitation
• Are beginning marriage with children
• Are mature couples
• Are preparing for convalidation or marriage
Program location: Catholic Pastoral Centre 120-17 Ave SW. Total registration fee $200.00. Fee includes 2 copies of “For Better & For Ever” workbooks. Refreshments and snacks at all sessions. Lunch on Saturday.
The total registration fee is due prior to attending the program. We accept the following forms of payment: cash, cheque payable to: Life & Family Resource Centre, Master Card or Visa. Registration may be done in person or over the phone at 403-218-5505. Cancellation Policy
An administration fee of $50.00 will be charged for cancellations prior to the orientation night. No refounds will be issued for no shows or cancellations after the orientation night. The orientation Evening is held on Mondays from 7:00-9:00pm. The weekend Sessions are held on Friday evening, 7:00-9:00 pm. Saturday, 9:00am – 4:00pm. Registration forms are available at our Parish office.
Orientation Evenings              Weekend Sesions
January 15, 2018                          February 2-3, 2018
February 12, 2018                        March 2-3, 2018
March 19, 2018                            April 6-7, 2018
April 23, 2018              May 11-12, 2018
May 28, 2018                            June 15-16, 2018
June 4, 2018               June 22-23, 2018.

MEMORIAL LITURGY FOR THOSE MOURNING THE LOSS OF A CHILD THROUGH MISCARRIAGE OR STILLBIRTH
When families lose a baby in the womb, the cries of birth go unheard; the grasp of tiny fingers slips away. This
profound loss needs articulation. Join us in a memorial liturgy with Bishop William McGrattan, a prayer service for those mourning the loss of a child through a miscarriage or stillbirth. We invite you to gather and to commend our children communally into the embrace of our merciful God and to support those who are grieving the loss of a child. Memorial Liturgy will be held on Friday, November 24, 2017 at 7 pm, at Sacred Heart Church (1307 14 St SW, Calgary, AB). – Parents: Please register at www.miscarriageliturgy.ca – or call 403-218-5500. E-mail: MemorialLiturgy@calgarydiocese.ca.

REJOICE IN GOD’S MERCY – ADVENT 2017
The Diocese of Calgary invites you to experience the peace, love, and joy brought by participating in the sacrament of reconciliation. In addition to the regular parish schedule, the sacrament of Reconciliation will be available at parishes throughout the Diocese of Calgary all the Wednesdays of Advent from 7:30 – 8:30pm.

WORLD DAY OF THE POOR – NOV 19
On this World Day, Nov 19th we are called to love and share with the poorest amongst us, and bear witness to Jesus’ preferential love for the poor. In our communities, we are invited to offer friendship, solidarity and welcome to the poorest of our sisters and brothers. Pope Francis also asks us to pray together, especially the Our Father.

LISTENING TO GOD’S VOICE RETREAT – NOV 25
Learn how to open your heart and listen to God’s voice as did the Blessed Virgin Mary. This is a special retreat for single women (ages 16-35) interested in looking at Religious life. This retreat is being offered by Sisters from various Religious communities and provides an occasion when single women can interact with them in a prayerful setting. Retreat will be hosted at Holy Name Catholic Church, 2223 – 34 St. S.W., Calgary on Saturday, November 25, 2017; Time: 8:30 AM to 4 PM (lunch is provided). Fr. Cristino Bouvette will be providing Holy Mass, and a Holy Hour of Adoration, with an opportunity for the Sacrament of Reconciliation. Still my heart, Lord, that I may listen to Your voice.
For more information and to register, contact: Sr. Terry, FCJ 403-228-3623 or e-mail: tksmithfcj@yahoo.ca

THE JOY OF LOVE MARRIAGE CONFERENCE WITH BISHOP MCGRATTAN AND DR. EDWARD SRI – Dec 8-9
The Joy of Love Marriage Conference & Renewal of Vows with Bishop McGrattan will take place on December 8-9 at St. Peters Parish (541 Silvergrove Dr.  NW Calgary).  Dr. Edward Sri a theologian, author and well-known speaker who appears regularly on EWTN will be the conference keynote speaker.
For more information contact Kusum Di Marco at events@st-peters.ca