26 listopad, 2017

26 listopad, 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 25 listopad – Dzień powszedni
18:00 – + Ks. Jan Otłowski
18:00 – ++ Jacek Machula i za zmarłych z rodzin Machula, Kozieł, Bednarski i Januszewski

Niedziela, 26 listopad – Uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata – XXXIV Niedziela zwykła  
8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Księży z naszej parafii   – Stasia
10:30 – O Boże błogosławieństwo dla Theo i Aliny z okazji Urodzin
12:30 – O Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej dla Ks. Jacka i Ks. Marcina z okazji święta patronalnego         – parafianie
19:00 – + Jadwiga    – mąż i synowie

Poniedziałek, 27 listopad – Dzień powszedni
19:00 – + Ewa Cichowlas        – mąż z rodziną
19:00 –  O zdrowie dla Kasi i o Boże błogosławieństwo dla Piotra z okazji Urodzin

Wtorek, 28 listopad – Dzień powszedni
19:00 – + Zdzisław Mazur i zmarli z rodziny  – żona z dziećmi
19:00 – ++ Alfred Pawłowski (3rocz), Jan i Maria Uczeń, Ludwik Szlufik i zmarli z rodziny Uczeń i Szlufik

Środa, 29 listopad – Dzień powszedni
19:00 – ++ Wiktoria i Stanisław Kobylańscy   – córka z rodziną
19:00 – Dziękczynna, oraz z prośbą o Boże bł. dla rodziny Tokarczyk

Czwartek 30 listopad – Święto św. Andrzeja
19:00 – + Mimi Pawełł          – rodzina
19:00– W intencji dzieci i o zdrowie dla Piotrusia

Piątek, 1 grudzień – Dzień powszedni
9:00 – O Boże błogosławieństwo, łaskę wiary, dary Ducha św. i miłosierdzie Boże dla Jakuba, Krzysztofa i Crystal
19:00 – O nawrócenie i pojednanie w rodzinie

Sobota, 2 grudzień – Dzień powszedni
8:30 – ++ Aniela i Franciszek Krupczak i zmarli z rodzin
18:00 – ++ Jacek Machula i zmarli rodzice oraz zmarli z rodziny

Niedziela, 3 grudzień – Pierwsza niedziela Adwentu 
8:30 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Dariusza z okazji Urodzin – syn z rodziną
8:30 – ++ Józef i Marianna        – dzieci
10:30 – ++ Maria i Franciszek
12:30 – W intencji Harcerstwa w Calgary
19:00 – ++ Marian Błach i zmarli z rodzin Błachów,
Tarabaszów, Piętaków i Podsestów
UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA
Ez 34,11-12.15-17;1 Kor 15,20-26.28;Mt 25,31-46
Ref: Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Poza Nim nikt nie był nazywany Królem z powodu dostojeństwa, boć to Jego królestwo wyprzedza wszystkie stworzenia i przewyższa je, jest ich pierwowzorem. A gdyby kroczył tak, jak 2000 lat temu, dzisiaj, to zapewne korzystałby ze środków masowego przekazu. Pand jednak wszelką pewność można stwierdzić, że Jego słowa, gesty i czyny z taką samą wyrazistością docierałyby do nas wszystkich.W dniu dzisiejszym Kościół pragnie nam uświadomić pełnię życia i szczęścia w Chrystusie naszym Panu. On wszedł do chwały Ojca przechodząc ze śmierci do życia, aby z tej chwały dodać nam wszystkim nowej odwagi do pełnienia dobra, która kieruje nas ku życiu wiecznemu. Jak czytamy w tekście Ewangelii, pomiędzy naszym życiem i naszymi uczynkami a przyszłym światem, który ostatecznie przygotowujemy sobie sami, zachodzi jednoznaczny i nierozerwalny związek. Nasz Bóg pragnie nam zaoferować radość nie tylko w Królestwie życia wiecznego, ale pragnie także, aby nasze życie doczesne było lepsze niż sprawiamy to sami sobie lub też sprawiają ci, którzy rządzą tym światem doczesnym. Bóg pragnie nasze obecne życie – poddane różnym próbom cierpienia i biedy – wydobyć z poniżającego, zniewalającego grzechu, z cienia śmierci. Poprzez swoją, pełną miłości Opatrzność chce, abyśmy znali Go za Ojca, który zawsze i dla każdego chce tego, co najlepsze. Chce, abyśmy mieli świadomość naszej przynależności do Królestwa Chrystusowego, abyśmy współpracowali przy budowaniu cywilizacji miłości i przy realizacji Jego obietnic. Tak, więc dzisiejsze święto powinno nam jednoznacznie uświadomić, że Chrystus jest KRÓLEM serc, Królem dobroci, miłości, jedności, pokoju, Królem ufności, nadziei, wierności, Królem przemiany tego świata i „życia wewnętrznego” każdego poszczególnego człowieka. Chrystus chce SWOJE KRÓLESTWO budować tam, gdzie ludzie przy wielu możliwościach są zawsze gotowi pomóc innym w każdej sytuacji. Chce budować i powiększać Swe Królestwo w sercach tych, którzy MU służą w pokorze.
Wszechmogący, wiekuisty Boże, który wszystko odnowić chciałeś przez Najmilszego Syna Twego, Króla Wszechświata, racz w dobroci Twojej sprawić, aby wszystkie narody, rozdzielone przez grzech, poddały się słodkiej władzy Twojej.

LEKTORZY – 25-26 listopad
18:00– M. Domaradzki, S. Teresa, R.Kohnke
8:30 – A. Rudzińska, M. Sobczak, P. Adamski
10:30 – T. Nowak, S. Salome, M. Łabinowicz
12:30 – Z. Topor, D. Topor, J. Miazga
19:00 – T. Kot, M. Iskra, T. Kot

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

DRUGA KOLEKTA NA SEMINARIUM KSIĘŻY CHRYSTUSOWCÓW W POZNANIU
W dzisiejszą niedzielę w Uroczystość Chrystusa Króla przypada patronalne święto Księży Chrystusowców. Z tej okazji przewidziana jest II kolekta na Seminarium Księży Chrystusowców w Poznaniu. Dodatkowe koperty na tę kolektę znajdują się obok biuletynów.

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
W pierwszy piątek miesiąca 1 grudnia zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po porannej Mszy św. o godz. 9: 00. Prosimy wpisywać się do wyłożonego zeszytu przy biuletynach, aby była ciągła obecność modlących się w kościele.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
W pierwszą sobotę miesiąca 2 grudnia zapraszamy przed Mszą św. na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17: 15, w czasie, której modlimy się na różańcu. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę, szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej i Koła Rodziny Radia Maryja.

PRZYJĘCIE NOWYCH KANDYDATÓW DO RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
W I Niedzielę Adwentu, 3 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. o godzinie 10: 30, nowi kandydaci zostaną włączeni do Rycerstwa Niepokalanej. Zachęcamy rodziny do wstępowania w szeregi Rycerstwa, aby pod szczególną opieką Matki Bożej, dawać świadectwo życia prawdziwie chrześcijańskiego, modlić się o nawrócenie grzeszników i o lepszy świat. Do Rycerstwa Niepokalanej może należeć zarówno dorosły, jak i młodzież oraz dzieci. Prosimy też wszystkich należących do Rycerstwa Niepokalanej o uczestnictwo w tej szczególnej, 3 grudnia, Mszy św. o godzinie 10: 30, podczas której wszyscy należący do M.I. odnowią Akt Zawierzenia Matce Bożej. Przychodzimy w niebieskich chustach.
Więcej informacji: siostra Teresa, tel.:(403)282-5077

TOGETHER IN ACTION – 2017
Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $28,690.00  na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $30,969.00. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu serdecznie prosimy o ofiary na ten cel!

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 26 listopada do 3 grudnia rodzina Anny Ziemianowicz modlić się będzie przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

SAKRAMENT POKUTY W ADWENCIE
Ks. Biskup William McGrattan podtrzymuje zwyczaj spowiedzi we wszystkich kościołach Diecezji Calgary w każdą środę Adwentu od godz. 7: 30pm – 8: 30pm. Jest to dodatkowy czas na spowiedź przedświąteczną poza regularnym rozkładem spowiedzi w poszczególnych kościołach. W naszej parafii spowiadamy codziennie przed Mszami świętymi.

RORATY DLA DZECI
Przez cały Adwent Msze św. roratnie z udziałem dzieci w każdą środę o godz. 19: 00. Prosimy dzieci, by przynosiły lampiony.

SPOTKANIE ZE  ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Dnia 5 grudnia we wtorek w sali parafialnej o godz 5: 30 pm. odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zgłoszenia dzieci na spotkanie i wszelkie pytania proszę kierować do Sióstr Dominikanek 403-282-5077

ZAPIS DO PARAFII
Kierujemy serdeczną zachętę i przypomnienie do wszystkich nowoprzybyłych, jak również do młodych (po 18 roku życia), o zapisie do wspólnoty parafialnej. Zapisanie się do parafii (etnicznej lub terytorialnej) jest wyznaniem wiary, wyrazem łączności z Kościołem katolickim i troską o życie religijne i materialne wspólnoty.

UWAGA DO WSZYSTKICH PARAFIAN
Prośba do wszystkich parafian, którzy zmienili miejsce zamieszkania o podanie aktualnego adresu zamieszkania do biura parafialnego.

KAWIARENKA
W miesiącu listopada i grudnia panie z grupy parafialnej zapraszają na kawę i smaczne wypieki.

WIGILIA PARAFIALNA
CHÓR VOX POPULI serdecznie zaprasza na PARAFIALNĄ KOLACJĘ WIGILIJNĄ naszej wspólnoty, która odbędzie się w sobotę – 9 grudnia, 2017r. o godz.19: 00. Bilety można nabyć w sali parafialnej po każdej Mszy św. Cena biletu $30 dla osób dorosłych i $15 dla dzieci (do lat 12). Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tej Wieczerzy Wigilijnej. Uprzejmie prosimy osoby chętne i organizacje polonijne o zakupienie biletów do 30 listopada. Ilość miejsc ograniczona. Informacja i rezerwacja: Irena Miazga – 403-248-6851.

PARAFIALNY BAL SYLWESTROWY
Serdecznie zapraszamy na Bal Sylwestrowy, na którym powitamy NOWY ROK w cieplej atmosferze przy muzyce lekkiej, łatwej i przyjemnej. Bal odbędzie się 31 grudnia, 2017r. w Sali Parafialnej. Koktajle od godz. 19: 00, kolacja o godz. 20: 00. Cena biletu $90 od osoby. Zapewniamy pyszne dania, wino do kolacji, szampan o północy, drugą kolacje oraz możliwość wylosowania jednej z nagród.  Sprzedaż biletów w Sali Parafialnej w niedziele po Mszach świętych od 3 GRUDNIA. Życzymy szampańskiej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku!!! Informacja i rezerwacja: Krystyna –  403-228-9427

ODNOWIENIE ZAWIERZENIA W DNIU 10 GRUDNIA
Osoby, które już dokonały całkowitego oddania się Jezusowi przez Maryję, zaproszone są do odnowienia swego ślubowania w dniu 10 grudnia, podczas Mszy Św. o godz. 12: 30. W tym celu prosimy przynieść książkę i świecę.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza wszystkich zrzeszonych na ostatnie w tym roku kalendarzowym miesięczne zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się w niedzielę, 26 listopada o godz.14.30 w Domu Polskim. Ze względu na świąteczną już atmosferę, pragniemy ugościć zebranych gorącym poczęstunkiem i drobnym prezentem.  Dlatego też, ze względów organizacyjnych (przygotowanie sali i posiłku) bardzo prosimy o potwierdzenie obecności na tym zebraniu u Romana Pietrzaka, tel. 403-403-280-4787 lub e-mail: ala.pietrzak@wp.pl do dnia 22 listopada.

TRADYCYJNY SYLWESTER W DOMU POLSKIM
Elegancki wystrój, smaczne i obfite menu – wino do obiadu i szampan o północy, druga kolacja, tzw. „Part Favours” Do tańca grać będzie DJ Mirek Syp
Wstęp w tej samej cenie, co w latach ubiegłych – $125 od osoby Bilety dostępne są wyłącznie w Domu Polskim tel. 403.291.3757 email: info@dompolski.ca

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
POSZUKUJĘ MIESZKANIA Poszukuję taniego mieszkania, większego niż kawalerka. Kontakt Krzysztof Tel: 403-826-2224 (zostawić wiadomośc lub wysłać SMS) (2x)

PRACA Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. Proszę dzwonić w sprawie pracy około godz 8: 00 wieczorem. Tel 403-663-9886, albo można się nagrać w języku polskim lub angielskim. (2x)

PSYCHOLOG, TERAPEUTA ARTUR NIZIO, BS, MA, R. PSYCH
Zaburzenia depresyjne, nerwice, problemy w związkach, uzależnienia.  Dorośli i młodzież. Tel. 587-435-8904 Email: arturnizio@gmail.com (5x)

ZABAWA SYLWESTROWA 31 DECEMBER, 2017
Croatian Canadian Cultural Centre
Appetizers at 6pm. Dinner at 7.30pm. Bilety $115/osoba do nabycia w polskich sklepach, u Daniela (403) 919- 5355 lub Tomka (403) 714 -5816
* deluxe dinner & late night buffet * unlimited soft drinks * champagne toast  * wine on the table * overnight parking * cash bar, wiecej informacji na FACEBOOK.COM/NYE2018CALGARY (5x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO
MERRIAGE PREPARATION “FOR BETTER & FOR EVER” 2018
• A program for all couples including those who:
• Have been previously married
• Are marrying after extended cohabitation
• Are beginning marriage with children
• Are mature couples
• Are preparing for convalidation or marriage
Program location: Catholic Pastoral Centre 120-17 Ave SW. Total registration fee $200.00. Fee includes 2 copies of “For Better & For Ever” workbooks. Refreshments and snacks at all sessions. Lunch on Saturday.
The total registration fee is due prior to attending the program. We accept the following forms of payment: cash, cheque payable to: Life & Family Resource Centre, Master Card or Visa. Registration may be done in person or over the phone at 403-218-5505. Cancellation Policy
An administration fee of $50.00 will be charged for cancellations prior to the orientation night. No refounds will be issued for no shows or cancellations after the orientation night. The orientation Evening is held on Mondays from 7:00-9:00pm. The weekend Sessions are held on Friday evening, 7:00-9:00 pm. Saturday, 9:00am – 4:00pm. Registration forms are available at our Parish office.
Orientation Evenings              Weekend Sesions
January 15, 2018                   February 2-3, 2018
February 12, 2018                  March 2-3, 2018
March 19, 2018                     April 6-7, 2018
April 23, 2018             May 11-12, 2018
May 28, 2018                    June 15-16, 2018
June 4, 2018             June 22-23, 2018

KAŻDA MSZA ŚW. JEST PAMIĄTKĄ PASCHY
Czyni nas ona (Msza) uczestnikami Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, nadając pełny sens naszemu życiu” – powiedział papież podczas audiencji ogólnej.
Kontynuując cykl katechez na temat Mszy św., możemy zadać sobie pytanie:, czym właściwie jest Msza św.? Msza św. jest pamiątką misterium paschalnego Chrystusa. Czyni nas ona uczestnikami Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, nadając pełny sens naszemu życiu. Z tego względu, aby zrozumieć wartość Mszy św., musimy najpierw zrozumieć biblijne znaczenie „pamiątki”. Nie jest to „tylko wspominaniem wydarzeń z przeszłości, lecz głoszeniem cudów, jakich Bóg dokonał dla ludzi. W liturgicznej celebracji tych wydarzeń stają się one w pewien sposób obecne i aktualne. Tak właśnie rozumie Izrael swoje uwolnienie z Egiptu; za każdym razem, gdy obchodzi się Paschę, wydarzenia Wyjścia są uobecniane w pamięci wierzących, by według nich kształtowali swoje życie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1363). Jezus Chrystus swoją męką, śmiercią, zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem doprowadził Paschę do pełni. A Msza św. jest pamiątką Jego Paschy, Jego „exodusu”, którego dla nas dokonał, aby nas wyprowadzić z niewoli i wprowadzić do ziemi obiecanej życia wiecznego. Jest nie tylko wspomnieniem, ale czymś więcej: jest uobecnieniem tego, co wydarzyło się dwadzieścia wieków temu. Eucharystia zawsze prowadzi nas na szczyt zbawczego działania Boga: Pan Jezus, stając się chlebem łamanym dla nas, wylewa, bowiem na nas całe swoje miłosierdzie i swoją miłość, jak to uczynił na krzyżu, aby odnowić nasze serce, naszą egzystencję i nasz sposób odnoszenia się do Niego i do braci. Powiada Sobór Watykański II. „Ilekroć sprawowana jest na ołtarzu ofiara krzyża, w której «Chrystus został złożony w ofierze, jako nasza Pascha» dokonuje się dzieło naszego odkupienia” (Konst. dogm. Lumen gentium, 3). Każda celebracja Eucharystii jest promieniem tego niezachodzącego słońca, którym jest zmartwychwstały Jezus Chrystus. Uczestnictwo we Mszy św., szczególnie w niedzielę, oznacza wejście w zwycięstwo Zmartwychwstałego, bycie rozświetlonym Jego światłem, ogrzanymi Jego ciepłem. Poprzez celebrację eucharystyczną Duch Święty czyni nas uczestnikami życia Bożego, zdolnego przemienić całą naszą śmiertelną istotę. Przechodząc od śmierci do życia, od czasu ku wieczności, Pan Jezus pociąga nas ze Sobą, by sprawować Paschę. We Mszy św. sprawujemy Paschę, przebywamy z Jezusem, który umarł zmartwychwstał, a On nas pociąga za sobą naprzód ku życiu wiecznemu. We Mszy św. łączymy się z Nim. Co więcej, Chrystus żyje w nas, a my żyjemy w Nim, jak stwierdza św. Paweł: „razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie” (Ga 2, 19-20). Jego krew uwalnia nas, bowiem od śmierci i lęku przed śmiercią. Wyzwala nas nie tylko z panowania śmierci fizycznej, ale śmierci duchowej, którą jest zło, grzech, ogarniającej nas za każdym razem, gdy padamy ofiarą naszego grzechu lub grzechu innych ludzi. A wówczas nasze życie ulega skażeniu, traci piękno, traci sens, więdnie. Ale Chrystus jest pełnią życia, a kiedy stawił czoła śmierci, to unicestwił ją na zawsze: „zmartwychwstając zwyciężył śmierć i odnowił życie” – wyznaje Kościół celebrując Eucharystię (IV Modlitwa Eucharystyczna). Pascha Chrystusa jest ostatecznym zwycięstwem nad śmiercią, ponieważ przemienił On swoją śmierć w najwyższy akt miłości. A w Eucharystii pragnie On przekazać nam tę swoją zwycięską miłość paschalną. Jeśli przyjmiemy ją z wiarą, to my również możemy prawdziwie kochać Boga i bliźniego, możemy kochać, jak On nas umiłował, oddając swe życie. Jeśli miłość Chrystusa jest we mnie, to mogę dać siebie w pełni drugiemu z wewnętrzną pewnością, że jeśli drugi mnie skrzywdzi, nie umrę; w przeciwnym razie powinienem się bronić. Męczennicy oddali życie właśnie za tę pewność zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Tylko wówczas, gdy doświadczymy tej mocy Chrystusa, mocy Jego miłości, jesteśmy naprawdę wolni, by dać siebie bez lęku. Tym właśnie jest Msza św. – wejściem w mękę, śmierć, zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Kiedy idziemy na Mszę św. to tak jakbyśmy szli na Kalwarię. Pomyślcie tylko:, jeśli idziemy na Kalwarię, pomyślcie z odrobiną wyobraźni – i wiemy, że tym człowiekiem na krzyżu jest Jezus – czy pozwolilibyśmy sobie na plotkowanie, robienie zdjęć, robienie widowiska? Nie, ponieważ tam obecny jest Jezus! Z pewnością stalibyśmy w milczeniu, płaczu, ale także w radości, że jesteśmy zbawieni. Kiedy wchodzimy do kościoła, aby sprawować Mszę św. pomyślmy o tym. Wkraczam na Kalwarię, gdzie Jezus za mnie oddaje swoje życie. W ten sposób znika widowisko, znikają plotki, komentarze i to wszystko, co oddala nas od tego wspaniałego wydarzenia, jakim jest Msza św. – zwycięstwo Jezusa.
Myślę, że teraz wyraźniej widać, jak Pascha staje się obecna i działająca za każdym razem, gdy odprawiamy Mszę św., czyli widać sens pamiątki. Uczestnictwo w Eucharystii wprowadza nas w misterium paschalne Chrystusa, pozwalając nam przejść wraz z Nim ze śmierci do życia – czyli Kalwarię. Msza św. jest ponowieniem Kalwarii – a nie widowiskiem. Dziękuję.