3 grudnia, 2017

3 grudnia, 2017

 INTENCJE MSZALNE

Sobota, 2 grudzień
18:00 – ++ Jacek Machula i zmarli rodzice oraz zmarli z rodziny

Niedziela, 3 grudzień – I niedziela Adwentu
8:30 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Dariusza z okazji Urodzin  – syn z rodziną
8:30 – ++ Józef i Marianna     – dzieci
10:30 – ++ Maria i Franciszek
12:30 – W intencji Harcerstwa w Calgary
19:00 – ++ Marian Błach i zmarli z rodzin Błachów,Tarabaszów, Piętaków i Podsestów

Poniedziałek, 4 grudzień
19:00 – + Barbara Wróbel
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla córek Joanny i Isabeli o pomyślność w nauce i dary Ducha św. oraz zdrowie

Wtorek, 5 grudzień
19:00 – ++ Kazimierz Sujata i zmarli z rodziny Sujata i Kaczkowskich oraz dusze w czyśćcu cierpiące
19:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Krystyny Dalkin   – córka

Środa, 6 grudzień
19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Ciuba i Kruk    – rodzina
19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Śliwonik, Zakowicz i dusze w czyśćcu cierpiące

Czwartek 7 grudzień
19:00 – O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla Jadwigi Różnickiej z rodziną
19:00– ++ Elżbieta, Aleksander, Sabina i Robert Zieliński i zmarli z rodziny Kos

Piątek, 8 grudzień
9:00 – + Tadeusz Pasierb
19:00 – ++ Bartłomiej Machula i zmarli z rodziny i Dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 9 grudzień
8:30 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla syna z okazji Urodzin
18:00 – ++ Ewa Kadów i Zdzisława Domaradzka

Niedziela, 10 grudzień – II niedziela Adwentu
8:30 – + Antoni Kulikowski                         – syn z rodziną
10:30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
12:30 – W intencji Rycerstwa Niepokalanej
19:00 – + Irena                                    – rodzina Sendyk

I NIEDZIELA ADWENTU

Iz 63,16b-17.19b; 64,3-7; 1 Kor 1,3-9; Mk 13,33-37
Ref: Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie.
Chrześcijanin chcąc wytrwać na ewangelicznej drodze musi ustawicznie doskonalić swoją czujność. Jest to droga ciągłych niespodzianek. Spotykają się, bowiem na niej dwa odmienne światy: Boży i księcia ciemności. Spotkanie z nimi wymaga wielkiej czujności. Stąd Chrystusowe wezwanie: „Czuwajcie!”.
Łaska działa zawsze zaskakująco. To interwencja Boga, której formy nigdy nie można przewidzieć. Raz przychodzi w drugim człowieku, innym razem ukryta jest w słowie pisanym; trafia w nasze serca przez wydarzenia i natchnieniem oświeca umysły. Trzeba być ustawicznie nastawionym na odbiór Bożych znaków i słuchanie Jego tajemniczej mowy. Jak radiotelegrafista nie może zasnąć, lecz musi uważać na każdy sygnał dochodzący z aparatów nadawczych, tak człowiek wędrujący ewangeliczną drogą musi być otwarty na odbiór każdego znaku pochodzącego od Boga. Ewangeliczna droga to wielka i pasjonująca przygoda, to spotkanie z żywym Bogiem. Niewielu katolików odkrywa jej piękno i czar. Czas odmawiania pacierza i pobytu w kościele staje się niewygodnym obowiązkiem, a nie przygodą pełną napięcia, życia, niespodzianki. Jest to owoc zlekceważenia wezwania Chrystusa: „Czuwajcie!”. Do śpiących, roztargnionych, leniwych głos Boga nie dotrze. Oni spotkania z Nim nie przeżyją. Ci, którzy chcą odkryć w religii żywe napięcie, jakie istnieje w spotkaniu z Bożym światem, winni przeczytać, dostępną w języku polskim, niewielką książeczkę Carlo Carretto „Szukałem i znalazłem” (Warszawa, 1986). Autor dzieli się w niej swymi przeżyciami na drodze poszukiwania i odnalezienia Boga żywego. Mówi o swoim czuwaniu w ewangelicznym znaczeniu tego słowa. Jest to wymowny znak, że i we współczesnych czasach są ludzie traktujący na serio Chrystusowe wezwanie: „Czuwajcie!”, a zarazem dowód na to, że czuwającym objawia się Bóg. Na Chrystusowej drodze człowiek może zostać zaatakowany przez zło. Dysponuje ono nie tylko ogromną, wprost przerażającą siłą, ale również niezwykle wyrafinowanymi metodami. Trzeba wielkiej bystrości umysłu, by rozpoznać wszystkie jego przynęty, na które chce zwabić człowieka i sprowadzić go z ewangelicznej drogi. Świadczy o tym dramat apostołów z Getsemani, którzy zlekceważyli wezwanie Mistrza i zamiast czuwać, posnęli. Uderzenie przyszło wtedy, gdy byli zupełnie nieprzygotowani. W jednym momencie ponieśli klęskę. Ci, którzy chcą na nowo przemyśleć metody działania zła we współczesnym świecie, winni przeczytać w ramach adwentowej lektury niewielką książeczkę Andr‚ Frossarda „36 dowodów na istnienie diabła” (Poznań, 1987). Francuski konwertyta nadał jej ciekawą formę. Jest to zbiór listów, jakie pisze diabeł do dziennikarzy. Przypomina w tym inną znaną pozycję wydaną w języku polskim przed kilku laty: C. St. Lewisa „Listy o moralności” (Warszawa, 1980), na którą składa się korespondencja starego diabła do młodego. Obie pozycje umożliwiają głębsze spojrzenie na zło istniejące w świecie i zagrożenie istnienia wielkich wartości, z jakimi należy się liczyć, na co dzień. Adwent jest czasem czuwania. Chodzi o gotowość podjęcia intensywnej współpracy z łaską Bożą i odparcia każdego ataku zła. To nie przypadek, że Chrystus na początku Adwentu zaledwie w sześciu zdaniach aż trzy razy woła: „Czuwajcie!”.

LEKTORZY – 2-3 grudnia
18:00– J.Bogusławska, S. Teresa, R. Kohnke
8:30 – A. Mazur, M. Sobczak, A. Rudzińska
10:30 – M. Kaczan, S. Salome, M. Łabinowicz
12:30 – E. Kiegler, D. Topor, Z. Topor
19:00 – L. Shelley, M. Iskra, L. Shelley

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

12 GRUDNIA – ŚWIĘTO MATKI BOŻEJ Z GUADALUPE – POMOC MISJOM W MEKSYKU
Jak co roku, Biskup William McGrattan, zwraca się z prośbą do wszystkich parafian naszej Diecezji o poparcie i złożenie ofiary na pomoc misjom w Meksyku w sobotę 9 i w niedzielę 10 grudnia. Druga kolekta będzie zbierana po Komunii św. – serdeczne Bóg zapłać za ofiary!

REKOLEKCJE ADWENTOWE
Ks Ryszard Bordzań z diecezji Zamojsko –Lubaczowskiej, który przygotowuje się do pracy misyjnej w Syrii i w Libanie wygłosi rekolekcje w naszej wspólnocie od niedzieli 17 grudnia do środy 20 grudnia. W każdy dzień rekolekcji okazja do spowiedzi godzinę przed Mszą św. i po Mszy św. aż do wyspowiadania wszystkich penitentów. Serdecznie zapraszamy!!!

PRZYJĘCIE NOWYCH KANDYDATÓW DO RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
Dzisiaj, w I Niedzielę Adwentu, 3 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. o godzinie 10: 30 nowi kandydaci zostaną włączeni do Rycerstwa Niepokalanej.  Zachęcamy rodziny do wstępowania w szeregi Rycerstwa, aby pod szczególną opieką Matki Bożej, dawać świadectwo życia prawdziwie chrześcijańskiego, modlić się o nawrócenie grzeszników i o lepszy świat. Do Rycerstwa Niepokalanej może należeć zarówno dorosły, jak i młodzież oraz dzieci. Podczas Mszy św. o godzinie 10: 30 wszyscy należący do M.I. odnowią Akt Zawierzenia Matce Bożej. Po Mszy św. odbędzie się też zebranie Rycerstwa Niepokalanej w kościele. Serdecznie zapraszamy.

TOGETHER IN ACTION – 2017
Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $28,790.00  na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $30,969.00. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu serdecznie prosimy o ofiary na ten cel!

POMOC KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE
Koło Modlitewno – Apostolskie Rycerstwa Niepokalanej (M.I.), działające przy polskim kościele p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju, posiada Charity Status w celu niesienia pomocy w życiu religijnym Polaków na Wschodzie.
Raz w roku, z okazji Święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz z okazji szczególnej modlitwy za Kościół na Wschodzie w II Niedzielę Adwentu, Koło M.I. przeprowadzi przy kościele zbiórkę na ten cel. Ofiary te otrzymują Income Tax – pokwitowanie do urzędu podatkowego. Więcej informacji zawiera wkładka – INFORMATOR, znajdujący się w Biuletynie Parafialnym wraz z kopertą, którą można złożyć na tacę w przyszłą niedzielę, 10 grudnia, kiedy będzie przeprowadzana zbiórka na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Serdecznie prosimy o poparcie tej tak ważnej sprawy. BÓG ZAPŁAĆ!

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 3 do 10 grudnia rodzina Bożek modlić się będzie przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

SAKRAMENT POKUTY W ADWENCIE
Ks. Biskup William McGrattan podtrzymuje zwyczaj spowiedzi we wszystkich kościołach Diecezji Calgary w każdą środę Adwentu od godz. 7: 30pm – 8: 30pm. Jest to dodatkowy czas na spowiedź przedświąteczną poza regularnym rozkładem spowiedzi w poszczególnych kościołach. W naszej parafii spowiadamy codziennie przed Mszami świętymi.

RORATY DLA DZECI
Przez cały Adwent Msze św. roratnie z udziałem dzieci w każdą środę o godz. 19:00. Prosimy dzieci, by przynosiły lampiony.

SPOTKANIE ZE  ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Dnia 5 grudnia we wtorek w sali parafialnej o godz 5: 30 pm. odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zgłoszenia dzieci na spotkanie i wszelkie pytania proszę kierować do Sióstr Dominikanek 403-282-5077

SIANKO NA STÓŁ WIGILIJNY!!!
Już w najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2017, ministranci będą rozprowadzać sianko na stół wigilijny. Dotacje w postaci dobrowolnej ofiary. Zebrane pieniądze za sianko zasilą fundusz ministrancki. Sianko będzie rozprowadzane przez trzy kolejne niedziele.

WIGILIA DLA MINISTRANTÓW
Wszystkich ministrantów, którzy służą w naszej parafii wraz z rodzicami zapraszamy na wigilię 17 grudnia (niedziela) na godz. 16:00.

KARTKI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
Kartki świąteczne i opłatki są dostępne w biurze parafialnym i w sali parafialnej przy stoisku z kawą i ciastem.

UWAGA DO WSZYSTKICH PARAFIAN
Prośba do wszystkich parafian, którzy zmienili miejsce zamieszkania i numer telefonu o podanie aktualnych danych do biura parafialnego.

ZAPIS DO PARAFII
Kierujemy serdeczną zachętę i przypomnienie do wszystkich nowoprzybyłych, jak również do młodych (po 18 roku życia), o zapisie do wspólnoty parafialnej. Zapisanie się do parafii (etnicznej lub terytorialnej) jest wyznaniem wiary, wyrazem łączności z Kościołem katolickim i troską o życie religijne i materialne wspólnoty. Zapis do parafii jest obowiązkowy, aby udzielić Chrztu, Pierwszej Komunii, Bierzmowania, przygotowanie dokumentów do zawarcia małżeństwa, czy wystawienie zaświadczenia np. dla Rodziców Chrzestnych, zaświadczenie rodziców, że należą do parafii i chcą zapisać dziecko do szkoły katolickiej. Itd. Osobami należącymi do naszej Parafii są ci, którzy: formalnie zapisali się do Polskiej Parafii, praktykują swoją wiarę wspierają naszą Parafię swym darem materialnym. Formalności są wymagane we wszystkich kościołach katolickich w Kanadzie jak i w Polsce i na tej zasadzie będzie można otrzymać zaświadczenie.

WIGILIA PARAFIALNA
CHÓR VOX POPULI serdecznie zaprasza na PARAFIALNĄ KOLACJĘ WIGILIJNĄ naszej wspólnoty, która odbędzie się w sobotę – 9 grudnia, 2017r. o godz.19: 00. Bilety można nabyć w sali parafialnej po każdej Mszy św. Cena biletu $30 dla osób dorosłych i $15 dla dzieci (do lat 12). Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tej Wieczerzy Wigilijnej. Uprzejmie prosimy osoby chętne i organizacje polonijne o zakupienie biletów do 30 listopada. Ilość miejsc ograniczona. Informacja i rezerwacja: Irena Miazga – 403-248-6851.

PARAFIALNY BAL SYLWESTROWY
Serdecznie zapraszamy na Bal Sylwestrowy, na którym powitamy NOWY ROK w cieplej atmosferze przy muzyce lekkiej, łatwej i przyjemnej. Bal odbędzie się 31 grudnia, 2017r. w Sali Parafialnej. Koktajle od godz. 19: 00, kolacja o godz. 20: 00. Cena biletu $90 od osoby. Zapewniamy pyszne dania, wino do kolacji, szampan o północy, drugą kolacje oraz możliwość wylosowania jednej z nagród.  Sprzedaż biletów w Sali Parafialnej w niedziele po Mszach świętych od 3 GRUDNIA. Życzymy szampańskiej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku!!! Informacja i rezerwacja: Krystyna –  403-228-9427

KOPERTY NA OFIARY NA 2018 ROK
W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Koperty ułożone są według numeracji z nazwiskiem i imieniem ofiarodawcy. Jeśli ktoś z parafian chciałby używać kopert, to prosimy o zgłoszenie się do biura parafialnego. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych po Nowym Roku. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary w mijającym roku – Bóg zapłać!

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE
Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2018. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 31 stycznia, 2018r. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu – Bóg zapłać!

KAWIARENKA
W miesiącu listopada i grudnia panie z grupy parafialnej zapraszają na kawę i smaczne wypieki.

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA
W środę 13 grudnia, o godz. 20: 00 odbędzie się spotkanie Rycerzy Kolumba i Opłatek dla członków i ich rodzin w sali parafialnej.

W dniu 10 grudnia po wszystkich mszach św. Rycerze Kolumba będą przyjmować chętnych mężczyzn w szeregi Rycerzy, a będą nam pomagać Bracia z Głównego Zarządu w New Haven. Wszelkich informacji na temat Organizacji i działalności Rycerzy można uzyskac na hali przy jednym ze stolików po każdej mszy św. Serdecznie zapraszamy.
Wielki Rycerz Jan Rajchel

TRADYCYJNY SYLWESTER W DOMU POLSKIM
Elegancki wystrój, smaczne i obfite menu – wino do obiadu i szampan o północy, druga kolacja, tzw. „Part Favours” Do tańca grać będzie DJ Mirek Syp
Wstęp w tej samej cenie, co w latach ubiegłych – $125 od osoby Bilety dostępne są wyłącznie w Domu Polskim tel. 403.291.3757 email: info@dompolski.ca

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PSYCHOLOG, TERAPEUTA ARTUR NIZIO, BS, MA, R. PSYCH
Zaburzenia depresyjne, nerwice, problemy w związkach, uzależnienia.  Dorośli i młodzież. Tel. 587-435-8904 Email: arturnizio@gmail.com (3x)

ZABAWA SYLWESTROWA 31 DECEMBER, 2017
Croatian Canadian Cultural Centre
Appetizers at 6pm. Dinner at 7.30pm. Bilety $115/osoba do nabycia w polskich sklepach, u Daniela (403) 919- 5355 lub Tomka (403) 714 -5816
* deluxe dinner & late night buffet * unlimited soft drinks * champagne toast  * wine on the table * overnight parking * cash bar, wiecej informacji na FACEBOOK.COM/NYE2018CALGARY (4x)

BP DYDYCZ: W ADWENCIE PRZYGOTUJMY DROGĘ PANU, BY MÓGŁ DOTRZEĆ DO MIESZKAŃCÓW NA WSCHODZIE
Apelujemy, by Adwent był czasem, w którym staramy się przygotowywać drogę Panu do tych, do których przedtem nie mógł dotrzeć ze względu na różne przeszkody – mówił podczas konferencji prasowej przed osiemnastym Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Dydycz. Nawiązał tym samym do sytuacji Kościoła na Wschodzie i pomocy, jaką otrzymuje on dzięki adwentowej zbiórce, przeprowadzanej rokrocznie w Polsce. W tym roku odbędzie się ona 10 grudnia.
„Ludzie tam żyjący przez długie lata byli pozbawieni możliwości wyznawania swojej wiary, swoich przekonań. Teraz, kiedy ta sytuacja się zmieniła, nie zawsze mają ku temu odpowiednie pomoce ze strony ludzi, a także struktur i organizacji” – przypomniał bp Dydycz podczas konferencji prasowej zapowiadającej 18. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Podkreślił, że to dzięki wsparciu Polaków, lokalne wspólnoty Kościoła mogą na co dzień funkcjonować, gdyż zasób lokalnych środków wciąż nie wystarcza na pokrycie tych potrzeb. Jako przykład przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie podał najmłodszą na Ukrainie diecezję odesko-symferopolską, liczącą dziś 40 parafii, w których posługuje w sumie ok. 60 kapłanów. Podkreślił, że budowanie Kościoła jest tam zaczynane dosłownie „od zera”. „Świątynie, które tam powstają, nie wyglądają tak, jak nasze. Mają charakter tymczasowy, a katolicy dopiero dają o sobie znać po prawie stu latach, kiedy nie było kontaktu ani możliwości” – wyjaśnił, podkreślając, że Kościół potrzebuje wsparcia, by mógł normalnie funkcjonować, gdyż lokalna ludność nie jest w stanie zabezpieczyć jego potrzeb. Wyjaśnił, że wybór drugiej niedzieli Adwentu na Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie niesie ze sobą ważne przesłanie. „Skoro św. Jan Chrzciciel przybył i przez czas Adwentu wspominamy, jak przygotowywał drogę Panu w ludzkich sercach i umysłach – i nadal to czyni, już, jako święty z Nieba – tak samo i my apelujemy, by Adwent był czasem, w którym staramy się przygotowywać drogę Panu do tych, do których przedtem nie mógł dotrzeć, ze względu na różne przeszkody. Żeby ci ludzie mogli uczestniczyć w tej pięknej przygodzie, która została opisana w dziejach Ewangelicznych, a która jest najpiękniejszą przygodą, jaką sobie można wyobrazić” – mówił hierarcha. 18. Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie obchodzony będzie w Kościele w Polsce 10 grudnia. Tego dnia polskie parafie będą się modlić i zbierać ofiary, które – za pośrednictwem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie zostaną przeznaczone na realizację konkretnych projektów duszpasterskich i charytatywnych.

 Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

SYNOD 2018 SURVEY FOR YOUNG PEOPLE
Hello young people! If you are between 16-35, Catholics or non-Catholics in the Diocese of Calgary, you are invited to offer feedback for Pope Francis through an online survey. In January 2017, Pope Francis wrote a Letter to Young People and the Vatican released a Preparatory Document with questions for reflection, and asked that dioceses throughout the world provide feedback on their local experience. We want to hear your voice: If you have one question to ask Pope Francis, what would that be?
Please fill this brief survey at: http://theyellowtree.ca

ROHINGYA REFUGEE CRISIS
The Canadian Catholic Organization for Development and Peace-Caritas Canada has an ongoing campaign to respond to the urgent needs of refugees now situated in Bangladesh at the border area with Myanmar. The Federal Government have undertaken to match all donations received before November 28th.
If you would like to donate please do so as soon as possible either through your parish office or through the website at http://www.devp.org where you will also find more information. Thank you for helping those who are desperate and in need.

FAITH ENRICHMENT FOR SENIORS –  Dec 4
The Faith Enrichment for Seniors group will be held on Monday December 4, 2017 at St. Joseph’s Parish from 1:00 pm to 3:00pm.  No registration is necessary and all are welcome.
For further information contact Norline at 403-218-5503 or e-mail norline.johnson@calgarydiocese.ca