10 grudnia, 2017

10 grudnia, 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 9 grudnia
18:00 – ++ Ewa Kadów i Zdzisława Domaradzka

Niedziela, 10 grudnia – II niedziela Adwentu
8:30 – + Antoni Kulikowski                  – syn z rodziną
10:30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
12:30 – W intencji Rycerstwa Niepokalanej
19:00 – + Irena          – rodzina Sędyk

Poniedziałek, 11 grudnia
19:00 – ++ Jan, Maria, Katarzyna, Jan, Mikołaj, Jan, Leon i zmarli z rodziny
19:00 – ++ Maria i Wincenty       – syn i córka z rodzinami

Wtorek, 12 grudnia
19:00 – + Aleksander Luzar    – córka z rodziną
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla taty Mieczysława z okazji 70 Urodzin
19: 00 – Dziękczynna z podziękowaniem Panu Bogu za ocalenie życia Andrzejowi i pozostałym uczestnikom w wypadku samochodowym

Środa, 13 grudnia
19:00 – ++ Za zmarłych z rodzin Hadałów, Kociubów i Mazurek    – rodzina
19:00 – W intencji żyjących i zmarłych Rycerzy Kolumba i członków ich rodzin

Czwartek 14 grudnia
19:00 – + Teresa Ebel
19:00– + Stanisław Witukiewicz
19:00 – + Elizabeth Bollozos

Piątek, 15 grudnia
9:00 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Jadwigi Różnickiej   – R. Piekut
19:00 – ++ Stanisława i Adam Kłeczek

Sobota, 16 grudnia
8:30 – O Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i dary Ducha św. dla syna Krzysztofa
18:00 – Przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, o zdrowie, wszelkie potrzebne łaski i Boże bł. dla Ks. Jacka Walkiewicza i Ks. Marcina                              – pielgrzymi

Niedziela, 17 grudnia – III niedziela Adwentu 
8:30 – + Czesław Waśkiewicz (9 rocz)
10:30 – + Piotr Waismann
12:30 – + Teresa Ebel (12 rocz)
19:00 – ++ Marianna i Wiktor Kustra oraz Jan i Regina Lubicki i zmarli z rodziny

II NIEDZIELA ADWENTU
                      
Iz 40,1-5.9-11; 2 P 3,8-14; Mk 1,1-8
Ref: Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie
„W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”. Jan Chrzciciel – to już przeddzień wystąpienia Jezusa. Ale prorok Izajasz, wołający: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”, żył siedem wieków wcześniej. A i dzisiaj kaznodzieje powtarzają to samo: „Zmieńcie się! Nawróćcie!”. Czyżby tysiąclecia historii wypełnione były wciąż tym samym wołaniem? Czyżby ludzie ciągle potrzebowali nawrócenia? Tak. Od momentu grzechu pierworodnego ciągle potrzeba naprawy życia, postępowania, myślenia. I nigdy nie brakowało takich, którzy tej potrzeby nie widzieli: „Abrahama mamy za ojca” – jesteśmy, więc doskonali i żadnego nawrócenia nie potrzebujemy. Prorok znad Jordanu gromi ich: „Z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi!”. Niedługo później z tym samym wezwaniem stanął wśród swoich rodaków Jezus. Po zmartwychwstaniu posłał uczniów na cały świat. W pierwszej przemowie apostoła Piotra w dniu Pięćdziesiątnicy wróciły słowa tego samego wezwania: „Nawróćcie się… i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych” (Dz 2,38) .·Jak liczne mogły być tłumy nad Jordanem? Tych trzech tysięcy ochrzczonych po wspomnianym wystąpieniu Piotra nikt dokładnie nie liczył, a do Jerozolimy na święta przybyło i tak wielokrotnie więcej pielgrzymów. Usłuchała, więc mała część. Podobnie jest za naszych dni. Widzimy w świecie tyle moralnego zła, brudu i nieporządku. Zbrodnie przeciw życiu. Grzechy przeciw rodzinie. Nadużycia własności. Manipulacje prawdą – żeby wymienić tylko te cztery fundamentalne wartości i obszary ludzkiego świata. Czy nawrócenie jednostek, a nawet tysięcy w skali milionów coś znaczy? Tym bardziej, że ci, którzy mają największy wpływ na kształtowanie opinii publicznej i wzorców postępowania, tak często nie dorastają do minimalnego poziomu moralnego. Jakie więc znaczenie będzie miało moje nawrócenie? „To, co niegdyś zostało napisane, napisane zostało i dla naszego pouczenia, abyśmy dzięki cierpliwości i pociesze, jaką niosą Pisma, podtrzymywali nadzieję”. O nadziei pisze do Rzymian i do nas apostoł Paweł. Nadzieja bywa wątła, słaba, gasnąca. I nie dziwię się. Zło zda się dominować. Dlatego nadzieję trzeba podtrzymywać, umacniać, rozpalać. I to jest zadanie chrześcijan. Nadzieja to przeświadczenie, że Bóg dostrzeże każdy, najmniejszy nawet okruch dobra i wkomponuje w wielkie dzieło stworzenia i odkupienia. Wielkie sprawy? Tak. Ale te małe też są potrzebne.
Już kolejny w naszym życiu Adwent – czas nadziei. Wszyscy, którzy od wieków wołają: „Nawracajcie się!”, są ludźmi nadziei. Wiedzą, że gdy nawraca się jeden człowiek, to cały świat staje się lepszy.

LEKTORZY – 9-10 grudnia
18:00– M. Domaradzki, A. Wojciechowska, M. Edgar
8:30 – O. Pepłowski, S. Teresa, M. Podgórny
10:30 – J. Kraska, M. Iskra, M. Kaczan
12:30 – P. Wieleżyński, O. Żyro, A. Gurgul
19:00 – T. Kot, S. Salome, T. Kot

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

POMOC KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE
Koło Modlitewno – Apostolskie Rycerstwa Niepokalanej (M.I.), działające przy polskim kościele p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju, posiada Charity Status w celu niesienia pomocy w życiu religijnym Polaków na Wschodzie.
Raz w roku, z okazji Święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz z okazji szczególnej modlitwy za Kościół na Wschodzie w II Niedzielę Adwentu, Koło M.I. przeprowadzi przy kościele zbiórkę na ten cel. Ofiary te otrzymują Income Tax – pokwitowanie do urzędu podatkowego Serdecznie prosimy o poparcie tej tak ważnej sprawy. BÓG ZAPŁAĆ!

WYBORY DO RADY PARAFIALNEJ
W następną sobotę 16. grudnia i niedzielę 17. grudnia odbędzie się druga tura wyborów do Rady Parafialnej. Głosowanie będzie miało miejsce w Sali parafialnej po wszystkich weekendowych Mszach świętych (16 – 17 grudnia). Na specjalnie przygotowanych kartach z nazwiskami kandydatów trzeba będzie zaznaczyć tylko JEDNEGO KANDYDATA (przez postawienie znaku „x” przy nazwisku) i wrzucić kartę do urny wyborczej. Będziemy wybierać 10. członków naszej Rady Parafialnej na 3-letnią kadencję. UWAGA: Głosy na więcej niź jednego kandydata lub wrzucone na innych kartach niź wyłożone przy urnie automatycznie będą nieważne. Po ostatniej Mszy świętej w niedzielę 17. grudnia, głosy zostaną komisyjnie przeliczone.

Oto lista wyłonionych kandydatów do Rady Parafialnej:
Apanowicz Krystyna, Białowąs Edward, Borys Dawid, Cichowlas Marian, Cudak Izabela, Grabowski Jerzy, Has Ewa, Hryszko Józef, Kaczan Magdalena, Kamoń Grzegorz, Kanaszyc Weronika, Krysiak Jolanta, Krysiak Leszek, Lukwińska Grażyna, Machula Marek, Mazur Anna, Miazga Irena, Piekut Renata, Pulwicki Bonifacy, Rajchel Jan, Streżyński Mariola i Żuczek Tony.

SPOTKANIE Z CHORYMI I STARSZYMI
Tradycyjne spotkanie dla chorych i starszych parafian z naszej parafii będzie w niedzielę 17 grudnia na Mszy św. o godz. 12: 30, podczas której udzielimy Sakramentu Namaszczenia Chorych. Bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z poczęstunkiem w sali parafialnej i wspólnym śpiewaniem kolęd.

12 GRUDNIA – ŚWIĘTO MATKI BOŻEJ Z GUADALUPE – POMOC MISJOM W MEKSYKU
Jak co roku, Biskup William McGrattan, zwraca się z prośbą do wszystkich parafian naszej Diecezji o poparcie i złożenie ofiary na pomoc misjom w Meksyku w sobotę 9 i w niedzielę 10 grudnia. Druga kolekta będzie zbierana po Komunii św. – serdeczne Bóg zapłać za ofiary!

REKOLEKCJE ADWENTOWE
Ks Ryszard Bordzań z diecezji Zamojsko –Lubaczowskiej, który przygotowuje się do pracy misyjnej w Syrii i w Libanie wygłosi rekolekcje w naszej wspólnocie od niedzieli 17 grudnia do środy 20 grudnia. W każdy dzień rekolekcji okazja do spowiedzi godzinę przed Mszą św. i po Mszy św. aż do wyspowiadania wszystkich penitentów. Serdecznie zapraszamy!!!

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 10 grudnia nie ma rodziny zapisanej, która mogłaby się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

SAKRAMENT POKUTY W ADWENCIE
Ks. Biskup William McGrattan podtrzymuje zwyczaj spowiedzi we wszystkich kościołach Diecezji Calgary w każdą środę Adwentu od godz. 7: 30pm – 8: 30pm. Jest to dodatkowy czas na spowiedź przedświąteczną poza regularnym rozkładem spowiedzi w poszczególnych kościołach. W naszej parafii spowiadamy codziennie przed Mszami świętymi.

RORATY DLA DZECI
Przez cały Adwent Msze św. roratnie z udziałem dzieci w każdą środę o godz. 19: 00. Prosimy dzieci, by przynosiły lampiony.

SIANKO NA STÓŁ WIGILIJNY!!!
W dzisiejszą niedzielę, 10 grudnia 2017, ministranci będą rozprowadzać sianko na stół wigilijny. Dotacje w postaci dobrowolnej ofiary. Zebrane pieniądze za sianko zasilą fundusz ministrancki. Sianko będzie rozprowadzane przez trzy kolejne niedziele.

WIGILIA DLA MINISTRANTÓW
Wszystkich ministrantów, którzy służą w naszej parafii wraz z rodzicami zapraszamy na wigilię 17 grudnia (niedziela) na godz. 16:00.

KARTKI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
Kartki świąteczne i opłatki są dostępne w biurze parafialnym i w sali parafialnej przy stoisku z kawą i ciastem.

JASEŁKA 2018 – ”BOŻE DZIECIĘ…BŁOGOSŁAW OJCZYZNĘ MIŁĄ”
Dom Polski, Niedziela, 14 stycznia, 2018 r. Godzina 15:30. Tegoroczne Jasełka są szczególne, bowiem w 2018 roku będziemy przeżywać radosną, Jubileuszową Rocznicę 100 lat odzyskania przez Polskę Niepodległości i dziękować Panu Bogu za tę wielką łaskę wolności, odzyskaną po 123 latach ciężkiej niewoli, dziękować za radość naszych Ojców, którzy 100 lat temu wywieszali z dumą flagi biało-czerwone i śpiewali hymny dziękczynne! Dziękujemy Królowej Polski za opiekę nad naszym Narodem i prosimy z wielką ufnością i mocą: ”Królowo Polski, módl się za nami oraz: ”Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą” – na dalsze lata niepodległości, praworządności, sprawiedliwości i pokoju. W Jasełkach wezmą udział dzieci, młodzież, dorośli oraz wszystkie Zespoły Taneczne. Bilety w cenie: dzieci $5, dorośli $10. Serdecznie zapraszamy!,

ZŁOTY JUBILEUSZ SIÓSTR DOMINIKANEK: 1968 – 2018
50 LAT posługi w polskiej Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju i Polonii w Calgary oraz 25 lat I Profesji Zakonnej Siostry Przełożonej Salome, OP
Rok 2018 – to Rok Złotego Jubileuszu Sióstr Dominikanek: 50 – lecia posługi w Parafii i Polonii w Calgary. Wdzięczne Panu Bogu i Matce Najświętszej za ten wzruszający Jubileusz oraz ludziom za życzliwość i dobroć serc, Siostry Dominikanki serdecznie zapraszają Polaków, zwłaszcza wiernych z Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary na uroczystą, dziękczynną Mszę św. Jubileuszową z okazji 50-lecia posługi Sióstr Dominikanek oraz 25-lecia Pierwszej Profesji zakonnej Siostry Przełożonej Salome Kociuby. Msza św. Jubileuszowa, której przewodniczył będzie Jego Ekscelencja William McGrattan, Biskup Diecezji Calgary, sprawowana będzie w sobotę, 17 marca 2018 roku o godzinie 18: 00 w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju. Po Mszy św. odbędzie się uroczyste spotkanie ( m. in. power- point z pobytu i działalności sióstr w Calgary, wspólny śpiew) oraz obiad w Sali Parafialnej. Serdecznie zapraszamy.

KOPERTY NA OFIARY NA 2018 ROK
W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Koperty ułożone są według numeracji z nazwiskiem i imieniem ofiarodawcy. Jeśli ktoś z parafian chciałby używać kopert, to prosimy o zgłoszenie się do biura parafialnego. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych po Nowym Roku. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary w mijającym roku – Bóg zapłać!

ZAPIS DO PARAFII
Kierujemy serdeczną zachętę i przypomnienie do wszystkich nowoprzybyłych, jak również do młodych (po 18 roku życia), o zapisie do wspólnoty parafialnej. Zapisanie się do parafii (etnicznej lub terytorialnej) jest wyznaniem wiary, wyrazem łączności z Kościołem katolickim i troską o życie religijne i materialne wspólnoty. Zapis do parafii jest obowiązkowy, aby udzielić Chrztu, Pierwszej Komunii, Sakramentu Bierzmowania, przygotowanie dokumentów do zawarcia małżeństwa, czy wystawienie zaświadczenia np. dla Rodziców Chrzestnych, zaświadczenie rodziców, że należą do parafii i chcą zapisać dziecko do szkoły katolickiej. Itd. Osobami należącymi do naszej Parafii są ci, którzy: formalnie zapisali się do Polskiej Parafii, praktykują swoją wiarę, wspierają naszą Parafię swym darem materialnym. Formalności są wymagane we wszystkich kościołach katolickich w Kanadzie jak i w Polsce i na tej zasadzie będzie można otrzymać zaświadczenie.

PARAFIALNY BAL SYLWESTROWY
Serdecznie zapraszamy na Bal Sylwestrowy, na którym powitamy NOWY ROK w cieplej atmosferze przy muzyce lekkiej, łatwej i przyjemnej. Bal odbędzie się 31 grudnia, 2017r. w Sali Parafialnej. Koktajle od godz. 19: 00, kolacja o godz. 20: 00. Cena biletu $90 od osoby. Zapewniamy pyszne dania, wino do kolacji, szampan o północy, drugą kolacje oraz możliwość wylosowania jednej z nagród.  Sprzedaż biletów w Sali Parafialnej w niedziele po Mszach świętych od 3 GRUDNIA. Życzymy szampańskiej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku!!! Informacja i rezerwacja: Krystyna –  403-228-9427

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE
Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2018. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 31 stycznia, 2018r. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu – Bóg zapłać!

KAWIARENKA
W miesiącu listopada i grudnia panie z grupy parafialnej zapraszają na kawę i smaczne wypieki.

RYCERZE KOLUMBA
W dzisiejszą niedzielę po wszystkich mszach św. Rycerze Kolumba będą przyjmować chętnych mężczyzn w szeregi Rycerzy, a będą nam pomagać Bracia z Głównego Zarządu w New Haven. Wszelkich informacji na temat Organizacji i działalności Rycerzy można uzyskac na hali przy jednym ze stolików po każdej mszy św. Serdecznie zapraszamy. Wielki Rycerz Jan Rajchel

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA
W środę 13 grudnia, o godz. 20: 00 odbędzie się spotkanie Rycerzy Kolumba i Opłatek dla członków i ich rodzin w sali parafialnej.

TRADYCYJNY SYLWESTER W DOMU POLSKIM
Elegancki wystrój, smaczne i obfite menu – wino do obiadu i szampan o północy, druga kolacja, tzw. „Part Favours” Do tańca grać będzie DJ Mirek Syp
Wstęp w tej samej cenie, co w latach ubiegłych – $125 od osoby Bilety dostępne są wyłącznie w Domu Polskim tel. 403.291.3757 email: info@dompolski.ca

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PSYCHOLOG, TERAPEUTA ARTUR NIZIO, BS, MA, R. PSYCH
Zaburzenia depresyjne, nerwice, problemy w związkach, uzależnienia.  Dorośli i młodzież. Tel. 587-435-8904 Email: arturnizio@gmail.com (2x)

ZABAWA SYLWESTROWA 31 DECEMBER, 2017
Croatian Canadian Cultural Centre
Appetizers at 6pm. Dinner at 7.30pm. Bilety $115/osoba do nabycia w polskich sklepach, u Daniela (403) 919- 5355 lub Tomka (403) 714 -5816
* deluxe dinner & late night buffet * unlimited soft drinks * champagne toast  * wine on the table * overnight parking * cash bar, wiecej informacji na FACEBOOK.COM/NYE2018CALGARY (3x)

DLA POLAKÓW POWRACAJĄCYCH DO POLSKI
OSIEDLE KANADYJSKIE W POLSCE
„SPA-EMERYTURA” Sprzedaż Działek budowlanych, Domów lub Apartamentów Opieka medyczna na Osiedlu 24/h. Osiedle w województwie lubelskim, pod Uzdrowiskiem Nałęczów. Działki o pow. od 1000m2, Domy od 100m2 budowane według projektu klienta. Okolica bogata jest w zdrowe powietrze, źródlaną  wodę ph 7,8 oraz naturalną okoliczną żywność. Opcjonalnie dla zainteresowanych jest możliwa całodobowa opieka medyczna, pomoc w sprawach urzędowych, serwis instalacji domowych i inne. Osoby zainteresowane mogą się kontakować pod numerami telefonów:
Tel: Poland 011 48-505-060-910  Tel. Canada 1-587-216-28-20. www.spaemerytura.pl www.budo-max.com
E-mail:miroslawbernecki@wp.pl

MARYJA UCZY NAS PRZEŻYWANIA ADWENTU
Maryja podtrzymuje nas w naszej wędrówce do Bożego Narodzenia, ponieważ uczy nas jak przeżywać obecny okres Adwentu w oczekiwaniu na Pana – powiedział papież Franciszek.Drodzy bracia i siostry! Druga niedziela Adwentu przypada w dniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i nasze spojrzenie pociąga piękno Matki Jezusa, naszej Matki! Z wielką radością Kościół kontempluje „pełną łaski” (Łk 1,28), tak jak Bóg na nią spojrzał od pierwszej chwili w swoim planie miłości. Maryja podtrzymuje nas w naszej wędrówce do Bożego Narodzenia, ponieważ uczy nas jak przeżywać obecny okres Adwentu w oczekiwaniu na Pana. Ewangelia św. Łukasza przedstawia nam dziewczynę z Nazaretu, małej miejscowości w Galilei, na peryferiach imperium rzymskiego, a także na peryferiach Izraela. Mimo to na nią skierowało się spojrzenie Pana, który ją wybrał, aby stała się Matką Jego Syna. W perspektywie tego macierzyństwa, Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego, to znaczy tego zerwania jedności z Bogiem, z innymi i ze stworzeniem, które rani głęboko każdego człowieka. Ale ta rana została uprzednio uzdrowiona w Matce Tego, który przyszedł, aby wyzwolić nas z niewoli grzechu. Niepokalana jest wpisana w Boży plan; jest owocem miłości Boga, zbawiającego świat. A Matka Boża nigdy nie oddaliła się od tej miłości: całe Jej życie, cała Jej istota jest „tak” powiedzianym Bogu. Ale z pewnością nie było to dla niej łatwe! Gdy anioł nazwał Ją „łaski pełna” (Łk 1,28), Ona „zmieszała się bardzo”, gdyż w swej pokorze czuła się przed Bogiem niczym. Anioł Ją pocieszył: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś, bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus” Kiedy zwiastowanie jeszcze bardziej ją poruszyło, także, ponieważ nie była jeszcze żoną Józefa, to Anioł dodał: „Duch Święty zstąpi na Ciebie. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym” (w. 35). Maryja słuchała, była wewnętrznie posłuszna i odpowiedziała: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa” Tajemnica tej dziewczyny z Nazaretu, która jest w sercu Boga, nie jest nam obca. Bo Bóg rzeczywiście kieruje swoje spojrzenie miłości na każdego mężczyznę i kobietę! Apostoł Paweł mówi, że Bóg „wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani” (Ef 1,4). Również od zawsze zostaliśmy wybrani przez Boga, aby żyć życiem świętym, wolnym od grzechu. Jest to plan miłości, który ponawia za każdym razem, kiedy do Niego się zbliżamy, zwłaszcza w sakramentach.Tak, więc w tym święcie, kontemplując naszą Niepokalaną Matkę, rozpoznajemy również nasze najprawdziwsze przeznaczenie, nasze najgłębsze powołanie: być kochanym, być przekształconym przez miłość. Spójrzmy na Nią i pozwólmy, by Ona na nas spoglądała, abyśmy nauczyli się być bardziej pokornymi, a także odważniejszymi w pójściu za Słowem Bożym.