21 stycznia, 2018

21 stycznia, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 20 stycznia – dzień powszedni
18:00 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Wiktori Rusnaczyk     – znajomi
18:00 – ++ Zbigniew i Anna Wójcik

Niedziela, 21 stycznia- III Niedziela zwykła
8: 30 – ++ Stefania i Józef Piegza
10: 30 – ++ Krystyna Pawlicka (1 rocz) i Janina Strerzyńska        – córki z rodziną
12: 30 – Msza św za Ojczyznę              – Polonia z Calgary
12:30 – O Boże błogosławieństwo dla Julii z okazji Urodzin
19: 00 – + Ryszard

Poniedziałek, 22 stycznia – dzień powszedni
19: 00 – ++ Weronika, Antoni i Wiktor Zukowski
19: 00 – + Teofila Tłustochowicz

Wtorek, 23 stycznia – dzień powszedni 
19: 00 – O zdrowie i Boże bł., opiekę Matki Bożej i wszelkie potrzebne łaski dla Jerzego Stróżyk
19: 00 – Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla Jacka i Beaty Pajewskich z okazji 30 rocz Sakramentu małżeństwa

Środa, 24 stycznia – Wspomnienie Św. Franciszka Salazego, Biskupa i Doktora
19: 00 – W intencji nienarodzonego rodzeństwa   – brat
19: 00 – ++ Jan, Elżbieta i Ryszard Baran       – Krystyna

Czwartek, 25 stycznia – Święto nawrócenia św. Pawła Apostoła
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Karoliny z okazji Urodzin
19: 00 – + Aleksander Samborski (11 rocz)  – córka i syn z rodziną
19:00 – + Józef Sudak (34 rocz)

Piątek, 26 stycznia- Wspomnienie Św. Tymoteusza i Tytusa, Biskupów Kościoła
9: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Veroniki i Alex Machula
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Elżbiety i Marka Machula

Sobota, 27 stycznia – dzień powszedni
8: 30 – + Elżbieta
18:00 – Dziękczynna z prośbą o łaski Boże dla Marka i Aliny Baranieckich w 45 rocz. Sakramentu małżeństwa
18:00 – W intencji maturzystów
++ Piotr Albertin i Sr. Serafina

Niedziela, 28 stycznia- IV Niedziela zwykła 
8: 30 – + Olek Cichański                               – brat z rodziną
10: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Iwony i Olgi w dniu Urodzin
12: 30 – ++ Antoni Nieumierzycki, Krystyna Pawlicka i Liliana Skowrońska            – Fundacja św. Brata Alberta
19: 00 – + Claudia Rudy

III NIEDZIELA ZWYKŁA

Jon 3,1-5. 10; 1 Kor 7, 29-31; Mk 1, 14-20
Ref: Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami
Z tragicznego wypadku tylko ona wyszła cało. Trzej inni pasażerowie zginęli. Przeżycie było szokujące. Odczytała je, jako wezwanie do zmiany życia. Podeszła do konfesjonału. Zrobiła postanowienie poprawy z małym zastrzeżeniem. Zmienię otoczenie i styl życia za tydzień, aby nie śmiano się ze mnie, że ze strachu stałam się lepsza. Nie wiedząc o tym połknęła przynętę z niezwykle sprytnie założonym haczykiem. Upłynęło blisko piętnaście lat, zanim odkryła swój błąd i podstępną metodę mamiącego ją zła. Zło bardzo lubi, jak ludzie robią dobre postanowienia. Nie lubi natomiast, gdy je wypełniają. Stąd metoda jego polega na odkładaniu realizacji postanowienia do jutra. Człowiek, który tak ustawia postanowienie poprawy, łudzi samego siebie. Wydaje się mu, bowiem, że jest dobry. On chce być dobry. On od jutra już będzie dobry. Ale to jutro, jutro… może trwać latami. Sukces odnosi zło. Dziś, bowiem człowiek jest jeszcze w jego rękach, a to się liczy. Ileż to razy pijak, świadom swego uzależnienia od alkoholu, podejmuje postanowienie, że od jutra przestanie pić. Bywają tacy, którzy przez lata całe żegnają się z butelką, a śmierć zaskakuje ich z kieliszkiem w ręku… Ten sam mechanizm można obserwować w postanowieniach zerwania kontaktu z człowiekiem nieodpowiednim lub ze środowiskiem moralnie zepsutym. Takie postanowienia są wyrazem podświadomego pragnienia bycia lepszym, ale złej rzeczywistości one nie zmieniają. Pan Bóg rozmawia z człowiekiem dziś i wymaga natychmiastowego opowiedzenia się po Jego stronie. On podaje rękę i czeka na odpowiedź. Kto natychmiast nie wyciągnie swojej ręki, lecz odpowie: „Uczynię to jutro”, nie nawraca się, zostaje sam w swoim dotychczasowym świecie. Stąd też Panu Bogu nie chodzi o dobre postanowienia, lecz o ich wykonanie. Chodzi Mu o natychmiastową odpowiedź, o czyn. Nawrócenie polega na zrobieniu pierwszych kroków w stronę prawdziwych wartości. Ono dokonuje się natychmiast. Mówi o tym postawa Andrzeja i Piotra, którzy na wezwanie Chrystusa: „Pójdźcie za Mną, a sprawię, że staniecie się rybakami ludzi” — natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. „Natychmiast” — oto odpowiedź człowieka na wezwanie Boga. Postanowienie wejścia na Ewangeliczną drogę nie może być odkładane do jutra, bo nie jest wówczas żadnym postanowieniem, jest tylko pobożnym pragnieniem. Mądre zaś przysłowie powiada: „Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane”. Niebo, bowiem jest brukowane dobrymi czynami. Ten mechanizm odkładania poprawy do jutra jest częścią składową groźnej wady.

LEKTORZY – 20-21 stycznia
18:00 – Z. Topor, D. Topor, Z. Topor
8:30 – P. Podgórny, M. Kulaga, M. Podgórny
10:30 – J. Kraska, S. Salome, V. Kanaszyc
12:30 – A. Gurgul, M.Iskra, W. Potocka
19:00 – M. Edgar, S. Teresa, M. Edgar
W NASZEJ WSPÓLNOCIE

SKŁAD RADY PARAFIALNEJ (LISTA POPRAWIONA):
Krystyna Apanowicz
Józef Hryszko
Magdalena Kaczan
Grzegorz Kamoń
Jolanta Krysiak
Grażyna Lukwińska
Irena Miazga
Bonifacy Pulwicki
Jan Rajchel
Anatol Żuczek
W posiedzeniach Rady parafialnej biorą też udział kapłani z naszej parafii i przedstawicielka Sióstr Dominikanek.

POKWITOWANIA DO PODATKU
W tym tygodniu zostały wysłane pokwitowania do wszystkich parafian, którzy złożyli donacje na naszą parafię jak również na inne cele poza parafialne. Osoby, które nie otrzymają pokwitowania z powodu braku adresu w naszym spisie, proszone są o odebrania pokwitowania w biurze parafialnym.

SPOTKANIE MODLITEWNE GRUPY ŚW. OJCA PIO
Zapraszamy grupę modlitewną na Mszę św. i nabożeństwo we wtorek 23 stycznia na godz. 19:00.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 21 do 28 stycznia rodzina Małgorzaty Iskra będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE – KOLĘDA
Zgodnie z polską tradycją w pierwszych tygodniach Nowego Roku 2018 będziemy odwiedzać rodziny w ramach kolędy, ale tylko na indywidualne zaproszenie. Karty – zgłoszenia na kolędę wyłożone są przy biuletynach. Kolęda to spotkanie księdza z wiernymi, by modlić się z mieszkańcami i im błogosławić.

PODZIĘKOWANIE
Siostry Dominikanki wyrażają serdeczne podziękowanie Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznych Jasełek pt. „Boże Dziecię…błogosław Ojczyzne miłą”: dzieciom, młodzieży, absolwentom Szkoły Polskiej, osobom dorosłym oraz Paniom z Zespołu organizującego Jasełka: Danucie, Krystynie i Aleksandrze-Organistce. Dziękujemy Zespołom Tanecznym: Gaiczek, Krakusy I, Krakusy II, Polanie, Mazovia, Młodzi Duchem – wszystkie te Zespoły zaprezentowały wysoki poziom artystyczny tańców narodowych, jak i tańców do melodii kolęd, dziękujemy choreografom, DJ Marco, dekoratorom i Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali w realizacji tego polonijnego, religijno -patriotycznego wydarzenia. Dziękujemy też Wszystkim, którzy tak licznie przybyli na Jasełka.” BÓG ZAPŁAC” WSZYSTKIM ZA WSZYSTKO! Msza św. w intencji Organizatorów  i Uczestników Jasełek odbędzie się w kościele polskim p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w środę 21 lutego o godzinie 19:00. Serdecznie zapraszamy.

ZAPRASZAMY KAŻDEGO 13 DNIA MIESIĄCA
Zapraszamy grupę TOTUS TUUS oraz wszystkich chętnych na wieczorną Mszę św. wynagradzającą oraz modlitwę różańcową przed Mszą św. Bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy na spotkanie w salce przy Zakrystii.

KOPERTY NA OFIARY NA 2018 ROK
W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Jeśli ktoś z parafian chciałby używać kopert, to prosimy o zgłoszenie się do biura parafialnego. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych po Nowym Roku. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary w mijającym roku – Bóg zapłać!

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE
Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2018. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 31 stycznia, 2018r. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu – Bóg zapłać!

KAWIARENKA
Zapraszamy do kawiarenki na wyśmienite wypieki pań
z grupy parafialnej.

ZABAWA WALENTYKOWA
Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły im. Św. Jana Pawła II zaprasza na Zabawę Walentynkową w sobotę 10 lutego do sali parafialnej. Bilety w cenie $ 55.00 od osoby dostępne w sali parafialnej po Mszach św. Zapraszamy również wszystkich do wzięcia udziału w loterii WestJet. Do wygrania: dwa bilety lotnicze! Bilety na tą loterię w cenie $10.00, dostępne w sali parafialnej. Losowanie będzie podczas zabawy Walentynkowej. W sprawie biletów, sponsorstwa i fundowania nagród rzeczowych na loterię fantową prosimy o kontakt: Lucyna 403-803-7453. Z góry serdecznie dziękujemy za poparcie tej akcji.

PODZIĘKOWANIE
W sobotę w dniu 13-go stycznia miało miejsce spotkanie z Ojcem Grzegorzem Wosiem z Torunia. Spotkanie było przemiłe i było dziełem wielu ludzi życzliwych TV TRWAM i Radiu Maryja. Grupa ludzi z Chóru „Vox Populi” wykonując z prawdziwie profesjonalnym stylu kolędy uświetniła wydatnie całe spotkanie. Panie z grupy parafialnej, niezmordowane w przygotowaniu wyśmienitego posiłku zasługuja na szczególne słowa wdzięczności.  Osobliwe słowa podziękowań wyrażamy samemu Ojcu Grzegorzowi i naszemu Księdzu Proboszczowi. Doceniając znaczenie ludzi tworzących Radio Maryja i TV TRWAM w głoszeniu słowa bożego i uświadamianiu Rodaków w dziele kształtowania świadomości narodowej, ich wkład pracy jest godny głębokiej wdzięczności. W końcu, nie byłoby tych wszystkich dzieł bez szerokich rzesz słuchaczy i widzów, czyli nas wszystkich i ludzi życzliwych tym dziełom. Serdeczne Bóg Zapłać!  Koło Rodzina Radia Maryja.

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY uprzejmie informuje, że w dniu 14 oraz 15 lutego 2018 r. od godz: 9: 00-17: 00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe. Konsulat RP w Calgary uprzejmie informuje, że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE.  W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604 688-3530. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczna na następujacy adres: Rejestracja paszportowa online
https://secure.e-konsulat.gov.pl
Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W Calgary zaprasza na otwarte spotkanie z Ambasadorem RP w Kanadzie, dr Andrzejem Kurnickim. Spotkanie odbędzie się w dniu 21 stycznia 2018 roku w Domu Polskim w Calgary (3015-15 Str. NE, Calgary) w godz.15: 00 – 17: 00. Honorowy Konsul RP w Calgary, Zygmunt Potocki
KOMUNIKAT SPK KOŁA NR 18.
Uprzejmie informujemy, że pierwsze w tym roku miesięczne Zebranie członków SPK Koła nr 18 odbędzie się w dniu 28- go stycznia br. o godz. 14.30 (2: 30 pm) w Domu Polskim. Serdecznie zapraszamy na zebranie członków oraz chętnych do wstąpienia w szeregi naszego Stowarzyszenia.
DOM POLSKI Po dwumiesięcznym odroczeniu premiery, spowodowanym nagłą sytuacją rodzinną jednego z aktorów Akademia Entuzjastów Projektów Ambitnych (AEPA) zaprasza ponownie na spektakl ‘Ożenek’ (wg Gogola w tłumaczeniu Juliana Tuwima).  Niedziela 4 lutego, godz. 17:00, Dom Polski.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE I STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW, KOŁO #18 zapraszają na specjalny koncert znakomitego polskiego wiolonczelisty Macieja Kułakowskiego i kwartetu smyczkowego w Domu Polskim w środę, 24 stycznia o godzinie 19.30. Cena biletów $25 normalne, $15 zniżkowe dla studentów i seniorów.
Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie informuje, że ze względu na zbieżność terminów z innymi wydarzeniami w Domu Polskim, miesięczne zebranie Stowarzyszenia odbędzie się w niedzielę 11 lutego 2018 o godz.14.30. Zapraszamy zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością organizacji.

DOM POLSKI zaprasza na „Ostatki” i „Walentynki” – zabawę taneczną w ostatnią sobotę karnawału 10 lutego. Oprawa muzyczna DJ DUDI – Tomasz Dudek. Bilety w cenie $50 od osoby dostępne są w Domu Polskim 403.291.3757 lub info@dompolski.ca oraz w polskich sklepach. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

POSZUKUJĘ OSOBY Henryk ( Henry ) Kubera , przyjechał do Kanady pomiędzy 1977r. a 1980r. Mieszkał w Calgary do około 1986r. Później prawdopodobnie przeniósł się gdzieś, bo była recesja sektora energetycznego w Canadzie, a on pracował jako Engineering Technician . Osoby, które znały Henryka proszone są o kontakt e-mailowy lub telefonicznie. Ja mieszkam w UK
marczewski@btinternet.com Telefon : 00447872171179

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PIELGRZYMKA DO GUADALUPE
Jest organizowana pielgrzymka do Matki Bożej z Guadalupe (Mexico). Termin: od 9 – 15 kwietnia, 2018
Zainteresowanych proszę o skontaktowanie się w jak najszybszym terminie. Małgorzata lub Ewa, będą dostępne w sali parafialnej w tą niedzielę po wszystkich Mszach św. i mogą udzielić dodatkowych informacji.
Passport Travel International.
Ph. 403 256- 9343  Email: passport@shaw.ca (1x)

DOMOWE PRZEDSZKOLE!!!
Domowe przedszkole zaprasza najmłodszych do wspólnej zabawy! Profesjonalna opieka z możliwością polskich, organicznych posiłków. Wieloletnie doświadczenie, dostępne referencje oraz Early Childhood Education Certificate, First Aide Certificate i Criminal Record Check. Lokalizacja na NW. Więcej informacji pod numerem telefonu 587-892-6370 (3x)

PRACA Poszukuję osoby do prac remontowych.
Kontakt Piotr 403-671-0646 (1x)

PRACA Poszukuję osoby do opieki nad starszą Panią
Kontakt 403-975-3064 (2x)

ROMAN CATHOLIC DIOCESE OF CALGARY
40 DAYS FOR LIFE LENTEN KICK-OFF is at St. Luke’s Parish in Calgary on Saturday 27 January from 4-6 pm. Registration and snacks from 4-4:30 pm. Come and be encouraged by dynamic speakers like Stephanie Fenly, Wilberforce Project Director and Daniel Nugent who will talk about the “Theology of the Body” which are reflections from St. John Paul II. Please confirm your attendance at 40daysforlife.calgary@gmail.com

40 DAYS FOR LIFE LENTEN PRAYER CAMPAIGN is from Ash Wednesday 14 February to Palm Sunday 25 March.  Plan to pray by the Kensington Clinic 2431 – 5 Ave NW in Calgary, at church &/or at home for the life of unborn babies, for mothers in an unplanned/crisis pregnancy and for the conversion of the doctor & staff at the abortion clinic.  For more info: Call Gwen @ 403-208-9427 or Jairo @ 403-870-3905 or www.40daysforlife.com/calgary

ST. FRANCIS XAVIER’S RELIC PILGRIMAGE – JAN 21 & 22 St. Francis Xavier’s incorrupt forearm, a sacred first class relic, is making a rare visit to Canada. It will be in Calgary for only a short time. Due to high interest in Calgary the locations to view the relics are now St. Albert the Great (instead of Sacred Heart) on Sunday Jan 21 and St. Michaels on Monday Jan 22.
Sunday, 21 January 2018 CALGARY, AB
St Albert the Great Church
10 Prestwick Drive SE, Calgary, AB T2Z 4J6 1:00 pm to 4:30 pm Public Veneration
5:00 pm Mass with Bishop McGrattan
6:00 pm to 10pm Public Veneration
(6:00 pm to 6:30 pm Welcome address)
(6:30 pm Procession of the Relic and Litany of St Francis Xavier)
(6:50 pm Address by Bishop McGrattan)
(7:20 pm Final blessing by Bishop McGrattan)
(7:30 pm Relic Talk: Life of St Francis Xavier and the 3 graces)

Monday, 22 January 2018 CALGARY, AB St. Michael Catholic Community
800 85 St SW, Calgary, AB T3H 4C7 6:30 pm to 10:00 pm Public Veneration
(6:30 pm Procession of the Relic)
(6:35 pm Relic Talk: Life of St Francis Xavier and the 3 graces)
10:00 pm Closing Prayer: Litany of St Francis Xavier

YOUNG WOMEN VOCATION EVENTS – FEB 8 & 28
Attention: Single Young Women between 16 -35! The Vocation Committee of AWR (The Assembly of Women Religious) is planning two events: Feb. 8, from 5 to 9 pm, at St. Mary’s Cathedral: Mass followed by potluck and an information session on religious life.

PROJECT RACHEL POST ABORTION WEEKEND RETREAT – FEB 23-24
The retreat offers a journey of healing and reconciliation for women and men who are suffering from a past abortion experience. Trained certified counselors are available to accompany people on a journey toward hope and inner peace. The next retreat is scheduled for February 23 – 24, 2018.
For more information or to register call Project Rachel at 403-218-5506 or toll free at 1-877-597-3223. You may also e-mail info@projectrachelsa.ca

COLDEST NIGHT OF THE YEAR – FEB 24
It’s our fifth birthday! Coldest Night of the Year – Calgary will turn five this February 24, 2018. We’d love to have you celebrate with us by walking or volunteering in support of Feed the Hungry (a Diocesan program) and our friends KAIROS Calgary as they work to pay down the mortgage on Bankview Apartments (affordable housing). We’ll be starting from Eau Claire Market again this year, offering 2, 5 and 10 km routes so the event is accessible for all.  For more info visit www.cnoy.org/calgary or connect with Samantha at 403-218-5531 or e-mail samantha.jones@calgarydiocese.ca.

SPECIAL NEEDS MINISTRY AND MASS
A message from St. Patrick’s Parish, Calgary: We are forming a new ministry whose mission is: “To create a loving, supportive and compassionate church community that renews and restores faith and hope to families and children living with special needs.” We recognize that for families who have children who live with special needs: physical, cognitive or emotional, bringing them to Mass may be a challenge. Our Special Needs Mass will be a place of understanding, acceptance and welcome for those who live with special needs as well as those who care for them. This Mass will give families the opportunity to celebrate God’s presence in their lives together. Children and adults with special needs will be filling as many liturgy positions as possible. Next Special Needs Ministry Mass on Sunday 5 PM: January 28, February 25, March 25, April 22, May 27 and June 24, 2018. For more information, please contact Brenda-Lee-Kearney at 403-835-2749