31 grudnia 2017

31 grudnia 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 30 grudnia
18:00 – + Maria Adamska (20 rocz)            – syn z rodziną

Niedziela, 31 grudnia –Święto Świętej Rodziny
8:30 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Jana i Krystyny               – mama
10:30 – + Kazimierz Zuk (1 rocz)           – siostra z rodziną
12:30 – W intencji  parafian
18:00 – ++ Antonina i Zygmunt Kozioł

Poniedziałek, 1 stycznia, 2018 – Uroczystośc Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
10:30 – O Boże błogosławieństwo na cały nowy rok 2018 dla Renaty z okazji Urodzin         – Anna i Jan
12:30 – W intencji parafian
19:00 – + Alicja Rudy       – rodzina

Wtorek, 2 stycznia
19:00 – Paul Rożek i w intencji Bogu wiadomej
19: 00 – O łaskę wiary dla syna
19:00 – ++ Melania, Wacław i Bogdan Przędzelewski  – dzieci i brat z żoną

Środa, 3 stycznia
19:00 – ++ Antoni, Anna, Józef i Henryk Różnicki  – Adela
19: 00 – W intencji parafian

Czwartek, 4 stycznia
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie oraz opiekę Matki Bożej i dary Ducha św dla syna Gabriela
19:00 – Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Miłosierdzie Boże z okazji Urodzin dla pewnej osoby

Piątek, 5 stycznia
9:00 – O Boże błogosławieństwo, o łaskę wiary i dary Ducha św. oraz Miłosierdzie Boże dla Jakuba, Krzysztofa i Crystal
19:00 – + Marek Machula

Sobota, 6 stycznia
8:30 – + Marek Machula (1 rocz)    – R. Piekut
18:00 – ++ Regina Zuk (3 rocz)               – córka z rodziną
18:00 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i Tv Trwam

Niedziela, 7 stycznia-  Niedziela Objawienia Pańskiego
8:30 – ++ Kornelia i Jerzy       – koleżanki
10:30 – ++ Lucjan Małyszko i zmarli z rodziny
12:30 – + Marek Machula (1 rocz)           – żona z córkami
19 :00 – ++ Aleksandra i Kazimierz Rybotyccy

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY

Syr 3,2-6.12-14; Kol 3,12-21; Łk 2-22-40
Ref: Szczęśliwy człowiek, który służy Panu.
Rodzina od samego początku jest w centrum tajemnicy Bożego Narodzenia. „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”, czyli w rodzinie Maryi i Józefa. Rodzina jest, więc miejscem spotkania człowieka z Bogiem. Pismo Święte nie ukrywa jednak sytuacji trudnych, obecnych w rodzinach. Paradoksalnie, musimy włączyć w to Świętą Rodzinę, w której również nie brakowało trudnych chwil. Widzimy brak zrozumienia Maryi i Józefa dla powołania dwunastoletniego Syna, który zostaje w świątyni w Jerozolimie. Ewangelista Łukasz zanotował w tym miejscu przykład trudnego dialogu rodziców z dzieckiem: „Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie. Lecz On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział”.. Możemy, zatem postawić pytanie:, dlaczego Biblia, słowo Boga i księga ludzkości, opowiada te trudne historie? Z pewnością po to, aby nauczyć nas, że życie w związku małżeńskim, w rodzinie jest niełatwym przedsięwzięciem i niewiele osób potrafi przeżywać je bez trudności, a czasami może nawet dochodzić do dramatycznych sytuacji rozłamów, widocznych czy ukrytych separacji. Pismo Święte chce nam pomóc, byśmy mogli odnaleźć w nich pocieszenie, wskazówki, sugestie i nadzieję w dążeniu do realizacji ideału chrześcijańskiej rodziny.

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI
1 stycznia, 2018
Lb 6, 22-27;  Ga 4,4-7; Łk 2,16-21
Ref: Bóg miłosierny niech nam błogosławi

Na początku nowego roku kalendarzowego Kościół oddaje cześć Świętej Bożej Rodzicielce. Spośród szczególnych przywilejów Maryi na pierwszym miejscu trzeba wymienić Boskie macierzyństwo. Matka Pana zajmuje po Chrystusie miejsce najwyższe i najbliższe nam właśnie z powodu swego boskiego macierzyństwa. Święta Boża Rodzicielka dała światu wcielenie miłosierdzia, czyli Jezusa. Papież Franciszek naucza, że „Nikt tak jak Maryja nie poznał głębokości tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem. Wszystko w Jej życiu zostało ukształtowane przez obecność miłosierdzia, które stało się ciałem”
„Święta Maryjo, Najmiłosierniejsza ze wszystkich stworzeń miłosiernych (…) wstawiaj się za nami. Przez Twoje orędownictwo niech przyjmie nasze modlitwy Ten, któregoś dla nas porodziła, a który teraz króluje w niebie. Niech Jego miłosierna miłość zgładzi nasze grzechy”.

LEKTORZY – 30-31 grudnia
18:00 – R. Kohnke, S. Salome, R. Kohnke
8:30 – O. Pepłowski, M. Iskra, O. Pepłowski
10:30 – O. Pietras, S. Teresa, T. Nowak
12:30 – M. Domaradzki, O. Zyro, W. Potocka
18:00 – T. Kot, M. Sobczak, T. Kot
LEKTORZY – 1 stycznia
10:30 – A. Kamieniak, M. Iskra, K. Kamieniak
12:30 – J. Bogusławska, M. Kulaga, V. Kanaszyc
19:00 – W. Grabowski, S. Teresa, W. Grabowski

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

Z BOGIEM W NOWY 2018 ROK!
Na progu Nowego Roku wita nas Maryja, Święta Boża Rodzicielka, z Dzieciątkiem Jezus. Pragnie każdemu z nas błogosławić słowami Pisma św.: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem”. Żegnamy rok 2017 dziękując Bogu za wszelkie dobro. Niech Miłość i Dobroć Boga, Który w Synu Swoim Jezusie Chrystusie, przychodzi do człowieka – pomogą nam z ufnością wkroczyć w Nowy Rok 2018.Ks. Jacek Walkiewicz i Ks. Marcin Binkowski

PODZIĘKOWANIA
Dziękujemy serdecznie za ofiary złożone podczas Mszy św. z okazji Świąt Bożego Narodzenia, za ofiary na pomoc potrzebującym – poprzez Skarbonę św. Antoniego. Serdeczne podziękowania Ks Ryszardowi i Ks Stefanowi Ganowicz za pomoc w posłudze duszpasterskiej w okresie Bożego Narodzenia. Podziękowania Siostrom Dominikankom, Służbie liturgicznej, (ministrantom, lektorom, psalmistom, kolektorom), organistom, chórowi „Vox Populi”  i zespołom – za zaangażowanie i czynny udział w liturgiach. Dziękujemy Pani Marcie Sapielak i Edycie Pieczara oraz Ks Marcinowi i Sr. Lucynie za przepiękną dekorację żłóbka Bożego i wspaniały wystrój choinek. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Parafianom za modlitwę,  życzliwość, szacunek, wszelkie dobro, jakie okazujecie względem Nas. Dziękujemy Wam za udział w życiu religijnym i rodzinnym naszej wspólnoty parafialnej. Każde Wasze uczestnictwo w liturgii Mszy Świętej i zaangażowanie w życiu parafialnym jest pięknym świadectwem wiary i otwiera serca innych na działanie Boga. Podziękowania Radzie Parafialnej za zorganizowanie zabawy Sylwestrowej w Sali parafialnej. – Bóg zapłać!

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od początku stycznia nie ma rodziny zapisanej, która mogłaby się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

BIURO PARAFIALNE
Informujemy, że biuro parafialne będzie nieczynne 1 i 2 stycznia 2018 r. Prosimy dzwonić tylko w ważnych sprawach lub ewentualnie zostawić wiadomość.

POŚWIĘCENIE KREDY I KADZIDŁA
W niedzielę Objawienia Pańskiego 7 stycznia, podczas wszystkich Mszy świętych poświęcimy kredę i kadzidło. Poświęcone kadzidło i kredę rozdawać będą ministranci. Przy tej okazji prosimy o dobrowolne ofiary dla ministrantów, którzy będą mogli z tych ofiar w przyszłości skorzystać.
ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE – KOLĘDA
Zgodnie z polską tradycją w pierwszych tygodniach Nowego Roku 2018 będziemy odwiedzać rodziny w ramach kolędy, ale tylko na indywidualne zaproszenie. Karty – zgłoszenia na kolędę wyłożone są przy biuletynach. Kolęda to spotkanie księdza z wiernymi, by modlić się z mieszkańcami i im błogosławić.

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
W pierwszy piątek miesiąca 5 stycznia zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po porannej Mszy św. o godz. 9: 00. Prosimy wpisywać się do wyłożonego zeszytu przy biuletynach, aby była ciągła obecność modlących się w kościele. W tym dniu z posługą sakramentalną odwiedzamy chorych i starszych parafian. Wszystkich, którzy pragną odwiedzin z posługą w tym dniu prosimy poinformować biuro parafialne.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
W pierwszą sobotę miesiąca 6 stycznia zapraszamy przed Mszą św. na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17: 15, w czasie, której modlimy się na różańcu. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę. Szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej i Koła Rodziny Radia Maryja.

KOPERTY NA OFIARY NA 2018 ROK
W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Koperty ułożone są według numeracji z nazwiskiem i imieniem ofiarodawcy. Jeśli ktoś z parafian chciałby używać kopert, to prosimy o zgłoszenie się do biura parafialnego. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych po Nowym Roku. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary w mijającym roku – Bóg zapłać!

JASEŁKA 2018 – ”BOŻE DZIECIĘ…BŁOGOSŁAW OJCZYZNĘ MIŁĄ”
Dom Polski, Niedziela, 14 stycznia, 2018 r. Godzina 15:30. Tegoroczne Jasełka są szczególne, bowiem w 2018 roku będziemy przeżywać radosną, Jubileuszową Rocznicę 100 lat odzyskania przez Polskę Niepodległości i dziękować Panu Bogu za tę wielką łaskę wolności, odzyskaną po 123 latach ciężkiej niewoli, dziękować za radość naszych Ojców, którzy 100 lat temu wywieszali z dumą flagi biało-czerwone i śpiewali hymny dziękczynne! Dziękujemy Królowej Polski za opiekę nad naszym Narodem i prosimy z wielką ufnością i mocą: ”Królowo Polski, módl się za nami oraz: ”Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą” – na dalsze lata niepodległości, praworządności, sprawiedliwości i pokoju. W Jasełkach wezmą udział dzieci, młodzież, dorośli oraz wszystkie Zespoły Taneczne. Bilety w cenie: dzieci $5, dorośli $10. Serdecznie zapraszamy!

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE
Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2018. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 31 stycznia, 2018r. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu – Bóg zapłać!

BIBLIOTEKA PARAFIALNA
Informujemy, że biblioteka od niedzieli 24 grudnia do 7 stycznia będzie nieczynna. Biblioteka ponownie wznowi swoją działalność w niedzielę 14 stycznia.

ZŁOTY JUBILEUSZ SIÓSTR DOMINIKANEK: 1968 – 2018
50 LAT posługi w polskiej Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju i Polonii w Calgary oraz 25 lat I Profesji Zakonnej Siostry Przełożonej Salome, OP
Rok 2018 – to Rok Złotego Jubileuszu Sióstr Dominikanek: 50 – lecia posługi w Parafii i Polonii w Calgary. Wdzięczne Panu Bogu i Matce Najświętszej za ten wzruszający Jubileusz oraz ludziom za życzliwość i dobroć serc, Siostry Dominikanki serdecznie zapraszają Polaków, zwłaszcza wiernych z Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary na uroczystą, dziękczynną Mszę św. Jubileuszową z okazji 50-lecia posługi Sióstr Dominikanek oraz 25-lecia Pierwszej Profesji zakonnej Siostry Przełożonej Salome Kociuby. Msza św. Jubileuszowa, której przewodniczył będzie Jego Ekscelencja William McGrattan, Biskup Diecezji Calgary, sprawowana będzie w sobotę, 17 marca 2018 roku o godzinie 18: 00 w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju. Po Mszy św. odbędzie się uroczyste spotkanie ( m. in. power- point z pobytu i działalności sióstr w Calgary, wspólny śpiew) oraz obiad w Sali Parafialnej. Serdecznie zapraszamy.

SPOTKANIE OPŁATKOWE Z OJCEM JANEM KRÓLEM
W dniu 13 stycznia 2018 r. będziemy mieli okazję po raz pierwszy gościć i spotkać się z Ojcem Janem Królem, redemptorystą,  wieloletnim pracownikiem Radia Maryja w Toruniu.  Ojciec Jan Król obok ojca T. Rydzyka jest jednym z twórców wszystkich dzieł powstałych przy Radiu Maryja. Obok Ojca J. Króla przybędzie do nas jeszcze inny ojciec z Torunia oraz prawdopodobnie ktoś z Rządu Rzeczypospolitej.Spotkanie odbędzie się na sali parafialnej po Mszy Świętej wieczornej.  Stąd wyjątkowo w tym dniu Msza Święta będzie odprawiona o godz. 17.00 (nie jak zwykle o godz. 18.00) .  Spotkanie będzie połączone z obiadem przygotowanym przez nasze ofiarne panie z grupy parafialnej.. Bilety w cenie $ 20.00 są w sprzedaży u Pani Ireny Miazga, tel. 403 248 6851. Z uwagi na przygotowanie posiłku uprasza się o się o podejmowanie decyzji o uczestnictwie w spotkaniu możliwie niedługo.

KAWIARENKA
W miesiącu stycznia kawiarenkę przygotowuje grupa Harcerzy. Zapraszamy 7 stycznia do kawiarenki.

TRZEBA ZNAĆ ŚWIĘTE ZNAKI CELEBRACJI EUCHARYSTYCZNEJ
Dzisiaj chciałbym przejść do istoty celebracji eucharystycznej. Msza św. składa się z dwóch części, to znaczy liturgii słowa i liturgii eucharystycznej, które tak ściśle łączą się ze sobą, że stanowią jeden akt kultu (Sacrosanctum concilium, 56, Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 28). Celebracja wprowadzona przez pewne obrzędy przygotowawcze i zwieńczona przez inne, jest, zatem jednym ciałem i nie można jej dzielić, ale dla lepszego zrozumienia spróbuję wyjaśnić jej różne momenty, z których każdy może poruszyć i zaangażować jakiś wymiar naszego człowieczeństwa. Trzeba znać te święte znaki, aby w pełni przeżywać Mszę św. i zasmakować całego jej piękna. Kiedy lud się zgromadzi celebracja rozpoczyna się obrzędami wprowadzającymi obejmującymi wejście celebransów czy też celebransa, pozdrowienie – „Pan z wami”, „Pokój wam” i akt pokutny – „Spowiadam się Bogu wszechmogącemu” – gdzie prosimy Boga o przebaczenie naszych grzechów, Kyrie eleison, hymn Chwała na wysokości oraz kolektę. Modlitwa ta nazywa się kolektą nie, dlatego, aby dokonywano zbiórki darów, nie! Rzeczywiście dokonywana jest zbiórka intencji, z jakimi wierni przybyli na Eucharystię i ta zbiórka intencji wznosi się do nieba, jako modlitwa. Celem obrzędów wprowadzających jest to, aby „wierni gromadzący się razem stanowili wspólnotę oraz przygotowali się do uważnego słuchania słowa Bożego i godnego sprawowania Eucharystii” (Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 46). Nie jest dobrym nawykiem patrzenie na zegarek i twierdzenie jestem na czas, ale przyjdę po kazaniu, i w ten sposób wypełnię przykazanie. Wtedy mamy do czynienia z wyrachowaniem. Nie, Msza św. zaczyna się znakiem krzyża i obrzędami wstępnymi, bo tutaj zaczynamy adorować Boga, jako wspólnota. Dlatego ważne jest przewidywanie i staranie się, aby się nie spóźniać, ale przyjście wcześniej, żeby przygotować serce na tę celebrację wspólnoty. Podczas gdy zazwyczaj ma miejsce pieśń na wejście, kapłan wraz z innymi duchownymi procesjonalnie dociera do prezbiterium i pozdrawia ołtarz głębokim ukłonem na znak czci, całuje go i jeżeli jest kadzidło – okadza. Dlaczego – ponieważ ołtarz to obraz Chrystusa. Kiedy patrzymy na ołtarz, to patrzymy właśnie tam, gdzie jest Chrystus. Ołtarz to Chrystus. Te gesty, które mogą pozostać niezauważone, są bardzo znaczące, ponieważ od samego początku wyrażają, że Msza św. jest spotkaniem miłości z Chrystusem, który „Przez ofiarę swojego ciała na krzyżu […] sam stał się Kapłanem, Ołtarzem i Barankiem ofiarnym” (V prefacja wielkanocna). Rzeczywiście ołtarz, jako znak Chrystusa „jest także ośrodkiem dziękczynienia, które się spełnia przez sprawowanie Eucharystii” (Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 296). A cała wspólnota gromadzi się wokół ołtarza, który wyobraża Chrystusa, nie po to, aby patrzeć sobie w oczy, ale aby spoglądać na Chrystusa. Wszyscy, wokół, bo Chrystus jest w centrum wspólnoty. Nie jest daleko od nas. Potem jest znak krzyża. Kapłan przewodniczący znaczy nim samego siebie i to samo czynią wszyscy członkowie zgromadzenia, świadomi, że akt liturgiczny dokonywany jest „w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. I tutaj przejdę do pewnej drobnej kwestii. Czy widzieliście jak dzieci czynią znak krzyża? Często nie wiedzą, co czynią, wydaje się, że czynią jakiś ruch, który nie jest znakiem krzyża. Proszę was, nauczcie dzieci dobrego czynienia znaku krzyża. Proszę o to mamy, ojców i dziadków. Cała modlitwa, jeśli tak można powiedzieć, rozgrywa się w przestrzeni Trójcy Przenajświętszej, która jest przestrzenią nieskończonej komunii; jako swój początek i jako cel ma miłość Trójjedynego Boga, ukazaną i daną nam w Krzyżu Chrystusa. Jego misterium paschalne jest, bowiem darem Trójcy, a Eucharystia zawsze wypływa z Jego przebitego serca. Zatem znacząc się znakiem krzyża nie tylko upamiętniamy nasz chrzest, ale stwierdzamy, że modlitwa liturgiczna jest spotkaniem z Bogiem w Chrystusie Jezusie, który dla nas przyjął ciało, umarł na krzyżu i chwalebnie zmartwychwstał. Następnie kapłan kieruje pozdrowienie liturgiczne mówiąc: „Pan z wami” lub posługując się innymi podobnymi słowami. Jest ich kilka; a zgromadzenie odpowiada: „I z duchem twoim”. Nawiązujemy dialog. Jesteśmy na początku Mszy świętej i musimy pomyśleć o znaczeniu wszystkich tych gestów i słów. Wkraczamy w „symfonię”, w której rozbrzmiewają różne tony głosów, w tym chwile milczenia, aby stworzyć „zgodność” między wszystkimi uczestnikami, to znaczy, uznać, że są ożywiani jednym i tym samym Duchem i dążą o tego samego celu. Istotnie „poprzez to pozdrowienie [kapłańskie] i odpowiedź ludu ujawnia się misterium zgromadzonego Kościoła” (Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 50). W ten sposób wyraża się wspólna wiara i wzajemne pragnienie przebywania z Panem i przeżywania jedności z całą wspólnotą. Jest to modlitewna symfonia, która stanowi natychmiast wydarzenie bardzo wzruszające, ponieważ ten, który przewodniczy, zachęca wszystkich do uznania swoich grzechów. Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Nie wiem, może ktoś z was nie jest grzesznikiem. Jeśli tak jest, niech podniesie rękę. Nie widzę podniesionych rąk. Zatem wszyscy jesteśmy dobrymi wiernymi. Jest to akt pokutny. Nie chodzi tylko o pomyślenie o popełnionych grzechach, ale o coś znacznie więcej: to zachęta, aby uznać się grzesznikami przed Bogiem i wspólnotą, braćmi, z pokorą i szczerością, jak celnik w świątyni. Jeśli Eucharystia rzeczywiście uobecnia misterium paschalne, to znaczy przejście Chrystusa ze śmierci do życia, to pierwszą rzeczą, którą musimy uczynić, jest rozpoznanie, jakie są nasze sytuacje śmierci, abyśmy mogli wraz z Nim powstać do nowego życia. To pozwala nam zrozumieć, jak ważny jest akt pokutny.