4 Luty, 2018

4 Luty, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 3 luty – Dzień powszedni
18: 00 – Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla Aleksandry i Stanisława z okazji 50 rocz Sakramentu małżeństwa
18: 00 – + Jacek (25 rocz) i Leszek (6 rocz) Szubierajski  – rodzina

Niedziela, 4 luty – V Niedziela zwykła 
8: 30 – Dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Sr. Salome z okazji Urodzin i imienin
10: 30 – + Kazimierz Kłącz (9 rocz)
12: 30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
19: 00 – + Stanisława Łakomska           – córki z rodzinami

Poniedziałek, 5, luty – Wspomnienie św. Agaty, Męczennicy
19: 00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Gabrieli i Alex

Wtorek, 6 luty – Wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy
19: 00 – ++ Bożena i Ryszard Nastaj i Małgorzata Kubow oraz zmarli z rodziny i Dusze w czyśćcu cierpiące

Środa, 7 luty – Dzień powszedni
19: 00 – W intencji Parafian

Czwartek, 8 luty – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Sr. Salome z okazji Urodzin i imienin

Piątek, 9 luty – Dzień powszedni
9: 00 – Nie ma Mszy św. porannej
19: 00 – ++ Marianna Falecka (20 rocz) i za zmarłych z rodziny Faleckich – córka z synem

Sobota, 10 luty – Wspomnienie św. Scholastyki, Dziewicy
8: 30 – ++ Za zmarłych z rodziny Nodżak i Korczewskich
18: 00 – W intencji Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II

Niedziela, 11 luty – VI Niedziela zwykła 
8: 30 – ++ Teresa i Stanisław Sojka i Tadeusz Lichman
10: 30 – + Piotr Albertin                          – żona z rodziną
12: 30 – + Krzysztof Kułakowski              – żona z synem
19: 00 – ++ Barbara Gochnia (3 rocz) i Wiesława Walerian (3 rocz)

V NIEDZIELA ZWYKŁA

Hi 7, 1-4. 6-7;  1 Kor 9, 16-19. 22-23; Mk 1, 29-39
Ref: Panie, Ty leczysz złamanych na duchu
Mieszkańcy Kafarnaum nie dostrzegali w Chrystusie ani „Umiłowanego Syna Bożego”, ani „Świętego Bożego”, lecz genialnego lekarza. Przynosili, zatem do Niego wszystkich chorych, a On ich uzdrawiał. Jezus nie przyszedł na ziemię, by leczyć choroby, lecz by prawdziwie uszczęśliwić człowieka. Zdrowie jest ważnym elementem szczęścia doczesnego, ale wcale nie najważniejszym. Jest wielu ludzi zdrowych o pięknym ciele, a zarazem rozpaczliwie nieszczęśliwych. I odwrotnie są ludzie kalecy, cierpiący a równocześnie autentycznie szczęśliwi. Nie można, zatem szczęścia budować na zdrowiu, bo ono nie jest jego fundamentem. Drugi aspekt jest jeszcze ważniejszy. Z tego, że ktoś jest zdrowy, wcale nie wynika, że jest człowiekiem dobrym. Zdrowie nie ma żadnego związku z dobrocią ludzkiego serca. Można spotkać ludzi kalekich o kryształowym sercu i okazy tryskające zdrowiem o sercu tyrana. Ewangelie nawet nie wspominają o dalszych losach cudownie uzdrowionych przez Jezusa. Z tego, że wrócili do zdrowia, wcale nie wynika, że stali się lepsi. Przykład dziesięciu trędowatych, z których tylko jeden przyszedł podziękować Chrystusowi za uzdrowienie, mówi aż nazbyt jasno, że zdrowie nie wpływa na to, by serce stało się lepsze. Szczęście zaś człowieka związane jest ściśle z dobrocią jego serca. W tej sytuacji Chrystus dysponując władzą leczenia wszelkich chorób, rzadko z niej korzystał. Zgodził się natomiast na przyjęcie cierpienia, by mógł być przyjacielem wszystkich cierpiących. Mając, bowiem na uwadze serce człowieka, postanowił ubogacić je swoją przyjaźnią. Szczęśliwe serce potrafi udźwignąć ciężar cierpienia czy kalectwa. W ludzkim rozumieniu, jeśli dobry przyjaciel może uzdrowić, a nie uzdrawia, nie jest przyjacielem. Gdy jednak uwzględnia się autentyczną troskę o duchowe dobro chorego, rzecz staje się zrozumiała. Kto odkrył w Chrystusie przyjaciela, widzi w Nim doskonałego lekarza, który przede wszystkim leczy i ubogaca ducha, zostawiając jakby na drugim planie dolegliwości ciała. Czyni to właśnie w trosce o ducha. „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają”. Gdyby uzdrowił ciało, pacjent by Go nie potrzebował, kuracja serca by się skończyła. Cierpienie, choroby, kalectwo zostały przez Chrystusa potraktowane, jako istotny element dorastania do zbawienia. Są one miejscem najbliższego spotkania człowieka z Boskim lekarzem. W cierpieniu Bóg nawiązuje przyjaźń z człowiekiem, która staje się skarbem tysiące razy większym niż zdrowie. Jest to przyjaźń podnosząca chorego na zupełnie nowy poziom życia, dając mu udział w szczęściu samego Boga.Niejeden chory będzie błogosławił swoją chorobę, która dała mu okazję do spotkania w Boskim lekarzu — przyjaciela.

LEKTORZY – 3-4 luty
18: 00 – R. Kohnke, S. Teresa, J. Bogusławska
8: 30 – M. Podgórny, M. Iskra, P. Podgórny
10: 30 – Polska Szkoła, S. Salome, T. Nowak
12: 30 – A. Gurgul, O. Zyro, W. Potocka
18: 00 – W. Grabowski, A. Wojciechowska, M. Edgar

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

STUDY DAYS
W dniach od 5 do 9 lutego Ks. Proboszcz i Ks. Wikariusz będą brali udział w Study Days Księży Chrystusowców na Florydzie. Msze św wieczorne będą odprawiane przez Ks. Stefana Ganowicza. Nie będzie Mszy św. porannej w piątek 9 lutego. Biuro parafialne będzie czynne od wtorku do piątku od godz. 9: 00 – 13: 00, gdzie będzie można załatwiać pilne sprawy.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 4 do 11 lutego rodzina Ewy Bieleckiej będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

BIERZMOWANIE
Osoby dorosłe, które w tym roku chciałyby przyjąć sakrament bierzmowania proszone są o kontakt z biurem parafialnym albo z Ks Marcinem.

KOPERTY NA OFIARY NA 2019 ROK
Uwaga! Informujemy, że numery kopert na rok 2019 będą zmienione ze względu na dużą ilośc nieużywanych kopert. Zamawiane koperty zostają, i z roku na rok ich liczba jest coraz większa. Niektóre osoby chcą koperty, ale z tych kopert w ogóle nie korzystają i leżą miesiącami w przedsionku nieodebrane. Dlatego musi zajść zmiana, i te osoby, które w przeciągu dwóch lat z nich nie korzystali zostaną usunięte na rok 2019. Dziękujemy za wyrozumiałość naszej sprawy.

BIBLIOTEKA- WYPRZEDAŻ KSIĄŻEK
Od pierwszej niedzieli lutego aż do końca marca biblioteka prowadzi wyprzedaż książek w cenie $1.00. Pieniądze ze sprzedaży będą przeznaczone na zakup nowych książek do naszej biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE
Prosimy o odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2018. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 11 lutego, 2018r. Po tym terminie osoby, które nie zgłosili potwierdzenia zostaną usunięci z listy reklam. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu, i popierajmy tych, którzy ogłaszają się w naszym biuletynie!!!

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ W niedzielę, 11 lutego po Mszy św. o godzinie 11: 30 odbędzie sie w kościele zebranie Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i rodziców na to pierwsze w tym roku kalandarzowym zebranie.

Z KARTY ŻAŁOBNEJ W niedzielę 28 stycznia odszedł do wieczności ś.p. Jarosław Wójcik w wieku 53 lat.  Pogrzeb ś.p. Jarosława odbył się w naszym Kościele w sobotę 3 lutego. Rodzinie składamy wyrazy współczucia, a śp.Jarosława polecamy Miłosierdziu Bożemu.

PODZIĘKOWANIE PO POGRZEBIE Wszystkim, przyjaciołom, znajomym, sąsiadom, którzy w tak bolesnych dla nas chwilach dzielili z nami smutek i żal, okazali wiele serca i życzliwości oraz wszystkim, którzy tak licznie przybyli, aby uczestniczyć w pożegnaniu i ceremonii pogrzebowej Śp. Williama Hanus. Za słowa wsparcia, modlitwę, pamięć, intencje mszalne, złożone wieńce i kwiaty.  Bóg zapłać” – żona Bronisława z rodziną.

KAWIARENKA Z KRAKUSAMI W miesiącu lutym, zespół „Krakusy” będzie miał przyjemność prowadzić dla Państwa Kawiarenkę na Sali Parafialnej.  Zapraszamy na pyszne wypieki oraz domowej roboty obiady! Podczas najbliższej niedzielnej sprzedaży, będziemy również zbierali zamówienia na pączki i faworki.  Będą one sprzedawane na Sali Parafialnej w środę 7 lutego (przed tłustym czwartkiem), przed i po wieczornej Mszy św. oraz w tłusty czwartek 8 lutego, w godzinach od 10: 00 am – 12: 00 pm.Sprzedajemy również domowej roboty pierogi (ruskie i z mięsem).

ZABAWA WALENTYKOWA Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły im. Św. Jana Pawła II zaprasza na Zabawę Walentynkową w sobotę 10 lutego do sali parafialnej. Bilety w cenie $ 55.00 od osoby dostępne w sali parafialnej po Mszach św. Zapraszamy również wszystkich do wzięcia udziału w loterii WestJet. Do wygrania: dwa bilety lotnicze! Bilety na tą loterię w cenie $10.00, dostępne w sali parafialnej. Losowanie będzie podczas zabawy Walentynkowej. W sprawie biletów, sponsorstwa i fundowania nagród rzeczowych na loterię fantową prosimy o kontakt: Lucyna 403-803-7453. Z góry serdecznie dziękujemy za poparcie tej akcji.

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2018 Począwszy od 14 lutego (Środa Popielcowa) do 25 marca (Niedziela Palmowa) katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (Blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dni. Dodatkowo dla naszej parafii jest wyznaczony dzień 1 marca (od 7:00 AM – 7:00 PM). Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

ZARZĄD FUNDACJI IM. ŚW. BRATA ALBERTA Serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 4-go lutego 2018 po dziennych Mszach świętych.  Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom. Prosimy o odebranie pokwitowań do odpisu podatkowego (Tax Receipts) przy stoliku Fundacji w Sali Parafialnej.  Bóg zapłać!

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY uprzejmie informuje, że w dniu 14 oraz 15 lutego 2018 r. od godz: 9: 00-17: 00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe. Konsulat RP w Calgary uprzejmie informuje, że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE.  W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604 688-3530. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczna na następujacy adres: Rejestracja paszportowa online
https://secure.e-konsulat.gov.pl
Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

„BIAŁE ORŁY DLA NAJMŁODSZYCH” Zapraszamy wszystkie dzieci (chłopcy i dziewczynki) w wieku od 6-12 na Open House– prawie dwie godziny
Aktywnego ruchu z naszymi wykwalifikowanymi trenerami,  specjalista od pracy z dziećmi i młodzieżą. Darmowy trening, wsapniała zabawa, ruch, zdrowie, dyscyplina. Przyjdź raz, dwa, lub co tydzień – niezależnie od poziomu umięjętności dziecka.
Ecole de la Source – 360 94 Ave SE godz 18 : 30-20 : 00 Wtorek 23 stycznia, wtorek 30 stycznia, wtorek 6 luty
Colonel Walker School – 1921 – 9 Ave SE 18: 30-20: 00 Piątek 2 & 9 luty

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „POLANIE”
Zaprasza wszystkich serdecznie na „Wieczór przy kawie z okazji dnia Kobiet”, w stylu – lat 20, lata 30, który odbędzie się w Sali parafialnej, w dniu 10 marca, o godzinie 18:30. W programie: muzyka, wspólny śpiew, występ zespołu, oraz występ gościnny 19-to letniego, utalentowanego pianisty Daniela Szefera. Wstęp $10.00. Menu kawiarni (kawa, herbata, soki, sałatki, desery) płatne. Do wygrania door price. Zebrane pieniądze z wieczoru przy kawie przeznaczone będą na Festiwal „Taste of Polonia” z udziałem zespołu Polanie, który odbędzie się w Chicago. Bilety dostępne będą w niedzielę 11 lutego w Sali parafialnej po Mszy św. o godz. 8: 30, 10: 30 i 12:30. Będzie również możliwość kupienia biletów przy wejściu przed występem u tańcerzy. Daniel Szefer zaprasza 13 marca o 8: 00pm na darmowy koncert do Concert Hall do University of Calgary.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Informuje, że ze względu na zbieżność terminów z innymi wydarzeniami w Domu Polskim, miesięczne zebranie Stowarzyszenia odbędzie się w niedzielę 11 lutego 2018 o godz.14.30. Zapraszamy zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością organizacji.
DOM POLSKI zaprasza na „Ostatki” i „Walentynki” – zabawę taneczną w ostatnią sobotę karnawału 10 lutego. Oprawa muzyczna DJ DUDI – Tomasz Dudek Bilety w cenie $50 od osoby dostępne są w Domu Polskim 403.291.3757 lub info@dompolski.ca oraz w polskich sklepach. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

JASEŁKA 2018 – przepiękne stroje, muzyka i energiczne tańce, całość filmowego nagrania już jest dostępna w sprzedaży na naszej stronie internetowej: www.mobiusphotography.ca lub poprzez kontakt mailowy: darek@mobiusphotography.ca

PIELGRZYMKA DO GUADALUPE
Jest organizowana pielgrzymka do Matki Bożej z Guadalupe (Mexico). Termin: od 9 – 15 kwietnia, 2018
Zainteresowanych proszę o skontaktowanie się w jak najszybszym terminie. Małgorzata lub Ewa Passport Travel International.Ph. 403 256- 9343 Email: passport@shaw.ca

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

DOMOWE PRZEDSZKOLE!!! Domowe przedszkole zaprasza najmłodszych do wspólnej zabawy! Profesjonalna opieka z możliwością polskich, organicznych posiłków. Wieloletnie doświadczenie, dostępne referencje oraz Early Childhood Education Certificate, First Aide Certificate i Criminal Record Check. Lokalizacja na NW. Więcej informacji pod numerem telefonu 587-892-6370 (2x)

PRACA Zatrudnimy szwaczkę. SUM Canada Enterprises Ltd 403-279-9853 (3x)

PRACA Poszukuję osoby do opieki nad starszą Panią. Kontakt 403-975-3064 (2x)

PRACA Zatrudnię do pracy szpachlarza płyt gipsowych. Mile widziane doświadczenie w tym zawodzie. Posiadam pozwolenie na zatrudnienie pracownika z zagranicy (LIMA) Im looking to employ a drywall taper. Preferably with experience but it’s not required. I also have the approval to employee immigrants (LIMA) you can contact me through my work email; paweldrywall@gmail.com (4x)

PRACA Zatrudnię Panie na długi okres do sprzątania domków rodzinnych. Wymagania: Prawo jazdy Class 5, dyspozycyjność, dokładność i rzetelność, zaangażowanie. CV prosimy wysyłać na adres: pracacalgary@gmail.com

INFORMACJA DLA PACJENTÓW Dr. Brzeskiego
W dniu 1go Marca 2018 roku Dr. Jerzy Brzeski przechodzi na Emeryture i klinike przejmuje Dr. Francis Adeagbo Lakeview Medical Clinic
# 5, 3109 Palliser Dr. SW Calgary
T2V 4W5 tel 403 242 4172 Fax 403 242 4296
ROMAN CATHOLIC DIOCESE OF CALGARY

LETTER FROM MOST REVEREND WILLIAM T. McGRATTAN, DD.
Canada Summer Jobs Application Process Changes
The policy change on federal funding of the Canada Summer Jobs program requires organizations to attest that their core mandate align with the government’s view on a list of issues, including its position on abortion. These changes affect faith-based charitable organizations offering critical jobs and services for people in need.
In situations like this, it is vital that the Church act in solidarity and with one voice to challenge the oppression of religious freedoms in Canada. To help facilitate this in our Diocese and in light of the fact that the grant application deadline for this program ends on February 2, I ask you, as soon as possible, to:
1. Circulate the attached letter to all parishioners/staff/volunteers in your parish, Catholic schools and Catholic organizations within the Diocese of Calgary. Inclusion in your bulletin is highly encouraged. To circulate the letter and resources via e-mail, please use this link: http://www.calgarydiocese.ca/news-events/bishops-blog/summer-jobs.html
2. Ask your parishioners/students/staff/volunteers to write to their Member of Parliament and ask them to remove the attestation from the application process and the determination of eligibility for funding.
3. Check out more resources on the Summer Job Program changes (FAQ, sample letters, media reports, CCCB statements etc.) on our diocesan website http://www.calgarydiocese.ca under A Message from the Bishop.
Yours in Christ,
†Most Reverend William T. McGrattan, D.D.
Bishop of the Diocese of Calgary

WORLD DAY OF THE SICK 2018 – FEBRUARY 11
In 2018, the 26th World Day of the Sick will be celebrated as it is every year on 11 February, the memorial of Our Lady of Lourdes. The Holy See has released the Holy Father’s Message which is entitled Mater Ecclesiae: „Behold, your son… Behold, your mother. And from that hour the disciple took her into his home.” (John 19:26-27).
In his Message, Pope Francis recalls that „Health care ministry will always be a necessary and fundamental task, to be carried out with renewed enthusiasm by all, from parish communities to the largest healthcare institutions. We cannot forget the tender love and perseverance of many families in caring for their chronically sick or severely disabled children, parents and relatives. The care given within families is an extraordinary witness of love for the human person; it needs to be fittingly acknowledged and supported by suitable policies. Doctors and nurses, priests, consecrated men and women, volunteers, families and all those who care for the sick, take part in this ecclesial mission.”

MERRIAGE PREPARATION “FOR BETTER & FOR EVER” 2018
• A program for all couples including those who:
• Have been previously married
• Are marrying after extended cohabitation
• Are beginning marriage with children
• Are mature couples
• Are preparing for convalidation or marriage
Program location: Catholic Pastoral Centre 120-17 Ave SW. Total registration fee $200.00. Fee includes 2 copies of “For Better & For Ever” workbooks. Refreshments and snacks at all sessions. Lunch on Saturday.
The total registration fee is due prior to attending the program. We accept the following forms of payment: cash, cheque payable to: Life & Family Resource Centre, Master Card or Visa. Registration may be done in person or over the phone at 403-218-5505. Cancellation Policy
An administration fee of $50.00 will be charged for cancellations prior to the orientation night. No refounds will be issued for no shows or cancellations after the orientation night. The orientation Evening is held on Mondays from 7:00-9:00pm. The weekend Sessions are held on Friday evening, 7:00-9:00 pm. Saturday, 9:00am – 4:00pm. Registration forms are available at our Parish office.
Orientation Evenings              Weekend Sesions
February 12, 2018                        March 2-3, 2018
March 19, 2018                            April 6-7, 2018
April 23, 2018              May 11-12, 2018
May 28, 2018                            June 15-16, 2018
June 4, 2018               June 22-23, 2018.

FIRST AIDERS NEEDED – OUTDOOR WAY OF THE CROSS
The Outdoor Way of the Cross at St. Mary’s Cathedral (Friday, March 30) needs your help. If you are a physician, nurse, medical practitioner, certified first aider or are willing to certify; please contact Linnea Ferguson at outdoorwayofthecross@calgarydiocese.ca or 403- 218-5500. More information: www.wayofthecross.ca

YOUNG WOMEN VOCATION EVENTS
Attention: Single Young Women between 16 and 35! The Vocation Committee of AWR (The Assembly of Women Religious) is planning two events. To register or to learn more please contact Sr. Terry f.c.J. at tksmithfcj@yahoo.ca or call 403-228-3623:
– Thursday, Feb. 8, from 5 to 9 pm, at St. Mary’s Cathedral: Mass followed by potluck and an information session on religious life.
– Saturday, Feb. 24 retreat on a Lenten theme. Beginning with 9 am Mass at Holy Trinity Parish to 4 PM.