10 czerwca, 2018

10 czerwca, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 9 czerwca – Wspomnienie Niepokalanego serca NMP
18: 00 –++ Bartek Machula i zmarli z rodziny oraz Dusze w czyśćcu cierpiące
18: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Marty i Tomasza Wójcik z okazji 27 rocz. Sakramentu małżeństwa i Boże błogosławieństwo dla całej rodziny na pobyt w Polsce

Niedziela, 10 czerwca – X Niedziela zwykła
8: 30 – + Andrzej Lipski (3 rocz) – żona z rodziną
10: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Julii i Tomka z okazji Urodzin
10: 30 – ++ Janina i Stanisław i zmarli z rodziny
12: 30 – + Dariusz Ciok – żona z dziećmi
19: 00 – + Michał Cozac

Poniedziałek, 11 czerwca – Wspomnienie św Barnaby Apostoła
19: 00 – W intencji Polonii i Ojczyzny
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i łaskę wiary dla Valentino i Silvana

Wtorek, 12 czerwca – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Marii i Tomasza Kuczaj z okazji 50 rocz sakramentu małżeństwa

Środa, 13 czerwca – Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, Prezbitera i Doktora Kościoła
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Antoniego Wasilewskiego w 65 rocz Urodzin
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Michała z rodziną

Czwartek, 14 czerwca – Wspomnienie Michała Kozala, Biskupa i męczennika
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Jolanty i Rayszarda Szewczyk w 40 rocz sakramentu małżeństwa
19: 00 – ++ Maria Kłopatowska i dusze w czyśćcu cierpiące – córka i wnuczka

Piątek, 15 czerwca – Dzień powszedni
9: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Andrew
19: 00 – ++ Bronisława, Stanisław, Grzegorz i Stefan

Sobota, 16 czerwca – Dzień powszedni
8: 30 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Sebastiana z okazji Urodzin oraz jego rodziny
– babcia
18: 00 – + Elżbieta Wołoszczuk

Niedziela, 17 czerwca – XI Niedziela zwykła
8: 30 – + Edmund Niemczewski (14 rocz) – syn i córka z rodzinami
10: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Elżbiety i Marka Machula – R. Piekut
12: 30 – + Jan Kułach – Magda
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Natana z okazji Urodzin

X NIEDZIELA ZWYKŁA
Rdz 3, 9-15; 2 Kor 4, 13 – 5, 1; Mk 3, 20-35
Ref: Bóg Zbawicielem, pełnym miłosierdzia

Wierzymy, bo została nam objawiona prawda, znamy prawdę, bo poprzez wiarę jej doświadczamy, wiemy, że prawda i wiara są tożsame, jednoznaczne. Mimo słów, które słyszymy w mediach, czytamy w prasie, nic nas nie jest w stanie odwieść od prawdy, bo mamy wiarę. Tę zaszczepioną w Chrzcie, daną nam przez Ducha Świętego, objawioną w Piśmie Świętym. Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo, dał mu rozum, dał nadzieję, dał życie. A jednak, jak czytamy w Księdze Rodzaju, już pierwsi ludzie wykorzystali swoją wolność wbrew zamiarom Boga. Podkuszeni przez siły zła chcieli dorównać Bogu i posiąść wiedzę, jaką ma Bóg. To, dlatego zjedli owoc poznania, ale nie zdobyli w ten sposób wiedzy, lecz jedynie poznali swoje słabości. Czy była to prowokacja szatana, by ludzi wypędzić z raju, czy była to próba dana ludziom, aby oparli się pokusom? Pewne jest tylko, iż ta sytuacja zmieniła na wieki status człowieka. Obarczeni grzechem pierworodnym ludzie czekali na Mesjasza. Dzięki miłości Bożej otrzymaliśmy raz jeszcze szansę na wspólnotę z Bogiem. Przez śmierć Jezusa i Jego Zmartwychwstanie, nieustannie uobecniane w Sakramencie Eucharystii, mamy otwartą drogę Zbawienia. Ktoś powie, że nikt jeszcze tego nie widział, nie przeżył, dlatego trudno uwierzyć w prawdę szerzoną przez chrześcijan. Ale my poprzez Chrzest otrzymujemy wiarę Kościoła, ta wiara włącza nas w Kościół żywy, w którym istniejemy, w którym poznajemy i potem przekazujemy innym jedyną prawdę o Bogu Ojcu, Jezusie Chrystusie i Duchu Świętym, „który nami zawiaduje, kędy zawieje”. Wiara została nam dana w Chrzcie. Prawda wlana w nas przez Ducha Świętego w Bierzmowaniu, Miłość Ojcowska objawiana nam w Eucharystii i innych Sakramentach, budują w nas większą wiarę, pogłębiają rozumienie wiary, potęgują nadzieję spotkania Boga Ojca, pozwalają wierzyć w Paruzję, czyli ponowne przyjście Jezusa Chrystusa: „Niewielkie, bowiem utrapienia naszego obecnego czasu gotują bezmiar chwały przyszłego wieku dla nas, którzy się wpatrujemy nie w to, co widzialne, lecz w to, co niewidzialne. To, bowiem, co widzialne, przemija, to zaś, co niewidzialne, trwa wiecznie. Wiemy, bowiem, że jeśli nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie.” (2 Kor 4,17-5,1).
Boże, który z miłości do nas odpuszczasz nam nasze winy, dajesz nam Jezusa, Syna Twego, w Eucharystii, zsyłasz nam Ducha Świętego, by nas prowadził ku Tobie, wybacz nam nasze winy i broń ode złego.

LEKTORZY – 9-10 czerwca
18: 00 – M. Edgar, S. Salome, L. Shelley
8: 30 – O. Pepłowski, M. Sobczak, P. Adamski
10: 30 – K. Kamieniak, S. Teresa, A. Kamieniak
12: 30 – A. Gurgul, A. Zyro, E. Kiegler
19: 00 – T. Kot, M.Iskra, T. Kot

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

TOGETHER IN ACTION – 2018
W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 17,199.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

50. ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POKOJU W CALGARY: 1968-2018
Sztandar Jubileuszowy
W październiku obecnego 2018 roku będziemy szczególnie świętować 50. Rocznicę poświęcenia naszego polskiego kościoła. Z tej okazji przybędzie do nas J.E. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek SCH i odprawi uroczystą, dziękczynną Mszę św. Jubileuszową w niedzielę, 14 października o godzinie 12: 30 w kościele polskim. Z tej okazji, jako wyraz naszego dziękczynienia Bogu i radości z posiadania świątyni, w której Polacy modlą się od lat w języku ojczystym, przyjmują Sakramenty Święte i są odprowadzani na odpoczynek wieczny – pragniemy ufundować Sztandar ku czci Chrystusa Króla Wszechświata, Który szczególnie patronuje Księżom, prowadzącym naszą parafię, Księżom z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej. Sztandar Jubileuszowy ma być poświęcony w niedzielę, 14 października br. Pragniemy, aby każdy parafianin, każdy wierny i każda Organizacja Polonijna włączyła się – w miarę swoich możliwości – do ufundowania tego Sztandaru Jubileuszowego, gdyż każdy z nas pragnie złożyć hołd i wyrazić swą miłość Chrystusowi Królowi oraz wdzięczność za polską parafię i kościół, gdzie możemy modlić się w j. ojczystym. Z góry dziękujemy za poparcie tej ważnej inicjatywy. Niech Chrystus Król obdarza wszelkimi łaskami. Ofiary, czeki można wystawiać na adres parafii z dopiskiem: Sztandar Jubileuszowy.- Rada Parafialna

NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE
Zapraszamy w miesiącu czerwca na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które są po Mszy św. wieczornej o godz. 19:00

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Do końca czerwca i przez cały miesiąc lipca nie ma rodzin zapisanych, którzy mogliby się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

ZAPRASZAMY KAŻDEGO 13 DNIA MIESIĄCA
Zapraszamy grupę TOTUS TUUS oraz wszystkich chętnych na wieczorną Mszę św. o godzinie 19: 00 oraz modlitwę różańcową przed Mszą św. Bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy na spotkanie do Salki przy Zakrystii.

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
W niedzielę, 17 czerwca po Mszy św. o godzinie 10: 30 odbedzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i dorosłych należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkich należących do Rycerstwa na to ostatnie przed wakacjami zebranie.

KAWIARENKA W tym miesiącu zespół „Polanie” zaprasza do kawiarenki parafialnej.

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ W CALGARY NA ROK SZKOLNY 2018/2019
Sala Parafialna Od godziny 10:00-14:00
Niedziela 26 sierpnia.
Do: 26 sierpnia, 2018 opłata za jedno dziecko – $400.00, Dwoje $500.00, Troje lub więcej $560.00. Depozyt za dyżur $120.00. Po 26 sierpnia opłata za szkołę wzrasta o $80.00.

ZESPÓŁ KRAKUSY
Sezon 2017/2018 z zespołem „Krakusy” dobiega końca. Przed nami jeszcze warsztaty z zespołem „Sląsk” w Koszęcine i Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju. Nasi tancerze z dumą będą reprezentować nasze miasto i społeczność na festiwalu w Polsce. Wyjazd ten będzie można śledzić na naszej stronie facebook’owej. Już od września zapisujemy nowych tancerzy na rok 2018/19. Jeżeli lubisz przygodę, ruch, taniec, śpiew i chcesz poznać nowych przyjaciół, zwiedzić nowe miejsca, poszerzyć wiedzę o kraju pochodzenia Twoich rodziców to „Krakusy” są dla Ciebie. Zapraszamy dzieci i młodzież do grup wiekowych: młodszej 10-12 lat i starszej 13-16 lat. Szczegóły dotyczące terminów zapisów będą podane w biuletynie pod koniec sierpnia. Wszelkie pytania prosimy kierować na nasz adres email’owy: krakusycalgary@gmail.com.
Życzymy wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji! Zespół Krakusy
Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy

ZWIĄZEK PODHALAN W CALGARY
Zaprasza wszystkich na coroczny piknik w pięknie położonym miejscu niedaleko Ghost Lake dnia 23 czerwca, 2018 o godz 13: 00. Wstęp $10 od dorosłych i młodzieży. Dzieci poniżej 12 lat wstęp wolny. W tegorocznym pikniku będą brać udział grupa „Polanie” jak i tez góralska kapela. Więcej na stronie http://www.zwiazekpodhalancalgary.ca

ZAPISY DO ZESPOŁU MAZOVIA!
Zespół Mazovia zaprasza na zapisy do młodej i utalentowanej grupy miłośników tańca i pasjonatów przygód. Gwarantujemy Wam wspomniałą przygodę z tańcem, niezapomniane wrażenia z podróży, a nowe znajomości i przyjaźnie przybliżą Wam kulturę i obyczaje waszych rówieśników z całego świata.Nie zastanawiaj się i dołącz do nas, mamy miejsce dla początkujących i bardziej doświadczonych tancerzy w trzech grupach wiekowych: 7-10lat, 11-16lat oraz 16-25 lat. Pomino, że istniejemy dopiero od 3 lat, posiadamy piękne ręcznie robione stroje, w których występowalismy już na festiwalach w San Francisco i Seattle oraz Spruce Meadows Christmas Market, Lilac festiwal i inncyh ważnych uroczystościach polskich i kanadyjskich w Calgary. Już za miesiąc wyjeżdżamy na Międzynarodowy Festiwal Folkloru do Polski ojczyzny naszych przodków. Będziemy tam jedynym zespołem polonijnym z obu Ameryk wśród wielu zespołów z całego swiata! Będziemy również uczestniczyć w warsztatach tanecznych na Podhalu- gdzie poznamy tradycje i obczyczaje góralskie. Nasz młody zespół cechuje zapał, kreatywność oraz realizacja wyznaczonych celów. Jeśli chcesz rozwijać swój talent i zamiłowanie do tańca zapraszamy na próby 5 i 12 czerwca na godzinę 6pm do domu polskiego oraz 10 czerwca do studia tanecznego na godzinę 5pm. Dodatkowe informacje u p.Majki pod nr. telefonu 403-540-5794 lub e-mail mazoviadance@gmail.com. Jeśli chcesz poznać bliżej zespół zapraszamy na facebook i stronę internetową
https://mazoviapolishdance.wixsite.com/mazovia Tymczasem życzymy wszystkim wspaniałych i niezapomnianych wakacji. Do zobaczenia w nowym sezonie tanecznym.Zespół Mazovia

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PROŚBA O POMOC
Osoba starsza, nasza parafianka, która jest w domu starców prosi barszo o pomoc w zakupieniu chusteczek higienicznych, szamponu, kremów do ciała i twarzy ginger ale do picia.
Osoby chętne pomóc proszone są o przyniesienie tych rzeczy do biura parafialnego.

PRACA„ Zatrudnię do pracy stolarza oraz pomocnika stolarskiego. Minimum 3 lata doświadczenia zawodowego. Kontakt: Łukasz 403-660-6223. (3x)

PRACA
Potrzebne panie do sprzątania biur i domków. Po więcej informacji proszę dzwonić po godzinie 8: 00 wieczorem. Kontakt: 403-663-9886 (5x)

PRACA
Poszukuję panie do sprzątania domów. Zainteresowane osoby proszę o kontakt. 403-247-1251 (4x)

DOM DO WYNAJECIA – Arbour Lake Community
Posiadam dom do wynajęcia na Arbour Lake Community. Dom bedzie dostępny od 1 lipca. Jest w pełni wyremontowany, 2 pokoje na pietrze (w tym jeden master bedroom z łazienką i walk-in closet), osobna pełna łazienka na piętrze, przestronna kuchnia z dużą jadalnią i bardzo słoneczny salon. Basement jest także wyremontowany – 1 pokój, 1 łazienka i duży salon. Dom posiada pojedynczy garaż i dodatkowe ogrodzone miejsce obok garażu na drugie auto. Cały dom i backyard jest ogrodzony. Mieszkańcy domu będa mieli dostęp do Arbour Lake. Proszę dzwonić po więcej informacji – Joanna 403-999-4775 (2x)

OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI I CHORYMI W DOMU. Wykwalifikowana osoba (ponad 10 lat) oferuje swoje usługi dla potrzebujących. Posiada samochód, operuje biegle językiem angielskim i polskim. Może pracować w każdej dzielnicy Calgary i Airdrie. Kontakt: Asia 403-863-8620 (3x)

WAKACJE W BC W okolicy Creston, blisko jeziora Kootenay Lake. Można wynająć pół domu na dwie lub trzy noce albo na więcej nocy. Za jedną noc $80.00. Można ze sobą zabrać pieska. Więcej informacji można uzyskać na telefon 403-540-7736 (2x)

PRACA Poszukuję pomocnika do układania drewnianych podłóg. Osoba zainteresowana musi mieć swój samochód i pozwolenie na pracę w Kanadzie. Praca na długie godziny tygodniowo, oraz niektóre soboty. Kontakt Mieczysław 403-990-0757 (1x)

SUITE DO WYNAJECIA W WEST KELOWNA, BC
2 sypialnie, kuchnia, łazienka z osobnym wejściem, blisko jeziora. Wynajmę od maja do sierpnia na pojedyncze dni lub na dłuższy okres. Opłata $70.00 od jednej sypialni. Kontakt Elżbieta 1-778-755-1320 (8x)

PRACA
Zatrudnimy kobiety do sprzątania domów. Stawki 17 – 20 $/h. Wynagrodzenie dla kobiet używających do pracy własnego samochodu – 22 – 25 $/h. Po więcej informacji proszę dzwonić: 403-242-8293 lub 587-700-7740.(6x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO
CEMETERY MASS You are invited to the annual Catholic Cemetery Memorial Mass with Bishop McGrattan. June 13 at 7:30 PM – St. Mary’s Cemetery
June 14 at 7:30 PM – Eden Brook Cemetery
Chapel of Eden Brook Funeral Home. RSVP 403-240-4032 August 22 at 7:30 PM – Queen’s Park Cemetery
August 23 at 7:30 PM – Mountain View Cemetery
Prairie View Chapel. RSVP 403-272-5555

SENIOR’S GET-TOGETHER
June is Senior’s Month! The Diocesan Office of Religious Education invites you to join in a special Pot-Luck Luncheon with Bishop Emeritus Henry at St. Joseph Parish (640 – 19 Ave NW, Calgary) on Wednesday, June 20, from 11:30 AM to 2:00 PM. Just bring your potluck dish to share with all. For more information or to register, call 403-218-5501.

OKRES ZWYKŁY W ŻYCIU KOŚCIOŁA. KSZTAŁTOWANIE DUCHOWOŚCI WIERZĄCYCH
Wstęp – czas dla wyznania wiary i formacji sumienia
W liturgii Kościoła na przestrzeni roku są krótkie okresy obchodu głównych tajemnic wiary. Mają one własny szczegółowy charakter. Uwzględniają misterium Wcielenia i Odkupienia, pierwsze misterium, jako początek, drugie, jako zwieńczenie tajemnicy paschalnej. Pozostały czas w roku to Okres Zwykły. Zajmuje on ponad trzydzieści tygodni. Wtedy Kościół celebruje misterium Chrystusa w jego pełni i całości (in sua plenitudine). Czyni to zwłaszcza w niedziele tego Okresu, kierując się zasadą, że całość jest ważniejsza od jej części, a sama „pełnia” ma charakter otwarty i dynamiczny, zmierza ku ostatecznemu wypełnieniu1. Tak trzeba patrzeć na ten wymiar czasu przeżywany w aspekcie wiary, kiedy niedziela następuje po niedzieli i zawsze powinna być przeżywana, jako Dzień Pański, dzień skoncentrowany na Chrystusie. Pod względem duszpasterskim Okres Zwykły jest czasem kształtowania duchowych i moralnych postaw wierzących, jest czasem dojrzewania w świętości życia. Podmiotem formacji jest każdy osobiście. Ten proces przebiega w Kościele pod kierunkiem osób powołanych do służebnej funkcji ojca, nauczyciela i wychowawcy w wierze.

1. Zarys specyfiki Okresu Zwykłego
Misterium wyrażone w Credo zobowiązuje do etosu, do faktycznego współistnienia i współdziałania łaski Bożej z aktywnością moralną człowieka. To znaczy, że przyjęcie daru wiary i świętowanie tajemnic zbawienia domaga się uczynków, zobowiązuje do określonych reakcji i zachowań. Taka jest myśl przewodnia Okresu Zwykłego. W tym czasie dominuje formacyjne zadanie duszpasterskie, a celem głoszonych homilii ma być głównie chrześcijańskie wychowanie do wiary praktykowanej, czyli stosowanej, aby wierzący, jako realni wyznawcy żyli według jej zasad i konsekwencji płynących z przyjętego „wyznania”. Krótko mówiąc, styl i przykład życia według wiary dojrzałej domaga się cnoty3. Wiadomo zaś, że zranienie grzechem i ogólna słabość ludzkiej natury potrzebuje nakazów i zakazów (przykazań), aby nie zmarnował się człowiek, co więcej, aby ocalał i żył. Z natury swojej jest on bezsilnym stworzeniem. Powinien stawać się kimś wielkim według zamysłu Boga, ponieważ Bóg powołał go do życia w optyce zbawienia.
W Okresie Zwykłym Kościół eksponuje niedziele, a nie dni świąteczne i obchody rocznicowe. W dni powszednie ukazuje wzory osobowe, wspominając świętych i błogosławionych, jako żywe przykłady cnót, postaw i zachowań, jako inspirujące wzory życia według przykazań i Ewangelii Pana.
Przedstawiony wyżej zarys specyfiki Okresu Zwykłego domaga się rozwinięcia i bardziej szczegółowego omówienia.

2. Okres Zwykły, czyli serial niedziel
Każdy rok liturgiczny ma krótkie okresy celebracji tajemnic wiary. Razem wzięte liczą 18 lub 19 tygodni. Przeważnie trwają od grudnia do połowy stycznia i od marca do końca maja, te sprawy reguluje termin Wielkanocy. Te uroczyste tygodnie mają własny charakter, czyli konkretne oblicze, wyrażają ważny aspekt tajemnicy zbawienia, zwłaszcza aspekt Wcielenia i Odkupienia. Treścią obchodu jest zwiastowanie, narodzenie, objawienie, nauczanie, męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, zesłanie Ducha Świętego, początek ewangelizacji apostolskiej i rozwój Kościoła.
Ponadto w rocznym cyklu liturgii mamy aż 33 lub nawet 34 zwykłe tygodnie. Przypadają one w drugiej połowie stycznia i w lutym (cz. 1) oraz w długim ciągu miesięcy od maja do listopada (cz. 2, jako kontynuacja). Jest Okres Zwykły. W tym okresie nie obchodzi się szczegółowych tajemnic. Jest to czas, kiedy Kościół wspomina i uobecnia – zwłaszcza w niedziele – misterium Chrystusa w jego pełni, wyprowadzając z całości opus Dei wnioski i wskazania dla wiary stosowanej, uczynkowej. Gdy postawy i czyny nie wypływają z wiary, gdy wiara jest pozbawiona uczynków, to zaczyna karleć i zanikać, „martwa jest sama w sobie” (Jk 2, 17). Człowiek wierzący przez całe życie uczy się scalania swojego credo z etosem, łączenia wiary wyznawanej i deklarowanej z ewangeliczną moralnością, kształtowaną w jakże złożonych i napiętych sytuacjach życiowych. Wzniosłe powołanie do wiary domaga się codziennej wierności i świadectwa. W dobie odnowy liturgii po Soborze Watykańskim II, czas „poświąteczny” postrzegany całościowo, (choć ma dwie części) nazwano Okresem Zwykłym. Zrezygnowano ze znanych określeń niedziel, następujących po przeżytych dorocznych uroczystościach. Obecnie, nie ma niedziel „po Epifanii” albo niedziel „po Zesłaniu Ducha Świętego”. Takie nazwy mogły sugerować obrzędową kontynuację tychże świąt i uroczystości.
Według posoborowego ujęcia w Okresie Zwykłym dominuje coniedzielne wyznanie wiary oraz formacja duchowych i moralnych postaw członków Kościoła. Taka jest myśl przewodnia tego Okresu. Przecież nie chodzi o samo Credo i rytualną celebrację krótko zdefiniowanych w nim tajemnic zbawienia, lecz także o życie według wyznawanej wiary, o sposób życia, który jest wolną i moralną odpowiedzią na fakt objawienia się Boskiej miłości w konkretnych wydarzeniach zbawczych. Około pięćdziesiąt lat temu zmieniając nazwy niedziel, chciano zapobiec utrwalaniu się swoistego dualizmu w chrześcijańskim myśleniu. Ponieważ łatwiej jest coś uroczyście świętować i ogarnąć modlitwą, niż żyć według wiary i praktykować ją, na co dzień. Niestety, często jest powtarzany zarzut pod adresem wierzących, wyrażony w takiej oto opinii: „wiara sobie, a życie sobie”. Słusznie, zatem autorzy tekstów modlitewnych na pierwszy powszedni dzień pierwszego tygodnia Okresu Zwykłego podali znamienną w treści prośbę zawartą w kolekcie: „Wszechmogący Boże, spełnij z ojcowską dobrocią pragnienie modlącego się ludu, daj mu poznać, co należy czynić, i udziel siły do wypełnienia poznanych obowiązków”4. Zaznaczono wyraźnie powinności, czyli wymogi moralne i uczynki godne wyznawanej Ewangelii. Jakie one są, pouczać nas będzie przede wszystkim słowo Boże przewidziane na zwykłe niedziele, słowo jakoś dobrane i ułożone harmonijnie, co widać zwłaszcza w korelacji pierwszego czytania z Ewangelią. Natomiast w dni powszednie liturgia słowa zawiera nieomal ciągłą lekturę określonych ksiąg biblijnych, w innym kluczu podaną w pierwszym czytaniu, w innym zaś – w Ewangelii; ich treść nie jest zgrana, nie tworzy spójnego tematu; ukazana w półciągłej lekturze służy poznaniu w zarysie całego Objawienia.