17 czerwca, 2018

17 czerwca, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 16 czerwca – Dzień powszedni
18: 00 – + Elżbieta Wołoszczuk

Niedziela, 17 czerwca – XI Niedziela zwykła
8: 30 – + Edmund Niemczewski (14 rocz) – syn i córka z rodzinami
10: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Elżbiety i Marka Machula – R. Piekut
12: 30 – + Jan Kułach – Magda
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Natana z okazji Urodzin

Poniedziałek, 18 czerwca – Dzień powszedni
19: 00 – + Małgorzata Grabowska (3 rocz)
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Mateusza i Lisy oraz ich rodziny

Wtorek, 19 czerwca – Dzień powszedni
19: 00 – O szczęśliwą podróż
19: 00 – Za cudowne ocalenie syna z wypadku samochodowego

Środa, 20 czerwca – Dzień powszedni
19: 00 – + Adolf Pajewski
19: 00 – Dziękczynna z prośbą o dalsze łaski i Boże błogosławieństwo dla Marysi i Magdy – rodzice i dziadkowie

Czwartek, 21 czerwca – Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi
19: 00 – + Władysław Kogut (30 rocz) – syn z rodziną
19: 00 – ++ Za zmarłych z rodziny Schmidt i dusze w czyśćcu cierpiące

Piątek, 22 czerwca – Dzień powszedni
9: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Marcina i rodziny z prośbą o znalezienie pracy
19: 00 – + Jan Kułach – Rodzina Radia Maryja

Sobota, 23 czerwca – Dzień powszedni
8: 30 – W intencji Ojczyzny
18: 00 – ++ Stanley Glod i za zmarłych z rodziny Glod i Kowalewskich

Niedziela, 24 czerwca – Uroczystość św. Jana Chrzciciela
8: 30 – ++ Teresa i zmarli z rodziny Michenka i za dusze w czyśćcu cierpiące
10: 30 – O Boże błogosławieństwo w rocznicę sakramentu małżeństwa dla Dominika i Madalaine, Joanne i Rayana i Marty i Michała – rodzice
12: 30 – + Jan Kułach – R. Piekut
19: 00 – + Władysław Wardzała (24 rocz) – syn z rodziną

XI NIEDZIELA ZWYKŁA
Ez 17, 22-24; 2 Kor 5, 6-10; Mk 4, 26-34
Ref: Dobrze jest śpiewać Tobie, Panie Boże
Tak łatwo odczytać Ewangelię wyłącznie, jako zestaw norm ukazujących ideał człowieka w jego odniesieniu do Boga, ludzi i świata. Ten, kto tak odbiera wymagania Jezusa, boleśnie rani głowę o realny kształt chrześcijańskiego życia, nie mogąc się zgodzić na to, co jest, skoro „powinno być” zupełnie inaczej. Chrześcijanie „powinni być” sprawiedliwi, prawdomówni, cierpliwi, miłosierni, przebaczający, kochający, bezinteresowni, odważni, mądrzy, ubodzy, radośni, itp. Takie, bowiem wymagania stawia Jezus swoim uczniom. Sęk w tym, że daleko im do realizacji tych wymagań w stu procentach. Wielu współczesnych faryzeuszy chrześcijańskich ma o to pretensje do dzisiejszych grzeszników i celników żyjących w Kościele. Czy te pretensje ma również Jezus? Oto pytanie zasadnicze! Kto uważnie czyta Dobrą Nowinę, odkryje, że Mistrz z Nazaretu nie ma pretensji o niedoskonałość swoich uczniów. Nie ma do nich pretensji o to, że nie są moralnie doskonali. Ze zdumiewającą cierpliwością pomaga im odkrywać ich niedojrzałość i wędrować drogą doskonalenia przez następne miesiące i lata. Ta długomyślność Jezusa jest ściśle związana z Jego wielkim szacunkiem dla prawa rozwoju duchowego, które jest podobne do praw rządzących życiem w przyrodzie. Ileż przypowieści Jezusa sięga właśnie do tych praw, by objawić człowiekowi potrzebę cierpliwego dążenia do dojrzałości, która owocuje często dopiero pod koniec życia. Człowiek jest jak ziarno rzucone w ziemię, które czeka długa przygoda wzrostu, aż nadejdzie czas dojrzewania pełnych kłosów. Rolnik musi umieć czekać. Nie można mieć pretensji do zboża w maju, iż nie nadaje się ono do żniwa. Podobnie jest z człowiekiem od strony życia duchowego. Można jedynie obserwować, czy rośnie. Czas owocowania nadejdzie. Człowiek jest podobny do drzewa. Ono ma długi czas na wzrost, zanim pojawią się na nim owoce. Człowiek dojrzały wśród wielu wspaniałych owoców może wydać i takie, których on sam się wstydzi, które świadczą o jakiejś jego niedojrzałości. Dojrzałość nie jest wartością stałą. Zdarza się, że ludzie zdumiewający otoczenie swą aktywnością i sukcesami w jakimś momencie przeżywają głęboki kryzys i stają się jak drzewo nieurodzajne. Otoczenie często potępia takiego człowieka, ale czy potępia go Jezus? W Ewangelii trzeba dostrzec piękny ideał człowieka dojrzałego, pozostającego w harmonii ze Stwórcą, sobą i otoczeniem, ale trzeba przede wszystkim dostrzec realizm drogi wiodącej do tej dojrzałości. Wszyscy uczniowie Jezusa są w drodze i żaden z nich tu na ziemi nie jest w stu procentach doskonały.

LEKTORZY – 16-17 czerwca
18: 00 – R. Kohnke, M. Iskra, R. Kohnke
8: 30 – M. Sobczak, S. Teresa, A. Rudzińska
10: 30 – T. Nowak, S. Salome, M. Kaczan
12: 30 – W. Potocka, M. Kulaga, A. Gurgul
19: 00 – M. Edgar, A. Wojciechowska, M. Edgar

W NASZEJ WSPÓLNOCIE
17 CZERWCA – DZIEŃ OJCA
W świetle wiary chrześcijańskiej ojcostwo jest darem i powołaniem, jest obrazem i odbiciem ojcostwa samego Boga, Ojca przedwiecznego. U podstaw odpowiedzialnego ojcostwa musi być dojrzałość mężczyzny – męża i ojca. Dojrzały ojciec jest nie tylko żywicielem rodziny, ale podejmuje również obowiązki wychowawcze i czynności opiekuńcze wobec dzieci. Bł. Jan Paweł II w adhortacji Familiaris consortio wymienia najważniejsze funkcje ojca: odpowiedzialność za poczęte życie, udział w wychowaniu dzieci, praca zawodowa zapewniająca byt i bezpieczeństwo w rodzinie, przykład dojrzałej postawy chrześcijańskiej (FC 25). Ojca rodziny nie może zabraknąć w procesie wychowania moralno-religijnego. Wzorowe ojcostwo w rodzinie katolickiej polega na dawaniu dobrego przykładu. Ojciec winien być «kapłanem» ogniska rodzinnego. Wzorem dobrego ojca jest Św. Józef. Dobry ojciec to ten, który potrafi krytycznie myśleć, mądrze kochać i ofiarnie pracować.
Wszystkim Ojcom w naszej wspólnocie parafialnej składamy najlepsze życzenia zdrowia i wszelkich łask Bożych w realizacji swego powołania – Szczęść Boże!

NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE
Zapraszamy w miesiącu czerwca na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które są po Mszy św. wieczornej o godz. 19:00

TOGETHER IN ACTION – 2018
W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 17,999.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

MSZE ŚW. PORANNE PODCZAS WAKACJI
Przez okres wakacji nie będzie sprawowanych Mszy św. porannych w piątki i soboty. Tylko w pierwszy piątek miesiąca 6 lipca i 3 sierpnia poranna Msza św, a po porannej Mszy św. będzie sprawowana całodniowa Adoracja do Najświętszego Sakramentu. Przez okres wakacji nie będzie odwiedzin chorych i starszych z naszej parafii.

50. ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POKOJU W CALGARY: 1968-2018 Sztandar Jubileuszowy W październiku obecnego 2018 roku będziemy szczególnie świętować 50. Rocznicę poświęcenia naszego polskiego kościoła. Z tej okazji przybędzie do nas J.E. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek SCH i odprawi uroczystą, dziękczynną Mszę św. Jubileuszową w niedzielę, 14 października o godzinie 12: 30 w kościele polskim. Z tej okazji, jako wyraz naszego dziękczynienia Bogu i radości z posiadania świątyni, w której Polacy modlą się od lat w języku ojczystym, przyjmują Sakramenty Święte i są odprowadzani na odpoczynek wieczny – pragniemy ufundować Sztandar ku czci Chrystusa Króla Wszechświata, Który szczególnie patronuje Księżom, prowadzącym naszą parafię, Księżom z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej. Sztandar Jubileuszowy ma być poświęcony w niedzielę, 14 października br. Pragniemy, aby każdy parafianin, każdy wierny i każda Organizacja Polonijna włączyła się – w miarę swoich możliwości – do ufundowania tego Sztandaru Jubileuszowego, gdyż każdy z nas pragnie złożyć hołd i wyrazić swą miłość Chrystusowi Królowi oraz wdzięczność za polską parafię i kościół, gdzie możemy modlić się w j. ojczystym. Z góry dziękujemy za poparcie tej ważnej inicjatywy. Niech Chrystus Król obdarza wszelkimi łaskami. Ofiary, czeki można wystawiać na adres parafii z dopiskiem: Sztandar Jubileuszowy.- Rada Parafialna

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Do końca czerwca i przez cały miesiąc lipca nie ma rodzin zapisanych, którzy mogliby się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

WYJAZDY NA WAKACJE
Wielu naszych parafian udaje się na wakacje i odwiedziny rodzin w Polsce i innych krajach. Na drogę pokoju i pomyślności niech was kieruje wszechmogący Bóg, a Rafał Archanioł niech towarzyszy wam w drodze. Wakacje niech będą dla wszystkich błogosławionym czasem duchowego odrodzenia.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA przez okres wakacyjny będzie nieczynna. Termin do oddania zaległych książek upływa w niedzielę 24 czerwca, i to będzie ostatni dzień czynnej biblioteki. Prosimy bardzo, aby do tego terminu książki zostały zwrócone.

ZWIĄZEK PODHALAN W CALGARY Zaprasza wszystkich na coroczny piknik w pięknie położonym miejscu niedaleko Ghost Lake dnia 23 czerwca, 2018 o godz 13: 00. Wstęp $10 od dorosłych i młodzieży. Dzieci poniżej 12 lat wstęp wolny. W tegorocznym pikniku będą brać udział grupa „Polanie” jak i tez góralska kapela. Więcej na stronie http://www.zwiazekpodhalancalgary.ca

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS KREDYTOWYCH W piatek, 9 czerwca zakończył się Rok Szkolny 2017/2018 dla klas kredytowych Szkoły Polskiej im. Św. Jana Pawła II: Polish 15, Polish 25, Polish 35. Młodzież uczestniczyła w uroczystej Mszy św. o godzinie 19:00 w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju, a następnie w Sali Parafialnej w rozdaniu licznych nagród oraz Dyplomów z Konkursu im. Adama Mickiewicza i Dyplomów z Konkursu Roku Jubileuszowego, zorganizowanego przez Szkołę Polską: 100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ: 1918-2018: Wielcy Polacy zasłużeni dla Ojczyzny oraz Kocham Polskę. Po rozdaniu świadectw, nastąpiło wzruszające pożegnanie Maturzystów, których w kończącym się roku szkolnym było 16. Maturzyści, obecnie już Absolwenci naszej Szkoły Polskiej, im. Św. Jana Pawła II w Calgary, podziękowali serdecznie Dyrekcji i Nauczycielom, Księżom i Siostrom Dominikankom za trud nauczania, wychowywania i kształtowania sumień. Wszystkim Absolwentom serdecznie gratulujemy pięknie zdanej matury i życzymy wielu łask Bożych, opieki Królowej Polski, Królowej Pokoju w dalszym, już dojrzałym życiu oraz zdobywania wiedzy na wybranych kierunkach studiów. SZCZĘŚĆ BOŻE!

ZBIÓRKA BUTELEK PRZY KOŚCIELE POLSKIM
TAŃCERZE ZESPOŁU KRAKUSY serdecznie dziękują naszej społeczności polonijnej za wszelkie wsparcie, jakie otrzymali w ciagu minionego roku tanecznego. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, osobom, które pomogły przy robieniu pierógow, pieczeniu paczków oraz zabawie wiosennej. Dziękujemy za ciepłe słowo. Ślemy uściski od wszystkich tańcerzy i ich rodzin. Jednoczesnie ośmielamy się jeszcze raz prosić o Państwa przychylność przy naszej ostatniej akcji zarobkowej – zbiórce butelek, z której dochód przeznaczony zostanie na zakup strojów do tańca kowbojskiego, który zatańczymy za kilka tygodni na festivalu w Iwoniczu-Zdroju w Polsce. Będąc obecnie najliczniejszą grupą tańca ludowego polskiego w Calgary (mamy 32 tańcerzy), ciągle szukamy nowych możliwości zarobienia pieniędzy na stroje do tańca ludowego, które, jak wiadomo są bardzo kosztowne. Liczymy na to, że przy Państwa wsparciu uda nam się osiągnąć wymarzone cele. W nastepną niedzielę, 24 czerwca, będziemy zbierali butelki na parkingu kościelnym po Mszach św. o godz 8: 30, 10: 30 i 12:30. Jeżeli ktoś z Państwa będzie na Mszy św. w sobotę, 23 czerwca, a chciałby nas wesprzeć, to będzie możliwość pozostawienia butelek na wyznaczonej na tą akcje części parkingu. Z góry serdecznie dziekujemy! Zespół Krakusy

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PROŚBA O POMOC Osoba starsza, nasza parafianka, która jest w domu starców prosi bardzo o pomoc w zakupieniu chusteczek higienicznych, szamponu, kremów do ciała i twarzy ginger ale do picia. Osoby chętne pomóc proszone są o przyniesienie tych rzeczy do biura parafialnego.

PRACA Zatrudnię do pracy stolarza oraz pomocnika stolarskiego. Minimum 3 lata doświadczenia zawodowego. Kontakt: Łukasz 403-660-6223. (3x)

PRACA Poszukuję osoby do opieki nad starszą panią. Praca 20 godzin tygodniowo od poniedziałku do piątku w dzielnicy NW. Wymagane pozwolenie na pracę i samochód. Tel:403-863-0425 (4x)

PRACA Potrzebne panie do sprzątania biur i domków. Po więcej informacji proszę dzwonić po godzinie 8: 00 wieczorem. Kontakt: 403-663-9886 (4x)

PRACA Poszukuję panie do sprzątania domów. Zainteresowane osoby proszę o kontakt. 403-247-1251

DOM DO WYNAJECIA – Arbour Lake Community
Posiadam dom do wynajęcia na Arbour Lake Community. Dom bedzie dostępny od 1 lipca. Jest w pełni wyremontowany, 2 pokoje na pietrze (w tym jeden master bedroom z łazienką i walk-in closet), osobna pełna łazienka na piętrze, przestronna kuchnia z dużą jadalnią i bardzo słoneczny salon. Basement jest także wyremontowany – 1 pokój, 1 łazienka i duży salon. Dom posiada pojedynczy garaż i dodatkowe ogrodzone miejsce obok garażu na drugie auto. Cały dom i backyard jest ogrodzony. Mieszkańcy domu będa mieli dostęp do Arbour Lake. Proszę dzwonić po więcej informacji – Joanna 403-999-4775 (1x)

OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI I CHORYMI W DOMU. Wykwalifikowana osoba (ponad 10 lat) oferuje swoje usługi dla potrzebujących. Posiada samochód, operuje biegle językiem angielskim i polskim. Może pracować w każdej dzielnicy Calgary i Airdrie. Kontakt: Asia 403-863-8620 (2x)

WAKACJE W BC W okolicy Creston, blisko jeziora Kootenay Lake. Można wynająć pół domu na dwie lub trzy noce albo na więcej nocy. Za jedną noc $80.00. Można ze sobą zabrać pieska. Więcej informacji można uzyskać na telefon 403-540-7736 (1x)

SUITE DO WYNAJECIA W WEST KELOWNA, BC
2 sypialnie, kuchnia, łazienka z osobnym wejściem, blisko jeziora. Wynajmę od maja do sierpnia na pojedyncze dni lub na dłuższy okres. Opłata $70.00 od jednej sypialni. Kontakt Elżbieta 1-778-755-1320 (7x)

PRACA
Zatrudnimy kobiety do sprzątania domów. Stawki 17 – 20 $/h. Wynagrodzenie dla kobiet używających do pracy własnego samochodu – 22 – 25 $/h. Po więcej informacji proszę dzwonić: 403-242-8293 lub 587-700-7740.(5x)

OKRES ZWYKŁY W ŻYCIU KOŚCIOŁA. KSZTAŁTOWANIE DUCHOWOŚCI WIERZĄCYCH
3. Elementy formacyjne Okresu Zwykłego
W rozeznaniu tego, “co należy czynić”, a czego nie czynić, pomocą są przykazania Boże i kościelne, cenione i respektowane jak znaki przydrożne, słusznie przydatne dla zachowania bezpieczeństwa i życia. Wspólnota wierzących potrzebuje znaków, jest bowiem w drodze, pielgrzymuje do Miasta Świętego. Tak pojmowana droga do nieba jest czasem dorastania i dojrzewania w świętości, porą uczenia się postaw (cnót), bo nigdy na to nie jest za późno. Przeciwnie, jest to możliwe „od zaraz” dzięki duchowej auto-formacji i wsparciu towarzyszy podróży, aktywnie i odpowiedzialnie obecnych na tym etapie wspólnego wędrowania do Domu Ojca. Obecny Katechizm Kościoła wiele miejsca przeznaczył na objaśnienie przykazań. Nie jest to wyraz jurydycznej mentalności. Przeciwnie, znak realizmu. Słabość natury ludzkiej zranionej grzechem pierworodnym jest taka, że potrzebuje zachęty, a nawet zakazu albo nakazu, po prostu moralnej mobilizacji, która wyprowadza duszę z „lenistwa w służbie Bożej”. Jednak sama zachęta, czy apel o „staranie się” – nie wystarcza. Dlatego w przepowiadaniu w ramach liturgii, konsekwentnie, oprócz egzegezy tekstu oraz wskazania na Eucharystię i sakramenty, jako źródło siły duchowej, ma prawo znaleźć się także słowo z mocą i nakazem w imię Jezusa Chrystusa, adresowane do uczestników celebracji. Niejednokrotnie w takim stylu przemawiali Apostołowie. Na przykład do Tesaloniczan św. Paweł, razem z Sylwanem i Tymoteuszem, skierował te słowa: Nakazujemy wam, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który postępuje wbrew porządkowi, a nie według tradycji [tzn. przekazanej wiary], którą przyjęliście od nas (zob. 2 Tes 3, 6). Inna specyfika Okresu Zwykłego dotyczy cnót moralnych. Cnoty stanowią wyposażenie i narzędzie duszy. Świadczą o formacji duchowej, o współpracy z łaską Bożą i o stylu życia w harmonii z braćmi w wierze. O stopniu życia duchowego istotnie decyduje obecność cnót. Najpierw cnót teologalnych, czyli wiary, nadziei i miłości. Są one darem Boga i zarazem odpowiedzią człowieka. Przez te cnoty człowiek wchodzi w zjednoczenie z Bogiem (stąd ich nazwa). Ponadto w program formacji wchodzą cnoty ludzkie, „które regulują nasze czyny, porządkują nasze uczucia i kierują naszym postępowaniem zgodnie z rozumem i wiarą; zdobywa się je wysiłkami człowieka”. Są one habitualną i trwałą dyspozycją człowieka do czynienia dobra. W ich gronie podstawową rolę odgrywa roztropność, sprawiedliwość, męstwo i umiarkowanie. Otrzymały nazwę kardynalnych, czyli głównych, wszystkie inne grupują się wokół nich. Są one wychwalane w wielu miejscach Pisma świętego. Sam Katechizm cnotom poświęca stosunkowo mało miejsca. Naukę o nich złączył z tematem łaski i darów Ducha Świętego. Ruchy i wspólnoty powstałe w okresie posoborowej odnowy w Kościele chętnie i często mówią o łasce i charyzmatach. Jednak w literaturze nie bez racji pojawia się postulat powrotu do cnót, potrzebnych dla zdrowej równowagi duchowej. Pewien autor publikacji o cnotach przytoczył nawet ironiczny tekst, który wyraża problem: „Słowa cnota już się nie spotyka, chyba że w katechizmie, dowcipach czy operetkach”. Człowiek uświęca się i zbawia dzięki łasce Bożej i własnej moralnej aktywności. Dlatego, aby kogoś beatyfikować, Kościół bada heroiczność jego cnót. Cuda stanowią wtórne kryterium. Na pierwszym planie jest sposób i świadectwo życia. W sprawach wiary i moralności Kościół, jako nauczyciel i wychowawca odwołuje się do przykładów świętego życia ludzi ochrzczonych. Czyni to w imię zasady: słowa pouczają, przykłady pociągają (verba docent, exempla trahunt). Ma je na uwadze przez cały rok liturgiczny. Zawsze odwołuje się do Osób Boskich Trójcy Świętej, do Jezusa, Maryi i bliskich im postaci, które znamy z dziejów zbawienia. Oczywiście, że w relacji do wspomnienia świętych zwykłe niedziele należy wyżej stawiać. Obchód tych niedziel nie powinien mieć innych wątków, jak tylko „misterium Chrystusa w jego pełni” . Chociaż bieżące potrzeby i aktualia są zawsze liczne i jakoś się narzucają, jednak niedziele, jako Dni Pańskie, Kościół chroni przed nadmiernym nakładaniem na nie rocznic, festynów, odpustów parafialnych i tematów wynikających z programu duszpasterskiego. Natomiast w dni powszednie Okresu Zwykłego obficie lokuje świętych z różnych narodów i środowisk, przybliża liczne rodzaje świętości według wieku i powołania. Wspominając świętych i błogosławionych, Kościół ukazuje przykłady cnót, postaw i zachowań, po prostu podaje wzory świętości, osobowe wzory życia według przykazań i Ewangelii Pana. W następstwie tego bywa i tak, że kalendarz świętych jest tak przepełniony, iż trzeba w nim czynić pewne porządki i ograniczenia. I faktycznie był on nie jeden raz reformowany. Ale jest on bardzo potrzebny w całokształcie zadań w zakresie formacji chrześcijańskiej i kościelnej posługi.
WniosekW podsumowaniu niniejszej refleksji liturgicznej i duszpasterskiej o specyfice Okresu Zwykłego wypada jeszcze raz zaznaczyć, że jest to jednak czas szczególny i jakoś niezwykły. Ze względu na właściwe mu zadania jest bardzo potrzebny i wymagający. Nauczanie Kościoła w tym Okresie ma na uwadze dorastanie do wiary dojrzałej i praktycznej, stosowanej w codziennym życiu i uświęcającej każdego człowieka. Jednak możliwości realizowania właściwego mu wychowawczego celu nie należy zawężać do tego Okresu. Każda przestrzeń roku, każdy tydzień, każda chwila – to czas celebracji misterium wiary, czas chwały Bożej i uświęcenia człowieka, czas wzrastania każdej osoby i całej wspólnoty Kościoła do wielkości według Pełni Chrystusa (por. Ef 4,13).