3 czerwca, 2018

3 czerwca, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 2 czerwca – Dzień powszedni
18: 00 – W intencji klas 7,8 i 9 szkoły im. Jana Pawła II

Niedziela, 3 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała
8: 30 – ++ Piotr i Maria Bakon, Stanisław i Stanisława Bednarczyk
10: 30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
12: 30 – O Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i zdrowie dla zespołu Polanie ich rodziców i nauczycieli tańca
19: 00 – + Teresa Pocan

Poniedziałek, 4 czerwca – Dzień powszedni
19: 00 – + Alojzy Cichański – syn z rodziną
19: 00 – ++ Jan Kanaszyc i Franciszek Rapacz

Wtorek, 5 czerwca – Wspomnienie św. Bonifacego, bp
19: 00 – O łaskę wiary dla Linsey i Krystiana
19:00 – + Jan Kułach – rodzina

Środa, 6 czerwca – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Maxymiliana Willson w dniu Urodzin – dziadkowie
19: 00 – ++ Za zmarłych z rodziny Śliwonik, Zakowicz i dusze w czyśćcu cierpiące

Czwartek, 7 czerwca – Dzień powszedni
19: 00 – + Ludwik Rajzer
19: 00 – ++ Jacek (3 rocz) i Marian (3 rocz)

Piątek, 8 czerwca – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
9: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Piotra i jego rodziny – mama
19: 00 – W intencji klas 10 -12 i pożegnanie maturzystów klasy 12

Sobota, 9 czerwca – Wspomnienie Niepokalanego serca NMP
9: 30 – Msza w intencji zakończenia roku szkolnego klas 0-6
18: 00 –++ Bartek Machula i zmarli z rodziny oraz Dusze w czyśćcu cierpiące
18: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Marty i Tomasza Wójcik z okazji 27 rocz. Sakramentu małżeństwa i Boże błogosławieństwo dla całej rodziny na pobyt w Polsce

Niedziela, 10 czerwca – X Niedziela zwykła
8: 30 – + Andrzej Lipski (3 rocz) – żona z rodziną
10: 30 – ++ Janina i Stanisław i zmarli z rodziny
12: 30 – + Dariusz Ciok – żona z dziećmi
19: 00 – + Michał Cozac

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA
Wj 24, 3-8; Hbr 9, 11-15; Mk 14, 12-16. 22-26
Ref: Kielich zbawienia wzniosę w imię Pana

Księga Rodzaju mówiąc o raju, wspomina o dwu rosnących tam drzewach. Jednym było drzewo życia. Owoce tego drzewa były dostępne dla pierwszego człowieka i gwarantowały mu życie wieczne. Drugie drzewo autor natchniony nazywa drzewem wiadomości dobra i zła. W rzeczywistości było to drzewo śmierci. Bóg, bowiem zaznaczył, że po spożyciu owoców tego drzewa człowiek umrze. Pierwsi ludzie znali tajemnicę życia, nie znali tajemnicy śmierci. Znali czar dobra, nie znali grozy zła. Znali urok prawdy, nie znali goryczy kłamstwa. Owoce drzewa wiadomości nie tylko tego, co dobre, ale i tego, co złe, kusiły człowieka. Pokusa była tak mocna, że człowiek jej uległ. A kiedy stał się śmiertelny, Pan Bóg odciął mu drogę prowadzącą do drzewa życia. Skoro człowiek dobrowolnie zdecydował się poznać śmierć, trzeba go było z tą śmiercią pozostawić. Biblia mówi obrazowo o wypędzeniu człowieka z raju i o postawieniu u jego bram cherubinów z ognistymi mieczami, którzy by strzegli dojścia do drzewa życia. Sytuacja człowieka, który sam dobrowolnie wybrał towarzystwo śmierci, stała się tragiczna. Droga do drzewa życia została zamknięta. Kiedy czytamy święte księgi różnych religii, zauważamy, że w wielu z nich zawiera się, oparta na tym pierwotnym objawieniu, prawda o drzewie życia i o zamkniętej do niego drodze. Obrazy są różne, ale prawda ta sama. Czytamy o źródle, z którego wypływa woda życia, o zielu dającym życie, o drzewie itp. Mijały wieki, a ludzie wyczekiwali na gest miłosierdzia Bożego, na dopuszczenie do drzewa życia. Wreszcie przybywa z nieba Syn Boży i udostępnia owoce drzewa życia. Rozsadza to drzewo po całej ziemi. Wszędzie, gdzie stoi chrześcijański ołtarz, rośnie drzewo życia. Syn Boży usuwa groźnych cherubinów z ognistymi mieczami, a na ich miejsce stawia kapłanów. Stawia ich nie po to, by bronili dostępu do drzewa życia, ale by rozdawali owoce każdemu, kto po nie przyjdzie. Dziś obchodzimy pamiątkę tego radosnego w dziejach ludzkości momentu, gdy otwarty został dostęp do drzewa życia. „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, choćby i umarł, żyć będzie”. Eucharystia jest owocem drzewa życia. Dziś ten owoc, umieszczony w złotej monstrancji, obnosimy z szacunkiem po ulicach miast i po drogach wiosek, radując się tak niepojętym darem. Dziś, w uroczystość Bożego Ciała, podziękujmy Bogu za Jego wprost niepojętą miłość do nas, za miłość, która stała się chlebem.

LEKTORZY – 2-3 czerwca
18: 00 – R. Kohnke, S. Teresa, J. Bogusławska
8: 30 – P. Podgórny, D. Topor, M. Podgórny
10: 30 – M. Kaczan, S. Salome, O. Pietras
12: 30 – T. Miazga, M. Iskra, J. Miazga
19: 00 – W. Grabowski, A. Wojciechowska, W. Grabowski

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

WOTUM WDZIĘCZNOŚCI PANU BOGU
W przyszłą niedzielę 10 czerwca 2018 roku w naszej Parafii będzie dzień poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Ks. Bogusław Zieziula, proboszcz Parafii pw. Św. Jana Pawła II w Ignatkach – Osiedle w Archidiecezji Białostockiej na każdej Mszy św. wygłosi okolicznościowe homilie. Będzie to dla nas okazja, aby wesprzeć budowę nowego kościoła pw. Św. Jana Pawła II, wznoszonego, jako wotum wdzięczności za osobę i pontyfikat wielkiego naszego rodaka św. Jana Pawła II.
www.ignatki.archibial.pl

TOGETHER IN ACTION – 2018
W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 16,819.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

50. ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POKOJU W CALGARY: 1968-2018
Sztandar Jubileuszowy
W październiku obecnego 2018 roku będziemy szczególnie świętować 50. Rocznicę poświęcenia naszego polskiego kościoła. Z tej okazji przybędzie do nas J.E. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek SCH i odprawi uroczystą, dziękczynną Mszę św. Jubileuszową w niedzielę, 14 października o godzinie 12: 30 w kościele polskim. Z tej okazji, jako wyraz naszego dziękczynienia Bogu i radości z posiadania świątyni, w której Polacy modlą się od lat w języku ojczystym, przyjmują Sakramenty Święte i są odprowadzani na odpoczynek wieczny – pragniemy ufundować Sztandar ku czci Chrystusa Króla Wszechświata, Który szczególnie patronuje Księżom, prowadzącym naszą parafię, Księżom z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej. Sztandar Jubileuszowy ma być poświęcony w niedzielę, 14 października br. Pragniemy, aby każdy parafianin, każdy wierny i każda Organizacja Polonijna włączyła się – w miarę swoich możliwości – do ufundowania tego Sztandaru Jubileuszowego, gdyż każdy z nas pragnie złożyć hołd i wyrazić swą miłość Chrystusowi Królowi oraz wdzięczność za polską parafię i kościół, gdzie możemy modlić się w j. ojczystym. Z góry dziękujemy za poparcie tej ważnej inicjatywy. Niech Chrystus Król obdarza wszelkimi łaskami. Ofiary, czeki można wystawiać na adres parafii z dopiskiem: Sztandar Jubileuszowy.- Rada Parafialna

NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE
Zapraszamy w miesiącu czerwcu na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które są po Mszy św. wieczornej o godz. 19:00.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 3 do 10 czerwca rodzina Jolanty i Zbigniewa Starczyk będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem
.
ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
W niedzielę, 17 czerwca po Mszy św. o godzinie 10: 30 odbedzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i dorosłych należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkich należących do Rycerstwa na to ostatnie przed wakacjami zebranie.

ODNOWIENIE ZAWIERZENIA W DNIU 10 CZERWCA Osoby, które już dokonały całkowitego oddania się Jezusowi przez Maryję, zaproszone są do odnowienia swego ślubowania w dniu 10 czerwca, podczas Mszy Św. o godz. 12: 30. W tym celu prosimy przynieść książkę i świecę.

KAWIARENKA W tym miesiącu zespół „Polanie” zaprasza do kawiarenki parafialnej.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO SZKOŁY POLSKIEJ IM JANA PAWŁA II
Sobota, 2 czerwca kl. 7-9 – Msza św. Godz.18: 00, rozdanie świadectw godz. 19: 00 – sala parafialna
Piątek, 8 czerwca, kl. 10 -12 – Msza św. Godz. 19: 00, rozdanie świadectw oraz pożegnanie tegorocznych Absolwentów – godz. 20: 00 – sala parafialna
Sobota, 9 czerwca, kl.0 – 6 – Masza św. Godz.9: 30, rozdanie świadectw godz.10: 30 – sala parafialna

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ W CALGARY NA ROK SZKOLNY 2018/2019
Sala Parafialna Od godziny 10:00-14:00
Niedziela 3 czerwca, Niedziela 26 sierpnia.
Do: 26 sierpnia, 2018 opłata za jedno dziecko – $400.00, Dwoje $500.00, Troje lub więcej $560.00. Depozyt za dyżur $120.00. Po 26 sierpnia opłata za szkołę wzrasta o $80.00.

ZARZĄD FUNDACJI ŚW. BRATA ALBERTA Zawiadamia naszych ofiarodawców o Walnym zebraniu, które odbędzie się 8 czerwca 2018 w Domu Polskim o godzinie 19:00. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

ZARZĄD FUNDACJI IM. ŚW. BRATA ALBERTA W CALGARY serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce. Będzie to ostatnia zbiórka przed wakacjami. Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 3-go czerwca 2018 po dziennych Mszach świętych. Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom. Bóg zapłać! Życzymy wszystkim miłego i bezpiecznego letniego wypoczynku.

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY Uprzejmie informuje, że w dniu 6-7 czerwca 2018 r. od godz: 9: 00-17: 00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe. Konsulat RP w Calgary uprzejmie informuje, że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE. W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604 688-3530. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na nastepujacy adres: Rejestracja paszportowa on-line pod adresem :https://secure.e-konsulat.gov.pl ( Kraj: Kanada; Placówka Vancouver; Sprawy paszportowe; Prosimy wybrać lokalizacje: Calgary – dyżur konsularny Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary.

ZWIĄZEK PODHALAN W CALGARY
Zaprasza wszystkich na coroczny piknik w pięknie położonym miejscu niedaleko Ghost Lake dnia 23 czerwca, 2018 o godz 13: 00. Wstęp $10 od dorosłych i młodzieży. Dzieci poniżej 12 lat wstęp wolny. W tegorocznym pikniku będą brać udział grupa „Polanie” jak i tez góralska kapela. Więcej na stronie http://www.zwiazekpodhalancalgary.ca Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy.

ZAPISY DO ZESPOŁU MAZOVIA!
Zespół Mazovia zaprasza na zapisy do młodej i utalentowanej grupy miłośników tańca i pasjonatów przygód. Gwarantujemy Wam wspomniałą przygodę z tańcem, niezapomniane wrażenia z podróży, a nowe znajomości i przyjaźnie przybliżą Wam kulturę i obyczaje waszych rówieśników z całego świata.Nie zastanawiaj się i dołącz do nas, mamy miejsce dla początkujących i bardziej doświadczonych tancerzy w trzech grupach wiekowych: 7-10lat, 11-16lat oraz 16-25 lat. Pomino, że istniejemy dopiero od 3 lat, posiadamy piękne ręcznie robione stroje, w których występowalismy już na festiwalach w San Francisco i Seattle oraz Spruce Meadows Christmas Market, Lilac festiwal iinncyh ważnych uroczystościach polskich i kanadyjskich w Calgary. Już za miesiąc wyjeżdżamy na Międzynarodowy Festiwal Folkloru do Polski ojczyzny naszych przodków. Będziemy tam jedynym zespołem polonijnym z obu Ameryk wśród wielu zespołów z całego swiata! Będziemy również uczestniczyć w warsztatach tanecznych na Podhalu- gdzie poznamy tradycje i obczyczaje góralskie.
Nasz młody zespół cechuje zapał, kreatywność oraz realizacja wyznaczonych celów. Jeśli chcesz rozwijać swój talent i zamiłowanie do tańca zapraszamy na próby 5 i 12 czerwca na godzinę 6pm do domu polskiego oraz 10 czerwca do studia tanecznego na godzinę 5pm.Dodatkowe informacje u p.Majki pod nr. telefonu 403-540-5794 lub e mail mazoviadance@gmail.com.Jeśli chcesz poznać bliżej zespół zapraszamy na facebook i stronę internetową https://mazoviapolishdance.wixsite.com/mazovia Tymczasem życzymy wszystkim wspaniałych i niezapomnianych wakacji. Do zobaczenia w nowym sezonie tanecznym.Zespół Mazovia

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY
Zaprasza wszystkich zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 10 czerwca 2018r. o godzinie 14: 30 w Domu Polskim.Zapraszamy!

ZESPÓŁ KRAKUSY
Sezon 2017/2018 z zespołem „Krakusy” dobiega końca. Przed nami jeszcze warsztaty z zespołem „Sląsk” w Koszęcine i Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju. Nasi tancerze z dumą będą reprezentować nasze miasto i społeczność na festiwalu w Polsce. Wyjazd ten będzie można śledzić na naszej stronie facebook’owej. Już od września zapisujemy nowych tancerzy na rok 2018/19. Jeżeli lubisz przygodę, ruch, taniec, śpiew i chcesz poznać nowych przyjaciół, zwiedzić nowe miejsca, poszerzyć wiedzę o kraju pochodzenia Twoich rodziców to „Krakusy” są dla Ciebie. Zapraszamy dzieci i młodzież do grup wiekowych: młodszej 10-12 lat i starszej 13-16 lat. Szczegóły dotyczące terminów zapisów będą podane w biuletynie pod koniec sierpnia. Wszelkie pytania prosimy kierować na nasz adres email’owy: krakusycalgary@gmail.com.
Życzymy wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji! Zespół Krakusy

DOM POLSKI „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą” to cytat z najbardziej znanego, ale nie jedynego wiersza Księdza Jana Twardowskiego.
Zapraszamy do Domu Polskiego w niedzielę 3 czerwca o godzinie 18: 00 na spektakl pod tytułem „Nie bój się kochać” oparty na poezji Księdza Jana Twardowskiego prezentowany przez Salon Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto. Scenariusz i reżyseria Maria Nowotarska – była aktorka teatru J. Słowackiego w Krakowie. Wykonawcy: Maria Nowotarska, Agata Pilitowska i Krzysztof Jasiński. Bilety w cenie $20 oraz ulgowe $10 dla uczniów i studentów dostępne są w Domu Polskim oraz w polskich sklepach.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

DOM DO WYNAJECIA – Arbour Lake Community
Posiadam dom do wynajęcia na Arbour Lake Community. Dom bedzie dostępny od 1 lipca. Jest w pełni wyremontowany, 2 pokoje na pietrze (w tym jeden master bedroom z łazienką i walk-in closet), osobna pełna łazienka na piętrze, przestronna kuchnia z dużą jadalnią i bardzo słoneczny salon. Basement jest także wyremontowany – 1 pokój, 1 łazienka i duży salon. Dom posiada pojedynczy garaż i dodatkowe ogrodzone miejsce obok garażu na drugie auto. Cały dom i backyard jest ogrodzony. Mieszkańcy domu będa mieli dostęp do Arbour Lake. Proszę dzwonić po więcej informacji – Joanna 403-999-4775 (3x)

OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI I CHORYMI W DOMU.
Wykwalifikowana osoba (ponad 10 lat) oferuje swoje usługi dla potrzebujących. Posiada samochód, operuje biegle językiem angielskim i polskim. Może pracować w każdej dzielnicy Calgary i Airdrie. Kontakt: Asia 403-863-8620 (4x)

PRACA
Potrzebne panie do sprzątania biur i domków. Po więcej informacji proszę dzwonić po godzinie 8: 00 wieczorem. Kontakt: 403-663-9886 (6x)

WAKACJE W BC W okolicy Creston, blisko jeziora Kootenay Lake. Można wynająć pół domu na dwie lub trzy noce albo na więcej nocy. Za jedną noc $80.00. Można ze sobą zabrać pieska. Więcej informacji można uzyskać na telefon 403-540-7736 (3x)

PRACA
Poszukuję pomocnika do układania drewnianych podłóg. Osoba zainteresowana musi mieć swój samochód i pozwolenie na pracę w Kanadzie. Praca na długie godziny tygodniowo, oraz niektóre soboty. Kontakt Mieczysław 403-990-0757 (2x)

SUITE DO WYNAJECIA W WEST KELOWNA, BC
2 sypialnie, kuchnia, łazienka z osobnym wejściem, blisko jeziora. Wynajmę od maja do sierpnia na pojedyncze dni lub na dłuższy okres. Opłata $70.00 od jednej sypialni. Kontakt Elżbieta 1-778-755-1320 (9x)

SZUKAM POMIESZCZENIA
Chciałbym wynająć pomieszczenie lub pokój od zaraz na art studio. Będę pracował tylko dniami. Proszę o kontakt 403-863-6666 (1x)

PRACA
Poszukuję panie do sprzątania domów. Zainteresowane osoby proszę o kontakt. 403-247-1251 (5x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

CEMETERY MASS
You are invited to the annual Catholic Cemetery Memorial Mass with Bishop McGrattan.
June 13 at 7:30 PM – St. Mary’s Cemetery
June 14 at 7:30 PM – Eden Brook Cemetery
Chapel of Eden Brook Funeral Home. RSVP 403-240-4032
August 22 at 7:30 PM – Queen’s Park Cemetery
August 23 at 7:30 PM – Mountain View Cemetery
Prairie View Chapel. RSVP 403-272-5555

SENIOR’S GET-TOGETHER
June is Senior’s Month! The Diocesan Office of Religious Education invites you to join in a special Pot-Luck Luncheon with Bishop Emeritus Henry at St. Joseph Parish (640 – 19 Ave NW, Calgary) on Wednesday, June 20, from 11:30 AM to 2:00 PM. Come enjoy the company of fellow seniors and be enriched with a special talk by Bishop Emeritus Henry. Desserts will be provided – just bring your potluck dish to share with all. For more information or to register, call 403-218-5501.