24 czerwca, 2018

24 czerwca, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 23 czerwca – Dzień powszedni
18: 00 – ++ Stanley Glod i za zmarłych z rodziny Glod i Kowalewskich

Niedziela, 24 czerwca – Uroczystość św. Jana Chrzciciela
8: 30 – ++ Teresa i zmarli z rodziny Michenka i za dusze w czyśćcu cierpiące
10: 30 – O Boże błogosławieństwo w rocznicę sakramentu małżeństwa dla Dominika i Madalaine, Joanne i Rayana i Marty i Michała – rodzice
12: 30 – + Jan Kułach – R. Piekut
19: 00 – + Władysław Wardzała (24 rocz) – syn z rodziną

Poniedziałek, 25 czerwca – Dzień powszedni
19: 00 – + Henrykę Bedryło
19: 00 – Za cudowne ocalenie córki

Wtorek, 26 czerwca – Dzień powszedni
19: 00 – + Antoni Peryt (6 rocz) – córka z rodziną
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Konrada z okazji Urodzin i opiekę Matki Bożej dla całej rodziny na podróż do Polski

Środa, 27 czerwca – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Sebastiana w dniu Urodzin – dziadkowie
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Marka Pieczara i jego rodziny

Czwartek, 28 czerwca – Wspomnienie św. Ireneusza, Biskupa i męczennika
19: 00 – ++ Weronika i Jan Nowak
19: 00 – + Adolf Pajewski

Piątek, 29 czerwca – Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
9: 00 – Za parafian
19: 00 – O zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Józefa Zdończyk i łaski Ducha św dla całej rodziny – przyjaciele

Sobota, 30 czerwca – Dzień powszedni
8: 30 – W intencji parafian
18: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Sr. Lucyny z okazji imienin

Niedziela, 1 lipca – XII Niedziela zwykła
8: 30 – + Jadwiga Falkowska
10: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Klary z okazji Urodzin
12: 30 – ++ Jan i Renata Kułach
19: 00 – + Robert Śniadała (10 rocz)

UROCZYSTOŚĆ ŚW. JANA CHRZCICIELA
Iz 49,1-6; Dz 13,22-26; Łk 1,57-66.80
Ref: Sławię Cię, Panie, za to, żeś mnie stworzył

„Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna”. Elżbieta uchodziła dotąd za niepłodną. Domyślamy się, że oboje z mężem Zachariaszem głęboko cierpieli z powodu braku potomstwa. Byli ponadto posunięci w latach. Jednak Bóg, który niemożliwe czyni możliwym, miał w tym swój plan. Okazał im miłosierdzie, obdarzając płodnością i powołując do roli rodziców Jana Chrzciciela (hebr. Jochanan znaczy: „Jahwe okazał łaskę”). Dla wszystkich stało się jasne, że była to interwencja Boga. Wiele razy spotykamy w Biblii opisy cudownych narodzin. Opisy te, podobnie jak postacie Elżbiety i Zachariasza, zapraszają nas do modlitwy za wszystkich małżonków cierpiących z powodu niepłodności. Oby zaufali Bogu i doznali wsparcia ze strony ludzi. Optymizmem i nadzieją napełnia w tym kontekście fakt rozwoju naprotechnologii, która niesie pomoc niepłodnym małżonkom, odwołując się do naturalnych metod, niesprzecznych z prawym sumieniem.
„A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga”. Imię Zachariasz pochodzi od hebrajskiego rdzenia „zakar”, oznaczającego pamięć, wspominanie, które jest jednocześnie aktualizacją zbawczych dzieł Boga dokonanych w historii. W swej pieśni Zachariasz błogosławi Boga za okazane miłosierdzie i że „wspomniał na swe święte przymierze”. Jego modlitwa dziękczynna jest zachętą, byśmy i my nie zapominali zbawczych dzieł Boga dokonanych w naszej historii. Niech Duch Święty nas oświeci, abyśmy umieli je dostrzegać i rozpoznawać.
„Kimże będzie to dziecię?” Takie pytanie stawia sobie wielu rodziców i bliskich przy narodzinach dziecka. „Na kogo wyrośnie? Jaka będzie jego droga? Jaka jego życiowa misja?” Pytania te, pełne nadziei i dobrych pragnień, przypominają nam, że życie każdego z nas jest niepowtarzalnym darem Boga. Każdy jest Jego dzieckiem, każdego Bóg kocha i każdy jest Mu potrzebny. Jan Chrzciciel miał swoją drogę i swoją misję. Dziękujmy Bogu za nasze życie i powołanie. Prośmy, abyśmy umieli je rozpoznać i Jemu powierzyć. Niech powyższe pytania uczą nas także troski i odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia.

LEKTORZY – 23-24 czerwca
18: 00 – M. Domaradzki, M. Kulaga, M. Edgar
8: 30 – O. Pepłowski, A. Rudzińska, P. Adamski
10: 30 – M.Łabinowicz, M. Iskra, L. Shelley
12: 30 – Z. Topor, D. Topor, J. Bogusławska
19: 00 – T. Kot, S. Teresa, M. Iskra

W NASZEJ WSPÓLNOCIE
NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE
Zapraszamy w miesiącu czerwca na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które są po Mszy św. wieczornej o godz. 19:00

TOGETHER IN ACTION – 2018
W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 18,209.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

50. ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POKOJU W CALGARY: 1968-2018 Sztandar Jubileuszowy W październiku obecnego 2018 roku będziemy szczególnie świętować 50. Rocznicę poświęcenia naszego polskiego kościoła. Z tej okazji przybędzie do nas J.E. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek SCH i odprawi uroczystą, dziękczynną Mszę św. Jubileuszową w niedzielę, 14 października o godzinie 12: 30 w kościele polskim. Z tej okazji, jako wyraz naszego dziękczynienia Bogu i radości z posiadania świątyni, w której Polacy modlą się od lat w języku ojczystym, przyjmują Sakramenty Święte i są odprowadzani na odpoczynek wieczny – pragniemy ufundować Sztandar ku czci Chrystusa Króla Wszechświata, Który szczególnie patronuje Księżom, prowadzącym naszą parafię, Księżom z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej. Sztandar Jubileuszowy ma być poświęcony w niedzielę, 14 października br. Pragniemy, aby każdy parafianin, każdy wierny i każda Organizacja Polonijna włączyła się – w miarę swoich możliwości – do ufundowania tego Sztandaru Jubileuszowego, gdyż każdy z nas pragnie złożyć hołd i wyrazić swą miłość Chrystusowi Królowi oraz wdzięczność za polską parafię i kościół, gdzie możemy modlić się w j. ojczystym. Z góry dziękujemy za poparcie tej ważnej inicjatywy. Niech Chrystus Król obdarza wszelkimi łaskami. Ofiary, czeki można wystawiać na adres parafii z dopiskiem: Sztandar Jubileuszowy.- Rada Parafialna

MSZE ŚW. PORANNE PODCZAS WAKACJI
Przez okres wakacji nie będzie sprawowanych Mszy św. porannych w piątki i soboty. Tylko w pierwszy piątek miesiąca 6 lipca i 3 sierpnia poranna Msza św, a po porannej Mszy św. będzie sprawowana całodniowa Adoracja do Najświętszego Sakramentu. Przez okres wakacji nie będzie odwiedzin chorych i starszych z naszej parafii.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 24 czerwca do 8 lipca rodzina Krystyny Bukry będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

WYJAZDY NA WAKACJE
Wielu naszych parafian udaje się na wakacje i odwiedziny rodzin w Polsce i innych krajach. Na drogę pokoju i pomyślności niech was kieruje wszechmogący Bóg, a Rafał Archanioł niech towarzyszy wam w drodze. Wakacje niech będą dla wszystkich błogosławionym czasem duchowego odrodzenia.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA
Przez okres wakacyjny będzie nieczynna. Termin do oddania zaległych książek upływa dzisiaj w niedzielę 24 czerwca, i to będzie ostatni dzień czynnej biblioteki. Prosimy bardzo, aby do tego terminu książki zostały zwrócone.

PIELGRZYMKA ŚLADAMI OJCA PIO 25SEP-03OCT 2018.
Biuro turystyczne Urszula Gut – The Travel Agent Next Door zawiadamia, że są jeszcze miejsca na angielsko-języczną 9-dniową Pielgrzymkę śladami Ojca Pio w 50 rocznicę jego śmierci i 100-lecie otrzymania stygmatów. Cena $1794 cad plus przelot do Rzymu. W programie pielgrzymki Audiencja Papieska, zwiedzanie WATYKANU, RZYMU i jego największych Bazylik, MONTE CASSINO, PIETRELCINA (miejsce narodzin Ojca Pio), SAN GIOVANNI ROTONDO z Kościołami i miejscem spoczynku Ojca Pio, MONTE SAN’ANGELO z Sanktuarium św. Michała Archanioła, LANCIANO z Sankuarium Cudu Eucharystycznego, LORETO i jego Sanktuarium z Świętym Domkiem, ASYZ z Bazylikami św. Franciszka i św. Klary oraz CASCIA z Sanktuarium św. Rity. Możliwość dołączenia do wcześniejszej wycieczki na WYBRZEŻE AMALFI i WYSPE CAPRI (17SEP-25SEP). Cena $1909 cad plus przelot i opcjonalne ubezpieczenie. W planie Rzym, Neapol, Pompeje, Sorrento, Capri, Wybrzeże Amalfi. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Urszulą Gut pod numerem 403.407.0177 lub na email ugut@ttand.com

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
DO SPRZEDANIA
Sprzedam rowery męskie, damskie i dziecięce. Tel: 403-246-6999 (4x)

PRACA
Zatrudnię do pracy stolarza oraz pomocnika stolarskiego. Minimum 3 lata doświadczenia zawodowego. Kontakt: Łukasz 403-660-6223. (2x)

PRACA
Poszukuję osoby do opieki nad starszą panią. Praca 20 godzin tygodniowo od poniedziałku do piątku w dzielnicy NW. Wymagane pozwolenie na pracę i samochód. Tel:403-863-0425 (3x)

PRACA
Potrzebne panie do sprzątania biur i domków. Po więcej informacji proszę dzwonić po godzinie 8: 00 wieczorem. Kontakt: 403-663-9886 (3x)

OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI I CHORYMI W DOMU.
Wykwalifikowana osoba (ponad 10 lat) oferuje swoje usługi dla potrzebujących. Posiada samochód, operuje biegle językiem angielskim i polskim. Może pracować w każdej dzielnicy Calgary i Airdrie.
Kontakt: Asia 403-863-8620 (1x)

SUITE DO WYNAJECIA W WEST KELOWNA, BC
2 sypialnie, kuchnia, łazienka z osobnym wejściem, blisko jeziora. Wynajmę od maja do sierpnia na pojedyncze dni lub na dłuższy okres. Opłata $70.00 od jednej sypialni. Kontakt Elżbieta 1-778-755-1320 (6x)

PRACA
Zatrudnimy kobiety do sprzątania domów. Stawki 17 – 20 $/h. Wynagrodzenie dla kobiet używających do pracy własnego samochodu – 22 – 25 $/h. Po więcej informacji proszę dzwonić: 403-242-8293 lub 587-700-7740.(4x)

WZROSŁA LICZBA KATOLIKÓW NA ŚWIECIE
Na świecie nieznacznie wzrosła liczba katolików. Jest ich obecnie 1 mld 299 mln. Najbardziej katolickim krajem wciąż pozostaje Brazylia. Europa i Ameryka Północna to kontynenty stagnacji, chrześcijaństwo najbardziej dynamicznie rozwija się w Afryce. Dane te zawierają opublikowane właśnie Rocznik Papieski (Annuario Pontificio 2018) oraz Rocznik Statystyczny Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae 2016). Dane statystyczne odnoszą się do 2016 roku i obejmują poprzedzające go sześciolecie. Wynika z nich, że liczba chrześcijan wprawdzie wzrosła o 1,1 proc, ale wzrost ten był niższy niż w poprzednich latach. Najbardziej dynamicznie Kościół rozwija się na Czarnym Lądzie, gdzie mieszka 17,6 proc. wszystkich katolików. W 2010 r. było ich tam 185 mln. W badanym okresie ich liczba wzrosła prawie o jedną czwartą (23,2 proc.) i jest ich obecnie ponad 228 mln. Najwięcej mieszka w Demokratycznej Republice Konga i Nigerii. W obu Amerykach, gdzie żyje prawie połowa (48,6 proc.) wszystkich członków Kościoła katolickiego na świecie najbardziej katolickimi krajami są Brazylia i Meksyk. W Azji są to Filipiny (85 mln katolików) i Indie (22 mln katolików). W Europie mieszka 22 proc. wszystkich katolików świata. Roczniki donoszą jednak o dużej stagnacji na Starym Kontynencie, co przejawia się m.in. w wyraźnie widocznym spadku liczby kapłanów, sióstr zakonnych a także seminarzystów. Podobnie sytuacja wygląda w Ameryce Północnej.
Na świecie posługuje ponad 5 tys. 350 biskupów, prawie 415 tys. kapłanów (67,9 proc. z nich to księża diecezjalni, a 32,1 zakonnicy) oraz 46 tys. diakonów stałych. Jest też 659 tys. sióstr zakonnych. Ich liczba jedna zmalała ostatnio o prawie 9 proc.

KATECHEZA PAPIEŻA FRANCISZKA
W ubiegłą środę rozpoczęliśmy nowy cykl katechez na temat przykazań. Zobaczyliśmy, że Pan Jezus nie przyszedł, aby znieść Prawo, ale aby je wypełnić. Powinniśmy coraz lepiej rozumieć tę perspektywę.W Biblii przykazania nie żyją dla siebie, ale są częścią powiązania, relacji. Pan Jezus nie przyszedł na to, aby obalić Prawo, ale je wypełnić. Istnieje zatem ta relacja Przymierza [1] między Bogiem a Jego ludem. Na początku rozdziału 20 Księgi Wyjścia czytamy: „zaczął Bóg wypowiadać słowa” (w. 1). Wygląda to na otwartość, taką jak inne, ale w Biblii nie ma nic banalnego. Tekst nie mówi „Bóg ogłosił te przykazania”, ale „te słowa”. Tradycja żydowska będzie zawsze nazywała Dekalog „Dziesięcioma słowami”. A termin „dekalog” oznacza właśnie to [2]. I chociaż słowa te mają formę praw, obiektywnie są przykazaniami. Dlaczego zatem autor natchniony używa właśnie tutaj terminu „dziesięć słów”, a nie „dziesięć przykazań”? Jaka jest różnica między nakazem a słowem? Nakaz jest przekazem, który nie wymaga dialogu. Natomiast słowo jest podstawowym środkiem relacji, jako dialogu. Bóg Ojciec stwarza za pośrednictwem swojego słowa, a Jego Syn jest Słowem, które stało się ciałem. Miłość karmi się słowami, podobnie jak wychowanie czy współpraca. Dwie osoby, które się nie kochają, nie potrafią się ze sobą komunikować. Kiedy ktoś przemawia do naszego serca, nasza samotność się kończy, otrzymuje słowo, dawany jest przekaz. A przykazania są słowem Boga: Bóg przekazuje siebie w tych dziesięciu słowach i oczekuje naszej odpowiedzi. Czym innym jest otrzymywanie rozkazów, a czym innym jest dostrzeżenie, że ktoś próbuje z nami rozmawiać. Mogę wam powiedzieć: Dziś jest ostatni dzień wiosny, ciepłej wiosny,”. To jest prawda, a nie dialog. Ale jeśli wam mówię: „Co myślicie o tej wiośnie?” to zaczynam dialog. Przykazania są dialogiem. Przekaz: „Realizuje się dzięki przyjemności rozmawiania i dzięki konkretnemu dobru przekazywanemu między tymi, którzy się kochają za pośrednictwem słów. Jest dobrem, które nie polega na rzeczach, ale istnieje w samych osobach dających się nawzajem w dialogu” (Adhort. ap. Evangelii gaudium, 142). Ale ta różnica nie jest czymś sztucznym. Popatrzymy, co się stało na początku. Kusiciel, dialbeł chce oszukać mężczyznę i kobietę w tym punkcie: chce ich przekonać, że Bóg zabronił im spożywania owocu z drzewa dobra i zła, aby byli posłuszni. Wyzwanie polega właśnie na tym: czy pierwsza norma, jaką Bóg dał człowiekowi, jest podejściem despoty, który zabrania i zmusza, czy też troska ojca, który opiekuje się swoimi dziećmi i chroni je przed samozagładą? Czy jest to słowo, czy też nakaz? Najbardziej tragiczne spośród różnych kłamstw, jakie wąż mówi Ewie, to podsunięcie myśli o bóstwie zazdrosnym- „Bóg wam zazdrości”- i bóstwie zaborczym – „Bóg nie chce, abyście byli wolni”. Fakty udowadniają, że wąż kłamał (Rdz 2, 16-17, 3.4-5). Skłoniłby myśleć, że słowo miłości było nakazem. Człowiek stoi w obliczu tego rozdroża: czy Bóg narzuca mi różne sprawy, czy też się o mnie troszczy? Czy Jego przykazania są tylko prawem, czy też zawierają słowo, aby otoczyć mnie troską? Czy Bóg jest panem, czy Ojcem? Bóg jest Ojcem: nigdy o tym nie zapominajcie. Nawet w strasznych sytuacjach, pomyślcie, że mamy Ojca, który kocha nas wszystkich. Czy jesteśmy poddanymi czy też dziećmi? To zmaganie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nas występuje nieustannie: tysiąc razy musimy wybierać między mentalnością niewolnika a mentalnością synowską. Nakaz pochodzi od pana, słowo- od ojca. Duch Święty jest Duchem synostwa, jest Duchem Jezusa. Duch niewolników może tylko przyjąć Prawo, jako ucisk i może wytworzyć dwa przeciwstawne rezultaty: albo życie złożone z powinności i obowiązków, albo gwałtowna reakcja odrzucenia. Całe chrześcijaństwo jest przejściem od litery Prawa do Ducha, który daje życie (2 Kor 3, 5-17). Jezus jest Słowem Ojca, nie jest potępieniem Ojca. Jezus przyszedł, aby zbawić swoim, a nie, aby nas potępić. Widać to, gdy dany mężczyzna lub kobieta przeżyli to przejście, albo nie. Ludzie zdają sobie sprawę, czy dany chrześcijanin myśli po synowsku, czy też jak niewolnik. I my sami pamiętamy, czy nasi wychowawcy zajmowali się nami jak ojcowie i matki, czy też tylko narzucali nam zasady. Przykazania są drogą do wolności, bo są słowem Ojca, który nas wyzwala na tej drodze. Świat nie potrzebuje legalizmu, ale troski. Potrzebuje chrześcijan o synowskich sercach [3]. Potrzebuje chrześcijan o sercu synowskim: nie zapominajcie o tym.
PRZYPISY:
1. 20 rozdział Księgi Wyjścia poprzedzony jest darem Przymierza w rozdziale 19, w którym centralne miejsce znajdują słowa: „Teraz, jeśli pilnie słuchać będziecie głosu mego i strzec mojego przymierza, będziecie szczególną moją własnością pośród wszystkich narodów, gdyż do Mnie należy cała ziemia. Lecz wy będziecie Mi królestwem kapłanów i ludem świętym” (Wj 19,5-6). Terminologia ta znajduje symboliczną syntezę w Kpł 26,12: „Będę chodził wśród was, będę waszym Bogiem, a wy będziecie moim ludem” i dojdzie aż do zapowiedzi Mesjasza w Iz 7,14 czyli Emmanuela, która pojawia się ostatecznie w Mt 1,23: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: «Bóg z nami»”. To wszystko wskazuje na zasadniczo relacyjną naturę wiary hebrajskiej a najpełniej – wiary chrześcijańskiej.
2. Por. również Wj 34,28b: „I napisał na tablicach słowa przymierza – Dziesięć Słów”.
3. Por. JAN PAWEŁ II, Enc. Veritatis splendor, 12: „Dar Dekalogu jest obietnicą i znakiem Nowego Przymierza, w którym prawo zostanie na nowo i ostatecznie zapisane w sercu człowieka (por. Jr 31, 31-34), zastępując prawo grzechu, które to serce skaziło (por. Jr 17, 1). Zostanie, więc dane serce „nowe”, ponieważ zamieszka w nim „nowy duch”, Duch Boży (por. Ez 36, 24-28)”.

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

DIECEZJALNE OBOZY DLA DZIECI
Arcatheos Summer Boys Camp is scheduled to run for boys 13 – 17 from August 1-11, Price: $689.00, and for boys ages 7 – 12 from August 6 to August 11. Price $479.00. See www.arcatheos.com for details.
Captivenia Summer Girls Camp is scheduled to run for girls 13 – 17 from July 18 – 28. Price $ 689.00, and for girls ages 9 – 13 from July 22 – 28.Price $479.00 See www.captivenia.com for more details.

ONE ROCK 2.0 (SEP 29) WITH PATRICK COFFIN, LIZZIE REEZAY AND BRIAN HOLDSWORTH – PREREGISTER One Rock 2.0 is excited to announce that Patrick Coffin, Lizzie Reezay, and Brian Holdsworth will be joining us! Catholic young adults in the Diocese of Calgary (ages 18-35) are invited to pre-register: www.onerock.ca

MARRIAGE PREPARATION – Catholic Family Services: July 20 – 22 at St. Joseph Parish (640 – 19 Ave NW). Cost: $225/couple. For more information, contact CFS at 403-233-2360 | www.cfs-ab.org – Life & Family Resource Centre: August 27 (followed by Sep 14-15), or September 24 (followed by Oct 12- 13). For more dates, registration or information, contact 403-218-5505 or email lifeandfamily@calgarydiocese.ca | events.calgarydiocese.ca