9 września, 2018

9 września, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 8 września – Święto Narodzenia NMP
18: 00 – Za parafian

Niedziela, 9 września – XXIII Niedziela zwykła
8: 30 – O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Heni i Edmunda oraz ich dzieci – mama
10: 30 – + Dariusz Ciok – żona z dziećmi
12: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Jolanty, Grażyny i Ireny w dniu Urodzin – Anna
19: 00 – ++ Stanisława i Edward Celeda oraz zmarli z rodziny Wiszowaty

Poniedziałek, 10 września – Dzień powszedni
19: 00 – + William Hanus

Wtorek, 11 września – Dzień powszedni
19: 00 – + Małgorzata Szott

Środa, 12 września – Dzień powszedni
19: 00 – ++ Zygmunt Michalik oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Czwartek, 13 września – Wspomnienie św. Jana Chryzostoma, Biskupa i Doktora Kościoła
19:00 – Za parafian

Piątek, 14 września – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
19:00 – + Maria Grabowska

Sobota, 15 września – Wspomnienie NMP Bolesnej
18: 00 – ++ Teofila i Stanisław

Niedziela, 16 września – XXIV Niedziela zwykła
8: 30 – O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św dla Bronisławy i Zbigniewa Koneckich z okazji 50 rocz. Sakramentu małżeństwa
10: 30 – ++ Katarzyna i Karol Kowal
12: 30 – Za wszystkich walczących i poległych we wrześniowej inwazjii na Polskę w dniu 1 i 17 września w 1939 roku.
19: 00 – ++ Władysław i Ksawera Dąbrowscy i zmarli z rodziny Maciejowskich

LEKTORZY – 8-9 września
18: 00 – R. Kohnke, M. Iskra, M. Edgar
8: 30 – M. Podgórny, A. Rudzińska, P. Podgórny
10: 30 – A. Kamieniak, S. Teresa, K. Kamieniak
12: 30 – O. Pietras, S. Salome, T. Miazga
19: 00 – W. Grabowski, A. Wojciechowski, W. Grabowski

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
Iz 35, 4-7a; Jk 2, 1-5; Mk 7, 31-37
Ref: Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego
Niesprawiedliwość na tym świecie stanowi jedno z poważnych oskarżeń Boga. Jeśli to Jego świat, a On jest doskonałą sprawiedliwością, to dzieło zda się przeczyć istnieniu takiego Twórcy. Niesprawiedliwie jest rozdzielana uroda, zdrowie, długość życia, siły, nie mówiąc już o niesprawiedliwości w posiadaniu dóbr tego świata. Jedni posiadają tak wiele, że trudno im to obliczyć, a inni nie mają na kromkę chleba dla umierającego z głodu dziecka. Wprawdzie o tę niesprawiedliwość w podziale materialnego bogactwa może być oskarżony człowiek a nie Bóg, lecz skoro zachłanność jednych wyrządza krzywdę drugim, a Bóg rządzi światem, to powinien ingerować broniąc skrzywdzonych. Tak czy owak, myślenie w kategoriach doczesnych o niesprawiedliwości istniejącej na tym łez padole bardzo utrudnia wiarę w istnienie sprawiedliwego i kochającego Boga. Św. Jakub w swoim liście zwraca jednak uwagę na inny rodzaj bogactwa dostępnego dla każdego człowieka, tak jak dostępne jest słońce, które sprawiedliwie oświeca i ogrzewa wszystkich mieszkańców ziemi. Tym bogactwem jest wiara. Każdy człowiek może w jej promieniach tak rozwinąć swoje serce, doprowadzić je do takiej dojrzałości, że skarby tego świata wobec niej są jak kropla wody znikająca pod tchnieniem wiatru. I tu objawia się sprawiedliwość Boga w sposób przedziwny. Oto ludzie ubodzy, tzn. niedysponujący dobrami cenionymi na tej ziemi, są o wiele podatniejsi na działanie łaski wiary niż ludzie bogaci. Najmocniejsze słowa Jezusa o przeszkodach na drodze rozwoju wiary dotyczą bogactwa. Wystarczy wspomnieć jedno: „Łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego”. Dobra doczesne zasypują człowieka jak lawina, z tą różnicą, iż jest to lawina dobrego jedzenia, picia, pięknego ubrania, wygodnego mieszkania, podziwu w oczach otoczenia. Człowiekowi nie chce się spod tej lawiny wydostać, jest mu pod nią dobrze. Nie ma nawet czasu spojrzeć na zegarek swego życia, by ocenić, że śmierć zbliża się szybkimi krokami, a żadnego z tych dóbr doczesnych do wieczności przenieść nie potrafi. Śmierć go wydobędzie spod tej lawiny nagiego, o niedorozwiniętym sercu, ukazując równocześnie zaprzepaszczone przez niego wielkie możliwości rozwoju. W Ewangelii jest mowa o wielu ludziach ubogich w oczach tego świata — to trędowaci, niewidomi, niemi, głusi, sparaliżowani, chorzy na wodną puchlinę, trawieni gorączką, nieszczęśliwi po śmierci najbliższych. To oni najusilniej szukali Jezusa i oni zostali przez Niego najbardziej ubogaceni. Wiara doskonaliła ich serca. Wiara też umożliwiała im otrzymanie cennych wartości.

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

REKOLEKCJE KSIĘŻY CHRYSTUSOWCÓW
Od poniedziałku 10 września do soboty 15 września Ks. Proboszcz będzie uczestniczył w dorocznych rekolekcjach Księży Chrystusowców. W czasie nieobecności Księży, Msze św będą sprawowane przez Ks. Stefana Ganowicza natomiast nie będzie sprawowanych Mszy św. w piątek i sobotę rano. Wszelkie inne sprawy prosimy załatwiać w biurze parafialnym w godzinach pracy biura, lub przez telefon.

WIZYTA O. TADEUSZA RYDZYKA CSsR W NASZEJ PARAFII
W dniach 15-16 września odwiedzi naszą wspólnotę parafialną O. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja i TV Trwam oraz O. Jacek Cydzik CSsR, delegat Radia Maryja na Kanadę. Kapłani redemptoryści wygłoszą kazania na wszystkich Mszach świętych w niedzielę 16 września. Eucharystii o godzinie 12:30 pm będzie przewodniczył O. Tadeusz Rydzyk CSsR, zapraszamy delegacje i poczty sztandarowe różnych organizacji. Bezpośrednio po wspomnianej Mszy świętej będzie obiad w sali parafialnej i okazja do spotkania z naszymi gośćmi. Bilety w cenie $ 30 są do nabycia w sali parafialnej u Ireny Miazgi tel: 403-248-6851. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu.

TOGETHER IN ACTION – 2018 W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 20,214.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od niedzieli 9 września do końca miesiąca nie ma rodziny zapisanej, która mogłaby się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

KAWIARENKA
We wrześniu panie z grupy„Młodzi Duchem zapraszają do kawiarenki.

KONCERT CHARYTATYWNY – JUBILEUSZOWY
„ZAUFAJ MARYI”
W niedzielę, 14 października odbędzie się w Domu Polskim o godzinie 15:30 Koncert Charytatywny ku czci Św. Jana Pawła II pt. ZAUFAJ MARYI. Serdecznie zapraszamy całą Polonię na ten szczególny Koncert Charytatywny – Jubileuszowy związany z 40. Rocznicą wyboru Papieża – Polaka oraz 50. Rocznicą poświęcenia kościoła polskiego p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary. Gościem honorowym Koncertu będzie J.E. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek z Polski. W Koncercie usłyszymy pieśni w wykonaniu chóru Vox Populi, słowa Św. Jana Pawła II, poezję w wykonaniu dzieci i młodzieży, śpiew Górali oraz zobaczymy piękne tańce w wykonaniu Zespołów: GAICZEK, KRAKUSY, POLANIE, MAZOVIA, MŁODZI DUCHEM. Celem Koncertu jest wsparcie działalności ruchu pro-life w Polsce oraz pomoc opuszczonym dzieciom i młodzieży na Kresach i dzieciom specjalnej troski. Wstęp wolny – DAR SERCA.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Koncercie i poparcie tak ważnych celów. Niech Maryja, ku czci, której Koncert jest dedykowany, wynagrodzi dobroć serc, wypraszając wszelkie potrzebne łaski.

50. ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POKOJU W CALGARY: 1968 -2018
W niedzielę, 14 października zostanie odprawiona Jubileuszowa Msza św. dziękczynna w 50. Rocznicę poświęcenia kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie Jego Eksclencja Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek, który specjalnie przybędzie z Polski i poświęci nowy Sztandar Parafialny podczas Jubileuszowej Mszy św. Serdecznie zapraszamy wszystkich Polaków, a zwłaszcza Parafian na tę szczególną Mszę św. Prosimy również wszystkie Poczty Sztandarowe o przybycie, by godnie podziękować Panu Bogu za poświęcenie kościoła, w którym możemy uczestniczyć we Mszy św., modlić się i przyjmować Sakramenty Święte w języku ojczystym oraz obchodzić uroczystości patriotyczno-religijne. Prosimy także przedstawicieli wszystkich Zespołów Tanecznych o przybycie w ludowych strojach oraz Górali. Niech z naszych serc popłynie pełne wdzięczności, radosne TE DEUM LAUDAMUS („Ciebie, Boga, wysławiamy”) oraz AVE MARIA, wyrażające naszą miłość Bogu i Królowej Pokoju, Pani Jasnogórskiej, Która patronuje polskiej parafii.
Za wszelkie ofiary złożone na nowy Sztandar Parafialny składamy serdeczne dzięki. Niech Dobry Bóg i Matka Najświętsza wynagrodzi szczególnymi łaskami Ofiarodawców. BÓG ZAPŁAĆ.

SPRZEDAŻ KSIAŻEK śp KSIĘDZA JANA KACZKOWSKIEGO odbędzie się 9-go września w sali parafialnej. Dochód ze sprzedaży przekazany będzie na działalność Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku.
KSIĄDZ JAN KACZKOWSKI (1977-2016)
Ksiądz Jan otrzymał święcenia kapłańskie w 2002 r. po ukończeniu Seminarium Duchownego w Gdańsku. Pomimo poważnych problemów zdrowotnych zdobył doktorat z teologii i bioetyki. Inspirowany postawą ojca Pio zbudował w Pucku hospicjum, które prowadził przez wiele lat jako dyrektor duchowy. Pomagał ludziom w cierpieniu. Zmarł w wieku 39 lat na nieuleczalnego nowotwora mózgu. Pod koniec życia zwracał sie do ludzi z prośbą, aby wspierali puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, na którego istnieniu bardzo mu zależało. Kupując ksiażki księdza Jana pomagamy, bo pieniądze ze sprzedaży bedą przekazane na cele Hospicjum.
„Grunt pod nogami” to zbiór kilkunastu kazań wygłoszonych przez ks.Jana z okazji różnych spotkań z wiernymi. Rozważania te sa pełne wielu glebokich przemyśleń. Ksiądz Jan omawia wiele ważnych tematów. Najważniejsze wartości, takie, jak miłość do bliźniego, uczciwość, chęć pomocy innym, jak również sama wiara w Boga, to najczęściej poruszane przez księdza kwestie.
„Życie na pełnej petardzie”
Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia.
Jan Kaczkowski pisze o swoim życiu, rodzinie, dorastaniu i seminarium, oraz o założeniu i pracy w hospicjum. Pisze o swojej nieuleczalnej chorobie nowotworowej. Porusza temat relacji człowieka z Bogiem, o zbawieniu oraz o sumieniu, jako najwyższej formy moralności. Pisze o antykoncepcji, aborcji i godności człowieka. Opisuje, co go denerwuje w polskim katolicyzmie, o niejednokrotnej płytkosci i obłudzie.
„Dasz radę” jest zapisem ostatniej rozmowy księdza z autorką, Joanną Podsądecką. Przekazuje ona odpowiedzi księdza Jana na pytania o kwestie duchowe, moralne i seksualne. Ksiądz Jan wypowiada sie na temat antykoncepcji, życia przed małżenstwem i w rodzinie Ksiądz mówi też o grzechu, modlitwie, cierpieniu i śmierci. Mówi o ważności przebaczania.
„Życie pod prąd” zawiera relacje o księdzu Janie przekazane przez jego rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, oraz ludzi, którzy weszli z nim w kontakt w różnych etapach jego życia. “Zezowaty i pyskaty” ksiądz Jan szedł pod prąd i czesto narażał sie ludziom, którzy postępowali niezgodnie z Ewangelia. Księdza Jana mówienie “prosto z mostu” było i jest niejednokrotnie krytykowane.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA będzie otwarta w niedzielę 9-go września od 9:30-14:00. Prosimy czytelników o zwrot ksiażek wypożyczonych na okres wakacyjny i zapraszamy do czytania nowości.

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2018
Katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (Blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dni. Dyżur na sali parafialnej rozpocznie się w niedzielę 16 września. Dodatkowo dla naszej parafii jest wyznaczony dzień 28 września i 19 października od godziny 7: 00 rano do 13:00. Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

SZKOŁA POLSKA
Zajęcia w szkole rozpoczynają się: w piątek, 14 września – kl. 7 -12 ( godz.17: 30), w sobotę 15 września – kl. 0 – 6 ( godz. 9: 45) . Msza św. rozpoczynająca nowy rok szkolny odbędzie się w niedzielę 23 września o godz. 10:30.

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA
Zapraszamy wszystkich członków Rycerzy Kolumba na miesięczne zebranie, które odbędzie się w środę 12 września o godz. 20:00.

ZARZĄD FUNDACJI IM. ŚW. BRATA ALBERTA W CALGARY
Serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej pierwszej po wakacjach zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce. Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedzielę 9-go września 2018 po dziennych Mszach świętych. Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

DYŻUR PASZPORTOWY
Uprzejmie informujemy, że najbliższy dyżur paszportowy w prowincji Alberta odbędzie się w następujących terminach: Edmonton 22-23 października 2018, Calgary 24-25 października 2018. Wszelkie szczegóły dotyczące zapisów na dyżur znajdują się w ogłoszeniu na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Vancouver www.vancouver.msz.gov.pl lub www.vancouver.mfa.gov.pl
Zygmunt Potocki konsul hon. RP w Calgary

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY (PCA)
Zaprasza zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji na miesięczne zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się w niedzielę, 9 września w Domu Polskim. Początek o godz.14.30

KOMUNIKAT SPK KOŁO NR 18 W CALGARY.
Zarząd SPK Koła nr 18 zaprasza zgodnie z naszym kalendarzem na Mszę Św. mundurową w dniu 16 września br. o godz. 12.30 w intencji wszystkich walczących i poległych we wrześniowej inwazjii na Polskę w dniu 1 i 17 września w 1939 roku. Wrzesień jest pamiętnym miesiącem dla uczczenia pamięci wielu Polaków, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny jak w kraju tak i na różnych frontach. Zapraszamy wszystkich członków Koła, harcerzy, społeczność polonijną oraz tych, którzy stracili najbliższych w tej wrześniowej kampanii o wzięcie udziału w tej Mszy. Prosimy Poczet Sztandarowy oraz członków Koła w mundurach. Jednocześnie informujemy, że pierwsze tegoroczne powakacyjne Zebranie członków Koła odbędzie się również w dniu 16 września o godz. 14.30 w Domu Polskim. Serdecznie zapraszamy na zebranie członków oraz chętnych do wstąpienia w szeregi naszego Stowarzyszenia.

CELEBRATING POLAND.
Dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie oraz Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, koło #18 organizują 3-dniowe wydarzenie pod nazwą CELEBRATING POLAND. Wydarzenie będzie miało miejsce w Domu Polskim w dniach 26-28 października 2018 (piątek-sobota-niedziela). Planowany program można znaleźć na witrynie www. celebrating poland.ca. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia Domu Polskiego w ostatni weekend października. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich mieszkańców Calgary i Alberty. Jednym z projektów związanych z tym wydarzeniem jest wspólna fotografia naszej społeczności polonijnej w Calgary. Taką ‘rodzinną’ fotografię Polonii w Calgary pragniemy wykonać w niedzielę, 30 września, o godz.11.45, pomiędzy Mszami Św. Prosimy wszystkich będących na Mszy o 10.30 o pozostanie nieco dłużej, a tych planujących obecność na Mszy o 12.30 o przybycie nieco wcześniej, aby była nas spora polonijna grupa na wspólnej fotografii na tle naszego kościoła.
Uwaga: obecność w czasie robienia zdjęć upoważnia organizatorów CELEBRATING POLAND do wykorzystania fotografii z wizerunkami sfotografowanych osób w celach wystawowych w ramach wydarzenia CELEBRATING POLAND.

ZESPÓŁ MAZOVIA ZAPRASZA NA ZAPISY!
Dzieci w wieku 7-10 lat, młodzież w wieku 11-16 lat oraz 17-25 lat w niedzielę dnia 9 września, 2018 od godziny 17:30-20:00. Miejsce: W&M Physical Theatre 4005 9 St SE, Calgary, Alberta. Oferujemy naukę tańców i piosenek oraz kultywujemy polskie tradycje. Po przez udział w występach również międzynarodowych nawiązyjemy nowe przyjaźnie, poznajemy ciekawych ludzi, historię i kulturę innych krajów. Chętnych prosimy o kontakt z p.Majką Kowalczyk pod numer telefonu 403-540-5794
lub email mazoviadance@gmail.com

POLSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA LUDOWEGO “POLANIE”
Zaprasza chłopców od 16 – roku życia wzwyż do tańca w naszym zespole. Edyszyn odbędzie sie dnia 9 & 12 wrzesnia 2018 od godziny 4: 30 do godziny 6: 00 w sali w Domu Polskim przy 3015-15 St.NE Calgary. Lista tancerek na rok 2018/2019 jest już zamknięta. Proszę przygotwać buty do tańca i sportowe ubrania. Po wiecej informacji proszę pisać na email; artisticdirectorpolanie@gmail.com>

ZESPÓŁ „KRAKUSY” ZAPRASZA NOWYCH TAŃCERZY!
Jesteśmy młodą i dynamiczną grupą tańczącą polskie tańce narodowe i regionalne. Razem uczymy się o polskiej kulturze poprzez taniec i śpiew. Krakusy to zespół, gdzie tworzą się życiowe przyjaźnie, wzrasta miłość i uszanowanie do polskiej kultury i folkloru, a jednocześnie dzieci i młodzież mają szansę rozwijać swoje fizyczne i sportowe umiejętności. Zabawa, śmiech, pełne energii zajęcia i wspólnie spędzone chwile oraz nasze piękne występy, jednoczą nas wszystkich. Zapraszamy do naszego zespołu dzieci i młodzież od 10go roku życia. Więcej informacji na Facebook’u lub pod adresem krakusycalgary@gmail.com. Organizujemy Open House dla wszystkich chętnych 10 i 13 września w domu polskim o 19:00. Do zobaczenia na próbach!

TATRY FREESTYLE SKI ACADEMY
Zaprasza na kolejny SEZON NARCIARSKI. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w COP i Nakiska od Grudnia 2018 do Kwietnia 2019. Posiadamy również ofertę dla rodziców i dorosłych. Więcej informacji email: tatryfreestyle@gmail.com, tel: 1.403.638.4844.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA Wykształcony Pielęgniarz oraz certyfikowany Care Aide z Polski, z długoletnim doświadczeniem poszukuje stałej pracy, jako opiekun nad starszą, chorą osobą /osobami. Proszę dzwonić na 587-834-0664. (4x)
PRACA Supervisor przy sprzataniu domków. Praca od zaraz, w szybkim tempie. Wymagane pozwolenie na pracę, prawo jazdy, doświadczenie w sprzątaniu oraz język angielski. Oferujemy; stawkę po okresie próbnym od $17/h wzwyż, samóchod służbowy.Podania proszę przesyłać na email pracacalgary@gmail.com (1x)

FIRST AID AND CPR/AED COURSES – For Your Home and Workplace!! Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR and First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, AED training, Child Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty są ważne przez 3 lata i są wydawane bezpośrednio po ukończeniu kursu. Przystępne ceny, dużo ćwiczeń praktycznych z manekinami. Szczegóły i rezerwacja: Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor
phone: 403- 999- 4775 e-mail: joannamycek87@gmail.com