21 października, 2018

21 października, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 20 października – Wspomnienie św. Jana Kantego, Prezbitera
18: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Marioli Streżyńskiej z okazji Urodzin

Niedziela, 21 października – XXIX Niedziela zwykła
8: 30 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Coli – babcia
10:30 – + Janusz Wysocki – żona z dziećmi
12:30 – ++ Zofia i Józef Markiewicz i zmarli z rodziny oraz Dusze w czyśćcu cierpiące – siostra i brat
19: 00 – ++ Janina i Andrzej Wolańczyk i zmarli z rodziny Komadowskich i Kudybów

Poniedziałek, 22 października – Wspomnienie św. Jana Pawła II, Papieża
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Miachała Król

Wtorek, 23 października – Dzień powszedni
19: 00 – ++ Lucjan Małyszko i zmarli z rodziny oraz Dusze w czyśćcu cierpiące

Środa, 24 października – Dzień powszedni
19: 00 – O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Stanisława i Wiesławy z okazji 54 rocz sakramentu małżeństwa
19: 00 – ++ Sławomir, Marianna i Henryk Dąbrowscy i zmarli z rodziny oraz Dusze w czyśćcu cierpiące

Czwartek, 25 października – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Sr. Darii z okazji imienin
19: 00 – ++ Katarzyna i Franciszek Pieczara – syn z rodziną

Piątek, 26 października – Dzień powszedni
9:00 – O Boże błogosławieństwo dla Mafaldy Antonacci
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Marioli i Jakuba z okazji 37 rocz sakramentu małżeństwa

Sobota, 27 października – Dzień powszedni
8:30 – O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Nathana z okazji Urodzin – babcia
18:00 – + Dariusz Ciok (1rocz) – żona z dziećmi

Niedziela, 28 października – XXX Niedziela zwykła
8: 30 – + Leon Rudziński (22 rocz)
10: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Michała Senderowskiego z okazji Urodzin
12:30 – + Andrzej Jeromski – żona i dzieci
19: 00 – ++ Tadeusz Moliński i Tadeusz Kucharski

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

Iz 53, 10-11; Hbr 4, 14-16; Mk 10, 35-45
Ref: Okaż swą łaskę ufającym Tobie

Zdumiewający tupet okazali dwaj synowie Zebedeusza, umiłowany uczeń Jezusa, Jan i jego brat Jakub, gdy przedstawili prośbę, by w chwale Mistrza jeden z nich siedział po prawej stronie a drugi po lewej. Szokuje sama prośba świadcząca o nieopanowanej ambicji braci i szokuje sposób, w jaki proszą. Chcąc mieć pewność, że zostaną wysłuchani, wpierw stawiają żądanie: „Chcemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy”. Przygotowują grunt. Słowo „chcemy” świadczy wyraźnie o próbie „wymuszenia” na Jezusie realizacji prośby. To już nie jest prośba, to jest żądanie. Ta historia często się powtarza. Wielu podchodzi do Boga nie z prośbą, lecz z żądaniem. Przeniesienie tej postawy na Boga to poważne nieporozumienie. Z Ewangelii dowiadujemy się, że nawet Bóg nie traktuje człowieka jak chłopca na posyłki, choć ma do tego prawo, lecz traktuje go jak przyjaciela. Tymczasem człowiek ma tendencje do sprowadzania Boga do roli swego sługi. Rodzi się, więc ta tendencja w sercu nadętym pychą. Człowiekowi się wydaje, że im częściej wydaje rozkazy, tym jest ważniejszy. Im więcej ludzi jest do jego dyspozycji, tym większa jest jego wartość. Sny o wielkości łączą się z reguły z rzeszą wielbicieli, dumą sukcesu, rozgłosem i podziwem. Człowiek jednak nigdy nie będzie sobą, jeśli stara się realizować życie w garniturze o dwa numery dla niego za dużym. Prawdziwa wielkość umie zająć właściwe miejsce. Każdy z nas ma przygotowane miejsce przez Boga zarówno tu na ziemi, jak i w niebie. To drugie jest ściśle uzależnione od postawy, jaką zajmiemy wobec miejsca przygotowanego na ziemi. Jeśli potrafimy je przyjąć z radością i zrealizować życie tak, jak zaplanował Bóg, to i w przyszłym życiu odnajdziemy się w pełni. Ten, komu nie odpowiada, jako zbyt niskie lub zbyt wysokie miejsce wyznaczone na ziemi, nie będzie szczęśliwy ani tu, ani tam. Jakże często Jezus musiałby nam powiedzieć: „Nie wiecie, o co prosicie”. Nasze modlitwy przypominają żądanie synów Zebedeusza. Chcemy, by Bóg spełnił naszą wolę. Chcemy wymusić na Nim, by swoją wolę dostosował do naszej. Śmieszny jest człowiek, który podchodzi do Boga z żądaniem. Zdradza w tym swoją głupotę. Gdyby pamiętał, kim jest Bóg, nigdy nie uczyniłby takiego nietaktu.Bóg jest mądrością pochyloną nad nami z miłością. Czy dziecko świadome miłości swego ojca odważy się żądać spełnienia swoich zachcianek? Czy nie jest ono przekonane, iż ojciec doskonale wie, co dla niego dobre, i uczyni wszystko, by je przy każdej nadarzającej się okazji ubogacić?

LEKTORZY – 20-21 października
18: 00 – M. Edgar, B. Pajewska, M. Edgar
8: 30 – P. Adamski, A. Rudzińska, B. Pulwicki
10: 30 – R. Kohnke, S. Teresa, T. Nowak
12: 30 – A. Gurgul, O. Zyro, J. Bogusławski
19: 00 – W. Grabowski, M. Sobczak, K. Pietrzak

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PODZIĘKOWANIE
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia jubileuszu 50. Lecia poświęcenia naszego kościoła. W imieniu Ks. Bpa Stanisława Stefanka, który poprowadził jubileuszową ceremonię składamy serdeczne Bóg zapłać.

ŚWIATOWA NIEDZIELA MISYJNA
Dzisiaj w niedzielę, 21 października obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. Dzień modlitewnego i materialnego wsparcia misji Kościoła katolickiego, który ma na celu wspieranie nowo powstałych parafii, pomoc kapłanom, katechetom, misjonarzom, misjonarkom w oddalonych regionach świata. Pomoc w klęskach żywiołowych, w razie potrzeby ewakuowania. Pomoc dla uchodźców dotkniętych wojną. Wielu księży misjonarzy pracujących w parafiach w Azji czy Afryce zależny jest od naszej hojności. Twoja ofiara przyniesie ogromne wsparcie materialne dla najbardziej potrzebujących. Przez ten dar łaski przyniesiemy nadzieję, miłość dla wszystkich oczekujących naszej ofiarności. Druga kolekta będzie zbierana na każdej Mszy św. po Komunii św.

WYKONANIE SZTANDARU PARAFIALNEGO
Nowy Sztandar Parafialny ku czci Najświętszego Serca Jezusowego z napisami: Najświętsze Serce Jezusa, zmiłuj
się nad nami oraz 50. Rocznica poświęcenia kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary: 1698 – 2018 (na jednej stronie) oraz z napisem na drugiej stronie: Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Maryi – Kardynał August Hlond – został wyhaftowany w Poznaniu. Wyrażamy wdzięczność Pani Małgorzacie Grzelak za piękne wykonanie Sztandaru. Pani Małgorzata kieruje Pracownią Hafciarską. Podajemy adres dla osób zainteresowanych wyhaftowaniem sztandaru, proporczyku, itp.: Pracownia Haftu Artystycznego, ul. Kilińskiego 11/1, 61-531 Poznań; e-mail:
hafciarstwo@poczta.onet.plwww.pha.poznan.pl hafciarstwo.tripod.com tel. +48 061/833-51-74 kom. 0-509-431-660; 0-501-785-670.Nowy Sztandar Parafialny został poświęcony przez J.Ek. Ks. Biskupa Stanisława Stefanka w niedzielę, 14 października, podczas uroczystej Mszy św. Jubileuszowej z okazji 50. Rocznicy poświęcenia kościoła polskiego w Calgary. Wszystkim Ofiarodawcom nowego Sztandaru Parafialnego jeszcze raz składamy serdeczne podziękowanie. Niech sam Dobry Bóg wynagrodzi szczególnymi łaskami, a Niepokalana otacza najlepszą opieką.

KOPERTY NA WYPOMINKI
Przez cały miesiąc listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. Prosimy o czytelne wypisywanie imion zmarłych.

TOGETHER IN ACTION – 2018 W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 20,783.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Do końca października rodzina Wandy Sujata będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

RÓŻANIEC DLA MŁODZIEŻY I DZIECI
Zapraszamy młodzież na nabożeństwa różańcowe we wtorki. Nabożeństwo różańcowe dla dzieci odbywa się w każdą środę.

MINISTRANCI
Zapraszam młodszych i starszych ministrantów oraz nowych kandydatów (po I Komunii św.) do zapisania się do SZKÓŁKI LITURGICZNEJ. Przez warsztaty, ćwiczenia dużo się w tym czasie nauczysz, poznasz znaczenie znaków i gestów liturgicznych, szat i przedmiotów do odprawiania Mszy św. Już po pierwszych spotkaniach zobaczysz, że służba liturgiczna to współdziałanie i współtworzenie, które angażuje i sprawia dużo frajdy. Tu również poznasz wielu przyjaciół, doświadczysz mnóstwa niezapomnianych przygód na wspólnych wyjazdach i spotkaniach. Bycie ministrantem to czas ogromnej radości i rozwijania swoich umiejętności i zdolności. Zajęcia w każdą niedzielę od godz. 11:30-12:15 w salce parafialnej. Warsztaty rozpoczynają się 4 listopada i są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy do końca października u ks. Marcina.

BIERZMOWANIE 2019
Młodzież klas 8 i starszych, którzy chcą przyjąć sakrament bierzmowania zachęcamy do zapisów w naszej parafii. Zapisy trwać będą do 4 listopada.

KAWIARENKA
W październku kawiarenkę prowadzi Szkoła Polska im. Jana Pawła II.

CHÓREK „LAETARE”.
Rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Wszystkie chętne dzeci, które lubią śpiewać- chłopców i dziewczynki, zapraszamy do chórku „Laetare”. Chórek bedzie śpiewał w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, o godzinie 10:30. Próby Chórku będą w niedzielę, kiedy Chórek śpiewa, czyli w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 9:30. W tym roku chórek ubogaci akompaniamentem na pianinie, pani Aleksandra Zyro, organistka. Przyjmujemy dzieci od lat 6 do klasy 7. Zapisy u sióstr- sr.salome@shaw.ca lub można dzwonić 403-282-5077 lub cell:587-896-5575.

ADORACJA W PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA Prosimy wszystkich parafian o aktywny udział w adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwsze soboty miesiąca. Bardzo prosimy osoby, które chciałyby poświęcić swój czas w określonej godzinie, jako dyżurni o kontakt z biurem parafialnym 403-289-0111 lub 403-280-3109.

PRZYGOTOWANIE DZIECI DO PIERWSZEJ SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ
Przygotowanie dzieci do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej odbywa się w Polskiej Szkole imienia Jana Pawła II, w każdą sobotę. Wszystkich zainteresowanych, których dzieci nie uczęszczają do Szkoły Polskiej, a pragną, aby ich dziecko przystąpiło do Pierwszej Komunii Świetej w Polskim Kościele, proszę o kontakt z siostrą Salome, cell: 587-896-5575 lub 403-282-5077
BIBLIOTEKA

Biblioteka Parafialna zaprasza na wyprzedaż książek w przyszłą niedzielę 28 października w sali parafialnej, w godzinach 9:30-14:00.

UŻYWANIE /WYNAJEM SALI PARAFIALNEJ
Rada Parafialna zapoznała się z przykładem standardowego dokumentu / formy wynajęcia Sali parafialnej proponowanej przez Diecezję.
Rada parafialna zaakceptowała proponowane na zebraniu 27/02/2018 finansowe aspekty wynajmu Sali parafialnej, które będą obowiązywały od września 2018r.
1. Grupy zarobkowe – będą odprowadzać 25% z dochodu do Parafii.
2. Grupy Jubileuszowe do 50 osób- wynajem Sali parafialnej $350.00
3. Grupy Jubileuszowe powyżej 50 osób – wynajem Sali parafialnej $500.00

POLSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ” POLANIE”
Podczas upamiętnienia 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza na program muzyczno- taneczny „Niepodległa” w dniu 28 października w Domu Polskim na godzinę 2: 00 pm.Wstęp wolny.www.celebratingpoland.ca 3 -dniowy program jest organizowany przez Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie oraz SPK Koło Nr #18

ZWIAZEK PODHALAN zwraca się z prośbą o odnalezienie obrazu Matki Boskiej Jaworzyńskiej, który był zawieszony w maju tego roku w sali parafialnej naszego Kościoła za zgodą naszego proboszcza. Ten obraz ma ogromne duchowe znaczenie dla nas górali jest to, bowiem nasza patronka i zarazem pamiątka przywieziona z Polski przez naszego kapelana Ks. Wl.Karciarz. Być może ktos przygotowywał salę parafialną i zdjął obraz i nigdy nie umieścił go spowrotem na ścianie. Zwracamy się z tą prośbą do wszystkich, którzy być może widzieli lub zetkneli się z tym obrazem o umieszczeniu go na scianie w sali parafialnej. Bóg zapłać. Prezes Zw. Podhalan w Calgary Maria Strączek

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się dzisiaj w niedzielę 21 października w Domu Polskim o godzinie 14: 30 Zapraszamy zrzeszonych i wszystkich, którzy są zainteresowani członkostwem w naszym Stowarzyszeniu.

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 4 listopada 2018r. o godzinie 14: 30 w Domu Polskim. Zapraszamy.

CELEBRATING POLAND. Dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie oraz Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, koło #18 organizują 3-dniowe wydarzenie pod nazwą CELEBRATING POLAND. Wydarzenie będzie miało miejsce w Domu Polskim w dniach 26-28 października 2018 (piątek-sobota-niedziela). Planowany program można znaleźć na witrynie www. celebrating poland.ca. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia Domu Polskiego w ostatni weekend października. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich mieszkańców Calgary i Alberty.
ZABAWA RYCERZY KOLUMBA Rycerze Kolumba zapraszają na tradycyją zabawę z kolacją, która odbędzie się 10 listopada w Sali parafialnej o godzinie 19:00. Bilety w cenie $50.00 od osoby można zamawiać telefonicznie: Jan Rajchel 403-242-6743, Piotr Urban 403-860-7689 i Alksander Gurgul 403-567-9400, lub od niedzieli 21 października w Sali parafialnej po wszystkich Mszach św.

ZESPÓŁ „KRAKUSY” poszukuje instruktora tańca – osoby ze znajomością polskich tańców ludowych i narodowych, najchętniej z przygotowaniem choreograficznym i wokalnym, lubiącej pracę z dziećmi.
Zgłoszenia prosimy wysyłać mailem do 20 października pod adres krakusycalgary@gmail.com

ZESPÓŁ MAZOVIA Zaprasza na zapisy! Dzieci w wieku 7-10 lat, młodzież w wieku 11-16 lat oraz 17-25 lat w każdą niedzielę od godziny 17:00-20:00. Miejsce: W&M Physical Theatre 4005 9 St SE, Calgary, Alberta. Oferujemy naukę tańców i piosenek oraz kultywujemy polskie tradycje. Po przez udział w występach również międzynarodowych nawiązyjemy nowe przyjaźnie, poznajemy ciekawych ludzi, historię i kulturę innych krajów. Chętnych prosimy o kontakt z p.Majka Kowalczyk pod numer telefonu 403-540-5794 lub email mazoviadance@gmail.com

PROŚBA O POMOC
Osoba starsza, nasza parafianka, z progresywnym stwardniem rozsianym (MS), jej mąż z chorobą genetyczną na Muscular Dystrophy, i ich córka z tą samą wrodzoną chorobą, co ojciec oraz z Anorexią proszą bardzo o pomoc dla Marii, która jest w domu starców i nikt z rodziny nie może jej pomóc w nijaki sposób, bo wszyscy w chorobie, a nie mają żadnej rodziny tutaj w Kanadzie. Pani Maria bardzo prosi o pomoc w zakupieniu ginger ale do picia, szamponów, kremów, chusteczek higienicznych oraz ofiary pieniężne na opłaty związane z rehabilitacją i z pobytem w domu starców, na które jej nie starcza z miesiąca na miesiąc. Osoby chętne pomóc proszone są o dostarczenie rzeczy do biura parafialnego. Pani Maria w raz z rodziną pragnie wyrazić ogromną wdzięczność, wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie finansowe i okazaną bezinteresowną pomoc, które traktujemy, jako wyraz Państwa dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Dzięki pomocy finansowej możliwa jest dalsza rehabilitacja i opieka w domu starców. Bóg zapłać!

BIURO TURYSTYCZNE URSZULA GUT – THE TRAVEL AGENT NEXT DOOR zaprasza na Pielgrzymke do Medjugorje i Grecji w dniach 28Maj – 11Czerwiec 2019. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na prezentację 21 października (niedziela) w sali parafialnej o godz. 9: 45 am. Osoby niemogące uczestniczyć w prezentacji proszę o kontakt telefoniczny po 21 października pod numerem 403.407.0177 lub wysyłając email na adres ugut@ttand.com

TATRY FREESTYLE SKI ACADEMY zaprasza na kolejny SEZON NARCIARSKI. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w COP i Nakiska od Grudnia 2018 do Kwietnia 2019. Posiadamy również ofertę dla rodziców i dorosłych. Więcej informacji email: tatryfreestyle@gmail.com, tel: 1.403.638.4844.
OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POMOC W PODRÓŻY DO POLSKI
Emeryt lat 66 -Potrzebna kobieta do opieki i towarzystwa w podróży do Polski, na 4 tygodnie. Koszt podróży, bilet lotniczy, ubezpieczenia i wydatki w Polsce opłaca emeryt. Karta rezydenta Kanady albo wymagany paszport Kanadyjski. Tel:403-717-9199 lub zostawić wiadomość.

PRACA
CRACOVIA EUROPEAN MEAT & DELI przyjmie osobę do pracy na cały lub pół etatu. Kontakt: 403-252-0170 6x)

PRACA
Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji podjęcia pracy proszę dzwonić. Tel: 403-663-9886 i proszę zostawić swoje imię i numer telefonu. (2x)

FIRST AID AND CPR/AED COURSES – For Your Home and Workplace!! Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR and First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, AED training, Child Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty są ważne przez 3 lata i są wydawane bezpośrednio po ukończeniu kursu. Przystępne ceny, dużo ćwiczeń praktycznych z manekinami. Szczegóły i rezerwacja: Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor
phone: 403- 999- 4775 e-mail: joannamycek87@gmail.com

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO
DONATIONS FOR NATURAL DISASTERS Over the past month the world has been witness to immense sufferings as a consequence of natural disasters: Earthquake and tsunami in Sulawesi, Indonesia and flooding in Kerala, Indonesia. Donations can be made through the Diocese website: http://donate.calgarydiocese.ca or via cheques to the Pastoral Centre – 120-17 Ave SW, Calgary, AB T2S 2T2, earmarked: “Tsunami in Indonesia” and/or “Flooding in Kerala.”

FATAL FLAWS: LEGALIZING ASSISTED DEATH you are invited to view a film documentary of Fatal Flaws: Legalizing Assisted Death followed by Q&A with producer and filmmaker Kevin Dunn. When: Monday, Oct. 22 at 7 to 9 pm. Where: St. Michael’s Catholic Community (800 – 85 St SW, Calgary)

EFFECTIVE CO-PARENTING: PUTTING CHILDREN FIRST is a five-week parents education program that encourages separated and divorced parents to put the needs of the children first as the family adjusts to a new type of lifestyle in two separate homes. Sessions begin on Tuesday evenings, 7 to 9 pm on Oct. 30, Nov. 6, 13, 20 & 27. Call 403-218-5505 | lifeandfamily@calgarydiocese.ca