28 lipca-4 sierpnia

28 lipca-4 sierpnia

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 27 lipca
18:00- + Antonina Nutowicz (5 rocz) – córka Alina z rodziną

Niedziela, 28 lipca
8:30 – + Anna Nowak – córka z rodziną
10:30- O Boże błogosławieństwo dla Mariana Cichowlas z okazji Urodzin
12:30 – O Boże błogosławieńsatwo dla Jerzego i Ireny Strożyk z okazji 59 rocz. Sakramentu małżeństwa
12:30- O Boże błogosławieństwo, łaski Ducha św dla Ks. Marcina w dniu Urodzin – Rada Parafialna
19:00- + Marek Pasternak

Poniedziałek, 29 lipca
19:00- + Antonina Nutowicz (5 rocz) – córka z rodziną

Wtorek, 30 lipca
19:00- ++ Józefa i Zenon Szymański

Środa, 31 lipca – św. Ignacego z Loyoli, prezbitera
19:00- + Jurek Dziarmuga

Czwartek, 1 sierpnia – św. Alfonsa Marii Liguoriego, Biskupa i Doktora Kościoła
19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz łaski Ducha św. z pomocą dla córek w odnalezieniu się na dobrą drogę życia

Piątek, 2 sierpnia
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Dominika w dniu Urodzin

Sobota, 3 sierpnia
18:00- Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
18:00- ++ Nadzieja i Edward Gajdel, Wiesław, Antoni i Helena Hryszko

LEKTORZY – 27-28 lipca
18:00- M. Sapielak, S. Salome, W. Sujata
8:30 – R. Przybylski, A. Rudzińska, B. Chabiera
10:30 –M. Domaradzki, M. Iskra, R. Kohnke
12:30- V. Kanaszyc, M. Kulaga, W. Potocka
19:00 – W. Grabowski, A. Wojciechowska, W. Grabowski

INTENCJE MSZALNE

Niedziela, 4 sierpnia
8:30 – + Maria Bogusławska
10:30- ++ Antoni i Zofia Pastuszka i zmarli z rodziny
12:30 – Rocznica Powstania Warszawskiego – SPK #18
19:00- + Maria Stępińska – córka Jolanta

Poniedziałek, 5 sierpnia
19:00- ++Adam, Halina i Artek z rodziny Rachoń i dusze w czyśćcu cierpiące – znajoma

Wtorek, 6 sierpnia – Święto Przemienienia Pańskiego
19:00- + Tadeusz Piotrowski – Jadwiga

Środa, 7 sierpnia
19:00- O Boże błogosławieństwo, dary Ducha św i opiekę Matki Bożej w dniu urodzin dla Krzysztofa

Czwartek, 8 sierpnia- Wspomnienie św. Dominika, Prezbitera
19:00 – O Boże błogosławieństwo, wszelkie potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla Patryka z okazju Urodzin
– rodzice

Piątek, 9 sierpnia- Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, Dziewicy i Męczennicy, Patronki Europy
19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Zakowicz, Śliwonik, Borecki i dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 10 sierpnia- Święto św. Wawrzyńca, Diakona i Męczennika
18:00- O Boże błogosławieństwo z okazji 70 rocz. Urodzin dla Edwarda

Niedziela, 11 sierpnia
8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Artura w dniu Urodzin
10:30- O Boże błogosławieństwo i dary Ducha św. dla Dominiki i Jana Owoc z okazji 10 rocz. Sakramentu małżeństwa
12:30 – + Karol Hnat (75 rocz. bohatera spod Monte Cassino)
19:00- Dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Józefa

LEKTORZY – 3-4 sierpnia
18:00- J. Bogusławski, S. Salome, M. Sapielak
8:30 – B. Chabiera, M. Sobczak, A. Adamski
10:30 – M. Kaczan, M. Iskra, M. Kaczan
12:30- T. Nowak, O. Zyro, A. Gurgul
19:00 – W. Grabowski, K. Pietrzak, W. Grabowski

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA
28 lipca, 2019
Rdz 18,20-32;Kol 2,12-14; Łk 11,1–13
Ref: Pan mnie wysłuchał, kiedy Go wzywałem.
„Panie, naucz nas się modlić”. Modlitwa. Czym jest? Uświadamiany sobie to chyba najbardziej w momentach trudnych, kiedy po ludzku nic już nie można zrobić. Wtedy ręce jakby same składają się do modlitwy, w oczach pojawiają się łzy bólu, wzruszenia, smutek po stracie najbliższych. Ale i łzy nadziei na wyzdrowienie kogoś bliskiego. Ktoś mówi: „Kocham i wiem, że miłość zwycięża, więc modlę się”.Modlitwa to wołanie o miłość, a więc o to, co najcenniejsze w życiu ludzkim. Nieraz są to tylko krótkie, przerywane wezwania, akty strzeliste, płynące jak „smsy do Pana Boga”. Ktoś mówi: nie mam czasu, więc jest krótko. Albo: nie czuję modlitwy. Czy rzeczywiście muszę czekać na to, aż odczuję pragnienie, ba potrzebę modlitwy? A jeśli owo „czucie” nie pojawi się, co wtedy? Czy mogę zapomnieć o Tym, w Imię, którego przyjąłem chrzest. Czy mogę zapomnieć o Tym, który jeden tylko jest dobry i przebacza grzechy? Czy mogę zapomnieć o Tym, który daje mi siebie samego w Eucharystii?„. Znać Boga! Czcić Boga! Kochać Boga! Służyć Bogu! Aby całe życie wypełnić obecnością Boga, musimy z Nim rozmawiać”. To, co najważniejsze, jest również tym, co najpiękniejsze. Czas spędzony na modlitwie, chociaż czysto po ludzku bezproduktywny, stracony, okazuje się bezcenną i najbardziej pewną na ziemi inwestycją. Inwestujemy w życie wieczne, a gwarantem tej inwestycji jest sam Bóg. On nigdy się nie męczy, ale również nigdy się nie myli. On zna każdego z nas po imieniu i nieustannie czeka na spotkanie z nami.„Panie, naucz nas się modlić”. Brak czasu, pośpiech, brak refleksji i wrażliwości, postawa roszczeniowo – życzeniowa, bo przecież mnie się należy to czy tamto. To chyba najważniejsze przeszkody w mojej rozmowie z Bogiem. To one sprawiają, że dla Boga braknie w moim życiu miejsca. A przyjaciel, o którym się zapomina, przestaje być przyjacielem, staje się kimś odległym, zapomnianym. Co wtedy robić? Potrzeba na nowo przemyśleć swoją relację z Bogiem. Nie wystarczy teoria, trzeba modlić się i ufać. Na ile zaufamy, na tyle otrzymamy. Takie jest prawo miłości.Aby całe życie wypełnić obecnością Boga, powinienem z Nim rozmawiać, jak rozmawia się z najlepszym przyjacielem. I nie tylko od czasu do czasu, ale regularnie, każdego dnia. Modlitwa pragnie toczyć się powoli; wymaga zatrzymania się, dystansu do własnych potrzeb. W modlitwie zyskujemy czas, tracąc go, robimy przerwę w codzienności, zawierzamy się Bogu, dzięki czemu możemy w Nim odpocząć. Pragniemy robić w czasie danym nam od Boga to, co On chce, abyśmy robili. W naszych czasach, przeciążonych często liczbą obowiązków, dobrze jest zaszyć się na chwilę, o stałej porze, w głąb serca i zaczerpnąć z modlitwy wodę życia. W ten sposób uświęcamy czas”.

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA
4 sierpnia, 2019
Koh 1,2;2,21-23;Kol 3,1-5.9-11; Łk 12,13-21
Ref: Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką.
Jezus w dzisiejszej Ewangelii zwraca uwagę na istotę chciwości, którą stanowi lęk o siebie. Chciwość, która jest oznaką braku zaufania do Boga, jakimś rodzajem bałwochwalstwa, zajmuje drugą pozycję w katalogu grzechów głównych. Sprzeciwia się miłości, która uczy, by móc się dzielić, dawać i ubogacać innych. Chciwy człowiek chce tylko brać, zagarniać i odbierać. „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet, gdy ktoś opływa [we wszystko], życie jego nie jest zależne od jego mienia”. Następnie Jezus opowiada przypowieść o bogaczu, który woli budować spichlerze niż zatroszczyć się o swe zbawienie. Jest to przypowieść o nienasyceniu. Gdy masz trochę, chcesz więcej! Gdy masz więcej, brakuje ci jeszcze trochę! I tak w koło! Zdumiewający jest egoizm tego chciwca. Cały swój dorobek i urodzaj wykorzystał tylko dla siebie, dla poprawienia swego losu. W jakich sytuacjach mamy dziś do czynienia z chciwością? Spójrzmy choćby na łapówki, które biorą się z chciwości i prowadzą do korupcji. Często gorszymy się, że inni je dają i przyjmują, a jak jest z nami? Czy nie chcemy wpłynąć przez nie, na jakość załatwianych przez nas spraw. Inny przejaw chciwości to skąpstwo, czego dowodem są choćby katastrofy budowlane. Ktoś chce zaoszczędzić, jak ów pracownik, który miał wybudować piękny dom. Nie wiedział, że jest to podziękowanie od szefa firmy za jego dobrą pracę. Gdy skończył, a budował „nadmiernie oszczędzając – dowiedział się, że to dla niego.Owocem chciwości są kradzież to też owoc chciwości. Cóż to takiego zagarnąć coś, co się nam przyda lub mogłoby się przydać. A przecież to czyjaś własność i w ten sposób pozbawiamy kogoś jego prawa do posiadania. Inna forma chciwości prowadzi do bezrobocia. Bo oto chciwi szefowie firm, korporacji i prywatnych fortun windują swoje uposażenia kosztem pracowników oraz rozpadu firmy. A za bezrobociem często idzie rozbicie rodzin, bo ktoś pracuje daleko i w domu nie ma go całymi miesiącami. Widzimy, więc, że jeżeli człowiek pozwoli się opanować chęci posiadania za wszelką cenę, to chciwość staje się bogiem, a człowiek jej sługą, niewolnikiem. I jako niewolnik musi robić wszystko, byle tylko służyć wiernie swojemu bożkowi. Widzimy również dziś, że wielu „wydaje się nieustannie uganiać za takim zajęciem, które pomoże mu pomnożyć posiadany majątek. Niekiedy osiągnięcie owego celu doprowadza do tego, że jest przemęczony i rozdrażniony, budując wokół siebie niezauważalny mur wrogości i niedostępności. Dlatego Jezus Chrystus daje nam receptę na nieuleganie pokusie chciwości „Gromadźcie sobie skarby w niebie”. Bądźmy, więc świadkami Jezusa przez nasze hojne serce i wyciągnięte w pomocnym geście dłoni
W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PODZIĘKOWANIE KS. STANISŁAWOWI KOCIUBIE
Czcigodny księże Stanisławie,
Składamy najserdeczniejsze podziękowania za posługę duszpasterską w naszej parafii. Życzymy wytrwałości w trudnościach oraz zdrowia. Niech Pan Bóg błogosławi! Niech Najświętsza Maryja Panna otacza Księdza Matczyną miłością i opieką oraz niech wyprasza u Syna wszelkie łaski i siły potrzebne do głoszenia Słowa Bożego. Z najserdeczniejszymi życzeniami Siostry Dominikanki i Parafianie

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 28 lipca do niedzieli 4 sierpnia rodzina Marty Sapielak będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

TOGETHER IN ACTION – 2019 W całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $27,818.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 12,409A.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

MSZE ŚW. PORANNE PODCZAS WAKACJI
Przez okres wakacji nie będzie sprawowanych Mszy św. porannych w piątki i soboty. Przez okres wakacji nie będzie odwiedzin chorych i starszych z naszej parafii.

WYJAZDY NA WAKACJE
Wielu naszych parafian udaje się na wakacje i odwiedziny rodzin w Polsce i innych krajach. Na drogę pokoju i pomyślności niech was kieruje wszechmogący Bóg, a Rafał Archanioł niech towarzyszy wam w drodze.
Wszechmogący, wieczny Boże, otaczaj nas, podróżujących, Swoją opieką. Bądź nam w potrzebie pomocą, w drodze towarzyszem i pociechą, w przeciwnościach obroną, abyśmy za Twoim przewodnictwem, pod opieką Matki Najświętszej i św. Rafała Archanioła, pomyślnie dotarli do celu i szczęśliwie wrócili do naszych domów. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

BIURO PARAFIALNE PODCZAD WAKACJI Zawiadamiamy, że biuro podczas wakacji będzie czynne trzy razy w tygodniu we wtorki, środy i czwartki od
9: 00 do 13:00.

BIBLIOTEKA
Podczas wakacji biblioteka będzie otwarta wyjątkowo 28 lipca w godzinach od 9:30-14:00. Od 8 września biblioteka będzie czynna tak jak zwykle w każdą niedzielę. Zapraszamy!

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ W CALGARY
NA ROK SZKOLNY 2019/2020
Sala Parafialna ( 10:00 – 14:00)
Niedziela – 25 sierpnia
Do: 25 sierpnia ( włącznie), 2019
Opłata za jedno dziecko – $400.00, dwoje – $540.00, troje i więcej – $600.00. Depozyt za dyżur – $120.00
Po 25 sierpnia, 2019 opłata za szkołę wzrasta o $100.00.

KOMUNIKAT SPK KOŁA NR 18.
Zarząd Koła SPK nr 18 oraz Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie w Calgary uprzejmie informuje, że Msza św. w 75 rocznicę Powstania Warszawskiego w intencji poległych w tym powstaniu odbędzie się 4 sierpnia 2019 r.o godz. 12.30 w południe. Zapraszamy wszystkich członków naszego Koła, osoby związane w tym powstaniem oraz harcerzy naszych Szczepów do wzięcia udziału w tej Mszy św.
Jednocześnie informujemy i zapraszamy na Mszę św. w dniu 18 sierpnia br. o godz.12.30 z okazji Święta Wojska Polskiego.Po Mszy św. zapraszamy na Akademię z tej okazji do Domu Polskiego na godz.14.30pm. Proszę o ujęcie w swoich planach wakacyjnych wspomnianych uroczystości. Szczegóły w następnym biuletynie parafialnym.

PROŚBA O POMOC
Osoba starsza, nasza parafianka, z progresywnym stwardniem rozsianym (MS), jej mąż z chorobą genetyczną na Muscular Dystrophy, i ich córka z tą samą wrodzoną chorobą, co ojciec oraz z Anorexią proszą bardzo o pomoc dla Marii, która jest w domu starców i nikt z rodziny nie może jej pomóc. Pani Maria bardzo prosi o pomoc w zakupieniu ginger ale do picia, szamponów, kremów, chusteczek higienicznych oraz ofiary pieniężne na opłaty związane z rehabilitacją i z pobytem w domu starców, na które jej nie starcza z miesiąca na miesiąc. Osoby chętne pomóc proszone są o dostarczenie rzeczy do biura parafialnego. Pani Maria w raz z rodziną pragnie wyrazić ogromną wdzięczność, wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie finansowe i okazaną bezinteresowną pomoc, które traktujemy, jako wyraz Państwa dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Dzięki pomocy finansowej możliwa jest dalsza rehabilitacja i opieka w domu starców. Bóg zapłać!

SPOTKANIA TOWARZYSKIE DLA SAMOTNYCH SENIORÓW
Zapraszamy na spotkania we wtorki w Sali parafialnej w godzinach od 12: 00-2: 00pm. Każda osoba przynosi własny posiłek. Kontakt:403-547-0686

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA
Poszukujemy operatora sprzętu budowlanego grader backhoe i skid steer. Możliwość przyuczenia. Kontakt Robert 403-899-6563 (1x)

PRACA
Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji o pracę proszę dzwonić 403-663-9886 dzwoniąc proszę zostawić swoje imię i numer telefonu dla odzwonienia.(5x)

PRACA
Poszukujemy panie do sprzątania domów. Zainteresowani proszę dzwonić, lub zostawić wiadomośc. Tel: 403-247-1251/403-714-0060 (4x)

ZNAKI ŚWIĘTE
Całe ciało jest narzędziem i wyrazem duszy. Ona nie tylko przebywa w ciele, jakoby w domu swoim, ale mieszka i działa w każdym z członków, w każdej tkance, przemawia w każdej linii i formie i w każdym poruszeniu ciała.

KLĘCZENIE
Jak zachowuje się człowiek, gdy wzbiera pychą? Wyprostowuje się, wznosząc głowę, barki i całą swą postać. Wszystko w nim mówi: „Jestem większy niż ty! Więcej znaczę niźli ty!”.Natomiast, gdy ktoś jest pokorny duchem, gdy czuje się małym, wówczas pochyla głowę, zgina całą swą postać, słowem, „uniża się”. I to tym głębiej, im większy jest ten, kto przed nim stoi, a im mniej on sam znaczy w oczach własnych.
Kiedy zaś odczuwamy wyraźniej swoją małość, jak nie wtedy, gdy stajemy przed Bogiem? Wielki Bóg, który był wczoraj, jak i dzisiaj, jak po stu latach i po tysiącu! Który napełnia i ten mój pokój, i całe miasto, i szeroki świat, i niezmierzone gwiaździste niebo. Bóg, wobec którego wszystko jest jakby pyłek drobny. Święty Bóg, czysty, sprawiedliwy, Bóg nieskończonej wspaniałości… Jakiż On wielki… a ja taki mały! Tak mały, iż w, ogóle nie mogę się z Nim porównać; tak mały, iż jestem niczym wobec Niego!Narzuca się sama przez się, że przed Jego obliczem nie można jawić się w dumnej postawie. Człowiek „staje się mały”, radby swoją postać uczynić. Jeszcze niższą, by nie wydawała się zarozumiałą – i patrz., już złożył w ofierze połowę swej wysokości: człowiek klęczy. A jeżeli i to nie wystarcza jego sercu, tedy może się jeszcze i pochylić. A schylona postać mówi: „Ty jesteś wielki Bóg, ja zaś jestem nicością!”
Gdy zginasz kolano, niechże to nie będzie czynność jakaś pospieszna i niedbała. Włóż w nią całą duszę! Ale duszą klękania jest warunek, by i serce w czci głębokiej skłoniło się przed Bogiem. Gdy wchodzisz do kościoła lub z niego wychodzisz, albo, gdy mijasz ołtarz, uklęknij niska, głęboko, powoli, a niech przy tym i pospołu całe twe serce przemawia: „Mój wielki Boże…”.
W tym właśnie okazuje się pokora i prawda – i to za każdym razem przyniesie dobro twojej duszy.

POSTAWA STOJĄCA
Mówiliśmy już, że szacunek względem nieskończonego Boga wymaga określonego i stosownego zachowania się. Bóg jest tak wielki, a my wobec Niego tak mali, że świadomość tego faktu ujawnia się nawet zewnętrznie: czyni nas ona małymi, każe nam przyklękać.
Ale szacunek może się ujawnić jeszcze w inny sposób. Dajmy na to, że siedziałeś właśnie, spoczywałeś lub zabawiałeś się rozmową, aż tu przychodzi ktoś wielce szanowny i czcigodny – i zwraca się do ciebie. Cóż byś uczynił wtedy? Zerwałbyś się natychmiast na równe nogi i w wyprostowanej postawie słuchałbyś słów jego lub dawał odpowiedzi. Co to oznacza?Stanie oznacza przede wszystkim, że bierzemy w karby samych siebie. Zamiast niedbałej, swobodnej postawy siedzącej przybieramy inną, znamionującą karność i opanowanie. Jest to znak, że uważamy. W staniu wyraża się naprężenie i czujność. Jest ono też oznaką gotowości:, bo kto stoi, może natychmiast wyruszyć w drogę, może bez zwłoki wykonać polecenie, przystąpić zaraz do roboty, jaką mu wyznaczono. Ono jest drugą stroną czci w stosunku do Boga. Klęczenie było objawem czci nabożnej, trwającej w spokoju; stanie zaś uzmysławia cześć czujną i czynną. Taką cześć okazuje sługa baczny, żołnierz w zbrojnym rynsztunku. Ona to ujawnia się w staniu. Wstajemy, gdy rozbrzmiewa radosna nowina: na Ewangelię podczas Mszy świętej. Stoją rodzice chrzestni, gdy w imieniu dziecka składają ślubowanie wiary. Stoją dzieci, gdy podczas pierwszej Komunii świętej ponawiają to ślubowanie chrzestne. Stoją przed ołtarzem oblubieńcy, gdy słowem wierności zawierają związek małżeński.Podobnie dzieje się przy wielu innych czynnościach. Niekiedy i jednostka silniej odczuwa i wyraża treść swej duszy, gdy modli się stojąco. Pierwsi chrześcijanie czynili to chętnie. Pewno znasz spotykany często w katakumbach wizerunek „oranta”, stojącego w dostojnie spływającej szacie z rozpostartymi ramionami. Postać ta stoi swobodnie, pełna jasnego ładu, spokojnie słuchając słowa gotowa do radosnego czynu.
Czasami człowiek nie może należycie uklęknąć – w klękaniu przeszkadza mu ścisk lub skrępowanie. Wówczas postawa stojąca spełnia cel: daje większą swobodę. Ale stać należy porządnie – na
obu stopach, bez szukania podpory; kolana winny być utrzymane równo, nie zaś niedbale przygięte. Całe ciało wyprostowane i opanowane. A wówczas modlitwa staje się jednocześnie wytężona i swobodna: w szacunku i w gotowości do czynu.