2 luty, 2020

2 luty, 2020

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 1 luty          

18:00-  O Boże błogosławieństwo dla Maksymiliana z okazji 7 urodzin oraz + Jan Rajchel

18:00- ++ Janiana Kaczkowska, zmarli z rodziny Sujata, Kaczkowski i dusze w czyśćcu cierpiące

Niedziela, 2 luty – Święto Ofiarowania Pańskiego

8:30- + Stanisław Kula (11 rocz)                  – rodzina

10:30- ++ Salomea i Aleksander Luzar

12:30- ++ Jacek i Leszek Szubierajski                  – rodzina

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla żony Marii w dniu imienin

Poniedziałek, 3 luty

19:00- + Jadwiga Tłustochowicz i zmarli rodzice

19:00- + Olek Cichański

Wtorek, 4 luty

19:00- + Stanisława Łakomska                 – córka z rodziną

19:00- O Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Danuty i Zbigniewa Topor z okazji kolejnej rocznicy Sak. Małż.

Środa, 5 luty- wsp. Św Agaty

19:00- + Jadwiga Dąbrowski zamrła w Londynie

19:00++ Zofia i Zbigniew Koneccy oraz Anna i Jan Rećko    

Czwartek, 6 luty –św. Pawła Miki i towarzyszy

19:00- O powołanie kapłańskie i zakonne

19:00- O Boże bł. dla Joanny i Zbigniewa z okazji ur.

Piątek, 7 luty

9:00- ++ Ludwik i Barbara Bajan

19:00- + Za zmarłych rodziców Sr. Dominikanek

Sobota, 8 luty          

8:30 – O Boże bł. i potrzebne łaski oraz opiekę Matki Bożej dla Sr. Salome w dniu imienin

18:00- ++ Aniela i Andrzej Bzdyk            – córka z rodziną

18:00- ++ Józef i Józefa i zmarli z rodziny Pietrowskich

Niedziela, 9 luty- V niedziela zwykła

8:30- + Piotr Albertin                                   – żona z rodziną

10:30- + Sławomir Parcia

12:30- Radio Maryja i TV Trwam

19:00-++ Barbara Gochnia (5 rocz) oraz Wiesława i Walerian (5 rocz)

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

Ml 3,1-4; Hbr 2, 14-18; Łk 2,22-40

Ref: Pan Bóg Zastępów, On jest Królem chwały.

Ofiarowanie Pańskie przypada czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu. Na pamiątkę ocalenia pierworodnych synów Izraela podczas niewoli egipskiej, każdy pierworodny syn u Żydów był uważany za własność Boga. Dlatego 40 dnia po urodzeniu należało syna zanieść do świątyni w Jerozolimie. Składano wtedy dziecko w ręce kapłana, by je następnie wykupić za symboliczną opłatę, równą zapłacie za pięć dni pracy. Równocześnie z obrzędem ofiarowania i wykupu pierworodnego syna łączyła się ceremonia oczyszczenia matki dziecka. Z tej okazji matka była zobowiązana złożyć ofiarę z baranka, a jeśli była uboga, to przynajmniej ofiarę z dwóch synogarlic lub gołębi. Fakt, że Maryja i Józef złożyli synogarlicę, świadczy, że byli bardzo ubodzy. Po wypełnieniu przepisów Prawa Mojżeszowego, rodzice Jezusa udali się do Nazaretu. Ewangelista Łukasz pokazał, że w życiu Jezusa była nieustannie obecna łaska Boża. Bóg ze swoją łaską jest obecny w życiu każdego z nas. Jego hojność zależy od naszego otwarcia. Potwierdzenie dla nas stanowią prorokini Anna i starzec Symeon. Za natchnieniem łaski znaleźli się w świątyni, w momencie ofiarowania Dzieciątka Jezus. Życie Anny opisane zostało, jako owoc dojrzałej wiary. Jako wdowa poświęciła je służbie w świątyni, „służąc Bogu w postach i modlitwach, dniem i nocą” (Łk 2, 37). Nie mogła być w żaden sposób poinformowana, a jednak „przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia” (Łk 2, 38). Anna oznajmiła, że to Dziecko, które przebywa w świątyni jest odpowiedzią dla Izraelitów oczekujących Mesjasza. W ten sposób prorokini złożyła ciche świadectwo o znaczeniu Jezusa dla ludzi, którzy z niecierpliwością oczekują odkupienia. Również starzec Symeon „był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim (Łk 2, 25). Wziął na ręce sześciotygodniowe Dzieciątko, uniósł je wysoko z najwyższą czcią, poznając w Nim Zbawiciela świata i błogosławiąc dobroć Boga: „Teraz o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju” (Łk 2, 29). W ten sposób cel jego doczesnego życia został już osiągnięty, gdyż zobaczył Zbawiciela, którego pojawienie się rozpoczyna ostatni etap zbawczej historii. Łaska Boża jest odpowiedzią na nasze ofiarowanie, a więc życie, w którym dominuje pragnienie zawierzenia i oddania się Bogu. Wezwanie do bycia świadkiem Bożej łaski w świecie podejmują osoby konsekrowane. Swoim życiem pokazują, jak bardzo różne są sposoby na „bycie chrześcijaninem”.. Święto Ofiarowania to okazja do naszego osobistego zawierzenia Bogu, który nieustannie działa w naszym życiu.

LEKTORZY – 1-2 luty

18:00- J. Bogusławski, M. Iskra, W. Sujata

8:30 – T. Kot, A. Rudzińska, R. Kohnke

10:30 – M. Łabinowicz, M. Sobczak, M. Kaczan

12:30- M. Domaradzki, S. Teresa, W. Potocka

19: 00 – J. Pajewski, B. Pajewska, M. Edgar

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

TOGETHER IN ACTION – 2019 W całej Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $27,818.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 18,400.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!  Czeki prosimy wypisywać “Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION”. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA W pierwszy piątek miesiąca 7 lutego zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po porannej Mszy św. o godz. 9: 00. Prosimy wpisywać się do wyłożonego zeszytu przy biuletynach, aby była ciągła obecność modlących się w kościele. W tym dniu z posługą sakramentalną odwiedzamy chorych i starszych parafian. Wszystkich, którzy pragną odwiedzin z posługą w tym dniu prosimy poinformować biuro parafialne.

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ

W niedzielę, 9 lutego, po Mszy św. o godzinie 10: 30 odbędzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i dorosłych należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkich należących do M.I. na to pierwsze zebranie w Nowym Roku. Pragniemy też przypomnieć, że członkowie Rycerstwa Niepokalanej zawierzają swoje życie: problemy, radości i cierpienia – szczególnej opiece Maryi i dają przykład życia według Przykazań Bożych w zagubionym, dzisiejszym świecie.  Rycerstwo Niepokalanej modli się też o nawrócenie grzeszników, modli się o lepszy świat, prosząc Matkę Bożą Niepokalaną w codziennej modlitwie: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Koscioła świętego i poleconymi Tobie”.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Do 16 lutego mamy ustalony harmonogram peregrynacji. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej po tym terminie proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2020. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 23 lutego, 2020r. Serdecznie dziękujemy!

KOPERTY PARAFIALNE

Osoby, które używają koperty z numerem 24 i 26 proszone są o wpisanie na kopercie z dotacją swoje imię i nazwisko, ponieważ w komuterze nie mamy danych, a musimy wpisać ofiarę „pod konkretną osobę”. W naszym systemie zostały wprowadzone pewne zmiany i po przeniesieniu starych danych niewiadomo, z jakiego powodu nie wszystko działa prawidłowo.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA

Biblioteka będzie zamknięta w Family Day weekend.

Następne spotkanie Klubu Ksiażki odbędzie się w niedzielę, 1 marca, w bibliotece, o godz. 14: 00.·Temat: „Z książką dookoła świata” (powieści z akcją w różnych krajach, lub książki podróżnicze).

KAWIARENKA

„SZKOŁA POLSKA” zaprasza do kawiarenki, dzisiaj w niedzielę 2 lutego. Za tydzień dyżur będzie pełnić grupa związana z „Krakusami”. Smacznego!

Wówczas będą serwowane gorące obiady po Mszach św. o godz. 10: 30 i 12: 30 oraz pyszne wypieki po każdej Mszy św. niedzielnej. Z góry dziękujemy za wsparcie. Fundusze z wypieków przeznaczymy na tegoroczny wyjazd zespołu do Europy.

ZARZĄD FUNDACJI IM. ŚW. BRATA ALBERTA W CALGARY prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedzielę 2 lutego 2020 po dziennych Mszach świętych. Informacje na temat działalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki w Sali Parafialnej u członków Zarządu. Dziękujemy wszystkim naszym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły im. Św. Jana Pawła II zaprasza na Zabawę Walentynkową w sobotę 8 lutego do sali parafialnej. Bilety w cenie $ 60.00 od osoby dostępne w sali parafialnej po Mszach św. W sprawie biletów, sponsorstwa i fundowania nagród rzeczowych na loterię fantową prosimy o kontakt: Lucyna 403-803-7453. Z góry serdecznie dziękujemy za poparcie tej akcji.

ZWIĄZEK PODHALAN W KANADZIE ODDZIAŁ W  CALGARY  zaprasza na pierwsze „Mistrzostwa Polonii w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie „(Slalom Gigant) dnia 29 lutego, 2020. Każdy może brać udział w zawodach bez względu na umiejętnośći. Po zawo­dach,   ogłoszenie wyni­ków  w Domu Polskim o godz. 17: 30 (5: 30pm). Szczegółowe informacje na plakacie oraz na stronie FB ZPwK oddział Calgary oraz Zarządu Glównego.Kontakt: maria.straczek@gmail.com / (403) 815-4187/

A person holding a book

Description automatically generated

PROF. A. NOWAK „DZIEJE POLSKI” TOM IV

Zainteresowanych zamówieniem tej pozycji proszę o email pulwicki@shaw.ca lub tel. 403-289-9033.

ZESPÓŁ  MAZOVIA zaprasza  na Koncert Charytatywny, “POMOC DLA AUSTRALII„, który odbędzie się 9 lutego 2020 r w Domu Polskim o godz. 3: 00 pm. Wystąpią  zespoły z różnych  środowisk w Calgary, które z dumą chcą wspierać ten cel. Nie pozostańmy obojętni wobec tych, którzy  teraz potrzebują pomocy.  ZAPRASZAMY wszystkich rodziców, tancerzy, młodzież, harcerstwo, dzieci ze szkoły polskiej, którym los naszego świata nie jest obojętny. Do zobaczenia 9 lutego 2020 r. Zespół  Mazovia. Majka Kowalczyk

DYŻUR PASZPORTOWY

Uprzejmie informuję, że na stronach internetowych KG RP w Vancouver (PL i ENG zarówno starej/archiwalnej jak i nowej) pojawiło się ogłoszenie o najbliższym dyżurze paszportowym w  Edmonton w dniach 2-3 marca 2020 roku i Calgary w dniach 4-5 marca 2020 r. Poniżej podaję linki do stron z ogłoszeniem

Wersja PL

https://www.gov.pl/web/kanada/dyzur-konsularny-edmonton-i-calgary—marzec-2020 (nowa strona internetowa) Wersja ENG

https://www.gov.pl/web/canada-en/consular-visit-edmonton-and-calgary—march-2020 (nowa strona internetowa)

Jednocześnie uprzejmie przypominam o zmianie formularza wniosku paszportowego. Wszystkie aktualne informacje dotyczące aplikowania o paszport dostępne są na stronie internetowej naszego urzędu https://www.gov.pl/web/kanada/paszporty oraz https://www.gov.pl/web/canada-en/passports  

Zygmunt Potocki konsul  hon. RP 

 „POLANIE”  NA MISTRZOSTWACH POLSKI W TAŃCACH POLSKICH!

„POLANIE” zakończyli zeszłoroczny sezon taneczny warsztatami tanecznymi Polskich Tańców Ludowych i Narodowych w Letniej Szkole Tańca ZPiT  „Śląsk”      w Koszęcinie oraz udziałem w 50 jubileuszowej edycji  Światowego Festiwalu  Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie w lipcu 2019 roku, gdzie reprezentowali Centralną i Zachodnią Kanadę. Realizując cele i misję organizacji, jakimi są przedstawianie i promowanie bogatego dziedzictwa i tradycji polskiego folkloru oraz tańców narodowych „POLANIE”, po raz pierwszy w 20-letniej historii Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich  pragną zmierzyć się z „najlepszymi z najlepszych”  i jako pierwszy i jedyny zespół polonijny konkurować będą z elitą krajowych tancerzy o tytuły mistrzowskie!   Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich to najbardziej prestiżowe wydarzenie    całego sezonu tanecznego w Polsce, które odbędzie się w Wieliszewie w terminie 3-5 kwietnia 2020r.

WYCIECZKA-PIELGRZYMKA DO KRAJÓW BAŁTYCKICH (Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia), SANKT PETERSBURGA (Rosja) i POLSKI 14.09.2020 do 27.09.2020 (część I) lub z przedłużeniem 27.09.2020 do 01.10.2020 (część II). W programie: Helsinki, Sankt Petersburg, Tallinn, Sigulda, Turaida, Riga, Jarmula, Rundle, Szawle, Wilno, Troki, Białystok/Sokółka (cud Eucharystyczny), Warszawa (część I); oraz Niepokalanów, Płock, Licheń, Częstochowa, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków/ Łagiewniki i Wieliczka (część II). Możliwość pozostania w Polsce po pielgrzymce. Przewodnictwo duchowe Ks. Proboszcz ADAM BOBOLA, SChr (14.09-27.09.2020). Organizacja, opieka nad grupą w czasie pielgrzymki URSZULA GUT – THE TRAVEL AGENT NEXT DOOR .  Cena od $2970 Zapisy/informacje (Urszula Gut) 403-407-0177 lub 403-852-5254 oraz email ugut@thetravelagentnextdoor.com . SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PRACA Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji podjęcia pracy proszę dzwonić pod numer tel: 403-663-9886, i proszę zostawić swoje imię i numer telefonu, żeby można było oddzwonić. (9x)

PRACA Potrzebna osoba do opieki nad starszą panią. Praca na 5 lub 6 dni w tygodniu po 5 godzin dziennie, Kontakt: 403-230-3229 (2x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

STRENGTHENING OUR PARISH COMMUNITIES Model Code of Conduct” ma na celu ochronę nieletnich i dorosłych, aby uczynić Kościół bezpiecznym dla najsłabszych, przełamać nieufność i gniew, który dotyka tak wielu. Diecezja Calgary zapewnia ochronę nieletnich i dorosłych przestrzegając standardów zawartych w dokumencie “Strenghtening Our Parish Communities/ Model Code of Conduct”. Każdy, kto zaangażowany jest w działalność przy parafii lub zajmuje stanowisko w parafii, w tym: wszyscy duchowni, pracownicy, członkowie Rady Parafialnej, Rady Finansowej, wszyscy, którzy pracują z nieletnimi, osobami niepełnosprawnymi i wymagającymi specjalnej troski, koordynatorzy wszystkich posług, nawet, jeśli ich posługa nie obejmuje nieletnich, zobowiązani są do przestrzegania przepisów Diecezji Calgary i prawa cywilnego obowiązującego w Kanadzie. Ksiądz Proboszcz i Parish Screening Coordinator/PSC mają obowiązek dopilnowania, aby nasza wspólnota parafialna przestrzegała standardów Diecezji Calgary zawartych w Model Code of Conduct.  Koordynatorem tego procesu dla naszej parafii jest Pani Jolanta Krysiak email:jolanta.krysiak@queenpol.org Więcej informacji/przepisów i dokumentów znajduje się na stronie internetowej Diecezji Calgary https://www.catholicyyc.ca/volunteerscreening.html

PASTORAL LETTER: Remaining True to Christ Now and at the Hour of our Death The government is conducting a two-week consultation on legislation to expand eligibility for medical assistance in dying (MAID).  This review may lead to extending access to people who suffer from dementia or other mental illnesses, and even mature minors. Read the Pastoral Letter from the AB/NWT Bishops: http://bit.ly/370UfJN. Contact your MP and defend the sanctity of human life. Find your MP here: http://bit.ly/30rTEyc #CatholicYYC #MAID #ProLife #cdnpoli  #AssistedDying