9 luty 2020

9 luty 2020

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 8 luty          

18:00- ++ Aniela i Andrzej Bzdyk            – córka z rodziną

18:00- ++ Józef i Józefa i zmarli z rodziny Pietrowskich

Niedziela, 9 luty- V niedziela zwykła

8:30- + Piotr Albertin                                   – żona z rodziną

10:30- + Sławomir Parcia

12:30- Radio Maryja i TV Trwam

19:00-++ Barbara Gochnia (5 roczn. śm) oraz ++ Wiesława i Walerian w 5 roczn. śmierci

Poniedziałek, 10 luty- Św. Scholastyki

19:00- O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla Patrycji Camron z okazji 16 urodzin

19:00 + Joe Przybyło (1 rocz)                      – przyjaciele

Wtorek, 11 luty – NMP z Lourdes

19:00 + Jan Kułach                                      – żona z rodziną

19:00 ++ Bartłomiej i zmarli z rodziny oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Środa, 12 luty

19:00 ++ Stefania i Irena w rocznicę śmierci

19:00 O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Jurka z okazji urodzin                                                – żona   

Czwartek, 13 luty

19:00 ++ Jan i Maria Nodżak oraz Józefa i Franciszek Korczewski

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla mamy i dla Kasi z okazji urodzin

Piątek, 14 luty- Św. Cyryla i św. Metodego patronów Europy

9:00 ++ Marian i Elżbieta w rocz. śm.              – Sr. Teresa

19:00 ++ Katarzyna i Franciszek Pieczara  – syn z rodziną

Sobota, 15 luty          

8:30 – + Bartłomiej Machula

18:00- + Krzysztof Kułakowski                  – żona i syn

18:00- ++ Andrzej i Aniela Bzdyk i zmarli z rodziny   – córka z rodziną

Niedziela, 16 luty

8:30- ++ Włodzimierz, Marianna i Jan Czepuryk

8:30- M.W.-  Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla żony

10:30-++ Cecylia i Józef Żelazowski

12:30- O Boże błogosławieństwo w dniu urodzin dla Joanny Willson, Kamili Horwath i Jakuba Streżyńskiego

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Waldemara z okazji urodzin

V NIEDZIELA ZWYKŁA

Iz 58,7–10; 1 Kor 2,1–5; Mt 5,13–16

Ref: Alleluja.

Nie twierdzę, że życie jest wyłącznie obciążone problemami, ale mimo wszystko usłane różami to ono nie jest. I jeśli usłyszycie zdanie: „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”, to nie wpadajcie w złość lub histerię, bo to przysłowie ma sens. Niestety, nasze życie  obfituje w niedogodności, przychodzą momenty, w których mamy dość tych wszystkich wydarzeń i problemów spadających na nas jak szarańcza. W dzisiejszych czytaniach, a szczególnie w Ewangelii będącej ciągiem dalszym Kazania na Górze, otrzymujemy kilka wspaniałych rad dotyczących naszego postępowania nie tylko wobec samych siebie, ale także wobec tych, którzy od nas – a szczególnie chrześcijan – oczekują pomocy, wsparcia, słowa czy po prostu obecności. I jakby tak przeanalizować teksty, to jesteśmy w stanie znaleźć receptę na nasze problemy życiowe. Izajasz wskazuje nam, jak powinniśmy traktować naszych bliźnich. Bliźnich nie musimy szukać – oni są blisko, bliziuteńko, za ścianą, obok nas, a my ich nie widzimy lub nie dostrzegamy, bo skupieni jesteśmy na własnych problemach. Jednakże, jeśli my zwrócimy uwagę na ich problemy, to nasze problemy staną się mniejsze bądź nieistotne. A Bóg, który widzi nasze zainteresowanie się innymi, wspomoże nas swoją opieką. Prorok przypomina, by „dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą.” (Iz 58,7-8). Izajasz pisze o czynach, zaś święty Paweł w Liście do Koryntian pisze o słowach, czyli o tym, jak należy głosić wiarę. Sam o sobie mówi: „A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.” (1 Kor 2,4-5). W Kazaniu na Górze, po wypowiedzeniu ośmiu błogosławieństw, Jezus przedstawił kodeks moralny określający najważniejsze zasady postępowania, życia, wiary. Już samo stwierdzenie „Wy jesteście solą dla ziemi.” (Mt 5,13a) jest tak znamienne, że my, jako chrześcijanie, powinniśmy czuć się wybrańcami, którzy mają szczęście odczytywać Słowa Chrystusa skierowane przecież do wszystkich, do tych, których już nie ma, do nas i do tych, którzy po nas nastąpią. Ale bycie wybrańcem zobowiązuje. Do czego zobowiązuje? Na to pytanie Jezus Chrystus też daje nam jasną odpowiedź: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.” (Mt 5,16).

LEKTORZY – 8-9 luty

18:00- M. Edgar, M. Iskra, M. Syska

8:30 – O. Pepłowski, M. Sobczak, P. Adamski

10:30 – A. Kamieniak, S. Teresa, K. Kamieniak

12:30- E. Kiegler, M. Kulaga, O. Pietras

19: 00 – W. Grabowski, K. Pietrzak, W. Grabowski

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

TOGETHER IN ACTION – 2019 W całej Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $27,818.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 18,480.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!  Czeki prosimy wypisywać “Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION”. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ

W dzisiejszą niedzielę, 9 lutego, po Mszy św. o godzinie 10: 30 odbędzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i dorosłych należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkich należących do M.I. na to pierwsze zebranie w Nowym Roku. Pragniemy też przypomnieć, że członkowie Rycerstwa Niepokalanej zawierzają swoje życie: problemy, radości i cierpienia – szczególnej opiece Maryi i dają przykład życia według Przykazań Bożych w zagubionym, dzisiejszym świecie.  Rycerstwo Niepokalanej modli się też o nawrócenie grzeszników, modli się o lepszy świat, prosząc Matkę Bożą Niepokalaną w codziennej modlitwie: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Koscioła świętego i poleconymi Tobie”.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Do 16 lutego mamy ustalony harmonogram peregrynacji. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej po tym terminie proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św.

włączenie do wspólnoty Kościoła.

SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO

Przez sakrament chrztu świętego zostaje włączony do wspólnoty Kościoła

Adrian Jozef ARAVENA

Gratulujemy Rodzicom i Chrzestnym. Nowo ochrzczonego polecamy Bożej Opiece.

POKWITOWANIA DO PODATKU

W piątek 7 lutego zostały wysłane pokwitowania do wszystkich parafian, którzy złożyli donacje na naszą parafię jak również na inne cele poza parafialne. Osoby, które nie otrzymają pokwitowania z powodu braku adresu w naszym spisie, proszone są o odebrania pokwitowania w biurze parafialnym.

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2020. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 23 lutego, 2020r. Serdecznie dziękujemy!

KOPERTY PARAFIALNE

Osoba, która używają koperty z numerem 24 proszona jest o wpisanie na kopercie z dotacją swoje imię i nazwisko, ponieważ w komuterze nie mamy danych, a musimy wpisać ofiarę „pod konkretną osobę”. W naszym systemie zostały wprowadzone pewne zmiany i po przeniesieniu starych danych niewiadomo, z jakiego powodu nie wszystko działa prawidłowo.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA

Biblioteka będzie zamknięta w Family Day weekend.

Następne spotkanie Klubu Ksiażki odbędzie się w niedzielę, 1 marca, w bibliotece, o godz. 14: 00.·Temat: „Z książką dookoła świata” (powieści z akcją w różnych krajach, lub książki podróżnicze).

KAWIARENKA

„Krakusy” zapraszają do kawiarenki, dzisiaj w niedzielę na gorące obiady po Mszach św. o godz. 10: 30 i 12: 30 oraz pyszne wypieki po każdej Mszy św. niedzielnej. Z góry dziękujemy za wsparcie. Fundusze z wypieków przeznaczymy na tegoroczny wyjazd zespołu do Europy. Smacznego!

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

Styczeń rozpoczął się od uroczystości pogrzebowych: +Stelmasiński Marian i + Karamon Ryszard. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb +Genowefy Łazowskiej, lat 97. Odeszła też do wieczności +Maria Kuźniar, lat 92, ale szczegóły związane z pogrzebem nie są jeszcze znane. Rodzinom składamy wyrazy współczucia, a zmarłych włączamy w modlitwę Kościoła: „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…”

ZWIĄZEK PODHALAN W KANADZIE ODDZIAŁ W  CALGARY  zaprasza na pierwsze „Mistrzostwa Polonii w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie „(Slalom Gigant) dnia 29 lutego, 2020. Każdy może brać udział w zawodach bez względu na umiejętnośći. Po zawo­dach,   ogłoszenie wyni­ków  w Domu Polskim o godz. 17: 30 (5: 30pm). Szczegółowe informacje na plakacie oraz na stronie FB ZPwK oddział Calgary oraz Zarządu Glównego. Kontakt: maria.straczek@gmail.com / (403) 815-4187/

A person holding a book

Description automatically generated

PROF. A. NOWAK „DZIEJE POLSKI” TOM IV

Zainteresowanych zamówieniem tej pozycji proszę o email pulwicki@shaw.ca lub tel. 403-289-9033.

ZESPÓŁ  MAZOVIA zaprasza  na Koncert Charytatywny, “POMOC DLA AUSTRALII„, który odbędzie się dzisiaj w niedzielę 9 lutego  w Domu Polskim o godz. 3: 00 pm. Wystąpią  zespoły z różnych  środowisk w Calgary, które z dumą chcą wspierać ten cel. Nie pozostańmy obojętni wobec tych, którzy  teraz potrzebują pomocy.  ZAPRASZAMY wszystkich rodziców, tancerzy, młodzież, harcerstwo, dzieci ze szkoły polskiej, którym los naszego świata nie jest obojętny. Do zobaczenia 9 lutego 2020 r. Zespół  Mazovia.  Majka Kowalczyk

KOMUNIKAT STOWARZYSZENIA POLSKICH KOMBATANTÓW, KOŁA NR 18.

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z rocznym Kalendarzem SPK Koła nr 18 na 2020 rok zapraszam na miesięczne Zebranie członków SPK Koła nr 18, które odbędzie się w dniu 16 lutego br. o godz. 14.30 w Domu Polskim. Serdecznie zapraszamy na zebranie członków oraz chętnych do wstąpienia w szeregi naszego Stowarzyszenia.  Na zebraniu można będzie opłacić składkę członkowską na 2020 rok.

DYŻUR PASZPORTOWY

Uprzejmie informuję, że na stronach internetowych KG RP w Vancouver (PL i ENG zarówno starej/archiwalnej jak i nowej) pojawiło się ogłoszenie o najbliższym dyżurze paszportowym w  Edmonton w dniach 2-3 marca 2020 roku i Calgary w dniach 4-5 marca 2020 r. Poniżej podaję linki do stron z ogłoszeniem

Wersja PL

https://www.gov.pl/web/kanada/dyzur-konsularny-edmonton-i-calgary—marzec-2020 (nowa strona internetowa) Wersja ENG

https://www.gov.pl/web/canada-en/consular-visit-edmonton-and-calgary—march-2020 (nowa strona internetowa)

Jednocześnie uprzejmie przypominam o zmianie formularza wniosku paszportowego. Wszystkie aktualne informacje dotyczące aplikowania o paszport dostępne są na stronie internetowej naszego urzędu https://www.gov.pl/web/kanada/paszporty oraz https://www.gov.pl/web/canada-en/passports  

Zygmunt Potocki konsul  hon. RP 

WYCIECZKA-PIELGRZYMKA DO KRAJÓW BAŁTYCKICH (Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia), SANKT PETERSBURGA (Rosja) i POLSKI 14.09.2020 do 27.09.2020 (część I) lub z przedłużeniem 27.09.2020 do 01.10.2020 (część II). W programie: Helsinki, Sankt Petersburg, Tallinn, Sigulda, Turaida, Riga, Jarmula, Rundle, Szawle, Wilno, Troki, Białystok/Sokółka (cud Eucharystyczny), Warszawa (część I); oraz Niepokalanów, Płock, Licheń, Częstochowa, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków/ Łagiewniki i Wieliczka (część II). Możliwość pozostania w Polsce po pielgrzymce. Przewodnictwo duchowe Ks. Proboszcz ADAM BOBOLA, SChr (14.09-27.09.2020). Organizacja, opieka nad grupą w czasie pielgrzymki URSZULA GUT – THE TRAVEL AGENT NEXT DOOR .  Cena od $2970 Zapisy/informacje (Urszula Gut) 403-407-0177 lub 403-852-5254 oraz email ugut@thetravelagentnextdoor.com . SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PRACA Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji podjęcia pracy proszę dzwonić pod numer tel: 403-663-9886, i proszę zostawić swoje imię i numer telefonu, żeby można było oddzwonić. (8x)

PRACA Potrzebna osoba do opieki nad starszą panią. Praca na 5 albo 6 dni w tygodniu po 5 lub 6 godzin dziennie,  Kontakt: 403-230-3229 (1x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

STRENGTHENING OUR PARISH COMMUNITIES Model Code of Conduct” ma na celu ochronę nieletnich i dorosłych, aby uczynić Kościół bezpiecznym dla najsłabszych, przełamać nieufność i gniew, który dotyka tak wielu. Diecezja Calgary zapewnia ochronę nieletnich i dorosłych przestrzegając standardów zawartych w dokumencie “Strenghtening Our Parish Communities/ Model Code of Conduct”. Każdy, kto zaangażowany jest w działalność przy parafii lub zajmuje stanowisko w parafii, w tym: wszyscy duchowni, pracownicy, członkowie Rady Parafialnej, Rady Finansowej, wszyscy, którzy pracują z nieletnimi, osobami niepełnosprawnymi i wymagającymi specjalnej troski, koordynatorzy wszystkich posług, nawet, jeśli ich posługa nie obejmuje nieletnich, zobowiązani są do przestrzegania przepisów Diecezji Calgary i prawa cywilnego obowiązującego w Kanadzie. Ksiądz Proboszcz i Parish Screening Coordinator/PSC mają obowiązek dopilnowania, aby nasza wspólnota parafialna przestrzegała standardów Diecezji Calgary zawartych w Model Code of Conduct.  Koordynatorem tego procesu dla naszej parafii jest Pani Jolanta Krysiak email: jolanta.krysiak@queenpol.org Więcej informacji/przepisów i dokumentów znajduje się na stronie internetowej Diecezji Calgary https://www.catholicyyc.ca/volunteerscreening.html

40 DAYS FOR LIFE LENTEN PRAYER CAMPAIGN

On Ash Wednesday Feb. 26th starts the next 40 Days for Life campaign in more than 50 countries and 300 cities around the world delivering a message to create, preserve and respect life. Human life begins at fertilization, when 2 cells are getting together, creating an embryo which is alive and it has rights as each of us.

Abortion is a procedure where everybody is losing: the unborn, mother, father, siblings, family, community and the whole country. Science studies indicates the severe impact in mental and physical health for moms who are ending the live of the unborn. Looking for more info http://www.40daysforlife.com/calgary or @ 40daysforlife.calgary@gmail.com or call us at 403-870-3905. St. Joseph, Patron Saint of Canada, pray for us.  

PHYSICIANS FOR LIFE We believe that is must be the goal of medical science and its practitioners to preserve and protect human life, to relieve suffering, and to promote healing. The Hippocratic tradition affirms the inviolability of every human life. If you are a medical student or a physician check it out this website www.physiciansforlife.ca 

HELP SAVE LIVES IN CALGARY!  You can protect mothers and children by joining this worldwide mobilization to pray and fast for an end to abortion! Through prayer and fasting, peaceful vigils and community outreach, 40 Days for Life has inspired 1,000,000 volunteers! With God’s help, here are the proven results in 25 coordinated campaigns:

• 16,742 babies saved from abortion

• 196 abortion workers converted

• 104 abortion centers closed

Here’s how to take part in 40 Days for Life in our community: • Vigil location: Abortion “Kensington

Clinic” – 2431 5 Ave NW • Vigil hours: 7 am to 7 pm

• Local contact: Jairo Garzon 403-870-3905

40daysforlife.calgary@gmail.com

• Learn more … get involved … and sign up

for prayer times by visiting our campaign

at the web address shown below 40daysforlife.com/calgary