1 marca

1 marca

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 29 lutego         

18:00- + Bronisława (1 rocz) i Ronald Matczak – córka z rodziną

18:00- + Ludwik Rajzer                                       – rodzina

18:00 (ks.Stefan) O udaną operację i powrót do zdrowia dla Małgorzaty

Niedziela, 1 marca – I niedziela Wielkiego Postu

8:30-  O Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowia dla Mateusza z okazji urodzin

10:30- O Boże błogosławieństwo dla Magdy Senderowskiej z okazji urodzin                           – R. Piekut

12:30- Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych       – SPK #18

19:00-+ Ryszard Ostrowski                                   – córka

Poniedziałek, 2 marca

19:00- + Maria Kuźniar i dusze w czyśćcu cierpiące

19:00-  O łaskę zdrowia i Boże błogosławieństwo dla Stanisławy                                                                       – mąż

Wtorek, 3 marca

19:00- ++ Kazimierz Sujata i zmarli z rodziny Sujata, Kaczkowski i dusze w czyśćcu cierpiące

19:00 – ++ Antoni Łukaszewicz i zmarli z rodziny oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Środa, 4 marca

9:00- ++ Bartłomiej Machula (4 rocz) i zmarli z rodziny i dusze w czyśćcu cierpiące

19:00- + Ryszard Jan Baran

Czwartek, 5 marca

19:00- O powołania kapłańskie i zakonne

19:00- (ks.Adam)++Jan i Bronisława Dobek, Józef i Julia     Bobola

Piątek, 6 marca

9:00- + O dusze w czyśćcu cierpiące

19:00- ++ Zmarli z rodziny Boreckich, Żakowicz, Śliwonik i dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 7 marca         

8:30 – Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy świata

18:00 – Z podziękowaniem za szczęśliwe rozwiązenie dla Ena Les i z prośbą o zdrowie dla matki i dziecka

18:00- ++ Kazimierz Paliński (1 rocz) i Marta Palińska (4 rocz)                                                                 – syn z rodziną

Niedziela, 8 marca – II niedziela Wielkiego Postu

8:30- O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Marii z okazji urodzin                                                    – mąż i syn

10:30- Radio Maryja i TV Trwam

12:30- O Boże błogosławieństwo w dniu urodzin dla Kubusia Horwath

19:00-+ Alksander Samborski

I NIEDZIELA WIELKIEGO POST

Rdz 2,7–9; 3,1–7;Rz 5,12–19; Mt 4,1–11

Ref: Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni.

Żaden człowiek nie jest wolny od pokus, nawet Jezus Chrystus. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, Jezus wychodzi na pustynię, gdzie zostaje kuszony przez diabła. Potrójne kuszenie Jezusa na pustyni ostrzega nas przed pokusami, a jednocześnie pokazuje, jak bardzo niebezpieczne jest uleganie złu. Pokusa jest to zachęta do zła, która pochodzi od wewnątrz albo z zewnątrz. Św. Augustyn wyróżnia tu trzy etapy: podsunięcie pokusy, upodobanie i dozwolenie. Dochodzi do tego, gdy z pełną świadomością wybieramy zło. Istnieją pokusy natrętne, wciąż wracające, pokusy gwałtowne i ukryte. W przypadku pokusy ukrytej człowiek nie zauważa, że jest kuszony. Istnieją też pokusy zwodnicze, gdy zło jest nam podsuwane w charakterze dobra. Źródła ich należy upatrywać w istniejącej w nas pożądliwości ciała, w działaniu szatana oraz w naszych relacjach ze światem, z ludźmi. Nasze życie wypełnione jest różnymi „atrakcjami”, z których chętnie korzystamy dla własnych przyjemności. Oferują one zadowolenie, satysfakcję i szczęście, zastępując szarą, smutną rzeczywistość. Współczesne przynęty pojawiają się zawsze w odpowiednim czasie. Subtelnie wykorzystują nasze dobre chęci i głębokie pragnienia. Dyskretnie odsuwają od Boga. Przez to zazwyczaj mamy skłonności do złego postępowania i nieuczciwości. W pośpiechu popełniamy wiele błędów, najczęściej przy tym krzywdząc samego siebie, Boga i najbliższych. Kuszenie jest sposobem wyboru i wolności oraz decyzji ludzkiej woli. Jak to Chrystusowe na pustyni, może się przydarzyć każdemu. Musi, zatem być czas na słowo przepraszam wobec Boga i człowieka. Takim znakiem i zbawczym wydarzeniem, które może odmienić oblicze naszej szarej codzienności jest Wielki Post. W tym czasie powinniśmy wybrać się razem z Jezusem na pustynię naszego serca, aby usunąć niepotrzebny chwast, jakim jest zło ukryte pomiędzy niedostrzegalnym dobrem. Oby każdemu z nas udało się wygrać ze złem, gdy będzie czaić się w naszym kierunku pod pozorem prawdy, piękna czy dobra. W swoich odpowiedziach na pokusy Jezus odwołuje się do tekstów biblijnych związanych z pobytem Izraela na pustyni. Diabeł ukazał Jezusowi łatwy sposób odegrania roli Mesjasza, przeciwny jednak Bożemu zamysłowi. Chrystus odrzucił drogę proponowaną przez szatana. To wezwanie dla każdego z nas, aby w chwilach trudnych uciekać się do Jezusa i szukać oparcia w słowie Bożym. Nie zniechęcajmy się upadkami, albowiem wszystko jest możliwe dla tego, który zaufał Bogu i powierzył Mu swoje życie. Świadomi własnych słabości i pychy, która wciąż „czyha u wrót naszego serca” i uniemożliwia duchowy rozwój, zwróćmy się do Boga z pokornym wołaniem: „Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni”.

LEKTORZY – 1-2 marca

18:00- J. Bogusławski, B. Pajewski, J. Pajewski

8:30 – O. Pepłowski, M. Sobczak, M. Syska

10:30 – Z. Topor, D. Topor, M. Sapielak

12:30- A. Gurgul, M. Kulaga, W. Potocka

19: 00 – W. Grabowski, M. Iskra, W. Grabowski

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

W pierwszy piątek miesiąca 6 marca zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po porannej Mszy św. o godz. 9: 00. Prosimy wpisywać się do wyłożonego zeszytu przy biuletynach, aby była ciągła obecność modlących się w kościele. W tym dniu z posługą sakramentalną Księża odwie­dzają chorych i starszych Parafian. Wszystkich, którzy potrzebują takiej wizyty, prosimy o kontakt z biurem parafialnym.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA

7 marca zapraszamy na adorację Najświęt­szego Sakramentu po Mszy św. porannej. Jak zwykle będą odmawiane 4 części Różańca św. w wyz­na­czonych godzinach. Poza tym czasem wspólnej modlitwy – adoracja w ciszy.

NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO POSTU

Wielki Post ponownie daje nam sposobność do refleksji nad tym, co stanowi centrum życia chrześcijańskiego – miłością. Jest to, bowiem odpowiedni czas, abyśmy z pomocą Słowa Bożego i sakramentów odnowili naszą drogę wiary, zarówno osobistą, jak i wspólnotową. Jest to droga pod znakiem modlitwy i dzielenia się, milczenia i postu, w oczekiwaniu na radość paschalną.

„Niech Najświętsza Maryja Panna pomoże nam przeżyć ten Wielki Post z wiernością słowu Bożemu i z nieustanną modlitwą, tak jak Jezus uczynił to na pustyni”, oraz abyśmy ten czas przeżywali z „gorącym pragnieniem przyjęcia miłości pochodzącej od Boga, która chce przemienić nasze życie i cały świat”. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu:

GORZKIE ŻALE polskie nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:30

DROGA KRZYŻOWA nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrystus obarczony krzyżem.

– dla dzieci w środy o godzinie 18:30

dla wszystkich wiernych w piątki o godzinie 18:30. Siostry Dominikanki rozpoczęły prowadzenie Drogi Krzyżowej w miniony piątek. Inne grupy modlitewne i organizacje prosimy o zgłaszanie się na kolejne piątki. Rozważania powinny mieścić się w ok. 30 minutach, a po nabożeństwie – Msza święta.

TOGETHER IN ACTION – 2020

Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Tegoroczna kolekta TOGETHER IN ACTION odbywa się pod hasłem maryjnym, „Oto ja, służebnica Pańska”. Kwota wyznaczona dla naszej parafii na ten rok wynosi $25,941.00. (W ubiegłym roku było to $27,818.00, ale ponieważ nasz budżet się zmniejszył, to i kontrybucja naliczana na TIA jest mniejsza). Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ . – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!  Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.   

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św.

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2020 już upłynął. Biznesy, które nie odnowiły swej reklamy będą usunięte w następnym wydaniu biuletynu. Daliśmy jeszcze dodatkowy jeden tydzień na potwierdzenie. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu, i popierajmy tych, którzy ogłaszają się w naszym biuletynie!!! Bóg zapłać

BIBLIOTEKA PARAFIALNA

Następne spotkanie Klubu Ksiażki odbędzie się dzisiaj w niedzielę, 1 marca, w bibliotece, o godz. 14: 00.·Temat: „Z książką dookoła świata” (powieści z akcją w różnych krajach, lub książki podróżnicze).

RADA PARAFIALNA SPOTKAŁA SIĘ 26 LUTEGO

                Marianna Kos przedstawiła tragiczną sytuację chrześcijan w Pakistanie. Prześladowania religijne zmuszają wiele rodzin do emigracji. Szukają dla siebie nowego miejsca w świecie. Poszczególne diecezje w Kanadzie (również diecezja Calgary) mają programy sponsorowania, ale zawsze potrzebują partnerstwa ze strony konkretnej parafii. Mamy kontakt z pewną pięcio-osobową rodziną, może uda się im pomoc. Proces jest skomplikowany i trwa ok. 2 lat, ale warto czynić miłosierdzie, bo wówczas miłosierdzia Bożego również doświadczymy. Będziemy informować o postępach tego programu…

                Marek Wroński, nasz nowy księgowy, podsumował miniony rok finansowy. Przychody były mniejsze o $19,371.51 niż w ubiegłym roku i wyniosły $289,634.50, a wydatki większe niż w ubiegłym roku. W rezultacie rok finansowy zamknął się deficytem wielkości $35,000. To już trzeci rok „z rzędu” gdy jesteśmy „pod kreską”. Funkcjonowanie parafii jest możliwe dzięki oszczędnościom z poprzednich lat. Celem na obecny rok 2020 jest zrównoważenie budżetu.

                Trzeba też zauważyć, że w ubiegłym roku było wykonane wiele kosztownych inwestycji, w tym nowy asfalt na parkingu i dodatkowo jesienią naprawa dachu nad biurami/zakrystią. Gdyby nie te wydatki, bylibyśmy „na plusie”. Ważną pozycją są również drugie składki „na remonty”, więc będziemy to kontynuować raz w miesiącu. Te dodatkowe kolekty i indywidualne donacje, dały nam w ubiegłym roku sumę $66,335. Jest to kwota wolna od podatku diecezjalnego (assessment – 14,5%) gdyż mieści się w ogólnej sumie $205,000 na remonty, wynegocjowanej w Kurii jeszcze przez ks. Jacka Walkiewicza wiosną 2019 roku. Zatem warto z tego przywileju skorzystać, i w tym roku, i w 2021, bo umowa obejmuje okres 3 lat.

                Zbliża się maj, a więc 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II. W czerwcu zaś będzie uroczystość beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego. Dobrze byłoby mieć w naszym kościele oficjalne wizerunki tych wielkich naszych Rodaków, jako przyczynek do kultu. Niestety, nietypowy kształt świątyni nie daje nam miejsca na te obrazy. Dlatego przerabiamy boczny ołtarz (tam gdzie tabernakulum). Będzie on mniejszą wersją ołtarza głównego, również z kolumnami i materiałami z american cherry. Zadania podjął się Zygmunt Bawół i Józef Hryszko, pomaga ks. Proboszcz i Franek Swacha. Do pracy wzięliśmy się już teraz, bo p. Zygmunt wyjeżdża do Polski na 6 miesięcy….

Poszukujemy sponsorów na to dzieło……

Rekolekcje wielkopostne od 1 kwietnia, głosił będzie misjonarz, ks. Wojciech Bęben. Zostanie też w naszej wspólnocie na święta wielkanocne.

                „Mini piknik” parafialny odbędzie się 21 czerwca. Wszystko w Sali, bez namiotow zewnętrznych, ale zawsze to okazja do integracji parafii oraz do wypracowania dodatkowych funduszy. A gdy nabierzemy „wprawy”, w przyszłym roku będzie piknik na DUŻĄ SKALĘ….

PODZIĘKOWANIA

Zakończona została praca przy renowacji parkietu w sali parafialnej. Po ośmiu latach od ostatniego szlifowania był już bardzo zużyty. Poprosiliśmy o wycenę tej pracy wiodącą polską firmę w tym zakresie. Propozycja wyniosła powyżej $5,000. Wówczas zgłosili się Zygmunt Bawół i Józef Hryszko, a pomagał Franek Swacha i praca została pięknie wykonana. Koszt całkowity to $2,500. Całość kosztów pokryły wpływy z kawiarenki.

Dziękujemy!       Stowarzyszenie Polskich Kombatantów przychyliło się do prośby ze strony naszych ministrantów i przekazało donację w wysokości $1,000 na potrzeby ministrantów. Przy okazji tego zebrania ks. Proboiszcz poinformował o planach renowacji i Stowarzyszenie uchwaliło donację w wysokośći $3,500. Bardzo dziękujemy!

KAWIARENKA „Krakusy” zapraszają do kawiarenki, dzisiaj w niedzielę na gorące obiady po Mszach św. o godz. 10: 30 i 12: 30 oraz pyszne wypieki po każdej Mszy św. niedzielnej. Z góry dziękujemy za wsparcie. Fundusze z wypieków przeznaczymy na tegoroczny wyjazd zespołu do Europy. Smacznego!

ZARZĄD FUNDACJI IM. ŚW. BRATA ALBERTA W CALGARY prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 1-go marca 2020 po dziennych Mszach św. Informacje na temat działalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki w Sali Parafialnej u członków Zarządu. Dziękujemy wszystkim naszym ofiarodawcom. Bóg zapłać!  

APEL POLEGŁYCH – „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI”

Wdniu 1 Marca, który w 2011 roku został ogłoszony, jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych serdecznie zapraszamy członków Stowarzyszeń PCA, SPK, Klubu Seniora, Grono Pedagogiczne, młodzież szkolną, Kadrę Harcerską, harcerzy oraz Parafian i Polonię na uroczystą Mszę św. w Kościele pw.Matki Bożej Królowej Pokoju w niedzielę 1 Marca 2020 roku o godz. 12: 30 w intencji naszych Bohaterów Niezłomnych.                                                                                                               Tuż po Mszy św. będzie uroczyście odczytany „APEL POLEGŁYCH” za wszystkich, którzy odeszli na wieczną wartę „dopominając” się o wolną Ojczyznę – Polskę.  Prosimy o wzięcie udziału w Apelu wszystkich przybyłych na Mszę św., a szczególnie rodziny, które straciły swoich członków – „Żołnierzy Wyklętych” walczących o wolną Polskę po II Wojnie Światowej. – Zarząd Koła SPK Nr 18.

KOMUNIKAT SPK W CALGARY.

Zarząd Koła nr 18 w Calgary zawiadamia, że zgodnie z Regulaminem Wewnętrznym Statutu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Rozdz.3,Art.8, Paragraf 2,3,4 oraz z Kalendarzem Koła SPK Nr 18 w Calgary na 2020 rok zwołuje się na dzień 15 marca 2020 roku (niedziela) Walne Zebranie Sprawozdawcze na godz. 14: 30 w Domu Polskim. Prosimy członków o niezawodne przybycie na zebranie.

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2020

Począwszy od 26 lutego (Środa Popielcowa) do 5 kwietnia (Niedziela Palmowa) katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (Blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dni.  Nasza parafia ma jak poprzednio (wstępnie) wyznaczone dwa dyżury, to jest 28-ego lutego (piątek) i 27-ego marca (piątek), 2020, od godziny 7:00 do 13:00. Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

HALOWY PUCHAR NARODÓW W PIŁCE NOŻNEJ

Halowy Puchar Narodów (Nations Cup)  w piłce nożnej zostanie rozegrany w Calgary w dniach od 24-go Marca do 8 Kwietnia 2020. W tym roku Polska będzie reprezentowana w dwóch kategoriach:   Open i O35 (powyzej 35 lat). W kategorii Open nasza drużyna broni tytułu mistrzowskiego zdobytego w zeszłym roku pokonując w finale zespół Chile. W związku z powyższym turniejem poszukujemy wsparcia finansowego (sponsorów) do pokrycia kosztów związanych z rejestracją drużyn oraz wynajęcia sal treningowych. Zapraszamy wszystkich Państwa do wsparcia naszej zbiórki pieniędzy, która odbędzie się w Niedzielę 1go Marca, 2020 w sali parafialnej, między 11.00 a 14.00. Żadna kwota nie jest za mała, aby wesprzeć naszych piłkarzy! Dokładny termin rozgrywek będzie podany w późniejszym terminie. Po więcej informacji prosimy o kontakt: Franek (403) 888-0384 lub Piotr (403) 700-7195. Zapraszamy wszystkich kibiców i z góry dziękujemy za pomoc. 

DYŻUR PASZPORTOWY Uprzejmie informujemy, o najbliższym dyżurze paszportowym w  Edmonton w dniach 2-3 marca 2020 roku i Calgary w dniach 4-5 marca 2020 r. Linki do stron z ogłoszeniem Wersja PL https://www.gov.pl/web/kanada/dyzur-konsularny-edmonton-i-calgary—marzec-2020 (nowa strona internetowa) Wersja ENG

https://www.gov.pl/web/canada-en/consular-visit-edmonton-and-calgary—march-2020 (nowa strona internetowa) Jednocześnie uprzejmie przypominam o zmianie formularza wniosku paszportowego. Wszystkie aktualne informacje dotyczące aplikowania o paszport dostępne są na stronie internetowej naszego urzędu https://www.gov.pl/web/kanada/paszporty oraz https://www.gov.pl/web/canada-en/passports  

Warto uaktualnić swoje paszporty, gdyż została ogłoszona data wyborów prezydenckich w Polsce. Odbędą się one w niedzielę, 10 maja, a poza Polską, w sobotę 9 maja.  Informacje dot. wyborów dostępne są także na oficjalnej stronie internetowej naszego urzędu pod adresem:https://www.gov.pl/web/kanada/glosowaniezagranica     Zygmunt Potocki konsul  hon. RP 

ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ DO KRAJÓW BAŁTYCKICH, SANKT PETERSBURGA i POLSKI która odbędzie się w dniach 14.09.2020 do 27.09.2020 (część I) lub z przedłużeniem 27.09.2020 do 01.10.2020 (część II) odbędą się 15Mar w godzinach 9:30am do 2pm w Sali Parafialnej. Zainteresowanych prosimy o dostarczenie depozutu w postaci czeku lub gotówki w wysokości $300 cad na pielgrzymke + $100 cad na przelot. W programie pielgrzymki: (część I) Helsinki, Sankt Petersburg, Tallinn, Sigulda, Turaida, Riga, Jarmula, Rundle, Szawle, Wilno, Troki, Białystok/Sokółka (cud Eucharystyczny), Warszawa oraz (część II) Niepokalanów, Płock, Licheń, Częstochowa, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków/ Łagiewniki i Wieliczka. Możliwość pozostania w Polsce po pielgrzymce. Przewodnictwo duchowe Ks. Proboszcz ADAM BOBOLA, SChr (14.09-27.09.2020). Organizacja, Zapisy i opieka nad grupą w czasie pielgrzymki URSZULA GUT – THE TRAVEL AGENT NEXT DOOR 403-407-0177 lub 403-852-5254 oraz email ugut@thetravelagentnextdoor.com. Cena od $2970 cad plus przelot. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Zaproszenie do udziału w projekcie  „POLANIE na Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich

POLANIE przedstawiają tancerzy, którzy będą reprezentować Zespół na Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich w Wieliszewie, w terminie 3-5 kwietnia 2020. Równocześnie zapraszamy Państwa do wsparcia tego ambitnego projektu! Wszyscy sponsorzy będą promowani na nowej stronie internetowej POLAN, w materiałach drukowanych i publikacjach oraz w mediach społecznościowych.

Szczegółowych informacji dot. projektu udziela Skarbnik Zespołu, p.Anna Dobrzelecka tel: (403) 542 2954  lub email:  treasurer@polanie.ca

PRACA Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji podjęcia pracy proszę dzwonić pod numer tel: 403-663-9886, i proszę zostawić swoje imię i numer telefonu, żeby można było oddzwonić. (6x)

PRACA Przyjmę Panią do sprzątania budynków mieszkalnych. Po więcej informacji proszę dzwonić tel: 403-478-6073 (4x)