16 luty 2020

16 luty 2020

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 15 luty          

18:00- + Krzysztof Kułakowski                  – żona i syn

18:00- ++ Andrzej i Aniela Bzdyk i zmarli z rodziny

M.W. O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Janiny Miernik z okazji urodzin                                  – mąż 

Niedziela, 16 luty

8:30- ++ Włodzimierz, Marianna i Jan Czepuryk

8:30- M.W.-  Dziękczynna i o Boże błogosł. dla żony

10:30-++ Cecylia i Józef Żelazowski

12:30- O Boże błogosławieństwo w dniu urodzin dla Joanny Willson, Kamili Horwath i Jakuba Streżyńskiego

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Waldemara z okazji urodzin

Poniedziałek, 17 luty

19:00- + Jan Wójcik (27 rocz)                        – syn z rodziną

Wtorek, 18 luty

19:00 + Bronisław (1 rocz)                                            – żona

Środa, 19 luty

19:00- Dziękczynna do Jezusa Chrystusa, Króla Polski za przyjęcie  intronizacji

Czwartek, 20 luty

19:00 + Za dusze w czyśćcu cierpiące

Piątek, 21 luty

9:00- Nie ma Mszy porannej

19:00- + Ryszard Kapel                                        – rodzice

Sobota, 22 luty – św. Piotra Apostoła Katedry         

8:30 -+ Ks. Józef Nowak i zmarli z rodziny

18:00- ++ Teresa i Stanisław Sójka i Tadeusz Lichman

18:00- O powrót do zdrowia dla Jerzego i opiekę Matki Bożej oraz łaski Ducha św.

Niedziela, 23 luty- VII niedziela zwykła

8:30-  O Boże błogosławieństwo dla Piotra i Stacy z okazji sakramentu małżeństwa

10:30- O Boże błogosławieństwo z okazji Urodzin dla Magdy i Arkadiusza Senderowskich

12:30- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Alanka z okazji 9 urodzin

19:00- Ryszard Ostrowski                        – córka z rodziną

„STUDY DAYS”

Jak co roku o tej porze Księża Chrystusowcy mają swoje dni skupienia w U.S.A. Zatem Ks. Adam i Ks. Marcin będą poza parafią od poniedziałku do piątku, 17-21 lutego. Zastępstwo będzie sprawował ks. Stefan Ganowicz. Nie będzie Mszy św. w piątek rano, pozostałe nabożeństwa bez zmian.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

Syr 15,15-20; 1 Kor 2,6-10; Mt 5,17-37

Ref: Błogosławieni słuchający Pana.

W dzisiejszym fragmencie z Kazania na Górze Jezus interpretuje Prawo Boże w świetle przykazania miłości. „Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj», a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi”. Kieruje, więc nasz wzrok do środka, do naszego serca, które stanowi centrum życia. W ten sposób Syn Boży stawia swoim uczniom wymagania, które gwarantują wejścia do królestwa niebieskiego. Piąte przykazanie Dekalogu należy do tych, z którymi – jak nam się często wydaje – nie mamy żadnych problemów. „Nikogo nie zabiłem”, ileż to razy daje się słyszeć podobne wyznanie w zwykłych rozmowach z tak zwanymi „porządnymi katolikami”, którzy w ten sposób próbują nadać wysoką rangę swojemu chrześcijaństwu. Czy to wystarczy? Otóż nie. Aby zachować przykazanie „Nie zabijaj” jest nam potrzebny najpierw zachwyt nad życiem, afirmacja tego jakże pięknego i podstawowego daru, powołania, które jest wspólne wszystkim ludziom. Z tego powołania czerpie każde inne! Jesteśmy powołani do tego, aby żyć, aby nasze życie przeżyć uczciwie, dojrzale, aby je przeżyć w miłości, aby żyjąc – być ludźmi szczęśliwymi. To niezwykle smutne, ilu młodych ludzi jest znudzonych, zmęczonych życiem. Widać to nie tylko wtedy, gdy myślą o samobójstwie, co zdarza się wcale nierzadko, gdy popadają w nałogi. Widać to w tych sytuacjach, kiedy ludziom nie chce się niczego tworzyć, doskonalić, rozwijać, nie chce się przemieniać oblicza świata, w którym żyją. Życie w określonym stanie zakłada najpierw, że człowiek ceni sobie swoje życie, cieszy się swoim życiem, kocha swoje życie, jak w piosence Edyty Geppert: „Kocham cię życie / poznawać pragnę cię (…) w zachwycie”. Dlatego tak bardzo musimy się starać i nawzajem sobie pomagać – w rodzinie, w szkole, w kościele, w gronie naszych bliskich, – aby „wybierać życie”, by głosić pochwałę życia i to nie tylko pięknymi słowami, ale przede wszystkim własnym świadectwem dobrego życia, ubogaconego mądrością, uczciwością, przeżytego w wolności. Taki zachwyt nad życiem, spowoduje niewątpliwie pragnienie wzięcia odpowie­dzialności za własne życie i za życie innych! Kiedy nie szanuję życia, kiedy nie cieszę się swoim życiem i życiem innych, wtedy zabijam! Zabijam poprzez mój egoizm, brak tolerancji, pogardzanie drugim z jakichkolwiek motywów. Przykazanie mówi mi: nie zabijaj w sobie i w drugich dobra, wrażliwości, nadziei, pragnień, tęsknot, planów, ostatecznie nie zabijaj w drugim i w sobie – Chrystusa. Wiele dobra możemy uczynić przez słowo, zatem trzeba nam być hojnymi wobec innych w obdarowywaniu ich dobrym słowem.

LEKTORZY –15-16 luty

18:00- M. Syska, B, Pajewski, R. Kohnke

8:30 – M. Podgórny, M. Sobczak, A. Rudzińska

10:30 – T. Nowak, S. Salome, G. Kamon

12:30- T. Miazga, S. Teresa, A. Kamieniak

19: 00 – M. Edgar, M. Iskra, J. Pajewski

W niedzielę, 23 lutego, będzie zbierana druga składka na Fundusz Remontowy. Bóg zapłać za ofiarność!

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

TOGETHER IN ACTION – 2019 W całej Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $27,818.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 18,580.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!  Czeki prosimy wypisywać “Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION”. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach. Kto jeszcze chciałby wesprzeć ten fundusz, należy to uczynić teraz, gdyż od Wielkiego Postu będzie „nowy sezon” i nowy cel związany z tą zbiórką.

„TAK NIECH ŚWIECI WASZE ŚWIATŁO PRZED LUDŹMI, ABY WIDZIELI WASZE DOBRE UCZYNKI I CHWALILI OJCA WASZEGO, KTÓRY JEST W NIEBIE” – to słowa Ewangelii z ubiegłej niedzieli. Zatem niech dobro się pomnaża: trzeba o nim mówić i promować, zarówno w wymiarze duchowym jak i materialnym. Dziękuję Paniom za posługę w kawiarence z okazji pogrzebu p. Marii Kuźniar, dziękuję Diakonii Liturgicznej i Diakonii Muzycznej za asystę. Wojtek Grabowski zainstalował system Wi-Fi dla biblioteki. Obecnie pracujemy z p. Wojtkiem nad lepszym nagłośnieniem dla sali parafialnej. Zbiornik na ciepłą wodę dla kościoła/zakrystii/salki „zakończył żywot”. Dziękuję Janowi Rajchel za zakupienie i montaż nowego. Z Frankiem Swachą poprawiamy i przerabiamy szopkę/stajenkę, bo gdy się projekt odłoży, to pójdzie w zapomnienie, a tak – będzie już gotowy na grudzień. Po niedzieli 16 lutego nie będzie wstępu do sali parafialnej gdyż Zygmunt Bawół z pomocnikami zajmą się odnowieniem parkietu, który jest obecnie mocno zużyty. Marek Wroński kończy już podliczanie minionego roku finansowego, zatem w środę 26 lutego będziemy gotowi na spotkanie Rady Parafialnej.                                                                     Ks. Proboszcz

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Do 16 lutego mamy ustalony harmonogram peregrynacji. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej po tym termi­nie proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św.

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Nadszedł czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2020. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 23 lutego, 2020r. Serdecznie dziękujemy!

BIBLIOTEKA PARAFIALNA Biblioteka będzie zamknięta w Family Day weekend. Następne spotkanie Klubu Ksiażki odbędzie się w niedzielę, 1 marca, w bibliotece, o godz. 14: 00.·Temat: „Z książką dookoła świata” (powieści z akcją w różnych krajach, lub książki podróżnicze).

KAWIARENKA „Krakusy” zapraszają do kawiarenki, dzisiaj w niedzielę na gorące obiady po Mszach św. o godz. 10: 30 i 12: 30 oraz pyszne wypieki po każdej Mszy św. niedzielnej. Z góry dziękujemy za wsparcie. Fundusze z wypieków przeznaczymy na tegoroczny wyjazd zespołu do Europy. Smacznego!

RYCERZE KOLUMBA

Zebranie Rycerzy Kolumba odbędzie się w środę 19 lutego w sali parafialnej o godzinie 20 00. Zapraszamy!

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2020

IMG2-web

Począwszy od 26 lutego (Środa Popielcowa) do 5 kwietnia (Niedziela Palmowa) katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (Blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dni.  Nasza parafia ma jak poprzednio (wstępnie) wyznaczone dwa dyżury, to jest 28-ego lutego (piątek) i 27-ego marca (piątek), 2020, od godziny 7:00 do 13:00. Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

HALOWY PUCHAR NARODÓW W PIŁCE NOŻNEJ

Halowy Puchar Narodów (Nations Cup) w piłce nożnej zostanie rozegrany w Calgary w dniach od 24-go Marca do 8 Kwietnia 2020. W tym roku Polska będzie reprezentowana w dwóch kategoriach:  Open i O35 (powyzej 35 lat). W kategorii Open nasza drużyna broni tytułu mistrzowskiego zdobytego w zeszłym roku pokonując w finale zespół Chile. W związku z powyższym turniejem poszukujemy wsparcia finansowego (sponsorów) do pokrycia kosztów związanych z rejestracją drużyn oraz wynajęcia sal treningowych. Zapraszamy wszystkich Państwa do wsparcia naszej zbiórki pieniędzy, która odbędzie się w Niedzielę 1go Marca, 2020 w sali parafialnej, między 11.00 a 14.00. Żadna kwota nie jest za mała, aby wesprzeć naszych piłkarzy! Dokładny termin rozgrywek będzie podany w późniejszym terminie. Po więcej informacji prosimy o kontakt: Franek (403) 888-0384 lub Piotr (403) 700-7195. Zapraszamy wszystkich kibiców i z góry dziękujemy za pomoc. 

APEL POLEGŁYCH – „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI”

Image result for żołnierze wyklęci

W związku ze zbliżającym się dniem 1 Marca, który w 2011 roku został ogłoszony, jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych serdecznie zapraszamy członków Stowarzyszeń PCA, SPK, Klubu Seniora, Grono Pedagogiczne, młodzież szkolną, Kadrę Harcerską, harcerzy oraz Parafian i Polonię na uroczystą Mszę św. w Kościele pw.Matki Bożej Królowej Pokoju w niedzielę 1 Marca 2020 roku o godz. 12: 30 w intencji naszych Bohaterów Niezłomnych.  Tuż po Mszy św. będzie uroczyście odczytany „APEL POLEGŁYCH” za wszystkich, którzy odeszli na wieczną wartę „dopominając” się o wolną Ojczyznę – Polskę.  Prosimy o wzięcie udziału w Apelu wszystkich przybyłych na Mszę św., a szczególnie rodziny, które straciły swoich członków – „Żołnierzy Wyklętych” walczących o wolną Polskę po II Wojnie Światowej. – Zarząd Koła SPK Nr 18.

KOMUNIKAT STOWARZYSZENIA POLSKICH KOMBATANTÓW, KOŁA NR 18.

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z rocznym Kalendarzem SPK Koła nr 18 na 2020 rok zapraszam na miesięczne Zebranie członków SPK Koła nr 18, które odbędzie się w dniu 16 lutego br. o godz. 14.30 w Domu Polskim. Serdecznie zapraszamy na zebranie członków oraz chętnych do wstąpienia w szeregi naszego Stowarzyszenia.  Na zebraniu można będzie opłacić składkę członkowską na 2020 rok.

ZWIĄZEK PODHALAN W KANADZIE ODDZIAŁ W  CALGARY  zaprasza na pierwsze „Mistrzostwa Polonii w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie „(Slalom Gigant) dnia 29 lutego, 2020. Każdy może brać udział w zawodach bez względu na umie­jętności. Po zawodach  ogłoszenie wyni­ków  w Domu Polskim o godz. 17: 30 (5:30pm). Szczegółowe informacje na plakacie oraz na stronie FB ZPwK oddział Calgary oraz Zarządu Glównego. Kontakt: maria.straczek@gmail.com / (403) 815-4187

ZESPÓŁ MAZOVIA pragnie bardzo serdecznie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy w minione niedzielne popołudnie zebrali się w  Domu Polskim, na pięknym koncercie charytatywnym, z którego dochód przeznaczono na rzecz poszkodowanej pożarami Australii. Wspaniały to był kocert, zespoły w swoich przepięknych, regionalnych strojach dały popis swoich niezwykłych umiejętności i radości z tańca. Dziękujemy wszystkim, którzy całym sercem zaangażowali  się w realizację tego szczytnego celu: wszystkim 13 zespołom w tym również zespołowi Młodzi Duchem,  sponsorom – Stowarzyszeniu Polsko-Kanadyskiemu, Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów , Kings Bakery, Cracovia European Food & Deli, Amandine Bakery, Panu Krzysztofowi Barańskiemu – Dom Polski oraz DJ Marco za ogromną pomoc i wsparcie okazane nam podczas  realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia. Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz tancerzom zespołu Mazovia za ogromną pomoc i serce oraz wszystkim przybyłym gościom, którzy przyczynili się do zebrania środków finansowych dla zniszczonej Australii.  Ze swej strony jesteśmy dumni, że społeczność taneczna stawiła czoło wyzwaniu i dołożyła cegiełkę pomocy dla cierpiących i potrzebujących.                              Majka Kowalczyk

DYŻUR PASZPORTOWY

Uprzejmie informuję, że na stronach internetowych KG RP w Vancouver (PL i ENG zarówno starej/archiwalnej jak i nowej) pojawiło się ogłoszenie o najbliższym dyżurze paszportowym w  Edmonton w dniach 2-3 marca 2020 roku i Calgary w dniach 4-5 marca 2020 r. Poniżej podaję linki do stron z ogłoszeniem

Wersja PL https://www.gov.pl/web/kanada/dyzur-konsularny-edmonton-i-calgary—marzec-2020 (nowa strona internetowa) Wersja ENG

https://www.gov.pl/web/canada-en/consular-visit-edmonton-and-calgary—march-2020 (nowa strona internetowa) Jednocześnie uprzejmie przypominam o zmianie formularza wniosku paszportowego. Wszystkie aktualne informacje dotyczące aplikowania o paszport dostępne są na stronie internetowej naszego urzędu https://www.gov.pl/web/kanada/paszporty oraz https://www.gov.pl/web/canada-en/passports  

Warto uaktualnić swoje paszporty, gdyż została ogłoszona data wyborów prezydenckich w Polsce. Odbędą się one w niedzielę, 10 maja, a poza Polską, w sobotę 9 maja.

Informacje dot. wyborów dostępne są także na oficjalnej stronie internetowej naszego urzędu pod adresem: https://www.gov.pl/web/kanada/glosowaniezagranica

        Zygmunt Potocki konsul  hon. RP 

KONSULAT GENERALNY RP W VANCOUVER

W załączeniu przesyła informacje z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dot. naboru wniosków w Programie stypendialnym dla Polonii im. gen. Władysława Andersa:

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej uruchomiła nabory wniosków w Programie stypendialnym dla Polonii im. gen. Władysława Andersa – studia I stopnia i studia jednolite magisterskie oraz w Programie stypendialnym dla Polonii im. gen. Władysława Andersa – studia II stopnia. Nabór wniosków będzie prowadzony za pośrednictwem systemu teleinformatycznego NAWA         (link:  https://programs.nawa.gov.pl/login) do 16 marca 2020 r., do godz. 15.00.   Celem Programu stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa jest umożliwienie młodzieży polskiego pochodzenia (nieposiadającej polskiego obywatelstwa) odbycia studiów w Polsce oraz poprawy znajomości języka polskiego. Program przyczynia się także do promocji Polski jako kraju atrakcyjnych możliwości edukacyjnych i naukowych oraz wzmocnienia poziomu kwalifikacji w środowiskach polonijnych. Program oferuje stypendium umożliwiające młodzieży polskiego pochodzenia podjęcie od roku akademickiego 2020/2021 studiów I stopnia, jednolitych studiów magisterskich bądź studiów II stopnia w polskich uczelniach. Studia w Polsce mogą być poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym na warunkach stypendialnych.   Program stypendialny im. gen. Wł. Andersa od lat jest rozpoznawalny w środowiskach polonijnych, gdzie ugruntował swoją pozycję i corocznie przyciąga rzeszę kandydatów. Od 2020 roku Agencja rozszerza jego zakres geograficzny, umożliwiając kandydatom polskiego pochodzenia z całego świata otrzymanie stypendium na odbycie studiów w Polsce. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kandydatów, jak również sugestiom płynącym z polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych, w bieżącym roku planujemy przeprowadzenie egzaminów kwalifikujących dla osób ubiegających się o stypendium na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie w okresie od maja do lipca 2020 roku. Ocenę wniosków w Programie planujemy zakończyć do połowy lipca bieżącego roku.  Więcej informacji o programach stypendialnych, regulaminy oraz ogłoszenia o ich uruchomieniu są dostępne na stronie  internetowej NAWAhttps://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/kandydaci-na-studia-w-polsce-siegnijcie-po-stypendium-im-gen-andersa.  W załączeniu przesyłamy plakat promujący Program stypendialny oraz ulotkę w wersji elektronicznej. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. Programu Stypendialnego dla Polonii, e-mail: polonia@nawa.gov.pl.

WYCIECZKA-PIELGRZYMKA DO KRAJÓW BAŁTYCKICH (Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia), SANKT PETERSBURGA (Rosja) i POLSKI 14.09.2020 do 27.09.2020 (część I) lub z przedłużeniem 27.09.2020 do 01.10.2020 (część II). W programie: Helsinki, Sankt Petersburg, Tallinn, Sigulda, Turaida, Riga, Jarmula, Rundle, Szawle, Wilno, Troki, Białystok/Sokółka (cud Eucharystyczny), Warszawa (część I); oraz Niepokalanów, Płock, Licheń, Częstochowa, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków/ Łagiewniki i Wieliczka (część II). Możliwość pozostania w Polsce po pielgrzymce. Przewodnictwo duchowe Ks. Proboszcz ADAM BOBOLA, SChr (14.09-27.09.2020). Organizacja, opieka nad grupą w czasie pielgrzymki URSZULA GUT – THE TRAVEL AGENT NEXT DOOR .  Cena od $2970 Zapisy/informacje (Urszula Gut) 403-407-0177 lub 403-852-5254 oraz email ugut@thetravelagentnextdoor.com . SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

,PRACA Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji podjęcia pracy proszę dzwonić pod numer tel: 403-663-9886, i proszę zostawić swoje imię i numer telefonu, żeby można było oddzwonić. (7x