29 marca

29 marca

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 28 marca  

18:00- ++ Maria i Henryk Sztemberg  – córki z rodzinami      

18:00- O łaskę zdrowia i światła Ducha św. dla Aleksandry z okazji 41 rocz. urodzin

Niedziela, 29 marca – V niedziela Wielkiego Postu

8:30- + Alina Połujan (13 rocz) i Jerzy Hajduk       – dzieci i rodzina

10:30- ++ Maria i Piotr Bakon                                        – syn

12:30- ++ Irena i Stanisław Michalski         – syn z rodziną

19:00- O zdrowie i dary Ducha św. dla Katarzyny z okazji urodzin oraz opiekę Matki Bożej dla rodziny

Poniedziałek, 30 marca

19:00- Dziękczynna za opiekę św. Antoniego z Padwy i otrzymane łaski przez Jego wstawiennictwo

19:00-+ Małgorzata Bożek

Wtorek, 31 marca

19:00- O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Anny Złotowskiej

19:00- + Anna Pawlicka                    – córki Zofia i Mariola

Środa, 1 kwietnia

19:00-  ++ Stanisław (7 rocz), Stefan i Marianna Surowiec oraz Bronisław i Helena Skałka

19:00-++ Maria Pieprzyca i Józefa Sendorek

19:00- ++ Elżbieta Skałka (1 rocz) i Aleksy i Maria Klecha oraz Aleksandra i  Józef Majewski

Czwartek, 2 kwietnia

19:00- + Józefa Szymańska                           – syn z rodziną

19:00- + Eugenia Sosnowska                     – córki z rodziną

Piątek, 3 kwietnia

9:00- + Maria Kuźniar                          – Grupa Różańcowa

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Jadwigi w dniu urodzin

Sobota, 4 kwietnia         

8:30 – Za Parafian

18:00 – ++ Jacek Kuczaj i Rozalia Hadała

18:00- + Zofia Krzywańska                           – znajoma

Niedziela, 5 kwietnia- Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

8:30- + Maria Łokietko (3 rocz)

10:30- Radio Maryja i TV Trwam

12:30- ++ Stanisław i Sabina Wąsiewscy i Lucjan Siółka

M.W. – Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla Aleksandra z okazji 75 urodzin

19:00- ++ Marian (7 rocz) i zmarli z rodziny Błach, Tarabasz, Piętak i Potrzeszcz

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ez 37, 12–14; Rz 8, 8–11; J 11,1–45

Ref: Bóg Zbawicielem, pełnym miłosierdzia.

To nie Marta doprowadziła swymi namowami do wskrzeszenia brata, ale Maria. Marta wyszła pierwsza na spotkanie z Jezusem. Długo rozmawiała z Nim o zmartwychwstaniu i o swej wierze. Jej dyskusja miała charakter jak najbardziej teologiczny. W pewnym momencie zdała sobie sprawę, że sama wiedza nie ruszy Jezusa z miejsca. Pobiegła do Marii i powiedziała, że Nauczyciel ją woła. Maria zaczęła swą rozmowę z Jezusem tymi samymi słowami, co Marta. Upadła Mu do kolan w geście modlitwy. W tym momencie przypomniała tę chwilę w ich domu, kiedy Pan pochwalił jej zasłuchanie, nazywając je najlepszą cząstką. Wtedy też klęczała u Jego stóp. Jezus wzruszył się i zapłakał dopiero teraz. Bóg wzrusza się, gdy widzi modlitwę. Jest nieporuszony, gdy bez modlitwy zabieramy się do teologii. Jest posłuszny posłusznym. Twoja modlitwa jest słuchana przez Boga jak Biblia, gdy Jego Biblia jest przez Ciebie wysłuchiwana, jakby to była Jego modlitwa do Ciebie! Nie wystarczy wiedzieć, że jest Bóg, trzeba z Nim rozmawiać, przylgnąć do Niego, „upaść Mu do nóg!”. Mamy, więc piąty temat postu: WSKRZESZENIE. Czytałem kiedyś żydowską legendę o Dniu Ostatnim. Bóg posłał aniołów, aby wskrzesili wszystkich umarłych. Przez siedem dni wzywali umarłych, aby powstali z grobów. Wielu stawiło się przed tronem Boga, ale część spała dalej, jakby nie dotarło do nich Boże wołanie. Bóg spytał świętego Michała:, „Dlaczego wielu nie zbudziło się ze śmierci?”. „Ponieważ za życia, nie słuchali Biblii i ta niewrażliwość pozostała im po śmierci!”. Dlaczego Jezus tak głęboko się wzruszył przy grobie Łazarza? Przecież Łazarz nie był ani apostołem, ani uczniem, nie czynił cudów, nie wyganiał złych duchów, nie prorokował. Jezus bardzo go kochał, a nic nie wskazuje na to, by Łazarz zasłużył sobie na taką miłość, która z grobu go podniosła. No właśnie! Bóg kocha bez zasług, nie „za coś”. Bóg kocha kogoś, kto nie uczynił w życiu nic godnego uwagi, tylko…umarł!

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

Św. Andrzej Bobola wśród dotkniętych zarazą w Wilnie (obraz Jana Molgi)

NOWENNA DO ŚWIĘTEGO ANDRZEJA BOBOLI W CZASIE EPIDEMII Nowennę do św. Andrzeja Boboli można rozpocząć dowolnego dnia w czasie zagrożenia epidemią.

W latach 1625-1629 Wilno nawiedziło kilka niezwykle groźnych epidemii, które dziesiątkowały jego mieszkańców. Ludzie masowo opuszczali miasto, pozostawiając niejednokrotnie swych bliskich bez opieki, skazując ich na samotną śmierć. Chorzy często leżeli na ulicach lub w zamkniętych domach. Ojciec Andrzej Bobola wraz z innymi kapłanami nieśli tym opuszczonym i porzuconym swą ofiarną pomoc duchową i materialną. Nie bacząc na możliwość zarażenia się, Ojciec Andrzej opiekował się chorymi i głodnymi ludźmi. Spowiadał wiernych i udzielał im sakramentów świętych, a zmarłych grzebał. Wielu duchownych oddało swe życie w czasie tych straszliwych epidemii, służąc do końca swym braciom potrzebującym pomocy.  Tradycja przypisuje wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli  uratowanie Pińska i jego okolic od zarazy w latach 1709 – 1710.


Modlitwa nowennowa: Święty Andrzeju Bobolo, Patronie Polski! Przychodzimy dziś do Ciebie, prosząc o wstawiennictwo u dobrego Boga o rychłe zakończenie epidemii w Polsce i na świecie. Sam w życiu byłeś świadkiem epidemii i chorób. Wiesz, ile wnoszą cierpienia i jak przemieniają ludzkie życie i życie narodu. Uproś nam łaskę ufności w Bożą miłość i prowadzenie. Pomóż nam zrozumieć i z zaufaniem przyjąć słowa Pana Jezusa:  Nie lękajcie się. Wierzymy, że dzięki Twemu wstawiennictwu zaraza ominęła Pińsk i jego okolice podczas Wielkiej Wojny. Wierzymy, że także teraz za Twoją przyczyną wirus przestanie się szerzyć. Święty Andrzeju Bobolo módl się za nami! Święty Andrzeju Bobolo, oręduj za nami u Boga!
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu

Picture

W związku z rozporządzeniami rządu Federalnego i lokalnego, w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się COVID-19, zostały wprowadzone przez Księdza Biskupa następujące środki bezpieczeństwa odnoszące się do sprawowania sakramentów w diecezji Calgary:

Miejsca kultu są zobowiązane do przestrzegania ograniczeń dotyczących masowego groma­dzenia się osób w jednym pomieszczeniu – nie może być więcej niż 50 osób zebranych jednocześnie. Należy zachować odstęp między poszczególnymi osobami.

Wszystkie Msze św. i nabożeństwa zostały anulowane w całej diecezji Calgary, od wtorku 17 marca aż do odwołania.

Msze św. w dni powszednie będą transmitowane na żywo z kościoła św. Peter’s Church. Odwiedź: https://st-peters.ca/live/ – Msze będą rejestrowane i publikowane do odtwarzania.

Niedzielna Msza św. będzie transmitowana na żywo z katedry w Calgary – z ks. biskupem T. McGrattan, jako celebransem.

MSZE POGRZEBOWE – mogą być odprawiane w kościele parafialnym, ale frekwencja jest ograniczona do najbliższej rodziny. Nabożeństwa pogrzebowe bez Mszy mogą odbywać się w domach pogrzebowych. Przyjęcia pogrzebowe są zabronione.

POŚWIĘCENIE PRZEDMIOTÓWgdy woda święcona jest wymagana do błogosławieństwa, należy każdorazowo używać świeżą wodę, po czym ją wylewać.

ZNAK POKOJU: Powstrzymaj się od podawiania rąk – odpowiedni jest ukłon w stronę osoby sąsiedniej.

Higiena rąk: udzielający Komunii św. powinni odkazić ręce zarówno przez, jak i po rozdzieleniu Komunii św.

 SAKRAMENT POKUTY może być sprawo­wany w sposób spełniający wymagania ustalone przez Alberta Health Services: nie używamy „zamkniętych” konfesjonałów, gdzie wirus może przebywać, tylko „otwarte” miejsca; powinna być wystarczająca odległość między Penitentem a Spowiednikiem – wskazana jest bariera z folii, ten ekran powinien być regularnie odkażany.

NAMASZCZENIE CHORYCH może być sprawowane – tylko najbliższa rodzina obecna, odpowiedni dystans między chorym a kapłanem ma być zachowany. Trzeba sprawdzić wytyczne poszczególnych instytucji opieki zdrowotnej, bo nie wszędzie będzie możliwy dostęp.

MISJE/REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE – dozwolone są tylko przez radio/TV/internet.

 PRZYGOTOWANIE DO SAKRAMENTÓW – spotkania sa zabronione. Ponieważ rodzice są pierwszymi nauczycielami Wiary, rodzice są odpowiedzialni za przygotowanie dzieci do poszczególnych sakramentów. W razie pytań, kontakt z Huy Nguyen, 403-218-5547, huy.nguyen@calgarydiocese.ca lub Dorothy Burns, 403-218-5503    

NIEDZIELA PALMOWA – na podstawie dekretu Biskupa i Listu do Wiernych wynika, że w tym roku nie będziemy obchodzić Niedzieli Palmowej.  Przed weekendem 5 kwietnia zostaniemy poinformowani o decyzji biskupa nt. obchodów Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego.

Co zrobić z Palmami, ponieważ w Niedzielę Palmową nie ma Mszy?

Wiele diecezji i archidiecezji zachęca kościoły do błogosławienia palm w Niedzielę Palmową i udostępniania ich parafianom tego dnia i przez cały Wielki Tydzień. Palmy będą rozłożone na stołach w przedsionku kościoła.

Święconka, czyli błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Biskupi sugerują rezygnację z tej tradycji i podpowiadają, że obrzęd błogosławieństwa pokarmów można przeprowadzić w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

ODWOŁANIE DROGI KRZYŻOWEJ

Droga Krzyżowa ulicami miasta Calgary zostaje w tym roku odwołana, co zrozumiałe, ze względu na dużą liczbę osób, które w tym nabożeństwie uczestniczą.

 Aby uzyskać więcej informacji na temat COVID-19, odwiedź Alberta Health Services w https://www.alberta.ca/coronavirus-info-for-albertans.aspx 
KOMUNIA DUCHOWA, Kiedy otrzymujemy sakrament Komunii świętej, „jednoczymy się z Chrystusem, który czyni nas współuczestnikami Jego Ciała i Krwi, tworząc jedno ciało” (KKK 1331). Zachęca się tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej ani przyjąć Sakramentu Komunii świętej, aby zjednoczyli się z Chrystusem w modlitwie poprzez „komunię duchową”.

Jak wyjaśnił papież Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia (nr 34), kiedy nie można przyjąć Komunii, korzystne jest pielęgnowanie w waszym sercu „ciągłego pragnienia sakramentu”.

DOSTĘPNOŚĆ KOŚCIOŁÓW

Parafie proszone są o to, aby kościoły były otwarte w ciągu dnia, aby ludzie mogli odwiedzać i modlić się przed Najświętszym Sakramentem w tabernakulum.
Jednak grupy nie mogą gromadzić się w kościołach. Liczba osób obecnych w Kaplicach Adoracji powinna być ograniczona, tak, aby przestrzegać zaleceń AHS dotyczących zgromadzeń (15 osób max.)

W NASZYM KOŚCIELE W CALGARY 

Stosujemy się do zasad i przepisów państwowych oraz diecezjalnych dot. CONVID-19. Zachęcamy do modlitwy i pokuty w intencji przezwyciężenia pandemii. Przyjęte wcześniej intencje mszalne są odprawiane przez Księży prywatnie, bez udziału wiernych. Nasz kościół jest otwarty codziennie, od poniedziałku do soboty włącznie, na prywatną modlitwę od godz. 9: 00am do 12: 00pm i od 18: 00pm do 19: 30pm Jest możliwość skorzystania ze spowiedzi pod w/w warunkami.

Ważne, by nie zebrało się w jednym czasie w kościele więcej niż 50 osób.

O godz. 20: 00 Msza św. transmitowana z naszego kościoła na naszej stronie internetowej: www.queenpol.org

W niedziele kościół będzie otwarty od 8: 30 do 13:30 na prywatną adorację przed Najświętszym Sakramentem w tabernakulum.

BIULETYNY DLA PARAFIAlNY

100 biuletynów jest drukowanych na każdy tydzień i są dostępne w naszym kościele dla tych wszystkich, którzy nie mają dostępu do internetu. Dla pozostałych – biuletyn zostaje umieszczony na naszej stronie www.queenpol.org

KOMUNIKAT DLA POTRZEBUJĄCYCH POMOCY

W związku z  epidemią koronowirusa na naszym terenie, grupa chętnych  woluntariuszy z ZHP  i KPH  śpieszy z pomocą  starszym oraz wszystkim innym osobom, które nie mogą  czy też nie chcą opuszczać  swoich  domów i mają trudności z załatwieniem spraw, takich  jak wykonanie niezbędnych podstawowych zakupów konsumpcyjnych czy też  dostarczeniem potrzebnych lekarstw do domu itp. Niniejszym podaję dane druha Marcina Rembisza – woluntariusza z KPH, który zajął się stroną internetową i przez którego można znaleźć pomoc  w powyższych sprawach. Nr telefonu: 306-501-3725 lub adres email-owy  rembiszm@gmail.com  –  można również zwracać się do osób z Kadry harcerskiej lub do mnie. Jednocześnie jest prośba do wszystkich, którzy mogą służyć pomocą innym w wolnej chwili: potrzebujemy woluntariuszy, którzy mogą się zarejestrować i przyjść z pomocą potrzebującym. Wpisujemy się na stronie  Ihelpyou.app Proszę, zatem o rozpropagowanie tej szlachetnej harcerskiej i nie tylko harcerskiej akcji i przekazywanie tej wiadomości osobom potrzebującym pomocy.      Strona lokalizuje woluntariusza, który przyjdzie z pomocą. HTTP://IHELPYOU.app – łączmy zatem woluntariuszy z osobami, które potrzebują pomocy w tym ciężkim okresie. Jeżeli są jeszcze jakieś pytania w sprawie otrzymania pomocy proszę o telefon, Życząc zdrowia – pozdrawiam, Marcin Rembisz

 Od pierwszej nie­dzieli Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działal­ności charytatywnej iministracyjnej diecezji. Tegoroczna kolekta TOGETHER IN ACTION odbywa się pod hasłem maryjnym, „Oto ja, służebnica Pańska”. Kwota wyznaczona dla naszej parafii na ten rok wynosi $25,941.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę  $1,700.00   Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!  Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach. Więcej informacji na stronie, na której też można dać dotację na naszą parafię. tia.calgarydiocese.ca

2 kwietnia – oficjalnym Dniem
Papieża Jana Pawła II w Kanadzie


Prywatna ustawa Lizonia C-266 została po trzech czytaniach przyjęta w Izbie Gmin i w Senacie, i nastąpiło również nadanie jej sankcji królewskiej od Gubernatora Generalnego. Oznacza to, że wyznaczono w całej Kanadzie 2 kwietnia każdego roku jako oficjalny Dzień Papieża Jana Pawła II. Ustawa podkreśla wiele osiągnięć polskiego Papieża o uniwersalnym znaczeniu: świadectwo odwagi, jego obronę wolności w obliczu tyranii i głębokie świadectwa nadziei wyrażane wobec świata. Ustawę jako pierwszy składał poseł Andrew Kania z Brampton, ale przepadła ona wraz z ustaniem ówczesnej sesji parlamentarnej. Projekt Władysław Lizonia (ze wsparciem posła Teda Opitza) nie obył się początkowo bez gorącej dyskusji w Izbie Gmin, gdyż ustawa miała swoich przeciwników, ale w końcu otrzymała silne wsparcie ze strony wszystkich ugrupowań politycznych. Wcześniej, w marcu 2014 r. proklamowanie dorocznego Dnia Jana Pawła II w Ontario wywalczyła posłanka prowincyjna Dipika Damerla (również okręg okręg Mississauga East—Cooksville). Film tej uroczystości jest zamieszczony na parafialnej stronie internetowej www.brantfordcr.com w dziale Multimedia pod tytułem „Pope’s John Paul II Day in Canada – April 2nd”.

April 2nd, the anniversary of the death of Saint John Paul II (2005), is civilly
recognized in Canada as “Pope John Paul II Day”. His liturgical Memorial is
celebrated October 22nd, the anniversary of the inauguration of his pontificate,
when the Church celebrates his life and witness.