12 kwietnia

12 kwietnia

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 11 kwietnia – Wigilia Paschalna       

20:00- Liturgia Wigilii Paschalnej

Niedziela, 12 kwietnia- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

7:00- Rezurekcja – Za parafian i Dobrodziejów

M.W. – O boże błogosław. dla Jakuba z okazji 4 urodzin

10:30- O łaskę nawrócenia dla Michała, o potrzebne łaski dla Juli z okazji 5 urodzin i dla Stasia z okazji 3 urodzin oraz o łaskę świętości dla rodziny Bulsów

12:30- + Janusz Wysocki                             – żona z rodziną

12:30 – + Irena Rudy                                                – rodzina

Poniedziałek, 13 kwietnia – Wielki Poniedziałek

10:30- Dziękczynna i Boże bł. w intencji Józefy i Franciszka Wójcik z okazji 40 rocz sakramentu małżeństwa

10:30-+ Kazimierz Burghard                    – córka z rodziną

12:30 – + Marian Galek i zmarli z rodziny Galek i Kaczan

19:00- ++ Michał Cozac, Tadeusz, Bronisław i Eugenia Molińscy

Wtorek, 14 kwietnia

19:00 +Józef Nowak (przeniesione z 22.III.)

19:00- + Marian Kuczaj 4 rocz                    – żona z rodziną

Środa, 15 kwietnia

19:00 ++Janina i Andrzej Wolańczyk oraz zmarli z rodz. Komadowskich i Wolańczyk (przeniesione z 22.III)

19:00- ++ Janina i Andrzej Wolańczyk i zmarli z rodziny Komadowskich i Wolańczyk

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Marty Horwath z w dniu urodzin

Czwartek, 16 kwietnia

19:00- ++Antoni Kaczkowski i zmarli z rodziny Kaczkowskich, Sujata oraz dusze w czyśćcu cierpiące

19:00- + Artur i Ryszard Fugiel

Piątek, 17kwietnia

9:00 -+ Kazimierz Złotowski (przeniesione z 23.III.)

19:00- ++ Za zmarłych z rodziny Zakowicz, Śliwonik, Boreckich oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 18 kwietnia        

8:30- ++ Maria i Kazimierz                                     – Piotr

18:00- ++ Janina, Eugeniusz, Jan i Józef i Maria Korbacz

Niedziela, 19 kwietnia – Niedz. Miłosierdzia Bożego

8:30- O łaski Ducha św z okazji urodzin dla Józefa

10:30- ++ Helena i Lucjan Sienkiewicz    – córka z rodziną

M.W – Z podziękowaniem Panu Bogu z otrzymane łaski i bł. Boże dla Agnieszki i Marcina Rembisz z okazji 11 roczn. sakramentu małżeństwa

12:30- ++ Janusz Wysocki, Marek Pasternak i Małgorzata Bożek

19:00 – ++ Marianna, Mieczysław, Kazimierz Kiźlin i zmarli z rodziny

Powyżej podajemy „normalny układ” Mszy św. by nie zagubić się w chaosie zmian. Msze św. odprawiamy bez udziału wiernych rano i wieczorem. Które intencje „nie zmieszczą się” w tym układzie, ogłaszamy w biuletynie, można też dzwonić do biura parafii z zapytaniem.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

12 kwietnia 2020 Ref:  Alleluja!

Dz 10,34a.37-43 Ps 118 Kol 3, 1-4 J 20,1-9

 Alleluja! Jezus żyje! Ten radosny okrzyk zwiastuje całemu światu najważniejszą prawdę chrześcijaństwa: po męce i śmierci, po bólu i niepewności jutra nastało zmartwychwstanie. Z wiarą stajemy dziś przed pustym grobem, z którego płynie radosne orędzie: Nie ma Go tutaj, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział. Centrum naszej wielkanocnej radości jest Chrystus, „zwycięzca śmierci, piekła i szatana”. Z grobu Jezusa, w którym zamknęli Go możni tego świata, rozchodzi się na cały świat Ewangelia życia, radości i nadziei. Zmartwychwstały pokazuje, że życie na ziemi jest przygotowaniem do szczęścia wiecznego.   Często zdarza się, że tak niezwykłe i niepowtarzalne wydarzenie jak Święta Paschalne nie pozostawia w nas prawie żadnego śladu. Świąteczny nastrój tak szybko gaśnie. Powtarzamy utarte słowa: „Święta święta i po świętach”. Zastanawiające jest również to, że gdyby Kościół nie nakazał przystąpienia do spowiedzi, to pewnie u wielu katolików sumienie nie byłyby odświeżone. Jedyny widoczny ślad – umyte okna i wyprane firanki. Potrzeba nam wiary w to, że Chrystus zmartwychwstał. Wiary, która opiera się nie o dane statystyczne, ale o osobistą relację z Jezusem. Przyjmując Chrystusa, przyjmujemy nowe życie. Życie, w którym może zdarzyć się zarówno męka, jak i śmierć. A potem zmartwychwstanie. Tajemnica pustego grobu zdaje się potwierdzać, że miłość Chrystusa zawsze odnosi zwycięstwo nad śmiercią, nad egoizmem, grzechem oraz wszelkimi zniewoleniami. Alleluja, Jezus żyje!

Kto chciałby wesprzeć naszą parafię, może to uczynić na różne sposoby: przynieść donacje do kościoła, przysłać czek pocztą, albo z karty kredytowej/debetowej złożyc donację przez program diecezjalny: www.dioceseofcalgary donations….

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

ŻYCZENIA         WIELKANOCNE….

Doczekaliśmy dziwnych czasów: po raz pierwszy od niepamiętnych lat – odwołane są Msze święte, zawieszone spotkania,             ograniczone możliwości prze­miesz­czania się. Wirus „powalił na kolana” najpotężniejsze gospodarki światowe. Ale Bóg jest mocniejszy od tego wszystkiego. Chrystus Zmartwychwstały odnosi zwycięstwo nad złem, grzechem, śmiercią. Ostateczne słowo należy do życia i to życia wiecznego! Zatem życzymy wszystkim ufności i wiary, przetrwania najbliższych tygodni i zmartwychwstania do nowego życia z Chrystusem! Księża Chrystusowcy, Siostry Dominikanki, Rada Parafialna

Powyżej drukujemy „normalny” program Mszy /intencji, by się nie zagubić w chaosie. A poniżej podajemy aktualny program celebracji na najbliższe dni: prosimy o modlitwę w/w godzinach w swoich domach, lub łączenie się za pomocą transmisji internetowej z naszym kościołem parafialnym. Kto w tych dniach przyjdzie na prywatną modlitwę do kościoła w podanych godzinach – prosimy o zachowanie zasad ostrożności ogłaszanych przez rząd Alberta i diecezję.

Wigilia Zmartwychwstania (Wielka Sobota)

– transmisja uroczystości z naszego kościoła o 20:00

– transmisja  z katedry Calgary (Bp McGrattan) o 21:30

Niedziela Wielkanocna

transmisja  Mszy św. „Rezurekcyjnej” z naszego kościoła o godz. 7:30 rano

– transmisja Mszy św. z katedry o godz. 10:00 am

– nasz kościół otwarty na prywatną modlitwę/adorację tak jak w każdą niedzielę, czyli od 8:30 do 13:30

Poniedziałek wielkanocny (i kolejne dni….)

– powrót do poprzedniego układu, czyli kościół otwarty 9:00-12:00 i 18:00-19:30, a o 20:00 transmisja Mszy św. z naszego kościoła.

W związku z rozporządzeniami rządu Federalnego i lokalnego, w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się COVID-19, zostały wprowadzone przez Księdza Biskupa następujące środki bezpieczeństwa odnoszące się do sprawowania sakramentów w diecezji Calgary: Miejsca kultu są zobowiązane do przestrzegania ograniczeń dotyczących masowego groma­dzenia się osób w jednym pomieszczeniu – nie może być więcej niż 15 osób zebranych jednocześnie. Należy zachować odstęp między poszczególnymi osobami.

Wszystkie Msze św. i nabożeństwa zostały odwołane w całej diecezji Calgary, od
wtorku 17 marca na czas nieokreślony.

Niedzielna Msza św. jesttransmitowana na żywo z katedry w Calgary – z ks. biskupem T. McGrattan, jako celebransem.

MSZE POGRZEBOWE – mogą być odprawiane w kościele parafialnym, ale frekwencja jest ograniczona do najbliższej rodziny. Nabo­żeństwa pogrzebowe bez Mszy mogą odbywać się w domach pogrzebowych. Przyjęcia pogrzebowe są zabronione.

Higiena rąk: udzielający Komunii św. powinni odkazić ręce zarówno przed, jak i po rozdzielaniu Komunii św.

 SAKRAMENT POKUTY może być sprawo­wany w sposób spełniający wymagania ustalone przez Alberta Health Services: nie używamy „zamkniętych” konfesjonałów, gdzie wirus może przebywać, tylko „otwarte” miejsca; powinna być wystarczająca odległość między Penitentem a Spowiednikiem – wskazana jest bariera z folii, ten ekran powinien być regularnie odkażany.

NAMASZCZENIE CHORYCH może być sprawowane – tylko najbliższa rodzina obecna, odpowiedni dystans między chorym a kapłanem ma być zachowany. Trzeba sprawdzić wytyczne poszczególnych instytucji opieki zdrowotnej, bo nie wszędzie będzie możliwy dostęp.

SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO może być udzielany, ale bez kontekstu Mszy św. Tylko najbliższa rodzina może brać udział, w sprawie szczegółów prosimy o kontakt z biurem parafialnym.

KOMUNIA DUCHOWA, Kiedy otrzymujemy sakrament Komunii świętej, „jednoczymy się z Chrystusem, który czyni nas współuczestnikami Jego Ciała i Krwi, tworząc jedno ciało” (KKK 1331). Zachęca się tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej ani przyjąć Sakramentu Komunii świętej, aby zjednoczyli się z Chrystusem w modlitwie poprzez „komunię duchową”. Jak wyjaśnił papież Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia (nr 34), kiedy nie można przyjąć Komunii, korzystne jest pielęgnowanie w waszym sercu „ciągłego pragnienia sakramentu”.

MODLIMY SIĘ W INTENCJI USTANIA EPIDEMII Kardynał Vincent Nichols, Arcybiskup Westminster, którego kościołem tytularnym w Rzymie jest sanktuarium MBNP otrzymał i przekazał dalej wzruszającą modlitwę:  Aniele Stróżu, pójdź za mnie do kościoła, uklęknij za mnie na Mszy św. Podczas Ofiarowania,
zabierz mnie do Pana Boga i podaruj mu moją służbę – to, czym jestem i to, co mam, ofiaruj, ·jako moje dary. Podczas Konsekracji, swoją mocą Serafina, adoruj mego Zbawcę prawdziwie obecnego, wznosząc modlitwy za tych, którzy mnie kochają i tych, którzy mnie urazili, i za zmarłych, aby Krew Chrystusa obmyła ich wszystkich. Podczas Komunii Świętej, przynieś mi Ciało i Krew Chrystusa, Jednocząc Go ze mną w duchu, by moje serce stało się Jego mieszkaniem. Nieś do Niego błagania, by poprzez Jego Ofiarę, wszyscy ludzie na ziemi zostali wybawieni. Gdy Msza św. dobiegnie końca, Zanieś Błogosławieństwo Pana do mojego domu i do domu każdego bliźniego.  Amen.
Dodał: „Wciąż otaczają nas aniołowie i święci, którzy wielbią Pana, chronią i wspomagają ludzi.
A więc może warto uczynić ich naszymi przyjaciółmi i sprzymierzeńcami, gdy docieramy do kresu
naszych możliwości i nie możemy już nic więcej uczynić?”

BIULETYNY DLA PARAFIAN – 200  biuletynów jest wydrukowanych i są dostępne w naszym kościele dla tych wszystkich, którzy nie mają dostępu do internetu. Dla pozostałych – biuletyn zostaje umieszczony na naszej stronie www.queenpol.org

PODZIĘKOWANIA

W minionych tygodniach Wielkiego Postu udało się wykonać wielkie dzieło: boczne ołtarze w naszym kościele. Gdy w 2013 roku, „za czasów” ks. Proboszcza Czesława Rybackiego, został wykonany ołtarz główny – były dalsze plany,  ale nie starczyło czasu. Płyta gipsowa po obu stronach nie pasowała do stylu ołtarza głównego. Postanowiliśmy zatem to skorygować i zbudować ołtarze boczne w podobnym stylu i z tego samego materiału (american cherrry), co ołtarz główny. Jak 7 lat temu, tak i obecnie, projektantem i głównym wykonawcą dzieła był nasz Parafianin, Zygmunt Bawół. Jego współpracownikiem tym razem nie był Edward Białowąs (stan zdrowia), ale Józef Hryszko. Sporo pomagał też Jan Rajchel. Wiele innych osób (panów i pań) było również zaangażowanych, np. Janusz Bogusławski,  Toni i Lucyna Żuczek, Janina Bawół, Aleks i Krystyna Gurgul, Artur Wojciechowski, itd. Prace koordynował ks. Proboszcz Adam Bobola.Oczywiście sukces nie byłby możliwy bez licznych sponsorów. Największą sumę na ten cel przeznaczyli Kombatanci – $3,500.00. Inne donacje od osób prywatnych i firm pozwoliły dzieło zakończyć. Koszty materiałów przekroczyły nieco $10,000. W maju są plany instalacji wizerunku Jana Pawła II, a w czerwcu – Kard. Stefana Wyszyńskiego. Nieco później dalsze wizerunki: bł. s. Julia Rodzińka OP i bł. ks Jerzy Popiełuszko – polscy męczennicy „naszych czasów”. Wszystkim serdeczne „Bóg zapłać” za pomoc, dzieło będzie dobrze służyć naszej świątyni przez kolejne lata….

Niech Chrystus Zmartwychwstały, który niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę do pokonywania trudności w tym niełatwym czasie, który obecnie doświadczamy i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Radosnych Świąt Wielkanocnych, bogatych w przeżycia religijne, duchowe i rodzinne, spędzonych w miłości i pokoju, ks. Proboszczowi Adamowi Boboli, ks. Marcinowi Dzilińskiemu, Siostrom Dominikanom, Parafianom, organizacjom działającym przy naszej Parafii oraz sympatykom i przyjaciołom Radia Maryja  i TV Trwam życzy, Rodzina Radia Maryja  Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!

 Od pierwszej nie­dzieli Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działal­ności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Tegoroczna kolekta TOGETHER IN ACTION odbywa się pod hasłem maryjnym, „Oto ja, służebnica Pańska”. Kwota wyznaczona dla naszej parafii na ten rok wynosi $25,941.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę  $3,320.00   Bóg zapłać!  Więcej informacji na stronie, na której też można dać dotację na naszą parafię. tia.calgarydiocese.ca

KOMUNIKAT DLA POTRZEBUJĄCYCH POMOCY

W związku z  epidemią koronowirusa na naszym terenie, grupa chętnych  woluntariuszy z ZHP  i KPH  śpieszy z pomocą  starszym oraz wszystkim innym osobom, które nie mogą  czy też nie chcą opuszczać  swoich  domów i mają trudności z załatwieniem spraw, takich  jak wykonanie niezbędnych podstawowych zakupów konsumpcyjnych czy też  dostarczeniem potrzebnych lekarstw do domu itp. Niniejszym podaję dane druha Marcina Rembisza – woluntariusza z KPH, który zajął się stroną internetową i przez którego można znaleźć pomoc  w powyższych sprawach. Nr telefonu: 306-501-3725 lub adres email-owy  rembiszm@gmail.com  –  można również zwracać się do osób z Kadry harcerskiej lub do mnie. Jednocześnie jest prośba do wszystkich, którzy mogą służyć pomocą innym w wolnej chwili: potrzebujemy woluntariuszy, którzy mogą się zarejestrować i przyjść z pomocą potrzebującym. Wpisujemy się na stronie  Ihelpyou.app  

Życząc zdrowia – pozdrawiam, Marcin Rembisz