5 kwietnia

5 kwietnia

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 4 kwietnia         

18:00 – ++ Jacek Kuczaj i Rozalia Hadała

18:00- + Zofia Krzywańska                           – znajoma

Niedziela, 5 kwietnia- Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej (pierwotne plany, poniżej aktualny program)

8:30- + Maria Łokietko (3 rocz)

10:30- Radio Maryja i TV Trwam

12:30- ++ Stanisław i Sabina Wąsiewscy i Lucjan Siółka

M.W. – Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla Aleksandra z okazji 75 urodzin

19:00- ++ Marian (7 rocz) i zmarli z rodziny Błach, Tarabasz, Piętak i Potrzeszcz

Poniedziałek, 6 kwietnia – Wielki Poniedziałek

19:00- + Wacława (10 rocz) i Ignacy (12 rocz) Rybak

19:00-+ Marta Mańkowska                        – E. Sokulska

Wtorek, 7 kwietnia – Wielki Wtorek

19:00- O łaskę wiary i zgody w rodzinie syna     – rodzice

19:00- Przez wstawiennictwo Matki Bożej o dary Ducha św. dla Kapłanów, Sióstr Zakonnych i całego duchowieństwa           – Zofia

Środa, 8 kwietnia – Wielka Środa

19:00-  O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Magdy i Sebastiana Kaczan z okazji urodzin

19:00- + Małgorzata Bożek                                 – Mama

Czwartek, 9 kwietnia – Wieczerza Pańska

19:00- + Bartłomiej i zmarli z rodziny oraz dusze w czyśćcu cierpiące

19:00- Za Kapłanów i za Siostry Dominikanki z naszej parafii i o nowe powołania kapłańskie i zakonne

Piątek, 10 kwietnia – Liturgia Męki Pańskiej

15:00- Droga Krzyżowa (pierwotne plany)

19:00- Nabożeństwo Męki Pańskiej (pierwotne plany)

Sobota, 11 kwietnia – Wigilia Paschalna        

20:00- Liturgia Wigilii Paschalnej

Niedziela, 12 kwietnia- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (pierwotne plany – poniżej aktualny układ)

7:00- Rezurekcja – Za parafian i Dobrodziejów

M.W. – O Boże błogosław. dla Jakuba z okazji 4 urodzin

10:30- O łaskę nawrócenia dla Michała, o potrzebne łaski dla Juli z okazji 5 urodzin i dla Stasia z okazji 3 urodzin oraz o łaskę świętości dla rodziny Bulsów

12:30- + Janusz Wysocki                             – żona z rodziną

12:30 – + Irena Rudy                                                – rodzina

Msze św. odprawiamy bez udziału wiernych rano i wieczorem. Które intencje „nie zmieszczą się” w tym układzie, będą ogłoszone i odprawione po Wielkanocy.

NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ

Iz 50,4-7; Flp 2,6-11; Mt 26,14-27,66

Ref: Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?

Palm Sunday Clip Art Free - Clip Art Library

W Niedzielę Palmową wpatrujemy się w pokornego Jezusa, którzy wjeżdża na osiołku do Jerozolimy. To On jest głównym bohaterem dzisiejszej liturgii. Jesteśmy świadkami, jak tłumnie zgromadzeni ludzie słali „swe płaszcze na drodze, a inni obcinali gałązki z drzew i słali nimi drogę. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: «Hosanna Synowi Dawida. Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Hosanna na wysokościach»”. W ten sposób ludzie oddawali chwałę Panu. Chwalić kogoś znaczy uznać, że jest dla nas ważny. Kiedy zatem oddaję Bogu chwałę, to uznaję, że tylko On jest ważny, że On jest na pierwszym miejscu. Jeśli to rozumiemy i przyjmujemy, – jeśli każdy z nas to rozumie, odkrywamy wówczas i akceptujemy siebie przed Bogiem i przed drugim człowiekiem. Wtedy też na pewno zaczną się lepiej układać nasze wzajemne relacje. Jedną z chorób współczesnego człowieka jest przywłaszczanie sobie chwały. Jeśli ktoś z nas myśli: „ja jestem ważny”, to z tego punktu widzenia ocenia innych, jako mniej ważnych, będących tłem na własnej „ważności”. I traktuje ich „z góry”. A jedynym uzasadnieniem dla patrzenia na kogoś z góry jest pochylenie się nad nim, żeby pomóc mu się podnieść. Właściwe patrzenie na świat niszczy, zatem grzech, głownie grzech pychy, który nie pozwala odkrywać bogactwa chwały Bożej. To grzech pychy zaślepił serca tych, którzy, kiedy usłyszeli od Jezusa słowa prawdy, zamiast radosnego „Hosanna”, zaczęli krzyczeć złowrogie „ukrzyżuj”.Aby oddawać Bogu chwałę swoim życiem, winniśmy nieustannie łączyć się z Jezusem Chrystusem przez miłość. Jego szlak wiedzie od tryumfalnego „Hosanna” do ufnego zawierzenia woli Ojca, który najlepiej wie, czego nam potrzeba, wpierw, zanim Go jeszcze o to poprosimy. Mamy nieustannie śpiewać „Hosanna” pięknym życiem, opartym na skale, którą jest Boży Syn. To On pomaga nam przetrwać życiowe burze, dźwigać krzyż niezrozumienia, braku sensu życia, zagubienia w świecie nadmiaru informacji i propozycji na szczęśliwe życie. To On pomaga nam wybierać dobro, piękno, prawdę, stawiając tamę głupocie, chamstwu i niszczeniu własnego i cudzego życia Wielki Tydzień największych tajemnic naszej wiary, chcemy podążać za prorokiem, który prowadzi nas do poznania pełnej prawdy o otaczającym świecie i o nas samych. Wybierając Jezusa nie tylko oddajemy cześć Bogu Ojcu, ale dostępujemy również wywyższenia.

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

LITURGIA WIELKIEGO TYGODNIA:

04. 04 – Sobota – Msza św. z formularzem Niedzieli Palmowej transmitowana z naszego kościoła o godz. 20:00 – ZOSTANĄ POŚWIĘCONE GAŁĄZKI PALMY, KTÓRE NA PAMIĄTKĘ TYCH NIEZWYKŁYCH ŚWIĄT MOŻNA WZIĄĆ DO DOMÓW W NAJBLIŻSZYCH DNIACH…

05.04 -Niedziela Palmowa -Transmisja Mszy św. o godz. 20:00 z naszego kościoła – ks. Marcin podsumuje konkurs na NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ DOMOWĄ który był wcześniej ogłaszany droga internetową

– Jak w każdą niedzielę, nasz kościół będzie otwarty na prywatną modlitwę/adorację od 8:30 do 13:30. W tym czasie Panie z Grupy Parafialnej 40+ będą dyżurować przy drzwiach wejściowych do sali parafialnej – można będzie nabyć świąteczne wypieki: ciasto, pączki, rogaliki, babeczki wielkanocne…..

W KAŻDY DZIEŃ WIELKIEGO TYGODNIA NASZ KOŚCIÓŁ BĘDZIE OTWARTY NA PRYWATNĄ MODLITWĘ/ADORACJĘ OD 9 RANO DO 12 W POŁUDNIE   I  OD 18 DO 19:30.  

Prosimy zwacać uwagę, by jednocześnie nie przebywało w kościele więcej niż 15 osób jednocześnie.

Wielki Poniedziałek – Wtorek – Środa– transmisja internetowa Mszy św. z naszego kościoła o godz. 20:00

W związku ze zbliżającym się Triduum Paschalnym (tj, Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) publikujemy plan wydarzeń na te szczególne dni. 

Ze względu na epidemię wirusa, prosimy o modlitwę w/w godzinach w swoich domach, lub łącząc się za pomocą stałej transmisji internetowej z naszym kościołem parafialnym, a kto w tych dniach przyjdzie na prywatna modlitwę do kościoła w/w podanych godzinach – prosimy o zachowanie zasad ostrożności ogłaszanych przez rząd Alberta i diecezję Calgary.

Wielki Czwartek

– o godz 10:00 ks.Biskup poświęci oleje w katedrze, ktore w późniejszym czasie zostaną dostarczone do parafii

– transmisja Mszy św. z Katedry w Calgary o godz.19:00

– transmisja Mszy św. z naszego kościoła o godz. 20:00

Wielki Piątek

– transmisja Drogi Krzyżowej i 1 dnia Nowenny do  Miłosierdzia Bożego z naszego koscioła o godz. 12:00

-Transmisja Liturgii Męki Pańskiej z Katedry o godz. 15:00  www.calgarydiocese.ca

Transmisja Liturgii Męki Pańskiej z naszego kościoła o godz. 20:00

Wielka Sobota

nie będzie poświecenia pokarmów w kościele. O ile ktoś nie ma w domu wody święconej, w najbliższych dniach można odwiedzić nasz kościół (godziny otwarcia powyżej) i nabrać wody święconej z pojemnika w przedsionku. W domu, prywatnie, należy wodą święconą pokropić pokarmy na stół wielkanocny i odmówić modlitwę zamieszczona poniżej.

– transmisja Liturgii Wielkiej Soboty z naszego kościoła o godz. 20:00

– transmisja Liturgii Wielkiej Soboty z Katedry o godz. 21:30

Niedziela Wielkanocna

transmisja  Mszy św. „Rezurekcyjnej” z naszego kościoła o godz. 7:30 rano

– transmisja Mszy św. z katedry o godz. 10:00 am

– nasz kościół otwarty na prywatna modlitwę/adorację tak jak w każda niedzielę, czyli od 8:30 do 13:30

Poniedziałek wielkanocny

– powrót do poprzedniego układu, czyli kościół otwarty 9:00-12:00 i 18:00-19:30, a o 20:00 transmisja Mszy św. z naszego kościoła.

MODLIMY SIĘ W INTENCJI USTANIA EPIDEMII

Nawiązując do prośby Ojca Świętego Franciszka, odmówmy Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.

W związku z rozporządzeniami rządu Federalnego i lokalnego, w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się COVID-19, zostały wprowadzone przez Księdza Biskupa następujące środki bezpieczeństwa odnoszące się do sprawowania sakramentów w diecezji Calgary:

Miejsca kultu są zobowiązane do przestrzegania ograniczeń dotyczących masowego groma­dzenia się osób w jednym pomieszczeniu – nie może być więcej niż 15 osób zebranych jednocześnie. Należy zachować odstęp między poszczególnymi osobami.

Wszystkie Msze św. i nabożeństwa zostały odwołane w całej diecezji Calgary, od
wtorku 17 marca na czas nieokreślony.

Niedzielna Msza św. będzie transmitowana na żywo z katedry w Calgary – z ks. biskupem T. McGrattan, jako celebransem.

MSZE POGRZEBOWE – mogą być odprawiane w kościele parafialnym, ale frekwencja jest ograniczona do najbliższej rodziny. Nabożeństwa pogrzebowe bez Mszy mogą odbywać się w domach pogrzebowych. Przyjęcia pogrzebowe są zabronione.

Higiena rąk: udzielający Komunii św. powinni odkazić ręce zarówno przez, jak i po rozdzieleniu Komunii św.

 SAKRAMENT POKUTY może być sprawo­wany w sposób spełniający wymagania ustalone przez Alberta Health Services: nie używamy „zamkniętych” konfesjonałów, gdzie wirus może przebywać, tylko „otwarte” miejsca; powinna być wystarczająca odległość między Penitentem a Spowiednikiem – wskazana jest bariera z folii, ten ekran powinien być regularnie odkażany.

NAMASZCZENIE CHORYCH może być sprawowane – tylko najbliższa rodzina obecna, odpowiedni dystans między chorym a kapłanem ma być zachowany. Trzeba sprawdzić wytyczne poszczególnych instytucji opieki zdrowotnej, bo nie wszędzie będzie możliwy dostęp.

ŚWIĘCONKA, CZYLI BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY

http://static.chojnice24.pl/galleries/wielkanocna-swieconka/11610.jpg

Podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych w Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach. Ma je zastąpić błogosławieństwo w rodzinach. – Być może ta szczególna forma błogosławieństwa, pomoże nam jeszcze mocniej wejść w tajemnicę Odkupienia -Do tej pory w Wielką Sobotę gromadziliśmy się z pokarmami, które później spożywaliśmy z rodziną w Niedzielę Zmartwychwstania. Teraz nie będzie takiej możliwości i dlatego przygotowaliśmy modlitwę opartą o tę, która od lat obowiązuje w naszych świątyniach. W sposób szczególny chcemy w niej podkreślić rolę rodziny podczas tych świąt. Od wieków przychodzenie do świątyń z pokarmami w Wielką Sobotę, kiedy Kościół powstrzymuje się od czynności liturgicznych, było związane z nawiedzeniem Grobu Pańskiego i modlitwą adoracyjną przed Najświętszym Sakramentem. Czy zatem w tym roku będziemy tej możliwości pozbawieni? – Zdecydowanie nie – będziemy to przeżywali w nieco innej formie. Obrzęd błogosławieństwa może być dokonany w gronie rodzinnym w poranek wielkanocny. Tego błogosławieństwa dokonuje ojciec rodziny, bądź inna osoba. Wiemy również, że na dzień dzisiejszy, według obostrzeń chroniących nasze zdrowie, w świątyniach może przebywać do 15 osób. Kościoły pozostają otwarte – można wykorzystać, zatem dogodną chwilę w Wielką Sobotę, aby nawiedzić Grób Pański. Tradycyjnie te groby w naszych świątyniach będą przygotowywane i będzie możliwość indywidualnej adoracji z zachowaniem odpowiednich zasad.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: ·Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego. Z Listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest, bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas, jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:  Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy:  Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec lub przewodniczący:  Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 Z ŻAŁOBNEJ KARTY

W minionym ty­godniu odbył się pogrzeb +Marty Mańkowskiej, (w czerwcu miałaby 100 lat). Rodzinie składamy wyrazy współczucia, a zmarłą ś.p. Martę włączamy w modlitwę Kościoła: „Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie.

Ś.p Marta, najmłodsza z trojga dzieci, urodziła się 19 czerwca 1920 roku w Warszawie. Jako nastolatka była studentką i przywódcą harcerskim i działaczką polityczną. Latem 1939 roku ukończyła pierwszy rok studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. 

Wybuch II wojny światowej wstrzymał studia. Wstąpiła do podziemnego ruchu oporu, który później stał się Wojskiem Polskim, ukończyła szkolenie podchorążych oficerów w stopniu podporucznika. Kiedy przyszło wezwanie do walki w Powstaniu Warszawskim, była gotowa. Była członkiem batalionu Chrobry II, gdzie służyła, jako dyspozytorka. Za służbę została odznaczona Medalem Wojska Polskiego 1939-1945, Krzyżem Powstania Warszawskiego i awansowana do stopnia kapitana emerytowanego rzeczypospolitej polskiej. Została również wyróżniona przez Polskie Stowarzyszenie Kombatantów w Kanadzie oraz Kongres Polsko- Kanadyjski. Długie lata służyła społeczności polskiej w wielu rolach. Była honorowym członkiem Polskiego Związku Kombatantów Oddział #18 i Polskiego Związku Kanadyjskiego. W połowie lat 60., była członkiem Polskiego Komitetu Budowy Kościoła, który nie tylko zbierał fundusze, ale lobbował w diecezji, aby umożliwić budowę kościoła w północno-zachodniej Części Calgary. W 1967 roku została poproszona o przewodniczenie komitetowi organizacyjnemu z okazji 1000-lecia polskiego chrześcijaństwa; wydarzenia były rozłożone na trzy dni. W 1969 r. została mianowana przewodniczącą komisji przyjęć kanadyjskiej wizyty kardynała Karola Wojtyły (papież Jan Paweł II).  W latach od 1985 r., jako wolontariuszka Polskiego Centrum Kultury. Zorganizowała miesięczną grupę dyskusyjną, studium biblijne poruszano różne tematy, ale najczęściej poruszano tematy religijne

Z biegiem czasu grupa przekształciła się w dwie różne jednostki; charytatywną i grupę organizacyjno- charytatywną, którą pomogła założyć Fundację Pomocy Brata Alberta dla Polski. Do połowy lat 90., często udostępniała swój dom na weekendowe rekolekcje, prowadziła studium biblijne.  Po przejściu na emeryturę Marta ukończyła kursy doradztwa i duszpasterstwa. Była członkiem zespołu duszpasterskiego w Szpitalach Dwa razy w tygodniu przez kilka lat odwiedzała chorych.

KOMUNIA DUCHOWA, Kiedy otrzymujemy sakrament Komunii świętej, „jednoczymy się z Chrystusem, który czyni nas współuczestnikami Jego Ciała i Krwi, tworząc jedno ciało” (KKK 1331). Zachęca się tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej ani przyjąć Sakramentu Komunii świętej, aby zjednoczyli się z Chrystusem w modlitwie poprzez „komunię duchową”.

Jak wyjaśnił papież Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia (nr 34), kiedy nie można przyjąć Komunii, korzystne jest pielęgnowanie w waszym sercu „ciągłego pragnienia sakramentu”.

BIULETYNY DLA PARAFIAN 100 biuletynów jest drukowanych na każdy tydzień i są dostępne w naszym kościele dla tych wszystkich, którzy nie mają dostępu do internetu. Dla pozostałych – biuletyn zostaje umieszczony na naszej stronie www.queenpol.org

KOMUNIKAT DLA POTRZEBUJĄCYCH POMOCY

W związku z  epidemią koronowirusa na naszym terenie, grupa chętnych  woluntariuszy z ZHP  i KPH  śpieszy z pomocą  starszym oraz wszystkim innym osobom, które nie mogą  czy też nie chcą opuszczać  swoich  domów i mają trudności z załatwieniem spraw, takich  jak wykonanie niezbędnych podstawowych zakupów konsumpcyjnych czy też  dostarczeniem potrzebnych lekarstw do domu itp. Niniejszym podaję dane druha Marcina Rembisza – woluntariusza z KPH, który zajął się stroną internetową i przez którego można znaleźć pomoc  w powyższych sprawach. Nr telefonu: 306-501-3725 lub adres email-owy  rembiszm@gmail.com  –  można również zwracać się do osób z Kadry harcerskiej lub do mnie. Jednocześnie jest prośba do wszystkich, którzy mogą służyć pomocą innym w wolnej chwili: potrzebujemy woluntariuszy, którzy mogą się zarejestrować i przyjść z pomocą potrzebującym. Wpisujemy się na stronie  Ihelpyou.app  

Życząc zdrowia – pozdrawiam, Marcin Rembisz

 Od pierwszej nie­dzieli Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działal­ności charytatywnej iministracyjnej diecezji. Tegoroczna kolekta TOGETHER IN ACTION odbywa się pod hasłem maryjnym, „Oto ja, służebnica Pańska”. Kwota wyznaczona dla naszej parafii na ten rok wynosi $25,941.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę  $3,170.00   Bóg zapłać