31 maja

31 maja

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 30 maja   

18:00 – ++Marianna Sikorska (1 rocz) i Henryk Sikorski

Niedziela, 31 maja – Zesłanie Ducha św.

8: 30- ++ Antoni, Wiesław i Helena Hryszko

10: 30- Za Parafian i Dobrodziejów

12:30-++Henryka,Teodor, Mieczysław i Miron Olkowscy

19:00- O Boże bł. dla Weroniki Wójcik z okazji 18 urodzin i dla Tomasz Wójcik z okazji 53 urodzin z podziękowaniem za 30 lat na emigracji w Kanadzie.

Poniedziałek, 1 czerwca – NMP Matki Kościoła

19:00- + Jan Zborowski (1 rocz)              – córki z rodzinami

(intencja przeniesiona z 10 maja )

19:00- O łaskę wiary dla dzieci

Wtorek, 2 czerwca

19:00-++ Tadeusz Olszewski i zmarli z rodziny Olszewskich                                             – siostrzenica z rodziną

19:00- O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Marka Pieczara z rodziną                                                   – Jadwiga  

Środa, 3 czerwca – Wspomnienie św. Karola Lwangi i Towarzyszy

19:00-+ Franciszek Rapacz i zmarli z rodziny  – córka z rodziną

19:00- + Janina Piotrowska                            – Jadwiga i Adela

Czwartek, 4 czerwca – Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

19:00-++ O Boże błogosławieństwo dla Maksymiliana Willson w dniu urodzin

19:00- +Jadwiga Białowąs w dniu pogrzebu w Montrealu

19:00- O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Joanny, Antoniego i Katarzyny Skóra 

Piątek, 5 czerwca – Św. Bonifacego

9:00- ++ Za dusze w czyśćcu cierpiące

19:00- ++ Anna i Józef Kotowicz i zmarli z rodziny Basaraba i Kotowicz

Sobota, 6 czerwca  

8:30- Wynagradzająca N.S.N.M.P za grzechy świata

15:00 Msza ślubna: Kasia Pietrzak i Andrew Jansen

18:00 – + Jacek Cierniak (5 rocz)

Niedziela, 7 czerwca Uroczystość Najświętszej Trójcy

8: 30- ++ Alojzy i Gertruda Cichański

10: 30- Radio Maryja i TV Trwam

12:30-++ Piotr i Maria Bakon                                           – syn

19:00- O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św. z okazji urodzin dla Julii, Natalii i Emili

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

Dz 2,1–11; 1 Kor 12,3b–7.12–13; J 20,19–23

Ref: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię.

W dniu Zielonych Świąt gromadzimy się, jak Apostołowie w Wieczerniku, „wszyscy razem na tym samym miejscu”. I oczyma wiary wpatrujemy się w scenę z Dziejów Apostolskich, kiedy to uczniom, trwającym na modlitwie wraz z Maryją, „ukazały się języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić”. A kiedy powstało to całe zamieszanie, „ów szum”, Żydzi „zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku”. Oto stało się coś, „czego ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują”. A wszystko to dzięki mocy Jezusa! Od tego dnia życie uczniów radykalnie się zmienia: nie ma w nim miejsca na strach, nieufność, niepewność, ale pojawia się szczerość, odwaga, jasność. Duch Paraklet, „będzie świadczył” o Jezusie, to znaczy będzie wzmacniał naszą słabnącą wiarę, abyśmy i my mogli świadczyć o Nim wobec świata. Będzie także doprowadzał nas „do całej prawdy”, będzie kontynuował Objawienie przyniesione przez Jezusa: tak, co do przeszłości, żebyśmy zrozumieli, co Jezus powiedział i uczynił, jak i co do przyszłości. Jesteśmy pełni zmieszania, tak jak apostołowie w Wieczerniku, może wstydzimy się naszej wiary, może nie umiemy porozumieć się z tym, który nie mówi w naszym języku. Dlatego każdy z nas ma potrzebę swojego własnego zesłania Ducha Świętego, spotkania z odnawiającą i przemieniającą mocą. On jest siłą ożywczą Kościoła. Otrzymujemy go każdy na miarę swojego otwarcia na jego działanie. Duch Święty jest niezbędny w życiu chrześcijańskim: bez Niego człowiek jest właściwie duchowo martwy. Cokolwiek dokonuje się w naszym życiu wiary, dokonuje się właśnie mocą Ducha Świętego. Każda autentyczna modlitwa, akt sakramentalny, szczere wyznanie wiary, skrucha z powodu grzechu, wybuch nadprzyrodzonej radości, uważne słuchanie Słowa Bożego, natchnienie do dobrego uczynku – wszystko to jest dziełem Ducha Świętego. Wielu spośród wierzących zapomina niestety o obecności Ducha Świętego, klepiąc duchową biedę. Odmawiają jakieś paciorki, w niedziele spóźniają się do kościoła i boją się wejść do środka, przeżywają ciągłe lęki i wyrzuty sumienia z powodu swoich grzechów, przyciśnięci trwogą błagają Boga o ratunek, z okazji pogrzebu czy ślubu „idą do Komunii”, coś tam piąte przez dziesiąte pamiętają z katechizmu, o Biblii ledwie, co słyszeli. To nie jest życie wiary, lecz duchowa, religijna wegetacja! A przecież Duch Święty jest cały czas do ich dyspozycji.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji i trudnych ekonomicznie czasów i momentów dla wielu rodzin/biznesów/organizacji, tym bardziej doceniamy wspieranie naszej parafii. Można to nadal czynić, przynosząc donacje w tygodniu lub w niedziele, wysyłając czeki pocztą do biura parafialnego. Dla osób zaznajomionych z internetem i posiadających karty kredytowe, jest też możliwość by przekazać donację na naszą parafię przez specjalny program diecezjalny: CATHOLICYYC.CA/GIVE

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

NOWENNA POMPEJAŃSKA

Rozpoczęcie Nowenny nastąpiło w Niedzielę Miło­sierdzia Bożego. W piątki wieczorem pątników wspiera modlitwą ks. Stefan. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt z Bonifacym Pulwickim: pulwicki@shaw.ca

PIERWSZY PIĄTEK I PIERWSZA SOBOTA M-CA….….ZNOWU MOGĄ BYĆ CELEBROWANE!!!

Zapraszamy 5 czerwca na Msze św. o godz 9 rano, a następnie na całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu (szczegółowe przepisy jak poniżej). Zakończenie Mszą swiętą wieczorną o godz. 19:00. W sobotę, 6 czerwca, po Mszy św. porannej o 8: 30 adoracja, ale tylko do POŁUDNIA, do 12:00 Następnie przygotowanie kościoła do ślubu o godz. 15: 00. Wszystkie grupy (różańcowe) proszone są o wzięcie tego pod uwagę….

BIULETYNY DLA PARAFIAN

150 biuletynów jest drukowanych i są dostępne w naszym kościele przy drzwiach wyjściowych dla tych wszystkich, którzy nie mają dostępu do internetu. Dla pozostałych – biuletyn zostaje umieszczony na naszej stronie www.queenpol.org

NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE WZNOWIENIA CELEBRACJI  MSZY ŚWIETEJ……

Od poniedziałku, 1 czerwca, w Diecezji Calgary zostaje przywrócona możliwość odpra­wiania Mszy św. BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI!!!!!! DWA I PÓŁ MIESIĄCA BEZ PUBLICZNIE SPRA­WOWANEJ EUCHARYSTII, TO SYTUACJA NIESPO­TY­KANA W HISTORII KOŚCIOŁA!!!!!

Są ograniczenia, limity i procedury, ale już możemy się modlić wspólnotowo, a ograniczenia stop­niowo będą zawieszane…, Dlatego prośba o stosownia się do tych nowych regulacji…

W kościele może być jednocześnie tylko 50 osób, wliczając Księdza, Lektora, tudzież Siostry

Rodziny mogą siedzieć razem, inne osoby zachowują odstęp 2 metrów

Niemowlęta i dzieci powinny pozostawać z rodzicami lub opiekunami przez cały czas

Niektóre ławki są wyłączone z użytku

Nie ma śpiewników, modlitewników, itp.

Wejście środkowymi drzwiami, wyjście bocznymi drzwiami od strony sali parafialnej

Drzwi kościoła są zamknięte, pół godziny przed celebracją je otwieramy

Po Mszy św. wszyscy wychodzą, ławki będą dezynfekowane i cykl się powtarza

Przy wejściu do kościoła należy odpowiedzieć na pytania Dyżurnych nt. stanu zdrowia

Na listę wpisujemy nazwisko, imię telefon/e-mail – w razie stwierdzenia Coronawirusa służby medyczne będą mogły zawiadomić osoby będące w tym samym czasie w kościele. Spisy przechowujemy w biurze parafialnym przez 2 tygodnie, po czym są niszczone

Wchodząc do kościoła dezynfekujemy ręce

Każdy ma założoną swoją maseczkę ochronną

Nie ma śpiewu w czasie celebracji

Nie ma przynoszenia darów do ołtarza, wszystko do Mszy jest przygotowane na ołtarzu

Nie ma zbierania tacy: przy drzwiach wejściowych i przy drzwiach wyjścioiwych są wyłożone specjalne skrzynki na donacje

Do Komunii podchodzimy tylko główną nawą, a odchodzimy bocznymi nawami

Na samym początku Celebrans prezentując Hostię mówi: CIAŁO CHRYSTUSA – wierni odpowiadają AMEN. Podczas udzielania Komunii św. nie ma już żadnego dialogu

Komunie św. udzielamy na rękę……

Osoby, które nie czują się dobrze i mają objawy takie jak: gorączka, ból głowy, problemy z przełykaniem, ból mięśni, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, problemy z chodzeniem, brak apetytu, wymioty itd. proszene są o pozostanie w domach.

Nadal obowiązuje DYSPENZA OD NIEDZIELNEJ MSZY, więc nie należy mieć poczucia winy….. W soboty wieczorem, o 18: 00 będziemy transmitować Msze św. (niedzielne) z naszego kościoła, a jest też dużo innych transmisji internetowych

Wcześniejsze zapisy nie zdadzą egzaminu, gdyż nasi Parafianie „rozsiani” są po całym Calgary a nawet poza miastem. Kto przyjedzie, a nie „zmieści się” w kościele, proszę nie czuć się jakoś dotknięty czy poniżony, taką mamy (tymczasową) sytuację. Należy wrócić do domu i odsłuchać Mszę świętą „radiową” albo „internetową”. Można w ciągu tygodnia być w kościele, raczej nie ma wówczas tłumów i powinna być większa szansa uczestnictwa….

To jest tylko skrót najważniejszych regulacji; pełny tekst liczy 24 strony i jest dostępny na internecie…..

Msze św. w dni powszednie są transmitowane na żywo z kościoła św. Peter’s Church. Odwiedź: https://st-peters.ca/live/ – Msze będą rejestrowane i publikowane do odtwarzania.

Niedzielna Msza św. jest transmitowana na żywo z katedry w Calgary – z ks. biskupem T. McGrattan, jako celebransem o godz. 10 rano.

MSZE POGRZEBOWE – mogą być odprawiane w kościele parafialnym, ale frekwencja może być do 50 osób włącznie z obsługą domu pogrzebowego.  Przyjęcia pogrzebowe są zabronione. Dyrektor domu pogrzebowego zobowiązany jest do sporządzenia listy obecnych podczas Mszy pogrzebowej.

Przepisy alberta.ca/biz-connect BizConnect@gov.ab.ca ©2020 Government of A     lberta:

W NASZYM KOŚCIELE W CALGARY….. 

…Stosujemy się do zasad i przepisów państwowych oraz diecezjalnych dot. COVID-19. Zachęcamy do modlitwy i pokuty w intencji przezwyciężenia pandemii. Przyjęte wcześniej intencje mszalne są odprawiane przez Księży, ale jeśli któreś intencje „nie zmieszczą się” w obecnym układzie, są przesuwane na późniejsze daty, o czym informujemy w biuletynie. Można też zadzwonić do biura parafialnego z zapytaniem, jeśli ktoś miałby wątpliwości.

Od pierwszej nie­dzieli Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary rozpo­częła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działal­ności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Tegoroczna kolekta TOGETHER IN ACTION odbywa się pod hasłem maryjnym, „Oto ja, służebnica Pańska”. Kwota wyznaczona dla naszej parafii na ten rok wynosi $25,941.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę  $6,075.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!  Czeki prosimy wystawiać na “Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Więcej informacji na stronie, na której też można wpłacić donację na TIA z zaznaczeniem naszej parafii: tia.calgarydiocese.ca

FUNDACJA BRATA ALBERTA

Szanowni Państwo, Mam nadzieję, że ten apel zastaje Was w dobrym zdrowiu. Kieruje dziś tę prośbę w imieniu Fundacji św. Brata Alberta w Calgary do wszystkich ludzi dobrej woli. W związku z restrykcjami wprowadzonymi z powodu COVID-19 nasza Fundacja nie może organizować comiesięcznych zbiórek, które przez ostatnie 20 lat odbywały się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w sali parafialnej naszego Kościoła Our Lady Queen of Peace. Musieliśmy zrezygnować z kwietniowej i majowej zbiórki i ciągle nie wiemy, czy w pierwszą niedzielę czerwca będziemy mogli być w sali parafialnej. Tymczasem ośrodki, którym pomagamy w Polsce potrzebują wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. Dlatego zwracamy się w prośbą o przesyłanie dotacji pocztą na nasz adres: Relief Foundation for Poland PO Box 21015 Dominion PO Calgary , AB, T2P 4H5 Na czekach prosimy wpisywać angielska nazwę Fundacji: Relief Foundation For Poland. Informacje na temat naszej Fundacji można znaleźć na naszej stronie www.bacalgary.ca lub u Elżbiety Kiegler 403-995-2062. W imieniu naszych podopiecznych z góry serdecznie dziękujemy za każdą pomoc. Życzymy zdrowia i wszystkiego dobrego! Zarząd Fundacji i Przewodnicząca Elżbieta Kiegler

LIST KSIĘDZA BISKUPA McGRATTAN

Dear Faithful in the Diocese of Calgary, As the Easter season concludes this weekend with the Solemnity of Pentecost we come to the end of May, the month in which we traditionally honour our Blessed Mother. This year in the midst of the COVID-19 pandemic, we consecrated our country and the Diocese to the protection and intercession of the Blessed Virgin Mary who in scripture and tradition has always been the First Disciple. On March 16, 2020, I announced that the public celebration of Mass in the Diocese of Calgary would be temporarily suspended and the Decree dispensing the Faithful from their Sunday obligation was issued. Since then our churches have remained open for private prayer and visits to the Blessed Sacrament. Confessions were celebrated and the Anointing of the Sick was available to those who requested them. Funerals and weddings took place while observing provincial safety measures which ensured safe distancing to protect the health of those attending and to prevent the spread of the virus in our community. During this challenging time, there also emerged in the Diocese the realization of the “domestic church” supported by our parishes through creative forms of pastoral outreach with the live streaming of liturgies and devotions that served to unite parish communities and families. On June 1st, on the Memorial of the Blessed Virgin Mary, the Mother of the Church, the public celebration of Mass will be reintroduced. This will take place under diocesan guidelines and directives that will allow for the Eucharistic liturgy to be celebrated in an appropriate and dignified manner. It will follow the restrictions on the maximum number of attendees allowed and ensure that the proper safety and health measures currently in place in the Province for Stage 1 of the Relaunch Strategy are followed. No parish is required to resume the public celebration of Mass until they are able to adequately implement the diocesan guidelines and directives. Please contact your local parish to enquire about the weekday and Sunday Mass schedules. A debt of gratitude goes out to all the priests who have strived to be pastorally present to their parishioners and who will prepare to welcome them back to the celebration of the Eucharist, “the source and summit of our lives” as Catholics. The dispensation of the Faithful from their Sunday obligation will remain in place so that those individuals who may be vulnerable because of age, health conditions or who do not feel safe in the public celebration of the Mass at this time may choose to stay home and keep safe. The live streaming of Mass will continue both on weekdays and Sunday in the Diocese. I encourage the Faithful of the Diocese in the context of this Pastoral Letter to read the Guidelines from the website of the Diocese and understand the measures that are being taken in all of the Latin Rite Dioceses here in Alberta. Like Mary, who herself was not exempt from the experience of pain and suffering, we have been tested in our faith during these last two and a half months when our normal life of faith as a Church, both here in our Diocese and throughout the world, has been restricted. I acknowledge the pain that many of the faithful have expressed in the experience of being deprived of the Eucharist which is so central to our life as Catholics. Such expressions of faith that were expressed to me personally ranged from frustration in accepting these measures for the health and safety of others to a humble realism that this would be temporary. I hope and pray that we will always remain united in our commitment to protect life, to care for the most vulnerable and for the law of charity which serves the common good of society to become the sign of the local church embodying Christ the Servant. Lastly, I would also like to announce the dedication of our new Marian Shrine in Canmore on May 30th so that it will be able to offer its first Holy Mass with the faithful on June 1st. I pray that in the midst of this pandemic and in the light of God’s providence, the dedication of the Shrine Church of Our Lady of the Rockies will be that light in the darkness and serve to strengthen the faith of those pilgrims who will journey to Canmore in the future to pray before Our Lady of the Rockies for her intercession in their lives of faith. Mary, Mother of the Church, we intercede with you for our Lord’s blessing upon our Diocese as we reintroduce the public celebration of Mass and dedicate our first Diocesan Marian shrine.

MAJ I CAŁY ROK 2020 JEST CZASEM J.P.II…….

Dobrze, że mamy pomnik na zewnątrz… Toni Gudel z żoną i córką posadzili tam kwiaty…. ale jeszcze przydałyby się uchwyty na flagi, by w stosownych momentach można było zamontować np. flage papieską czy polską…. Kto z Parafian ma możliwość wykonać to ze stali nierdzewnej, prosimy o kontakt z Proboszczem.

Natomiast w kościele mamy już właściwą ramę dla obrazu Papieża. Jak zwykle, niezawodni okazali się Zygmunt Bawół i Józef Hryszko… dziękujemy! 

Następna uroczystość z wizerunkiem bł. s. Julii Rodzińskiej OP, w sobotę 13 czerwca, gdyż data beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia jest przełożona…