13 września

13 września

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 12 września- NMP Piekarskiej i Rzeszowskiej

18:00- + Cezary Surwiło

Niedziela, 13 września- XXIV niedziela zwykła

8: 30-O dar Bożego błogosławieństwa i opiekę Matki Bożej dla Teresy i Krystyny z okazji urodzin           – W.S.

10: 30-Radio Maryja i TV Trwam

12:30- + Wiesława Szczepaniak       –    koleżanka                            

14:00- Pierwsza Komunia św. dla drugiej grupy dzieci

19:00- Eugeniusz Wrzosok

Poniedziałek, 14 września

19:00- O Boże błogosła­wieństwo dla dzieci i ich rodzin                       – babcia

19:00 Z podziękowaniem za 18 lat pożycia mał­żeńskiego, z prośbą o dalsze Boże błog. dla Joanny i Grzegorza Kamoń

Modl. Wiernych O Bożą opiekę dla Izydora Czaplickiego z okazji urodzin

Wtorek, 15 września- NMP Bolesnej

19:00- Dziękczynna za łaski otrzymane przez rodzinę Hryszko z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo

19:00 – Za dusze czyśćcowe

Środa, 16 września- Św. Korneliusza i Cypriana

19:00- + Lajos Szabo                                               – przyjaciele

19:00- + Marian Pisarz i zmarli z rodziny             – rodzina

Czwartek, 17 września

 19:00- O Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Natalii w dniu urodzin

Piątek, 18 września- św. Stanisława Kostki, patrona Polski

9:00- Za Parafian i Dobrodziejów

19:00- O zdrowie dla Jeremiego        –  rodzina

Sobota, 19 września

8:30- + Za dusze w czyśćcu cierpiące

18:00- + Jerzy Pietrzak (10 rocz)                                     – żona

18:00- Za rodziców ++ Irenę i Bolesława Wójcik – córka z rodziną

Niedziela, 20 września- XXV niedziela zwykła

8: 30-++ Gertruda i Alojzy Cichański

10: 30- Za Parafian i Dobrodziejów

12:30- Za poległych w obronie Ojczyzny 1-17 września 1939 roku i za poległych w bitwie Warszawskiej w 1920 roku  – SPK#18                           

12:30- + Jan Żyro (2 rocz)                                             – siostra

19:00- + Maria Samborska

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

Syr 27,30–28,7;Rz 14,7–9;Mt 18,21–35

Ref: Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia.

Gdy Izaak był w Gerarze, oczyszczał studnie wykopane jeszcze przez Abrahama. Filistyni zasypywali je ziemią, ale Izaak natychmiast je oczyszczał. Czynił to dotąd, aż Filistyni przestali brudzić wodę. Tak uprzykrzają nam życie złe duchy. One są takimi Filistynami wrzucającymi do studni naszego serca ziemię złości. Zanieczyszczają uczucia i gdy doświadczymy czegoś nieprzyjemnego, „dosypują” oskarżenia, pretensje, żale, mącą wnętrze niepokojem, powiększają w naszej wyobraźni krzywdy. Nie pozwól, aby niepowodzenie stało się klęską, nie powiększaj w swoim wnętrzu rozmiarów przykrości, które przeżyłeś. Nie myśl i nie działaj, jakbyś był bezwolną ofiarą wypadków z przeszłości. Przeszłości nie zmienisz, ale możesz zmienić swoje podejście do niej i oczywiście przyszłość. Czy zawsze musi być między tobą a osobą, która cię skrzywdziła, tak jak było dotychczas? Nie skupiaj się na tym, co ta osoba zawiniła, nie ubóstwiaj swego żalu i niechęci. Nie wpadaj w złość, „wpadnij” w przebaczenie. Nabierz nowych przyzwyczajeń. Twoje przebaczenie trwa – już się zaczęło, ale jeszcze się nie skończyło, skoro uciekasz przed kimś, kto ci wyrządził krzywdę. Nigdy nie pozbędziesz się złości, jeśli nie nauczysz się żyć przebaczeniem, a przebaczenie to wola pokochania kogoś. Za każdym razem, kiedy spotykasz tę osobę, staraj się wskrzeszać łagodność i wolę przyjęcia jej, a odrzucaj, na ile potrafisz, filistyńskie błoto urazów. Zrezygnuj z roszczenia, nie chowaj w sobie urazy. Pomyśl sobie, że skoro przebaczyłeś tej osobie, to znaczy, że już nic nie jest ci winna! To tak, jak z długiem pieniężnym. Wyobraź sobie, że masz kartkę z podpisem osoby, która jest zadłużona u ciebie na 10 tysięcy talentów złota, ale darowałeś cały ten dług. Wziąłeś zapis dłużny i podarłeś na oczach swojego dłużnika. Czy po czymś takim należy jeszcze żądać długu? Czy po twoim darowaniu należy jeszcze żywić pretensje do dłużnika? Jeśli teraz naprawdę chcesz to wreszcie załatwić, to weź taką kartkę i napisz: Dług mojego krzywdziciela. Wypisz wszystkie pretensje, żale i krzywdy. Zrób to sumiennie i rzetelnie. Po napisaniu, przeczytaj na głos i zastanów się czy chcesz raz na zawsze skończyć z tymi długami. Zastanów się, czy chcesz wreszcie się od tego uwolnić i już zrzucić z siebie ten ciężar? Potem zniszcz tę kartkę, może nawet na jego oczach albo przynajmniej wpatrując się w krzyż. Zniszcz, mówiąc:

Jezu! Ty, przebaczyłeś mi wszystkie grzechy i nie masz do mnie pretensji. Nie wyrzucasz mi grzechów sprzed lat, nie gniewasz się i nie unikasz mnie za grzechy, które Ci oddałem. Ja też przebaczam i nie mam żadnych pretensji do X o to, co się stało….

LEKTORZY – 12-13 września

18:00- S. Teresa

8:30 – M. Iskra

10:30 – K. Kamieniak

12:30 – O. Pietras

19:00- K. Jansen

Dla osób zaznajomionych z internetem i posiadających karty kredytowe, jest też możliwość by przekazać donację na naszą parafię przez specjalny program diecezjalny: CATHOLICYYC.CA/

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

Z KARTY ŻAŁOBNEJ

W niedzielę 6 września odszedł do wieczności nasz parafianin ś.p. Ryszard Walus w wieku 61 lat, pogrzeb odbył się w naszym kościele w piątek 11września.

We wtorek 8 września odeszła do wieczności ś.p. Józefa Slapa w wieku 72 lat, pogrzeb odbył się w piątkek 11 września.

We wtorek 8 września odszedł do wiecznośći ś.p. Walenty Szumak w wieku 84 lat, pogrzeb odbył się w naszym kościele w sobotę 12 września.

Rodzinom zmarłych składamy wyrazy współczucia, a zmarłych: ś.p Ryszarda, ś.p. Józefę i ś.p Walentego polecamy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!…

Zapraszamy młodzież klasy 8 szkoły polskiej jak i starszych na kurs przygotowujący do sakramentu bierzmowania w roku szkolno-katechetycznym 2020/2021 Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w naszej parafii składa się z trzech części. Pierwsza część to uczestnictwo w lekcjach religii w szkole kanadyjskiej i polskiej – do końca kwietnia wymagana jest opinia katechety i ocena. Katecheza przy parafii odbywa się raz w miesiącu drogą ON-LINE. Druga część to uczestnictwo w cotygodniowej niedzielnej Mszy św. oraz w nabożeństwach: Różaniec 3x w październiku, Roraty 3x w Adwencie, Droga Krzyżowa 3x w Wielkim Poście, Nabożeństwo Majowe 3x w maju. W przygotowaniu nie może zabraknąć comiesięcznej spowiedzi świętej. Trzecia część to triduum (3 dni) przed bierzmowaniem. W tych dniach kandydaci i rodzice uczestniczą w celebracjach i próbach przed uroczystością. 04.10.2020 – ostateczny termin zgłoszeń kandydatów i pierwsze spotkanie informacyjne. Zgłoszenia kandydatów dokonujemy tylko i wyłącznie  przez system rejestracyjny online umieszczony na parafialnej stronie internetowej w zakładce WSPÓLNOTY->BIERZMOWANIE Więcej informacji udziela ks. Marcin

I KOMUNIA ŚWIĘTA (pierwszej grupy)

Uroczysta I Komunia święta planowana na miesiąc maj musiała zostać przesunięta z powodu pandemii. W ubiegłą niedzielę pierwsza grupa dzieci przystąpiła do Ołtarza Pańskiego. 13 września o godz. 14: 00 odbędzie się I Komunia Święta dla drugiej grupy dzieci z naszej parafii. W ten sposób rozwiązaliśmy problem ograniczonej ilości osób mogących jednocześnie przebywać w naszej świątyni. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za roczne przygotowanie, dziękujemy s. Salome OP i wszystkim osobom wspomagającym. Życzymy, aby Eucharys­tyczny Chrystus nieustannie gościł w Waszych rodzinach i umacniał Wasze wzajemne więzi. Po uroczystości komunijnej zapraszamy na TRIDUUM DZIĘKCZYNIENIA (tzw. „biały tydzień”) na godz. 19:00.

Poniedziałek (14.09) – Dziękujemy rodzicom, rodzeństwu i bliskim (niespodzianka dla rodziców).

Wtorek (15.09) – Dziękujemy Matce Bożej (plakat- wspomnienie z Komunii).

Środa (16.09)  – Dziękujemy Panu Bogu za przebaczenie grzechów (poświęcenie obrazków, medalików, dewocjonaliów, świece chrzcielne).

Natomiast w czwartek, 17 września, zapraszamy obie grupy dzieci, będziemy dziękować wspólnocie parafialnej oraz rozdamy pamiątki I Komunii Świętej i zrobimy wspólne zdjęcie.

Zapisy na przygotowanie do I Komunii Świętej w roku szkolno-katechetycznym 2020/2021 przyjmu­jemy do końca września 2020. Pierwsze spotkanie z rodzicami i dziećmi 4 października na Mszy św. o godz. 10:30. Zapisy u s. Salome tel. 587-896-5575 lub 403-282-5077.

BIBLIOTEKAKONKURS RYSUNKU

Konkurs Rysunku pt. “W czasie deszczu dzieci się nudzą…” trwa do 27 września…….

Zasady konkursu: Dzieci od wieku przedszkolnego do 3 klasy i od 4-6 klasy mogą uczestniczyć w konkursie W tych grupach wiekowych będą przyznawane główne nagrody książkowe. Trzeba wypożyczyc ksiażeczkę z Biblioteki Parafialnej i ją przeczytać razem z rodzicami lub samodzielnie. Dzieci narysują obrazek do przeczytanej książki (technika dowolona: kredki, farby itp.). Skończone rysunki trzeba podpisać (imię, nazwisko, wiek) i przynieść je do Biblioteki w niedzielę między 9:30-14:00 w ciągu września. Można przynieść kilka rysunków do jednej lub różnych książek. Dzieci będą jurorami i będą głosować, które rysunki im się najbardziej podobają. Oprócz nagród głównych będą nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników.

Odbywa się pod hasłem maryjnym, „Oto ja, służebnica Pańska”. Kwota wyznaczona dla naszej parafii na ten rok wynosi $25,941.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę  $7,735.00. Bóg zapłać!

ROZPOCZĘCIE ZAJĘĆ POLSKIEJ SZKOŁY

Zajęcia w Szkole Polskiej rozpoczynają się w piątek, 2 października dla klas 7-12 i w sobotę 3 października dla klas 0-6, w szkole Św. Anny. Prosimy o nadsyłanie rejestracji do 15 września. Szczegółowe informacje podane są na stronie szkoły www.szkolapolskacalgary.com Msza święta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i katechetycznego będzie odprawiona w sobotę 3 października o godz. 18:00. Kto zechce (i kto się zmieści w kościele) zapraszamy do udziału. Dla innych osób będzie transmisja internetowa…

PRZEPISY DOTYCZĄCE CELEBRACJI MSZY ŚW.

Maseczki obowiązkowe dla wszystkich, którzy uczestniczą we Mszy św. (kluczowe momenty to wejście, podchodzenie do Komunii, wyjście)

Dzieci poniżej dwóch lat nie muszą mieć maseczek

Do Komunii podchodzimy tylko główną nawą, a odchodzimy bocznymi nawami

Na samym początku Celebrans prezentując Hostię mówi: CIAŁO CHRYSTUSA – wierni odpowiadają AMEN. Podczas udzielania Komunii św. nie ma już żadnego dialogu

Komunie św. udzielamy tylko na rękę

Nadal obowiązuje DYSPENZA OD NIEDZIEL­NEJ MSZY….. W soboty wieczorem, o 18:00 transmi­tujemy Msze św. (niedzielne) z naszego kościoła.

Kto przyjedzie, a nie „zmieści się” w kościele, proszę nie czuć się „dotkniętym” czy „poniżonym”, taką mamy (tymczasową) sytuację. Należy wrócić do domu i odsłuchać Mszę świętą „radiową” albo „internetową”. Można w ciągu tygodnia być w kościele, nie ma wówczas tłumów i jest większa szansa uczestnictwa….

DYŻURY PRZY DRZWIACH WEJŚCIOWYCH

Aby powyższe zasady były przestrzegane, potrzebne są dyżury przy drzwiach wejściowych, zwłaszcza na weekend. W ciągu tygodnia jest mniej osób, ale zasady są takie same. Przewodnicząca Rady Parafialnej Krystyna Apanowicz 403-228-9427 zajmuje się koor­dynacją tej posługi.

REJESTRACJA ONLINE NA MSZE ŚWIĘTE …

Jest możliwość zapisa­nia się na okreś­loną godzinę Mszy św. tylko i wyłącznie drogą internetową. Na obecną chwilę tym sposobem może zapisać się 50 osób na daną godzinę Mszy św. w niedzielę i w tygodniu.  Jeśli nie można dokonać rejestracji ONLINE na daną Mszę św., nie oznacza to, że w Kościele nie będzie miejsca, ponieważ drogą internetową można zamówić tylko 50 rezerwacji, a pozostałe 50 miejsc jest dostępnych „przy wejściu”. REJESTRACJI ONLINE można dokonywać od czwartku po południu na sobotę wieczór, niedzielę i kolejne dni tygodnia.

Podczas rejestracji wyma­gane jest podanie:

·  -imienia i nazwiska wszystkich uczestników

·  -prawidłowego maila na który prześlemy rezerwację z platformy Eventbrite do wydruku

·  -numeru telefonu komórkowego lub domowego

·  -oraz numeru parafialnego umieszczonego na kopercie (jeśli nie posiadasz lub nie pamiętasz do skontaktuj się z biurem parafialnym).
Przed przyjazdem do Kościoła:

Wydrukuj tylko REZERWACJE, którą otrzyma­łeś w załączniku (attachment) w mailu i oddaj osobie rejestrującej przy wejściu Kościoła. Pamiętaj, że rezerwacje są imienne i na jedną kartę wchodzi jedna osoba. Rezerwacja jest ważna do 30 min przed Mszą św.

Po tym czasie jest anulowana. W celu sprawnej orga­nizacji prosimy o przybycie wcześniej.

W przypadku rezygnacji lub pomyłki prosimy o ANULOWANIE rezerwacji, aby inni mogli skorzystać. Szczegóły anulowania znajdują się na rezerwacji. Rezerwacje bez podanego numeru parafialnego będą automatycznie anulowane.

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2020

Od środy 23 września do niedzieli 1 listopada katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (Blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzo­nego o każdej porze dnia przez te 40 dni. Dodatkowo dla naszej parafii jest wyznaczony dzień 2 października  i 16 października od godziny 7: 00 rano do 13:00. Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, tel. Tel. (403) 251 5545 / 403-975-4653  lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedzieć.

PODZIĘKOWANIE OD PANI MARII KOZIOŁ

Pani Maria, która przebywa w domu opieki, ogromnie jest wdzięczna tym wszystkim, którzy cały czas jej pomagają utrzymać (opłacić) miejsce w domu opieki, w zakupach, o które zawsze prosi, i za  ofiary pieniężne, jakie są przekazywane dla niej. Bóg zapłać Marii Swacha, Grażynie Szewczyk i Arturowi Wojciechowskiemu, który pomaga jej mężowi w utrzymaniu porządku wokół domu.

PRACA – Poszukuję opiekunki do ośmio miesięcznego dziecka w Airdrie. Kontakt: 416-988-6258 (2x)

BŁOGOSŁAWIONY KS. JERZY POPIEŁUSZKO, KAPELAN „SOLIDARNOŚCI” I MĘCZENNIK, jest nam znany z najnowszej historii Polski. Niebawem „doczeka się” też miejsca w bocznym ołtarzu w naszej świątyni. Uroczystość poświęcenia wizerunku odbędzie się w sobotę 17 października o godz. 18:00, i w ten sposób będziemy już „gotowi” na jego liturgiczne wspomnienie w dniu 19.X.

MODLITWA ZA WSTAWIENNICTWEM BŁ. JERZEGO POPIEŁUSZKI

Dziękujemy Ci, Panie, za to, że uczyniłeś bł. ks. Jerzego pośrednikiem w rozdawnictwie łask! Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś Go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje Imię i zawsze był blisko każdego człowieka wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś Go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na drodze krzyżowej. Uwielbiamy i dziękujemy Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask. W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć Go w poczet świętych, a mnie, za jego wstawiennictwem udziel łaski ……., o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 ZESPÓŁ MAZOVIA  ogłasza nabór do zespołu.  Zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat oraz  młodzież  w wieku 12-19 lat. Lubisz śpiew, muzykę, taniec oraz dobrą zabawę? Chcesz przyjemnie spędzić wolny czas, podróżować po świecie? 

Dołącz do nas!

Poprzez śpiew i taniec poznasz bliżej kulturę Polską. Nawiążesz niezwykłe przyjaźnie, które wzbogacą Twoje wnętrze i pozostawią wspaniałe wspomnienia i przyjaźnie na całe życie. Zapraszamy, zatem wszystkich chętnych do zespołu na Dni Otwarte 13, 20, 27 września do wspólnych zajęć. Przyjdź i spróbuj swoich sił w młodym ale jakże dynamicznie rozwijającym się zespole. -dzieci  o godzinie 5 pm, -młodzież o godzinie 6 pm. Adres: W&M Physical Theatre 4005 9 ST SE, Calgary, AB T2G 3C7 Pamiętaj, aby zabrać odpowiednie obuwie oraz strój. Nie zapomnij o dobrym humorze, odpowiednim produkcie do dezynfekcji rąk oraz maseczce, jeśli taka wyda