11 października

11 października

Sobota, 10 października

18:00 (Ks. Stefan)  + Jerzy Janiak

18:00- ++ Bronisława i Jan Moryś

18:00– ++ Stanisław, Teofila, Jadwiga, Jagoda, Ula i Rysiu

Niedziela, 11 października- XXVIII niedziela zwykła

8: 30- + Irena Lichman (2 rocz)

10: 30- O Boże błogosławieństwo dla Michała Senderowskiego z okazji urodzin                    – babcia i tata

12:30- + Jerzy Bożek                                        – córka chrzestna 

12:30 – Chrzest dla Michelle Hamryszczak                      

19:00- + Krystyna Wleciał          – Anna Niemczewska z rodziną

Poniedziałek, 12 października

19:00- + George Murgeanu

19:00- O Boże błogosławieństwo i umocnienie dla Zofii Śliwonik

Wtorek, 13 października

19:00- O opiekę Matki Bożej dla Kathleen i Grant

19:00 ++ Bronisława i Władysław Sołowiej oraz Walenty Szumak

Środa, 14 października

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Marioli i Jakuba Streżyńskich w 39 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00- + Za dusze w czyśćcu cierpiące

Czwartek, 15 października- św. Teresy od Jezusa

 19:00- ++ Jadwiga i Józef Falkowski                         – córka

19:00- ++ Bartłomiej Machula i Sławomir Dąbrowski i zmarli z rodzin oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Piątek, 16 października- św. Jadwigi Śląskiej

9:00-++ Zygmunt Brenicki zmarły w Polsce oraz Lui Szabo                                                                    – rodz. Pieczara

19:00- + Michał Cozac i dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 17 października – św. Ignacego Antiocheńskiego

8:30- O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Jadwigi Różnickiej z okazji imienin

18:00- ++ Maria, Władysław i Ryszard Kapel

18:00- Dziękczynno- błagalna w intencji Alicji i Romana Pietrzak z okazji 55 rocz. skaramentu małżeństwa

Niedziela, 18 października- XXIX niedziela zwykła

8: 30- ++ Zmarli z rodziny Rudzińskich i Okrasińskich

10: 30- + Zdzisław Gąsior                          – córka z rodziną

12:30- + Janusz Wysocki (4 rocz)                – żona z dziećmi                      

19:00- + Bogdan Kawala (13 rocz)        – żona i syn z rodziną

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Iz 25, 6-10a; Flp 4, 12-14. 19-20; Mt 22, 1-14

Ref:  Po wieczne czasy zamieszkam u Pana.

Czasami, będąc zaproszonymi do kogoś lub do czegoś, długo się zastanawiamy, gdyż boimy się związanych z tym zaproszeniem wydatków bądź funkcji. Zdarza się, że odrzucamy zaproszenie, gdyż zwycięża antypatia lub wręcz niechęć do osoby, która owo zaproszenie do nas kieruje. A dzisiaj właśnie o zaproszeniu na ucztę, na specjalną ucztę, mówią nam wszystkie czytania. Izajasz, pod natchnieniem Ducha Świętego, przekazuje nam zapowiedź odwiecznej uczty, którą przygotowuje dla nas, wierzących w Jednego Boga, nasz Pan na końcu czasów. Bo „Pan Zastępów przygotuje dla wszystkich ludów na tej górze ucztę z tłustego mięsa, ucztę z wybornych win, z najpożywniejszego mięsa, z najwyborniejszych win.” (Iz 25,6). Ucztę, na którą zaproszeni jesteśmy wszyscy, którzy spełniamy wolę Pańską, wysławiając Jego dobroć oraz Jego Miłość. „Wtedy Pan Bóg otrze łzy z każdego oblicza, odejmie hańbę od swego ludu na całej ziemi, bo Pan przyrzekł.” (Iz 25,8). Wzór możemy czerpać pełnymi garściami ze świętego Pawła, który, nawrócony pod Damaszkiem, do tego stopnia przylgnął do Chrystusa, że nie straszne dla niego przeciwności losu. Mówi nam: „Umiem cierpieć biedę, umiem i obfitować. Do wszystkich w ogóle warunków jestem zaprawiony: i być sytym, i głód cierpieć, obfitować i doznawać niedostatku. Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.”(Flp 4,12-13) To postawa godna naśladowania. Wreszcie ewangeliczna wizja  naszego spotkania z Bogiem na końcu naszego żywota. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do wspólnego biesiadowania na wyżynach niebieskich. Ale to od naszego przygotowania, naszego życia tutaj i naszego „ubioru” – czytaj: naszej wiary – zależy, czy wejdziemy na ucztę. Bowiem słowa króla skierowane do jednego z biesiadników odnoszą się również do nas: „Przyjacielu, jakże tu wszedłeś nie mając stroju weselnego?” Lecz on oniemiał. Wtedy król rzekł sługom: „Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz, w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”. Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych».”(Mt 22,12-14). Samo powołanie do uczestnictwa w Kościele CHRYSTUSOWYM nie wystarczy, trzeba być odpowiednio ubranym – w modlitwę, wiarę, miłość,  a przede wszystkim w uczestnictwo w Eucharystii. Boże, pozwól nam uczestniczyć w niebiańskiej uczcie w łączności z Tobą, pozwól nam być MOCNYMI w Tobie.

LEKTORZY – 10-11 października

 18:00- M. Domaradzki

 8:30 – A. Rudzińska

 10:30- A. Kamieniak

 12:30- A. Gurgul

 19: 00 – L. Shelley

ŻYCZYMY WSZYSTKIM BŁOGOSŁAWIONEGO DNIA DZIĘKCZYNIENIA

Dziękujmy Bogu i sobie wzajemnie za mijający sezon, za wszystko, co spotkało nas w ostatnim roku.Dzięki Ci składamy, wszechmogący Boże, za wszystkie dary i dobrodziejstwa Twoje. Żyjąc wiarą, człowiek wie, że wszystko, co posiada, jest darem miłości Boga. Z wdzięcznością, więc przyjmuje wszystko z rąk dobrego Ojca. O Boże, Początku i Końcu wszystkich rzeczy, który zawsze jesteś ten sam i nigdy nie przemijasz. Oto my, u kresu kolejnego roku, klękamy w adoracji przed Tobą i ofiarujemy Ci nasze najgłębsze podziękowania za ojcowską opiekę, z którą czuwałeś nad nami w przeszłości, wiele razy chroniłeś nas od zła duszy i ciała oraz za niezliczone błogosławieństwa, zarówno doczesne jak i wieczne, którymiś nas obsypał. Niech Cię ucieszy hołd naszych wdzięcznych serc, które przynosimy w ofierze razem ze składanym Ci nieskończonym dziękczynieniem Twojego Boskiego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen. Życzymy wszystkim błogosławionego Dnia Dziękczynienia.

Ks. Adam i Ks. Marcin

Przez cały miesiąc październik zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które są codziennie o godz. 18:30, a zaraz po nabożeństwie Msza święta. Kult Matki Boskiej Różańcowej jest pewną drogą do Boga i do zbawienia.

RÓŻANIEC DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Zapraszamy dzieci na nabożeństwa różańcowe w każdą środę października na godz. 18: 30, a młodzież (również kandydatów do bierzmowania) w każdy wtorek października, także na 18:30.

                  SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘ­TEGO

W zeszłą niedzielę sakrament chrztu św. został udzielony dla DAVIDA OPAŁKA.  Gratulujemy Rodzicom i Chrzest­nym. Nowo ochrzczonego Davida poleca­my Bożej Opiece.

W dzisiejszą niedzielę po Mszy św. o godzinie 12: 30 sakrament Chrztu św. zostanie udzielony dla MICHELLE HAMRYSZCZAK. Gratulujemy Rodzicom i Chrzest­nym. Nowo ochrzczoną Michelle poleca­my Bożej Opiece.

W niedzielę, 18 października, po Mszy św. o godzinie 10:30 odbędzie się w kościele krótkie spotkanie rodzin: dzieci, młodzieży i dorosłych, należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym pierwszym – po wakacjach – ważnym spotkaniu

NOWENNA ZA PRZYCZYNĄ ŚW. JANA PAWŁA II

W INTENCJI SEDZIÓW TRYBUNAŁU KONSTYTU­CYJNEGO

22 października Trybunał Konstytucyjny w Warszawie zajmie się sprawą wniosku posłów, dotyczącego aborcji eugenicznej, czyli przypadku, w którym zabija się dziecko w fazie prenatalnej ze względu na jego chorobę lub wady rozwojowe. Obrońcy życia, ludzie dobrej woli, rozpoczynają od 13 października (w dniu objawień fatimskich) do 22 października (włącznie) szczególną NOWENNĘ za przyczyną św. Jana Pawła II, – w intencji decyzji za życiem, gdyż „każde życie jest darem Bożym i jest święte”. Prosimy o włączenie się modlitwą w tak ważnej intencji.Więcej informacji: https:/pro-life.pl/  (Polskie Stowarzyszenie Obrońców

Do 18 października przedłużamy zapisy kandydatów do bierzmowania. Zapraszamy uczniów szkoły polskiej klas 7, 8 i 9 oraz starszej młodzieży do przygotowania się do sakramentu bierzmowania. Pierwsze spotkanie informacyjne 18 października po Mszy św o godzinie 19:00.  Zgłoszenia kandydatów dokonujemy tylko i wyłącznie  przez system rejestracyjny online umieszczony na parafialnej stronie internetowej w zakładce WSPÓLNOTY->BIERZMOWANIEWięcej informacji udziela ks. Marcin.

REJESTRACJA ONLINE NA MSZE ŚWIĘTE …

Jest możliwość zapisa­nia się na okreś­loną godzinę Mszy św. tylko i wyłącznie drogą inter­netową. Na obecną chwilę tym sposobem może zapisać się 50 osób na daną godzinę Mszy św. w niedzielę i w tygodniu.  Jeśli nie można dokonać rejestracji ONLINE na daną Mszę św., nie oznacza to, że w Kościele nie będzie miejsca, ponieważ drogą internetową można zamówić tylko 50 rezerwacji, a pozostałe 50 miejsc jest dostępnych „przy wejściu”. REJESTRACJI ONLINE można dokonywać od czwartku po południu na sobotę wieczór, niedzielę i kolejne dni tygodnia.   Podczas rejestracji wyma­gane jest podanie:

·  -imienia i nazwiska wszystkich uczestników

·  -prawidłowego maila na który prześlemy rezerwację z platformy Eventbrite do wydruku

· -numeru telefonu kom. lub dom.

·  -oraz numeru parafialnego umieszczonego na kopercie (jeśli nie posiadasz lub nie pamiętasz do skontaktuj się z biurem parafialnym).
Przed przyjazdem do Kościoła: Wydrukuj tylko REZERWACJE, którą otrzyma­łeś w załączniku (attachment) w mailu i oddaj osobie rejestrującej przy wejściu Kościoła. Pamiętaj, że rezerwacje są imienne i na jedną kartę wchodzi jedna osoba. Rezerwacja jest ważna do 30 min przed Mszą św.

Po tym czasie jest anulowana. W celu sprawnej orga­nizacji prosimy o przybycie wcześniej.

W przypadku rezygnacji lub pomyłki prosimy o ANULOWANIE rezerwacji, aby inni mogli skorzystać. Szczegóły anulowania znajdują się na rezerwacji. Rezerwacje bez podanego numeru parafialnego będą automatycznie anulowane.

DYŻURY PRZY DRZWIACH WEJŚCIOWYCH….

Przewodnicząca Rady Parafialnej Krystyna Apanowicz 403-228-9427 zajmuje się koor­dynacją tej posługi.

JUBILEUSZOWY KONCERT CHARYTATYWNY 2020 ku czci ŚW. JANA PAWŁA II

Serdecznie zapra­szamy całą Polonię do obejrzenia Jubi­leu­szowego Kon­certu Charyta­tyw­nego ku czci św. Jana Pawła II. Tegoroczny Koncert pt. „Moje spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II”, będzie udostępniony w internecie (YouTube), w niedzielę, 18 października, gdyż nie może odbyć się, – jak co roku – w Domu Polskim w Calgary – z powodu pandemii. Będzie to Koncert Jubileuszowy z kilku powodów: 100. Rocznica urodzin Papieża – Polaka, 100. Rocznica Cudu nad Wisłą i 10. Rocznica Koncertów Charytatywnych ku czci św. Jana Pawła II w Calgary. 10 Lat temu brał udział w I Koncercie Charytatywnym Jan Lisiecki i obecnie też zobaczymy znanego pianistę oraz usłyszymy muzykę Fryderyka Chopina. Koncert ubogaci nas głębią słów Papieża – Polaka, skierowanymi do Rodaków na całym świecie, usłyszymy poezję patriotyczo – religijną, piękne melodie, zobaczymy tańce narodowe. Udział w Koncercie biorą dzieci, młodzież i dorośli.  Dziękujemy Wszystkim występującym w Koncercie Charytatywnym i Wszystkim, którzyprzyczynili się dozrealizowania Koncertu, zwłaszcza Księdzu Proboszczowi Adamowi i KsiędzuMarcinowi za udostępnienie pomieszczeń do nagrywania i samo nagrywanie, Bóg zapłać.

Serdecznie zapraszamy, aby spędzić niedzielne popołudnie 18 października, oglądając szczególny Koncert – na szklanym ekranie. Również serdecznie prosimy – pomimo obecnej, trudnej sytuacji – o wsparcie swoją ofiarą polskie, ubogie, często osierocone dzieci na Kresach, we Lwowie i innych placówkach polskich oraz o poparcie działalności pro-life w Ojczyźnie. Link do Koncertu zostanie podany w Biuletynie Parafialnym w niedzielę, 18 października. Czeki (oraz cash w podpisanej kopercie) – można wystawiać na: THE KNIGHTS OF IMMACULATA– z dopiskiem: Koncert Charytatywny– w celuuzyskania INCOME TAX. Niech Dobry Bóg, Który utożsamił się z najbiedniejszymi, wynagrodzi hojność serc, a Matka Najświętsza otacza – szczególnie w tym ciężkim czasie – najlepszą opieką.

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2020

Od środy 23 września do niedzieli 1 listopada katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzo­nego o każdej porze dnia przez te 40 dni. Dodatkowo dla naszej parafii jest wyznaczony dzień  16 października od godziny 7: 00 rano do 13:00. Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, tel. Tel. (403) 251 5545 / 403-975-4653  lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedzieć.

KOMUNIKAT KOMISJI DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW

W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi sposobu przystępowania do Komunii świętej, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wystosowała treść komunikatu. W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii św. na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne. Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii św. na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. Podobnie niesprawiedliwe jest ukazywanie osób przyjmujących Komunię św. na rękę, jako tych, którzy „winni są Ciała i Krwi Pańskiej”, z założeniem, że czynią to bez uszanowania, którego domaga się św. Paweł w 1 Liście do Koryntian. Co prawda Sobór Trydencki używa tego fragmentu na przypomnienie o godnym i pełnym czci przyjmowaniu Ciała Pańskiego, ale nadaje mu również wymiar duchowy, ukazując, że niegodnym jest przyjmowanie Komunii w grzechu (Dekr. o Euch., sesja 13: 1/A, r. 7) . Dodajmy, że słowo „niegodne” oznacza to, czego się nie godzi czynić, a tymczasem Kościół w swoim prawie uznaje za „godny” zarówno jeden, jak i drugi sposób przyjmowania Komunii. Potępiając jeden z godziwych sposobów przyjmowania Komunii św., wprowadza się nieład i podział w rodzinieKościoła. Nie można też twierdzić, iż Komunia św. na rękę jest sama z siebie profanacją. W ten sposób zarzucałoby się Stolicy Apostolskiej, która dopuszcza Komunię na rękę, że akceptuje profanację (por. Mszał Rzymski, OWMR 161, rzymska instrukcja Redemptionis Sacramentum nr 92) . Tymczasem faktyczna profanacja Eucharystii to czyn „mający znamiona dobrowolnej i poważnej pogardy okazywanej świętym postaciom” (instr. Redemptionis Sacramentum 107, por. KPK kan. 1367). Nie można więc zarzucać profanowania Eucharystii osobom, które z różnych powodów pragną przyjąć z wiarą i czcią Komunię św. na rękę, zwłaszcza w okresie pandemii. Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12) . Szafarze nie mogą twierdzić, że samo udzielenie Komunii na rękę stanowi niebezpieczeństwo profanacji, jeśli wierny z wiarą i szacunkiem prosi o tę formę Komunii. Prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu potępiać. Kto zaś to czyni, wprowadza nieład i podział w rodzinie Kościoła. Może się natomiast zdarzyć, że w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo (por. List kard. Saraha z 3 września br.), czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią. Niech szafarze udzielający Komunii na rękę poczuwają się do szczególnie wielkiej dbałości o cześć wobec Najśw. Sakramentu, zwracając uwagę na to, aby przy Komunii nie dopuścić do gubienia okruszyn Hostii. W tym celu powinni dbać, o jakość stosowanych do Mszy hostii, z wielką uwagą dbając o to, aby się nie kruszyły i nie pozostawiały na dłoniach wiernych okruszyn. Warto też przypomnieć za Mszałem, że „ilekroć przylgnie do palców jakaś cząstka Hostii, zwłaszcza po łamaniu Chleba i Komunii wiernych, kapłan powinien otrzeć palce nad pateną, a jeśli to konieczne, obmyć je. Ma również zebrać cząstki znajdujące się poza pateną.” (OWMR 278). Kongregacja ds. Nauki Wiary w 1972 r. wyjaśniła, że „zasadniczo otarcie palców nad pateną powinno wystarczyć. Ale mogą się zdarzyć i takie przypadki, w których konieczna jest ablucja palców, jeśli np. wyraźnie widoczne partykuły pozostaną przyklejone do palców z powodu pocenia się.” (dekl. De fragmentis eucharisticis). Jeśli kapłani są zobowiązani do sprawdzenia, czy na dłoniach nie pozostały okruszyny Hostii (OWMR 278), podobnie powinni postępować wierni. Dlatego ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o Komunię na rękę, zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii. Bp Adam Bałabuch Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konfe­rencji Episkopatu Polski Źródło: https://liturgia.episkopat.pl/

W tym miesiącu, zespół POLANIE organizuje zbiórkę używanej odzieży i artykułów gospodarstwa domowego dla wsparcia zespołu. Produkty (w dobrym stanie) będą zbierane na parkingu parafialnym, w niedzielę 18-go października od godziny 10: 00 do 14:00. Wszystkich zapraszamy do poparcia tej akcji i z gó

PRACA Poszukuję kobiet do sprzątania domów. Dobre wyna­gro­dzenie i warunki pracy. Przejazdy między domami płacone. Pozwolenie na pracę w Kanadzie wymagane. Kontakt: 403-803-1747 (1x)

PRACA Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie pracy proszę dzwonić:403-663-9886. Proszę się nagrać i zostawić swoje dane, żeby można było oddzwonić. (10 x)