22-29 sierpnia

22-29 sierpnia

Sobota, 21 sierpnia- św. Piusa X

14:00- Sakrament małżeństwa Sylwester Zdończyk i Natalia Kułaga

18:00 –+ Ryszard Kapel (2 rocz)                            – rodzice

Niedziela, 22 sierpnia – XXI niedziela zwykła

8: 30 – ++ Agnieszka, Kazimierz, Regina i Ryszard

10: 30- ++ Zdzisław (3 rocz) i Jadwiga Gąsior (1 rocz)                               

12:30- + Janina Bodzak

M.W- + Joanna Kleszczyńska (2 rocz)

19:00- + Ryszard Szewczyk (2 rocz)

Poniedziałek, 23 sierpnia-Bł. Władysława Findysz

19:00-+ Zenon Szymański                          – syn z rodziną

Wtorek, 24 sierpnia- św. Bartłomieja, Apostoła

19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Szabo, Korczewskich i Wojtowicz                

Środa, 25 sierpnia

19:00- ++ Aniela i Andrzej Bzdyk                 – córka z rodziną  

Czwartek, 26 sierpnia- NMP Częstochowskiej

19:00-+ Maria Glawdel

Piątek, 27 sierpnia – św. Moniki

19:00- + Maria Glawdel                                        – R. Piekut

Sobota, 28 sierpnia- św. Augustyna

18:00 – ++ Bronisława i Jan Moryś

M.W. + Maria Glawdel

Niedziela, 29 sierpnia- XXII Niedziela Zwykła

8:30 –O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz potrzebne łaski dla Marii i Dariusza z  okazji 25 rocz. sakramentu małżeństwa

10:30-O mądrość, świętość i odwagę dla Kapłanów – rodz. Rembisz

12:30 –O Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Mateusza z okazji 13 urodzin                                                                              

19:00- ++ Marian Pisarz (20 rocz) i zmarli z rodziny                – rodzina

Poniedziałek, 30 sierpnia

19:00- + Władysław Letki                             – córka z rodziną

Wtorek, 31 sierpnia

19:00- Dziękczynna z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla Edyty i Stanisława z okazji 18 rocz. sakramentu małżeństwa                                                                           – rodzice                              

19:00- ++ Za zmarłych z rodziny Skałka i Majewskich

Środa, 1 września- NMP Królowej Pokoju

19:00- + Ksawera Maciejowska

19:00- Za zmarłych z rodzin Skałka i Majewskich

Czwartek, 2 września

19:00- Z podziękowaniem Panu Bogu za wszystkie łaski z prośbą o opiekę Matki Bożej dla rodziny Hryszko

19:00- O błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Emilki i Jakova Jakus z okazji drugiej rocznicy sakramentu małżeństwa.

Piątek, 3 września – św. Grzegorza Wielkiego

9:00- ++ Za dusze w czyśćcu cierpiące

19:00 -+ Ryszard Walus (1 rocz)

Sobota, 4 września

8:30- Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i grzechy świata

18:00 – + Edward Kruk                                       – żona Barbara

18:00- Z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże dla Teresy i Stanisława w 45 rocz. sakramentu małżeństwa

Niedziela, 5 września- XXIII Niedziela Zwykła

8: 30 – O Boże błogosławieństwo i łaski Boże dla Zygmunta w dniu urodzin

10: 30- Za Radio Maryja, TV Trwam i Ojczyznę                                

12:30- Za przyjaciół i dobrodziejów Zgromadzenia Sióstr Dominikanek

19:00- ++ Anna, Jan, Anna i Marina

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Od I Niedzieli Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspie­ranie działalności charytatywnej i admi­nistracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona nam na rok 2021 wynosi $16,830 a zostało zebrane $7,900.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! 

LEKTORZY

21-22 sierpnia                  28-29 sierpnia

18:00- L. Shelley, M.Iskra R. Przybylski, A. Wojciechowska

8:30 – M. Sobczak S. Salome

10:30- M. Sapielak R. Kohnke

12:30- W. Kiegler A. Gurgul, O. Zyro

19:00- M. Edgar W. Grabowski, S. Salome

                XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

22 sierpnia, 2021

Joz 24,1-2a.15-17.18b; Ef 5,21-32; J 6,55.60-69

Ref: Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry.

Rozpaczliwe, a zarazem pełne nadziei słowa padły w dzisiejszej Ewangelii z ust św. Piotra: „Panie! do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”. Św. Piotr nie wyobrażał sobie życia bez Chrystusa. Tylko w trwaniu przy Chrystusie widział sens dla swego życia. Podobnie patrzył na Chrystusa Dietrich Bonhoefer, protestancki teolog, zamordowany przez hitlerowców w 1945 roku. Oto jego słowa: „Sądzimy, że nasze życie ma sens, dlatego, że żyje ta lub inna osoba. W rzeczywistości nie jest tak. Dlatego i tylko, dlatego nasze ludzkie życie ma sens, że ziemia pewnego dnia stała się godna nosić człowieka! Jezusa Chrystusa! że żył taki człowiek jak Jezus. Gdyby nie żył Jezus, nasze życie nie miałoby sensu mimo wszystkich istot ludzkich, które znamy, czcimy i kochamy”. „Panie, do kogóż pójdziemy?”. Jest to pytanie powtarzane dzisiaj coraz częściej. Jedni zadają go w chwilach rozpaczy, zniechęcenia, inni, – gdy są radośni, szczęśliwi. Jeśli wybiorą Chrystusa, umacniają się w wierze, oddaniu i zaufaniu wobec Niego. Pomimo bólu, samotności, czy porzucenia przez najbliższych. Czego wymagał Pan Jezus od swoich uczniów, czego wymaga od nas? Mówiąc krótko, wierności, czystości serca, zdolności pokonywania przeszkód życiowych. Wierność małżeńska pryska przy byle, jakich potknięciach, nie ma sił na wzajemne wybaczenie sobie jakichś upokorzeń, ambicje biorą górę nad rozsądkiem. W powiatowym sądzie odbywała się rozprawa rozwodowa. Na sali słychać było wzajemne krzykliwe oskarżenia. Ludzie kiwali głowami z politowaniem. Na rozprawę niepostrzeżenie przyszła także 12–letnia córka rozwodzących się małżonków. Wszystko słyszała i chyba tylko na jej twarzy malował się wstyd. Kiedy padały słowa wyroku, dziecko głośno krzyknęło: „A ja, do kogo pójdę?”. Podszedł do niej biedny, emerytowany kolejarz i powiedział: „Dziecko, ja cię przygarnę, będziemy razem… Sędzia, patrząc na to, co się dzieje, dopowiedziała: „W tym domu zabrakło jednego mebla – zabrakło klęcznika. Gdyby w tym domu, choć jedno z rodziców klękało do modlitwy, to biedne dziecko miałoby dom!”.

Ludzie coraz częściej odchodzą od Boga, od Mszy świętej i od modlitwy. Grozi nam nie tyle wrogość, ile obojętność wobec zasad religii. Czy Pierwsza Komunia Święta ma być ostat­nią? Czy życie religijne ograniczy się do tradycji i zwyczajów? Do kogo więc będzie należało królestwo niebieskie? Do tych, którzy z przekonaniem opowiedzą się za Chrystusem.

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

29 sierpnia, 2021

Pwt 4,1-2.6-8; Jk 1,17-18.21b-22.27; Mk 7,1-8a.14-15.21-23

Ref:  Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie.

Dla chrześcijan najważniejsze jest przykazanie miłości. Natomiast, jeśli ktoś skrupulatnie przestrzega wszelkich praw, nie przepajając ich miłością, jest daleki od prawdziwej pobożności. Jest to pobożność pozorowana, na pokaz, która prowadzi do zakłamania osobowości. Nie dopuszcza do siebie, że niestety najbardziej oszukuje nie innych, ale  siebie samego. Przy takiej postawie człowiek nigdy nie spotka się z Bogiem. To do takich ludzi odnoszą się słowa Jezusa skierowane do faryzeuszy o grobach pobielanych, które na zewnątrz są piękne, a w środku pełne nieczystości. Skrzywienie, które Jezus wytykał niektórym faryzeuszom, polegające na przywiązywaniu nadmiernej wagi do czystości zewnętrznej zamiast czystości serca, powtarza się także dziś. Martwimy się bardziej zanieczyszczeniem atmosfery, wody, dziurą ozonową, tymczasem wokół zanieczyszczenia serca panuje cisza. Kto na przykład zastanawia się nad zanieczyszczeniem prawdy za sprawą przekręcania informacji? Czy my, bardzo uważający na to, co wchodzi do naszych ust (produkty świeże, a nieprzeterminowane), ale nie przykładając wagi do tego, co z nich wychodzi (słowa raniące, agresywne), nie zasługujemy na naganę Chrystusa: „Obłudnicy!”? Każdy z nas wie doskonale, że należy przestrzegać przykazań. Tylko prawy człowiek, jak śpiewaliśmy w dzisiejszym psalmie responsoryjnym, zamieszka w domu Pańskim. Bóg nie zmusza człowieka do niczego, ale wskazuje mu, że tylko wtedy, gdy będzie żył według przykazań, osiągnie życie wieczne. Czy jednak człowiek tak do końca jest odpowiedzialny za swoje postępowanie, czy właściwie korzysta z wolności danej przez Stwórcę? Tylko wolny wybór pozwala otwierać się na działanie łaski Bożej. Każdy z nas obiera w życiu pewien „kurs”, system wartości, według których postępuje, precyzuje cel życia. Dzisiaj niemal na każdym kroku widać zacieranie się granic między dobrem a złem. Widząc to, co dzieje się na świecie, wielu mówi: Nie warto być dobrym, nie opłaca się być sprawiedliwym! Przecież ludzie kombinują, oszukują, żyją tak, jakby Boga nie było i mają się całkiem dobrze. Oni nie za często narzekają. Przeciwnie, narzekają ci, którzy żyją uczciwie, przestrzegając przykazań Bożych i kościelnych. Człowiek chce niekiedy dostosować prawo do sytuacji życiowej, w jakiej się znajduje. Bóg nie żąda rzeczy niemożliwych, rzeczy nie do wykonania. On mówi, abyśmy żyli według Jego przykazań, świadczyli o tym swoją postawą. Warto, więc wsłuchać się i przemyśleć dziś na nowo pouczenie Apostoła Jakuba: „Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze. Wprowadzajcie zaś w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie”.

OJCIEC PIO wstawia się za nami u Boga. Zapraszamy na nabożeństwo w poniedziałek 23 sierpnia.

3 września, zapraszamy na Adorację Najświęt­szego Sakramentu, która rozpo­czy­na się po po­rannej Mszy św. o godz. 9:00. Zapraszamy dzieci i młodzież do skorzystania z sakramentu Pokuty oraz na Mszę św. o godzinie 7 pm i przyjęcie Komunii św. wynagradzającej. Prosimy wpisywać się do wyłożonego zeszytu przy biuletynach, aby była ciągła obecność modlących się w kościele.

W pierwszą sobotę miesiąca 4 września zapraszamy przed Mszą św. na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17: 15, w czasie, której modlimy się na różańcu. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę. Szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej i Koła Rodziny Radia Maryja.

W sierpniu biblioteka nieczynna w soboty.  Godziny otwarcia w niedzielę pozostają bez zmiany – od 9:30 do 14:00. 

15 SIERPNIA akurat przypadł na niedzielę. Uczciliśmy modlitwą Dzień Wojska Polskiego i 101 rocznicę „Cudu nad Wisłą”. W gronie kombatantów byli obecni m.in. Jan Kraska, lat 93. i Feliks Osiński, lat 96.

PO-WAKACYJNA INFORMACJA

Poza parafią, w czasie wakacyjnym, odprawionych zostało 11 Mszy św. za Parafian. Proboszcz przywiózł też dwa ornaty z Polski: z wizerunkiem Serca Pana Jezusa i fioletowy/różowy do celebracji niedziel „LAETARE” i „GAUDETE”. Ornaty są do obejrzenia, sponsorstwo „mile widziane”….

TRZY LATA W CALGARY SZYBKO MINĘŁY i ks. Marcin Dziliński otrzymał od Prowincjała dekret dotyczący zmiany placówki. Nowe zadania dusz­pasterskie będzie realizował na przednieściach Chicago, w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard. Do nas ma przybyć na czasowe zastępstwo ks. dr Paweł Melczewski, biblista z Poznania. A kiedy te wszystkie zmiany będą możliwe?  – okaże się dopiero w związku z obecnymi przepisami/ograniczeniami „Covid’owymi”..

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ IM. ŚW. JANA PAWŁA II

„Zapraszamy do zapisów do Szkoły Polskiej na rok szkolny 2021/2022.

Mamy do wyboru, po raz pierwszy, dwie opcje płatności i rejestracji:

ONLINE bez wychodzenia z domu (formularz i waiver).

TRADYCYJNIE na poczcie (formularz i waiver).

WAŻNE! Rejestracja będzie kompletna po wysłaniu obydwu dokumentów: formularza i waiver.”

Zapisy osobiste będą miały miejsce w sali parafialnej kościoła polskiego 29 sierpnia, w godzinach od 10:00 do 14:00. Formularze do pobrania dostępne są na stronie naszej szkoły: www.szkolapolskacalgary.com
Można je też wydrukować i wysłać pocztą wraz z załączoną opłatą na adres: Our Lady Queen of Peace Parish 2111 Uxbridge Dr NW Calgary, AB T2N 3Z3
z dopiskiem – Polish School. Prosimy zwrócić uwagę na kwoty opłat, które uległy zmianom i wynoszą:

1dziecko-$500, 2dzieci-$700, 3 dzieci (lub więcej) – $850

MSZA ŚW. W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

4. Po co sprawuje się Eucharystię w dni powszednie?

Postawione tu pytanie jest bardzo aktualne. Przy współczesnej migracji ludności spotykamy się, bowiem z faktem odstępowania od sprawowania Eucharystii, gdy w kościele nie ma nikogo lub są tylko nieliczne osoby. Chciałbym, zatem szczególnie podkreślić niektóre aspekty tego problemu. Niedzielna Eucharystia jest sercem każdego dnia Pańskiego, buduje żywy Kościół. W początkach Kościoła wyznawcy Chrystusa modlili się w swoich domach, odczytywali Pismo święte. Podobnie czynili mnisi i mniszki, poczynając od IV wieku. W połowie Średniowiecza coraz mocniej sugerowano codzienną Eucharystię. Chciano, by Eucharystia była najważniejszą „modlitwą” wszystkich modlitw i by wierni mogli w niej uczestniczyć codziennie. Praktyka ta upowszechniała się początkowo w klasztorach. Warto nadmienić, że zwyczaj codziennej Eucharystii nie istnieje w Kościołach wschodnich ani protestanckich. Francuski pisarz Franciszek Mauriac bardzo cenił sobie Mszę świętą w ciągu tygodnia. Napisał on, że uczestnicząc w codziennej Mszy świętej czuje się tak, jakby siedział przy ognisku, które płonie tylko dla niego. Codzienna Msza doskonale karmi i podtrzymuje życie duchowe, odświeża człowieka w jego strukturze bytowej. Nie chodzi tylko o dobre samopoczucie, codzienny kontakt z Bogiem. Uczestnik poznaje osobisty „telefon” Boga, „prywatne” adresy do Najwyższego, dzięki którym komunikuje się z Nim, Bóg zaś „sadzi drzewa” w sercu człowieka. Codzienna Eucharystia kształtuje wdzięk pobożności, uczy wdzięczności, bez której człowiek nikczemnieje. Z drugiej strony należy wyjść od znaczenia nowego dnia. Przywykliśmy uważać niedzielę, i słusznie, za dzień wyjątkowy – pamiątkę Chrystusowego Zmartwychwstania. Każdy jednak nowy dzień to nie tylko sprawa chronologii. Dzień – to znak nowej epoki, nowego eonu, jakby nowego etapu w historii zbawienia. Dzień jest czasem przeznaczonym dla działania człowieka (por. Ps 104,23). Jan Ewangelista (J 9,4) odnotował: „Potrzeba nam pełnić dzieła Tego, który mnie posłał, póki jest dzień”. Dzień w judaizmie jest rekapitulacją historii przymierza. Wieczorem nastąpiło wyjście z Egiptu, rano – zawarcie przymierza na Synaju (Wj 19, 16; 24, 4). Dla upamiętnienia tego wydarzenia rano i wieczorem składano ofiarę całopalną. Jezusowa Wieczerza miała miejsce wieczorem, rankiem – Zmartwychwstanie. Chrystus jest prawdziwie Słońcem i Dniem – tak zresztą został nazwany w hymnie, który pochodzi z V wieku i jest odmawiany w modlitwie przed spoczynkiem. W jakiś sposób cały nasz związek z Bogiem ma swój fundament w słowach: „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. […] I nazwał Bóg światłość dniem […]. I tak upłynął wieczór i poranek – dzień pierwszy” (Rdz 1, 1-5). Jezus, kontynuując historię stworzenia, dopełniając ją zbawieniem, swoje największe dzieło zamknął w wieczorze ustanowienia Eucharystii i w poranku Zmartwychwstania. Nowy dzień ukazuje się, zatem jako szansa. Jakżeż więc nie podjąć tej oferty, wchodząc weń poprzez uczestnictwo w Wielkim Dziękczynieniu – Eucharystii?

PRACA Poszukuję pani mówiącej po polsku z doświadczeniem do opieki nad starszą panią. Kontakt 403-830-6071 (1x)

OFERTA PRACY PRZY RENOWACJACH Firma zajmująca się instalowaniem ścian w biurowcach poszukuje pracowników na cały etat lub pół etatu. Kontakt: Krzysiek – 403-472-7124.

PRACA Potrzebne są kobiety uczciwe i dobrze pracujące do sprzątania domów. W sprawie informacji o pracę proszę dzwonić 403-818-0859 i nagrać swoję imię i numer telefonu do oddzwonienia. (1x)

MASAŻE KAMIENIAMI SZLACHETNYMI

Relaksacyjny oraz odmładzający masaż twarzy, szyi, dekoldu i ramion przy użyciu kamieni szlachetnych (jadeit, onyks, kwarc różowy). W ofercie również manualny masaż twarzy i głowy. Kontakt: 587-892-6370

MAZOVIA Zaprasza na ZAPISY DO ZESPOŁU MALUSZKI  w wieku 3-5 lat, (zajęcia w piątki godzina 5.30pm-6pm)
DZIECI w wieku 6-11 lat (zajęcia w piątki godzina 6.15 pm-8pm)
MŁODZIEŻ  12-18 lat (zajęcia w niedziele godzina 5pm-8pm) Zajęcia  zaczynają się od września. Miejsce zajęć na południowej stronie miasta.
Informacja mazoviadance@gmail.com lub 403-540-5794

MAZOVIA invites you to join our DANCE GROUP.

Toddlers 3-5 years old (classes on Fridays 5pm-6pm)

Kids 6-12 years old (classes on Fridays 6.15pm-8pm)

Teenagers 12-18 years old (classes on Sundays 5pm-8pm)

We accept everyone beginner and experienced dancers!