14 listopada

14 listopada

Sobota, 13 listopada

18:00 –+ Stanisława Łakomska (4)

18:00- + Edward Nutowicz (28 rocz)               – córka Alina

18:00- (Ks. Stefan)- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Marzeny i Andrzeja Kulaga z okazji 40 rocz. sakramentu małżeństwa

Niedziela,14 listopada  XXXIII Niedziela Zwykła

8: 30 –++ Bronisława i Jan Mazur oraz zmarli synowie

10: 30-Za Ojczyznę, TV Trwam i Radio Maryja

12:30-++ Jadwiga i Horst Studzińscy i Andrzej Leszkowski                                                              – rodzina

12:30- (Ks. Stefan) – Za Ojczyznę                 – SPK #18

19:00-+ Stanisława Łakomska (5)

Poniedziałek, 15 listopada

19:00+ Stanisława Łakomska (6)

19:00-+ Edward Nutowicz (28 rocz)             – córka z rodziną

Wtorek, 16 listopada – NMP Ostrobramskiej

19:00-+ Stanisława Łakomska (7)

19:00-+ Janina Letka (8 rocz)                          – córka z rodziną

Środa, 17 listopada – św. Elżbiety Węgierskiej

19:00-+ Stanisława Łakomska (8)

19:00-++ Jan Olszewski (8 rocz) i zmarli rodzice z obu stron rodziny                                                     – żona z rodziną

Czwartek, 18 listopada- bł. Karoliny Kózkówny

19:00-+ Stanisława Łakomska (9)

19:00- ++ Adam i Marian Rębisz (30rocz) i zmarli z rodziny Wróbel

Piątek, 19 listopada- bł. Salomei

9:00-++ Władysław i Maria Kapel i zmarli z rodziny                                          

19:00- ++ Szczepan Krupa i zmarli z rodziny

Nabożeństwo do św. Józefa

Sobota, 20 listopada- św. Rafała Kalinowskiego

8:30- ++ Za zmarłych rodziców, rodzeństwo, krewnych oraz dusze w czyśćcu cierpiące                         – Sr. Lucyna

18:00 – O Boże błogosławieństwo , potrzebne łaski i światło Ducha św. dla Kapłanów, Biskupów, naszych Księży i Sióstr Dominikanek oraz Biskupa Williama

18:00- O Boże błogosławieństwo dla Dominiki i Jeremiego z okazji urodzin

Niedziela,21.XI.- Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

8: 30- ++ Maria i Piotr Bakon                                           –syn

8:30 W intencji Sióstr Dominikanek odnawiających śluby

10: 30- ++ Grażyna i Bogdan Mercik                      – rodzina

12:30-++ Eugeniusz, Janina, Jan, Józef i Maria Korbacz

19:00- O Boże błogosławieństwo dla posługi Księży Chrystusowców w naszej parafii           – Rada Parafialna 

                XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Dn 12,1-3;Hbr 10,11-14.18; Mk 13,24-32

Ref:   Strzeż mnie, o Boże, Tobie zaufałem.

Byłem dzieckiem, kiedy zobaczyłem coś, co mnie zaskoczyło: wziąłem liść brzozy do ręki. Ze zdumieniem spostrzegłem, że małe żyłki na małym listku przypominają gałęzie, a zielone blaszki do złudzenia są podobne do tysięcy liści na drzewie. Pomyślałem, że to nie przypadek, że najmniejszy listek z brzozy jest jakąś miniaturową mapą całego drzewa. Potem sięgnąłem po liść innego drzewa i znowu zdumiałem się, że kształtem przypomina właśnie ten gatunek drzewa. Z nauki biologii przypomniałem sobie, że każda ludzka komórka nerwowa wygląda jak drzewo. Stąd już mi było blisko do opowieści biblijnej o drzewie poznania złego i dobrego, i tego wszystkiego, co było napisane o Adamie i Ewie, którzy oderwali owoc od drzewa. Z różnych mitów pozachrześcijańskich wiedziałem, że większość ludów wyobrażała sobie świat, jako kosmiczne drzewo. Owoc oderwany od drzewa to może po prostu człowiek oderwany od drzewa, wytrącony ze struktury zaplanowanej przez Boga! Jest naznaczony koniec tego świata, w którym dojrzewamy do zaowocowania w świecie przyszłym. Zanim jednak to nastąpi, Jezus zapowiada bardzo trudny okres ucisku, który będzie bezpośrednio poprzedzał ostateczne przyjście i osądzenie świata. Po raz pierwszy przyszedł i został osądzony przez nas, po raz drugi przyjedzie, jako sądzący nas wszystkich. Każda minuta decyduje o wieczności. Każde „teraz” tworzy nasze „na wieki wieków”. Nastąpi „zaćmienie słońca, brak blasku księżyca i strącone gwiazdy oraz wstrząśnięte moce nieba”. Słońce jest w Biblii symbolem światła samego Boga. Jezus na Górze Przemienienia odsłonił przed uczniami oblicze, które jaśniało jak słońce (Mt 17,2). Księżyc też wcale nie jest w tym miejscu jedynie ciałem niebieskim, gdyż w sensie symbolicznym odnosi się również do pełni władzy Mesjasza (por. Ps 72). Gwiazdy są symbolem autorytetów duchowych, potomstwa Abrahama, ludzi zawierzenia, a nawet apostołów. Toteż zaćmienie słońca, utrata blasku księżyca i upadek gwiazd to epoka zaćmienia wiary, destrukcji chrześcijaństwa, odejściawielu autorytetów życia duchowego, zarówno kapłanów, jak i ludzi, którzy wysoko zaszli w swym rozwoju duchowym. Biblia sugeruje, że o wiele trudniejsze niż prześladowanie chrześcijaństwa będzie to, że straci ono swój blask, swoją żywotność duchową, stając się systemem martwych rytuałów, a wielu chrześcijan odejdzie od wiary w stronę martwych praktyk lub zupełnie opuści mury świątyń. Moce w niebiosach zostaną zachwiane, gdyż miliony ludzi zostanie zachwianych w swych przekonaniach z powodu panowania ciemności. o. Augustyn Pelanowski OSPPE

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Kopertki na wsparcie katolickiego szkolnictwa w Alberta są nadal wystawione na stolikach, można jeszcze złożyć donację na ten cel. Dziękujemy za poparcie!

NIESAMOWITA PODWYŻKA..!!!

                Wiadomo, że każdy budynek/kompleks musi być ubezpieczony na okoliczność różnych wydarzeń losowych. Za ubezpieczenie naszej parafii płaciliśmy dwa lata temu 20 tys., rok temu było to już 23 tys…..

…obecnie otrzymaliśmy rachunek na $39,482.17 !!!

Dzwoniąc do Kurii otrzymałem taką odpowiedź: kościoły w zachodniej Kanadzie ubezpieczone są razem, w pakiecie…. ostatnio było dwa pożary (podpalenia kościołów), na północy była powódź, do tego „bad publicity” odnośnie „residential schools”… i to wszystko przekłada się na te horrendalną powyżkę…

LEKTORZY

13-14 listopada

18:00-  L. Shelley 

   8:30- R. Przybylski

10:30- M.Kaczan

    12:30- W. Potocka

    19:00- K. Jansen

 W całej Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspie­ranie działalności charytatywnej i admi­nistracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona nam na rok 2021 wynosi $17,830 a zostało zebrane $10,047.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!  Kto jeszcze może wesprzeć ten fundusz to zachęcamy, bo niedobory obciążą nasze konto bieżące…

PODZIĘKOWANIE

Pani Maria Kozioł bardzo serdecznie dziękuje za wszystkie ofiary składane do puszki św. Antoniego. Obecnie p. Maria jest „leżąca”, więc masaże są bardzo potrzebne dla podtrzymania zdrowia. Sponsorujemy jej te masaże raz w tygodniu, za co jest bardzo wdzięczna.

MAMY LISTOPAD, MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA ODPUSTÓW ZA ZMARŁYCH:

Nawiedzenie cmentarza (8 dni do wyboru spośród całego miesiąca listopada)

Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji w tym względzie, odpust będzie tylko cząstkowy)

Spełnienie trzech warunków:

– spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej;

– przyjęcie Komunii świętej;

– odmówienie Ojcze nasz…. Wierzę… i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

CO WAŻNE:  Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów, a po jednej Komunii św. i jednej modlitwie/wizycie na cmentarzu można uzyskać tylko jeden odpust i ofiarować go za osobę zmarłą.  …Przez miłosierdzie Boże niech spoczywają w pokoju wiecznym…

DRUGA KOLEKTA NA SEMINARIUM KSIĘŻY CHRYSTUSOWCÓW W POZNANIU

W przyszłą niedzielę, 21 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla, przypada patronalne święto Księży Chrystusowców. Z tej okazji przewidziana jest doroczna kolekta na Seminarium Księży Chrystusowców w Poznaniu, które przygotowuje przyszłych duszpasterzy dla Polonii. Koperty na ofiary znajdują się w rocznym zestawie.  Natomiast dodatkowe koperty na tę kolektę znajdują się obok biuletynów.

Gdy już mamy wizerunek św. Jana Pawła II i gdy „doczekaliśmy” beatyfi­kacji ks. Kard. Stefana Wyszyśkiego, obecnie kontynu­ujemy modlitwę o Beatyfikację Sługi Bożego, Kard. Augusta Hlonda, założyciela Towa­rzystwa Chrystusowego dla Polonii. Wizerunek Kardynała będzie przedstawiony w kościele w niedzielę Chrystusa Króla.

               

MATKA KOLUMBA BIAŁECKA

Siostra Maria Kolumba Białecka w 1861r. założyła w Wielowsi pierwszy klasztor dominikanek na terenie Polski. Wyznaczono zgromadzeniu zadanie głoszenia prawd ewangelicznych najbardziej potrzebującym. Siostry zakła­da­ły szkoły, w któ­rych troszczyły się o rozwój religijny i moralny dzieci i młodzieży, opiekowały się także chorymi, wspierając ich w cierpieniu oraz towarzysząc im w godzinie śmierci. Obecnie siostry Dominikanki pracują jako katechetki w szkołach i posługują przy parafiach, prowadzą domy pomocy społecznej i otaczają opieką dzieci niepełnosprawne fizycznie i psychicznie. Prowadzą także placówki misyjne w dalekiej Rosji i w Kamerunie. Posługują też w USA, Kanadzie, Włoszech, na Ukrainie i na  Białorusi.

21.X. będziemy gościć Przełożoną Generalną, Matkę Aleksandrę i Siostrę Wikarię Marianę. „Nasze Siostry” dominikanki odnowią swoje śluby zakonne podczas Mszy św. o godz. 8:30. Wtedy też będzie przedstawiony wizerunek Sługi Bożej, Matki Kolumby Białeckiej i rozpoczniemy modlitwy o jej beatyfikację.

ROK ŚWIĘTEGO JÓZEFA

Trwa czas poświęcony lepszemu poznaniu PATRONA KOŚCIOŁA I RODZIN – św. Józefa, małżonka Maryji, opiekuna Pana Jezusa. Aby moć 19 marca zawierzyć swoje życie i swoje rodziny temu Patronowi, w najbliższych miesiącach, każdego 19 dnia miesiąca, będziemy mieć specjalne nabożeństwa. Najbliższy termin to 19 listopada. Jest to piątek, zapraszamy do naszej świątyni na godz. 19: 00.

ANKIETA POLONIJNA – Pani Agnieszka Jurczak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pisze pracę doktorską nt. zaangażowania młodzieży polonijnej w życie religijne i kulturalne w miejscu swojego zamieszkania.  Zachęcamy młodzież w wieku od 11 do 35 roku życia do wypełnienia ankiety, która jest w dwóch wersjach językowych (do wyboru). Link do ankiety poniżej.Wersja Polska:

https://forms.gle/HebGTBonyC53zn8F9

WersjaAngielska:

https://forms.gle/XaePKGpJxu57GVNj8

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI przez naszą Ojczyznę celebrowana jest „umownie” 11 listopada. Ponieważ przypada to w ciągu tygodnia, nasze uroczystości będą celebrowane w niedzielę, z główną Mszą św. o godz. 12:30, obecnością  Kombatantów, Harcerstwa, Poczt Sztandarowych, itd. Aktualne przepisy nie pozwalają na organizowanie akademii w Domu Polskim, ani nawet w naszej Sali Parafialnej. Dlatego ograniczymy się do modlitewnego spotkania w kościele.

Tak się złożyło, że gości w Calgary p. prof. Karol Olejnik, historyk z UAM w Poznaniu. Skorzystamy z jego wystąpienia po Mszy św. o godz. 12:30. Witamy i dziękujemy za wygłoszony referat !

OTRZYMALIŚMY WIERSZ, KTÓRY MOŻE DAĆ NAM DO MYŚLENIA….

Autor : Kazimierz Węgrzyn; e-mail: kjw.poeta@op.pl

Stowarzyszenie Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki” w Kanadzie, Komendant Grzegorz Waśniewski.

I znowu komisarz lewackiego kołchozu

Napada na Polskę, bo zgubił smycz i obrożę

Lecz nikt nie będzie karał Polskiego Narodu

Daj nam zachować wolność Wszechmogący Boże!

Będziemy zawsze z Bogiem nie przeciwko Niemu

I prawda oraz wiara niechaj nas prowadzi

Naród, który zostawił monstrancję w rynsztoku

Niech nam dzisiaj budować przyszłości nie radzi

Już było oślepienie zwane Oświeceniem

Śmiertelny początek Europy bez Boga

A dziś pozbawiona chrześcijańskich korzeni

Umiera pokonana nienawiścią wroga

A solidarności z wrogami nam nie trzeba

Pamiętamy historię naszej samotności

Gdy płonęła Warszawa, gdy fabryki śmierci

Pisały dymem nad krematorium testament wolności

Zatrute są owoce tych szatańskich czasów

Które ciągle jeszcze rodzą nienawiść i ból

Te czarne flagi co łopoczą dziś nad Europą

Przybijają naszą wiarę ostrym gwizdem kul

Mamy prawo do lęku i do nieufności

Kto tyle razy bywał przez innych zdradzany

Ten pamięta podstępny pocałunek śmierci

I do dziś niezgojone narodowe rany

I podły powód kłamcy, co ukrywa prawdę

Oskarżając nasz Naród podstępnym sposobem

Niech stanie i obudzi zdrętwiale sumienie

Jeżeli ma odwagę stać w prawdzie przed grobem

Zatem nie będzie karał Polskiego Narodu

Ten, który nie ma prawa dziś do jego losu

Daj nam zachować wolność Wszechmogący Boże!

Niech prowadzi nas wiara naszej drogi sposób!

WEIGEL DO AMERYKAŃSKICH KSIĘŻY: NAŚLADUJCIE WIELKICH PRZYWÓDCÓW KOŚCIOŁA W POLSCE  Współcześni kapłani i biskupi, zwłaszcza stający w obliczu tego, co Jan Paweł II nazwał „kulturą śmierci”, winni uczyć się apostolstwa od św. Jana Pawła II, bł. kardynała Wyszyńskiego oraz kardynała Sapiehy – pisze na łamach portalu The First Things znany amerykański intelektualista katolicki George Weigel. Autor biografii Jana Pawła II przypomina, że 1 listopada upłynęło 75 lat od święceń kapłańskich ks. Karola Wojtyły. 18 lutego tego samego roku ówczesny metropolita krakowski abp Adam Stefan Sapieha został mianowany przez papieża Piusa XII kardynałem, a 25 marca 1946 r. biskupem lubelskim został ks. Stefan Wyszyński. Kreśli dramatyczny obraz Polski potwornie zniszczonej w wyniku II wojny światowej, z setkami tysięcy wysiedlonych i bezdomnych, pozbawionej 20 proc. swych obywateli. Był to czas zdominowania kraju przez nasilający się stalinizm i terror komunistyczny. Jednocześnie wspomniane wydarzenia kościelne oznaczały budowanie przyszłości na głębokich fundamentach duchowych trzech wspomnianych wielkich postaci Kościoła w Polsce. Weigel przypomina znaczenie formacji kapłańskiej, którą Karolowi Wojtyle zapewnił „książę niezłomny”. „Przykład kardynała Sapiehy w tym tajnym, wojennym seminarium miał decydujący wpływ na ukształtowanie się u Karola Wojtyły koncepcji kapłana jako obrońcy godności i praw swojego narodu” – podkreśla amerykański intelektualista. Zauważa, że przykład ten polegał na zawierzeniu Bogu tragedii narodu. „Kapłańską odwagę w obliczu tyranii pielęgnuje się na modlitwie, ponieważ kapłan żyje naśladowaniem Chrystusa, który przyjął ofiarę krzyża dla zbawienia innych. Karol Wojtyła nauczył się tego od Adama Stefana Sapiehy, a następnie wykorzystał ten heroiczny ideał służby kapłańskiej, aby skierować bieg historii ku większemu humanizmowi” – wskazuje Weigel. Biograf Jana Pawła II podkreśla współpracę i wzajemne uzupełnia się osobowości prymasa Polski bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Następnie stwierdza: „Jan Paweł II wykorzystał to, czego nauczył się od Sapiehy i Wyszyńskiego, na scenie światowej, stając się najbardziej wpływowym politycznie papieżem od czasów późnego średniowiecza. A czynił to nie poprzez grę polityczną według reguł tego świata, ale poprzez bycie świadkiem Chrystusa i prawd o naszym człowieczeństwie, których uczymy się od wcielonego Syna Bożego, który je uosabia w sposób wyjątkowy. Można tutaj znaleźć wskazanie dla dzisiejszych kapłanów i biskupów, zwłaszcza tych, którzy stają w obliczu tego, co Jan Paweł II nazwał «kulturą śmierci» w jej wielu formach. Księża i biskupi, którzy rzucają wyzwanie kulturze śmierci dwudziestego pierwszego wieku, są czasami potępiani, jako «wojownicy kulturowi». Wolę o nich myśleć, jako o apostołach, ludziach, którzy zostali zainspirowani promieniującym kapłaństwem Karola Wojtyły, który sam był zainspirowany kapłańskim świadectwem Adama Stefana Sapiehy i Stefana Wyszyńskiego” – napisał Weigel.

OSOBA DO POMOCY Poszukuję uczciwej i samotnej pani bez nałogów z własnym pojazdem do pomocy i opieki dla syna. Oferuję zamieszkanie z dobrym wynagrodzeniem. Mieszkamy w Vulcan County. Proszę o kontakt: 403-897-3870 (1x)

PRACA Zatrudnię panie do sprzątania domów. Praca w okolicach S.W. od poniedziałku do piątku. Samochód nie jest wymagany, dogodny odbiór z kolejki. Kontakt Joanna 403-926-1373 (8x)

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wsparcia naszego zespołu ! Wigilia z Krakusami 

Paszteciki z Grzybami $10/10szt; Uszka z grzybami $10/20 szt; Domowy chleb $5

Zbieramy zamówienia już od dziś, do odebrania już od zaraz.  Chlebki będą dopiero gotowe do odebrania przed świętami. Zamówienia: 403.710.5610 / 403.890.9673 Lub e-mail. krakusycalgary@gmail.com

Dochód ze sprzedaży będzie dla zespołu Krakusy 

           Dziękujemy za Wsparcie !